Heden dreigt chaos in heel België Onderzoek naar de drie rampen HM. Karei Doorman na zeven maanden weer thuis Indonesische marine brengt schepen op Groen van Prinsterer naast Thorbecke VERZET TEGEN Christelijke Centrale Antwerpen staakt mee 15 februari r.t.c. over Kongo KENNEDY'S PLANNEN Botsing door draagbare radio Een erfenis en liumor. Commandant en „jongens tevreden Veel lof voor Cals DAGBLAD VOOR ZEELAND Rustig weer Nieuwe vliegtuigen voor Nieuw-Guinca Franse marine houdt weer Duits schip aan De Gaulle voor „Zeg ja Kleine oorzakengrote gevolgen Bloemlezing mei cijfers 28 slachtoffers bij overstroming op Java Eerste Kamer 101e JAARGANG No. 23552 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) STAKING ANTWERPSE HAVEN (Van onze correspondent) De staking die in België was aangekondigd door de Al gemene Centrale van de Openbare Diensten, en die voor het ganse land vandaag diende te beginnen, is te Antwer pen een dag vroeger van wal gestoken. Aldaar had nl. de Antwerpse afdeling van de A.C.O.D. besloten op de debat ten in het parlement, waar de fameuze „eenheidswet" ter sprake zou komen, vooruit te lopen. Deze maatregel was dan ook hoofdzakelijk als een afleidingsmanoeuvre be doeld. Terwijl dus in het ganse land de werkzaamheden van de Openbare Diensten normaal doorgang vonden, werd te Antwerpen gisteren het werk door de socialistisch aangesloten leden van de Openbare Diensten stilgelegd. Dit heeft vooral voor de Antwerpse haven verstrekkende gevolgen gehad. Op pen rumoerige vergadering van He Christelijke Centrale voor Openbare Diensten te Antwerpen, welke vergadering gisterenavond laat was afgelopen, is het besluit gevallen om hedenmorgen om zes uur eveneens in staking te gaan. Dit besluit werd genomen nadat zestig percent der aanwezigen zich voor een staking had uitgesproken. De noodzakelijke diensten, als brandweer, enz., zullen echter blij ven functioneren, zo is van de zijde der C.C.O.I). verzekerd. In de eerste ochtenduren van gisteren werd de laagstroom op bruggen, slui zen en kranen afgesloten, zodat men deze de ganse dag niet heeft kunnen gebruiken. Dit had tot gevolg, dat de activiteit in de Antwerpse haven gewel dig terugliep, en dat alleen die bedrijven konden werken, die over eigen elektri citeitsinrichtingen beschikten. Met het oog op deze aangekon digde staking waren maandagnacht, voor middernacht nog ruim 75 zee schepen in aller ijl uit Antwerpen afgevaren. Andere schepen, die dins dag meenden te kunnen vertrekken werden in de dokken opgehouden. Anderzijds bleven de schepen, die via Vlissingen naar Antwerpen wilden opstomen, op de rede van Vlissingen liggen, in afwachting van het ver dere verloop van de gebeurtenissen. Sommige rederijen namen reeds het besluit hun schepen naar andere havens te leiden. Alleen die zeeschepen die aan de Scheldekade zelf konden meren, stoom den verder op naar Antwerpen, en wer den daar afgemeerd op eigen kracht. Ook de sleepdiensten in de haven en op de rivier waren in staking gegaan. Staking elders Wat het openbare leven in Antwerpen betreft was de activiteit op alle kanto ren van de stedelijke diensten geredu ceerd tot de helft. Zo viel er op het Antwerpse stadhuis weinig beweging waar te nemen en datzelfde geldt voor de openbare diensten. De schooljeugd had dinsdag een onverwachte vrije dag, omdat het onderwijzend personeel zich eveneens bij de staking had aangesloten. Dit geldt echter alleen voor de zgn. of ficiële. stedelijke en staatsinrichtingen, omdat de vrije scholen (hoofdzakelijk katholieke scholen), vanzelfsprekend niet) aan deze staking deelnamen. De sta-" kingsdag werd ook nog gekenmerkt door een betoging van de stakende leden van de Algemene Centrale van de Openbare Diensten. Door deze centrale werd in de voor middag een vergadering gehouden in het bondsgebouw, waarna een paar duizend aanwezigen in optocht door de stad Sinds gisterenmorgen vroeg ligt, zoals hiernaast uitvoerig gemeldhet iverk in de haven van Antwerpen vrijwel geheel stil als gevolg van een staking, welke door de bij het Belgische socia listische vakverbond aangesloten bon den van overheids- en gemeenteperso- neel is uitgeroepen uit protest tegen de zg. eenheidswetvan de regering Eyskens, waarvan de behandeling in de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers gisteren is begonnen. De foto toont een samenscholing van stakers in het havengebied. Staande op een geluidswagen spreekt een leider de menigte toe. trokken, naar het stadhuis. Daar werd in de openlucht nog een meeting ge houden. Geen treinen? Naar wij tegen middernacht ver namen, is het zeer waarschijnlijk dat vandaag in heel België geen treinen zullen rijden tengevolge van de staking, die dan overal in het land loskomt. Het zouden niet al leen de leden van de Openbare Diensten zijn, die in staking gaan, maar ook de beambten van de spoorwegen en andere openbare ver- voers«diensten. Zoals men weet is deze staking hoofd zakelijk bedoeld als een maatregel te genover de Belgische regering die gis teren haar ontwerp van eenheidswet ter bespreking voordroeg in de kamer van volksvertegenwoordigers. De commandant van Oost-Indo- nesië, kolonel Pieters, heeft mee gedeeld dat Indonesische marine patrouilles twee buitenlandse sche pen met de bemanningen in de wa teren ter hoogte van West-Irian hebben opgebracht. DE REGERING van West-Duitsland wenst geen bases in Engeland. Wél heeft ze belangstelling voor opslagplaatsen en oefenterreinen. DE LAATSTE commandant van het be ruchte kamp Auschwitz. Richard Bar, is gearresteerd. In Duitsland is enige tijd geleden een grote jacht op hem ge opend, toen bekend werd dat hij nog leefde. HET OPPERSTE militaire gerechtshof van Italië zal geen amnestie verlenen aan de luitenant-kolonel Kappler, een nazi-misdadiger. Kappler wordt verant woordelijk gesteld voor de moord op 335 Italianen in de Ardeatische grotten. FIDEL CASTRO heeft gedreigd de in ternationale suikermarkt te vernietigen, als elders grote plantages zouden wor den gesticht. Ook richtte hij felle aan vallen op de Katholieke Kerk en de Amerikaanse regering. DE PANAMESE douane heeft drie Co- lumbiaanse schepen tot zinken gebracht De bemanning werd betrapt op handel met de Indianen, hetgeen in Panama is verboden. De lading van koffie en sui ker ging verloren. ADENAUER zal waarschijnlijk in fe bruari van het volgend jaar een bezoek brengen aan Engeland om daar bespre kingen te voeren met premier Harold MacMillan. PREMIER KWAME Nkroemah van Ghana heeft opnieuw van het naburige T^goland geëist, dat het grensgebied tusVen Ghana en Togoland waarin de Ewfc-stam woont zal worden overgedra gen aan Ghana. Een stoere marineman zoende zijn vrouw bij de begroeting zo on stuimig, dat hij er zijn muts bijna bij verloor. Zijn vrouw bezwoor evenwel het gevaar... Weersverwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: j Overwegend zwaar bewolkt met hier i of daar mist en op enige plaatsen wat regen of motregen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of j iets lagere. Verwachting van het Belgisch weer- p kundig instituut: j Meestal betrokken met wijd voor- komende nevel en mist. Opklarin- i gen vanuit het westen Iets frisser r Vandaag: zon onder 16.30 uur, maan onder 20.39 uur. j Morgen: zon op 8.46 uur, maan op 11.32 uur. De politieke leiders van het voormalige Belgisch Kongo heb ben besloten op 15 februari in Eli- sabethstad bijeen te komen. Dit heeft president Tsjombe van Ka- tanga gisteren voor zijn vertrek naar Katanga, op een persconferentie in Braz zaville meegedeeld. In Leopoidstaa zou premier Ileo in tussen op nieuwe moeilijkheden zijn gestoten bij zijn formatiepogingen. Vol gens welingelichte kringen zou er een breuk zijn ontstaan tussen Ileo en Albert Kalonji. die zich enige tijd geleden had uitgeroepen tot president van de „mijn- staat" Zuid-Kasai Kolonel Mtboetoe's regering heeft gis teren al het verkeer door de lucht en per boot naar de hoofdstad van de Oost- provincie, Stanleystad, verboden. Dit werd beschouwd als een poging om de regering in die stad, die Loemoemba- gezind is vast te zetten. President Kennedy heeft gisteren op een persconferentie meegedeeld, dat hij het Congres zal vragen spoedig een aan tal wetten goed te keuren op het gebied van gezondheidszorg voor ouden van da gen, woningbouw, bestrijding van de werkloosheid en het onderwijs. Het mini mumloon, thans een dollar per uur, dient z.i. te worden verhoogd. De schepen werden aangehouden om dat zij de Indonesische territoriale wate ren zouden hebben geschonden. Kolonel Pieterc wkilde niet bekendma ken wat voor schepen het waren. Abdoel Haris Nasoetion, hoofd van de Indonesische strijdkrachten heeft de Ne derlandse regering er van beschuldigd terreur uit te oefenen op westelijk Nieuw Guinea. ..Om de ontevredenheid van cle bevol king te onderdrukken heeft de Neder landse regering een terreurbeweging Ir westelijk Guinea ingesteld", zei Nasoe tion. Hij vervolgd met te zeggen, dat na het bezoek van de premier van Ma- Iakka aan Nederland, de Nederlanders demonstratief hun budget voor de defen sie met 28 miljoen gulden hebben ver hoogd. Nasoetion voegde er aan toe, dat Indo nesië geweld met geweld zou vergelden. „Wij zullen de Nederlanders op alle ge bieden het hoofd bieden, op politiek, eco nomisch en zelfs op militair gebied". Dr. Ali Sastroamidjojo. de vroegere Indonesische ambassadeur bij de Verenig de Naties, heeft gewaarschuwd, dat de toestand in West-Irian zeer explosief is en dat de volkeren er beter aan deden meer aandacht aan zijn waarschuwende woorden te schenken. (Van onze Haagse redactie) Ter beveiliging van Nederlands Nieuw- Guinea zullen de aldaar nog aanwezige (afgekeurde) Martin Mariner-vliegtuigen worden vervangen door maritieme ver kenningsvliegtuigen van het type Nep tune P-2 V-7. Een hiertoe strekkende wijziging op de defensiebegroting voor 1960 is gistermiddag door de Eerste Ka mer zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Minister Visser (defensie) heeft destijds aan dit type de voorkeur ge geven boven een militaire visie van de Fokker Friendship. De Franse marine heeft gisteren ii het westelijk deel van de Middellandse Zee de Duitse vrachtvaarder ,,Paul Rickers" uit Hamburg tot stoppen ge dwongen. Het was de achtste keer dat de Fran sen een Duits schip aanhielden om na te gaan of de lading niet uit wapens voor Algerië bestond. De regering van de bondsrepubliek heeft reeds eerder bij de Franse leiders in Parijs tegen deze aanhoudingen ge protesteerd. ry 55 t.v. Generaal De Gaulle heeft gisteren in een toespraak voor de Franse televisie en radio verklaard, dat hij bereid is onderhandelingen te voeren met de Al gerijnse opstandelingen en alle andere sectoren van het politieke leven, in Al gerië „als een einde komt aan het ter rorisme en het leggen van hinderlagen". Frankrijk zal de bescherming, rech ten, levenswijze en veiligheid van alle Fransgezinde moslems en Europeanen garanderen nadat de Algerijnen in een vrije stemming over hun toekomstige politieke status hebben beslist, aldus De Gaulle. Hij deed een beroep op de natie ,,ja" te stemmen in het komende referendum (op 8 januari) over een wijziging van de bestuursorganen in Algerië. Zijn toespraak bevatten geen nieuwe elementen voor zijn toekomstige Alge- rië-politiek wat betreft de opstandige beweging. Hij zei van plan te zijn Algerië te verdelen in een aantal gebieden met een afzonderlijk bestuur, als eerste stap op de weg naar een gedeeltelijk zelfstan dige Algerijnse republiek. De Amerikaanse marine is gisteren een onderzoek begonnen naar de mate waarin het gebruik van houten klimwerk in het vliegdek- schip „Constellation" de verspreiding van de brand, die onafgebroken twaalf uur heeft gewoed, heeft bevorderd. „Ik heb nog nooit zoveel hout gezien in een stalen schip", had de commandant van de New- Yorkse brandweer gezegd. Vijf kilometer van die rampplaats waren deskundigen op het gebied van de luchtbeveiliging bezig met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp waarbij een DC 8 en een Super-Constellation vorige week, als gevolg van een botsing in de lucht, verongelukten. Een der deskundigen heeft daarbij als theorie naar voren gebracht, dat wellicht een transistor-radio van een van de pas sagiers storing heeft veroorzaakt in de navigatie-instrumenten van de DC 8, waardoor dit vliegtuig twintig kilometer van zijn voorgeschreven baan is afge weken. (Van onze parlementaire redacteur) De bescheiden beeldengalerij van de Tweede Kamer is gisteren „ver guld" met een bronzen borstbeeld van de grote negentiende-eeuwse protestantse staatsman mr. Groen (Van onze verslaggever) H.M. Karei Doorman, het vlag- geschip van smaldeel V, is dan ein delijk, na zeven maanden, 1 thuis. Een marinesleper bracht ons gis teren buiten de pieren van Hoek van Holland, waar ergens achter de zilverachtige nevel, het vlieg kampschip wachtte, aan boord waarvan een persconferentie volgde. De reis is groots geweest. Het reisverhaal dat smaldeelcomman dant, commandeur A. P. Ferwerda, ver telde, was doorspekt met klinkende na men: Rio de Janeiro, Valparaiso, het Paaseiland enz. De smaldecJcomman- dant was zeer tevreden over het prak tische nut van de reis: de training der bemanningen. Het vele goede weer maakte het mogelijk dat er intens ge vlogen werd. Er werden 2300 vlieguren gemaakt, 1493 deklandingen, en slechts een vlieg tuig raakte vo >r de hele verdere reis onklaar. In heA olieladen op zee is men meesters geworden. Het smaldeel had hiervoor de beschikking over de tan ker Mijdrecht. Commandeur Ferwerda liet zich zeer lovend uit over het werk. dat deze tanker, onder commando van gezagvoerder-kapitein A. Neerman, heeft verricht. Deze koopvaardijtanker heeft zich van zijn taak gekweten op een wijze die menige vloottanker jaloers^ zou kunnen maken, zo drukte hij zich',; uit. De commandeur betreurde het, dat hij geen onderzeeboten ter beschikking had, waardoor de onderzeebootbestrij- dingsoefeningen realistischer hadden kunnen zijn. Voor wat betreft het vlag vertoon: dit werd overal een groot suc ces. Vooral in de landen waar de ma rine zelden of nooit komt was het en thousiasme. zowel van officiële zijde als van de zijde der bevolking, zeer groot. De Doorman ontving tienduizenden be zoekers aan boord. De onderwerpen Japan en Nieuw-Gui- nea, met hun politieke achtergronden, werden ter persconferentie grotendeels vermeden. „Vraag het maar aan Bin nenlandse Zaken", was het commentaar, Miljoen.. Ongeveer gelijk met de vertegenwoor digers van pers. radio en televisie, was de luitenant ter zee le klasse van ad ministratie. De Rouw, aan boord ge komen, geëscorteerd door twee gewa pende mariniers. De man droeg een tas, waarin onge veer een miljoen gulden zat. Niet alle salaris n.l is gedurende de reis uitge keerd. Het opgepotte „overschot" lag nu klaar. Wij waren in de verblijven, toen de Jannen in de rij stonden om hun aan deel in het miljoentje te halen. Zij ver telden enthousiaste verhalen over het „dure" Rio, over Valparaiso („de mooi ste haven die we aangedaan hebben"), over de Australische havens, waar zoals zij ze'den met uitzondering van Freemantle, de ontvangst nogal koel was. Twee dienstplichtigen, die over en kele weken de dienst zullen verlaten, verklaarden maar wat blij te zijn dat zij bij de marine terecht waren gekomen. ,Welke burger heeft het?", zeiden zij. De gezondheidstoestand van de gehele smaldeelbemanning was bijzonder goed geweest. De chirurg aan boord van de Doorman verrichtte elf operaties, me rendeels appendix-gevallen. Aan de kade te Rotterdam stonden honderden familieleden de opvarenden op te wachten. De marinierskapel die eerder in Hoek van Holland de Doorman officieel verwelkomde met het spelen van het volkslied hield de wachtenden nu bezig met marsmuziek. Om twee uur lag het vliegkampschip vast aan de boeien en kon de ontsche ping beginnen. Iedereen krijgt twee da gen vrij en daarna divisiegewijs nog 28 dagen verlof. De beide jagers Limburg en Groningen liepen te Nieuwediep bin nen. In de Kadopost, de scheepskrant van de Doorman, troffen we nog een interessante lijst cijfers aan waarvan we hier een bloemlezing laten volgen: verstookte olie 22.337 ton; saluutschoten 327; filmvoorstel lingen 264; verzonden post 835 kg; hansaplastverbruik 390 meter; ge knipte hoofden 7190: bierverbruik 372.213 l; sigaretten 3.919.180aard appelen 114.000 kg; vers vlees 39.792 kg; exemplaren Kadopost 46.600: totaal voor straf ingehou den soldij f4470,24totaal aantal dagen licht arrest 2700; aantal da gen verzwaard arrest 432; aantal dagen streng arrest 269 van Prinsterer, de grondlegger van de confessionele partijvorming in ons land. Dit borstbeeld, vervaar digd door de beeldhouwer L. Son- daar te Loenen, is de Tweede Kamer aangeboden door de Anti-Revolu tionaire Partij en de Christelijk Historische Unie, de van elkaar vervreemde politieke nazaten van mr. Groen van Prinsterer. De voorloper van Kuyper en de 8a- vorin Lohman krijgt in de Twee.de Kamer een plaats naast Thorbecke, zijn grootste politieke tegenstander, met wie hij meer dan dertig jaar het politieke leven in ons lund heeft beheerst. De aanbieding van dit borstbeeld was een ietwat trieste plechtigheid. Alle lof tuigingen, die dr. Berghuis, voorzitter van de A.R., en mr. Beernink. de voorzitter der C.H.U. op mr. Groen van Prinsterer uit brachten, konden echter niet het feit maskeren, dat de A.R.P. en de C.H.U. door hun verdeeldheid de erfenis van mr. Groen van Prin sterer versnipperd hebben Dr. Kortenhorst, die namens de Tweede Kamer het borstbeeld aan vaardde. betwijfelde, bij alle waar dering voor de persoon en het werk van Groen van Prinsterer, „of deze ooit de bevrijdende licht straal van de humor heeft gekend. Groen van Prinsterer was nogal een plechtstatige figuur. Een keer is hij echter uit zijn rol geschoten. Toen sloot hij met Thorbecke een weddenschap af over het kiesrecht,. Denk daaraan als u (met de A R. en C.Hmoeilijkheden krijgt met het nieuwe toto-ontwerp," advi seerde dr. Kortenhorst minister Beerman, die met verscheidene andere ministers en staatssecreta rissen deze plechtigheid bijwoonde. Gisteren zijn 28 mensen omgekomen en 39 liepen verwondingen op bij een zware overstroming in Midden-Java. De overstroming werd veroorzaakt door zware regens. De „Stichting voor vliegveiligheid" een onofficiële organisatie voor wetenschappelijk onderzoek heeft al eerder gewaarschuwd tegen het ge bruik van draagbare radio's, omdat deze de elektronische vluchtaanwij- zers op de instrumentenborden voor de piloot nadelig zouden beïnvloeden. Te Muenclien Te Muenclien is gisteren opnieuw een slachtoffer van de vliegramp aldaar be zweken. Het was de 15-jarige Dieter Hain, een leerling-monteur. Op datzelfde mo ment nam de stad afscheid van de vijftig doden, die het ongeluk eiste, waarbij een Amerikaans toestel op een tramwagen te rechtkwam. In de hal van een tentoon stellingsgebouw stonden 31 kisten, dertig met de stoffelijke resten van mensen, die in de getroffen tramwagen hadden ge zeten, en één kist, als symbool met de stoffelijke resten van een Amerikaan. De lijken van de andere Amerikanen die in het vliegtuig zaten zijn overgebracht naar Frankfort. Later zal worden beslist of ze naar de V.S. zullen worden ver voerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat het vliegtuig een motorstoring had, voordat gestart werd. De bemanning was echter, na een inspectie van mening, dat het toe stel toch wel kon opstijgen Van één der gewonden van deze ramp is de toestand hopeloos en drie anderen verkeren nog in levensgevaar. In totaal liggen nog tien mensen met brandwonden in het ziekenhuis. Het vliegdekschip Het aantal slachtoffers van de brand op het Amerikaanse vliegdekschip „Con stellation" blijkt na de uiterst alar merende berichten van de eerste uren enigszins mee te vallen. Vele ingeslote- nen heeft men kunnen redden. In het ge blakerde schip zijn, volgens de laatste officiële cijfers. 46 lichamen gevonden, van wie er 36 konden worden geïdentifi ceerd. In bet ziekenhuis werden 43 man nen opgenomen en 157 andere mensen werden behandeld voor verwondingen. De brandschade aan het schip bedraagt 75 miljoen dollar. Men acht het zo goed als zeker, dat deze rampzalige brand is ontstaan doordat een hefvoertuig het mond stuk van een tank met vliegtuig brandstof afrukte. De brandstof stroomde naar buiten over het han- gardek en siepelde door naar een ruimte waar een lasser aan het werk was. Onmiddellijk was alarm geslagen, maar de kerosine had bij de lasser al vlam gevat. (Van onze Haagse redactie) De Eerste Kamer heeft gisteren bij de behandeling van de wet op het weten schappelijk onderwijs veel waardering la ten horen voor minister Cals (O. K.en W.) „Minister Cals gaat zo langzamerhand de Thorbecke op het gebied van de on- derwijswetgeving worden", zei de chris- telijke-historische senator Van Hulst. Hij vond dat de Kamer het wetosntwerp „met vlag en wimpel kon binnenhalen". De wet. op het wetenschappelijk onder wijs stelt het hoger onderwijs in staat zich aan te passen aan de eisen van deze tijd en brengt verder onder meer finan ciële gelijkstelling voor het openbaarbij- zonder hoger onderwijs. Met deze doel stelling kon de Senaat evenals de Tweede Kamer, die dit wetsontwerp nog zeer onlangs heeft behandeld, zich zeer wel verengien. O.m. de KVP-senator Gielen liet hierover niet de minste twijfel be staan.

de Stem | 1960 | | pagina 1