iten om ngin Luchtreuzen vergingen in zee van vuur BIRGITTA GAAT IN MÜNCHEN WONEN Jongetje van overleefde ramp $.E.R.-advies over verzekering voor alle werknemers Haile won Selassie het tóch SNEL EN SIERLIJK PANIEK IN BROOKLYN A.K.U. gaat vlas verwerken Boudewijn en Fabiola nog in Spanje Oostenrijkse medische ploeg gearresteerd Naar zwemmarathon \gitatie gen V.N. Kongo Jn FRANKRIJK ZAL NIET WIJKEN Staatsgreep bedwongen Vier nieuwe kardinalen benoemd Irt chaotisch Kongo ARBEIDSONGESCHIKTHEID Premier Debré Bobby Kennedy krijgt Justitie CHTSTRAAL DAGBLAD VOOR ZEELAND Veel bewolking Extra-uitkering N.S.-personeel Koninklijk huwelijk nog eens op t.v. ZUIDKOREANEN maakten zich van veerboot meester nd voor haar: over haar bruids- zeer veel gediscussieerd. Een n Fabiola zelf. Een lang ge- t hoge taille in witte z.g. dub- jn. met brede halsboord, dis- de schouders dichtgestikt, met -cape van koperkleurig brokaat t hoofd de schitterende kroon, r Spanje geschonken, geen „kerkske", waarin zij bin- d in de Sint-Goedele onder d' stilte der aanwezigen. De Ka Kerk heeft in dit kerkgebou'- ter ontplooid, welke zij in haa kan opbrengen en het feit e geschiedenis dat Z.H. Pau XXIII aan kardinaal Van Roe; legaat-kardinaal Siri een vol- eeft doen overhandigen hem nde dit huwelijk in te zegenen, el, hoe de Kerk deze echtver van deze koning bij de gratie islaat. Er ging zulk een stich- het koninklijke bruidspaar uit. :>ch wel heterogene massa de gers" in bijna hoorbare stilte gheden volgde, arige kardinaal Van Roey heeft oespraak, eerst in het Neder- iarna in het Frans, wel het iord weten te vinden om te hoe temidden van de tribula- 1 België doormaakt, het bericht koninklijke verloving als een van vreugde werkte, terwijl n zeer persoonlijk woord af- tot de beide bruidslieden al en de verwachting heeft ver- België heden omtrent hen In zijn toespraak was de on- an zorg en bedroefdheid om- zorgelijke omstandigheden. Belgie zich geplaatst ziet. heeft België daaraan eer niet gedacht. Het heeft alleen s van harte willen juichen. Het schatten van weelde, van spon- en nationale trots nog eens vrijgevig uitgesteld. (Advertentie) aat het vorstelijk paar na thedraal in da Belgische 101e JAARGANG No. 23549 Voor GodKoningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Br una Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. ZATERDAG 17 DEC. 1960 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm CIng. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VLIEGTUIGBOTSING BOVEN Prinses Birgitta van Zweden j en haar verloofde, prins Johann j Georg van Hohenzollern heb- ben vrijdag op een persconferen- tie te Stockholm verklaard vele S dingen gemeen te hebben. 2 De persconferentie, zeer ongebrui- 2 kelijk voor het Zweedse hof, werd gehouden ten paleize, in de suite van prinses Sybille. De bezoekers werden ontvangen door de gastvrouw. Behal- ve de verloofden waren aanwezig de 1 prinsessen Margaretha en Desiree. Prinses Birgitta was gekleed in een witte rok met een kort jasje en een 2 eenvoudig parelsnoer. Trots liet zij 2 haar verlovingsring zien: platina, be- 2 zet met diamanten. De prins, blond en blauwe ogen, droeg een donkergrijs kostuum. Het paar zag er stralend uit. Zij onthulden de komende zomer in het huwelijk te zullen treden. Nadere bijzonderheden hierover werden niet bekendgemaakt. De prins, die bekende, dat dit zijn eerste persconferentie was, verklaar de de prinses op een cocktail-party bij vrienden in München, ongeveer een jaar geleden ontmoet te hebben. „Het was sympathie op het eerst gezicht" geweest. Het paar zal zich in München ves tigen, waar de prins een bungalow bezit, die hij momenteel met een vi-iend deelt De prins studeert kunstgeschiedenis en specialiseert zich in de Franse go- thiek. Bovenstaande foto van het paar werd tijdens de persconferentie ge- j maakt. NEW YORK, 126 DODEN Twee Amerikaanse verkeersvliegtuigen niet in totaal 127 mensen aan boord zijn vrijdag in een sneeuwjacht boven New- York legen elkaar gevlogen en in de stad neergestort. Er is slechts één overlevende' een jongen van elf jaar. Bij de botsing waren betrokken een DC-8 straalvliegtuig van de „United Airlines", en een Super-Constellation van de T.W.A. De DC-8 stortte neer op een rij woonhuizen in Brooklyn en veroorzaakte een zee van vuur. De Super-Constellation verongelukte tijdens een mislukte noodlan ding op een klein vliegveldje op Staten Island, 18 km van Brooklyn. De DC-8 met 76 passagiers en een bemanning van zeven, was van Chicago on derweg naar New York, de Super-Constellation vervoerde 39 passagiers en had een bemanning van vijf. Dit toestel kwam van Dayton en Columbus (in de staat Ohio) naar New York. Het ongeluk gebeurde tien minuten voor vijf (Ned. tijd). (Van onze Haagse redacteur) De S.E.R. heelt de staatssecreta ris van Sociale Zaken op diens ver zoek een advies uitgebracht inza ke een arbeidsongeschiktheidsver zekering waardoor: 1. De ongevallenwetten kunnen worden ingetjokken; 2. De ziektewe'uitkering wordt teruggebracht van 52 tot 26 weken. IN HET BERICHT over een mogelijke buitenwerkingstelling van de Goese raad. in ons blad van gisteren, stond dat zo n maatregel ,.in politiekringen" waarschijnlijk niet op tegenstand zou stuiten. Dit n.oest zijn „politieke krin gen". DE ITALIAANSE journalisten zijn voor onbepaalde tijd gaan staken, om een loonsverhoging van 30 procent te ver- Js®i»£en. De eerste dagen zullen in Italië geen kranten verschijnen. EEN OOSTDUITSE grenswacht, die ..ziek was van het Oostduitse commu nistische regime", is donderdagmorgen naar West Duitsland gevlucht: hij droeg zijn uniform, maar had geen wapens bij zich. DE MINISTER van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1961 vastgesteld op 4.9 procent; dit betekent een verhoging van 0,1 procent. 2 Verwachting van het K.N.M.I. tot 2 vanavond, opgemaakt gisterenavond 2 23.15 uur: j 2 Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat regen of motregen. Aanvankelijk zwakke tot matige, Ia- Iter matige en aan de Waddenkust I tot krachtig toenemende wind tus- j 1 sen zuid en zuidwest. Enige stijging 2 van temperatuur. 2 Vandaag: zon onder 16.29 uur, maan I 2 onder 16.12 uur. I •Morgen: zon op 8.44 uur, zon onder 16.29 uur; maan op 8.12 uur, maan onder 17.05 uur. Maandag: zon op 8.44 uur, maan op 9.16 uur. 3, Alle loontrekkenden recht krij gen op een uitkering bij een ongeschiktheid welke langer dan 26 weken duurt, ongeacht de oorzaak van de arbeidson- schiktheid. De arbeidsongeschiktheid verzekering bevat de volgende belangrijke punten, alle loontrekkenden zijn, ongeacht de hoogte van het loon verplicht zich bij deze verzekering aan te sluiten. De uit keringen die zij na 26 weken arbeidson geschiktheid verkrijgen zijn met in achtneming van een maximum loongrens afhankelijk van het verdiende loon en van de mate van ongeschiktheid. De ar beidsongeschiktheid wordt ingedeeld in 8 klassen. Bij minder dan 25 procent on geschiktheid wordt geen uitkering ver strekt; bij 25 procent 35 procent echter 20 procent van het dagloon; bij 3545 procent. 30 procent; bij 4555 procent 40 procent; bij 55—65 procent, 50 procent; bij 6575 procent. 60 procent; bij 7585 procent, 70 procent en bij meer dan 85 procent 80 procent. De krachtens de ziektewet verzekerden - die dus tevens tegen arbeidsonge schiktheid worden verzekerd, zullen de zerste 26 weken van hun ongeschikheid ■en geldelijke schadeloosstelling wegens loonderving ontvangen. Dit bedrag kan echter afwijken van de thans toegeken de uitkeringen, omdat in de berekenings factoren wijzigingen kunnen gaan optre- ien. Het recht op geneeskundige behan- leling wordt teruggebracht van een on beperkte duur (oij ongevallen) of van 52 •veken (bij ziekte) tot 26 weken. De iiet-verzekerden krachtens de ziek tewet (loontrekkenden boven de loon grens) krijgen eerst na 26 weken ar- ongeschiktheid aanspraak op gel delijke schadeloosstelling, ongeacht de norzaak van hun ongeschiktheid. Het recht op geneeskundige behandeling bij ongeval valt echter voor hen weg. Omtrent de uitkeringen wordt in de verzekering voorts nog bepaald dat zij de ontwikkeling van de algemene loonindex dient te volgen. Zij eindigt bij het berei ken van de 65-jarige leeftijd. Premie De premie, die voor de verzekering zal moeten worden voldaan, zal een bepaald percentage bedragen van het verdiende loon. zulks me' inachtneming van een maximumgrens. De premie wordt gelij kelijk verdeeld tussen werkgever en werknemer. Zij kan echter naar bedrijfs verenigingen verschillen voor die uitke- ringsgevallen, welke nog geen tw$e jaar hebben geduurd Vooi langer durende gevallen wordt een uniforme premie ge heven. De uitvoering van de gehele verzeke ring zal door de bedrijfsvei-enigingen ge schieden terwijl voor wat het medische gedeelte betreft, in een coördinatie is voorzien. Het straalvliegtuig stortte in enkele grote delen neer op een rij flatwoningen aan Flatbush Avenue, een volkswijk in Brooklyn. Een stuk kwam terecht op een rijdende vrachtauto. De kerosine van het vliegtuig vatte vlam en deed de brand ontstaan, welke steeds verder om zich heen greep en bestreden wérd door brandweerlieden uit zeven kazernes Brooklyn en Manhattan. Een ooggetuige vond op straat een jongetje, dat ernstige brandwonden had en later overleed. De reservepolitie van Brooklyn werd onmiddellijk gealarmeerd. Brandweer en reddingsdiensten evacu eerden de bewoners van huizen in de nabijheid van de vuurhaard. Wrakstuk ken van het vliegtuig en delen van men selijke lichamen lagen tot ver in de om trek op straat en op de huizen. De brand was een van de ergste welke New York gekend heeft. Een ooggetuige, mevrouw Amelia Hel mis vertelde: „Ik zag het vliegtuig op een rode vrachtauto vallen. Er lag een jongen in de sneeuw. Hij was uit het vliegtuig geslingerd. Ik rende naar hem toe. Hij zei, dat hij Stanley heette maar hij praatte verward. Hij bloedde uit de mond, zijn handen waren verbrand en opengesneden, zijn kleren brandden. Zijn gezicht was erg verbrand, de huid liet los. Hij had rood krullend haar. Hij scheen tien of twaalf jaar te zijn. Oh, het was verschrikkelijk". Helikopters van de kustwacht brachten Tijdens een stormachtige bijeenkomst van de Franse Nationale Vergadering heeft premier Michel Debré vrijdagmid dag verklaard dat de Franse regering niet zal afwijken van de ingeslagen weg. Het beleid in Algerië wordt niet ver anderd, want indien Frankrijk er niet in zou slagen het probleem op te lossen, zou het buitenland Frankrijk een oplos sing omleggen, welke anti-Frans zal zijn, aldus de Franse premier. De eerste politieke commissie van de V.N. heeft intussen de Algemene Ver gadering aanbevolen, een referendum in Algerië te doen houden, waarbij de or ganisatie. de leiding en het toezicht in hinden van de Verenigde Naties zijn. Een desbetreffende Afrikaans-Aziati sche resolutie werd met 47 tegen 20 stemmen bij 28 onthoudingen goedge keurd. In de commissies is voor goedkeuring van resoluties slechts een eenvoudige meerderheid vereist. In de Algemene Vergadering, die de kwestie later zal behandelen, is een meerderheid van twee derden nodig. Frankrijk heeft het debat geboycot. Generaal Raoul Salan, de gewezen Franse opperbevelhebber in Algerië, die zich thans in Spanje bevindt, heeft vrij dag te Madrid tegenover verslaggevers verklaard dat hij niet van plan is naar Parijs terug te keren. Naar het A.N.P. verneemt, is in het georganiseerd overleg overeenstemming bereikt om het spoorwegpersoneel boven de normale kerstgratificatie van f 60. voor gehuwden en f 30.— voor onge- huwden, een extra-uitkering te verstrek ken. Deze uitkering, die neerkomt op ongeveer anderhalf procent van het jaarsalaris, moet gezien worden als een honorering van de extra inspanning van het N.S.-personeel over 1960. zes mensen, die dichtbij het op „Millers Field" neergekomen wrak van de Super- constellalion lagen, naar een ziekenhuis op Staten Island. Maar kort na aankomst overleden deze slachtoffers. De grootste ramp, in de Amerikaanse burgerlucht vaart, die van 30 juni 1956 boven de Grand Canyon, had 128 doden geëist. Ook deze ramp betrof vliegtuigen van de TWA en de United Airlines, die in de lucht tegen elkaar vlogen. Het ergste luchtvaartongeluk waarbij een militair vliegtuig betrokken was, ge beurde QP 18 juni 1953, toen een reus achtige C-124 „Globemaster" van de Amerikaanse luchtmacht bij Tokio neer stortte. Honderdnegenentwintig militai ren, waaronder de zevenkoppige beman ning, kwamen om het leven. De Algemene Kunstzijde Unie N.V. is voornemens de produktie van linnen garens ter hand te ne men. Hiertoe zal de grondstof voor linnen, het vlas, volgens een nieuw procédé worden behandeld, waar door de weg van vlas tot linnen aanzienlijk wordt bekort, de sterk te van het garen vergroot en de verwerkbaarheid verbeterd. Dit procédé is gevonden door het ve-' zeiinstituut T.N.O. en in samenwerking met Novivlas N.V. verder ontwikkeld. Deze N.V. werd in 1954 opgericht op ini-, tiatief van verschillende belanghebben-j den bij de vlasteelt en de vlas- en lin nenindustrie. Om dit, ook voor de Nederlandse land-i bouw zo belangrijke project te verwe-l zenlijken, hebben de oprichters van de N.V. in 1958 contact gezocht met de AKU. Laatstgenoemde vennootschap heeft in samenwerking met Novivlas N.V. en het vezelinstituut T.N.O. sedert-, dien met gunstig resultaat verdere on derzoekingen verricht. Om de verdere industriële verwezen lijking van dit project mogelijk te ma ken zal de AKU gebruik maken van de door de aandeelhouders van Novivlas N.V. gegeven optie op overname van aandelen. Waar in Nederland de fabriek, die aan c.a. 400 personen werk zal bieden,, zal worden gevestigd, is, aldus de direc- j tie, nog in onderzoek. Hedenavond van 19 tot 20 uur zal de NTS een herhaling uitzenden van hoog tepunten uit de teieracording van het hu welijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola. De gebeurtenissen in Ethiopië hebben gisteren een onver wachte wending genomen. Ra dio Addis Abeba maakte in de middaguren bekend, dat de opstand tegen keizer Hailie Selassie bedwongen was en dat de leiderg der rebellen waren gearresteerd. De keizer, die een bezoek bracht aan Brazilië, toen de opstand plaats had, arriveerde gisteren in Eritrea. Hij werd door duizenden mensen verwelkomd. Over het radiostation van Addis Abeba, dat kennelijk weer door re geringstroepen was heroverd werd verklaard, dat de hoofdstad zich nog in paniek bevond. Latere be richten echter gewaagden ervan dat de gevechten ten einde waren. Een woordvoerder van de Ethiopische ambassade te Stockholm zei geschi'okken dat alle geruchten over het neerslaan van de staatsgreep in Ethiopië vals waren. Toen men hem op de radio-uitzendingen uit Addis Abeba attent maakte, ant woordde hij slechts, dat de kroonprins „stevig in het zadel" zat. Hij gaf evenwel toe, dat de ambassade in Stockholm sinds donderdag niets meer had vernomen van de nieuwe regering in Addis Abeba. De Ethiopische gezant in Stockholm, die donderdag het nieuws van de staats greep had toegejuicht, zei, dat de rege ring van keizer Haile Selassie ten einde was. Op de laatste berichten had de ge- Ongeveer 50 Zuidkoreanen hebben vrij dag een veerboot gekaapt en deze opge bracht naar Tsingtao, op het Chinese vas teland. De luchtmacht van de Koreaanse republiek stuurde straalvliegtuigen uit, maar kon niets meer uitrichten. De Koreanen, uitgerust met machine pistolen, overweldigden de bemanning van de 311 ton metende veerboot „Ky- ungju" en dwongen de kapitein het vaar tuig in de richting van communistisch- China te varen. zant geen commentaar. Verwonderlijk is dit niet, want woensdag had hij de kei zer uitgemaakt voor alles wat lelijk was. Haile Selassie heeft voor de pers een schriftelijke verklaring afgelegd, waarin hij zei, dat aan de verwarde situatie in Addis Abeba spoedig een einde zal ko men. Hij schreef de verwarring in de hoofdstad toe aan het optreden van „on verantwoordelijke lieden" en sprak de overtuiging uit, dat in de rest van het land orde en rust heersen. De rol. die zijn zoon gespeeld heeft, is nog altijd niet helemaal duidelijk. Generaal Abye Abebe, schoonzoon van de keizer en gouverneur van de Ethiopi sche provincie (voormalige Italiaanse ko lonie) Eritrea, zei, dat „het gehele Ethio pische leger en de politiemacht, met uit zondering van een handvol verraders achter de keizer staan". De generaal verklaarde ook, dat noch de inwoners van de hoofdstad, noch de legerafdelingen aldaai bij de opstand be trokken zijn geweest. „Slechts enige kleine eenheden van de keizerlijke garde, die hun eed van trouw hebben geschonden en zich niet gekweten hebben van hun plicht tot getrouwheid en toewijding aan de keizer, hebben zich besmeurd met de schande van het ver raad", aldus de generaal. In een consistorie op 16 januari a.s. zal paus Johannes vier nieuwe kardinalen creëren. De aartsbisschop van Saint Louis (Ver. Staten) mgr. J. E. Ritter, de aartsbis schop van Bogota in Columbia mgr. L. Concha Cordoba en de aartsbisschop van Caracas in Venezuela zullen dan de rode hoed ontvangen. Ook de assessor bij de heilige congregatie van het consistorie, mgr. Giuseppe Ferretto, behoort tot de nieuwe kardinalen. Door deze nieuwe be noemingen zal het buitenlands overwicht in het heilig college verder worden ver sterkt. Op het ogenblik telt het college van kardinalen 82 leden, waarvan 31 Ita lianen. Volgens de nieuwe samenstelling zal het dus 32 Italianen tellen en 54 niet- Italianen. i\.uaeraam is vrijdag de nieuwe onderzeeboot van de kon. marine, de „Dolfijn" in dienst gesteld. Tij- dens een feestelijke plechtigheid 2 wordt op de nieuwe aanwinst van 2 de kon. marine de driekleur ge- l hesen. (Zie ook elders in ons blad) Koning Boudewijn en koningin Fabiola zijn kort na hun aankomst in Sevilla per auto naar het buitenverblijf „San Calix- to" gereden. Het landgoed, op ongeveer 50 km ten zuiden van Cordoba gelegen is het eigen dom van de markies en markiezin de Salinas, familieleden van de nieuwe ko ningin. De Spaanse politie heeft het gehele landgoed afgezet en niemand wordt in de nabijheid toegelaten. Kongolese troepen hebben de gehele [Oostenrijkse medische ploeg, die 52 man staf van een Oostenrijks hospitaal te!sterk is. Aboekavoe, bij het meer van Tanganyi-Alleen een verpleegster is tot nu toe ka, gearresteerd. Hoge autoriteiten van ivrijgelaten. de Verenigde Naties onderhandelen Niemand kon vertellen, waarom de thans met leiders van de Kongolese troepen, om de invrijheidstelling van de Herman Willemse en Mary Kok zijn donderdag met het Britse passagiers schip Arlanza uit de Engelse havenstad Tilbury naar Buenos Aires vertrokken, waar zij zullen deelnemen aan een in ternationale zwemmarathon over 30 mijl. In Londen vertelde het verloofde paar, dat het in 1961 hoopte te trou wen. Van het geld, dat zij met zwem men hopen te verdienen, willen Her man en Mary een huis kopeiu staf van het Oostenrijkse ziekenhuis on der arrest gesteld was. De ploeg kwam jongstleden dinsdag uit Wenen in Kon go aan. Volgens sommige berichten zou de provinciale president, Miruho, boos ge weest zijn omdat hem niet verteld was dat het veldhospitaal in zijn gebied zou worden neergezet. Volgens andere berichten zouden de Kongolezen gedacht hebben dat de Oos tenrijkers Belgen waren, omdat een van de officieren, een kapitein, de inheemse talen machtig was. Aan het begin van het met spoed her vatte debat over Kongo in de Algeme ne Vergadering van de V.N. heeft de Russische gedelegeerde Valerian Zorin geëist, dat secretaris-generaal Ham- marskjoeld ontheven wordt van zijn be velsbevoegdheid over de V.N.-politie macht in Kongo. Zorin verklaard dat de mededelingen van de regeringen van Indonesië, Ceylon, de V.A.R., Guinee en Marokko, over het voornemen van deze landen om hun V.N.-detachementen terug te trekken uit Kongo, „neerkomen op een motie van wantrouwen tegen de secretaris-generaal en het V.N.-opperbevel". Kennedy heeft zijn broer Robert (Bob by) tot minister van Justitie benoemd. Robert Kennedy is 35 jaar. Hij heeft de verkiezingscampagne voor zijn broer ge leid. Hij is juridisch adviseur geweest van de congrescommissie, die belast was met het onderzoek naar de misbruiken in de Amerikaanse vakbondswereld. In de ze functie heeft hij actief deelgenomen aan de pogingen van de commissie om een einde te maken aan de activiteit van de vakbondsleider James Hoffa. Kennedy heeft Douglas Dillon benoemd tot minister van Financiën. ngolese troepen die de on- role van de Verenigde Na- mde vlieghaven van Kito- en bezet, hebben zich gis- ruggetrokken. ining in de betrekkingen tus- renigde Naties en de Kongolese ;n zijn evenwel niet weggeno- Kongolezen hebben Afro-Azia- iheden van het VN-leger be- van het smeden van een kom- het huidige gezag in Leopold- beschuldiging werd voor radio ad uitgesproken. Een woord fan de V.N noemde de be- ig ..onverantwoordelijk, kwaad- ongegrond". Hij deelde tevens hij berichten had opgevangen e V.N. om, volgens welke n wapens en voorraden naar ad brachten voor Loemoemba e Kongolezen. van de UNO heeft gisteren ook brieven gepubli- rin secretaris-generaal Ham en zijn hoge vertegenwoordi- Dayal de Kongolese auto van agressie tegen

de Stem | 1960 | | pagina 1