Papier voor UW pen Kaarten geschud Een wonderlijke nachtmis voor Frans referendum Willie de hond op avontuur r Een pijnlijke boodschap van Amerika fï RAADSELS Winter POËZIE-RIJMPJE Storm, op zee Kabouterfeest Deze week in het buitenland ADVENT Arme vogeltjes Stoute Herman PLIM PLAM PLOM Kerstmis thuis Brievenbus DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 EIS ZIJ STELES ES ROVES MAAR! In de laatste twee jaar kan men geen krant opslaan of elke twee. drie aagen ziet men er een steel- of roofpartij vermeld. Boekhouders, die al 20 of 30 jaar hun aak eerlijk gediend hebben, blijken ineens een tien- of dertigduizend gulden geratst te hebben. Accountants, die de boekhouding moeten controleren doen mee om ook wat in de wacht te slepen. Er zijn vertegenwoor digers van grote zaken, die hun directeur voor tienduizenden bedotten; jongens die brandkasten wegslepen of ter plaatse weten open te breken en met enige duizenden aan de haal weten te gaan. Het is op dit ogenblik zeker te zien als een maatschappelijke ziekte. Men heeft de minister van Justitie in de Tweede Kamer gevraagd wat hij denkt te doen aan de ge niepige of openbare verleiding van allerlei jonge meisjes: waarvan verschillende het met de dood hebben moeten bekopen. Maar men heeft nog niet gevraagd waar hij de oorzaken zoekt van al dat geste*! en geroof. Het antwoord kent echter 'eder na denkend mens wel: het is een gevolg van onze maatschappelijke ziekte, die ons doet praten over de ..welvaart", die in Neder land heerst en waarvan toch ieder meent het recht te hebben er van te profiteren. Gaat het niet op een rustige en fatsoenlijke manier, dan maar stelen en roven! leder een gelukkig nog een groot aantal fatsoen lijken uitgesloten wil liever van die wel vaart genieten, dan gewoon, bescheiden christelijk leven. Als men wist hoeveel winkeliers niet of zeer laat betaald worden, als men het wist hoeveel schulden er zijn. zou men wel een beter inzicht krijgen in die z.g. welvaart. Maar ja. iedereen praat er over en maakt elkaar gek. Maar ja. als de voorvaderlijke wijsheid op de loop is! Als de mensen uit onze streken naar Rot terdam en omgeving gaan werken en hun huisgezin des morgens om 6 uur veriaten om er des avonds om 8 of 10 uur terug te keren en dan voor een achturige werkdag (de uren van de busreis heen en terug wordt ook betaald) een 100 of 110 te verdienen, dan gaan die verdiensten van meer dan 70 boven het belang van het gezin En alle be stuurders zeggen: we kunnen er niets aan doen: maar alle plaatselijke en geestelijke leiders zeggen en waarschuwen dat op deze wijze aan het maatschappelijk leven een knak gegeven wordt. Als over een of twee jaar de welvaarts-psychose een eind neemt en een kleine toename van de werkloosheid Intreedt, zal men de roverijen en dieverijen eens zien toenemen. Daarom is het goed niet alleen over dit verschijnsel te schrijven en te spreken, maar er ook maatregelen tegen te nemen Basis van een goed maatschappelijk samenzijn orde en tucht. Is dat er bij de jeugd? Wordt die niet omhangen met allerlei welwillende kransen? Laat men nu en dan de klomp ook eens klaar zetten of de karwats klaar leggen, of durft niemand deze dingen meer in handen te nemen? behoorlijke woongelegenheid nog steeds niet gerealiseerd is. Voor de duidelijkheid wil ik nog even opmerken dat het allerminst mijn bedoeling is burg. v. Oers verantwoordelijk te stellen voor deze uitzichtloze ellende die woning nood heet. Dat zou al te kortzichtig zijn Blijft nog de vraag aan welke eisen men moet voldoen om direct bij het huwelijk in aanmerking te komen voor een woning, ter wijl vele anderen gedwongen zijn jaren in een onhoudbare toestand te blijven leven OOSTERHOUT J. v. d. S. STRAATVERLICHTISG Sinds kort ben Ik inwoner van Breda. Het is daarom voor het eerst dat ik eigen lijk nu pas de mooie verlichting goed in ogenschouw kon nemen. Ik vind dat er in vele straten werkelijk een prachtige verlichting is aangebracht. Maar het is mij ook bekend dat in enkele straten de verlichting is bekostigd door plm. 40 pet. van de middenstanders. Ik vind dit ergerlijk en met mij vele an deren. Verder vallen er nog een paar „aar dige" donkere gaatjes te bezichtigen op de Grote Markt (hart van de stad) en in de Eindstraat, waar de verlichting geheel ont breekt. Misschien zou het wel aan te bevelen zijn dat de middenstander, die mede fleur en kleur in de „dode stad" Breda brengt door middel van de straatverlichting, dit ken baar maakt op de winkelruit. Dan zou de klant hiermee rekening kunnen houden BREDA, J P. CARSAVALSLIED BREDA (IV) Langs deze weg wil ik de B.C.V. dank zeggen voor de wijziging van de tekst van het carnavalslied 1961. Uit het besluit van de B.C.V.om tot tekstwijziging over te gaan. blijkt overduidelijk, dat men de ge voelens van andere stadgenoten respecteert en dat men de carnavalsviering in Breda toch op een redelijk peil wenst te houden BREDA F. H. J. HULSKRAMER CARSAVALSLIED (V) Met grote voldoening lazen wij in de krant, dat de B.C.V. de aanstootgevende tekst van het carnavalslied 1961 heeft ge wijzigd. Hieruit blijkt, dat elke opbouwende kritiek nu niet meer bij voorbaat ter zijde wordt geschoven, wat toch wel een enorme stap in de goede richting betekent. Vele Bredanaars zullen zonder bezwaren het carnavalslied uit volle borst meezingen in het besef, dat ze in het huidige B.C.V.- bestuur het volste vertrouwen mogen heb ben. Wij wensen de B.C.V. veel succes toe bij haar verdere pogingen om het Bredase car naval steeds beter en grootser te maken en wij zullen haar in dezen van harte steunen! BERGEN OP ZOOM IR J ZWARE STRAF OP VRIJE VOETES (V) Slechts één reactie op mijn artikel in De Stem van 10 dec. Zou ik mogen aannemen dat er veel mensen zijn, die mijn mening delen Toch nog even een stukje van mijn kant, want de heer J. C. vraagt gewoon om antwoord. Gevangenen mogen sedert de e- vrijding niet meer vermoord worden Maar wel zo behandelend dat toch het res pect voor de bewakers verdwenen is Kunt u zich het artikel nog herinneren van die meneer (X.) die destijds opgepakt is voor de moord op de Wed. Rooze Hij zei n.l. dat hij dacht dat de Duitsers weg waren, maar tot de ontdekking was gekomen dat ze er toch nog zijn. En voorts waarde heer, ben ik niet van mening dat moeder en doch ter door de bewakers vermoord zijn, doch ik weet het zeker. Ik heb hiertegen geen klacht in hoeven dienen, dat werd wel ge daan door middel van de brochure „Kamp toestanden 1944-'45-'48, Rapport van Dr van der Vaart Smit" uitgegeven in 1949. U zult dit rapport niet kennen; anders zou u niet zo durven schrijven. Dit rapport is destijds aan een Tweede-Kamerlid overhandigd met het gevolg, dat inderdaad de kamptoestan den iets verbeterd zijn. En dan over de zware oorlogsmisdadigers gesproken, die op de maatschappij losgelaten worden. Wat een uitdrukking Iemand op de maatschappij loslaten. Maar dacht u werkelijk dat de zwaren vastzaten De Joden hebben Chris tus aan een paal genageld, maar wat doen de mensen nu Iedere dag opnieuw God en Christus verloochenen. Vergeving staat niet in ons woordenboek. Christus leerde ons te vergeven, zeven maal zeven maal zeventig maal. Waar blijven wij En nogmaals dur ven wij dan nog de geboorte van Christus te vieren Laten wij ons eens bedenken op die dag en wat meer liefde tonen voor onze medemensen. Wat zou de wereld dan goed zijn. BREDA A. v. I. T. v. d. M Enige tijd geleden verschenen voor de Kan tonrechter twee Bredase meisjes t.w, F B. en N. W. resp. 15 en 16 jaar. Tweek bakvisjes die in het Valkenberg iets te vroeg waren gaan fietsen. De kantonrechter nam hun dat zeer kwa lijk. Normaliter krijgt men hiervoor f 2,50 boete. Deze bakvisjes werden schijnbaar als afschrikwekkend voorbeeld gesteld. N vV kreeg 1 week tuchtschool voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. F. B. die er eens mee moest lachen kreeg er nog f 5 boete bij We vragen ons af, of deze strafmaat wel rechtvaardig is en of hier de rechter wel jujst is voorgelicht. BREDA, j G VERKOOVEN TOSEEL MIDDELBARE SCHOOLJEUGD In „De Stem" van 10 december j.l. trof ik een verslagje aan onder de titel „Toneel voor middelbare schooljeugd". Waarom het Comité Cultuurbehartiging Schooljeugd of het Pedagogisch Centrum geen gelegenheid meer vindt om de middel bare schooljeugd culturele ontspanning te brengen, is mij een raadsel, daar dit insti tuut nog zeer onlangs een balletvoorstelling voor de scholen heeft georganiseerd en mijn dochtertje op de uloschool trouwens voor zien is van de bekende abonnementskaart. Wat is de bedoeling van dat Comité van leraren Moeten de leerlingen in Breda soms gescheiden optrekken En waarom heeft dat comité thans een avondvoorstel ling georganiseerd Is het niet veel juister, dat de culturele ontspanning mede in het dagprogramma voor het middelbaar onder wijs wordt opgenomen, al was het alleen maar om het eenzijdig gerichte en intellec tualistisch overladen leerplan wat te ver zachten Vormen avondvoorstellingen voor de studerende jeugd wel een gelukkige op lossing, wanneer zij tussen het huiswerK do?r er w3s die avond geen huiswerk- vrij moeten worden bezocht En de buitenleerlingen Waar blijven dezen tussen vier en acht op zo'n avond Op en neer naar huis' fietsen 's Avonds om rond elf uur nog eens een half uur drie kwartier fietsen? Of ls voor deze jongelui een aangepaste culturele ont spanning niet zo nodig Ik zou het de moeite waard vinden, wan neer op een komende „ouderavond" een en ander eens aan de orde werd gesteld. BREDA KABBERDOESKES Zeer terecht werpt uw verslaggever in uw blad van 22 dec. '60 de vraag op, waarom de Belgische politie niet optreedt tegen de exploitanten van een verdachte gelegenheid (zie het bericht over gepakte vrouwenron selaars). Ruim 20 jaar geleden kreeg ik van een commissaris van politie in België het ant woord op deze vraag. Hij zei: „Het is hier anders dan in Holland. Daar is gelegenh-.d geven tot het plegen van ontucht een straf baar feit. Hier bestaat een dergelijke straf bepaling niet." Uw reportage is daarom wel degelijk van belang i.v.m. de unificatie van de betrokken wetgeving op dit gebied in de Benelux-Jan- den. Wat het woord „Kabberdoeske" be. treft, dit heeft, meen ik, met die algemene ongunstige betekenis in het zuid-Nederlands. Weliswaar geeft Van Daalen de vertaling „gemene kroeg", maar dit wordt in België niet zo ernstig genomen, getuige het op schrift van dat woord op de gevel van een fatsoenlijk hotel-restaurant gelegen aan de snelweg tussen het Kasteel Boekhout en het Expo-terrein bij Brussel. Niet onmogelijk is Kabberdoeske een vervlaamsing van net Franse cabaret-doux. Cabaret heeft een dub bele betekenis: 1. kroeg, herberg, restaurant 2. fijn café-chantant (artistiek). Alleen de uitdrukking „cabaret borgne" heeft een zeer ongunstige betekenis, in on ze taal overeenkomende met „knip". BREDA WOSISGBOUW IS OOSTERHOUT (II) Met het naschrift van de redactie ben ik hc' geheel eens. Ik vind de bouw van een cultureel centrum minstens zo belangrijk als de woningbouw. Ik begrijp ook dat de bouw van dit centrum geen nadelige in vloed uit zal oefenen op de woningbouw Zelfs ben ik het met redactie eens dat burg v. Oers niet van 'n ideale maar van een behoorlijke woongelegenheid gesproken heeft. Wel ben ik van mening dat deze laatste opmerking in het geheel niet toe passelijk is. Ook ik heb niet van een ideale maar van 'n behoorlijke woongelegenheid .gesproken en ik blijf van mening dat deze VIEZE STOEPES (II) Met volledige instemming las ik het rake stukje van W. in uw blad van vorige week. Inzender heeft groot gelijk. Mag ik op een ander stoepenprobleem wijzen, speciaal in de buurt van de bushalten Het is zeer interessant dagelijks de stoep, het portiek of de voortuin op te mogen ruimen. Hier vindt men regelmatig een assortiment rommel, de vuilnisbak waardig. Ook door de mensen valt er nog heel wat te verbeteren om anderen geen overlast te bezorgen. BREDA BREDA MEVROUW V VEILIG VERKEER IS BREDA Iedere zaterdag lees ik in uw blad hoe veel aanrijdingen er in een week in Breda gebeurd zijn. En iedere keer de grote schuldgeen voorrang verleend. Ik persoonlijk verbaas mij daar helemaal niet over. Van 's morgens tot 's avonds rijd ik met mijn wagen op de Bredase wegen, dus een beetje ecvaring heb ik wel. Eén geval zal ik proberen te beschrijven Er zijn er nog meer. Vroeger, als ik vanaf de Duivelsbruglaan naar de Ginnekenmarkt moest, was ik blij als ik door die gevaarlij ke bocht was, maar dat was hoogstwaar schijnlijk nog niet genoeg. Als ik dan van de Ginnekenmarkt rechtsaf moest, moest ik het verkeer van links voorrang geven Dat ging vroeger goed. Het zicht naai links was vrij goed. Halt zeggen ze: Wij halen lijn 8 van de BBA van de Viandenlaan af en laten ze half op de weg en in het midden van de kruising stoppen. Hierdoor ontnemen deze lijndiensten alle zicht van links. Als u linksaf moet, is voor sorteren onmogelijk. Velen zouden zeggen: Dan maar blijven wachten tot deze bus ver trokken is. Als u dat doet bent u strafbaar want er staan borden met wachtverbod. Waarom deze bus niet op de Viandenlaan laten stoppen. Dan hadden wij er geen last van. BREDA K. K PLAAG Een paar dagen geleden werd een arts uit Den Haag door een tweetal nozems ernstig mishandeld. Zover is het te Breda nog niet gekomen. Maar we] worden herhaaldelijk oudere mensen van beiderlei geslacht door dit slag jongelui lastig gevallen. Het is toch wel wenselijk dat de politie hier eens streng gaat optreden. BREDA, O. £)E eerste van de drie redevoeringen, welke president De Gaulle vóór het referendum van 8 januari wilde hou den, heeft niet veel nieuws opgele verd. Zij heeft nog eens doen zien. dat het Franse staatshoofd onwrikbaar vasthoudt aan zijn Algerijnse oolitiek en het enige nieuwe, dat nog meer een interpretatie van zijn woorden dan een duidelijke uitspraak is, bestaat hierin, dat hij na het referendum bereid zou zijn opnieuw met het Algerijnse Be vrijdingsfront te onderhandelen, „oals vroeger in Mélun is gepoogd. Het zou dan echter niet enkel over een wapen stilstand, maar ook over de voorberei ding van de zelfbeschikking kunnen gaan. Zolang die zelfbeschikking niet kan plaats hebben, krijgt Algerië een voor lopig statuut, dat voorziet in een ugen uitvoerend orgaan en een eigen par lement. Dit is dan wel een overgangs figuur naar het Algerijns Algerië. Bij het referendum van 8 januari gaat het enkel om de vraag, of men de Algerijnse plannen van De Gaulle steunt. Men heeft de zaak nog vereen voudigd door het hierop te laten neer komen, of men vóór dan wel feeen vrede in Algerië is. Dat verzekert de president bij voorbaat een voor nem nog gunstiger uitslag, althans wel in Frankrijk. Wat het in Algerië wordt, blijft nog twijfelachtig, omdat de "Van- sen daar grotendeels tegen zijn en de mohammedanen misschien het refe rendum op last van Ferhat Abbas gaan boycotten. Deze leider van het Algerijns Be- vrijdingsfront toonde ook na de nieu we rede van De Gaulle nog geen toe nadering. Daarentegen hebben de ver schillende Franse politieke partijen haar standpunt tegenover het referen dum van 8 januari bepaald, al lijkt dit soms eerder op een gebrek aan stand punt. Natuurlijk zijn de directe aan hangers van De Gaulle in de UNF vóór de plannen van de president: ook de socialisten en de katholieke MRP stemden er mee in De communisten zijn vierkant tegen. Dit is om tegen overgestelde redenen ook de groep van Soustelle. die echter niet aan de cam pagne voor het referendum mag nee- doen. Verder spraken zich de radicalen in grote meerderheid uit tegen de plannen van De Gaulle, maar zij lie ten hun aanhang vrij te kiezen naar believen. Dat deden ook de sterk ver deelde onafhankelijken. QP de uitslag zullen al deze Dartij- vergaderingen en -consignes ove rigens hoegenaamd geen invloed heb ben. Zelfs een partijblad van Soustelle rekent er op, dat De Gaulle bij het re ferendum een meerderheid van ruim 60 pet. van het volk achter zich krijgt en dit zal dan wel te laag zijn ge taxeerd. Intussen beleefde De Gaulle nog het genoegen, dat tijdens het debat over Algerië in de Ver. Naties te New York de Afro-Aziatische opzet om bij reso lutie UNO-toezicht bij de toepassing van bet zelfbeschikkingsrecht m Al gerië te bedingen schipbreuk leed. De desbetreffende paragraaf van de resolutie kreeg geen tweederde meer derheid. De Gaulle heeft dus nog de handen vrij om de Algerijnse kwestie volgens het steeds vastgehouden Fran se standpunt als een interne aangele genheid op te lossen. Maar of hij bij langer slepen van het probleem aan de toenemende aandrang tot UNO-toe zicht en dus bemoeienis van de Ver. Naties kan ontkomen, blijft de vraag In dit verband zou overweging kun nen verdienen, of geen toezicht bij het zelfbeschikkings-referendum door en kele terzake zeker neutrale en met Frankrijk bevriende staten kan worden aangeboden. Daar steekt voor Frank rijk. niets oneervols in een dergelijk aanbod te aanvaarden en de wantrou wende Algerijnen kunnen er ook vrede mee Hebben. JN Parijs heeft zich aan het slot van de bijeenkomst der NAVO mi nisters voor Europa nog een minder aangenaam perspectief opgedaan. Deze vergadering stond voor ernstige inte gratie-problemen, waarover wel Huk is gepraat, maar waaromtrent feitelijk geen spijkers met koppen konden wor den geslagen, omdat ieder nog in af wachting is van het internationaal be leid. dat de nieuwe Amerikaanse rege ring gaat volgen. Een tip van de sluier scheen echter wel opgelicht te worden, toen staats secretaris Herter. overigens nog spre kend in naam van Eisenhower, te ken nep gaf. dat de Ver Staten meer aan dacht aan economische problemen wil den gaan besteden dan aan politieke en militaire nog wat verder naar de achtergrond zouden schuiven Dit'zou dan ook betekenen, 'lat de NAVO. de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie. minder belangstelling van Amerika gaat ondervinden en van Kennedy, die nieuwe president, wil men weten, dat hij zijn aandacht neer zal gaan richten op do UNO dan op de NAVO Europa moet dan maar wat meer zijn eigen boontjes gaan doopen Dat zullen we dan financieel wel mer ken Nederland heeft b.v. al minder Starfighters gekregen dan het was toegezegd. Herter had overigens zijn excuus bij de hand. Wanneer Amerika ie At lantische problemen ondergeschikt maakt aan andere problemen van zijn politiek, doet het niet anders dan Eu ropese bondgenoten, zo merkte nij sne dig op. Men zal, in Parijs toen wel even kiespijn gevoeld hebben. Het was 4 weken voor Kerstmis. Die tijd noemen we de Advent. Daar in moet je je voorbereiden op Kerst mis. Er was een meisje van 9 jaar. Ze wou extra braaf zijn in die 4 we ken. Als die om waren dan kwam Jezus' geboorte. Dat vond ze prach tig. Met die kerstboom en die mooie kerststal. Maar het mooiste van al les was het Kindje in de kribbe. Met dat rode licht. Dat kindje zou wel kou hebben gehad in die kribbe, zo dacht ze In diep gepeins liep ze naar de winkel waar ze zijn moest. Daar waren allemaal al lichtjes. Zo'n lichtjes kregen zij ook. Hè, ze zuchtte ervan. Zo ze het voorstelde zou het wel heerlijk zijn. Maar zou dat alle zo waar zijn. Thuisgekomen ging ze moeder helpen. Ze dacht: Ik moet maar wachten tot de 4 we ken om zijn. Dan kan ik zien of het gebeurt zoals ik denk. Elske Melser 10 jaar 1 R a Een klein stukje uit een grote tekening Marijke Geys te Eeinkenszand In de winter is het koud In de zomer is het veel warmer De mensen dragen dikke kleren Maar de vogeltjes zijn veel armer. We kunnen geen mutsen voor ze breien En geen warme jasjes maken Maar we kunnen wel brood strooien Dat zal ze lekker smaken. Vooral als het vriest en de grond hard is geworden Kunnen de vogels geen eten vinden Dan moeten wij ze te hulp komen Dat doen ook alle kinderen. Jan van Andel Waalwijk Al onder de hoge bomen Zit daar te dromen Kabouter Plim Plam Plom Waarvan het pakje altyd glom. Maar als wy gaan kijken in zijn huisje Zien we nergens een pluisje Daar is alles keurig en net Alles is mooi op zyn plaats gezet Ellen Reynders Jan Ligthartstr. I2B, Breda Herman is een vervelende jongen. Op zekere dag, toen het buiten re gende zei Herman: ,,Ik' ga spelen hoor". ,,Nee'\ zei moeder, „het regent bui ten". .,Dan ga ik met mijn speelgoed spe len". „Dat is goed", zei moeder, „maar niks kapot maken hoor". Maar Herman ging niet spelen. Zon der dat moeder het merkte ging hij het speelgoed van zijn broertje Piet kapot maken. Hij scheurt de gekleur de papiertjes van de blokken. En hij vernielt de blokkedoos. „Herman, wat doe je daar ,,0, ik speel een beetje." ,Noem jij dat spelen, als je de blok kedoos vernielt Herman staat nijdig op en geeft een flinke trap tegen de blokkedoos. Toen ging het klets, klets, klets. En voor straf moest Herman naar bed. Peter Compercn, 11 jaar Pauwstraat 8, Breda Freddy Janssens Hazenlarenstraat 47, Koewacht Jackie Mathijssen Galderseweg 79, Breda Vast en zeker heb je wel eens ge hoord dat er in ons land grote wel vaart heerst. Dat wil zeggen dat de mensen het goed hebben en er heel weinig echte armoede heerst. Maar dat is niet in alle landen zo. In een land hier ver vandaan, liggen kleine bergdorpjes waar 't 's zomers heet en 's winters bitter koud is. Er wonen alleen maar boeren. Ze voelen zich in hun eenvoudig be staan niet ongelukkig, maar ze moe ten met heel weinig tevreden zijn. Hun pastoor is natuurlijk ook niet rijk. Hij woont heel alleen op een kleine pastorie en een dorpsvrouw houdt zijn huis wat bij. Op zijn verjaardag brachten de meis jes van de catechismusles aan de pastoor een prachtig cadeau: een schattig jong katje. Ja, nu is zo'n klein poesje wel heel lief en natuurlijk denken kleine meis jes dat iedereen zo'n beestje wel heel graag wil hebben, maar wat moet nu een eenzame pastoor met zo'n poesje aanvangen WelT óm te beginnen, hij noemde het Napoleon. Wee' je al wie de echte, de grote Napoleon was Dat was een beroemde man, die veldheer, koning en keizei werd I Dat heel kleine, bon te balletje heette dus Napoleon. Het kroop in het bed van de pastoor, knauwde op de knoopjes van zijn toog verstopte zich in een vaas, klom in een boompje en kon er niet meer uit. Als de pastoor de mis ging doen of er op uit moest, sloot hij zijn kleine Na poleon in de keuken op. Maar als het poesje zich dan juist ergens ver borgen hield, moest de pastoor wel eens weggaan, zonder te weten waar de kleine schavuit was. Het was Kerstmis en in de kleine kerk stond een prachtig kerststalletje. Alle kinderen zaten er in de nachtmis omheen geschaard. Misschien baden ze minder lang dan gewoonlijk, want er was in het stalletje zoveel te zien. Maar ze baden natuurlijk wel heel innig want het Jezuskindje zag er zo echt uit en Maria zo lief. dat je wel heel oprecht met ze kon praten. De pastooi hield een prachtige kerst preek. Zij stem kon zacht klinken als hij over het Kerstkind sprak, hard donderen als hij de boosheid van de duivel beschreef en heel geheimzin nig fluisteren als het over wonderen ging. Juist toen hij zijn stem geheimzinnig ging maken, gebeurde er iets in de kerststal. Ja, daar was iets gaande. Het kribje met het Kind had bewo gen De kinderen stootten elkaar aan en wezen, sommigen benieuwd, anderen angstig. PlofDaar liet %Sint Jozei zijn staf vall en;en rrrutsch daar schoof een schaapje opzij. De kinderen fluisterden nogal hard. Moeders keken boos in hun richting. Wat bewoog daar naast die herder Boem De herder viel met een doffe klap om en uit het droge mos dat de vloer van de kerststal bedekte, stak een bewegend stukje bont Napoleor De kinderen op de voorste rij, begre pen het 't eerst. Napoleon zat in de kerststal. Mis schien had hij er een half uurtje heer lijk liggen slapen, warm weggedoken onder het dichte mos. Misschien was hij nu wakker geworden van de stem van zijn baas. Heerlijk uitgerust kreeg hij nu zin in een poesenspel letje. Daar kwam zijn ondeugende kopje tevoorschijn en even later stap te hij over de stalvloer. Hij zette een hoge rug tegen de os, en tikte met zijn zachte pootje tegen de ezel; hij dook in elkaar om met een scheve sprong boven op de her dershond te belanden. De kinderen probeerden nun lachen in te houden, maar dat ging natuurlijk niet goed. De pastoor bemerkte het. Gelukkig had hij beste ogen en het was ook maar een heel kleine kerk, zodat het stalletje niet ver van de preeksoel stond. - ,,Wel", zei de pastoor met zijn ge heimzinnige stem, met Kerstmis gè- beurt in ons hart het wou'der van de liefde. Zo zou ik nu boos moeten zijn op Napoleon omdat hij mijn preek in de war stuurt. Maar ik ben zó blij dat het Kerstmis is, dat ik zelfs een poesje ir> de liefde moet betrekken. Misdienaar wil-jij proberen om Na- 1 Wat volgt er op de eeuwig heid 2 Welke tijden zijn de beste tijden 3 Wat kan men niet nat maken? i Wie wordt rein geboren en sterft meestal in vuiligheid ■ennaaus f '193 -ven f 'uapfiuvvw ap z 'uawv 1 Emiel de Wit Steenstraat 31, Clinge XXX 1 Bij welke meester is nooit een leerling school gebleven 2 Waar liggen zeeën zonder wa ter 3 Wie tikt maar geeft toch geen tijd ■uvw.iaiu.uj.il ap f 'iJvmjpuvj ap do z 'jaisaawaöjnq ap ft q l Toosje van Gils Broekstraat, Molenschot xxx 1 Waarom pikt de haan uit de pan 2 Meneer van Ukke draagt een jas uit duizend stukken zonder naad en zonder draad toch staat Ukke die jas niet kwaad. uvvy ap z fuvet uayxi\ fin iaiu ia fiy pipwo l Elly Lousberg Gasthuisstraat 1 poleon te vangen en zet hem dan voor zichtig in mijn keuken. Kijk", zei de pastoor toen met een stem die al wat harder ging klin ken, .Napoleon is maar een onnozel poesje, en erg lief bovendien. Het is geen kuist hem te vergeven. Maar het zal mij en u allen veel meer moei te kosten om onze vijanden te ver geven. En toch moeten wij dat, ter- wille van het Kerstkind doen." De pastoor maakte zijn. preek at. De misdienaar had intussen Napoleon te pakken gekregen en keerde even later op het altaar terug. De kinderen zongen prachtige kerst liederen, de nachtmis was even mooi als andere jaren. Maar de kerstdag zelf was een beetje anders dan anders, want iedereen in het dorpje praatte deze dag over Napoleon: De winter is gekomen De bladeren zijn van de bomen Bijna alle dieren zijn aan 't slapen gegaan En vele vogels naar het zuiden gegaan. De winter is weer in het land Al de zomerkleren zijn aan de kant Een wollen trui een lange broek Een slee die je eerst nog zoeken moet Gaan we weer naar buiten Totdat de pret is gedaan En we weer naar huis toe moeten gaan. Ria Adank Sophidstraat 2 Breda VRESé op Ra-Rot Johnny Wjjffels Komsestraat E 21, IJzcndljke Lief vriendinnetje ik schrijf hier neer hot of mijn naam is en nog veel meer: dat ik je aardig vind en dat ik wens dat je zult blijven een goed en braaf 'mens. Wij hebbèn een mooi stalletje in de kamer staan Als het Kerstmis is, dan steken wij de kaarsjes aan Wij zingen dan liederen die van Kerstmis zijn Over Jozef et\ Maria en het Kindje klein. Op de straat zijn kerstbomen met lichtjes neergezet Dat geeft de mensen die naar buiten moeten, pret Maar binnenshuis is het gezellig, warm en goed Zoals het in de kersttijd overal wezen moet. Het schip van kapitein Weijers danste lustig op de golven, op weg naar Engeland Ze voeren nu al een maand en over een paar dagen zou den ze de krijtrotsenkust naderen. Het was 4 uur in de middag, de kapitein was nog met zijn middag slaapje bezig, toen de stuurman op gewonden zijn hut binnen kwam hollen. De kapitein schrok wakker en keek verbouwereerd om zich heen terwijl de stuurman alsmaar stond te roepen, kapitein, kapitein, word wakker, er is storm op komst. Vlug stond de kapitein op en ging met de stuurman mee. De storm werd steeds erger en het schip schudde al hevig, de trouwer.' gilden van angst, de mannen hielden zich goed. De kapi tein ging zelf alle hutten af en sloot de patrijspoorten, de mensen moch ten niet naar bed gaan. had de ka pitein gezegd. Zachtjes aan begon het donker te worden, de Kapitein en enig' van zijn matrozen waren juist de achterste helft van het schip dat vol water stond leeg aan 't pompen toen ze een zacht „help" hoorden roepen, even hielden ze op en luisterden. Ja, nu hoorden ze het goed, het was een kinderstem, help, help. Terwijl de matrozen probeerden het kind op te halen ging de kapitein rond om te kijken of het kind van een van zijn passagiers was. het was van niemand. Het zou toch niet.. Vlug ging hij naar zijn hut waar hij een jammeren de vrouw aantrof; het was zijn dienst bode. Peter is weg huilde ze, en ik... Maar hij luisterde al niet meer en rende naar de matrozen en aan alles wat hij deze vertelde was het duide lijk dat dit zijn 12-jarig zoontje Pe ter was. In de verte zagen ze d* red dingboot al aankomen. Maar eerst wilde de ka »itein Peter bij zich heb ben en toen gebeurde het. Hij boog zich wat te ver voorover en werd door de hevige wind over boord ge slagen. Het reddingsschip kon alle passagiers overnemen en toen de laat ste er af was verdween het schip in de diepte Maar vader en zoon wer den uit de golven gered. Ing. door Lia Sprangers 14 jaar Distelstraat 13, Bergen op Zoom door William Williams leken filmstudio's Willy van Dongen Pr. Frederikstraat 104, Oosterhout In het bos Al op het mos Dansen de kaboutertjes Er flink op los. Dan. komen de elfjes Ook in het bos En dansen met kaboutertjes Ook op het mos Maar slaat de klok dan twaalf uren Zijn ze weg met al hun kuren. Ria Bon Terheijdenseweg 156, Breda Er zijn nóg enkele Sinterklaasinzen- clingen gekomen. We zullen ze maar tot volgend- jaar bewaren. Ze zijn van: Margriet- Hooijdonk te B., Jean v.d. Heykant te O., Jacqueline van Dongen te H. Verder ligt hier weer een heel sta peltje tekeningen, waarvoor we moei lijk plaats kunnen vinden. Dat wil niet zeggen dat ze niet móói zijn, hoor! Maar ja. als de krant vol is, dan kan er niets meer bij. Allen moeten wy nóg eens vragen geen nagetekende of overgetrokken tekeningen te sturen. Ook geen over geschreven versjes. Christ Groosens te Z. Je hebt ons een heel bijzonder mooie tekening gestuurd. Die zou beslist een plaatsje krijgen, als hij maar kon afgedrukt worden. Maar hij is te don ker en te vaag van kleur voor de krant. Maar prachtig is hy zeker OOM JAN EN TANTE THEA

de Stem | 1960 | | pagina 9