Drastisch optreden van regering OLIEBOLLEBOZEN sprak Informateur langdurig met de A.R.-ministers EEN MAN WON EN ACHT MAN DELEN voor Russen klaar ruimte-verrassing Toestand in België wordt zeer gevaarlijk Twee nieuwe UTS'en in Brabant verantwoord Chief Whip VERSLAPEN.. MELK één cent duurder Bonn hervat handel met Oost-Duitsland Vette 1-2-3-pot naar Rotterdam en Etten Geboren voor het geluk Ben Goerion dreigt met ontslag Laboratorium naar maan? DAGBLAD VOOR ZEELAND Incidenten bij betogingen Enorme schade j Toenemende bewolking VANDAAG MEER LICHT? Ontploffing te Leverkusen Minister Cals in nota Demonstraties Lagaillarde in Algerië? Tien mille in half jaar Moeder met tien kinderen bij brand omgekomen op ieders tip! Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Slew Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) BOUDE WIJN TE BUG IN De eerste trein die gisteren van Alkmaar naar Hoorn reed heejt te Obdam ongeveer een kwartier ver traging gekregen. De machinist van de trein zag het sein op onveilig staan en bracht de trein tot stil stand. Na enige tijd gewacht te hebben, ging de conducteur op on derzoek uit. Er bleek niemand op het station Obdam aanwezig te zijn. Ook het huisje van de trein dienstleider was leeg. De man had zich verslapenDe Nederlandse Spoorwegen zullen disciplinaire maatregelen tegen hem nemen. Het ministerie van Landbouw en Vis serij brengt in herinnering, dat de prijs van consumptiemclk als gevolg van de verhoging van het vetgehalte met ingang van het nieuwe .jaar met 1 cent per liter zal worden verhoogd. Overeenkomstig het advies van het produktschap voor Zuivel heeft d^ minister van Landbouw en Visserij de heffingen op koffiemelk en room vooralsnog ongewijzigd gelaten, zo dat de prijzen van deze melkprodukten voor de consument per 1 januari 1961 geen wijziging zullen ondergaan. BRUSSEL (Van on.ze Belgische correspondent). De voornaamste gebeurtenis van gisleren in het gevaarlijk woe lige België was wel <le terugkeer van koning Boudewijn uit San Calixlo, liet Spaanse landgoed waar hij zijn wittebroodsweken doorbracht met koningin Faliiola. Reeds enkele dagen stond op het vliegveld een militair toestel van de Belgische lucht macht klaar 0111 dc koning in de gelegenheid te stellen ieder ogenblik van de dag terng te keren naar Brussel. In de late namiddag streek het toestel neer op IVtelsbroek. De hon derden, die naar het vliegveld waren gekomen 0111 de vorst toe te jui chen, hebben van de aankomst niets bemerkt. Het toestel taxiede n.l. onmiddellijk naar een afgelegen plaats en daar stapte het koninklijk paar over in een hefschroefvliegtuig, dat hen rechtstreeks naar het pa leis te Laeken bracht. Enkele uren later begaf Eyskens zich naar de koning. In Brussel doen omtrent de terugkeer van de koning allerlei geruchten de ron de. Maar iedereen is het er over eens dat de vorst er de voorkeur aan heeft gegeven zijn wittebroodsweken op te of- Iferen om in dit ogenblik van crisis te-jernstig" voelen. Terwijl in de haven het midden van zijn volk te vertoeven om.werk nog steeds, zij het in vertraagd 'zijn taak beter te kunnen waarnemen, tempo, wordt hervat, besloten de haven- eenheidswet. ..Wij willen niet", zo ver klaarde gisteren vakbondsleider Major te Antwerpen. ..zo ver gaan als de Wa len. die tegen de eerste minister, tegen de regering en tegen het regime strij den. Wij willen alleen maar de een- heidswet. ingetrokken zien". In Wallonië zijn inderdaad tijdens de laatste dagen op de muren opschriften aangebracht als „Vive la république". In het Waalse? bleef de toestand gisteren stationair. Uit verschillende plaatsen werden sabotagedaden gemeld. De werkhervatting wordt er nog steed? tegengewerkt door het gebrek aan ener gie. Bij de spoorwegen en openbare diensten verbeterde de toestand. In Brussel bleef de tramstaking nog gedeeltelijk aanhouden. Daar werd gis terenmorgen een grote betoging gehou den. Ruiten van trams en autobussen en ook van het katholieke syndicale blac Het Volk moesten het ontgelden. In Gent, waar het woensdag tot ern stige relletjes kwam, werd wéér betoogd, doch zonder ernstige gevolgen. Het zwaartepunt van de stakingsbewe ging lag gisteren in Antwerpen, waar dc socialistische organisaties een massa betoging hadden georganiseerd. Rond drie uur 's middags kwamen de stakers bijeen op de Frankrijklei, waar zij eerst werden toegesproken door de vakbonds-| leiders Reintjens en Major. Daarna ging het vrij ordeloos naar de oude stad en het stadhuis. Overal op de route lie ten de winkeliers hun rolluiken zakken. Behalve op de Meir en de De Keyserlei, waar enkele lichtreclames en winkelrui-j ten het moesten ontgelden, had de poli- tie het gemakkelijk. Alleen op het centraal station kwam het na afloop van de betoging tot een kort incident. Het station was bezet door rijkswachters toen stakers het wil den binnendringen. Zij werden met traangasbommen uit het gebouw verdre ven. Aan de betoging namen ongeveer tienduizend stakers deel. De socialisten hadden aangekondigd, dat er vijftigdui zend betogers zouden meetrekken in de stoet. Gisterenmorgen hadden posters te Antwerpen moeilijkheden veroorzaakt op enkele tramlijnen. In het bedrijfsleven lieten de gevolgen van de staking van het Algemeen Belgisch Vakverbond zich Op het ogenblik zijn 600.000 arbeiders in Staking. Het gerucht, als zou de koning zijn teruggekeerd om het ontslag van de re gering Eyskens te aanvaarden, werd FRANSE veiligheidstroepen hebben in Oran het vuur geopend op een groep moslems, die zich niet hield aan de avondklok. Twee mohammedaanse be togers werden gedood. TE ROTTERDAM is een negenjarige jongen, toen hij met vuurwerk speelde hij zwaaide een zgn. ,,wonderkaars" in het rond zo ernstig verbrand, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. jhr. IR. R. e. laman TRIP heeft met ingang van 1 januari a.s. ontslag gevraagd als directeur van de Kabel- fabrieken te Delft. Hij is benoemd tot adviseur van de vennootschap. BINNENKORT is de goedkeuring te verwachten van het besluit tot verkor ting van de werktijd in de textielin dustrie. Het College van Rijksbemidde laars bestudeert momenteel de voorstel len van werkgevers en werknemers, die al een akkoord hebben bereikt. voor DE KUST van het eiland Polillo 'Philippijnen) is een motorboot met 29 mensen aan boord omgeslagen. Vijftien konden worden gered, veertien man ver dronken. gADio MOSKOU heeft bericht, dat Russische biologen hebben ontdekt dat supersonisch geluid de groei bevordert. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Toenemende bewolking en plaatse- lijk regei of enige sneeuw, gevolgd door stijging van de temperatuur, l eerst in het westen en zuiden van het land. Matig tot krachtige zuide- l Bike wind. Vandaag: zon onder 16.37 uur, maan op 15.19 uur. Morgen: zon op 8.48 uur, maan on- der 7.01 uur. Op verschillende plaatsen in Amster dam is donderdagmiddag de oliebollen- actie van Anti-reumagestart voor de bouw van een nieuw reuma-cen trum in de hoofdstad. Talrijke radio- en tv-sterren verleenden hun mede werking bij de verkoop van het baksel, hetgeen de verkoop aanmerkelijk sti muleerde. Op de foto v.l.n.r. Willy Ruys, Heintje Davids, Wim lbo en Li Hang. formeel tegengesproken. De toestandgekost, heeft momenteel een hoogtepunt be reikt. Verwacht wordt dat de regering drastische maatregelen zal treffen. Mo-' gelijk zal zij volgende week aan de ver- jenigde Kamers van het parlement uit- 1 gebreide volmachten vragen om de toe- I stand het hoofd te kunnen bieden. Dit zou dan betekenen, dat het par- lement voor onbepaalde tijd met verlof i wordt gezonden en de regering een be- iroep zaj kunnen doen op alle ter be schikking staande krachten om haar ge- j?.og te handhaven. Indien de regering deze volmachten aan het parlement zal vragen dan ligt het voor de hand. dat deze haar wor den verleend als de liberalen er mee j instemmen. J De verschillende socialistische bestu ren zijn gisterenmiddag te Brussel in 'vergadering bijeengeroepen om de toe- jstand verder te bespreken. Naar op een meeting te Antwerpen door de socialistische bewindvoerders Major en Reintjens verklaard werd. wer- jden alle mogelijke maatregelen getrof fen om de strijd desnoods nog te ver- scherpen. I Dit kan alleen betekenen, dat de so cialisten tot het uiterste zullen gaan om hun slag thuis te halen. Hoogstwaar- liijnlijk sturen zij aan op een nieuw Grace-Berleur, waar in 1950 tijdens de koningsstrijd enkele betogers neerge schoten werden door de rijkswacht. De dood van deze enkelingen bewerkte de troonsafstand van koning Leopold snel ler dan wekenlange betogingen en sta kingen deden. Het wordt nu steeds duidelijker, dat er zich een ernstige splitsing begint af te tekenen tussen de Waalse en Vlaamse vleugel van deze partij. arbeiders, die inmiddels weer aan het werk waren gegaan, opnieuw te gaan staken. De staking heeft België tot nu toe reeds een verlies van 150 miljard frank (Van onze parlementaire redacteur) De A.R.-ministers Zijlstra en Van Aartsen zullen vandaag in de Wekelijkse vergadering van de mi nisterraad de weg toelichten waar langs de informateur prof. de Gaay Fortman de A.R.-fractie weer ach ter het kabinet-De-Quay hoopt te brengen. Prof. Zijlstra en mr. van Aartsen hebben gisteravond lang- Oost- en West-Duitsland zijn gis teren overeengekomen, volgend jaar hun handel voort te zetten. Dit zal gebeuren op basis van het oude handelsverdrag, dat op 30 sep tember door de Bondsrepubliek was op gezegd. Met andere woorden: de Westduitse regering heeft de opzegging ingetrok ken. De overeenstemming werd te elfder ure bereikt. De Oostduitsers hadden ge dreigd alle overeenkomsten waaronder het Westen West-Berlijn bevoorraadt, als ongeldig te beschouwen, indien de han del op 1 januari niet zou worden voort gezet. Dit had kunnen leiden tot een nieuwe blokkade van West-Berlijn. Twee personen zijn om het leven ge komen en veertien gewond door een ge weldige ontploffing in de bekende Bayer- fabrieken te Leverkusen in Duitsland. De kracht van de explosie was zo groot dat honderden vensters in de omgeving van de fabriek werden verbrijzeld. Aan de rand van Düsseldorf, op 30 km afstand hoorde men de ontploffing. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Men neemt aan, dat een zeer ont vlambare vloeistof de explosie veroor zaakt kan hebben. (Van onze Haagse redactie) Minister Cals heeft zijn nota betref fende de spreiding van uitgebreid tech nische scholen uitgebracht. Hij heeft daarin op basis van de weinige hem ter beschikking staande gegevens zyn ver- j bouwkunde, werktuigbouwkunde en elek- 'trotechniek in het algemeen tussen de 430 en 630 zal dienen te liggen. Van de hierboven genoemde u.t.s.'en waarvan de stichting verantwoord is, wachtingen oppsteld amtrent de ontwik-zijn er twee waarvoor op de begroting keling van het uitgebreid technisch on-i derwijs in de eerstkomende vijf jaar. voor 1961 door minister Cals reeds sub De Vlaamse socialisten verklaren dui delijk, dat zij niet dezelfde inzichten koesteren als hun Waalse kameraden, die verder gaan dan de strijd tegen de Daarbij komt hij tot de conclusie dat de oprichting van u.t.s.'en in o.a. westelijk Noordbrabant (Bergen op Zoom), mid den-Brabant en zuidwest-Limburg (Maastricht) verantwoord is. Minister Cals heeft in verband met vele onzekerheden in de huidige ont wikkeling geen afgerond plan voor de spreiding van u.t.s.'en kunnen opstellen. Hij heeft volstaan met het „opvullen" van op dit moment duidelijk aanwijsba re leemten in het scholenapparaat. Zijn schatting ging er daarbij van uit, dat in 1965 (of iets later) circa 18 pro mille van de 15- tot en met 21-jarige jongens aan het u.t.s.-onderwijs zal deelnemen. Ook wordt door hem verondersteld dat de komende jaren in het deelnemingsper centage van de diverse gebieden van ons land een verdergaande nivellering zal optreden, m.a.w. dat er een over het hele land gelijke animo voor dit on derwijs zal ontstaan. De minister is tot de conclusie geko men dat de wenselijke grootte van een school omvattende de afdelingen sidie is aangevraagd, namelijk die Bergen op Zoom en Maastricht. te In Oran deden gisteren geruchten de ronde dat Pierre Lagaillarde illegaal Al gerië is binnengekomen. De geruchten kwamen in omloop na dat op het nabijgelegen strand een klein vaartuig met Spaanse kentekenen, ver laten werd aangetroffen. Andere geruchten willen dat generaal Raoul Salan met Lagaillarde de ge vaarlijke overtocht van Spanje naar Al gerië zou hebben gemaakt. durig met de informateur gecon fereerd. Een waterdichte oplossing zullen zij wel niet gevonden hebben. Tegenover hardnekkige geruchten als zou de meer derheid der A.R.-Tweede Kamer-fractie bereid zijn zich onvoorwaardelijk aan prof. Zijlstra te onderwerpen, staan aan wijzingen dat althans een deel der frac tie op het gebied van de woningbouw concessies verlangt, welke de door hen veroorzaakte kabinetscrisis zou kunnen rechtvaardigen. Deze aanwijzingen wer den gisteravond versterkt door een ra diorede van dr. Hazenbosch, een der felste A.R.-rebellen die het kabinetsbe leid ten aanzien van de woningbouw als .sociaal onaanvaardbaar" afwees. Overwint het standpunt-Hazenbosch dan ontstaat er een zeer moeilijke si tuatie. Prof. De Gaay Fortman heeft n.l., zoals wij reeds voorspelden, gisteren van K.V.P.- en V.V.D.-zijde te horen gekre gen dat men aan die kant van concessies aan de A.R.-fractie niet wil weten. Lukt het prof. De Gaay Fortman echter de laatste A.R.-rebellen opzij te schuiven, dan kan de kabinetscrisis in de eerste dagen van het nieuwe jaar ten einde zijn. Volgens onze inlichtingen is het de missionaire kabinet genegen zonder voorwaarden te stellen terug te ke ren. Na het Utrechtse-A.R.-beraad ver wachtte men in politieke kringen, dat er een poging zou worden gedaan om de A.R.-fractie door een of andere conces sie de weg terug naar het regeringshuis te vergemakkelijken. Al spoedig bleek echter, dat de K.V.P. en de V.V.D. van een zodanige concessie niet wilden we ten. Zij hadden de A.R. uitdrukkelijk ge waarschuwd zich biet op gevaarlijke pa den te begeven. Die waarschuwing is in de wind geslagen. Dan moet de A.R., zo redeneert men in K.V.P.- en V.V.D.- kring, de consequenties daarvan ook aanvaarden. (vervolg op pag. 2) voetbalpool en andere lote- (Van onze redacteur) „We hebben de kerstboom maar even laten staan, want bij zo'n feestelijk bezoek past wat feestverlichting", zei de heer A. J. M. Kreischer in de Zweedse straat in Rotterdam gistermid dag. En hij had nog gelijk ook, want als een soort verlate kerst man kwam onze redacteur bij hem binnenvallen om hem de vol le pot van de 1-2-3-puzzel te over handigen. Bijna negenduizend gulden, achtdui zend negenhonderd achttien gulden en vijf hele centen, om precies te zijn. Genoeg om zenuwachtig te worden. Want zelfs een „oude rot" in het lote rijvak als de heer Kreischer, krijgt duizelingen wanneer hem zo'n bedrag in de schoot geworpen wordt. ,,Dit is nu de vijfde keer dat ik een prijs win. maar toch heb ik dc afge- iopen nacht geen oog meer dicht ge daan na uw telefoontje. Ik heb gis- '5 teren meteen mijn zeven collega's van ons loterijclubje opgebeld. En nu zit ten ze natuurlijk te springen van on geduld". ,,Hij is voor het geluk geboren", werpt zijn vrouw er tussen. En dat schijnt wel zo, want sinds juli van dit jaar stuurde Dagblad De Stem al vijl keer een cheque naar de Zweedse- straat. Systeem? Geen sprake van. ,,Het zijn allemaal pientere jongens" Drie Brabanders ,,ik geloof, dat ze uit Etten komen" en vijf Hollanders. Ze werken allemaal op dezelfde fa briek in Overschie als de heer Krei scher. Drie Brabanders hebben de zaak feitelijk aan het rollen gebracht. In juli namen ze ..Dagblad De Stem" mee naar de fabriek en toen wierpen de acht puzzelaars zich op de 1-2-3- problemen. En het leverde meer op dan de rijen. Het clubje bestaat intussen al vijf tien jaar. De verstandhouding is pri ma. maar dat gezamenlijk puzzelen brengt toch wel eens problemen met zich mee. De meningen botsen wel eens, maar na een periode, waarin men van dik hout planken zaagt, zorgt de gezamenlijke hoop op fortuin weer voor een verbroedering. Het winnende formulier van deze veek was een van de tweeënzeventig, .lie de drie Brabantse leden in Etten >p de post gooiden. Dat kost alles bij elkaar flink wat geld, maar de club !ieeft een stevige pot. Kleine prijzen worden alleen ge bruikt om die pot te spekken. Grote prijzen worden gelijkelijk verdeeld; zoveel procent de pot in, zoveel naar de belasting en de rest naar acht huis vaders, die nu alles tezamen binnen een half jaar zo'n slordige tien mille hebben gewonnen. De prijs van deze week vormde dan de bekroning van dit puzzeljaar, want ze was veruit de grootste. De andere keren ging het om duizend, vijfhonderd, honderd tweeënzestig en zestig ginder. Enfin, de acht puzzelaair Linnen er nu weer even tegen. Gelukkig uitein de.. Ook gisteren hielden stakers in Brussel een massa-betoging. Over de daken van auto's heen bekogel den opgewonden demonstranten een bankgebouw met stenen. Er waren namelijk nog mensen aan het werk. Minister-president Ben Goerion van Israël heeft zijn kabinet meegedeeld dat hij zijn ontslag zal indienen, tenzij de regering een rapport afwijst waarin zijn voormalige minister van defensie. La- von, vrijgesproken wordt van onverant woordelijkheden. Dit is gisteren door welingelichte kringen te Jerusalem mee gedeeld. Volgens zegslieden is het ultimatum van de minister-president de nieuwste ontwikkeling in deze mysterieuze ge schiedenis. die een scheuring in de aan de regering zijnde Mapaipartij heeft ver oorzaakt. Het feit, dat Ben Goerion voortdurend is blijven aandringen op de schuld van Lavon heeft bijna tot gevolg gehad, dat mevrouw Golda Meir, minis ter van Buitenlandse Zaken, deze week haar ontslag heeft ingediend. Lavon is in 1955 ontslagen, omdat hij twee hoge officieren bevel had gegeven tot een opdracht die ontuitvoerbaar was. Volgens sommigen heeft het mislukken van de opdracht de Israëlische staat zeer in verlegenheid gebracht. Bij een brand in een boerenwoning in Noyk in de Canadese provincie Quebec aan de grens met het Amerikaanse Ver mont, zyn gisteren een moeder met haar tien kinderen om het leven gekomen. De brand die om negen uur 's morgens (onze tijd) uitbrak, was zo hevig, dat de bewoonster, mevrouw A. Vosbucq en tien van haar kinderen niet meer konden vluchten. Haar man en elfde kind wisten te ontko,men. Westerse ruimtevaartdeskundi gen in Londen zijn van mening dat de Russen een nieuw bijzonder ruimtevaart-project gereed hebben en dat de onthulling waarschijnlijk zal samenvallen met de inaugura tie van de nieuwe Amerikaanse president John F Kennedy op 20 januari. Men wees er in westerse krignen op, dat vele tekenen in de richting duiden van een lancering van een robot-labora torium naar de maan, of een bemande raket in een baan rond de aarde. Zoals een paar maanden geleden reeds bekend was bevonden beide projecten zich toen in een vergevorderd stadium. Volgens inlichtingen ontvangen van achter het ijzeren gordijn is het robot- zelfwerkend) laboratorium sindsdien gereed gekomen. Het andere project (de raket met ruimte voor een astronaut) had enige vertraging ondervonden, door de mislukking van de jongste ruimte raket, die bij terugkeer in de atmosfeer verbrandde. Berichten in de Londense pers maken melding van een ongewone bedrijvig heid op de Russische lanceerbases en van het feit, dat een aantal varende con trolestations voor het beluisteren van de radioseinen van raketten, naar hun pos ten in de Stille Oceaan en Indische Oceaan zouden vertrekken. Deze berich ten had men ontvangen van de wester se geheime dienst, werkzaam achter het ijzeren gordijn. Indien de gegevens van de inlichtin gendienst juist zouden blijken, dan zou volgens het bekende Russische tijdsche ma een van beide projecten aan welk men de voorkeur zal geven is nog niet bekend de volgende maand worden uitgevoerd. De Russen zouden van mening zijn, dat het Amerikaanse project Mercury, waarbij een van de zeven reeds jaren in opleiding zijnde astronauten in de ruimte zal worden geschoten, niet voor de tweede helft van 1961 kan worden uit gevoerd. Naar alle waarschijnlijkheid zullen zij dus proberen de concurrentie een stap voor te blijven. De Russische deskundigen behoeven zich geen zorgen te maken over de vraag of hun bemand ruimteschip wel in zijn baan rond de aarde zal komen. De meer-trappige raket welke dit jaar in het gebied van de Stille Oceaan door hen werd beproefd, heeft bewezen dat hij krachtig genoeg is om een tien ton wegende satelliet omhoog te dragen. DE AMSTERDAMSE politie is van plan gedurende de laatste dagen van het j-aar streng op te treden tegen de clandestie ne verkoop van vuurwerk. Slechts een klein aantal „feestwinkels" heeft ver gunning om vuurwerk (van 23 december tot 1 januari) te verkopen. (Advertentie) I

de Stem | 1960 | | pagina 1