Amateurs dienen zondag weer aan bod te komen Verticaal startende straaljager Giftige VOORAL ectuur groot gevaar VOOR DE JEUGD Ambassadrice Duitse mode SP INWIE je w&re klare is.is Afrikaanse diplomaten hebben het moeilijk in Washington 't Is saus saus-soep Straks drie maal zo snel als geluid HEIN*3 Hevig gedrang Onverminderd Twee leeuwtjes in Artis aan fles ^2'»tZÖZUS neemt Tweede Kongo Anne Frankhuis 4 mei geopend Spanning blijft IN 1965 IN NAVO i S Pier uiterlijk 1 juni klaar Twee jaar voor juwelendief 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 11 Rhodesië waarschuwt: GoedkopeA-bom onwaarschijnlijk Mach 2 en mach 3 Amerikaanse zwaluwen Ook Fokker Discriminatie Verbindingsman We moeten het er weer maar eens op wagen Sinds 20 november hebben de competities voor de amateurs stil gelegen, zodat het misschien aan staande zondag weer eens zal luk ken. Al laten de weerkundigen ook deze week allerminst gun stige geluiden horen. Vorst en sneeuw in de lucht lijkt niet zo best, maar zoals gezegd: we moeten het er maar weer eens op wagen. Misschien valt het allemaal nog mee, al moet men er wel op reke nen, dat Kerstmis voor de deur staat, zodat een winterlandschap tegen die tijd niets bizonders zou zijn. Met alle negatieve gevolgen van dien voor de voetballerij, ze ker wat de amateurs betreft. Maar dan zien we alweer maar Het wedstrijdprogramma voor 28 no vember moest tot. driemaal toe worden opgeschoven. Nu tussendoor jongst leden zondag de semi-projs hebben gespeeld, lag het voor de hand om bekende redenen: concurrentie van de thuisspelende clubs in betaald voetbal - dat de competitieleider aan een an der wedstrijdprogramma de voorkeur gaf. Het is dat, hetwelk oorspronkelijk voor 11 december was vastgesteld. TSC moet nu op reis naar DCV te Krimpen aan de IJssel - tot nog toe een der zwakkeb roeders in I C. Laat men voor de Oosterhoutenaren hopen, dat de gedwongen rustperiode geen nadelige ge. volgen voor de uitstekende conditie heeft opgeleverd. In dat geval mogen er zon dagavond weer twee winstounten wor den bijgeteld (bij de negen uit zeven wedstrijden) en blijft de kampioenstitel bereikbaar. Van MOC, dat eveneens op reis gaat, naar het Haagse Laakkwar tier. mag hetzelfde worden verwacht, hoewel er in de residentie op geduchte (Advertentie) Tomaat 92 ct Kip 108 ct Cuampignons 108 ct Ossestaart 108 ct Denk ook aan Heinz Erwtensoep tijdelijk 98 ct Famiiieblik 165 ct tegenstand moet worden gerekend. Alli ance, even groot kanshebber op de titel als de genoemden, krijgt thuis af te re. kenen met het Rotterdamse Xerxes- Dit treffen kan beslist in een zege voor de thuisclub uitdraaien. Koploper CW heeft het ditmaal zeer gemakkelijk, nu lan taarndrager Emma te gast komt. In de tweede klasse A prijkt Valkens- waard nog steeds aan de kop, zij het slechts met een punt voorsprong op niet minder dan 5 clubs: Oss, Best V. Schijn- del, Desk en Sarto. De midden-Bra bantse teams kan men dus gelijkluidend prima kansen op de bovenste plaats toe. kennen. In dit verband is de ontmoeting Val- kenswaard-Sarto van direct belang. Een puntenverdeling lijkt niet uitgesloten. DESK heeft grotere winstkansen, nu ODC als tegenpartij fungeert -Best Voor uit gaat winnen bij Bladelia, Schijndel heeft niet de minste moeite met Veloc, Budel verliest van Oss, en Gemert kan wellicht tot een puntenverdeling komen met Uno Animo. In 3 B zal het wel zo gaan dat Roosen daal - nog altijd ongeslagen leider met Hulst afrekent. Vlissingen krijgt harde notei^ te kraken bij Terneuzen, even harde als Goes bij Taxandria en vermoedelijk met verlies van de halve of hele winst. RAC gaat Steenbergen een warm onthaal bezorgen. Groot kan het krachtsverschil niet zijn, maar vermoe delijk geeft eigen grond de doorslag. Rood Wit staat zeker niet op verlies te gen het bezoekende Middelburg. Bij de derdeklassers blijft de strijd tussen de kopploegen onverminderd doorgaan. Momentele leiders zijn: in B RKTVV en RKDVC, in C WVO, in D ME TO. RKTW heeft het zeer gemakkelijk met hekkesluitcr RKSVA als gast. Heel anders staat RKDVC er voor, nu RWB de tegenstander vormt. Reusel Sport da-arentegen heeft een .makkie" bij CSB. RKC kan thuis over Vlijmense Boys ze gevieren al zal dat allerminst gemak kelijk zijn. nemen we aan. OJC klopt Concordia SVD en St. Michielsgestel zal hetzelfde doen met GW. In 3 C zal koploper WVO zich niet bar Leeuwin Manda heeft er weer de brui aan gegeven. Evenals een jaar geleden heeft zij het ook thans ver tikt voor haar nageslacht te zor gen. Het gevolg is, dat de oppas sers van de roofdiergalerij zich mo menteel over twee pasgeboren leeuwtjes ontfermen. Doorgaans wordt de aanstaande moe- Jer apart gezet. Zij krijgt in haar nacht- nok een zogenaamde „kraamkist", waar zij rustig haar moederplichten kan ver vullen. Manda zorgde evenwel voor een verrassing, omdat van haar nog geen nakomelingen werden verwacht. Van- naar, dat zij zich gewoon bij de troep °P het leeuwenterras bevond en het aerste jong dan ook in het gezamenlijke nachtverblijf van de leeuwen werd ge boren. Toen de verzorgers op een mor gen arriveerden en een welp ontdek ten, wisten zij aanvankelijk niet wie Oe moeder was, vooral ook omdat leeuwin Asja met het jong liep te slepen en Manda geen interesse toon- Gelukkig zagen zij kans het jong uiJ Tante" weg te halen en Manda •toen zij bemerkt hadden dat zij de •noeder was apart te zetten. Kort na deze gebeurtenis werd het twee- Je jong geboren. Doch evenals bij net eerste liet Manda het geheel en ui aan zijn lot over, zodat men be sloot ook dit diertje met de fles groot te brengen. pe jonge leeuwtjes bevinden zich mo- riio!? i de welPenkamer van de roof- ko« 1J' waar zij bij wijze van spre- een wedstrijd houden wie van de nPoLPeï> het meest in gewicht toe- pj; BlJ dt geboorte woog de eerste mJ!eu,Winnet>e h°nderd twintig gram ki n"mnaer twee, dat een man- blnifkoo \e ziïn Goch zusief wilde dopn niet voor haar broer onder hal 'i u sP°ec*ig de achterstand strppfUl l?' En hem zelfs voorbij een a!Su zv?-er dat men het leeuwtje Srl»»i i ivertlc kan noemen. Inte- ven h ue Periode van hun le- veêr iJ?et gebruikelijk, dat zij onge- het leeim,t-°n!i Pfr dag aankomen. En bezoeker, Svextra attractie voor de tiiri S betekenen, daar zij tegen die Hjks "door zuUen zijn om dage- Worden uitge1atenfaSSerS de tuta te De leiders van de drie belangrijkste Afrikaanse parijen in de Rhodesisch- Nyassalandse federatie hebben de Britse regering gewaarschuwd voor „het acute gevaar van een volksuitbarsting in Cen- traal-Afrika". Kenneth Kaunda, de voorzitter van de verenigde nationale onafhankelijkheids partij van Noord-Rhodesië zei, dat zijn land „een tweede Kongo" dreigt te wor den door „de koppigheid van de colons". De Afrikaanse nationalistische leiders hebben zich, zoals bekend, teruggetrok ken uit de Londense conferentie over de toekomst van de Centraalafrikaanse fe deratie, die zich thans door hun afwezig heid in een totale impasse bevindt. Als vergelding tegen de Afrikaanse boycot heeft de Britse regering besloten de con ferenties over de beide Rhodesië's in ide landen zelf, die reeds lang door de Afri kaanse nationalistische partijen werden geëist, voor onbepaalde tijd uit te stellen. Het gerestaureerde Anne Frankhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam zal waarschijnlijk op 4 mei 1961 officieel worden geopend. Het bestuur van de Anne Frankstichting streeft er naar bei de tehuizen geheel ingericht dan in ge bruik te gaan nemen. Tot de verwerkelijking van dit streven draagt een tweede gift, groot 40.000 mark van de regering van de Westduitse bonds republiek belangrijk bij. ongerust maken over de ontmoeting - thuis - tegen Gudok. Het eveneens thuis spelende SCO krijgt de handen vol aan Baardwijk, maar kan niettemin op winst spelen. Dongen - Veerse Boys is belang rijk, omdat de mogelijkheid aanwezig mag worden geacht, dat deze clubs stui vertje gaan wisselen, in het voordeel van de Dongenaren. WSC blijft leider WVO op armlengte volgen, óók na zondag, om. dat Gilze te gast komt. RKVVU en VES, die elkaar in Leur tegemoet treden,lij ken goed voor verdeling der punten en aldus zien we ook het resultaat bij Vir tus - VOAB. Het is louter een toevallig heid, maar ook in 3 D heeft de kop loper METO (Hoogerheide) - geen wed strijd om zich ernstige zorgen over te maken: ,,uit" tegen nummer laatst: Zie- rikzee. Ook Hontenlsse moet kunnen win nen van Corn, Boys, zij het met meer moeite. RCS echter heeft minieme kan sen contra Axel. Een min of meer gelijk opgaand duel kan Zeeland Sport - ODIO worden, evenals BSC Zeelandia. Qua spanning geven de clubs in de vierde klassen en daarvan de vormers der kopgroepen in de eerste plaats, elkaar weinig toe. RKJVV prijkt aan de top in 4 B, GSBW doet hetzelfde in 4 E, Madese Boys, SC Gastel en Zundert delen de bovenste plaats in 4 F en Vosmeer plus Grenswachters doen dit in 4 G, en Yerseke in 4 H. RKJW komt ongetwijfeld met de vol le winst van Margriet terug. Haarsteeg wellicht eveneens van Buren, maar daar» van zijn we minder zeker. Zwaluw VFC heeft een kansje bij DSC, en Nieuwkuik een ietwat grotere tegen BMC. Linge Boys is niet opgewassen contra Heusden. GSBW zal in 4 E ook zondagavond nog leider - met - voorsprong zijn gebleven nu het de handschoen op heeft te nemen tegen Korvel. Hilvaria wint zonder twij fel van Berkdijk, maar thuisclub Zigo is kansloos tegen Nevelo. Hieronymus laat SVG met ledige handen achter. Gloria moet met bezoeker Velocitas minstens gelijk kunnen spelen. - Right 'Oh kan Madese Boys (4 F) het vuur heel dicht aan de schenen leggen; hetzelfde kan verwacht worden van Bavel ten opzichte van Boeimeer. Hero, nog steeds wach tend op een overwinning, heeft bezoek van Groen Wit. Eindelijk eens een posi_ tief resultaat van de thuisclub, die als maar onderaan bengelt? Zundert staat gunstig voor de volle buit tegen Breda, zo ook Sportclub Gastel op eigen grond contra SET. In 4 G blijft Vosmeer het maar puik doen. Het is niet onwaar schijnlijk, dat het nu ook met Nieuw Borgvliet gaat afrekenen. Halsteren wint van Renesse, maar Burgh zal niet capabel zijn om Grenswachters met suc ces van het lijf te houden. Oudemolen heeft winstpapieren tegen de Schutters. Spannend zal het toegaan bij Cluzona - NSV. in welk treffen de gastheren ten slotte zegevierend uit het strijdperk gaan treden. - In 4 H heeft Breskens minder kans op succes dan bezoeker Oostburg, evenals RIA tegen Luctor. Een zware hap krijgt Lewedorpse Boys te verwer ken met Ierseke als tegenstander. Bier vliet - Clinge: een partij met gelijkwaar dige krachten, dus wellicht een gelijk spel. Koewacht lijkt daarentegen op ver lies te staan, nu het de degen moet kruisen met nummer twee op, de rang lijst: Steen. De 20-jarige Regina Schwartz uit München is uitgeroepen tot ambas sadrice van de Westduitse mode. Regina kreeg een bontstola van 3000 gulden en een avondjapon van de Franse ontwerper Jacques Heim. fi De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie. McCone, heeft verklaard, dat het ultracentrifuge- proces voor de produktie van splijtbaar materiaal „eenvoudig noch goedkoop" zal zijn. Volgens hem is het niet waar, dat het voor elk land betrekkelijk gemak kelijk zal zijn zelf kernwapens te ver vaardigen. Zoals bekend wordt dit procédé ont wikkeld in Nederland, West-Duitsland en de V.S. In een rapport over Amerikaanse proe ven verklaarde McCone, dat volgens zijn schatting zelfs landen die op kerngebied ver gevorderd zijn, zoals de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland, aebt jaar moe ten experimenteren, voordat zij een kern wapen op deze wijze kunnen produceren. Volgens het rapport van McCone over weegt de Nederlandse regering, naar ver luidt, maatregelen tot controle op het ultracentrifugeproces. Westduitse woord voerders hebben al eerder bekendgemaakt dat de Bondsregering op Amerikaans verzoek het procédé geheim houdt. (Advertentie) JOHS. VRIJMOED ZONEN N V SCHIEDAM SEDERT 1776 (Advertentie) (Van onze luchtvaartmedewerker) De luchtmachten van de N.A.V.O. willen omstreeks 1965 een straal jager in gebruik nemen, die verticaal zal kunnen starten en landen. Deze toestellen zullen dus niet gebonden zijn aan vliegvelden, maar vlak achter de frontlinies op elke willekeurige plaats kunnen opstij gen. Waren dergelijke jagers in de tweede wereldoorlog beschikbaar geweest, dan zou de oorlog anders zijn verlopen. Nu moest dikwijls worden gewacht, totdat vliegvelden waren aangelegd waarvan de tac tische jagers konden opereren. Dit nu zal in een toekomstige oorlog niet meer nodig zijn. In vliegtuigfabrieken overal ter wereld wordt thans hard gewerkt aan de ontwikkeling van verticaal-startende jagers. Iedereen wil straks de grote N.A.V.O.-order in de wacht slepen. Op het ogenblik worden in Engeland de eerste proeven genomen met de Hawker P.1127, die door testpiloot. Bill Bedford wordt ingevlogen. Deze Hawker, ont worpen door de bekende vliegtuigcon structeur Sir Sydney Camm (Hurricane, Typhoon, Hunter), is de eerste Engelse v.t.o.-jager (v.t.o. van vertical take-off) Aanvankelijk ontwikkelde Hawker dit toestel zonder steun van de overheid Maar de Royal Air Force toont nu toch belangstelling voor het toestel en het mi nisterie van bevoorrading heeft een ont wikkelingscontract getekend. De Engel sen hopen deze Hawker straks aan de N.A.V.O.-luchtmachten te kunnen ver kopen. Veel is er nog niet bekend over het nieuwe toestel, alleen dat het een straalmotor heeft waarvan de straalpijp gedraaid kan worden. Bij start en lan ding is de straalpijp omlaag gebogen, zodat de gassen met kracht omlaag spui ten. Voor horizontaal vliegen is de straal pijp naar achteren gericht en om af te remmen na de landing kan hij ook nog in voorwaartse richting worden gesteld. De Hawker zal met Mach 2 kunnen vliegen, tweemaal de snelheid van het geluid. Ook Short werkt aan een v.t.o. - jager, aangeduid alsd e PD.49. Dit toe stel krijgt 6 straalmotoren, waarvan er vijf speciaal bedoeld zijn om verticaal te kunnen starten en landen. De zesde dient dan voor de voortstuwing. De een persoons jager krijgt een „dubbele del ta", net als de Zweedse SAAB Draken die heeft. In Duitsland werken Messerschmitt en Heinkel aan een v.t.o.-jager die nog méér tot de verbeelding spreekt omdat dit toestel goed moet zijn voor Mach 3, driemaal de snelheid van. het geluid. Ook deze Duitsè jager krijgt zes straalmotoren, Waarvan vijf voor het leveren van de hef- kracht. De Engelse fabriek van Short heeft al bericht deze Duitse jager in licentie te willen bouwen, als de R.A.F. er belangstelling voor mocht hebben. En dat zou best kun nen, want deze Duitse v.t.o.-jager wordt aanmerkelijk sneller dan de Engelse machines. In Frankrijk werkt S.N.E.C.M.A. aan een v.t.o.-j-ager met delta-vleugel. Veel is er niet over bekend. S.N.E.C.M.A heeft al heel wat ervaring op het ge bied van verticale starts door haar vlie- lilfll De bouwers van de Scheveningse piel' hebben gegarandeerd, dat de pier uiter lijk op 1 juni 1961 in gebruik kan wor den genomen. Bij deze garantie is men uitgegaan van weersomstandigheden, die voor een Nederlandse winter normaal worden geacht. De exploitatie maatschappij Schevenir gen heeft een premie uitgeloofd, voor he geval het door bijzondere krachtsinspan ning zou lukken de pier zoveel eerdei gereed te krijgen, dat deze reeds met Pinksteren van het volgende jaar (21 mei) voor het publiek kan worden ge opend. Naar het zich op dit ogenblik laat aan zien zal de heistelling deze week de versi in zee staande paal in de zeebodem zet ten. Zoals bekend, ligt dit verste punt van de pier 381 meter van de boulevard. gende Atar-straalmotor en haar Coleop- ter, een Atarstraalmotor met ringvleu- gel die verticaal start en in de lucht kantelt. Terwijl ongetwijfeld ook Rusland werkt aan v.t.o.-jagers en in Italië Fiat het zelfde doet, hebben tal van Noordameri- kaanse fabrieken eveneens ontwerpen van dergelijke machines op stapel staan. Zowel Boeing als Republic werken aan een v.t.o.-jager voor Tactical Air Com mand, die zich kenmerkt door een „zwa luw-vleugel", een vleugel waarvan de pijlstelling tijdens de vlucht veranderd kan worden. Bij start en landing steekt de vleugel recht uit de romp, maar om in horizontale vlucht snel te kunnen vliegen krijgt zij een grote pijlvorm. Deze .zwaluw-vleugel" werd oorspron kelijk in Engeland ontwikkeld, maar daar had men er niet al te veel belang stelling voor, al wordt er nu een Engels marinevliegtuig met zwaluw-vleugel ont wikkeld. In Amerika heeft men uitge breide windtunnelproeven met de zwa luw-vleugel genomen. Zowel Boeing als Republic gaan deze nieuwe vleugel nu toepassen op hun v.t.o.-ontwerpen. De Boeing wordt een tweepersoons toestel en over de Republic zijn nog niet veel gegevens bekend gemaakt. Republic heeft maar liefst 5 miljoen dollar gestoken in 'n research-program- ma van vijf jaar, dat de bestudering van verticale start en landing omvat. Als resultaat van dit programma zal een v.t.o.-jager uit de bus komen, die mis schien niet precies verticaal kan starten maar wél binnen zeer korte afstand. Eenmaal op kruishoogte gekomen klap pen de vleugels naar achteren, waarna met hoge supersonische snelheid naar het doel gevlogen zal worden. De lan dingssnelheid zal zeer laag zijn, het vliegbereik zeer groot. Republic noemt haar ontwerp het meest vooruitstrevende ter wereld. De Fokker-fabrieken op Schiphol heb ben ook belangstelling: voor de v.t.o.-ja ger. Onlangs heeft Fokker speciaal met het oog hierop - een verbinding aange gaan met de Republic Aviation Corpo ration in Farmingdale. Republic nam een aantal aandelen van Fokker over en is in de Fokker-directie vertegenwoor digd. Het voordeel voor Fokker is, dat zij nu kan profiteren van de enorme re search die Republic met v.t.o.-projecten beeft gedaan. Fokker werkt derhalve aan een paral lel-project als dat van Republic. Ter wijl de Republic-machine speciaal ont worpen is voor de eisen van het Ameri kaanse Tactical Air Command, zal de Fokker-machine meer tegemoetkomen aan de Europese eisen van de N.A.V.O. Waarschijnlijk zal dus ook de v.t.o.-ja ger van Fokker een vleugel met ver stelbare pijlstelling hebben. Voor het eerst zal Fokker met een eigen straal jager-ontwerp op de markt komen. Dit is alleen mogelijk geworden dank zij de samenwerking met Republic. Die samenwerking heeft nog meer lichtpuntjes. Spoedig gaan de Amerika nen grote hoeveelheden F.-105 Thunder- chiefs in Europa stationeren. Die zullen bij Fokker komen voor hun groot onder houd. Omgekeerd werkt Republic mee aan de ontwikkeling van s.t.o.l.-uitvoe ringen van de Friendship (s.t.o.l. van short take-off and landing). Dezer dagen is Alexander Kartvelli, vice-president van research and de velopment van Republic (ontwerper van Thunderbolt, Thunderjet, Thun- derstreak) in Amsterdam om met de Fokker-directie de eerste plan ning te maken voor de v.t.o.-jager. Behalve v.t.o.-jagers wil de N.A.V.O. ook v.t.o.-transportvliegtuigen In Enge land wordt de Argosy vrachtmachine al voorzien van een batterij van maar liefst 20 Rolls-Royce straalmotoren in gondels onder de vleugels, die het toe stel verticaal zullen opduwen. Ook van de Friendship zijn s.t.o.l.-uitvoeringen in ontwikkeling. Belangrijke nieuwe we gen zullen in de militaire luchtvaart worden ingeslagen. Het stemt tot vol doening dat onze Nederlandse Fokkerfa brieken daarbij in de voorste gelederen staan! (Advertentie) Zestien pas onafhankelijk geworden Afrikaanse naties zijn bezig am bassades te vestigen in Washington, een hoofdstad die thans al bij vele Afrikanen bekend staat als „een moeilijke post". Sommige nieuwe Afri kaanse staten hebben hun ambassadeurs reeds uitgezonden, anderen moeten nog komen en wanneer alle nieuwe staten hun vertegenwoor digers in de Amerikaanse hoofdstad zullen hebben, dan zal daarmee de grootste golf buitenlandse diplomaten Washington zijn binnengekomen sedert de dag, waarop de Verenigde Staten zelf onafhankelijk werden. Een Fiat straaljager van de Luftwaffe, in 1965 vervangen door de v.t.o.-jager? (Van onze onderwijsmedewerker) Mede tengevolge van recente gebeurtenissen op de voedingsmiddelenmarkt houdt de openbare mening zich sinds enige tijd intensief bezig met de mogelijke aanwezigheid van giftige bestanddelen in het voe dingsmiddelenpakket van de doorsnee-burger. Tot ontsteltenis van velen bleek hierbij, dat ook in heei wat gangbare eetwaar door producenten en industrie kleurstoffen en dergelijke worden toegevoegd, welke mogelijk schade kunnen toebrengen aan de gezond heid van de consument. Voor het Nederlandse volk is het dan ook een geruststelling te weten dat de overheid in dit opzicht ijverig in de weer is om ons voor deze gevaren te vrijwaren. Naast deze gevaren voor de lichamelijke gezond heid drijven er in onze maatschappij ook giftige bacteriën rond, die een aanslag doen op de geeste lijke gezondheid. Het behoeft geen betoog, dat der gelijke aanslagen op de gezonde geest van een volk nog veel kwaadaardiger zijn dan eerstgenoemde. Wij bedoelen hier: het kwaad, de verleiding en de afstomping welke gevolg kunnen zijn van minder waardige lectuur. In vrijwel iedere plaats van ons land bestaat er wel een bron, waaruit dit gift voor de geest geput kan worden. De ordinaire illustraties en de zedeloze roman wordt achter heel wat winkel ramen gepresenteerd en wie er met minachting voor bij loopt, vindt dan wel pamfletjes in zijn brievenbus waarin dit soort lectuur wordt aangeboden. Men wil het u zelfs in onopvallende verpakking thuis bezor gen. Natuurlijk wordt deze handel niet gedreven op basis van mensenliefde: uiteraard dient de nieuws gierige lezer er wat geld voor over te hebben, in menig geval zelfs grof geld. Uw dagblad heeft u nauwkeurig op de hoogte ge houden van de maatregelen welke de overheid dan hier, dan daar neemt tegen deze verspreiding van pornografie. Bij herhaling zijn lieden, die zich met deze louche bedoelingen de titel „boekhandelaar" hebben aangemeten, veroordeeld tot lichte en zwaar dere straffen. Toch is deze materie blijkbaar moei lijk definitief en afdoende te regelen. Ook is de justi tie zich goed bewust van het gevaar dat strengere maatregelen de vrijheid van drukpers in het gedrang zouden kunnen brengen. De vraag bovendien of een bepaald boek tot de vakliteratuur, tot kunstplaat werk of tot pornografie gerekend moet worden, wordt dikwijls geheel verschillend beantwoord. In de prak tijk is het daardoor moeilijk om gevallen aan te pakken, waarbij de leek meent dat er van onduide lijkheid volstrekt geen sprake kan zijn. „HET, blad van nu", een tijdschrift van en voor jongeren, wijdde aan de ook in ons land op grote schaal verspreide pornografie een speciaal nummer waaraan autoriteiten als mgr. Bekkers, prof. Buyten- dijk en andere vooraanstaande deskundigen mede werking verleenden. Op felle wijze worden er harde noten gekraakt en behartenswaardige dingen gezegd. In een gedetailleerd artikel worden diverse Neder landse handelaars in echte en verkapte pornografie uitvoerig aan de kaak gesteld. Deze inderdaad gedurfde aflevering van HET (uit gegeven bij Nelissen te Bilthoven) is stellig van be lang voor ieder, die belangstelling heeft voor dit actuele onderwerp, maar vooral ook voor de ouders die vaak te weinig weten wat voor lectuur onze jeugd vandaag onder ogen krijgt. De opmaak en illustratie van dit nummer van HET is naar onze smaak wat luidruchtig en uitdagend uitgevallen, maar de inhoud liegt er beslist niet om. Naast een appèl op de overheid, deze toestanden niet langer te dulden, bevat het blad goede suggesties, waarvan naar onze opvatting nog altijd de beste is: breng de jeugd in contact met goede lectuur. Alleen de smaak voor het betere kan de wansmaak verdringen. Wat Washington tot een moeilijke post maakt voor de Afrikaanse nieuwelingen, is het rassenvooroordeel dat er nog steeds aanwezig is. Donker gekleurde diplomaten, zelfs ambassadeurs, kunnen moeilijk woningen vinden in wijken, v aar de gegoede mensen wonen. Zelfs is het moeillijk grond te kopen voor de ambassades zelf. Er zijn wijken en flat gebouwen, waar de blanke bewoners be zwaar maken tegen toelating van ne gers; en indien een Afrikaan al een ge schikte woning vindt, dan moet hij er twee maal de normale prijs voor beta len. Afrikanen zijn doorgaans trots op de kleurige gewaden die zij in hun va derland dragen, maar in Washington zien zij zich dikwijls gedwongen hun inheemse kledij aan te trekken om in het openbaar niet voor Amerikaanse negers te worden gehouden en dus dienovereenkomstig te worden behan deld. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken maakt zich ernstig be zorgd over deze gang van zaken, maar kan niet rechtstreeks ingrijpen. Men is er zich van bewust d,at nci- denten van discriminatie tegen Afri kaanse diplomaten op grond van hun ras een smet werpen op het beeld van Ame rika, zoals dat in de buitenlandse open bare mening bestaat. Daarom hebben thans het stadsbestuur van Washington en een groep makelaars in onroerende goederen de kopnen bü elkaai gestoken en voorgesteld bü het departement van buitenlandse zaken een „verbindings. man" aan te stellen, tot wie pas gearri veerde Afrikaanse diplomaten zich in geval van moeilijkheden kunnen wen den. Het stadsbestuur heeft de regering er op gewezen, dat andere landen reeds er varing hebben bij het installeren van ambass-adeurs, maar dat de nieuwe Afrikaanse naties van meet af aan moe ten beginnen. Zij moeten maar zien. wat zij er van maken. Een hoge ambtenaar van het ministe rie, wiens werk het is Amerikaanse am bassades in Afrikaanse landen op te zetten, getuigde dat hij overal met de grootste welwillendheid was geholpen. ,,Veel Afrikanen, die hier komen, heb ben reeds geruime tijd in Europa door gebracht en wanneer zij dan hier ko men. zijn zij ontsteld over de mate van rassenvooroordeel in ons land. In som mige opzichten is ook Amerika een on derontwikkeld land", zo zei hij. Conform de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank m Den Haag de 32-jarige technicus H. J. W. veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf met af trek wegens diefstal van juwelen en edelstenen tot een waarde van f35.000. De verdachte, die volgens het psychia trisch rapport ziekelijke geestesstoornis sen vertoont en daarom zo spoedig mo gelijk in een inrichting zou moeten wor den opgenomen, brak bij de diefstal in bij een juwelier in de Laan van Clingen- dael. Toen de assuaradeur na de diefstal f 5000 uitloofde voor degene die aanwij zing voor de opsporing van de inbreker kon geven, bood de technicus de buit telefonisch aan voor f 12.000. De assura deur beloofde op erewoord geheimhou ding, maar waarschuwde desondanks de politie. W. pleegde vanaf 1947 inbraken en diefstallen o.a. in Amsterdam, Den Haag, Zutfen, Hamburg Nice en Parjjs. Hij werd in een psychiatrische inrichting opgenomen, maar ontvluchtte en ging met zijn meisje naar Zwitserland. Daar werd hij opnieuw wegens inbraak opge sloten, ontkwam andermaal en kwam naar Nederland terug, waar hij in Den Haag, Velp en Bloemendaal juwelendief- stallen pleegde.

de Stem | 1960 | | pagina 9