1961 G.S. delen kracht tussen kernen en dubbelstad IJzendijkse raad tegen Centrale Dienst Vrije aanleg van Sluis wil van 24 km nieuwe teerwegen •assnsi SEB3 m mi men Ravelijn met bastion wordt gerestaureerd Twee drielingen in een ziekenhuis Middelburgse begrotingdebatten KVP'er wenst ook overleg met Souburg GEVACOLOR Morgen vergadering Oostburg £3agMa9 Sejltcra Beleggingsfonds Openbaarheid vergadering raag ring daag Burgemeesters van nieuwe gemeenten ÈVAEJBT Senaat akkoord exploitatie-overdracht drie regeringsschepen Verfraaiing Volkstuintjes A. J. Groenewege uit Scherpenisse overleden Veekeuring Aanwijzing schatters voor wegverbetering te Goes en Kloetingo keerd worden be- fcd." un en medewerking an het college, dat elang van de toe- en van de streek. ie beschouwingen" r Carels een voor- ,eid te voeren, „wil astig worden". Hij 1 voor de van ge le en gestimuleerde oor verbetering van afschaffing van de Isvergadering en het huisvestingscommis- r Carels. spoedige verbou- ntehuis en een rap- ngen bracht de heer aar voren. Hij ver- ie van de woningen en vroeg naar het tffende de fa. Cru- e een trage wijze Commissie samen- nten en bepleitte de oede vissersvloot. ing van hetgeen in ne beschouwingen" ebracht zag burge- jut wel het belang aan de bevolking 2 aangelegenheden, iet hij nog niet su- Breskens heeft nog >ningen. Met een sa- hij resultaat te boe- >reiken, dat het ba thans afgeschreven unnen en mogen) voor betere huisves- rs van deze huizen. Ie Commissie samen- iten onlangs verga- reeds zal voortvloei- van de stedebouw- meenten. Op die ma- Dereikt worden, dat acht in de verschil len. lieuwe bouwverorde- •dening rioolrechten; ing; vaststelling be- NGSAVOND ebouw werd een ont- ngeboden door de en van de bekende Mystic Marco, gaf ert een zeer interes- :htbeelden, over een reis naar Engeland publieke belangstel- s, w-ant deze mooie slist meer publiek. AVOND doeling van de Sup- ius" om binnenkort liseren, waarop zeer a hun belevenissen vertellen. van diverse grote ng gekregen. [TVOERING dgebouw verzorgden .-k. H-B.S. uit Oost- d, waarvan de baten de waterschade aan drie bedrijven ,,In euw", vertaald door is op sublieme wij- t gebracht, onder leiding stond Wit, oogstte bij de s veel succes. V\ENS HOOL TILBURG nomische hogeschool aagd voor het docto- >mische richting de •rgen op Zoom. Voor sociale wetenschap- ijnders te Breda, B. Aarts te Tilburg en l^rg 1RAFIE e dagschool St. Jo- had de diploma-uit- de leerlingen van de en boekbinden, cker: H. Aspeslagh, orsse, Goes, sr: J. Philipse, Yer- oes; C. Sinke, Vlis- Goes; J. Koeman, Boer, Vlissingen. idsvergadering 2e deel, 18 j. akker voor God, 18 j. u. Raadsvergadering ralstrik, 18 j. st einde der despe- le zone, 14 j. Stefanie, 14 j. Reportage huwelijk ire het meisje uit de )e Maffia slaat toe, a Alg. ledenvergade- rgen Legolf e zone age huwelijk koning a Fabiola De Maffia slaat toe ging van de heer J. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 (Van onze verslaggever) Met het oog op het Sloeplan is het te betreuren, zei gistermiddag Middelburgs burgemeester mr. Joh. de Widt tijdens de begrotingsde batten in de gemeenteraad van de Zeeuwse hoofdstad, dat wij nog steeds moeten wachten op een reactie van het provinciaal bestuur op de „dubbelstadgedachte" (Middelburg-Vlissingen). Hij zei ook te vre zen dat in Zeeland de krachten werden versnipperd tengevolge van de aanwijzing van ontwikkelingskernen. „Ik zeg dit niet vanwege Vlissingen en Middelburg", zei hij, „maar uit bezorgdheid om de ontwikkeling in het Zuid-Sloe, dat onze provincie na eeuwen de kans biedt deel te krijgen aan de welvaart, die de industriële ontwikkeling heeft gebracht". De raad begon gisterenmorgen aan de begrotingsbehandeling om kwart voor elf. Door de ramen wierp de zon in een bijzonder milde bui een handvol zomer op straat speelde een draaiorgel. Om kwart voor één beëindigde de K.V.P.'er P. H. M. Adriaansens de vijf algemene be schouwingen die werden gehouden. De vergadering werd geschorst tot twee uur, maar de gezamenlijke maaltijd in hotel De Burg heeft een kwartier meer gevergd. Rond zessen was de strijd gestreden. De begro ting sluitendwerd aangenomen. Ln.ige saillante punten uit de debatten zijn behalve het in de aanhef genoemde: Het aantal woningzoekenden is in 1960 met dertig procent toegenomen; omtrent de woningtoewijzing was men niet optimistisch. Binnenkort krijgt de raad een plan voorgeschoteld tot aankoop van vijftig „pandjes" in de te saneren binnenstad, e De eerste van de drie fasen van het uitbreidingsplan Zuid zal spoedig op papier dan gereed zijn. De schouwburg zal worden verbeterd gent woningwetwoningen wil verkleinen, komt de minst draagkrachtige groep van de bevolking, onder wie de woningnood het grootst is, in de knel. De heren B. Hesselink (VVD) en van Empel we zen er echter op dat het contingent moet worden ingekrompen vanwege de wan verhouding tussen huuropbrengsten en kapitaalsinvesteringen en juist voor de woningwetwoningen wordt de laagste huur betaald. Wethouder A. J. Kaland verklaarde dat in 1960 in Middelburg 200 huizen zijn gebouwd, terwijl er 200 in aanbouw zijn Daarbij zijn er thans ongeveer 300 premie-aanvragen ingediend. Deze cij fers betreffen uiteraard niet alleen wo ningwetwoningen. Vooral bij de bejaarden, aldus de heer Hubregtse, bestaat er een behoefte aan eenvoudige huizen. Wethouder A. J. Be renpas zei later dat er thans wordt ge streefd naar een pensiontehuis, omdat er al twee keer geen volume voor be jaardenwoningen in het kader van de woningwetbouw is gegeven. Goedkoop zal de pensionprijs echter niet worden: minstens 45 zal men per week moeten betalen. De heer Hubregtse drong er verder op aan dat het particulier het bejaardenvraagstuk ter hand zou ne men. Hij dacht daarbij aan een bood schappendienst, het verstrekken van warme maaltijden enzovoort. Stadsdienst Een ander onderwerp dat ter sprake kwam was het vervoersvraagstuk. Op een stadsdienst behoeft een gemeente van de omvang als Middelburg niet te rekenen. Wel zal men trachten de bui tenlijnen zo te verleggen, dat de bussen de nieuwe woonwijken aandoen. De ver bindingen met de Zak van Zuid-Beve land („met name met Borssele en Nieuwdorp") noemde de heer Hubregtse slecht. Het Oosterschelde-brugplan juich te hij toe. aangezien dan Schouwen dich ter bij Middelburg komt te liggen. Cultuur Op zijn kritiek op het feit dat men de opbrengst van Miniatuur Walcheren in de gewone begroting had geboekt in plaats van in de culturele reserve, ant woordde wethouder Kogeler dat het de bedoeling was het bedrag straks op deze reserve te boeken, terwijl het fonds culturele doeleinden is versterkt door dat men de bijdrage Holland Festival apart heeft geboekt. Deze wethouder verklaarde ook dat de raad binnenkort plannen mag verwachten i.v.m. school J De uitbreidingsplannen van de open bare ulo wachten op de goedkeuring van G.S. Sanering Over het saneringsplan zeiden de bur gemeester en wethouder Kaland dat de raad spoedig voorstellen mag verwach ten betreffende de sanering van kleinere stadsdelen, omdat het thans niet wen selijk was een totaalplan op te stellen, gezien de nog ongewisse ontwikkeling van de stad. Het vermoeden dat er thans lukraak panden werden aangekocht, wimpelde de wethouder resoluut af: men handel de volgens een vaste lijn, maar hij kon in het openbaar niet zeggen welke SCHOUWEN-DUIVELAND Bij K. besluit zijn met ingang van 1 januari I960 in verband met de ge meentelijke herindeling van Schouwen- Duiveland welke onlangs haar wettelijk beslag kreeg, burgemeesters v*an de nieuwe gemeenten benoemd. De heer A. A. Eeten, burgemeester van Nieuwerkerk is benoemd tot burgemees ter van de gemeente Duiveland (gedeel ten van de gemeenten Nieuwerkerk, Oosterland en Ouwerkerlc). De heer A. H. Vermeulen, burge meester van Dreischor is benoemd tot burgemeester van de gemeente Brou wershaven (gemeenten Dreischor en Zonnemeire en gedeelten van de ge meenten Brouwershaven, Noordgouwe, Duivendijke, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Oosterland en Zierikzee). De heer S. Francke, burgemeester van Kerkwerve is benoemd tot burgemees ter van de gemeente Binnenschouwen (gemeente Eikerzee en gedeelten van de gemeenten Duivendijke, Ellemeet, Kerk werve, Brouwershaven, Noordgouwe, Noordwelle en Zierikzee). Jhr. R. J. H. Q. Roëll, burgemeester van Haamstede, is benoemd tot burge meester van de gemeente Westerschou- wen (gemeenten Burgh, Haamstede, Re- nesse, Serooskerke en gedeelten van de gemeenten Noordwelle en Ellemeet). (Advertentie) Middelburg hoopt op het Sloeplan dat men in 1961 begint te realiseren, zei de heer A. J. Schot 'SGP). Voor hem had mr. P. van Empel (CH), sprekend na mens de rechtse vleugel in de raad na de socialist mr. M. A. L. Hubregtse (de PvdA-fractie-voorzitter jhr. mr. T. A. J. W. Schorer was wegens ziekte afwezig), gevraagd of het wel een verstandige po litiek was van de overheid in het pro bleemgebied Zeeland zo kwistig met kernaanwijzingen te strooien. Veeleer moet men steunen op de in de historie bewezen levensvatbaarheid van Walche ren (Sloeplan!) en de Zeeuwsch-Vlaam- se kanaalzone, meende hij. Het welsla gen van deze projecten stelt Zeeland, dank zij het Scheldebekken in het brand punt gelegen van West-Europa, in staat een krachtbron te stellen tegenover de zuigende randstad. Hij pleitte er voor Middelburg zoveei mogelijk in te scha kelen bij de ontsluiting en het beheer van het Sloe. Nog altijd, aldus de burgemeester, het een vraag hoe het ryk de Sloegron- den in beheer wil geven aan gemeenten en provincie. Rijkswaterstaat en de dienst domeinen zullen voorlopig wel liet beheer voeren, meende hy. De weg (Advertentie) FILM Zo verpoosde de Middelburgse vroed schap zich gisteren om krachten op te doen voor de afwerking van de stedelijke begroting. van Middelburg via Nieuwland naar het Sloe schijnt men pas later te willen aanleggen, maar het is nodig dat hij wordt gerealiseerd tegelijk met de an dere Sloewegen. De aanwijzing van Goes als ontwikke lingskern is voor Middelburg een dis criminatie, gaf hij mr. van Empel toe. Middelburg hoopt echter wel straks te profiteren van de mogelijkheid dat ook niet-kerngemeenten in een probleem gebied bij wijze van uitzondering kun nen genieten van de vestigingsfacilitei ten, die industriëlen wordt geboden. Woningsituatie De heer Hubregtse die het eerst aan het woord kwam. had voor de woord voerders van andere groeperingen het gras ruimschoots voor de voeten weg gemaaid. Veel aandacht besteedde hij (en de andere sprekers) aan de woning situatie. Door het hardvochtige beleid van de regering, zei hij, die het contin- Parkeerpleinen De heer Adriaansens. die onder meer het parkeerprobleem 'ter tafel bracht, zag met het oog op de sanering goede mogelijkheden. Hij wees weer op een eventuele doorbraak van Zandstraat naar Plein 1940, waarbij straatjes en steegjes als Lange en Korte Geere ver dwijnen. Hij voelde er ook voor een deel van de Beenhouwerssingel te dempen en te gebruiken als parkeerruimte voor autobussen. „Ook komt het mij voor, dat er op of nabij de Dam nog wel mogelijkheden zijn", voegde hij er aan toe. De KVP-er roerde ook de dubbelstad gedachte aan. Hij vond het jammer dat men was uitgegaan van het wetsont werp herindeling Walcheren, zodat Sou burg thans in dit nuttige overleg niet formeel kon worden betrokken, hetgeen hij uitermate wenselijk vond. Hij drong voorts aan op wat hij noem de een verticale bezinning in allerhand kleine groeperingen op de vraagstukken die de toekomstige ontwikkeling zal brengen. Daarbij insisteerde hij op nau were samenwerking met gemeenten als Veere en Arnemuiden uit een oogpunt van de recreatiemogelijkheden. (Van onze Haagse redactie) Omdat er voor de drie regerings-emi- grantenschepen „Grote Beer", „Zuider kruis" en ..Waterman" geen voldoende emplooi meer is, is door minister Kort hals (Verkeer en Waterstaat) besloten de exploitatie van deze schepen over te dragen aan de nieuw opgerichte N.V. Scheepvaart Mij. „Trans-Oceaan". De re gering zal in het aandelenkapitaal van deze scheepvaartmaatschappij deelnemen. De Eerste Kamer keurde een desbetref fend wetsontwerp goed. In een langdurige raadsvergade ring van IJzendke werd het voor stel van b. en w. verworpen om tot de „Gewijzigde gemeenschappelij ke regeling technische dienst west Zeeuwsch-Vlaanderen" toe te tre den. De voorzitter wekte na en vurig be toog de raadsleden op om voor het voor stel te stemmen om tot coördinatie van west-Zeeuwsch-Vlaanderen te komen. Reeds 12 van de 14 west-Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten hebben voor de ge wijzigde centrale dienst gestemd, aldus de voorzitter. Wethouder Termote vond het geenszins noodzakelijk deze gemeen ten te volgen en kon dan ook niet over zijn bezwaren heenstappen om tot deze dienst toe te treden. Vuriger was het betoog van de heer Tazela-ar, die de dienst duur, als nutte loos en overbodig beschouwde, althans voor IJzendijke, en liever de plaatselijke zelfstandigheid gewaarborgd zag. Deze Centrale dienst heeft de gemeente opge zegd door de vele moeilijkheden, die we er van hebben ondervonden. En daar na vijf ja-ar de huidige directeur toch met pensioen gaat. achtte de spreker het niet raadzaam de lange termijn van 10 jaar met deze dienst aan te gaan. De heer Tazelaar, zowel als wethou der Termote zagen liever een adviseur waaraan zij niet gebonden waren. Ook de heer van Hijfte z-ag bezwaren met betrekking tot het toetreden tot bo vengenoemde dienst, waarbij de heer J.V. Cadsand zich bij de tegenstanders aansloot, zodat het voorstel met 4 tegen 3 stemmen werd verworpen. De voorstemmers waren wethouder P. v. Rijen, de heer J.Ch. Cornelis en de heer C. Geernaert. De raad gaf zijn fiat a-an het voorstel van b. en w. om over te gaan tot uit voering van het „Plan-Ravelijn". Het door de Nederlandse Heidemij. opgestel de plan, dat een Rijkssubsidie krijgt van f. 284.000.— en dat een totaal bedrag gaat kosten van f. 327.000.—, zal IJzen dijke zijn vroegere vestinggrachten er wallen terugbezorgen, hetgeen een aan zienlijke verfraaiing van de gemeente be tekend. (Advertentie) GRIJZE HULST EN ZWARTE KERSTBOOM (Van ccn speciale correspondent uit Groenland) Door een merkwaardige verande ring in de bodemgesteldheid van Groenland schijnt de - aldaar Woonachtige - Kerstman dit jaar uitsluitend de beschikking te heb ben over grijze hulst en zwarte kerstbomen. In de groenlandse bodem zijn namelijk de z.g. boom pigmenten of colorominen zeer schaars geworden. In verband hier mee is reeds geopperd, de naam Groenland te wijzigen in Grijsland. Onzin, zegt u? Natuurlijk het is juist de feestelijke combinatie van groen en rood, die het Kerst feest zoveel sfeer verleent. Maar is het dan géén onzin, wanneer op uw kerstopnamen alle kleur ont breekt, zoals op zwart-wit foto's'' Flits toch met GEVACOLOR kleu renfilm in uw toestel! Ontdek, hoe- veelméér vreugde fotograferen in KLEUR geeft! Gevacolor kleuren film is geschikt voor èik toestel. COM 6046 In hotel De Eenhoorn te Oostburg wordt morgen de algemene vergadering gehouden van het waterschap Het Vrije van Sluis. Meer dan twintig agendapun ten staan op het programma, waarvan de voornaamste behelzen de vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1959 en van de begroting voor 1961. Voorgesteld wordt voor 1961 het dijkgeschot voor on gebouwde eigendommen te handhaven op f 57 per ha en dat voor gebouwde eigen dommen op 11 pet. van de belastbare op brengst volgens de grondbelasting. Op de rekening van het dienstjaar 1959 sluit de gewone dienst met een oatig saldo van f 155.728.12. De post onvoorzie ne uitgaven van bijna f50.000 werd niet aangesproken, van het rijk werd een be drag van ruim f 54.000 ontvangen voor de niet-planwegen, waarop niet was ge rekend, terwijl aan onderhoud van de zeewering een bedrag van f 21.690,23 minder werd uitgegeven dan was ge raamd. Dit batig saldo kan nu overge boekt worden naar het dienstjaar 1961. De buitengewone dienst vertoont een na delig slot van f 105.323,13. nadat met een voordelig saldo van f22.202,71 was begon nen. Van de gewone dienst werd aan diverse bijdragen een totaalbedrag van f 133.000 ontvangen. De verbetering van de weg Oostburg-St. Margriete (B.) vergde in 1959 een uitgave van f 174.772,78 terwijl voor de verbetering van enkele wegen in het kader van de ruilverkave ling Eede een bedrag werd betaald van f 48.594,42. Deze dienst kan sluitend wor den gemaakt door overboeking van het nadelig slot naar de volgende dienst. Gunstij» Behalve het uit de rekening 1959 over genomen batig saldo van f 155.723,12 is op de begroting voor 1961 een bedrag van f 55.000 geraamd als achterstallige inkom sten wegens een rijksuitkering voor niet- planwegen. Op die manier wordt de nieu we begroting zeer gunstig beïnvloed. De post onvoorziene uitgaven is f52.008,21 groot. Voor het normale onderhoud aan de waterkering is f76.288 geraamd wegens lonen en f26.000 wegens materialen. Voor het delfwerk zijn die posten resp. f 152. 576 en f 103.200, in totaal ongeveer f 10.000 meer dan in 1960. F 50.000 is uitgetrok ken voor heroppervlaktebehandeling van de bestaande teerwegen en f 40.000 we gens grintaankoop voor het onderhoud van de grintwegen. Voor de kosten van aanbesteding en materiaal voor het uit voeren in eigen beheer van het aanleggen van ongeveer 24 km nieuwe teerwegen is een bedrag van f 843.200 geraamd. Ge hoopt wordt dat de cultuur technische dienst voor de te verbeteren wegen een subsidie zal verlenen van f 500.000. Voor het onderhoud van de tertiaire wegen is f 1000 geraamd. Aan werken op de buitengewone dienst zijn o.m. geraamd f 100.000 voor het op ruimen van bunkers, welke voor 100 pet. door het rijk worden vergoed, voor kunst werken, aankoop delfgronden en onkos ten daaraan verbonden f 52.000 en wegens kosten van voorbereiding voor Delta werken f10.000. De agenda vermeldt verder nog een voorstel tot overname van eigendom, be heer en onderhoud van een gedeelte van de Molendijk onder Zuidzande van de provincie Zeeland (afkoopsom f2800) en van de Ambachtsdijk om niet. Het we genplan 1961 zal voorts besproken wor den. In hotel Du Commerce te Oostburg zal de koffiemaaltijd worden gebruikt. Als daarna de algemene vergadering tijdig beëindigd is zal ir. Uildriks in besloten kirng een causerie houden over de lo- zingspunten in de zeewering in het kader van de Deltawet, de afwatering en de waterbeheeersing. De gemeente zal met bijkomende kos ten f. 63.000.— aan dit project besteden. Drie bruggen zullen over de vesting grachten gebouwd worden, wat f. 8.000.— zal kosten. Door het uitvoeren van dit plan wordt de gehele Boulevard her straat, hetgeen f- 7.500.-- aan kosten met zich meebrengt. De plaatselijke*volkstuintjes, die zich momenteel op en om de vestingswal be vinden, kunnen elders overgebracht wor den. zodat de bevolking niet lang zonder tuin behoeft te zijn. Deze worden name lijk ondergebracht op een gedeelte grond van de heer C. de Milliao en de heer J. v. Tiggelen, die hiervoor van de ge meente een ander stuk grond krijgt toe gewezen. De voorzitter dankte de heren de Milliano en J. v. Tiggelen voor hun bereidwillige medewerking in deze. De nieuwe legesverordening werd aan vaard, terwijl ook de verordening op de heffing van staan en plaatsgeld op de markt en -andere openbare plaatsen de goedkeuring der raadsleden kon wegdra gen. Gewijzigd werd het heffen van ver gunningsrecht voor de verkoop van drank in et klein, terwijl bovendien de pre cariorechten en de vermakelijkheidsbe lasting verhoogd werden. Hierdoor ont vangt de gemeente jaarlijks f 1400,- meer. De raad verklaarde zich akkoord met het verzoek van de stichting Zeeuwsch- Vlaams Borgstellingsfonds te Terneu- zen om de subsidieregeling te wijzigen zodanig dat de normbijdragen van het rijk buiten beschouwing worden gelaten voor het bepalen van het exploitatiete kort over enig jaar. De gegeven toestemming in de raads vergadering v-an 2 oktober tot het aan schaffen van boekenkasten voor de bij zondere r.k.-lagere meisjesschool werd op voorstel van b. en w. „hangende een onderzoek" ingetrokken. Het voorstel van b. en w. tot intrek king van de Regeling voor toekenning van een tegemoetkoming aan ambtena ren in dienst van de gemeente in de kos ten verbonden a-an studie voor vakexa mens etc." werd aangenomen. Van de Stichting Recreatiecentrum en Natuurbehoud ontving de gemeente een aanvrage om een bijdrage van 4 of 5 cent per inwoner voor de campagne „Opgeruimd staat Netjes". De heer Cor nelis verklaarde zich principieel tegen deze aanvrage, maar was desalniette min bereid een kleine bijdrage goed te keuren. Uit sympathie met het streven van de stichting werd op voorstel van b. en w. besloten f. 25.-. beschikbaar te stellen. Interessant is het plan van de KAB om een beleggingsfonds op te rich ten. Daardoor zullen de arbeiders op verantwoorde wijze vertrouwd kunnen worden gemaakt met effectenbezit en met de kapitaalssfeer. Wordt dit plan verwezenlijkt dan zullen de werknemers hun aandeel in het nationale inkomen en in het in dustriële vermogen blijvend vergroot zien. Hun loon bestaat dan niet langer uitsluitend uit loon of salaris, maar daarnaast komt een winstaandeel. Bij iedere stijging of daling van de con junctuur behoeft dan niet het moei zaam overleg plaats te vinden over de herziening van de c.a.o. Zodra de jaar resultaten van de onderneming bekend zijn, kan het gesprek worden geopend over het aandeel, dat daarvan aan de werknemers toekomt. Zouden daarvoor vaste normen worden vastgesteld, dan zou geharrewar erover bij voorbaat worden voorkomen. Van belang is ook, dat de Katholie ke Werkgeversvereniging veel interesse voor deze plannen van de KAB toont. Door samenwerking kan het uitvoeren van deze voornemens bespoedigd wor den. Op deze manier komen we tot een omvorming van de bezitsverhoudingen, welke een rechtvaardige verdeling van het volksinkomen en de stabiliteit der samenleving zal bevorderen. Het is de beste methode, om de klassenstrijd uit te bannen en de emancipatie van de werknemers te voltooien. „7o beslist niet" is de titel van een commentaar, dat door „Nederland se Gedachten", het orgaan van de anti revolutionaire partij, gewijd is aan de wijze, waarop in Biervliet de begroting van 1961 is afgehandeld. Dit geschiedde namelijk zonder bespreking, zonder mondelinge toelichting als een hamer stuk, nadat de begroting in een „voor- vergadering" was doorgenomen. Men klaagt terecht over de geringe belangstelling van de zijde van de burgerij, aldus het a.r. orgaan. Maar als gemeentelijke zaken niet in het openbaar worden behandeld, is men aan dit verschijnsel zelf schuldig Nog erger is dat op deze wijze een belang rijk goed van de democratie de openbaarheid om hals wordt ge bracht. We willen dit betoog onderschrijven en eraan toevoegen, dat we in meer kleine gemeenten symptomen in deze verkeerde richting hebben waargeno men. We denken daarbij ook aan het feit, dat de bereidheid om de pers voor af agenda's en voorstellen te verstrek ken soms maar miniem is. Men houdt het liever onder ons en laat dan bij voorkeur iemand van het gemeentehuis zelf een verslag samenstellen. We wil len zeker niet zeggen, dat dit een al gemeen verschijnsel is. In de meeste gevallen zien de gemeentebestuurderen het belang van openbaarheid, ook door middel van zelfstandige persverslagen, heel goed in. Doch de uitzonderingen zijn er. In het ABG te Bergen op Zoom over leed maandagavond vrij plotseling de heer A. J, Groenewege (43 jaar), voor zitter van de coöp. groenvoederdrogerij Tholen (G.A.) te Scherpenisse. Niet al leen voor het bedrijf is het heengaan van de nog jonge voorzitter een groot ver lies. In St. Maartensdijk, waar de heer Groenewege woonde was hij een zeer ge ziene figuur. Op het gehele eiland Tho len kende men de heer Groenewege als een man die met raad en daad velen ter zijde stond. Naast voorzitter van de coöp. was de overledene ook voorzitter van de Zeeuwse landbouwmaatschappij en voorzitter van de Verenigde Eilanden te Tholen. Het salaris van de keuringsveearts werd vastgesteld, hierin zijn inbegrepen de vergoeding voor het keuren van huis slachtingen. De meerkosten hiervoor be dragen voor de gemeente IJzendijke f. 775—, waardoor ook het keuren van vee aan een verhoging toe is, het keuren van een varken zal van f. 3.75 op f. 5.00.- komen. Van de Eerste IJzendijkse Vogelver- eniging was het verzoek binnengekomen om subsidie in verband met het eerste lustrum van deze vereniging. De aan vrage bedroeg f. 200.—. Op voorstel van enf w. verleende de raad een garantie van f. 200.- voor deze lustrum-tentoon stelling. ge^e rondvraag bood de volgende vra- De heer Cadsand vroeg naar de kolen- toeslag voor Ouden van Dagen. De voor zitter deelde mede, dat deze toelage reeds verstrekt was. De heer Cornelis vroeg naar de gaai pers. Deze is reeds ontgraven en kan herrijzen indien daarvoor, in verband met het uitbreidingsplan van de gemeen te, een nieuw terrein beschikbaar is. Aan het eind van de vergadering richt te de voorzitter zich tot de raadsleden alsmede tot de aanwezigen. Op deze laatste raadsvergadering dankte hij al len oprecht. Tot slot wenste spreker al len een gezegend jaar, zowel de raads leden als hun gezinnen alsmede de gehe le IJzendijkse gemeenschap. Gezworene Wegens periodieke aftreding van de heer C. van Bellegem te Eede voor het district Aardenburg zal een aanbeveling van drie personen voor de benoeming van een gezworene moeten worden op gemaakt. De vergadering wordt verder voorge steld o.m. een gedeelte van de zeewering langs het Zwin, bestaande uit zeedijk en duin, van de grens af tot het eind van de in 1958 uitgevoerde verbeterings- werken aan de zeewering aan te kopen voor f2830: grond aan te kopen ten be hoeve van de herbouw van de door oor logshandelingen vernielde brug over het afwateringskanaal in Retranchement 'de aansluiting van de Nieuwstraat aan de nieuw te bouwen brug); en grondaan kopen te doen t.b.v. een bocht verbetering in de Sarabeitsweg te Aardenburg-Eede, i.v.m. de verbetering van de weg op de St. Margueritepolderdijk en t.b.v. ver betering van waterleidingen. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben op 19 januari 1960 besloten over te gaan tot verbetering van de twee ge vaarlijke bochten bij de ..Albertin-ahoe- ve" en tot aanleg van rijwielpaden langs de 's-Gravenpolderseweg in de gemeen ten Kloetinge en Goes en de Goese- straatweg in 's-Gravenpolder. De waarde van de eigendommen, die voor deze verbetering aangekocht moe ten worden, zal door twee schatters wor den geschat. Deze schatters mogen niet betrokken zijn bij wat er moet worden aangekocht. De heer M.W. van Arenthals uit Kats is reeds benoemd. De tweede dient te worden aangewezen door de gezamenlij ke eigenaren van de benodigde gronden. G.S. hebben de burgemeesters van Kloetinge en 's-Gravenpolder verzocht een bijeenkomst te houden van de eige naren. om tot de aanwijzing te geraken. Deze vergadering zal 28 december wor den gehouden In het verenigingsgebouw ..Ons Dorpsleven" te 's-Gravenpolder. In het St.-Ehsabethziekenhuis in Til-luit Tilburg het leven aan twee jongens burg ztjn twee drielingen geboren. Op en een meisje (links), op 19 december o december schonk mevr. Spijkers-Jolel zagen drie jongens van mevr. Van der Loo-Mutsaerts uit Udenhout het levenslicht (rechts). lering

de Stem | 1960 | | pagina 3