Tekort moet vlugger weg Arrestatie van Baer Zelfs bloemen voor minister Heel België getroffen door stakingsgolf Sic transit gloria Mar(in)is Gepakte vrouwenronselaars uitgeleverd Eis meer en meer goedkope huizen Tanker in tweeën Antwerpse tunnel gesloten DONKERE WOLKEN BOVEN HOOFD MR. VAN AARTSEN Bijval voor motie K.V.P. Spaans schip gezonken Met kerstdagen geen trams. Na ruimtereis vijf kleine muisjes Voldoening te Maastricht en Genk DAGBLAD VOOR ZEELAND Enkele opklaringen Versnelling E.E.G.-markt landbouw Commando-wisseling V.N.-leger Kongo In „Au Select ging het weinig select toe 101e JAARGANG No. 23553 Uitgave N. V. Uitg. My. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Stem DONDERDAG 22 DEC. I960 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat KAMER WIL ANDERE KOERS WONINGBOUWBELEID (Van onze parlementaire redacteur) Er pakken zich donkere wolken samen boven het hoofd van mr. Van Aartsen, de A.R.-be windsman van Volkshuisvesting. De Tweede Kamer heeft hem gisteren bij de behandeling van zijn begroting te verstaan gegeven niet langer akkoord te kunnen gaan met de koers wijziging (beperkt bouwprogram en minder goedkope woningen) die hij in het woningbe- leid heeft aangebracht. „Het is onverteerbaar, dat hel woningtekort zo langzaam wordt inge lopen", verklaarde de K.V.P.-'er Van Vliet. „De pijn van de woningnood wordt moeilijker te dragen naar male hij langer aanhoudt". De heer van Vliet constateerde „steriliteit en verslapping" in de strijd tegen de woningnood. „Hiervoor is geen enkel excuus aan te voeren", riep hij. „Vijftien iaar na de oorlog hebben we nog steeds woningnood. In een aantal gemeenten is het tekort zelfs groter in plaats van kleiner geworden". De heer van Vliet, bijgevallen door woordvoerders van andere fracties, stelde dreigend met een motie, minister van Aartsen de volgende eisen: I Het woningbouwprogram dient ver groot te worden van 80.000 tot 85.000 woningen, met de mogelijkheid van verdere uitloop. Van deze 5000 extra woningen moet de ene helft in de woningwetsector terechtkomen, de andere in de pre miesector goedkope bouw. In beide sectoren zouden dan 35.000 in plaats van 32.500 goedkope woningen ge bouwd kunnen worden (de P.v.d.A.- fractie wil 5000 meer woningwetwo ningen). Van de woningwetwoningen dienen er niet 5000. maar 10.000 extra ge subsidieerd te worden, zodat de huur betaalbaar wordt voor de minst- draagkrachtigen. Dit program van meer en meer goed- vope woningen zal het rijk geld gaan osten. Zal minister Van Aartsen over ie brug komen? ,,Het kabinet heeft tot dusverre rede- lISENHOWER heeft in een kerstbood- chap alle leden van dc gewapende macht icdankt voor hun opofferingen als „ver- iedigers van de vrede". )E N.V. NED. Airconditioningmij. te Den .aag heeft uit Rusiand een order van tie miljoen gulden ontvangen voor het laatsen van een luchtverversingsinstal- ttie in een fabriek te Moskou. 'ESTDUITSE regeringskringen overwe- •n aan journalisten, die oefeningen van 't Bondsleger bijwonen, tijdelijk een ficiersrang te geven. E EXPORT van baconvarkens neemt tnzienlijk toe, zo bleek op de vergade- mg van het Produktschap voor vee en lees. Gevolg daarvan is dat de prijzen p de binnenlandse markt stijgen. De indveeprijzen liggen ongunstig, de scha- •nmarkt vertoont een gunstig beeld; de aardenstapel loopt terug. EGEN de gewezen SS-man Muzikant is Fulda 35 maal levenslang geëist. Voor wee gevallen van doodslag en poging tot noord werd bovendien nog 15 jaar ge- ist. EBBIE REJNOLDS en Elvis Presley kregen dit jaar van de Hollywoodse vrouwenpersclub de Zure appel"-onder- -cheiding, de prijs voor de acteur en ac trice die de minste medewerking aan de pers gaven. EEN WITTE RAT zal de eerste ruimte- veiziger zijn die met een Frans projec tiel het heelal ingaat. De eerste raket wordt februari 1961 in de Sahara gelan ceerd. f Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J Enkele opklaringen, maar ook plaat- selijk enige buien, voornamelijk in t de kustprovincies. Zwakke tot mati- ge wind tussen noord en west. Onge- J veer dezelfde temperaturen als gis- f teren. t Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J Betrokken hemel met regen vanuit t het westen en sneeuw in het oosten i van het land. j Vandaag: zon onder 16.31 uur, maan J onder 21.57 uur. Morgen: zon op 8.47 uur, maan op i 12.02 uur. lijke suggesties hardnekkig afgewezen", constateerde de socialist Bommer. Ge zien de stemming in de Kamer zal mi nister Van Aartsen, als hij vanmiddag gaat antwoorden, moeilijk met lege han den kunnen komen. Onder minister Witte zijn er meer (een keer zelfs 90.000) en meer goed kope (42.500 woningwetwoningen per jaar) woningen gebouwd. Minister Van Aartsen heeft het bouwprogram uit vrees voor spanning op de bouwmarkt beperkt en de woningwetbouw teruggedrongen in de verwachting dat de particuliere bouw eveneens goedkope arbeiderswoningen zou opleveren. Het optimisme van de be windsman op dit punt is door de Kamer nooit gedeeld. Men twijfelde. Die twijfel is thans omgeslagen in de overtuiging, dat het huidige beleid niet juist is. Van de woningzoekenden heeft 69 procent een inkomen van minder dan 4800 gul den per jaar. Zij komen echter niet aan een woning, want ook de goedkope pre- miebouw vraagt per week enkele gul dens meer huur dan woningwetbouw. goedkope woningen is destijds door de Namens zijn A.R.-fractie waarschuw- De Amerikaanse tanker „Pine Rldge 10.417 ton, is gisteren in een felle storm doormidden gebroken op ongeveer 122 mijl van Kaap Hatteras, Noord-Carolina. Nadat liet schip was gebroken, kapseis den dc delen. I)e opvarenden. 39 in getal, zijn in de kokende zee terechtgekomen en daar gesignaleerd. Verscheidene schepen en vliegtuigen zoeken naar overlevenden. Reddings materiaal is door vliegtuigen uitgewor pen. Kort voordat de tanker brak waren S.O.S.-seinen uitgezonden. Het 5153 ton metende Spaanse schip „Elorrio" is gisteren nabij Santander in een storm vergaan. Men vreest, dat de 21 opvarenden, de meesten rond 20 jaar, om het leven zijp gekomen. De Elorrio" was uit Gijon (provin cie Oviedo) naar Valencia vertrokken. Het schip maakte zijn laatste reis, want het zou in Valencia worden gesloopt. de de heer Van Eibergen zijn partijge noot-minister niet op deze weg voort te gaan. Mr. Van Aartsen heeft een ver groting van de woningbouw afgewezen omdat de bouwmarkt dan in de knoop zou raken. Dan moet er elders maar beperkt worden, oordeelde de Kamer. De heer Van Vliet wees er bovendien op, dat er regionaal bouwcapaciteit on gebruikt blijft. De Zeeuw Van der Peyl (C.H.) atten deerde minister Van Aartsen op onge bruikte bouwmogelijkheden in Zeeland en Friesland. Antlere wensen Een belangrijk punt bij deze discussie is ook de vraag, wat er gaat gebeuren met de 5000 goedkope premiewoningen, die door de woningbouwverenigingen ge bouwd zouden worden. Deze reserve van Kamer bedongen in ruil voor het terug- Minister Van Aartsen: donkere wolken boven zijn hoofd dringen van de woningwetbouw. Worden deze woningen nu ook gebouwd? vroeg men. De heer Van Vliet drong er voorts bij de minister op aan er voor te zor gen, dat bij de vergunninguitgifte voor de particuliere premiebouw ook reke ning wordt gehouden met degenen, die net iets meer dan een woningwetwoning kunnen verwonen maar geen midden standswoning. Voor deze groep wordt heel weinig gebouwd. De liberaal Schuitemaker was eigen lijk de enige die geen behoefte had aan de bouw van meer woningwetwoningen. De particuliere bouw duur? Een fabeL tje. beweerde de heer Schuitemaker, die zich tenslotte ontpopte als een groot voorstander van een verdere huurver hoging voor de oud-bouw. (Van onze verslaggever) Ir. C. S. Knottnerus heeft gisteren morgen in de bestuursvergadering van het Landbouwschap het besluit om de gemeenschappelijke markt versneld op 1 januari te doen ingaan (zie elders in dit blad) een stap in de goede richting genoemd. Gereserveerd toonde hij zich tegenover de bepaling dat gebruik kan worden gemaakt van een heffingsstelsel. Men zal moeten afwachten hoe de hef- fingsvoorstellen in concreto zullen zijn en wanneer zij in werking zullen tre den. Mr. J. S. Biesheuvel had de indruk dat Nederland in dit geval zeker niet te veel consessies heeft gedaan. „De kaarten liggen ter tafel", zei hij, „maar het spel moet nog worden gespeeld". De voorzitter, de heer A. W. Biewenga, noemde de resultaten van de ministers conferentie alleszins bevredigend. (Van onze Haagse redactie) Minister Cals (O., K. en W.) heeft gis teren in zijn antwoord bij de behandeling van de wet op het wetenschappelijk on derwijs door de Eerste Kamer nog eens (Van onze correspondent) De stakingsbeweging, uitgelokt door de Algemene Cen trale van de Openbare Diensten, als verzet tegen het rege ringsontwerp, de zogenaamde eenheidswet die dinsdag zo als gisteren gemeld, reeds in Antwerpen werd ingezet, is thans uitgebreid lot heel België. Overal gingen de Open bare Diensten in staking en in het Waalse gedeelte sloten zich daarbij ook de arbeiders van enkele grote bedrijven aan. De tunnel te Antwerpen is van af gisterenmiddag vijf uur voor alle verkeer gesloten wegens ge brek aan verlichting en luchtver versing tengevolge van de staking. Slechts de brandweer, ambulance, enz., mogen van de tunnel gebruik ma ken. In Antwerpen nam de staking een on verwachte wending doordat de haven arbeiders plotseling het werk neerleg den. Er was dinsdag enige deining ontstaan onder impuls van een gewezen commu nistische volksvertegenwoordiger, die zelf havenarbeider is. Enkele heethoof den gingen toen zelfs de ruiten ingooien van het gebouw van de socialistische transportarbeidersbond aan de Paarden markt. Gisterenmorgen gingen de pop pen pas goed aan het dansen. Door het blokkeren van de haven was er nog maar weinig werkgelegenheid voor de havenarbeiders. Alleen aan de Schelde- kade, waar in de loop van de voorbije nacht nog enkele schepen hadden ge meerd, werd er gelost en geladen. Sta kingsagenten belemmerden echter, dat er nog arbeiders voor het lossen wer den aangeworven, 's Namiddags kwam het in het aanmeldingslokaal voor ha venarbeiders tot ernstige incidenten. De politie moest ook nog optreden toen het tot een vechtpartij kwam tussen werk willigen en stakers, langszij een schip dat gelost werd. Te Antwerpen is meegedeeld, dat al meer dan honderd schepen door hun rederijen of agenten naar de havens van Duinkerken en Rotter dam waren afgeleid. In de haven zelf zitten 106 zeeschepen geblok keerd door de staking van het slui zen- en bruggenpersoneel. De inspecteur van de Domeinen in Alkmaar zal morgen bij inschrijving verkopen de O 27. de laatste onderzee boot van Nederlandse makelij van voor de oorlog. Het vaartuigdat op 10 mei 1940 nog op stapel stondis in de oorlog door de Duitsers gebruikt en in 1945 in Dublin teruggevondenwaarna het aan Nederland werd teruggegeven. De O 27, welke op het ogenblik op de rijks werf in Den Helder ligt, is al gedeel telijk gedemonteerd en wordt op het ogenblik van boeg tot achtersteven grondig bekeken door adspirant- kopers, van wie sommigen zelfs uit België zijn gekomen. De opnamen to nen de duikboot met gesloopte neus op de rijkswerf en belangstellenden, die o.m. door middel van magneten de soorten metaal onderzoeken. Het onderwijzend personeel, dat slechts een staking van 24 uur had aan gekondigd, heeft 4.et werk normaal her vat. en ook bij de spoorwegen was er slechts weinig te bemerken van de sta king. Het openbare leven te Antwerpen ondervindt echter wel hinder van deze staking. Zo konden b.v. de aangekondig de voorstellingen van de K.V.S. en Ope ra niet doorgaan omdat het technisch personeel afwezig was. Sommige scho len moesten zich verder behelpen met noodverwarmingen. Het ontsteken van de prachtige kerst boom. een traditioneel geschenk van de stad Oslo aan Antwerpen, kon niet plaatsvinder. omdat werklieden de boom niet hadden versierd. Bovendien kondigden tot overmaat van ramp de syndicaten voor de derde maal een tij delijke tramstaking aan, en wel op kerstdag gewezen op de langdurige en brede voor bereiding die aan de totstandkoming van het ontwerp vooraf is gegaan. ,,De paci ficatiegedachte heeft ten aanzien van de vastlegging van rechten en plichten van openbaar en bijzonder onderwijs sinds 1912 vruchtbaar gewerkt", zo zei hij. De minister was er van overtuigd dat de overheid een „inzicht in de samen hang der wetenschappen" moet bevorde ren, echter zonder daarbij een visie te willen opdringen. Hij had namelijk geen zin nog eens aandacht te wijden aan een eventuele beperking van de teugelloze studievrijheid. De bescherming en beoordeling van in het buitenland behaalde titels vond mi nister Ca^s een moeilijke zaak. „Het is een moeilijke eis om van de overheid te verlangen, dat zij de beoordeling van een proefschrift als maatstaf gaat hanteren", zei hij. Bij de replieken kreeg mevr. Schou- wenaar-Franssen in antwoord op een desbetreffende vraag te horen, dat op het departement van O., K. en W. bestudeerd wordt cp welke wijze af gestudeerden van de KMA en het Koninklijk Marine Instituut bij een universitaire studie van bepaalde examens vrij kunnen worden gesteld. „Deze afgestudeerden zijn in ieder geval verder dan de abituriënten van middel bare scholen", meende de minister. Het wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard. In de ministerskamer werd mr. Cals har telijk toegesproken ooor het lid van de Eerste Kamer en loco-burgemeester van de hoofdstad, mr. A. de Roos. De woor den van hulde en dank voor het aan genomen wetsontwerp gingen vergezeld van een groot bloemstuk van dieprode anjers en roomwitte chrysanten, die het Amsterdamse gemeentewapen flankeer den. ..Een tijd van nieuwe groei en bloei voor de Amsterdamse Gemeentelijke Uni versiteit is thans mogelijk door dit wets ontwerp", zei mr. de Roos. Vandaar de bloemen. De laatste commandant van het nazi vernietigingskamp Auschwitz, Richard Baer, is eergisteren, zoals gemeldge arresteerd. Na een korte, felle klop jacht slaagde de Westduitse politie er in de man, op wiens hoofd tienduizend mark stond, te grijpen. Hier wordt Baer, geboeid aan een detective, het hoofdstation van Frankfort aan de Main uitgeleid. De Amerikaanse luchtmacht (meer speciaal het medisch centrum voor luchtvaart en ruimtevaart) heeft giste ren met blijdschap kennis gegeven van de geboorte van vijf gezonde muizen. Vader en moeder van het vijftal zijn Moe en Amy, die in oktober met een raket een ruimtetrip maakten van 4400 mijl en daarbij een hoogte bereikten van 600 mijl. Dr. Clamaan heeft verklaard, dat moeder en kinderen het uitstekend ma ken. In de raket, die in oktober de reis maakte, werden drie muizen meege stuurd, de heer Moe, en de dames Amy en Sally. Vrij kort na de reis gingen Moe cn Amy onder auspiciën van de Amerikaanse luchtmacht een huwelijk aan. De Amerikaanse luchtmacht meent, dat het de eerste keer is dat ruimte reizigers nakomelingen verwekt hebben. Men hoopt dat Moe na de kerstdagen huwelijksbanden zal aanknopen met Sal ly. De Ierse regering heeft bekendge maakt, dat generaal-majoor Mac Keown is benoemd tot opvolger van de opper bevelhebber van het V.N.-leger in Kon go, cleZweedse generaal Carl von Horn. (Van onze verslaggever) Met de arrestatie op dinsdag- avond van de 31-jarige Italiaan Rosario Ventula en acht manne lijke en vrouwelijke trawanten (waarvan wij in een groot deel onzer edities van gisteren al mel ding hebben gemaakt), heeft de Maastrichtse recherche een goe de vangst gedaan. De Belgische opsporingsbrigade uit Genk was tenminste zeer voldaan, toen zij gisterenmorgen om elf uur het hele stel souteneurs en handela ren in blanke slavinnen aan de grens te Veldwezelt van de Maas trichtse recherche kon over nemen. Vermoedelijk heeft men de op dit terrein meest actieve bende uit het grensgebied thans in haar geheel achter slot en grendel zitten. De knappe Valentino-aehtige Rosario Ventula _was de 31-jarige kastelein uit het café „Au Select" aan de Kruin- dersweg in Belgisch Eisden. In tegen stelling tot hetgeen de naam van het café zou doen vermoeden, is het er j-arenlang weinig select toegegaan. Niet alleen werd in het huis zelf ge legenheid tot ontucht gegeven maar het café was bovendien de centrale van een wijdvertakte bende, die zich bezig hield met het ronselen van vrouwen voor soortgelijke etablissementen. Van deze etablissementen wemelt het in het Belgisch-Nederlandse grens gebied, in het bijzonder in een wijde boog rond Maastricht. In de cité van Eisden rijen zich aaneen. de verdachte kroegjes Publiek geheim Het is een publiek geheim dat tal van deze etablissementen, die met een Maastrichts woord als „kpabberduus- kes" worden aangeduid, worden gefre quenteerd door Nederlanders uit de nabije omgeving. Natuurlijk vormen zij niet het enige publiek. En zeker in een mijngebied als Eisden, waar lie den van velerlei nationaliteiten wer ken. vliegen vogels van allerlei plui mage af en aan naar deze tillen. Toch is het een feit. dat verschillende dezer zaken geen lang leven meer zouden hebben als de Nederlandse klandizie zou wegvallen. Er zit nog een andere opmerkelijke kant aan deze zaak, die door de ar restatie van de Italiaans-Grieks-Belgi- sche bende plotseling de belangstel ling trekt. Waarom, zo vraag men zich af, treedt de Belgische politie niet op te gen de exploitanten van dergelijke ge legenheden? Want de actie tegen Rosa rio Ventura en de zijnen heeft het ka rakter van een incidentele actie. Er valt niet van te verwachten, dat aan het bestaan der prostitutie op grote schaal in het Belgisch-Nederlandse grensgebied, thans rigoureus een einde wordt gemaakt. Op medisch verzoek.... Niemand kan op deze vraag een afdoend antwoord geven. Wel vertelde een gezaghebbende Belgische autori teit ons het geval van een uit Maas tricht afkomstige exploitant, in wiens café enkele uit dezelfde stad afkom stige vrouwen hun duister beroep uit oefenen. Enige tijd geleden werd de man door de Belgische politie in de kraag gegrepen De politie dacht een goede greep te hebben gedaan, maar zij had zowel letterlijk als figuurlijk buiten de waard gerekend. Die waard oen oud-verzetsman met een indrukwekkende lijst van hel dendaden uit de oorlogsjaren op zijn naam beschikte over relaties met hoge justitie-autoriteiten. Deze relaties dateerden eveneens uit de oorlogsja ren. Reeds een dag na zijn arrestatie was hij weer vrij man. De zaak wordt op dezelfde voet voortgezet Veelzeggend is het ook. dat efe actie die thans is ondernomen tegen de ben de van de gebroeders Rosario en Giu seppe Ventula, werd aangespannen na dat van medische zijde grote bezorgd heid was geuit over het grote aantal gevallen van geslachtsziekten, die de laatste tijd in de streek rond Eisden voorkomen. „Kastelein...." Rosario Ventula is overigens al eens eerder met de politie in aanraking ge weest. Dat was enkele jaren geleden, toen hij nog ingschrevcn stond als mijnwerker, maar in feite het beroep van .kastelein" uitoefende. Hij werd het land uitgezet maar keerde op de een of andere manier terug naar Brussel. Daar werkte hij enige tijd als kelner en vanuit dit be roep was het vrij eenvoudig om op nieuw dc stiel van ..kastelein" te be reiken. Het staat thans keurig netjes zo op zijn paspoort geschreven. Hij kon zelfs terugkeren naar Eisden en er een café openen. De lieden, in wier handen de be voorrading" van praktisch alle on- tuchthuizen op Belgisch gebied rond Maastricht lag. zijn thans gegrepen. Men zal hun aanwezigheid missen in verschillende zelfkant-cafeetjes in de Limburgse hoofdstad, waar zij, evenals in Duitsland, Luxemburg en België, vrouwelijke „sollicitanten" voor hun verderfelijke organisatie trachtten te werven. Voor wat Nederland betreft, met weinig succes overigens. Aan die werving is thans een einde gekomen. De Belgische cafeetjes zijn er nog..

de Stem | 1960 | | pagina 1