metaal-interpellatie werd geen succes Nederland onder wit dekentje Motie-Suurhoff werkte als boemerang Vier procent voor achterblijvers Selassie lijfwacht onttroond HAG VANDAAG JUICHT BELGIE OM ZIJN KONINGIN Uitkering toelagen nog deze maand Tankers ii| botsing - 50 doden De Gaulle overlegt met Debré Sint-Goedele wacht het bruidspaar „Groentjes" bekennen in Breda Meer loon voor P. personeel Geschenken uit Spanje Vientiane in handen van Kong Le Kroonprins verrader of gijzelaar j Programma koninklijk huwelijk Vervanging „Te Elfder Ure Akkoord politiesalarissen DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Aanval zonder stootkracht Geen overtuiging KOFFIE Temperatuur om het vriespunt Narcotica-komplot lOle JAARGANGNo. 23547 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 15 DEC. 1960 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Twee reuzentankers zijn woens dagochtend op de Bosporus met elkaar in botsing gekomen. Tenge volge hiervan ontstond een gewel dige ontploffing en brak er brand uit, die oversloeg op een Turks passagiersschip, dat in de buurt bij Kanlica, niet ver van Istanboel, voor anker lag. Er zouden 50 do den zijn. Bij de botsing waren betrokken een Zuidslavische tanker van 23.000 ton Pe- tar Zaronic, die van de Zwarte Zee op weg was naar Roemenië, met een lading kerosine en het ongeladen Griekse schip van 20.000 ton „World Harmony" eigen dom van de Griekse reder Niarchos. De ramp gebeurde toen de Petar Zaro nic vanuit de Zwarte Zee de Bosporus binnenvoer met een Turkse loods aan boord. Tengevolge van de klap explodeerde de kerosine en de brandende benzine ver spreidde zich snel ovei het Griekse schip en het Turkse passagiersschip „Tarsus" van 9.451 ton. Een deel der bemanning van de Petar Zaronic sprong overboord enkele ogen blikken nadat de ontploffing plaats had. Zij werd opgepikt door schepen in de na bijheid. Later op de dag zou de brand aan boord van de Griekse tanker en de „Tarsus" zijn geblust, maar de Petar Zaronic stond nog in lichterlaaie. De havenautoriteiten van Istanboel hebben tot nader aankondiging al het scheepsverkeer door de Bosporus stop gezet. De centrale directie van de P.T.T. heeft besloten 1 januari aanstaande en kele duizenden werknemers in een ho gere loonschaal te plaatsen. De centrale directie deelt ons mede dat deze maat regel van de P.T.T. bedoeld is ter uit voering van door de regering al gerui me tijd gèleden vastgestelde richtlijnen, over de bezoldiging van de weekloners in de gehele rijksdienst. Deze richtlijnen voorzien in een inde ling van de functies op basis van de vernormaliseerde methode van werk- classificatie en daarnaast in een systeem van verdienstebeloning, dat voorziet in toeslagen op het functieloon van 5, 8 of 12 procent. De uitvoeringsmaatregel van de centrale directie van de P.T.T. wordt nog voorgelegd aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en Binnen landse Zaken. TOT „KROONLID" van de SER is be noemd prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar m het Romeipse recht en het internatio naal privaatrecht aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. gregory ratoff. bekend acteur en regisseur uit Hollywood, is op 63-jarige teeltijd aan leukemie overleden. filiberto guala, een vroegere direc teur van de Italiaanse radio en t.v. heeft in het Fratocchi-klooster bij Rome zijn intrede gedaan als Trappisten-novice. DE KONINKLIJKE familie zal op 22 de cember het kerstfeest vieren met het per soneel en hun gezinnen en wel in de ga rage van de Kon. Marechaussee bij pa leis Soestdijk. DE ST.-LAURENSKERK te Rotterdam, zwaar getroffen in de meidagen van '40. zal op kerstavond te middernacht weer naar klokken laten horen. Dezer dagen zijn drie luiklokken aangebracht. Na 20 jaar herneemt de stadgenoten zijn aloude taak. SLECHTE weersomstandigheden (sneeuw) waren er oorzaak van. dat er gisteren in het luchtverkeer een vrij al gemene vertraging is opgetreden. Op «chiphol moesten vele toestellen op aan sluitingen wachten. 55 (Van onze parlementaire redacteur). I)e niet enige spanning verwachte interpellatie van oud-minis ter Suurhoff (P.v.d.A.) over de metaalionen lieeft de oppo sitie in de Tweede Kamer niets dan narigheid opgeleverd. Het enige resultaat is geweest, dat de positie van het kabinet erdoor versterkt is. Stemden bij een vorig loondebat drie anti's en één CH-afgevaardigde vóór en een tegen het loonbeleid der regering gerichte motie-Burger (PvdA), thans kreeg het kabinet ook hen zij het nog niet van harte aan haar zijde. Een zeer voorzichtig gestelde motie-Suurhoff, die een afkeuring van het loonbeleid der regering inhield, kreeg alleen de steun van de CPN en PSP. De motie vroeg heropening van het beraad over de metaalionen. Wat heeft dat nog voor zin? vroeg de Kamer. Men zou daarmee alleen maar verwachtingen wekken. De meerderheid der Kamer was het er met de regering over eens, dat een tussentijdse loonsverhoging, als door de metaal gevraagd, door de krappe ar beidsmarkt tot een loongolf moet lei den, die in de huidige gespannen con junctuur een verstoring van onze econo mie tot gevolg kan hebben. Een te star, te voorzichtig beleid? zoals de heer Suurhoff gesuggereerd had. Dat dit be paald niet het geval is bleek uit de volgende belangrijke aankondigingen van staatssecretaris Roolvink (Sociale Za ken). De regering en de Stichting van de Arbeid hebben overeenstemming be reikt over een loonsverhoging van 4 pro cent voor de zgn. achterblijvers", d.w. z. groepen werknemers, die werkzaam bij weinig produktieve bedrijfstakken 1 dit jaar geen loonsverhoging hebben ge kregen. 2 Het College van Rijksbemiddelaars is gemachtigd om in die gevallen, waarin in collectieve arbeidsovereen komsten niets is overeengekomen over, een verkorting van de arbeidstijd, op aanvraag van een onderneming of be-: drijfstak, die in een moeilijke positie verkeert, per 1 januari 1961 toestemming; te verlenen tot een arbeidstijdverkorting van 1 uur, mits daaruit geen kosten stijging voortvloeit. De heer Suurhoff pleegt een debat met opgestroopte mouwen binnen te stap pen. Dat deed hij ook nu weer. Een werkelijk gevecht is het echter niet ge worden. De oud-bewindsman had iets van een aangeslagen bokser. Er zat geen innerlijke overtuiging achter zijn argu menten. Kon hij de herinnering niet kwijtraken aan de voorzichtigheid, be tracht toen hij zelf nog regeringsverant woordelijkheid droeg? Of was hij in zijn hart overtuigd van de juistheid van het regeringsbeleid? Minister De Pous (Economische Za ken) had hiervoor dinsdagavond reeds in de Tweede Kamer klemmende argu menten aangevoerd. Zijn becijferingen, gisteren door minister Van Rooy (So ciale Zaken) herhaald, wijzen op een versnelde ontwikkeling in de richting van overbesteding. Maar zou een loonsverhoging van 4 procent per 1 april 1961 (het laatste loonvoorstel van de metaal) dan werke lijk zoveel gevaarlijker zijn dan een loonsverhoging van 5 procent, die de re gering de metaal per 1 juli 1961 wel wil toestaan? (Vervolg op pagina 3) Volgens in Washington ontvan gen berichten hebben door de Rus sen gesteunde troepen van gene raal Kong Le de Laotische hoofd stad Vientiane heroverd. De troepen van generaal Phoemi Nosa- van, met witte banden om de armen en uitgerust met Amerikaanse uitrusting stukken, gaven het centrum van Vientia ne op tijdens een nacht van verwarde en verspreide gevechten. Zij behielden ech ter een groot deel van de noordelijke en oostelijke sectoren van de stad. Militaire waarnemers zeiden dat er waarschijnlijk weinig verliezen waren geleden. Het tijdschema voor vanmorgen is als volgt vastgelegd: j Negen uur: De gasten verzamelen zich in de troonzaal van het ko- ninklijk paleis. Tien uur: Aanvang van het burger- 1 lijk huwelijk in dezelfde zaal. Half elf - elf uur: Vertrek van de J koninklijke cortège van het ko- ninklijk paleis naar de collegiale kerk van St.-Michaël en St.-Goe- dele. Half twaalf - twaalf uur: Aanvang van de kerkelijke plechtigheid. 2 Half twee: Einde van de huwelijks- 2 mis. J Twee uur: Bruidsdis ten paleize. Het Belgische koninklijke bruids paar heeft woensdagochtend o.m. een delegatie van een Madrileense universiteit ontvangen. De gasten brachten verschillende geschenken mee, waaronder een pop en een boekwerk, dat hier met belang stelling door de koning en zijn bruid wordt bekeken. Keizer Haile Selassie van Ethiopië, (lie momenteel een bezoek aan Brazilië brengt, is door zijn zoon, kroonprins Asfa Wassen, onttroond. De staatsgreep is uitgevoerd met behulp van de keizerlijke garde. De keizer heeft verklaard, dat hij behoudens nieuwe berichten nog woensdagavond Brazilië zou verlaten om naar zijn land terug te keren. De kroonprins heeft zich Advertentie1 coffeïnevrije spaart hart en zenuwen! Importeur: HAG-Verkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond (20.15 uur: Zuaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Overwegend matige wind russen oost en noordoost. Tempera tuur om het vriespunt. tiÏÏacl'''n^ van 1,61 Belgisch weer kundig instituut: r f^'kt met nu en dan sneeuwval, hiehte wind uit oostelijke richtingen, vandaag; zon onder 16.29 uur, maan onder 14.54 uur. Morgen: zon op 8.42 uur, maan op •>•44 uur. President De Gaullc heeft woens dagmiddag op het Elysée met pre mier Debré geconfereerd ov spoedmaatregelen die wegens de onlusten in Algcrië dienen te wor den genomen. Louis Joxe. minister voor Algerijnse Zaken, is in Parijs teruggekeerd om he denochtend deel te r.emen aan een ver gadering van De Gaulle met het voltal lig kabinet. Verwacht wordt dat De Gaulle zich spoedig daarna via de radio tot de natie zal richten. Woensdagmiddag heeft een detachement van de gendarmerie op de Place du Gou vernement in Algiers het vuur geopend op enkele duizenden moslims, die daar leuzen van het FLN schreeuwden. Over het aantal slachtoffers zijn nog geen berichten ontvangen. Tot dusver zijn in vijf dagen van on lusten in geheel Algerië 122 doden en 2000 gewonden gevallen. De Franse algemeen gedelegeerde in Algerië heef intussen de ontbinding be volen van het anti-gaullistische front voor een Frans-Algerië. (Eigen, buitenlandse dienst) BRUSSEL woensdagavond. Dona Fabiola heeft gisteren de laatste hand laten leggen aan haar M bruidstoilet. Brussel, in feesttooi en feest stemming, liet zich niet van de wijs brengen door het feit dat, uitgerekend op deze dag, de so cialisten met korte proteststakin gen tegen de belastingplannen van Eyskens ageerden. De koninklijke verloofden hadden het bijzonder druk. Tijdens een recep tiën ten paleize ontvingen ze honder den leden van de Spaanse kolonie en een aantal volksdansgroepen uit Span je. Hierna woonden ze een voorstel ling bij die Spaanse zangers en dan sers te hunner ere gaven. In de avond uren was er een regeringsdiner, waar aan alle koninklijke gasten en andere hoogwaardigheidsbekleders aanzaten. Te elfder ure heeft ook het Kongo lese leger, in naam van Moboetoe, een delegatie naar Brussel gezonden om koning Boudewijn en zijn bruid een ge schenk te overhandigen. En zo is Brussel dan gereed voor de grote dag. In het avondlijke duister hebben we nog eens door een oud stuk stad gedwaald met de Sint-Goedele als doel. Hier toch heeft vandaag het hoogtepunt van de koninklijke echt verbintenis plaats. We waren reeds eerder in dc gelegenheid een kijkje te nemen in de vorstelijke zalen van het koninklijk palcis aan de Paleisstraat, waar alles schittert van kristal en ver gulde versierselen. Hier zal Brussels burgemeester Core'mans de burgerlijke huwelijksplechtigheid voltrekken. Wan neer we in deze klare decemberavond voor de Sint-Goedele staan, deze machtige tempel met zijn twee mas sieve stompe torens, dan treft ons wel die heel andere aard van indrukwek kendheid dan die uit de koninklijke zalen spreekt. Sinds ter gelegenheid van de Expo de mokers van de brekende en bou wende arbeiders een oud stuk Brussel hebben omgelegd, een geweldige bre de, kilometerslange laan, de Keizerin- nelaan, door de vroegere straatjes en pleintjes hebben getrokken, staat dit zes eeuwen oude bouwwerk afzijds op zijn hoogte en tussen de reuzen van de nieuwe zakenpanden er een beetje bij als een „displaced person", zoals trouwens de kerk zelf in dit vermate- rialiseerde Brussel zo'n beetje displa ced is geworden. Vóór de Sint-Goedele waren vaar dige mensen bezig met de laatste schikkingen. Voor de hoofdingang is een portaaltje als een Dorisch tem peltje getimmerd, van waaruit een fraai gepavoiseerde gang tot onder aan de trappen leidt. Spaanse studen ten hebben aan de gevel van een groot pand terzijde van de kerk in meters hoge letters een groet aan hun land genote gericht: Muchas felicidades a nuestra reina. In de kerk werd nog geklopt en ge timmerd. Van de stille, rustige, mystieke sfeer welke hier altijd tussen de in ouderdom zwart-aangeslagen machtige pilaren hangt, is nu niet veel meer te bekennen. In onbevan gen versieringslust heeft men het im ponerende priesterkoor met zijn koor gestoelte en zijn pilaren in rode pa- voisering gehuld, tribunes met rode bekleding zijn links en rechts langs de wanden van de kerk opgeslagen, oude gobelins van Vlaamse meesters zijn hoog in de kerk tussen de bogen ge spannen en oude gildevlaggen zijn op de kapitelen geplant. Op verschillende punten in de kerk ontwaren ve televi sietoestellen. Men wil de wachtenden toch iets van dc plechtigheden in het paleis en van de feestelijke stoet in de Brusselse straten laten zien. Intussen sloegen uit de Brusselse bladen van woensdag, de vonken van verontwaardiging oVer de gebeurtenis sen, welke zich dinsdagmiddag bij de aankomst van prinses Margaret en Anthony Armstrong Jones op het vlieg veld van Zaventem hebben afgespeeld. Een tweede discussie in de Brussel se pers is, hoe men „Fabiola" uit spreekt. Volgens de Latinisten met de klemtoon op de „i", maar dona Fa biola legt hoorbaar de klemtoon op de ,,0" en dat zal het daarom ook wel blijven. Inmiddels zijn in de late namiddag sneeuwvlokken in Brussel gaan neer- dwarrelen. Als de weerprofeten gelijk krijgen, kan het wel eens een wit to neel voor een witte bruiloft worden. De eerste sneeuw in ons land is geval len. Een bescheiden portie weliswaar maar toch genoeg om de Nederlandse Spoorwegen alvast hun voorzorgen te doen nemen. De wissels moeten wor den vrijgehouden HAILE SELASSIE Verrassing tijdens reis. aan het hoofd van een nieuwe re gering gesteld. In een verklaring die door de kroon prins voor radio Addis Abeba werd af gelegd werd gezegd, dat de pas onafhan kelijk geworden Afrikaanse landen da gelijks vorderingen maken en het volk van Ethiopië achter zich laten. „Het volk heeft laijge tijd geduldig gewacht in de hoop dat het eens bevrijd zou worden van onderdrukking, armoede en onwe tendheid. Hierdoor heeft het in ruime ma te zijn geduld getoond. Lege beloften kunnen echter niet langer de mensen be vredigen, die nu een concreet optreden eisen, gericht op een verbetering van hun levensstandaard De keizerlijke garde bestaat uit negen bataljons met in totaal 5.000 man. Deze garde maakt deel uit van het leger, dat 26 infanterie- en vier artilleriebataljons alsrpede een escadron pantserwagens om vat. Het leger werd aanvankelijk opge leid door Britse officieren, maar sinds 1954 wordt dit gedaan door een Ameri kaanse militaire missie. Een in 1957 op gerichte militaire academie wordt ge leid door Indiase officieren. Voorts is er een kleine vloot met Noorse instructeurs en een kleine luchtmacht, die door Zwe den wordt geoefend. Zweedse en Japanse officieren dienen de 25.000 man sterke politiemacht van advies. Keizer Haile Selassie regeert sinds de dood van keizerin Zauditoe (in 1930) over Ethiopië. Hij beschouwt zich als een af stammeling van koning Salomon en de koningin van Sheba. Het merendeel van de 19 miljoen Ethiopiërs is ook deze op vatting toegedaan. Toen het land in 1935 door de Italianen werd bezet, week de keizer uit naar Engeland. Hij keerde te rug in 1941 toen de Italianen waren ver dreven. (Van onze verslaggever) Tijdens het verhoor dat de Bredase of ficier van justitie, mr. G. Temmink, de zeven bij narcoticahandel betrokken Brabanders woensdag heeft afgenomen, hebben de meesten bekend aan het kom- plot te hebben deelgenomen om er iet* aan te verdienen. De Bredase verzeke ringsinspecteur, van wie aangenomen wordt dat hij het geld voor de narcotica- handel heeft gefourneerd, ontkent hard nekkig de affaire gefinancierd te heb ben. Mr. Temmink heeft sterk de indruk dat de Amsterdamse en Rotterdamse haven in eerste instantie de handelscen tra zijn. De grote man achter de scher men zou in Amsterdam gezocht moeten worden. De gearresteerden worden naar het idee van de Bredase officier, gezien als groentjes in het vak, door handige „bazen" voor de kar gespannen. Ver moedelijk hebben de zeven in cafés en cafetaria's contact met elkaar gekre gen. Dat er een relatie bestaat tussen het feit, dat enige tijd geleden uit een Bre daas woningbureau zes mille werd ge stolen en het feit dat de gearresteerde Bredase verzekeringsinspecteur dit bu reau kort voor de diefstal heeft bezocht, acht mr. Temmink niet geheel onwaar schijnlijk, maar het staat geenszins vast. Overigens is de Bredase officier, die in dit stadium van onderzoek nog geen na dere mededelingen over de identiteit van de verdachten wenst te doen, nogal ver stoord over de in zijn oog voortijdige perspublikaties van woensdag. Naar zijn mening bemoeilijken deze het onderzoek aanzienlijk. Tussen enige leden van de afgetreden redactie van Te Elfder Ure en de re dactie van het blad ,,De Maand" heb ben besprekingen plaatsgevonden. „De Maand" werd jan. 1958 opgericht door een aantal Vlaamse katholieke leken. De bedoeling was in Vlaanderen tot een soortgelijk tijdschrift te komen als Te Elfder Ure op dat ogenblik in Neder land was. „De Maand" staat onder hoofdredactie van prof P. de Somer (Leuven) en dr. J. Grootaers (Brussel). Het blad verschijnt tien maal per jaar. De N.V. Paul Brand te Hilversum zal als uitgever voor Nederland optreden. Van de afgetreden redactie van T.E.U. zullen dr. A. H. Bredero, drs. D. de Lange, mr. J. Leyten en dr. B. Delf- gaauw als redacteur van „De Maand" voor Nederland optreden. Laatstge noemde was reeds redacteur sinds de oprichting van het tijdschrift. (Van onze Haagse redactie) Minister Toxopeus en de politiebonden hebben overeenstemming bereikt over de politiesalarissen. Als overgangstoelage zal met terugwerkende kracht tot 1 okto ber 1960 aan de laagste rangen van rijks- en gemeentepolitie worden uitgereikt: 50 voor agenten-wachtmeesters, 60 voor hoofdwachtmeesters le klasse, CO aan brigadiers-opperwachtmeesters en 70 aan adjudanten. Voor de hogere rangen der rijkspolitie en rijksrecherche zal de overgangstoela ge bedragen 50 voor surnummerairs. 50 voor ambtenaren 3e klasse en 40 voor ambtenaren 2e klasse. De overgangs toelage over oktober, november en de cember zal nog deze maand bij wijze van uitkering worden uitbetaald. De overeenkomst hieromtrent werd bereikt tijdens een gesprek tussen mi nister Toxopeus en de politiebonden, dat een voortzetting vormde van het overleg van dinsdag. Minister Toxopeus heeft dus uiteindelijk de toelage voor de beide laagste rangen bij gemeente- en rijkspo litie met 10 willen verhogen. Als voor waarde stelde hij echter dat alle politie bonden zich hiermede dan ook akkoord zouden verklaren. Dit bleek gisteren het geval te zijn. De thans toegekende overgangstoela gen dienen te worden beschouwd als te zijn gegeven in afwachting van de uit eindelijke verwerking van het rapport- Boot. Met deze uiteindelijke verwerking hoopt men op 1 januari 1962 gereed te zijn. Het overleg over het rapport zal reeds in januari a.s. een aanvang nemen. Het beslissende overleg van gistermid dag werd ook nog bijgewoond door de minister van Justitie, mr. Beerman.

de Stem | 1960 | | pagina 1