Kerst boodschap H. Vader OorzaakAR. - C.H. - motie tegen beleid woningbouw België bedreigd door stakingscliaos GIFGAS UIT BRANDBLUSSERS Bruins Slot: Ik betreur dat wij dit moeten doen Arme Wimü tt ZAAK LOOPT LEIDERS UIT DE HAND DAVERENDE VERRASSING AAN VOORAVOND_ KERSTMIS Nu ook: spoormijnenpas en elektriciteitsbedrijven TUNNEL WEER OPEN Puzzel pot blijft staan cn opnieuw beginnen DAGBLAD VOOR ZEELAND Waai sch u wingen aan diverse zijden Later meer wi ind Vanavond verklaring Mr. Van Doorn Kabinet vandaag bijeen Vuilnishopen de straten in Fransen dwingen vliegtuig te landen Premie f 1000- Kennedy 's dank! aan jong meisje 101e JAARGANG No. 23554 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. agblaH VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KABINET DE QUAY GEVALLEN (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-De Quay is afgetreden. Gis teravond om half elf is het in de Tweede Kamer - volkomen onverwacht eigenlijk - ten val gebracht door een A.R.-C.H.-motie, die een afkeuring inhield van het woning bouwbeleid. Deze motie werd met 70 te gen 59 stemmen aangenomen. Alleen de K-V.P. en V.V.D. kozen de zijde van het kabinet. Dat de motie een meerderheid kreeg was ecliler niet van belang. De A.R.- minister van volkshuisvesting, mr. Van Aartsen had tevoren gezegd, dat hij en de andere A.R.-bewindslieden (prof. Zijlstra en staatssecretaris Roolvink) zouden heen gaan als de meerderheid van zijn A.R.- partijgenolen voor de door de heer Van Eibergen (A.R.) ingediende motie zouden stemênen. Minister-president De Quav liet daarop weten, dat als A.R.-ministers zou den heengaan, alle ministers hun porte feuille ter beschikking zouden stellen. Ondanks dit dreigen met een kabinetscrisis stemde de AR-fractie met de CH en de breed lachende oppositie voor de motie-van Eiber- gen. „Ik betreur dat wij dit moeten doen", verklaarde de AR-fractie- leider dr. Bruins Slot in een doodstil toeluisterende Kamer. „Wij hebben", zei hij, „niet de bedoeling gehad dit kabinet omver te werpen maar wij kunnen niet toestaan, dat de woningbouw wordt achter gesteld bij andere bouwactiviteiten". TWEE VAN de voornaamste opstand- leiders in Ethiopië zijn gearresteerd; op twee anderen na heeft men de aansto kers van de mislukte staatsgreep nu in handen. Volgens geruchten zou in de na bijheid van het keizerlijk paleis opnieuw gevochten zijn. DE VERHOGING over de maanden ok tober tot en met december van de rijks- politiesalarissen zal nog vóór Kerstmis worden uitbetaald. OOK DE MARINE wenst hogere sala rissen, nu het bij de politic gelukt is. De Vereniging van Beroepsschepelingen bij de Zeemacht heeft daartoe een verzoek tot de ministe- gericht. ACHT JAAR luidde het vonnis tegen de 26-jarige Utrechtse chauffeur van D die ccn 40-jarige publieke vrouw door wurging had gedood. VOLGENS het Continentale zijn ployés van een staatsdrukkerij gearres teerd omdat zij clandestien anti-commu nistische verhandelingen drukten die zij naar alle delen van Rusland stuurden. VIJFTIG JONGE employés van een ta- pijtfabriek in Oss zijn in wilde staking gegaan. Zii eisen 15 gulden opslag per week. HET ISRAËLISCH regeringsblad ver wijt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken het bestaan van een atoom reactor in Israël onthuld te heb ben. Volgens het blad heeft een Ameri kaanse U-2 onlangs een foto van de reactor genomen. IN ALGIERS is onder de havenarbei ders een staking uitgebroken, onder de dekmantel van hoger lonen". De op roep ging evenwel uit van het bevrij dingsfront. LEDEN VAN de Spaanse civiele garde on de kustwacht hebben gisteren 11 lij-I ken geborgen van bemanningsleden van het Spaanse schip „Elorrio" dat eergis-: teren, zoals gemeld, voor de kust van I Santander is gezonken. Negen beman-1 ningsleden worden nog vermist. Bedenk wat u. doet, waarschuw den de liberale .fractievoorzitter prof. Oud en de heer Andriessen, die prof. Romme wat miste men hem gisteravond als leider der KVP-fractie, verving. Er kan uit deze kabinetscrisis een heel ander kabinet te voorschijn komen, zei prof. Oud nog. Het zou ons zeer veel leed doen als het kabinet heengaat, verklaarde de CH-frac- tievoorzitter de heer Tilanus. „Wij blijven prijsstellen op een kabinet Italiaanse persbureau B f f f B B B in Moskou zeven em-| t_J L v iA l lL/ S J Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: i In de loop van de dag verder toe- t J nemende bewolking met enige neer- f slag. Tot matig of krachtig, en langs i de kust tot krachtig of hard toene- i mende zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als t gisteren. t Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Eerst weinig bewolkt tot zwaar be- wolkt met enkele opklaringen. Daar- t na bewolkt tot betrokken met lichte J regen of motregen. f Vandaag: zon onder 16.31 uur, maan t onder 23.13 uur. i t Morgen: zon op 8.47 uur, maan op 12.30 uur. Peinzend staat mei Wim Kan in een moeras, dicht bij zijn woonplaats Kudel- staart: zijn oudejaursavondprogramma hield hem nog bezig, toen deze foto ge maakt werd. Maar zie juist als twee jaar geleden schopt het kabinet zijn program ma in de war. Ministers zijn opeens geen ministers meer. Uithuilen nu maar, Wim. En opnieuw beginnen. Want we willen je toch horen. Het zou ons niet verbazen als de eer ste zin van zijn conference met oude jaar zou luiden: „Het Quay-(e) kabinet heeft een Bruin (s) Slot gekregen". van de huidige samenstelling". Ook de gouvernementele dr. Tila nus stemde echter voor de motie. Dr. Kortenhorst sloot deze laatste vergaderavond voor het kerstreces typische tegenstelling: op het Bin nenhof brandden vredig de lichtjes in een grote kerstboom met de wens, dat allen die verantwoorde lijkheid dragen in de komende da gen en weken de wijsheid mogen op brengen waaraan het land behoefte heeft. Voet bij stuk maar daarvan wilde mr. Van Aartsen niet weten. ..Geen sterk beleid", zei de heer Van Eibergen, ,,de woningbouw wordt het kind van de rekening". De oorzaak Maar was dit woningbouwconflict de werkelijke oorzaak van de A.R.- aanval op het kabinet? In de wan delgangen der Tweede Kamer werd gisterenavond iets anders verteld. Daar werd gezegd, dat de A.R.- charge uit geheel andere oorzaken is voortgesproten. De A.R.-fractie is. aldus vernamen 'wij. hoogst gebelgd over het feit, dat het kabinet lees de A.R.-minister van Financiën prof. Zijlstra bij het vooroverleg achter de schermen in geen enkel opzicht aan de wensen van de A.R.- fractie tegemoet is willen komen, maar ten aanzien van K.V.P.-onder handelaars wel enige bereidheid tot concessies heeft getoond. De ontstemming hierover, gecombi neerd met de verkoeling, die in protes tants-christelijke kring is opgetreden te genover de K.V.P. men heeft het moeilijk kunnen verkroppen, dat prof. Romme enige maanden geleden de weg naar een reconstructie van het kabinet geblokkeerd heeft zou tenslotte tot het besluit geleid hebben het kabinet- De Quay ten val te brengen. Het vermoeden dat de A.R.-fractie bij voorbaat besloten was prof. De Quay c.s. naar huis te zenden vindt bevestiging in het feit, dat de N.C.R.V.-voorzitter, mr. Roosjen' (A.R.), lang voordat mr. Van Aartsen en prof. De Quay hun waarschu wing hadden laten horen, de N.C.R.V.- reportagedienst naar het Binnenhof riep en het A.R.-dagblad Trouw, waarvan dr. Bruins Slot, de A.R.-fractievoorzitter, hoofdredacteur is, in zijn eerste editie, op een ogenblik, dat in de Tweede Ka mer nog niets beslist was, reeds de val van het kabinet bekendmaakte. De enige concessie die hij deed was het aantal extra gesubsidieerde wonin gen (binnen het bouwprogram van 80.000 woningen) van 5000 tot 7500 te verhogen. Aan de gezichten in de Kamer was te zien dat die weinig tegemoetkomende houding in slechte aarde viel. De Kamer zag eveneens het gevaar van een over spanning van de bouwmarkt maar men wilde niet aanvaarden, dat cue over spanning alleen gekeerd zou kunnen wor den door de woningbouwactiviteiten al te remmen. (Vervolg zie pagina 9) Prof. De Quay Moeilijk te voorzien Dat de begroting van Volkshuisvesting tot een kabinetscrisis zou leiden, was tevoren moeilijk te voorzien. Weliswaar was bekend, dat de Tweede Kamer ern stige bezwaren had tegen het feit, dat er door de koerswijziging, welke minis ter Van Aartsen in het woningbouwbe leid heeft aangebracht te weinig goed kope woningen worden gebouwd, maar de indruk bestond, dat mr. Van Aartsen aan deze bezwaren althans enigszins tegemoet zou komen. Die verwachting werd niet be waarheid. Minister Van Aartsen hield gisterenmiddag in eerste in stantie vast aan zijn stelling, dat de spanning op de bouwmarkt geen ver hoging van het woningbouwprogram met 5000 gesubsidieerde woningen mogelijk zou maken. De voorzitter van de Katholieke Volks partij, mr. H. W. van Doorn, zal van avond om 19.10 uur voor de radio een verklaring afleggen naar aanleiding van de kabinetscrisis die gisterenavond is ontstaan. Het kabinet-De Quay zal hedenmorgen zoals gebruikelijk voor de ministerraad is, in de Trèveszaal aan het Binnenhof bijeenkomen. Dan zal gesproken worden over de consequenties, die getrokken moeten worden uit het feit, dat de leden van de regering hun lot verbonden heb ben aan de bekende mededeling van minister Van Aartsen (A.R.). Het motief van de 14 man sterke A.R.- fractie, die in hoofdzaak verantwoorde lijk is voor de val van het kabinet, om het woningbouwbeleid af te keuren, was gelegen in het feit, dat minister Van Aartsen uit vrees voor overspanning der bouwmarkt niet bereid was het bouw program van 80.000 woningen met 5000 extra gesubsidieerde (goedkope) wonin gen tot 85.000 uit te breiden. De A.R.- fractie wilde deze 5000 extra woningen uitgevoerd zien ten koste desnoods van een beperking van andere bouwsectoren, (Van onze correspondent) De stakingsbeweging, die door de socialistische Algemene Centrale van Openbare Diensten in België werd ingezet, breidt zich uit op een wijze die zelfs niet werd voorzien door de socialistische leiders. Vorige week werd bij stemming in het bestuur van het ABVV besloten, dat er in geen geval een algemene staking zou worden gehouden. Dit standpunt werd trouwens woensdagochtend door de heer Kolaar, voor zitter van het socialistisch actiecomité, op een persconferentie te Brussel nog uitdrukkelijk bevestigd. Maar door hun ophitsing schiepen de socialistische leiders een atmosfeer, die grotendeels aan hun con trole ontsnapte. Dit is dan vooral het geval in Wal lonië, waar zich bij de arbeiders van de Openbare Diensten ook arbeiders bij de particuliere bedrijver, in groten getale hebben aangesloten. Geleidelijk is men nu ook met staken begonnen bij de spoor wegen, zodat het verkeer van woensdag avond af reeds aanmerkelijk werd ont wricht. Reizigers naar Frankrijk gaan vanaf Roosendaal met bussen door Bel gië. Ook van Frankrijk uit woj-dt het treinverkeer met ons land door België met bussen onderhouden. Ook dreigt nu een staking bij de eiektriciteits- en gas bedrijven en de posterijen. Tenslotte werden donderdagmiddag de mijnwer kers in de politieke agitatie betrokken, en legden zij het werk neer. De staking betreft vooral het Waalse gedeelte van België, waar de socialistische partij de meeste aanhang heeft. Dit heeft tot ge volg, dat bijna alle openbare verkeer in Wallonië, ofwel niet meer bestaat, ofwel zeer onregelmatig plaatsvindt. De resul taten daarvan voelt men ook in het Vlaamse gedeelte van het land, waar b.v. de treinverbindingen ernstige vertragin gen ondervinden. In de sector van de 2 Gelijk niet de vele andere Antwerpse arbeiders die het werk hebben her- vat, hebben ook de personeelsleden van de Antwerpse tunnel hun posten Z gisteren weer ingenomen. Het ver- 2 keer door de tunnel kon dus worden 2 Z hervat. werd gesloten, en de raad verzoekt de Belgische regering de vereiste maatrege len te treffen om de orde in het land te herstellen. Spoorwegen Het was gisteren teeg in de Noordstatie te Brussel. Op de borden staan wede- delingen over het door de staking lamgelegde treinverkeer. De Franse luchtmacht heeft gisteren een DC-4 vliegtuig, dat met vijf ton wa pens op weg was van Stockholm naar Casablanca, gedwongen te landen op het vliegveld van Oran, westelijk Algerië, aldus is van doorgaans goed ingelichte zijde in Parijs vernomen. Het toestel zou particulier Libanees bezit zijn. Het zou o.m. anti-tank pro jectielen en andere wapens hebben ver voerd. Het bericht is nog niet bevestigd door het Franse ministerie van defensie of het ministerie van luchtvaart. Openbare Diensten blijft de staking van de Algemene Centrale van de Openbare Diensten voortduren. In Antwerpen daar entegen is de staking eerder afgenomen dan toegenomen. Inderdaad hebben de leden van de Christelijke Centrale der Openbare Diensten donderdagmiddag het werk hervat, nadat hun was meege deeld, dat de eerste minister verschillen de van hun wensen had ingewilligd. Haven stil In de haven echter lag het werk vol komen stil met uitzondering dan van veertien schepen, die aan de kade ge meerd lagen. De staking onder de ha-| venarbeiders is compleet, alhoewel zij niet erkend wordt door de twee grote syndicaten. Donderdagochtend werden, na de relletjes die de dag daarvoor plaatsgrepen in het aanwervingslokaal, nog 12 andere havenarbeiders opge bracht, waaronder de communistische voorvechter Fr. van den Brande. Zij worden er van beschuldigd politie agenten te hebben geslagen. De raad van beheer van het Verbond der Belgische Nijverheid heeft in een mededeling aan de regering vastgesteld, dat het conflict is ontstaan zonder enige aanleiding van ernstige aard. De raad van beheer beschouwt de aldus gescha pen toestand als een grove inbreuk op het nationale akkoord, dat in mei 1960 Wat het spoorwegverkeer in de sector Antwerpen betreft: dit ondervond wel enige hinder van de stakingen in het Waaise gedeelte van het land, doch het goederenverkeer verliep vrijwel normaal. Op de lijn Antwerpen-Roosendaal onder vonden de internationale verbindingen enige vertraging, terwijl op de lijn Ant- werpen-Brussel een gedeelte van de trei nen was uitgevallen. Reizigers die met de TEE (Edelweiss) naar Bazel of verder wensen te reizen, kunnen op hun plaatsbewijs zonder bij betaling door Duitsland reizen. De rei zigers wordt aangeraden bij het station van vertrek te informeren of deze be paling in verband met een eventuele op heffing van de staking nog steeds van kracht is. Reizigers van en naar Frank rijk worden, zoals hierboven al gememo reerd, haar en van Roosendaal door Bel gië met bussen vervoerd. Het is deze week niet gelukt, beste puzzelvrienden: er was geen enkele goede oplossing voor onze 1, 2, 3. De pot blijft dus staan, zodat er vol gende week weer een fors bedrag van een duizend of twaalf te win nen is. Bovendien is er een mooie kerst- premie te winnen. Duizend guldens liggen er klaar voor hem of haar, die de beste oplossing instuurt, ook al is die niet zonder fouten. De moeite waard, om er met Kerst mts iets aan te doen, daehten we. Paus Johannes XXIII heeft zijn kerstboodschap aan de wereld dit jaar gewijd aan onze plicht als christenen tegenover de waarheid en aan onze opdracht volgens de waarheid te leven. Dit houdt in, dat wij een heldere voorstelling behoren te hebben van de godde lijke en menselijke werkelijk heden van de verlossing, de kerk, de zedenleer, het recht, de wijs begeerte en de kunst. Het houdt ook in onze plicht de waarheid te spreken en naar de waarheid te handelen. Een bittere klacht uitte de paus ook over het gebrek aan eerbied voor de waarheid met name over de vele valse getuigenissen, die worden afgelegd. Paus Johannes zei, dat zijn kerstwens dit jaar derhalve geïnspireerd werd door de eerste bladzijden van het St.- Jans Evangelie: ,,in den beginne was het Woord en het Woord was bij God en het Woord was God". De pauselijke kerstboodschap werd behalve door Radio Vaticana door tal rijke radiostations in de gehele wereld uitgezonden. De paus zei, zich beroe pend op St.-Augustinus, dat het in de natuur van de ziel, welke God voor de eeuwigheid geschapen heeft, ligt naar de waarheid te zoeken en haar te vin den. „Deze kerstboodschap is een plechtige oproep om in de waarheid te leven", zo zei de paus met nadruk. De H. Vader betreurde het, dat men dagelijks kan waarnemen hoe ontstellend oppervlak kig met de feiten wordt omgesprongen. Hieruit blijkt in het gunstige geval een onvoldoende voorbereiding. Al dege nen, die de openbare mening kunnen beïnvloeden, spoorde hij daarom op nieuw aan alles te vermijden wat ver warring kan veroorzaken, en om steeds eerlijk en met respect alle kwesties te gemoet te treden. Wie eerlijk de open bare mening wil vormen, aldus paus Jo hannes, moet ook in het openbare en in zijn privéleven een lichtend voor beeld zijn. „Maar waar in de wereld vindt men eerbied voor de waarheid?", zo luidde de klacht van paus Johannes in zijn kerstboodschap. „Zien wij niet een schaamteloze verdraaiing der Tien Ge boden?" Tegelijk wees de H. Vader er even wel op, dat de wereld in het verleden nog wel slechtere tijden heeft gekend dan de onze. „Velen hebben de indruk, dat ons tijdsgewricht verschrikkelijk is. Maar nooit mag men vergeten, dat, hoe hard de geweldplegers ook mogen schreeuwen en hoe gemeen ze ook mo gen zijn, de overwinning van Christus de Gekruisigde absoluut vaststaat". Speciaal richtte de paus zich tot de genen, die de hoogste verantwoordelijk heid dragen. Hij spoorde hen aan „in naam van Christus de hand op het hart te leggen en in de dagen van ge meenschappelijk gevaar zich te gedra gen op een manier die hun tot eer strekt". De paus vervolgde: „Naar al onze zo nen gaan onze gedachten uit. Leent u nooit er toe de waarheid te vervalsen. Kweekt bij uzelf een afschuw tegen elke verdraaiing der waarheid. Gebruik de wonderbare gaven van God, zoals licht, klank en kleur in hun technische en kunstzinnige toepassing, in boek en blad, in hoorspelen en toneelstukken niet om de natuurlijke neiging van de mens tot de waarheid in het tegendeel te doen verkeren. Gebruik deze ge schenken van God niet om ongevormde of halfontwikkelde gewetens op een dwaalspoor te brengen. Legt met taaie en onvermoeibare overgave de grondslagen voor betere, gezondere, rechtvaardiger en veiliger tijden. Geliefde zonen, ziet, wij worden op nieuw getrokken naar Bethlehem, naar het licht van het mens geworden Woord, naar Zijn genade en Waarheid, dat allen aan zich wil binden". De H. Vader besloot zijn kerstbood schap met de verzekering, dat de men sen vertrouwen moeten hebben. „Wij voelen ons sterk en aan de zijde van Christus kunnen wij zoals Zijn leerlin gen niet alleen het kleine meer van Galilea oversteken, maar alle zeeën ter wereld. Het woord van Christus is vol doende voor redding en overwinning". De 13-jarige Sue Ellen Fullstone uit de Amerikaanse plaats Coleville heeft van de toekomstige president van de V.S., John Kennedy, een uitnodiging gekregen zijn inwijdingsplechtigheid op 20 januari te Washington bij te wonen. Sue had schapen geschoren en met de 100 dollar die zij daarmee had verdiend zendtijd gekocht bij een plaatselijk te levisiestation. Vervolgens had zij voor de televisie een toespraakje gehouden voor Kennedy. Kennedy's perschef, Pierre Salinger, heeft gezegd, dat het inwijdingscomité te Washington aan Sue een uitnodiging heeft verzonden voor de plechtigheid en het bal dat na afloop wordt gehouden. Toen in de kantine van een fabriek te Leeds de frituurafdelingwaar frites werd gebakken, in brand stond, grepen de aanwezigen naar de brandblussers om het vuur te doven. Het waren carbon-tetrachloritle brandblussers. Toen de stof uit de brandblussers op de hete frituur- installatie kwam, ontwikkelde zich fosgeen. Dit gas is in de tweede wereldoorlog een der meest ge vaarlijke strijdgassen geweest. Alle 76 mensen in de kantine raak ten door het gifgas aangedaan en werden in een ziekenhuis opge nomen. Zij liggen thans in observatie. Hoe ernstig de aandoening is, hebben de artsen nog niet kunnen vast stellen. Een deskundige op het ge bied van strijdgassen, die ijlings uit Londen overkwam, verklaarde dat de vergiftiging niet ernstig zal zijn als de slachtoffers van het fos geen in de eerstkomende dagen geen longontsteking krijgen. Daar om observeren de artsen hun pa tiënten zorgvuldig. De gifgas-deskundige verklaarde, dat het blusmiddel carbon-tetra- chloride fosgeengas ontwikkelt als het gebruikt wordt tegen vlakken die sterk verhit zijn zoals het geval was bij de bovenzijde en de wanden van de frituurinstallatie. De gehele installatie was buiten gewoon heet geworden doordat heet vloeibaar fritesvet uit de pan in het apparaat en op de gasvlam men was gestroomd.

de Stem | 1960 | | pagina 1