De Gaulle vandaag al naar Parij Dean Rusk (51) op State Department V.1V Lotto-proces te HAG Nu reeds negentig doden in Algerië Sneeuwstorm teistert Amerika's oostkust Stevenson naar TILBURGER sloeg met bijl2 jaar geëist Farah nam défilé af Bijna 10.000 man voor afzetting in Brussel KONG LE gaat samen met roden Arrestaties in Frankrijk Aulo in vaart: twee doden OP KORTE TERMIJN: Kansspel of gewoon .koop-spel WAAROM Stemming tè geanimeerd DAGBLAD VOOR ZEELAND i^reau voor de Zeeuwse EUanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 „VERLOREN" Rustig weer BEWONDERING Kind gedood door losgeraakt wiel Les voor schoondochter KOFFIE 101e JAARGANG No. 23545 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 13 DECEMBER 1960 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ABBAS DOET BEROEP OP VER. NATIES De Laotisehe kapitein Kong Le heeft maandag meegedeeld dat de troepen van de communistische Pathet Lao zijn op genomen in het garnizoen van Vientiane. Kong Le had de beschikking over 500 foldaten van het leger van Laos. Maar de Pathet Lao heeft in Vientiane en de om- liegende provincie Paksane de beschik king over ongeveer 2000 guerrillastrijders. Tegenover de 2500 man van de para chutistenofficier staat het leger van ge neraal Phouki Nosavan. dat thans oprukt naar Vientiane. Nosavan is een pro-wes- terse officier. Maandagochtend was een zending Rus sische wapens aangekomen voor Kong Le. de man wiens staatsgreep van 9 augustus de huidige chaos heeft veroorzaakt. Te Bangkok is bekendgemaakt dat de raad van afgevaardigden van de Seato (Zuidoost-Aziatische verdragsorganisatieï in spoedzitting is bijeengeroepen, ter be spreking van de „ernstige toestand" wel ke is ontstaan door de laatste ontwikke lingen in Laos. President De Gaulle tussen een menigte moslims in een van de dorpen in Kabylië. Een tafereel dat wel contrasteert met de ge beurtenissen in Algiers. De straten aan de oostkust van de V'S worden op het ogenblik door een zware sneeuwstorm geteisterd, die reeds 20 do den heeft geëist en alle lucht-, weg- en spoorwegverkeer heeft verlamd. Vanuit het zuidwesten komend trok de sneeuw- TIENDUIZEND MARK als beloning is uitgeloofd voor het grijpen van de commandant van het concenLatiekrtmp Auschwitz. Richard Bear uit Floss De voormalige SS-Sturmbannführer zou nog steeds in leven zijn en zich schuilhou den. OP DE VERKEERSWEG Veendam- J°ogezand is gisteren de bromfietser Brouwer uit de gemeente Veendam 'het leven gekomen. Hij werd ge schept door een personenauto en was °P slag dood DELFT heeft gisteren in alle een- vAid de begrafenis plaatsgehad van de °P honderd negenjarige leeftijd gestor- Ven ..opa" Kostering. ADENAUER heeft met zijn minister van buitenlandse zaken, Heinrich von °,-cntano de laatste voorbereidingen ge- koffen voor de komende Navo-confe- rentie in Parijs. in HET BETUWSE dorp Ochten is door snel ingrijpen door een arts van het consultatiebureau voor t.b.c. een tuber- cuiosehaard gelokaliseerd. Een gezin ,a" oen Ambonees in het kamp „Over roek" bleek besmet. Ook enkele kamp genoten waren al aahgestoken Ook gisteren zijn bij, incidenten in Algiers weer doden gevallen. Men schal hel aantal slachtoffers van de onlusten der laatste dagen nu op 90. Maandagavond was het rustig in de stad, maar uit alles blijkt dat het een gespannen rust is en dat liet elk moment lot nieuwe uitbarstingen kan komen. De Algerijnse rebellenleider, Ferhat Abbas, beeft onmiddellijk munt uit de situatie geslagen, door een beroep op de Verenigd.- Naties le doen. Hij vroeg Hammarskjoeld in een telegram 0111 interventie. President De Gaulle keert vandaag reeds naar Parijs terug, een dag eerder dan hij van plan was. Hij zal in Parijs geconfronteerd worden niet een uiterst gespannen situatie. Rechts en links in de Franse hoofd stad zijn door de gebeurtenissen van de laatste dagen nog onverzoen lijker dan voorheen tegenover elkaar komen te staan. Drie Parijse kran ten werden gisteren in beslag genomen. De opstand der moslims heeft de Fran se colons er nu wel van overtuigd, dat zij hun ideaal van een ..Frans-Algerië" kunnen afschrijven. Zelf hebben zij door hun betogingen vorige week de woe dende reactie van de moslims uitge-, lokt. De felheid van het oproer heeft hen blijkbaar beangstigd. Weinig Europea nen waagden zich gisteren in de inheem se wijken van Algiers, waar de lijken van enkele pro-Franse moslims werden gevonden die men de keel had afgesne den. De Algerijnse hoofdstad stond maandag praktisch geheel onder Alge rijns bestuur. Voor het handhaven van de orde gebruikte men echter politie afdelingen die de sympathie van de be volking hebben Parachutisten werden in de kazerne gehóuden. De meeste doden zouden gisteren ge vallen zijn bij een poging van groepen mohammedanen om uit de bewaakte Kasbah te breken en op te trekken naar de Europese wijken. Op een gegeven moment openden enkele Algerijnen het vuur op de politie. Ze werden toen op hun beurt door andere politiemannen van de daken beschoten. Acht compagnieën van de speciale po litie trokken 's middags de Kasbah bin nen om een einde te maken aan de de monstraties. Groen-witte vlaggen van het opstandeiingenleger werden verwij derd, o.a. van de dom van de synagoge. Tegen he invallen van de duisternis was het buiten de Arabische wijk rustig. Om acht uur ging het nachtelijk uit gaansverbod in. In de voorsteden van Algiers deden zich incidenten van ge ringe omvang voor tussen mohammeda nen en Europeanen. Men neemt algemeen aan dat De Gaul le na de bloedige onlusten van zondag en maandag spoed zal maken met de zelfbeschikking van het Algerijnse volk. Het ziet er zelfs naar uit dat hij con cessies zal moeten doen aan het Alge rijnse Bevrijdingsfront, onder Abbas. dat zich door het oproer moreel gesteund weet en nu de gunst heeft verworven storm over Pennsylvanië, New Yersey, New York en Nieuw-Engeland. Vooral de steden Baltimore, Boston, Philapdelphia en New York zijn zwaar getroffen. In New York lag de sneeuw meer dan dertig centimeter hoog. Maan dagmorgen moest een ochtendzitting van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Natie^ in verband met de sneeuw storm worden afgezegd. Op de Newyorkse vliegvelden is het vliegverkeer ontwricht. Wegen zijn door de sneeuw verspert., en in het hartje van de stad zijn honderder. automobilisten gestrand. De bovengrondse vervoersdien sten staan volkomen stil. Alleen enkele lijnen van de ondergrondse spoorweg functioneren nog De scholen zijn dicht en dt handelskantoren werken met een minimum aan personeel In Washington ligt 25 centimeter sneeuw. Het Witte Tuis heefi meegedeeld, dat alle regeringsbureaus vandaag in ver band hiermee zijn gesloten Ook de scho len mogen sluiten Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond •"•lo uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt ni®r of daar mist en liÜg' J?ter 00k eni»e opmar mgeu. ezelfde temperaturen als gisteren, iets hogere. Zwakke, verander 'like wind. verwachting van het Betgisf eer Kundig instituut: Bewolkt met opklaringen, let. ten U(^- dichte wind uit hot AAndaag: zon onfier lö<2.9 13.57 uur. 3 zon °P 8-41 uur, maan op met enige neer opklaringen. iuï' es- uui maan Maandagmiddag omstreeks half vijf is in Zevenhuizen een kleine vrachtauto te water geraakt waar hij twee personen zijn verdronken. De vrachtwagen, die bestuurd werd door de heer K. Knoop uit Moordrecht, kwam uit de richting Moerkapellc en reed in de richting Zevenhuizen. Even vóór de ophaalbrug in Zevenhuizen stop te de auto om d" tachtigjarige heer J. v i. Wel op te nemen. De heer van der Wej kreeg een plaatsje tussen de twee anderen. Kort nadat de auto weer in beweging was gekomen reed ze van de rechter naar de linker weghelft en vervolgens in de langs de weg lopende ringvaart De heer Heijkoop die aan de rechterkant zat, wist zich uit de cabine te bevrijden. De andere twee konden echter niet uit de auto komen De chauffeur heeft nog getracht de rech terzijde van de cabine te bereiken, doch zijn voeten waren bekneld geraakt. De heer van der Wel is vermoedelijk aan een hartverlamming overleden. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd doordat de stuurinrichting van de auto onklaar raakte. IN TOKIO zijn tweeëntwintig personen, beschuldigd van de aanval op de pers chef van Eisenhower, voor een districts rechtbank geleid. Onder de beklaagden bevinden zich zes communisten, waar van een voormalig parlementslid. van veel moslims die voorheen gema tigd waren. Abbas verklaarde gisteren dat zijn be weging er niet aan denkt de verkiezin gen in Algerië onder Frans toezicht te laten houden. Eerst moet het Franse le ger naar huis, zei hij, daarna kan het volk zich uitspreken. Hij verklaarde zich bereid de verkiezingen te doen houden onder toezicht van de Verenigde Na ties. De plannen van De Gaulle voor een voorlopig bewind in Algerië ver wierp hij eveneens Frankrijk", zei hij, „heeft het pleit verloren". In Parijs en in andere delen van Frankrijk neemt de waakzaamheid van de politie toe. Driehonderd mensen van wie bekend is dat zij een belangrijke rol spelen in militante nationalistische or ganisaties zijn in hechtenis genomen. Van deze zijde zijn pogingen gedaan om gerespecteerde en vooraanstaande politieke figuren in het anti-De Gaulle- kamp te krijgen. Volgens berichten van welingelichte zijde is o.a. De Gaulles voorganger, oud-president René Coty, be naderd, maar deze heeft elke mede werking geweigerd. De conservatieve leider Antoine Pinay, die vorig jaar uit de huidige regering trad, zou ook be naderd zijn met het verzoek De Gaulles politiek voor zelfbeschikking in Alge rië af te wijzen. Intussen heeft het bezoek van De Gaul le aan Algerië aangetoond, dat het leger volkomen trouw is aan de regering cn dat het uitgesloten is, dat dit orgaan partij kiest tegen het huidige bewind. (Vervolg op pagina 3) In Veendam is een verkeersongeluk gebeurd, waarvan het vijfjarig dochter tje van de familie Doll het slachtoffer is geworden. Het meisje liep dicht bij de ouder lijke woning op het trottoir, toen het geraakt werd door een wiel, dat van een vrachtauto was gelopen. Het kind. dat ernstig aan het hoofdje werd ge wond. moest naar het ziekenhuis in Groningen worden overgebracht. Daar is het kort na aankomst overleden. Zaterdag hoopt de 75-jarige heer A. Taal uit Monster de dag te herdenken, dat hij vijftig jaar geleden zijn loop haan als gymnas tiekleraar begon. Nog stee as geeft hij dagelijks les aan de Haagse Üs. Karre- school en geduren de enkele dagen per week geeft hij 's ochtends boven dien zwemles. Op de foto ziet men de heer Taal tijdens oefeningen aan het wandrek. Amerika's gekozen president, John F Kennedy heeft Dean Rusk (51 jaar), hoofd van de Rockefeller-stichting en voorma lig onderminister van Buitenlandse Za ken, benoemd tot zijn minister van Bui tenlandse Zaken. Ook maakte Kennedy de benoeming van Adlai Stevenson tot ambassadeur hij de Verenigde Naties be kend. Chester Bowles is benoemd tot onder minister van Buitenlandse Zaken. De benoemingen werden bekendge maakt tijdens een persconferentie, waar bij Dean Rusk aanwezig was. Stevenson „Als de verdachte werkelijk had ge slagen met die bijl had hij de schoon dochter met één slag doodgeslagen", al dus gistermorgen de raadsman mr. F. v. Liempt uit Tilburg in de strafzaak tegen de 63-jarige C.A.F. uit Tilburg, die te recht moest staan voor de Bredase recht bank wegens poging tot moord op zijn bij hem inwonende schoondochter. Op 3 oktober had verdach+e de vrouw vier slagen met de bijl gegeven. Geluk kig waren de verwondingen meegevallen. „Maar dat is niet te danken geweest aan het optreden van verdachte", zei de officier van justitie, mr. G. Temmink, in het requisitoir. „Het is wel degelijk de bedoeling van F. geweest om zijn schoondochter te doden. In het hoofd van F. spookte al langs slechts één gedachte: Er moest een einde komen aan het ge zag van die schoondochter in zijn huis Die gedachte was voor F. een obsessie ge worden. Ik acht daarom de poging tot moord bewezen. Ik zal met alles reke ning houdend twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest vragen". In het pleidooi liet mr. v. Liempt goed uitkomen dat alle nairgheid was geko men door de inwoning. Van begin af aan had de vrouw van de zoon van F. niet kunnen opschieten met haar schoonou ders. En nog steeds liet die verhouding veel te wensen over. Verdachte had zijn raadsman laten weten, dat hij niet naar huis terug wilde: hij was blij nu uit de ellende verlost te zijn. De raadsman meende te moeten betwij felen of hier van kalm beraad en rus tig overleg sprake kon zijn geweest, wat vereist is om te komen tot een veroor deling wegens poging tot moord. Hij zag er alleen mishandeling in en hij vroeg op grond hiervan ook een veroordeling. De bedoeling van F. was alleen geweest zijn schoondochter eens goed de les te lezen. In zijn repliek verzette dc- officier zich met kracht tegen een dergelijke opvatting Op 22 december zal de rechtbank uit spraak doen. (Van onze verslaggever) Op zo kort mogelijke termijn zal de kantonrechter te Zevenbergen uitmaken of „de wekelijkse prijs kamp Lotto" waarvan dc eerste ronde gisteren voor de eerste keer in ons land zou hebben gedraaid, in strijd is met de Loterijwet of niet. In onze editie van gisteren wisten wij reeds te berichten, dat de officier van justite te Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, aan de hoofdagent van Lotto in Nederland had meegedeeld, dat Lotto, naar zijn mening, onder de Nederlandse loterijwet viel. Evenwel: thans is ge- beken dal reeds enkele dagen hiervoor de Rijkspolitie te Etten proces-verbaal had opgemaakt tegen de verkoopleider van Lotto uit België (vanwaar het spel geïmporteerd is), de heer De Z. Dat proces-verbaal werd opgemaakt tijdens een oponthoud, dat de heer De Z. te Et ten had. Mr. Van der Hoeven acht op grond hiervan het proefproces te Rotterdam overbodig. Deze zaak zal thans op zo kort mogelijke termijn voor de kantonrechter te Zevenbergen wor den gebracht Naar ons uit juridische kringen wordt meegedeeld, kan de officier van justitie op grond van elk proces-verbaal een vervolging instellen. Thans is de si tuatie zo. dat bij de zaak te Zevenber gen ter nadere informatie (,,ad infor- mandum") het tweede proces-verbaal dat van Rotterdam dus. na dat wat te Etten is opgemaakt zou kunnen wor den gevoegd. Hoe mr. Pompe, officier van justitie te Breda, in deze gerucht- makende affaire zal handelen, is nog niet bekend. Wel bekend is, dat het proces-verbaal te Etten in alle gemoedelijkheid is op gemaakt. De heren die Lotto hier te lande pogen te introduceren, zijn zich nl. niet van enigerlei fout bewust, zeg gen zij. En zij wijzen er in dit verband op. dat alle voor de pool benodigde for mulieren, reglementen en andere papie ren op de normale manier via de grens post Wernhout ons land zijn binnengeko men. De verkoopleider is, tijdens een op onthoud te Etten, ondervraagd door de Rijkspolitie. Lotto-bescheiden werden niet in beslag genomen. ,,Het ging ge moedelijk" aldus het commentaar. In kringen van Lotto-mensen blijkt men *n het algemeen bereid een ivis- sel te trekken op de toekomstzo is ons bij informatie gebleken. Begrij pelijk is, dat sommige sub-dealers zich, na het ingrijpen van justitie, dermate wensen te distantiëren van deze hele affaire, dat zy officieel geen enkel papier meer in huis hebben. Anderen daarentegen wijzen erop, dat hun topmensen in Brussel en Ant werpen {De Z. en J. A.) ook geen gek- en Bowles woonden de persconferentie niet bij. Aan Stevenson was de post bij de Ver enigde Naties de vorige week reeds aan geboden, doch hij zei de benoeming in overweging te willen nemen en maakte later duidelijk dat hij alvorens haar te aanvaarden, wilde weten wie minister van Buitenlandse Zaken zou worden. Kennedy verklaarde dat Rusk kan bo gen op een grote ervaring op het gebied van buitenlandse zaken. Hij hoopte dat men van de buitenlandse politiek van de nieuwe Amerikaanse regering zal zeg gen dat zij niet zonder meer anti-commu nistisch, maar „voor de vrijheid" is. Rusk zelf noemde Kennedy „een van de groot ste Amerikanen". Hij omschreef de tijd waarin wij leven, als een tijdperk van snelle en revolutionaire veranderingen. Maar wij moeten niet bang zijn voor deze veranderingen, zo voegde hij eraap toe, Kennedy deelde nog mee, dat hij Rusk de vorige week voor het eerst had ont moet. Rusk heeft reeds eerder op het State Department gewerkt. In 1950 benoemde dr toenmalige minis ter van Buitenlandse Zaken Dean Acheson hem tot onderminister van Buitenlandse Zaken speciaal belast met aangelegenhe den betreffende het Verre Oosten. Grote bekendheid kreeg Rusk niet. Maar bij de ingewijden stond hij bekend als een man met een grote energie en bij zondere talenten. Rusk vocht voor de po litiek om de Koreaanse oorlog beperkt te houden. Hij wilde uitbreiding van dit conflict voorkomen en daarom ook niets weten van een reentstreekse aanval op communistisch-China waarvan generaal MacArthur voorstander was. De nieuwe Amerikaanse minister zei te hopen dat hij tegen woensdag een nieu we ministersbemoeming bekend kan ma ken. Ik ben van plan nog een ondermi nister van Buitenlandse Zaken te benoe men, die dan speciaal belast zal worden met economische aangelegenheden, zo verklaarde hij. ken zijn en echt wel de Nederlandse wetgeving kennen. Op hun duimke, zelfs!" Artikel 10" In het komen proces zal het, behalve de overwegend persoonlijke invloed ter bepaling van een kans zoals nader omschreven in onze" loterijwet vooral ook gaan om artikel 10 van de Lotto prijskamp. De aanhef van dit artikel luidt n.l.: Binnen een termijn van twee jaar na de datum van uitreiking, moeten de Lotto-formulieren tot de totale waarde van de op de formuleren aangebrachte zegels worden ingewisseld voor koop- chèques van beperkte duur. Deze koop- chèques seven recht tot de koop van goederen bij En dan voltg de naam van de firma, met de uitdrukkelijke bepaling, dat dit dient te geschieden tegen prijzen, als aangegeven in de catalogus van die fir ma. Al of geen prijs: altijd kan men, voor het bedrag je) dat men wil riskeren, waar voor zijn geld krijgen. Dat is het uitgangspunt van de Lotto-mensen, die in ons gewest o.m. zeer populaire oud renners als agenten hadden aangesteld. En zelfs kan één kolom geheel gratis worden ingevuld. „Wij geven geen inlichtingen", zei een der grote figuren van dit spel. ,,Dat laten we liever over aan onze generaal- director voor Nederland". Overigens maakte onze zegsman er geen geheim van, dat hij Lotto houdt voor ,,een kansspel met de extra-prikkel van een gratis prijsvraag Een koopspel En mochten we het proces winnen dan hebben we de strop van nu ondervan gen en hebben we helemaal geen be taalde reclame meer nodig "Duim 6500 militairen en een politje- macht van 3000 man zal donderdag de afzetting verzorgen langs de zeven kilometer lange route, waarlangs ko ning Boudewijn zijn verloofde naar het altaar in de St.-Goedelekerk zal voeren. TNe artillerie zal op deze dag 201 sa- luutschoten lossen; 101 op het mo ment waarop de koninklijke bruid stoet het koninklijk paleis in Brussel zal veriatenen 100 wanneer de Bel gische vorst en zijn bruid uit de kerk vertrekken. In het koninklijk paleis en in de kerk zijn maandag ook de repetities voor de grpte gebeurtenis begonnen. Met figuranten wordt tot op de seconde nagegaan of het op papier uitgestip pelde programma in de praktijk vol gens schema kan worden gevolgd. De speciale h of auto met een dak van plexiglas staat sinds enkele dagen ge reed in de garage van het paleis. ^ondagavond en maandag zijn ook de eerste officiële gasten uit het bui tenland per trein en vliegtuig in Brus sel aangekomen. Onder hen zijn de markies en markiezin De Villaverde, schoonzoon en dochter van generaal Franco en ex-koning Simeon van Bulgarije. In het perscentrum, dat zich voorbe reidt op de ontvangst van 1200 bui tenlandse en Belgische journalisten, is maandag een begin gemaakt met de uitreiking van toegangsbewijzen en legitimatiekaarten. De Belgische radio-omroep zal op de dag van het huwelijk behalve de rechtstreekse reportages een groot deel van de zendtijd aan Spanje wij den. Zelfs het dagelijkse praatje van de kok zal in het teken van het huwe lijk staan: ter ere van de Spaanse koningin zal hij de Belgische huis vrouwen een drietal Spaanse recepten voorschotelen. (Advertentie) omdat deze uitgezochte koffie, bonen gegarandeerd coffeïne- vrij zijn, dus onschadelijk omdat u er goed op kunt slapen omdat Koffie Hag onbeperkt genot geeft zonder nadelige gevolgen spaart hart en zenuwen! Importeur: HAG-\ erkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem Voor het eerst, nadut zij liet leven heeft geschonken aan een zoon, heeft keizerin Farah van Perzië deelgenomen aan een officiële plechtigheid. Als padvindersleid ster nam zij een défilé af. De politie moest er gisteren aan te pas komen, toen aandeelhouders op de beurs van Milaan uitdruk king gaven aan hun boosheid over de sensationele verliezen in vrij wel alle sectoren. Zij begonnen inktpotten, Vulpennen, potloden en andere gebruiksvoorwerpenvan de publieke tribune naar beneden te gooien. De beursdirectie riep de politie te hulp toen het publiek dreigde van de koophoeken een vrolijke keuken te maken, waardoor de zitting zou hebben moeten worden opgeheven.

de Stem | 1960 | | pagina 1