Entree der vorsten in geestdriftig Brussel Bredanaars e.a. betrokken bij heroïne-zaak Europa greep van komt in winter EERSTE TANKER IN NIEUWE HAVEN VANDAAG LAATSTE VOORBEREIDINGEN Gevechten in Bone bij vertrek van De Gaulle Pilsje voor paardje Van Riel geeft zich gewonnen MR. BOT WEER THUIS OPZIENBARENDE ARRESTATIES Voorzitter van KRO tot provinciaal gekozen Breda wenst geen nieuwe waterlast 2 Spaans en Voorschotten op pensioenen in februari President Ford gaat defensie in Y.S. leiden Kleuter won vier ton in voetbalpool DAGBLAD VOOR ZEELAND Noordoostelijke wind Dominicanen En Cuba helpt... Rozenburg in Tweede Kamer VER. STATEN „NOS ESPAGNOLES" OPMARS DER GROTEN Onder f 8000- geen inkomsten belasting Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Paul Cox uit Oxford, die in de voetbalpool niet minder van 43.283 pond sterling ruim vier tonwon, toonde zich hierover niet in het minst verheugd of opgewonden. Er kwam alleen een lachje over zijn gezicht, maar hij zei zelfs geen woord. Dat was wel te begrijpen; Paul Cox is namelijk achttien maanden oud. Pauls moeder, mevrouw Jacque line Cox, verklaarde, dat zij ver leden week voor de eerste maal aan de voetbalpool deelnam. Zij zei meer uit scherts tegen haar echtgenoot, dat zij het for mulier zou invullen, maar Paul zou de uitslagen vaststellen. Hij kreeg een potlood en zette de kruisjes op het formulier. Het potlood van Paultje gaf in de uit slagen acht gelijke spelen aan. Mevrouw Cox vertelde terloops, dat de kleine Paul verleden week 21 pond sterling aan bankbiljetten in de kachel had gestopt. „Wij zul len ditmaal de cheque uit zijn handen houden", zei ze. ■r :.m®r (Eigen buitenlandse dienst). (Van onze verslaggever) Vandaag worden zeven Bra banders voor de Bredase officier van justitie geleid, betrokken bij een wijdvertakte handel in ver dovende middelen. De Tilburgse en Bredase recherche hebben in deze zaak nauw samengewerkt. Het onderzoek in deze opium- en heroïne-affairc is nog niet afge sloten. Het zal zich uitstrekken tot België. In ieder geval is gebleken dat een achtentwintigjarige verzekeringsinpjec- teur uit Breda het geld voor de verdo vende middelen gefourneerd heeft en dat het goedje werd betrokken van een Nederlandse leverancier. Inmiddels is een partij opium en he IN ECUADOR zijn anti-Amerikaanse be logingen georganiseerd. Een tiental per sonen werd gewond. OP SCHIPHOL is een 21-jarige assistent makelaar K. F. W. uit Den Haag, gear resteerd. Met spaarbedragen van een wo ningbouwvereniging had hij een snoep- rpisje naar Duitsland voor zichzelf geor ganiseerd. Kosten 12.000 in een paar dagen. JE DIRECTEUR van een particuliere on- Jcnvijsinstelling t< Arnhem is wegens "dastingfraude veroordeeld tot twee baanden voorwaardelijk en een boete van 25.000 gulden. DE TWEEDE KAMER begint volgende J'cek met de begroting van volkshuisves- :'ng. De onderwijsbegroting zal op 3 ja nuari door de Kamer in behandeling ge nomen worden. 'N ITALIc zullen binnen tien jaar „auto- J'rada's" worden aangelegd met een mngte van 2 000 kilometer Bovendien zullen gewone wt- gen met een gezamen- '•Jke lengte va.i 2 000 km in autostrada's worden veranderd. EUROCONTROL" is een nieuwe orga nisatie van zes landen, die gisteren te Bl'ussel een verdrag hebben ondertekend }oor samenwerking in het belang van de luchtvaart op grote hoogte. Engeland. Frankrijk, West-Duitsland en Benelux zlJn die landen. EEN HUISVROUW, de 55-jarige J. van uit Rotteidam, die op 31 mei j.l. haar !Tian. na de zoveelste echtelijke twist met mesje doodde, is door de rechtbank p Rotterdam veroordeeld tot een jaar en Vler maanden. CHRISTIAN HORNSURD. de eerste so cialistische premier van Noorwegen (in '928) is gisteren te Oslo overleden. Hij 101 jaar. PAUS JOANNES XXIII zal op eerste yi'stdag om 11 uu.* in de St. Pieter een jj- Mis opdragen ten behoeve van de domeinen en pelgrims. [Verwachting van het K.N.M.I. tot ooai??voncI- opgemaakt gisterenavond n uur: overwegend zwaar bewolkt met hier daar wat sneeuw. Temperaturen «om het vriespunt tot lichte vorst. *°t matig of krachtig toenemende .noordoostelijke wind. i>andaag: zon onder 16.29 uur, maan •onder 14.13 uur. •i««T*en: 'B>n °P 8 42 uur, maan op •*•29 uur. roïne tot een illegale waarde van twaalf honderd gulden in beslag genomen. Dat alles is het resultaat van goed speur werk van de Tilburgse recherche, die onmiddellijk heeft ingegrepen toen vo rige week vrijdag in een Tilburgs hotel 's avonds een gesprek tussen twee han delaren en een koper gearrangeerd werd. Gearresteerd zijn toen een vier entwintigjarig- boekhouder uit Huiten en een drieëntwintigjarige vertegen woordiger uit Udenhout. Deze verdach ten brachten de Tilburgse recherche op het spoor van twee andere „bende"-ge- noten in een andei Tilburgs hotel wach tend op geld. Het bieken de genoemde Bredase verzekeringsinspecteur en een achtentwintigjarige Ulvenhoutse lood gieter te zijn. De Ulvenhouter heeft zich al vaker met handel in verdoven de middelen ingelaten. In zijn huis werd een kleine hoeveelheid aangetrof fen. Een vierendertigjarige Tilburgse kapper zou het initiatief tot handels transacties in Tilburg hebben genomen. De Bredase politie, aldus bevestigt commissaris H. L. Pijls, heeft als hand langers gearresteerd een achtentwintig jarige Bredase koeltechnicus, die even eens verdovende middelen in huis had. en een drieënveertigjarige taxichauf feur-bankwerker die vaker als bemid delaar zou zijn opgeti-eden. Klaarblij kelijk is hier sprake van goed georga niseerde handel, die zich voornamelijk op zuid-Nederland en België zou con centreren. Een dag later dan oorspronkelijk in de bedoeling lag is het eerste tankschip de nieuwe Europoorthaven binnenge lopen. Dinsdagmiddag arriveerde de Zweedse tanker „A.K. Fernsiröm" met ruwe olie uit Mena Al Ahmadi aan de Perzische Golf. Het schip was tevens het 23000ste, dat dit jaar de haven van Rotterdam is binnengelopen. Het provinciaal kapittel der paters dominicanen lieeft tot opvolger van pa ter Bonaventura Jansen o.p, als provin ciaal gekozen pater drs. E. H. J. van Waesberghe o.p., de huidige voorzitter van de Katholieke Radio Omroep. Deze keuze is bij de paters dominicanen niet onherroepelijk en kan zowel van de kant van het generalaat der orde te Rome als van de zijde van de gekozene ongedaan worden gemaakt. Bovendien zal in dit geval overleg moeten worden gepleegd I met het bestuur van de K.R.O. Een' eventuele bekrachtiging van de keuze kan daarom eerst tegen het eind van deze week worden verwacht. (Van onze verslaggever) Drie ton krediet wordt vanavond aan de Bredase raad gevraagd voor het aan brengen van noodvoorzieningen tegen wateroverlast. Het college van burge meester en wethouders brengt het be trokken voorstel ijlings in de raad om dat het de vraag is of hoge waterstan den, zoals ter schade van vele Breda naars dezer dagen geregistreerd, zich in de nabije toekomst niet zullen herha len. Gedeeltelijk beweegt de gemeente Breda zich met dit voorstel op het ter rein van de betrokken waterschappen. Volgens Breda's directeur van Openbare Werken, ir. J. Gooden, vergt afdoende verwerking van eventuele overvloedige watermassa's aan de zuidkant van Bre-' da verder ingrijpende maatregelen. De-1 ze zijn thans in overweging en in stu die. Inmiddels hebben verschillende raadsleden aan het' college vragen over de jongste wateroverlast gesteld. B'russel dan Noordelijke koude kan vorsten be- J in- ^111 U1IUI1M C1I UV/ JFI IIÏBCBaCll m - Beatrix en Irene reisden. Zij fllCl ICHTJJC1 CU werden door prins Albert Gisteren heeft de intocht der leefd. Om vier uur 's mid dags landde op de luchthaven van de Belgische hoofdstad „Friendship", waarmee konin' gin Juliana en de prinsessen prins begroet. Prins Bernhard, die reeds eerder op de dag in Brus sel was gearriveerd, kwam echt genote en dochters op hel vliegveld afhalen. De begroeting van de Neder landse vorstelijke personen verliep rustiger dan de ont vangst van prinses Margaret en haar echtgenoot Armstrong Jones. Zij werden tezamen met prins Al- bert en prinses Paola, bijna onder de voet gelopen door geestdriftige persfotografen en andere belang stellenden. Een der fotografen werd Wegens handgemeen met een politieman opgebracht. Een tweede fotogra feerde dit schouwspel en werd eveneens in zijn kraag gegrepen, waarna een derde, die protesteerde, ook maar werd meegenomen. Zowel op het vliegveld als op het centrale station was het de gehele dag een drukte van belang. Uit meer dan tien landen kwamen 'hoge gasten in Brussel aan, onder wie ook kardinaal Siri. de speciale afgezant van de H. Vader bij de plechtigheden van, mor gen. En middelerwijl is Brussel steeds meer in een feestroes geraakt. De Cubaanse ambassadeur in Djakar ta. dr. Benigno Arbezoe Cadelo, heeft verklaard, dat Cuba Indonesië zal hel pen indien het door Nederland wordt aangevallen. Daartegenover verwacht Cuba Indonesische steun tegen het im perialisme". De ambassadeur zei dit op een ..Cubaanse avond", die georgani- i seerd was door Indonesische studenten. sneeuw omen. De winter schijnt het te gaan menen. In het grootste gedeelte van West-Europa lagen de tempe raturen gisteren tegen het middag uur om het vriespunt. Op vele plaatsen was er mist, afgewisseld Een dag eerder dan zijn plan was en zichtbaar vermoeid is president De Gaulle dinsdagavond in Parijs terugge keerd van zijn bezoek aan Algerië. In vele Algerijnse steden was het nog ru moerig en in Madrid komplotteerden de gevluchte verdachten uit het barri- cadenproces. Lagaillarde verscheen daar voor het eerst in het openbaar. In het bloedbad van Algerië, dat thans besluit om, ondanks de vele waarschu wingen van zijn militaire en civiele ad viseurs. toch r.aar Algerië te gaan. De Russische plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken Zorin heeft dinsdag in de V.N. zijn steun toe gezegd aan een ontwerp-resolutie van 22 Afrikaanse en Aziatische landen, waarin om een door de V.N. georgani seerd en gecontroleerd referendum in vijf dagen duurt, waien tot dinsdagavond Algerië woidt gevraagd. 118 doden gevallen er- omstreeks duizend gewonden. In Bone kwam hei gisteren tot een bloedig treffen. Zeven Europeanen en twee moslims werden gedood. Toen de politie het vuur opende op de vechtende menigte, raakten veertig mensen gewond. Politie en gendarmen gebruikten ook traangas en handgranaten om de beto ging, die plaats had omstreeks de tijd van De Gaulle's vertrek van het vlieg veld Bone, de kop in te drukken. Tenge volge van de censuur kwamen de bijzon derheden over de gevechten slechts traag binnen. Er zijn aanwijzingen, dat met grote verbitterdheid gevechten gevoerd zijn en dat politie en gendarmen hard zijn opgetreden. De grote botsing ontstond toen een menigte moslims, die de groen-witte vlag van de FLN meevoerde, aangevallen werd door de jeugdige ultra's. In Oran, waar het sinds vrijdag rumoe rig was gewees4. ranselde de speciale po litie een betoging var. 2000 jonge Euro peanen uiteen, die naar de Arabische wijk moest leiden. Ook in Algiers zelf hoorde men schieten. Rechtse leden van de Franse Nationa le Vergadering overwegen een motie van afkeuring in te dienen tegen De Gaulle's (Van onze Haagse redactie) De Tweede Kamer heeft minister De Pous gisteren bij de begrotingsbehande ling van Economische Zaken nadere op heldering gevraagd over het regerings standpunt inzake de mogelijke vestiging van een hoogovenbedrijf op Rozenburg, nu de commissie Van Berkum deze ves tiging voorshands heeft afgeraden. Zorin zei dat de Navo-landen en voor al de V.S. de Fransen bij hun onder drukkingsmaatregelen helpen. Zo zou den Amerikaanse verkenningsvliegtui gen van het type U-2 de posities van de Algerijnse verzetsbeweging fotografe ren, waarna deze stellingen met Ameri kaanse bommen zouden worden be stookt. De weerberichten voorspelden op de meeste plaatsen verdere temperatuur daling en mogelijke sneeuwbuien. In Ko- In verband met de bezwaren die aan het verlenen op korte termijn van pen- siocnvoorschotten in de overheidssector zijn verbonden, heeft de minister van Binnenlandse Zaken besloten deze voor schotten medio februari 1961 te doen uit betalen. Tijdens de mondelinge behandeling van de ontwerpbegroting van Binnen landse Zaken in de Tweede Kamer, had minister Toxopeus toegezegd de moge lijkheid te zullen overwegen om aan de gepensioneerden nog in het lopende ka lenderjaar een voorschot te verstrekken. Dit gaat dus niet door. De heer Jacob Link (met hoed) en zijn pony „Jan" zijn vas te klanten in een café te Oberhausen. Het paardje is dol op bier. En de stamgasten vin den het net een Engels grapje. penhagen, 'vaar tijdens het weekinde een 15 cm sneeuw gevallen is, heerst een ver keerschaos, daar de sneeuw het verkeer op vele straten onmogelijk maakt. In Italië zijn door sneeuwstormen in de noordelijke Apennijnen de wolven af gedaald naar de plaats Castel Santangelo, waar zij 50 schapen doodden of verwond den. Te Pescara. aan de Adriatische zee werd door zware zeeën aanzienlijke scha de toegebracht. Alleen in het zuiden van Italië heersen aangename temperaturen van ongeveer 15 graden Celsius. In Amerika zijn duizenden arbeiders ingezet in de oostelijke staten om sneeuw te ruimen die tijdens de ergste sneeuw storm sinds 1947 is gevallen. Er zijn al meer dan 200 doden. Van Maine tot Virginia kwamen tem peraturen voor van meer dan 10 graden onder nul. Honderden scholen zij geslo ten. Het verkeer, dat door de sneeuw volkomen was ontwricht, begint lang zaam weer op gang te komen. Verscheidene grote steden: Washington Philadelphia, New York en Boston zijn zwaar door de sneeuw getroffen. Dui zenden auto's zijn gestrand, de buiten wijken zijn nog onbegaanbaar. (Van onze parlementaire redacteur) .Het huidige kabinet behoeft niet te verdwijnen. Het heeft in de loop van dit jaar aan kracht gewonnen. Als er nu maar met enige constructieve ein ge werkt wordt er wordt ons zo een ;ans geboden zal het wel gaan". Met deze uitspraak heeft mr. Van Riel V.V.D.) gisterenavond bij de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer zei het nog in bedekte termen te kennen gegeven, dat het kabinet- De Quay geen verdere oppositie van de liberale senaatsfractie heeft te vrezen. De bewindslieden achter de regerings- tafel haalden opgelucht adem. Ook van A.R.- en K.V.P.-zijde werd hun steun toegezegd. Helemaal opgeklaard is de politieke hemel echter niet. Tegenover de bekering" van mr. Van Riel staat een wat vreemde houding van de C.H. U. Haar fractieleider, mr. Pollema. zei namelijk, dat het niet in 's lands belang zou zijn als de Partij van de Arbeid voor lange tijd buiten de regering zou blijven. Wil de C.H. terug naar de brede basis? Dit werd niet met zoveel woor den gezegd. ,,Wij voor ons willen de P. v.d.A. in ieder geval niet terug in het kabinet", verzekerde mr. Van Riel (V. V.D.). Hij noemde de uitlating van mr. Pollema in feite een aanval op het ka binet. Op het Rogierplein voor de Noord statie klampt ons een tenger heertje aan: „Voulez-vous me dirrre". De rol lende r, de olijfkleurige gelaatstint en amandelvormige ogen identificeren hem nog beter dan zijn paspoort. Es- pagnol? vragen wij hem, waarop een haastig en blij „Oui, oui" volgt. En zo komen we in gesprek met een cabalero uit het verre Spanje, uit Valencia nota bene. een van die enthousiastelingen, die de laatste da gen, zuiver door nationale trots gedre ven, de verre reis naar het koude land der Flamenco's hebben ondernomen. Maar dat het in Brussel zo koud zou zijn, daarop had onze gymnasium leraar aan een atheneum in Valencia toch niet gerekend. Niettemin, de Spanjaarden hebben een gloed meege bracht, die zelfs in de noordelijke mist niets van zijn warmte verliest. Want, wanneer we even later nieuwsgierig peilen, wat de reden van een volks oploopje op het pleintje voor de kerk van Finisterrae in de Nieuwstraat kan zijn. zien we een groepje Spaanse schonen met kostbare mantilla's zo maar een nummertje volksdans weg geven. ,,Nos Espagnoles" zegt vol trots on ze Spaanse metgezel en hij slaat zich met een brede zwaai van zijn vuist op de borst. Wij Spanjaarden, wij zijn de trotse landgenoten van prinses Fabio- la en wij voelen ons hier in Brussel als de personae gratae. Wat in zekere zin ook het geval is, want het Brus selse publiek, dat zo langzamerhand in de traditionele feeststemming komt, heeft in deze dagen vanwege de sym pathie voor de nieuwe koningin, ook belangstelling voor alles was Spaans is: de wijnen, de olijven, de kant, de preciosa van zilversmeedkunst, en al le mogelijke andere Spaanse voort brengselen, waarmee de altijd parate commerce in de schitterende winkel etalages uitpakt. Het is overigens met de persoon lijke belangstelling van het publiek in de heuglijke gebeurtenis van mor gen. een merkwaardige zaak. Brussel staat als toneel van het grote na tionale gebeuren volkomen in het teken van Boudewijn en Fabiola en wann.eer donderdag de vorstelijke bruidstoet het lange parcours door Brussel zal afleggen, zal een enorme mensenmassa de route omzomen. Maar tot nog toe hebben de berichten over de drukte in Brussel meer op suggesties berust dan dat zij de wer kelijkheid weergaven. Dinsdagavond bleken de bekende hotels van de binnenstad inderdaad al wekenlang- volledig besproken te zijn. Hele etages tegelijk zijn afgehuurd door de prominenten, die in enigerlei officiële functie acte de présence bij de huwelijksplechtigheden zullen geven of door reisbureaus, die gezelschaps- reizen naar de Belgische hoofdstad-in- feesttooi hebben georganiseerd. Maar in diverse meer populaire hotels zfjn nog ruimschoots kamers te krijgen. ..Tienduizenden, die vroeger onge twijfeld een verre reis er voor over gehad zouden hebben, gaan er aan de televisie eens gemakkelijk bij zitten, ze zien en ze horen dan immers toch alles", zei ons een hoteleigenaar. Wie er echter niet thuisblijven, dat zijn de vele vorsten, hertogen, graven, baronnen en derzelver gemalinnen en dochters, die in ongekend groot aantal het huwelijk van Boudewijn en Fabio la komen bijwonen. Zoals wij van de paleisdienst vernamen, heeft het Bel gische vorstenhuis van de regerende staatshoofden alleen die van de Bene- luxlanden en Zweden uitgenodigd, ver der vertegenwoordigers van de staats hoofden der overige bevriende landen, de familie der wederzijdse huwelijks partijen en personen uit de eigen vriendenkring. Daarbuiten heeft zich nog zo'n groot aantal adellijken aan gemeld. dat het er wel op lijkt alsof Brussel ter gelegenheid van het huwe lijk van Boudewijn en Fabiola een wereldreünie van vorsten, ex-vorsten, adel en ex-adel herbergt. Koning Boudewijn en het Belgische vorstenhuis moeten, wanneer zij thans vele van deze vorstelijke personen zich zien verdringen in de koninklijke zalen toch wel een grote dosis aan christe lijke vergevingsgezindheid en bonne mine aan de dag leggen, wanneer zij zich de rol herinneren, welke bepaal de gasten nog maar een vyftien jaren en minder tegen hen gespeeld hebben. Toen waren zij de trouwe secondan ten van de politiciens, die tegen dc Belgische koning stookten. De tijd heelt alle wonden en de mantel der vergetelheid moet ook hier het ver leden bedekken. Intussen heeft koning Boudewijn ter gelegenheid van zijn huwelijk amnes tie-maatregelen afgekondigd, die neer komen op een vermindering van vier tot zes maanden gevangenisstraf en onder bepaalde omstandigheden van geldboeten. De kwijtschelding van zes maanden geldt vooral voor oud strijdersen verzetslieden, die in aan raking met de justitie zijn gekomen. In de grote troonzaal van het ko ninklijk paleis te Brussel is dinsdag avond een gala-diner aangeboden, waarvoor 350 gasten waren uitgeno digd. Het banket werd gevolgd door een receptie in de zalen van het palcis, waarvoor het aantal genodigden bijna 1500 bedroeg. (Van onze Haagse redactie) De fiscale grens voor de inkomstenbe lasting zal met ingang van 1 januari 1961 worden verhoogd van 7450 tot 8000. Een desbetreffend wetsontwerp is giste ren door de Tweede Kamer goedgekeurd. Deze ..grenscorrectie" houdt verband met het feit dat de loongrens voor de sociale verzekeringen in gelijke zin is verhoogd. Op deze wijze wordt voorkomen dat aan de overgrote meerderheid der werkne mers een aanslag in de inkomstenbelas ting zal moeten worden opgelegd. Met de DC-8 uit Biak kwam dinsdag staatssecretaris Bot van Bimnenlandse Zaken terug in ons land. Ter begroe ting was het gezelschap Papoea's, dat op het ogenblik in ons land vertoeft, op Schiphol aanwezig. John F. Kennedy, de gekozen presi dent van de V.S., heeft de 44-jarige Ro bert S. McNamara, president van de Ford-automobielfabrieken, benoemd tot minister van Defensie in zijn na 20 ja nuari optredende kabinet.

de Stem | 1960 | | pagina 1