over Officieren ongerust nieuw systeem Welvaartsmachine in Amerika loopt bedenkelijk stroef ontdek een nieuwe wereld GEORGE bevorderingen bij de landmacht NIEUWE" MARGARET Huidskleur kunstmatig veranderd 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 15 CONJUNCTUUR MAATREGEL OPSTOPPING Oplettendheid van meisje redde kind AFVLOEIING Gasten K.L.M. met DC-8 naar Nieuw-Guinea DUITSE HULP is een verzekering waard Liturgische kalender VAN DER x£ (Van onze Haagse redactie) Er heerst ongerustheid en onbe hagen onder het Nederlandse offi cierskorps der Koninklijke Land macht. De reden: de nieuwe spel regels voor bevordering. woorde oplossing vormen. Zij betwijfelen ook of nu wel de „technicus", op wie een grote zuigkracht door de burgermaat schappij wordt uitgeoefend, door zijn snel- u„ tere bevordering en de daaraan ver- Per 1 november IS de vroegere bonden geringe salarisverhoging wel „vastgehouden" kan worden. Daaren tegen verbaast het anderzijds weer dat enkele wapens en dienstvakken, waarop wel een zekere zuigkracht wordt uitge oefend de marechaussee (benoeming bij de politie), militaire administratie en militair juridische dienst niet bevoor recht zijn geworden. Dat door de versnelling in bevordering tevens de doorstroming van het officiers korps wordt bereikt betwijfelt men even eens. Dit het groot gebrek aan technisch kader en het tekort aan specialisten kan immers afgeleid worden dat er niets door te stromen valt. binding tussen wapens en dienst vakken losgelaten en zijn er op het punt van bevordering geprivi legieerde, bevoordeelde wapens en dienstvakken gekomen. Dat is thans het geval met de generale staf, de intedance-staf, de techni sche staf, de genie de verbindings dienst en de technische dienst. Het nieuwe systeem is er op gericht de tot deze takken van dienst behorende officieren een jaar eerder te bevorderen jar de overige officieren. De wachttijd tussen twee rangen is dus voor sommigen een jaar korter gemaakt. Het zijn vooral de subalterne officieren die hier protesten tegen laten horen. Niet dat zij bevreesd zijn dat hun bevorde ring vertraagd wordt, maar zij menen wel dat door de huidige versnelde bevorde- rjng welke huns inziens onmogelijk kan worden gehandhaafd het aantal jaren, dat zij op bevordering hadden moe ten wachten, relatiel veel langer gewor den is. Het tijdstip van bevordering zal wel niet later vallen, maar de verhoudin gen tussen hun wachttijd en die van hun ranggenoten bij de bevoorrechte wapens en dienstvakken wordt op een bedenke lijke wijze scheef gelrokken. In feite betekent het nieuwe systeem een conjunctuurmaatregel. De reden voor de versnelde bevordering is namelijk een tamelijk voor de hand liggende: het te kort aan personeel, veroorzaakt door de te geringe toeloop en de te grote afvloei ing naar de burgermaatschappij. Salaris kwesties spelen daar een niet geringe rol in. Vele niet-geprivilegieerde officieren vragen zich echter af of deze snellere bevorderingen voor de bestaande proble men nu wel de juiste en meest verant- Verstandiger vindt men het te overwe gen uit de „overbevolkte wapens" met name uit de infanterie personeel over te hevelen en om te scholen voor tech nische functies. Bekend is toch dat de bevordering bij de infanterie vertraagd wordt door een teveel aan personeel. Vanuit officierskringen wordt er voorts op gewezen dat de zogenaamde pirami dale opbouw van het officierskorps mee brengt dat er een bepaalde rang is, welke voor het overgrote deel der officieren de toprang is. Met name is dat de rang van luitenant-kolonel. In deze rang zal dus een opstopping plaatsvinden en daarin zal het gros van de officieren geruime tijd en bij versnelde bevordering zelfs nog langer moeten verblijven. Daardoor ont staat het merkwaardige verschijnsel dat in andere takken van dienst onbekend is: de invoering van een ontslaggrond. Niet omdat men ongeschikt is, maar omdat men geen promotie meer kan maken. Daaruit zou de figuur kunnen ontstaan dat men de dienst moet verlaten in het Door de bijzondere oplettendheid van een Delfts meisje is het leven van een kleuter gered. Het meisje bemerkte, toen zij langs een huis in de Voor straat liep, dat er zwarte gordijnen voor de ramen hingen, terwijl zij zeker wist. dat het witte waren, toen zij er een uur eerder langs was gelopen. Zij vond dit zo vreemd, dat zij een agent van politie aanklampte en haar erva ringen vertelde. De agent drong de wo ning binnen en constateerde dat een [walmende petroleumkachel de gordijnen zwart had gekleurd In de kamer, waar een dikke rookwalm hing, trof hij op de grond een driejarig jongetje bewuste loos aan. Het was het zoontje van de student D. Djamaludi, die op dat mo ment de colleges aan de 'echnische ho geschool volgde, terwijl zijn vrouw bood schappen deed. Het kind werd overge bracht naai het ziekenhuis Bethel. De toestand van het jongetje is thans be vredigend. Vermoed wordt, dat het jon- gentje tijdens de afwezigheid van de ou ders aan de petroleumkachel heeft ge draaid. Dr. Robert Stolar heeft zijn steentje bijgedragen tot de oplossing (of de ver ergering van het kleurlingenvraagstuk), door tüdens de conferentie van de Ame rikaanse vereniging van medici in Was hington binnen te wandelen met een ge heel blanke negerin. Dr. Stolar vertelde, dat hij een middel bezat om een gekleurde huid blank te maken. De vrouw die hem vergezelde deelde daarop mee, dat zij reeds 16 jaar met een blanke huid rondliep. Dr. Stolar deelde mee, dat het een tijd rovende kuur is om een gekleurde huid blank te maken. Bovendien moest hij toe geven, dat het niet lukte om negers, die geen pigmentstoornissen hebben, een blanke huid te geven. De arts voegde hieraan toe, dat de meeste negers, die nij een kuur had aan geboden, liever hun zwarte huid behiel den. Velen waren bovendien in het ge heel niet geïnteresseerd in de kuur. Som migen van hen. die door pigmentstoor nissen met vlekken ontsierde gezichten hadden, kwamen slechts om hun huids kleur egaal te doen maken. De arts deelde tot slot mee dat hij een blanke huid ook donker kan maken. Het middel hiertoe moet worden ingenomen, waarna ultraviolette bestraling de wer king op gang kan brengen. algemeen belang: om jongere officieren plaats te bieden. Dit is voor het officiers korps een onaanvaardbare figuur, zo meent men. Bovendien zou de animo voor het vak" er bepaald niet groter op wor den. Het moet mogelijk blijven om oudere officieren, voor wie het onmogelijk is m het vrije bedrijf nog een passende werk kring te vinden, een plaats in te ruimen, b.v. op het departement. Daar kunnen zij hun rijke ervaring op tal van secties zeker nog dienstbaar maken. In het blad van de algemene r.-k. Offi cierenvereniging „Centurio" is bovendien reeds op een andere mogelijkheid gewe zen. Namelijk dat bij de opleiding als cadet reeds rekening gehouden wordt met een latere afvloeiing. Hierdoor zou èn ae gewenste piramidale opbouw kunnen worden behouden èn er zou een ver vroegde doch vrijwillige en voorbereide afvloeiing naar de burgermaatschappij mogelijk worden. (Advertentie) De staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. Th. H. Bot, is vrijdagochtend als gast van de KLM van Schiphol naar Biak vertrok ken. Naast hem had de KLM nog 13 andere gasten uitgenodigd voor deze vlucht met een DC-8, waar mee onze luchtvaartmaatschappij de opneming van Biak in het straal verkeersnet viert. Onder hen bevinden zich drs. D. Roe mers, voorzitter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen. C.J. Mastrigt, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, mr. F. van Thiel, algemeen voorzitter van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging, E. Volkmaars. hoofdcommissaris van de Nederlandse Padvinders, L. Brunt, secretaris van de KNVB, mevr. G.H. Keyser-Hardick, voor zitster van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, mr. A. Struycken, lid van de Raad van State, mej. G. J. Veeger, staflid van het Nederlandse Rode Kruis, ir. G. C. van Wageningen, directeur van het Nederlands ontwerpbureau van lucht havens en een aantal journalisten. Voor de KLM maakt president-directeur I. A. Aler de reis mee. (Advertentie) (Eigen buitenlandse dienst) NEW YORK. In het zojuist verschenen november-maandover- zicht van het ministerie van Finan ciën der Verenigde Staten, een on aandoenlijk stuk nuchter druk werk, wordt meegedeeld, dat de goudreserve van de Ver. Staten op 21 november j.l. voor de eerste naai sinds 1940 gedaald is op 17.996 miljard dollar. Aangezien volgens de deskundigen bij aan daling der goudreserve tot 18 mil- u. ccn rood waarschuwingslampje op- acht. maakt men zich in de Ver. Staten ach wel grote zorgen over het gesta- a r. Amerika wegvloeien van het 5?u, Daarbij komt. dat de index van it c a voor be' levensonderhoud in A - A in oktober een nieuw record creikte. Het indexcijfer lag niet min- tnVu A procent hoger dan in sep- cmber en steeg thans op 127.3 punten, »ke" met 100 in de tijd van 1947 dan 's er noS het onmis- cnbare verschijnsel van hetgeen men F»„ Pen ^deerd woord recessie noemt. teruglopen van de conjunctuur. De- nA„ruCessl,e, 's °P heden weliswaar vaL erS' ma.ar het feit, dat de wel- i— 'srnachine niet meer op zulke snel- von 'k33'1. gevoegd bij de hierbo- vermelde verschijnselen, is toch wel rriüulenja? dat de e'Kemene onbeha- relrt iln de Hnanciële en zakenwe- verklaard kan worden. tum°m1»ai^f0nder betrouwbare conjunc- indualrisil gewaardeerde index der (ienc mlor,J)r° j '1Je ».s s'nhs verschei- grricht w2 u benedenwaarts van loan ?L P® ,n eerste maanden bii het gpmPdri°?an tot 110- vergeleken gemiddelde van 100 in 1907 in voor'de ma^H^ ÏP* tot terwijl met een verdere °ftober *n november Woet worden. teruggang gerekend 4cringk gemaakt6wOrdM°vo„red ""T* 'hdustrie Zowel in a l?°,r dp aut°- 'ct worden in ok ober als af" v»n ooit bereikt en illr t i '8 c,,fcrs «"P. dat deze trend nnt en,°" wtfren maanden aanhouden zal. stfns «lige gesteld'.' da't^de" vraLiTT' w°rd*n vast- steeds groteï w„?dt 6 klei"e Wa" Mct 3,6 miljoen werklozen is de hoog. ste stand sinds 1945 bereikt. Per jaar komt een miljoen nieuwe arbeidskrach ten op de arbeidsmarkt, een getal dat op grond van de geboortestatistiek in de naaste drie tot vier jaren tot 1,5 mil joen per jaar zal stijgen. De vraag, waar met deze arbeidskrachten te blij ven, houdl de verantwoordelijke instan ties dan ook ernstig bezig. Op de bevolking der Ver. Staten heeft het bericht van het dalen der goudreser ve beneden de veiligheidsmarge min of meer als een schok gewerkt. Men leeft hier immers reeds tientallen jaren in de overtuiging dat de voorraden goud in West-Point onuitputtelijk zijn en Gods Eigen Land niets kan gebeuren. En niet minder heeft het de man in de straat ontzet, dat hoge functionarissen van de Ver. Staten thans in Europa rondreizen, om ondersteuning voor de dollarpositie te verwerven. Daarbij intrigeert het ve len wel het meest, dat de Duitse Bonds republiek niet alleen een der landen is, die de krachtigste hulp zouden kunnen bieden, maar ook. dat men zich niet eens meer de luxe kan permitteren van eventuele Duitse hulp af te zien. Het bangst is men in de eVr. Staten voor een onbeheerste reactie der bevol king, speciaal der spaarders, op de voor het ogenblik ongunstige algemene verschijnselen. Er is bepaald nog geen enkele reden om aan een ernstige cri sis te geloven, maar de geschiedenis heeft herhaaldelijk vaststaande theorie- en en overtuigingen gelogenstraft en on beheerste dwaasheden hebben zo dik wijls reeds fatale kettingreacties uitge lokt, De gebeurtenissen van 1933 de toen heersende sociale en economische crisis wil niemand nog eens beleven het scheidende bewind-Eisenhower en het komende bewind-Kennedy wil het allerminst. Reden waarom men zich op doeltreffende en ingrijpende maatrege len verlaten kan, ook van westerse in ternationale zijde. Het laatste nieuws van Due George, nu reeds verkrijg baar: de Okapi! Een vol waardige bolknak van 17 cent! Een sigaar van bij zonder fijne kwaliteit in klein formaat: vandaar de lage prijs! Okapi:'t laatst ontdekte grote zoogdier uit Afrika. Een zeldzame prooi voor de camera; een grootse verras sing voor de ontdekker, voor iedere ware man! DE SIGAAR VOL FIJNE TREKJES Toen prinses Margaret van Engeland, in Londen de galapremière van een (Advertentie) film bijwoonde, veroorzaakte zij bij het binnenkomen veel opzien door haar nieuwe kapsel, gemodelleerd naar de nieuwste Franse stijl DE NEDERLANDEN VAN UW LEVEN ZIEKENBEZOEK (II) Gaarne laat ik J. L. weten dat zijn wens in de laatste alinea van zijn stukje in De Stem van jl. zaterdag is vervuld, namelijk dat het onder de ogen is gekomen van de ziekenhuisdirectie. Dat er een andere rege ling komt, kan ik de geachte inzender niet beloven en als hij het onderstaande gelezen heeft, zal hij het hopelijk kunnen begrijpen. Het ziekenhuisbezoek heeft met al of niet betalen van een hogere verpleegprijs niets te maken. De verpleegprijzen zijn zodanig gesteld en gecontroleerd door de afdeling Prijzen van het Ministerie van Economische Zaken, dat de kosten daarin vergoed wor den, zonder enige ruimte te laten voor winst of reserve, dat geldt zowel voor klasse- als voor zaaltarieven Het ziekenbezoek is vooral een organisa torische aangelegenheid. De patiënt is in het ziekenhuis om te genezen en dit doel be paalt de maatregelen, ook van het bezoek. De intensieve ziekenhuisbehandeling eist in de voormiddag in het algemeen het bezoek van de specialisten aan de ziekenhuispatiën ten, het is niet mogelijk dat dan op de zalen bezoeken worden afgelegd, dat zou de artsenbezoeken te zeer storen, bovendien nieuwsgierige bezoekers kunnen plaatsheb ben (wassen van patiënten, geven van injec ties e.a. medische of verpleegkundige be handelingen), die niet onder het oog van nieuwsgierige bezoekers kunnen palatsheb ben. Dit zou ook de patiënt teveel storen. Op de kamers is zulks gemakkelijker, om dat hier weinig personen bij elkaar liggen en in noodgevallen het bezoek de gang op gestuurd kan worden om te wachten. Trou wens het bezoek op de klassen is ook aan beperkingen gebonden, dit mag eerst om 11 uur beginnen tot 12 uur, daarna van 3 tot 5 en van 7 tot 8 uur, er is hier dus ook geen sprake van „doorlopend" bezoek. Na de middag moeten alle patiënten tot 3 uur rusten, dat is noodzakelijk voor de goede genezing. Om 4 uur beginnen de zor gen weer van verplegend en huishoudelijk personeel voor het avondeten, het behande len van de patiënten, de artsenbezoeken enz. Op de klasse-afdelingen heeft het inderdaad minder bezwaar dat er bezoek rondloopt, op de zaal-afdelingen zou zulks een grote handicap betekenen: ook voor de patiënten, waarvan er vele zijn, die de rust na een uur bezoek zeer dringend nodig hebben. De directie van het ziekenhuis heeft on langs de bezoekuren uitgebreid door een zaterdagmiddagbezoek en een zondagavond bezoek in te lassen, om ook daardoor zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de begrij pelijke verlangens van de patiënten en de bezoekers, maar als de jonge inzender nu weet, dat dit reeds op grote organisatorische moeilijkheden stuit, dan zal hij begrijpen, dat verdere uitbreiding van bezoekuren be slist niet mogelijk is. Welke die organisato rische moeilijkheden zijn? Na het bezoek van vele honderden bezoekers moet een gehele schoonmaakploeg in het werk gesteld wor den. een ziekenhuis moet allereerst een hygiënisch instituut zijn, het is onmogelijk om de gangen en zalen in de vuile toestand te laten na het bezoek, het zou gevaar kun nen opleveren voor besmettingen Bedenk eens wat het voor het personeel betekent om zaterdag laat in de middag of zondag na 7 uur 'savonds te moeten werken als iedereen vrij heeft? Na ieder bezoek is er ook werk aan de patiënten, dus ook het verplegend personeel wordt er extra door bezet en belast. Deze bezwaren zijn in veel mindere mate aanwezig op de klasseafdelingen, omdat hier veel minder massaal bezoek plaats heeft, doch ook hier worden beperkingen opge legd en ook hier wordt het bezoek na 8 uur 's avonds weggestuurd als het niet uit eigen beweging is weggegaan. Alleen voor de kraamafdeling wordt veel door de vingers gezien, omdat t voor de man en echtgenoot vaak moeilijk is om overdag te komen, voor hem wordt enige ruimte toe gestaan in de avondtijd: hier is dat gemak kelijker mogelijk, ook omdat de gezondheids toestand van deze patiënten het in de regel toelaat. Spreiding van bezoek over meerdere dag uren zou ook de ziekenhuisleiding gaarne willen bevorderen om de massale toeloop te beperken, maar de praktijk in Amerika heeft bewezen, dat spreiding leidt tot algehele wanorde, men verwachtte er van dat de bezoekers hun bezoeken zouden beperken, maar het resultaat was dat er praktisch de gehele dag bezoek in de ziekenhuizen was en dat er niet meer naar behoren gewerkt kon worden, het gevolg was dan ook dat na enige maanden proef de oude toestand moest worden hersteld. Dit moge tenslotte voor J. L. voldoende aanwijzing zijn, dat het ook tot onze spijt niet anders kan. BREDA F. J. v. AALST, Econ. adj.-directeur St. Ignatiusziekenhuis (Vanwege de belangrijkheid van het on derwerp hebben we aan het stuk van de heer Van Aalst meer ruimte gegeven dan gebruikelijk is. - Red.) MELKKOE VOOR HOEVEN In 1930 werd in de gemeente Hoeven elek triciteit aangelegd. Het kerkdorp Hoeven was rendabel (geen belasting), het kerkdorp Bos- schenhoofd was onrendabel, en moest baat belasting betalen, en wel 30 jaar lang. De hoofdstraat, Pastoor van Breugelslraat, kreeg elektriciteit en de zijstraten, nl. de Magriet- straat, Willekejoostenstraat en Hoenderpark- dreef, werden toen niet aangesloten. In de loop der jaren kwamen er vele nieuwe hui zen bij en vooral kort na de oorlog was de uitbreiding groot. In I960 waren er op dat belaste net ongeveer 179 aansluitingen, bijna het drievoudige van 1930. De baatbelasting is nooit verlaagd, met gevolg dat de op brengst van die belasting het benodigde be drag ver overtrof. Het overschot is in de gemeentekas gegaan en is ten goede geko men aan de niet-belastingbetalers Of dit wel geheel juist is, betwijfel ik. In 1954-'55 werd nagenoeg de gehele ge meente van elektriciteit voorzien Deze aan sluitingen. 213 in getal, waren zogenaamde onrendabele aansluitingen. De kosten van die aansluitingen waren ruim 2000 gulden per aansluiting, gemiddeld. Dit kwam hoofd zakelijk door de aansluitingen in de St.- Maarienspolder. de Hoevense Beemden en de Mastpolder. kilometers uit elkaar gelegen. Nu werd de fout begaan, om de enkele wo ningen die in de zijstraten van de Pastoor van Breugelstraat stonden, en waarvan aan sluiting op het reeds 30 jaar bestaande net, met geringe kosten had kunnen geschieden, in dat grote uitbreidingsplan te betrekken met voor Bossehenhoofd de zeer nadelige ge- volgen. Door deze zijstraten In dat grote plan te betrekken, kreeg de gemeente een voordeel van vele duizenden guldens. De PNEM betaalde nl. voor elk onrendabel per ceel 1000 gulden bij in de kosten, waardoor die zijstraatjes voor de gemeente 10 maal zoveel opbrachten dan er werkelijk voor uitgegeven werd. Thans moeten de bewoners van die zij straten 26 jaar lang baatbelasting betalen, ook de nieuwe daarin gebouwde en nog te bouwen huiseigenaren. Die zijstraten zijn 4 500 meter lang, en zijn vanaf de Pastoor van Breugelstraat nagenoeg geheel bebouwd. Er staan woningen bij die 50 meter van de kerk staan, midden in de bebouwde kom der parochie en thans toch als onrendabel wor den beschouwd. Dat deze zijstraatjes thans een melkkoe zijn voor de gemeentekas, be hoeft verder geen betoog. De aanleg in die straten heeft praktisch niets gekost, en de baatbelasting is 41 pet. van de belastbare opbrengst, of normaal voor een arbeiders huis van 30 tot 50 gulden per jaar. Ook in de St.-Maartenspolder, waar de aansluitingen duizenden guldens hebben gekost, is die belasting juist dezelfde. Daarbij komt nog dat voor de rest van de aanlegkosten, nl. 5000 gulden, die de ge meente voor haar rekening heeft genomen, een verhoging van de straatbelasting en een rioolbelasting in het leven is geroepen, BOSSCHENHOOFD A. JACOBS HONGERIG AFRIKA (VI) Onder het bovenstaande opschrift las ik een ingezonden stuk van de heer J. M. Mi- chielsen, waarin deze zich als initiatiefnemer aandient voor het vormen van een actie comité t.b.v. de Anti-Honger-Actie 1960. Het is de heer Michielsen waarschijnlijk niet bekend dat de Anti-Honger-Actie hier te lande wordt georganiseerd door de NO VIB (Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand) en dat in Breda 2 jaar geleden een actiecomité van deze organisatie werd opgericht. Door dit comité werd in 1958 reeds een collecte georganiseerd voor de internationale hulpverlening en ook dit jaar werd van 24-30 oktober een straat- en huis collecte gehouden waarvan de opbrengst, groot f3200 bestemd was voor de nti-Hon- ger-Actie 1960. Naast deze collecte werd door de Bredase Kook-, Huishoud- en Industrie school aan de Boeimeersingel op 16, 17 en 18 november een bazaar gehouden, welke f 1800 opbracht. Het enthousiasme en de vinding rijkheid, welke de meisjes van de huishoud school hebben vertoond, kan niet voldoende gewaardeerd worden. De totale opbrengst van de Anti-Honger- Actie 1960 in Breda, afgezien van de giro overschrijvingen, bedraagt dus f 5000, een bedrag waarmede Breda, relatief gezien, op gelijke voet staat met steden als Den Haag en Amsterdam. De heer Michielsen komt met zijn initia tief voor dit jaar wel wat laat, doch niet te laat. De Anti-Honger-Actie duurt 5 jaar en is eerst deze zomer gestart. Met de strek king van het artikel van de heer Michielsen is het bestuur van het actiecomité Breda het volkomen eens. Gaarne zouden wij dan ook zien dat de heer Michielsen en anderen, die er eveneens van doordrongen zijn dat wij iets moeten doen om het noodlijdende deel der mensheid, dat is twee derde deel, te helpen, contact met ons opnemen zodat wij volgend jaar nog beter voorbereid kun nen aantreden om onze plicht ten opzichte van onze medemens te vervullen. BREDA, W. v. d ZWAN. Uitvang 13. Secr. Actiecomité NOVIB GARNAVALSLIED BREDA Langs deze weg wil ik mijn verontwaar diging uitdrukken over het feit. dat het standbeeld „Judith" op de Grote Markt symbool van de herwonnen vrijheid en ge denkteken der Bredase oorlogsslachtoffers is gekozen tot onderwerp van het Bredase carnavalslied 1961. Ofschoon het een zeer moeilijke taak lijkt, om een vlot en gezellig carnavalslied te creëren, ben ik toch wel van mening, dat men best een ander onderwerp had kunnen kiezen. Het uitroepen van „Judith" tot „Miss Car naval 1961" vind ik persoonlijk niet erg fijn gevoelig, en ik hoop van harte, dat er in onze stad nog mensen wonen, die deze opinie met mij delen. BREDA F.H.J. HULSKRAMER CARNAVALSLIED BREDA VRELGDE VOOR SLECHTHORENDEN Laten goedhorende feestvierders of liefda dige verenigingen dit jaar ook eens denken aan de alleenwonende slechthorenden, voor al aan hen die door volslagen doofheid zijn aangetast. Bezorg ook hen eens een kleine attentie, een beetje medeleven met hun grote eenzaamheid! Verschillenden van dezen hebben mogelijk weinig of geen familie en ook... geen vrien den. Vriendschap immers moet in stand wor den gehouden door het gesproken woord. Temidden van aardse vreugde staan zij alleen omdat er nooit een geluid tot hem doordringt. En het woordje alleen kan een wereld van leed insluiten. Het maakt de vreugde gerin ger maar ook het lijden veel zwaarder. En daarom denk ook eens aan hen op de ko mende feestdagen. SLECHTHORENDE TAFELTENNIS IN ZUNDERT Op 15 jnauari 1961 hoopt de tafeltennis vereniging Tiktum te Zundert haar jaarlijks toernooi te organiseren. Om zo'n toernooi, waaraan ongeveer 150 meisjes en jongens deelnemen, te kunnen organiseren, is veel ruimte nodig, ongeveer 250 m2. Het bestuur maakte er dan ook gelijk werk van. Onlangs gingen twee leden vol goede moed en vol vertrouwen naar de pastorie. Ze kregen nul op het rekest! Een parochiehuis. Maar wij dan? Ja dat is de vraag die wij u stellen. ZUNDERT TAFELTENNISVER. TIKTUM. (II) Met stijgende verbazing, die echter weldra plaats maakte voor grote verontwaardiging, kwam ons de tekst van het nieuwe carna valslied onder ogen. Dit gaat werkelijk alle perken te buiten! Het oorlogsmonument op de Grote Markt, opgericht ter nagedachtenis van hen, die hun leven lieten voor onze vrijheid, wordt zomaar „verheven" tot het middelpunt van het Bredase carnaval, want ,da ding op dère totempaol hee't er eentje te veul op! Heel Breda gaot kijken naor ut grof schandaol". Inderdaad „heren" van de BCV. dit is een grof schandaal en zelfs meer dan dat. Het is de grofste aanfluiting va nelk gevoel voor menselijkheid. Het is stijlloos en schaamte loos. In de ogen van vele Bredanaars heeft de BCV zichzelf thans een brevet van on bekwaamheid uitgereikt door dit „meester werk" te accepteren. Het monument waarbij wij op 4 mei in stilte onze doden gedenken is door de BCV op flagrante wijze geschon den. En er geldt geen enkel excuus! Boven dien staat nu de deur wijd open voor nog meer excessen, die nu ongetwijfeld gaan vol gen. Zelfs in de krant staat: „Deze eenzame carnavalsfiguur (sic!) moet in de feestelijk heden van volgend jaar betrokken worden". Wel ja, geeft „da meske op die totempoal" een boerenkiel aan, net als „Kiske en Wiske". Let wel BCV: Wij zijn geen nurksen, die steeds op alles kritiek uitoefenen, maar twee jongens van resp. 20 en 22 jaar, die elk jaar het carnaval van harte meevieren en er steeds weer verlangend naar uitzien. Wij doen hierbij een dringend beroep op wel licht het laatste restje van uw eergevoel om alsnog deze aanstootgevende tekst te veranderen. BREDA A. v. I. T. v.d. M. OP VRIJE VOETEN In Dagblad De Stem van 29 nov. jl. kon den wij lezen dat weer een dertigtal oorlogs misdadigers op vrije voeten zullen komen. Onder hen zijn er 14 die eerst tot de dood straf werden veroordeeld en 13 die levens lang kregen. Maar 15 jaar na het beëindigen van de gruwelijkste wereldoorlog worden deze lieden op onze samenleving weer losgelaten. Zij hebben toch ook schuld aan de vele miljoenen die dikwijls na de gruwelijkste folteringen de dood in werden gedreven. We denken hier aan de joden, ondergrondse strijders en vele anderen die trachtten het juk der onderdrukking af te schudden. Wellicht zullen zij eens in aanraking ko men met hun vroegere slachtoffers die mede door hun toedoen zoveel moesten lijden. En dezen zullen hen dan aan moeten spreken met mijnheer en dank u wel moeten zeggen. Wij willen hier fel tegen protesteren. N.-GINNEKEN V. HUWELIJK BOUDEWIJN Zoals bekend is zullen bij het aanstaande huwelijk van koning Boudewijn met Dona Fabiola koningin Juliana, prins Bernhard en de beide prinsessen Beatrix en Irene, even als het vorstenpaar uit Luxemburg aanwezig zijn, dit als bevestiging van de Benelux- eenheid. Nu bevreemdt het mij, zacht uitgedrukt, waar ook hier ter stede een Beneluxcomité bestaat, waarvan men praktisch nooit iets hoort, dat dit comité ook bij deze bijzondere gelegenheid geen teken van leven geeft. BREDA O. BRANDWEER VAN NIEUW-NAMEN Naar aanleiding van een bericht in uw dagblad van 25 nov. moet het mij als recht geaard inwoner van Nieuw-Namen van het hart, dat in het verslag van de schuurbrand te Clinge tegen de brandweer van Nieuw- Namen een beschuldiging wordt geuit, die iedere grond mist. Ik protesteer hiertegen, omdat hierdoor de brandweer van Nieuw-Namen in dis krediet wordt gebracht, een predicaat dat onze brandweermannen absoluut niet ver dienen. Ik heb steeds een grote bewondering ge had en die heb ik nog voor ons brandweer korps; voor de snelle wijze van uitrukken, zoals we dat bij ieder brandalarm hebben kunnen zien. In die bewuste nacht hoorde ook ik de sirene loeien en hoewel niet bij de brand weer stapte ik mijn bed uit. Ik keek op mijn horloge: het was half één. Daarna ging ik naar het raam om te zien, of ik de brand misschien kon ontdekken. In de verte, rich ting Clinge, was een rode gloed waar te nemen. Vijf minuten daarna zie ik de brand weerwagen de garage uitrijden en vertrek ken in de richting Clinge. Petje af voor die mannen, die toch ook wel zoals ik zullen geslapen hebben, toen de sirene ging en toch op zo'n korte tijd konden vertrekken en nog wel voltallig, zoals ik nadien hoorde vertellen. Ik vind, dat deze mannen groot onrecht wordt aangedaan, als zij na zich zo gehaast te hebben, de andere dag in de krant moeten lezen, dat de brandweer lang op zich liet wachten. Naar ik gehoord heb, is er inderdaad tus sen het ontdekken van de brand en de aan komst van de brandweer van Nieuw-Namen een hele tijd verstreken. Maar die fout zit op Clinge zelf, want naar de commandant van onze brandweer mij vertelde is hij zeven minuten na het telefonisch alarm uitgerukt met voltallige bezetting. NIEUW-NAMEN Hulsterloostraat 117 L. v. VLIERBERGHE GEVAARLIJK PUNT Gaarne zou ik hierbij de autoriteiten eens opmerkzaam willen maken op de onhoud bare toestand die er door het drukke ver keer heerst op de drukke Nieuwe Haagdijk en het gedeelte van de Haagweg bij café Mols. Kort geleden hadden er in een week vier aanrijdingen plaats, waarvan twee met do delijke afloop. Verder zijn er nog vier auto's, die geparkeerd stonden, aangereden, plus bomen die door de aanrijding ontworteld zijn. De oorzaak hiervan is een te smalle weg en slechte verlichting. Ware het niet beter, dat die bomen op zo'n drukke verkeersweg naar alle richtingen werden verwijderd, en het verhoogde middenterrein gelijkvloers werd gemaakt, zodat dan de wagens in het midden geparkeerd kunnen staan? En kan de rijweg niet breder worden gemaakt, zo danig dat de zaterdagse markt toch wel ge houden kan worden, doch met dien ver stande, dat de marktverkopers de oversteek plaats vrij laten? Hopende dat dit schrijven tot grote ver betering zal mogen bijdragen. BREDA HAAGWEGBEWONER (Advertentie) ZONDAG 4 december. Paars. Tweede zondag van de Advent. Tijdeigen Mis Populus, zonder Gloria. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Breda en waar de H. Barbara verder patrones is: Of rood: H. Barbara. Feesteigen. Mis Loquebar. Tweede gebed van de twee de zondag van de Advent. Credo Ge wone Prefatie. MAANDAG 5. Paars. Mis van de tweede zondag van de Advent: Populus, zonder Gloria, zonder Alleluiavers, zonder Credo. Tweede gebed H. Sabbas. Bre da en waar de H. Barbara verder pa trones is: Rood, H Barbara. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Credo. DINSDAG 6. Wit. H. Nicolaas. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Waar de H. Nicolaas patroon is: Credo. WOENSDAG 7. Wit. H. Ambrosius. Twee de gebed Excita uit de Mis van zondag. Credo. DONDERDAG 8. Wit. Onbevlekte Ont vangenis van de H. Maagd Maria. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Credo. Prefatie van de H. Maagd Maria. VRIJDAG 9. Paars. Mis van de tweede zondag van de Advent: Populus, zonder Gloria, zonder Alleluiavers, zonder Credo. ZATERDAG 10. Paars. Mis van de twee de zondag van de Advent: Populus, zonder Gloria, zonder Alleluiavers, zon der Credo. Tweede gebed H. Melchia- des.

de Stem | 1960 | | pagina 11