Ultimatum: anders worden Belgische gijzelaars gedood Franse zeemacht houdt Duitse ichep en aan Hevige straatgevechten m Algiers en Oran Zoon na 15 jaar terug Jongensstad bij Rome Telegram vol dreiging Judy Garland in ons land NIEUWE CLIMAX IKONCO-DRAMA Burgemeester afrikaniseert Incident met vliegtuig op Cuba Kinderbijslag omhoog EERSTE DAG BEZOEK DE GAULLE! Traangas en stenengeen doelen Kerstteken- wedstrijd DAGBLAD VOOR ZEELAND Oostelijke wind Prins Soevanna gevlucht Weer overname der macht in Laos Norstad vraagt Duitse bijdrage politiemacht Oorlogsspeelgoed voor Oostduitse jeugd Nieuwe leden Y.-raad Gevluchten uit barricadenproces geven zich aan lOOe JAARGANG No. 23543 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ^Teau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) STANLEYSTAD EIST VRIJLATING De 69-jarige mevrouw Pauline Ruff uit het Duitse Egelsbach bij Offenbach weet nu, nadat zij vijftien jaar heeft geloofd, dat haar zoon Jakob dood was, dat die gezond en wel in de V.S. verblijft. Veertien dagen geleden ver nam mevrouw Ruff dat haar zoon, die in Chicago woont, in een krant een oproep had geplaatst om zijn moeder terug te vinden. Zij reageerde hierop en heeft inmiddels ook een brief ont vangen waarin haar zoon haar uitno digt naar de V.S. te komen. Mevrouw Ruff, wier grootouders in de negen tiende eeuw naar Rusland zijn ge- emigreerd, kwam in 1943 met haar zoon naar Duitsland. Twee jaar later verdween Jakob, die bang was voor de naderende Russen omdat hij als tolk voor het Duitse leger had gewerkt. De foto toont mevrouw Ruff met de eerste brief van haar zoon en een foto van hem met zijn vijf kinderen. LOEMOEMBA Een honderdtal Europeanen, onder wie een aantal vrouwen en kinderen heeft een toevlucht gezocht bij de V.N. in Stanley- stad, de hoofdstad van de Oostprovincie van Kongo, nadat door pro-Loemoemba- leiders een zeer dreigende houding tegen de Europeanen was aangenomen. De V.N. hebben een schoolgebouw gereed gemaakt voor mensen die bescherming zoeken. De sterke mail in Stanleystad, Bernard Salamoe had aan stafchef Moboetoe en president Kasavoeboe een telegram gestuurd waarin was gedreigd dat alle Belgen in de Oost provincie zouden worden gearresteerd en zou worden begonnen „som migen van hen te onthalzen". In een tweede telegram aan Kasavoeboe werd gezegd: „Wij zullen naar Leopoldstad opmarcheren en daar geen steen op de andere laten, tenzij Loemoemba wordt vrijgelaten". Het telegram was ondertekend: „de bevolking van Oostprovincie". vrijlating van Loemoemba en an dere gearresteerde Kongolezen ge eist, alsmede bestraffing van de schuldigen, het weer aan het be wind brengen van de wettige rege ring-Loemoemba en het beëindigen van de agressie en inmenging van de Verenigde Staten en de Ver enigde Naties in Kongo. Salamoe, had aan de functionarissen der V.N. in Stanleystad verteld, dat tenzij ex- premier Loemoemba binnen 48 uur zou worden vrijgelaten, de Europese bevol king en masse gearresteerd en uitgewezen zou worden en dat haar bezit misschien zou worden geplunderd. Tegelijk dreigde hij Belgische gijzelaars te zullen doden als Loemoemba niet vrijgelaten werd. ?5 Ook de regering van communis tisch China heeft onmiddellijke West-Duitsland heeft gisteren „diepe verontruscing" kenbaar ge- Maakt tegenover Frankrijk, van wege de aanhoudingen door Franse oorlogsbodems van Duitse koop vaarders. Italiaanse ri„„, "«ause grenswachten zijn tij- Itaiil.f Pa'rouilletucht in de Zwitsers- vallen-S ^'l?en door een lawinc over- en gedood is Marijnen heeft de toeslag voor dm r£ranentee!t op de lichte gron- mini_00r, °°Sst 1960 vastgesteld op het tare ag Vdn 150 guldpn Per hcc- S®™? Knoestjev is weer aan het werk *ordt it™ewel- hi-i nog altiid geplaagd aan i01 grieP- Hij wilde al eerder Ier hï/[ zo' Mikojan. maar de dok- lad hem dit verboden. HbbPnStUrenJvan de AR- en de C.H.U Kamnl tan de voorzRter van de Tweede «n heeSedeeld dat zij aan de Kamer Prinsto? n berst betid van ei er willen schenken. ov«fedena?-ennris in Den Haag plotseling van het jV van Vliet, oud-directeur 'eworden n W'-is' is 69 -'aar M noorden geeft het water op enkele Groen van blijft het"ciaialt*9d grote overlast- Elders t0t"vnVrWaC!ltinE van het K.N.M.I. i^nd 23VlT üUr?gemaakt gisteren' régen' b,ewolkt met plaatselijke enige te lï„? e"e,euu - Zwakke tot mati- tig'e uinV f st tijdelijk vrij krach- fpnieuw i ,uss.en noordoost en oost. Vciwaehtin 'affcre temperaturen. kundig instftuuh Belgisch weer" sneeuw j"°?rdoo?'c>lwind. Kans op Mgewissèm hoof-Belg:ë. Opklaringen i selijk m„. regenvlagen. Plaat- "fc": Sgen' Vandaag 0-5 gra- "ng van maanda8 lichte stij- Vanda a de temperatuur, i lp 23.49 uur" °"der '6'29 uur' nlaan I°P 838 nor. zon on- Wandal maan onder 13 09 uur. 10.55 uur °P 9 uur* niaan op De Franse zeemacht heeft in een week tijds vier Duitse koopvaardij schepen in de Algerijnse wateren aangehouden en opgebracht. De Duitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, deelde gisteren aan de Franse ambassadeur in Bonn mee, dat als deze incidenten niet voorkomen werden, „een reeds ontstane spanning tus sen beide landen zou kunnen toenemen". De aanhoudingen werden door Von Bren tano een .,duldeiijke schending" van de internationale wetten'' genoemd. Von Brentano zei dit, toen in Duitsland bericht werd ontvangen, dat de 1.802 ton metende ..Alcyone" door de Fransen was opgebracht naar de Franse marinebasis Mers El Kebir, waar een dag tevoren de 10.000 ton metende „Weissesee" was ge bracht. Andere schepen die door de Fransen waren aangehouden, waren de „Erika" en de „Morsum". De Weissesee" werd, aldus een tele gram. aangehouden doordat de Fransen, evenals bij alle and'-ie aangehouden sche pen, het vermoeden hadden, dat er lading voor de Algerijnse opstandelingen aan boord van het schip was. De „Weissesee" werd tot stoppen gedwongen door ge- ^chutsvuur van een Frans fregat. Het schip was onderweg van Novoros- sisk in de Zwarte Zee naar Manchester. De „Erika" was onderweg van Turkije naar Hamburg en de „Morsum" was on derweg van Turkije naar Westduitse ha vens met een lading van 42.000 dozen munitie voor de Bundeswehr, die Turkije geleverd had. De laatst aangehouden vrachtvaarder, de „Alcyone" was onderweg van Grie kenland naar Hamburg met een lading erts en stukgoederen. Onder vrienden Von Brentano legde er de nadruk op, dat er geen protestnota was ingediend, omdat onder vrienden meer te bereiken was zonder protestnota's". Hij voegde er aan toe. dat de Westduit sq regering begrip heeft voor de moei lijke positie van de Franse zeemacht, die moet trachten de onwettige verscheping van wapens naar Algerije te verhinde ren, en gaf de verzekering dat West- Duitsland bereid is mee te werken aan de voorkoming van dergelijke versche pingen. I Hij liet er echter de waarschuwing op volgen, dat West-Duitsland geen nieuwe gevallen van aanhouding kan aanvaar den. Toen Von Brentano deze mededeling deed, was in Duitse rederskringen reeds bekend, dat de „Alcyone" was aangehou den. Von Brentano was er echter niet van op de hoogte. In Duitse scheepvaartkringen verlangt men. dat de Duitse legering een krachti ger houding tegen de Franse autoriteiten aanneemt. Loemoemba uitgevaardigde arrestatie bevel is erkend door de vertegenwoor diger der V.N. in Kongo. „Op een tijdstip, waarop de aandacht van ons lijdende volk is gevestigd op Stanleystad. met zijn opgejaagde en tot zwijgen gebrachte bevolking, geraakt een daartoe zorgvuldig propagandistisch voorbereid gedeelte van de internatio nale mening in opwinding over het lot van een man, wiens handelingen de grondvesten hebben gelegd voor het dra ma. waarvoor wij ons thans zien ge steld. Deze man, Loemoemba, is gearres teerd en niet ontvoerd. Hij is op goede gronden gevangen gezet en hij is ge plaatst onder het toezicht van militai ren, wier discipline, ongeacht wat de heer Dajal hierover in zijn rapport mag zeggen, van dag tot dag beter wordt", aldus Kasavoeboe. De burgemeester van Stanleystad heeft bij decreet alle ondernemingen in de stad „geafrikaniseerd". De leidinggevende blanken moeten plaats maken voor „bekwame Kon golezen". met dien verstande dat de blanken verantwoordelijk blijven voor de opleiding van hun opvolgers. Zij moeten, blijkens het decreet, voortdurend de Kongolezen terzijde staan. Er zijn ongeveer duizend Europeanen in Stanleystad, onder wie naar schat ting achthonderd Belgen. De overige tweehonderd zijn in hoofdzaak Duitsers, Fransen, Grieken en Portugezen en er zijn tien Engelsen. ,,Wij zijn paraat om alle nodige be scherming te bieden. De mogelijkheid van evacuatie per vliegtuig wordt over wogen en wij zijn in contact met de be trokken buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers", aldus een woordvoer der van de V.N. Hij voegde hier echter aan toe, dat nog geen voorbereidingen voor een luchtbrug hadden plaatsgehad. De V.N. hebben twee bataljons en een brigadehoofdkwartier in Stanleystad, in totaal 1800 Ethiopische manschappen. Dit wordt voldoende geacht. Versterking wordt niet overwogen. President Joseph Kasavoeboe heeft se cretaris-generaal Hammarskjoeld ge schreven, dat de gezondheidstoestand van de gearresteerde ex-premier Loe moemba bevredigend is. Hij verklaarde ook dat de geldigheid van het tegen Een Cubaans passagiersvliegtuig heeft donderdagavond een noodlanding ge maakt op een suikerplantage. Drie le den van de bemanning waren gewond en een passagier was doodgeschoten, nadat vijf personen hadden geprobeerd de inzittenden en de bemanning hun wil op te leggen en het toestel naar de V.S. te doen vliegen. Drie mannen, die bij het komplot be trokken zouden zijn, zijn gearresteerd toen zij de plantage in wilden vluchten. Twee vrouwen, die ook in het komplot zouden zitten, werden door de passa giers in het vliegtuig vastgehouden, al dus verluidt in Havanna. Een van de gewonden is de piloot, die ondanks zijn verwondingen een ge slaagde noodlanding maakte. Zijn toe stand zou ernstig zijn. Valschermtroepen onder commando van kapitein Kong Le hebben gisteren de macht in Vientiane overgenomen binnen minder dan vierentwintig uur na de militaire machtsovername door kolonel Khoeprasith Abhay. De troepen van kapitein Kong Le maakten zich zonder tegenstand van de stad meester. De neutralistische premier prins Soevanna Phoema heeft het land per vliegtuig verlaten en is gisteren avond aangekomen in Pnom Penh, de hoofstad van Cambodja. Hij is vergezeld van zijn medewer kers. Generaal Norstad. de opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft de Westduitse regering officieel verzocht een bataljon Duitse troepen te zijner beschikking te stellen voor de mobiele reserve van de NAVO. Dit is van de zijde van het ministerie van defensie te Bonn bekendgemaakt. Het verzoek om deze bijdrage voor een permanente internationale politie macht wordt diepgaand bestudeerd. EEN Duitse droogdok, dat van Bremers- haven naar Swinemuende werd gesleept, is op drift geraakt. De Deense kustwacht heeft een waarschuwing doen uitgaan aan (Van onze Haagse redactie) De regering wil de kinderbijslag met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1960 verhogen met 4 procent. Dit betekent een verhoging per dag van 72 tot 75 cent voor het eerste kind, 79 tot 82 cent voor het tweede en derde kind, 106 tot 111 cent voor het vierde en vijfde kind, 117 tot 125 cent voor het zesde en vol gende kinderen. Een verhoging dus van 3 cent per kind en per dag voor de eerste drie kinderen. 5 cent voor vierde en vijfde kinderen en 8 cent voor zesde en volgen de kinderen. De regering acht deze ver hogingen gewenst i.v.m. de toegekende loonsverhogingen, alsmede vindt zij ze passend in het kader van het door haar te voeren sociaal-economische beleid. Bovendien meent zij dat het gerecht vaardigd is de in de kinderbijslagbe dragen opgetreden discrepantie enigs zins te verkleinen. Het Oostduitse communistische blad Das Volk schrijft, dat moet worden aangemoedigd dat kinderen in Oost- Duitsland met oorlogsspeelgoed spelen. Al het speelgoed waardoor het leger een plaats in de harten van de kin deren krijgt, is een „bijdrage voor de verdediging van de vrede,'' aldus Das Volk. De r.-k. priester Don Nello del Raso verleent sinds 1946 onderdak aan dak loze jongeren in een jongensstad te Tivoli bij Rome. Don Nello, die hier toeziet hoe „zijn" jongens stenen sjou wen voor de bouw van een nieuw paviljoen van zijn stad, is van plan naar Amerika te gaan om daar tijdens een tournee gelden in te zamelen en propaganda te maken voor zijn sym pathieke instelling. De algemene vergadering der Verenig de Naties heeft gisteren Chili gekozen tot opvolger van Argentinië in de Vei ligheidsraad, terwijl de Verenigde Ara bische Republiek Tunesië zal vervangen, met ingang van 1 januari a.s. Over de derde vacante zetel konden Portugal en Liberië het niet met elkaar eens worden. Een reeks stemmingsron den bracht geen beslissing. Geen van beide landen kon een tweederde meer derheid behalen. Hevige straatgevechten tussen „colons" en politie in <lc grote Algerijnse steden kenmerkten de eerste dag van het zesdaagse bezoek van president Charles de Gaulle aan Algerije. Maar als bij een wonder bleek, toen de avond gevallen was, niemand gedood of ernstig gewond te zijn, ondanks de gehele dag voortdurende ongeregeldheden in de twee grote steden Algiers en Oran. Beide steden zagen legertanks en pantserwagens die tegen het mid daguur posities innamen. Tegen die Judy Garland, de 37-jarige Ame rikaanse actrice en zangeres, is gisteren voor een optreden in Ne derland op Schiphol aangekomen. tijd schenen georganiseerde groe pen jeugdige kolonisten de boven hand te krijgen op de duizenden gehelmde politiemannen en hun traangasbommen. De jeugdige betogers gingen gisteren morgen vroeg de straat op in antwoord op de oproep van het „Frans Algerië Front". Gehoorzamend aan een algemeen sta kingsparool hielden winkeliers in Al giers, Oran, Bone, Bougie en andere grote steden hun zaken dicht, ondanks dreigementen van de overheid. In Algiers strooiden betogers spijkers op straat, waardoor honderden voertui gen tot stilstand kwamen en het ver keer stagneerde. Ook de banden van trolleybussen moesten het ontgelden terwijl de bovenkabeis van de trams werden neergehaald. Betogers wisten daar een kleine bar ricade op te werpen. Overal in Algiers en Oran trachtten de „colons" de soldaten aan hun zijde te krijgen. In de hoofdstad werden en kele soldaten uit pantserwagens gehaald en op de schouders rondgedragen onder luid gejuich van de betogers. President De Gaulle arriveerde met een Caravelle op het vliegveld bij Tlem- cen. 105 km ten zuidwesten van Oran, dichtbij de Marokkaanse grens gelegen. Kreten van „Algerië Franqaise" be groetten hem toen hij in Ain Temouchent arriveerde, enkele kilometers van Tlem- cen. Aanvankelijk negeerde de presi dent het geschreeuw. De kolonel die hem vergezelde, beval de menigte „Vive la France" te roepen, hetgeen de betogers negeerden. Intussen richtte De Gaulle zich tot de plaatselijke gezagsdragers die hem be groetten. Uit de auto ,,Deze mensen winden zich vruchte loos op", zei hij. „Het zijn geen kreten die wij nodig hebben. Wij hebben daden nodig om een broederlijk Algerië te maken waar de twee gemeenschappen moeten samenwerken voor de welvaart van Algerië". Toen ging het Franse staatshoofd, tegen het advies van de hem bege leidende officieren in, op de menigte toe en liep onbeschermd en onge wapend tussen de vijandige „co lons" die „Algérie Frangaise" rie pen. De 70-jarige president begon ech ter links en rechts handen te druk ken en het duurde niet lang of men begon „Vive De Gaulle" te schreeu wen. Toen hij naar zijn auto terugliep, glim lachte de generaal. Later, alvorens in de late namiddag naar Tlemcen terug te vliegen, had De Gaulle een ontmoeting met Franse offi cieren van het vreemdelingenlegioen die uit hun basis in Sidi-Bel-Abbes naar Ain Temouchent waren gekomen. Wat De Gaulle hen zei was dat zijn plan voor zelfbestuur in Algerië, de enige hoop bevatte om Algerië in de toekomst aan Frankrijk te binden. Het was zijn voornaamste boodschap waar voor hij naar Algerië was gekomen. De Gaulle i er vast van overtuigd dat de negen miljoen islamieten in Algerië zullen stemmen op zijn plan tijdens het op 8 januari te houden referendum. De „colons" Absolute trouw van het leger in Algerië is van essentieel belang voor de campagn» van het staatshoofd. De „colons" kunnen niets bereiken zonder de steun van het leger. Een bemoedigend teken was dat ondanks de massale straatbetogin gen in Algiers en Oran er geen vooraf beraamd plan scheen te be staan voor een nieuwe algemene op stand. Het grootste gevaar is dat iemand gedood zal worden tijdens gevechten met de politie. Dit zou de licht ontvlam bare colons in woede kunnen ontsteken zodat zij zonder acht te slaan op de consequenties tot grotere gewelddadig heden zullen overgaan. In Algiers kwamen verscheidene com pagnieën mobiele gendarmes de op het neerslaan van betogingen geoefende po litie versterken toen de avond begon te vallen. De gendarmes kwamen met nog een tiental pantserwagens op het plein in de binnenstad het toneel van de revoltes van mei 1958 en januari 1960. In de vooravond had de politie schoon schip gemaakt in de Rue Michelet waar grote groepen jonge ..colons" stenen naar de gendarmes hadden gegooid, om er traangasbommen voor terug te krij gen. Gendarmes en pantserwagens bezetten ook de tunnel die van onder de heuvel naar het universiteitsgebouw voert. Ook in Oran bleek het leger tegen de avond en in de avond de toestand mees ter. Drie gevluchte verdachten uit het zgn. barricadenproces, Jcan-Marie De- marquet. Jean-Jacques Susini en Marcel Ronda. hebben zich in het grensplaatste Figueras bij de Spaanse politie gemeld, aldus is van officiële zijde in Barcelona vernomen. Zij verdwenen op hetzelfde moment als Lagaillarde, nadat de rechtbank had besloten hen voorlopig in vrijheid te stellen. Te Parijs heeft gisteren Feral in het barricadenproces terecht gestaan. Deze Feral was de eerste van de vijf ontvluchte verdachten, die zich gemeld had. Elders in deze krant een verrassing voor alle gens en meisjes. Er gaat weer tekend worden. De sinterklaasteken wedstrijd is dit jaar uitgevallen, maar daar willen we het niet bq la ten. Kijk maar eens- op die pagina drie van vandaag, hoe de wedstrijd in elkaar zit en aan welke voorwaar den jullie moet voldoen. staat jon ge.

de Stem | 1960 | | pagina 1