Eyskens capituleert niet voor straatrumoer Militairen voor rijksgebouwen Russische wapens voor Indonesië DODENDE STRAAL NE GEEN FICTIE MEER Bergen op Zoom gaat in properheidsactie voor Vreemde hobby BELGISCHE SOCIALISTEN STEEDS DRIESTER PYTHON OP SCHOOT Eindrapport van Delta commissie aangeboden Akkoord over loonsverli oging voor grafici Brand treft slachtoffers watersnood Joch akkoord Moskou-Bonn Comité Opgeruimd staat netjes geïnstalleerd Informateur sprak met Van Aartsen DAGBLAD VOOR ZEELAND Relletjes in Gent en Brussel ..Niet wijken Artis wordt vernieuwd Effecten voor kleine spaarder niet geschikt Later opklaringen AANGENAAM Jongen van 17 pleegt moord op veertienjarige Vliegtuig van V.S. boven Laos beschoten Ons land raakt krap in zijn miljonairs Scheepsramp bij Noorwegen Arrestatie mr. K. Fraude zou niet gering zijn 101e JAARGANGNo. 235^ Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland aebla» DONDERDAG 29 DEC. 1960 Abonnementsprijs 7,per kwartaal f 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) I -w a» (Van onze verslaggever) En de minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. H. A. Korthals, èn de voorzitter van de Deltacommissie, ir. A. G. Maris, hebben in hun toespraken bij de aanbieding van het eindrapport van deze commissie gisterenmiddag in de Trèveszaal te Den Haag, de eenstem migheid geroemd, waarmee het zes de len tellende eindverslag na bijna acht jaar studie is tot stand gekomen. In haar 46 vergaderingen is het in de commissie niet één keer tot stemmen gekomen, onthulde ir. Maris; gezien de gecompliceerdheid van de watervraag stukken een uniek feit. Voor de inhoud van het rapport zie men elders in deze krant. De commissie, als adviesorgaan van de regering ingesteld 21 dagen na de stormvloedramp van 1 februari 1953, heeft geadviseerd tot afsluiting van de zeearmen tussen Westerschelde en Nieu we Waterweg (Deltaplan). Behalve over het primaire aspect van dit plan de veiligheid van zuidwest-Nederland 1 spreekt zij ook over secundaire aspecten als landaanwinning, scheepvaart, weg verkeer, visserij en recreatie. Voor de ontsluiting en de sociaal-economische ontwikkeling van west-Brabant en Zee land, geflankeerd door de beide por tiers van de Europoort. Antwerpen en Rotterdam, zaken van het hoogste be lang. Minister Korthals prees zich gelukkig thans, in wat de demissionaire bewinds man noemde ..een voor mij wat onge wis stadium", het eindrapport te mogen ontvangen. In de gisteren gehouden vergadering van het Centraal Bureau voor de Grafi sche Bedrijven is volledige overeenstem ming bereikt tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf ten aanzien van de loonsverhoging van 4 1/2 ingaande 2 januari 1961. Aan het College van Rijksbemiddelaars zal op korte termijn de goedkeuring op de over eengekomen wijzigingen in lectieve arbeidsovereenkomsten worden gevraagd. de drie col- (Van onze Belgische correspondent). Onomwonden heefl jiisteren de Belgische regering een socia- listische eis tot onmiddellijke bijeenroeping van het parlement afgewezen en belangrijke regeringsgebouwen onder militaire bewaking geplaatst. De eis werd 's middags gesteld door een deputatie van vier man van de socialistische partij, die door premier Gaston Eyskens werd ontvangen. Tegelijkertijd werd in Brussel, terwijl de spanning steeg, na een eerste uitbarsting van geweld, de wacht van rijkswachten voor de mi nisteries teruggetrokken en vervangen door leden van de militaire po litie en mariniers. Het bureau van de premier kreeg bewaking van de militaire politie, terwijl de ministeries van Buitenlandse Zaken en Binnenlandse Za ken werden bewaakt door mariniers. Voor het centrale postkantoor stonden reeds parachutisten op wacht, evenals hij andere officiële gebouwen en het Centraal Station van Brussel. wel weer sabotage gepleegd, maar ove rigens liepen de diensten vrijwel nor maal. Ook in het zuiden reden weer enkele treinen. In het Antwerpse is de toestand ver slechterd. Gisteren moest op bevel van het socialistische syndicaat een staking uitbreken bij de gas- en elektriciteits bedrijven. De socialisten hoopten hier mee de stroomvoorziening in alle grote bedrijven te stagneren en zo de arbei ders werkloos te stellen. De staking werd echter een volslagen mislukking. (vervolg op pag. 3) Terwijl gisteren in Belgisch-Vlaande- ren de toestand merkbaar slechter werd noteerde men ii. het zuiden van het land een zekere ontspanning en een nei ging tot werkhervatting. De voorzitter van het Algemeen Bel gisch Vakverbond, de heer Renard, ver klaarde op een persconferentie dat de staking een succes werd. Later bleek dat de heer Renard ver scheidene onwaarheden had verteld, o.m. in verband met de staking in Lim burgse steenkolenmijnen en bij de Ant werpse elektriciteitsbedrijven Volgens mededeling van de regering, gegeven op de dagelijkse persconferen tie. verbeterde de situatie in het zuiden van het land. Er wérden betogingen ge houden in Luik. Charleroi en Quareg- non. doch nergens kwam het tot ern stige incidenten. Te Luik hadden bij het station en het postkantoor enkele op stootjes plaats, waarbij werkwillige post beambten betrokken waren. De rijks wachters kwamen tijdig tussenbeide. De voorzitter van het ..actiecomité", de heer Renard. heeft 3 januari uitge roepen tot rouwdag voor heel Wallonië. Diverse organisaties hebben uiting ge geven aan hun ongenoegen over de sta king en de heersende onrust. Enkele middenstandsverenigingen eisen van de regering strenge maatregelen en be scherming van hun belangen. Er wordt bij middenstanders veel schade geleden omdat de oudejaarsverkoop in het ge drang is gekomen. In Henegouwen heeft de waarnemend gouverneur de minister verzocht van zijn post te worden ontheven. Hij is so cialist en wenst of durft zijn verantwoor delijkheid klaarblijkelijk niet meer te dragen in het gewest, waar de stakers zeer sterk staan. Hij is vervangen door een ambtenaar van Binnenlandse Zaken. De Christelijke Volkspartij heeft er in een mededeling op aangedrongen dat de regering voet bij stuk zal houden in het huidige conflict. Zij is van oordeel dat de democratie in het land momenteel op het spel staat. In Brussel werd een grote betoging gehouden Trams en bussen moesten het ontgelden. Bij het katholieke Franstali ge blad La Libre Belgique sneuvelden ruiten. In Vilvoorde breidde de staking zich verder uit, evenals in enkele ge meenten in Brabant. Het spoorwegverkeer kwam gisteren beter op gang. In noord-België werd KONINGIN JULIANA heeft gisteren morgen in gezelschap van haar hofda me. jkvr. C. E. B. Roëll. de tentoon stelling „5000 jaar Egyptische kunst" bezocht. ZWITSERLAND heeft zijn keus laten vallen op het Franse jachttoestel „Mi- rage 3" voor zijn luchtmacht; de eer ste bêstelling voor 100 jagers is onder-j weg naar de Dassaultfabrieken. IN VERBAND met de Nederlandse ver-l sterkingen in Nieuw-Guinea gaat Soe-1 bandrio met een missie naar Moskou; de stroom wapens die Indonesië van Amerika krijgt is onvoldoende, volgens hem. DE INTERNATIONALE sleepdienst van L. Smit en Co.'s laat de grootste zee- sleepboot ter wereld bouwen. De actie radius zal vrijwel onbeperkt zijn. Het vermogen ligt boven de 7000 p.k. De naam zal luiden ..Zwarte Zee". GISTEREN IS het 800.000e televisietoe- stel geregistreerd. Binnen twee jaar zijn er 400.000 bij gekomen, waarvan in de afgelopen vijf maanden 100.000 stuks. DE STRAFZAAK tegen de Berkelse arts zal op 23 maart 1961 weer begin nen. IN 1960 hebben de 83 luchtvaartmaat schappijen. die aangesloten zijn bij de International Civil Aviation Organisa tion. meer dan 100 miljoen passagiers vervoerd. Dit is nog nooit eerder voor gekomen. DE JAPANSE regering heeft de Ja panse ambassadeur in Frankrijk op dracht gegeven, officieel te pi'otesteren bij de Franse regering tegen de derde kernontploffing in de Sahara. De afdeling stadsontwikkeling van de dienst van publieke werken van Amster dam heeft een plan ir. voorbereiding, dat de Amsterdamse dierentuin „Artis" een geheel nieuw aanzicht zal moeten geven. Hierbij wordt reeds rekening gehouden met de mogelijke uitbreiding van de die rentuin tot aan het water van de Muider- gracht, die binnen niet al te lange tijd te verwachten is. (Van onze Haagse redactie) Effecten (aandelen en obligaties) le nen zich in het algemeen niet om het sparen extra te stimuleren en daardoor de bezitsvorming te bevorderen. Het is daar om niet wenselijk liet aandeel zonder meer onder het bereik te brengen van de kleine spaarder. Beter is het dan is het risico meer gespreid de kleine spaarders te doen deelnemen aan beleggingsfondsen. Tot deze conclusie komt een commissie on der voorzitterschap van prof. dr. Schef- fer te Tilburg, die in opdracht van het Centrum voor Staatkundige Vorming het vraagstuk van effecten en bezitvorming heeft bestudeerd. Dj commissie is van oordeel, dat de thans bestaande beleg gingsfondsen een bredere beleggingsbasis dienen te krijgen, willen zij voor de klei ne spaarder aantrekkelijk worden. In Londen wordt op het ogenblik een oogstte veel belangstelling door met tentoonstelling gehouden, waar kinde- een levensgroteAfrikaanse python an ren hun eigen verzamelingen kunnen te komen zetten. De belangstelling laten zien en die van hun leeftijdge- groeide toen bleek, dat het dier zo mak nootjes bewonderen. En klein meisje was als een lammetje. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrlo, die giste ren naar Moskou vertrokken is, heeft gezegd, dat zijn land verplicht is wa pens in Rusland te kopen „omdat Ne derland zijn militaire kracht in Nieuw- Guinea vergroot en wij niet kunnen weg lopen". Soebandrio zei, dat een nieuw Rus sisch krediet de Indonesische republiek in staat stelt de wapens te kopen. Hij Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Aanvankelijk plaatselijk enige regen of sneeuw, vanuit het westen gevolgd door opklaringen. Zwakke tot mati ge wind tussen zuid en west. Tem peraturen oplopend tot omstreeks 4 graden. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Opklaringen en hier en daar neer slag. Lichte wind uit het zuidwesten. Vandaag: zon onder 16.36 uur, maan op 14.11 uur. Morsen: zon onder 8.48 uur, maan onde* 6.03 uur. ,,Een nieuwe straal, die de eigenschappen van de radarstraal en de radiogolf in zich ver enigt. kan de „dodendè straal" worden, waaraan door schrijvers van po pulair - wetenschappelij ke verhalen zoveel aan dacht is besteed. Men bestudeert thans op het centrum voor we tenschappelijk speurwerk te Malvern, in Engeland, de verbluffend schijnen de mogelijkheden van deze nieuwe vinding", aldus de „Daily Mail". Het blad vervolgt: ,,De straal wordt opgewekt met gebruikmaking van langs kunstmatige weg vervaardigde robijnen, die met de uiteinden in zilver zijn gevat. De nieuwe straal, die de naam „Laser" (van ..Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation" verster king van het licht door vergroting der straling) heeft gekregen, kan bin nen enkele jaren een omwenteling teweeg brengen op het gebied van televisie en van uit zendingen in het alge meen. Praktische toepassing van „Laser" zou het een Britse televisie-ontvan ger mogelijk maken rechtstreeks uitzendin gen van de Russische of de Amerikaanse televi sie op te vangen Zij zou de geleerden ook in staat stellen om b.v. het maanoppervlak met een lichtbundel te beschijnen. In militair opzicht zou Laser" de ideale spion zijn. want het zou aan vliegtuigen of daarvoor speciaal uitgeruste aard- satellieten de mogelijk heid verschaffen be trouwbare weergaven te verkrijgen van alles, wati er in de wereld de moei te van het waarnemen waard is. Wanneer de nieuwe straal door reusachtige vergrootglazen zou wor den geleid, zou de hel derheid ervan in het be gin groter zijn dan die van een miljoen zonnen. Hierdoor zou „Laser" tevens een dodende straal worden, die alles, dat op zijn weg zou ko men, zou verbranden. .Défilé van de propere garde.. Het noodlot heefi hard toegeslagen in een tijdelijk woonooia aan de rand van de Italia .nse stad Bova Marina. In dit woonoord waren 150 gezinnen on dergebracht die in de afgelopen jaren door watersnood van huis en haard wa ren verdreven. Er ontstond een brand, die in korte tijd het gehele woonoord in de as legde. De reeds zwaai getroffen mensen zijn door het vuur vrijwel al hun bezittingen kwijtgeraakt. Brandweerlieden en poli tiemannen hebben tientallen kinderen uit de brandende barakken gered. Niemand werd ernstig gewond. De Sovjetrussische ambassadeur Andrei Smirnov heeft woensdag een bezoek ge bracht aan bondskanselier Adenauer. De persdienst te Bonn deelde mee,' dat de Rus zich bereid had verklaard om een nieuw handelsakkoord met de Bondsre publiek te ondertekenen. Wellicht zelfs nog deze week. De Russische stap werd beschouwd als een teken, dat de Sovjets thans bereid zouden zijn om ook West-Berüjn in het nieuwe verdrag op te nemen. Het akkoord zou tot 1963 van kracht zijn. Men nam aan, dat Oost-Duitsland zich nu ook wat toeschietelijker zou tonen voor wat een nieuw handelsverdrag met de Bondsrepubliek betreft. voegde er aan toe, dat deze in Rusland gekocht worden, omdat de westelijke landen niet in staat zijn Indonesië de wapens te leveren die het nodig heeft. Soebandrio wenste niet in te gaan op een vraag of Indonesië aan Amerika gevraagd heeft om zware wapens. Hij zei slechts: „Amerika weet welke wa pens wij nodig hebben". Op een vraag van UPI, waarom hij met stafchef Nasoetion <die de missie leidt), meeging naar Moskou, merkte Soebandrio op, dat militaire leiders soms de stem nodig hebben van de mi nister van Buitenlandse Zaken, omdat bij de aankop van wapens dikwijls poli tieke aspecten betrokken zijn. Hij wens te niet te vertellen wat de politieke consequenties waren van de op handen zijnde aankopen in Moskou. Indonesië heeft gisteren de Ver. Na ties gewaarschuwd, dat de Nederlandse politiek in Nieuw-Guinea een „dreigend gevaar voor de vrede en de veiligheid" vormt, en dat Indonesië mogelijk ver plicht zal zijn tegenover deze politiek „krachtiger maatregelen" te nemen. Deze waarschuwing was vervat in een brief van het hoofd van de Indonesische delegatie bij de V.N. aan Hammars- kjoeld. In de brief wordt geprotesteerd te gen „de niet-aflatende meedogenloze methoden van de Nederlandse regering, toegepast in een deel van Indonesië", die „onvermijdelijk moeten leiden tot bot singen tussen de Indonesische en de Ne derlandse strijdmacht". De Bergen op Zoom is gisteren het eerste plaatselijke actiecomi té in de landelijke campagne „Op geruimd staat netjes" van de Stichting Recreatie geïnstalleerd. De burgemeester van Bergen op Zoom, ir. L. Peters, verrichtte de ze installatie door in de Markie- zenzaal van het stadhuis de re clameplaat va nde campagne, die aan het spreekgestoelte was be vestigd, te ontrollen. Tevoren had de burgemeester ge zegd, dat er toch wel reden voor „Op geruimd staat netjes" moet zijn wan neer men bedenkt dat de campagne onder auspiciën van zelfs de hoogste gezagsdragers staat. Hij wees er voorts op dat het om de goede naam van het „propere Nederland" gaat. Dat Bergen op Zoom er zo vroeg bij is. komt niet omdat de actie er meer dan elders nodig is, aldus ir. Peters, maar de situatie is er toch wel zo, dat er aanleiding is om plaat selijk aan de landelijke actie deel te nemen. Hij herinnerde aan de zicht baar goede resultaten, die met dit soort campagnes in andere landen zijn geboekt. De heer H. van Ginneken, voorzit ter van het plaatselijk actiecomité, zei blij te zijn met de vlotte medewerking van het gemeentebestuur Het plaatse lijke comité heeft zich reeds bezonnen op zijn taak en het is tot de conclusie gekomen, dat enerzijds de centrale werkgroep gesteund zal moeten wor den, terwijl anderzijds plaatselijk voorzieningen getroffen zullen moeten worden om de goede bedoelingen van de werkgroep met succes te bekro nen. Wat het laatste betreft denkt het plaatselijke comié o.m. aan papier bakken in de stad en de bossen in het omliggend gebied, aan meer vuil nisemmers voor mensen die deze no dig hebben en aan een opheffing van de clandestiene stortplaatsen van vuil in de stad. De heer Van Ginneken zei wel van mening te zijn dat de campagne niet alleen gevoerd moet worden ten ge rieve van de vreemdeling „maar pri mair ten pleziere van onszelf". Met dit laatste kon de heer J. Swart, directeur van de Stichting Re creatie en lid van de centrale werk groep. van harte instemmen. Het leek hem voor de Nederlanders „aange naam en noodzakelijk" wanneer de straten, parken e.d. schoon blijven. En voor plaatsen, waar het eigenlijk niet zo hard nodig is tegen de vervuiling in het strijdperk te treden, had de heer Swart het motto: „Het kap. altijd nog schoner dan het is". Het zwaartepunt van de campagne, die in het voorjaar van 1961 daad werkelijk van start zal gaan, zocht hij in de activiteiten van de plaatselijke comités. Hij voelde zich gesterkt in die mening door de ervaringen, die in het buitenland zijn opgedaan. In New York bijvoorbeeld bleek na een schoonmaakactie van drie jaar, dat de trottoirs nog maar half zo vuil wa ren. Het weggooien van lichte afval verminderde met 45 pet., dat van zwaarder materiaal met 70 pet. Na deze installatie-bijeenkomst stel den de genodigden zich voor het bor des van het stadhuis op om een défilé van personeel en materieel van de reinigingsdienst aan zich voorbij te zien trekken. Voor dit défilé was rol lend materieel uit o.m. Den Haag, Roosendaal, Halsteren. Den Bosch, Vlissingen en Rijsbergen naar Bergen op Zoom gestuurd! Het défilé werd opgeluisterd door de drumband „De Artilleristen". Een 17-jarige jongen in New York is door de politie gearresteerd wegens moord op een 14-jarige jongen uit zijn buurt, omdat deze geweigerd had de 50 cent af te geven, die hij met boodschap pen doen had verdiend. Edward Vogt. de 17-jarige knaap, had reeds een lange lijst van jeugdmisdaden op zijn naam staan. Hij had de reputatie dat hij vooral kleinere jongens in de buurt lastig viel. Op 23 december zag hij de 14-jarige Bobby Giutarri met een kerstboom een gebouw binnengaan. Hij begreep, dat de jongen door kerstbomen voor anderen naar hun huis te brengen, geld verdiende en besloot het hem afhandig te maken. Hij slaagde er in me'. Bobby in de lift te komen en eiste het geld, maar de 14-jari- ge knaap gaf het niet af. Bij de zesde verdieping gekomen, sprong Bobby uit de lift, maar Edward Vogt greep hem. Vogt zei tegen de politie: „Hij zei maar steeds dat ik gek was en daarom werd ik kwaad". Vogt had een mes gegrepen en daarmee zijn slachtoffer gedood. Bij het ter perse gaan van ons blad, waren er nog geen berichten over de kabinetsformatie, die op enige verdere, of nieuwe ontwikkeling duidden. Prof. de Gaay Fortman heeft gisteren een ge sprek gehad met minister van Aartsen, wiens houding tegenover de woningbouw- motie van de A.R. het aftreden van het kabinet veroorzaakte. In Utrecht vergaderde het centrale co mité van Anti Revolutionaire Kiesver enigingen. De bijeenkomst die blijkbaar een emotioneel verloop had. werd door de demissionaire A.R -ministers en door staatssecretaris Roolvink bijgewoond. Oud-minister Suurhoff heeft op een bij eenkomst van de Partij van de Arbeid in Vianen als zijn mening te kennen gege ven, dat de Partij van de Arbeid stellig niet in de regering zal terugkomen als gevolg van de huidige kabinetscrisis. Zij, die dit hopen, aldus de heer Suur hoff. verkijken zich op de politieke si tuatie. De mogelijkheid tot deelneming van de Partij van de Arbeid in de rege ring zag hij alleen, wanneer de partners, waarmee de socialistische ministers zou den moeten samenwerken, bereid zouden zijn socialistische doelstellingen in het regeringsprogramma op te nemen. Een Russisch vliegtuig, dat bezig was militaire voorraden neer te laten ten be hoeve van rebellerende Laotische troe pen, heeft gisteren een onbewapend Ame rikaans vliegtuig beschoten met machine geweren. Het Amerikaanse toestel was op ver zoek van de regering van Laos een kijk je gaan nemen naar de handelingen van de Rus. Het werd gevlogen door twee piloten van de Amerikaanse ambassade. Deze deelden mede, dat het Russische toestel, toen het de voorraden had afge worpen. een beschieting ondernam op de Amerikaan en vervolgens nog een duik- aanval deed. De kogels vernielden een van de motoren en in de romp werden diverse gaten geslagen. Het Amerikaan se toestel zag kans op één motor naar de basis terug te keren. Tussen 1956 en 1958 is het aantal mil jonairs in Nederland weer kleiner ge worden. In laatstgenoemd jaar waren er nog maar 2080. dat is 160 minder dan in 1956. Volgens het C.B.S. bedroeg het totale fiscale inkomen in Nederland in 1957 f 22,4 miljard, hetgeen neerkomt op een stijging van 22 pet. t.o.v. 1955 en van 85 pet. t.o.v. 1950. Onder invloed van tus sentijdse belastingherzieningen (verla gingen), steeg het belastingbedrag van 1950 tot 1957 minder dan het totale in komen, n.l. met 64 pet. Het aantal be lastingplichtigen steeg 'in deze periode van 7 jaar met 14 pet. Het gemiddeld inkomen per inwoner kwam in 1957 op f 2.066 of wel rond 20 pet. meer dan in 1955. In vergelijking tot 1950 steeg dat gemiddelde met ruim 70 pet. De aantallen belastingplichtigen in 1957 zijn voor de inkomensklassen tussen f 5.000 en f 15.000 alle meer dan drie maal zo groot als in 1950, terwijl de hogere inkomensklassen afnemende stijgingen te zien geven. Schepen in de Noordzee hebben giste ren het verzoek gekregen, uit te zien naar overlevenden van een onbekend schip, dat ten zuidwesten van Noorwe gen door zijn bemanning is verlaten. Volgens een nader bericht is het be trokken schip gezonken. De naam en de nationaliteit ervan zijn nog niet bekend. Naar aanleiding van een bericht in ons blad van gisteren betreffende de in hechtenisneming van de 51-jarige Mid delburgse advocaat mr. W. F. P. K., heeft de commissaris van politie te Mid- delburg een verklaring afgelegd voor de pers. Hierin deelt hij mee, dat mr. K. als curator gelden zou hebben onttrok ken aan een faillissement. In samen werking van Middelburgse en Dordtse recherche werd mr. K. vorige week woensdag in Dordrecht aangehouden en te Middelburg in hechtenis gevoerd. Het onderzoek is zeer ingewikkeld. Men heeft gefundeerde gronden om aan te nemen dat de bedragen, waarmee ge fraudeerd is, zeer hoog zijn. De Haarlemse politie is voor de tweede keer deze maand gewaar schuwd. dat een 49-jarige koop man uit Haarlem uit balorigheid bankbiljetten vernielde. Enkele weken geleden stak de man, toen hij onder invloed van sterke drank verkeerde, een stapeltje biljetten ter waarde van 625 in brand. Daar zijn vrouw de resten bij el kaar veegde, zodat de nummers onherkenbaar werden, kwamen zij niet in aanmerking voor vervan ging. Dinsdagavond verkeerde de man opnieuw onder invloed van drank en toen hij thuis ruzie kreeg knipte hij twee bankbiljetten van 25 en acht biljetten van f 10, samen voor f 130, in snippers. Met behulp van de politie kon den deze snippers verzameld wor den en thans hoopt men bij de Ne derlandse Bank nieuwe biljetten te kunnen krijgen.

de Stem | 1960 | | pagina 1