Geen ver maar nieuwe Aartsfantast bedroog vrouw met leugens en „toneelspel Winston Churchill werd 86 jaar Kleine gemeenschap op een kale dijl WEKROEP RDTERDON DE „BROER" VERRAADDE ZICH jr Rowenta. Rob de Vries d reigt met opheffing van „Theater" De toekomst van Benelux garnizoen Nieuwe bedreiging voor Westberlijns Reactor voor onderzoek: stralingsgevolgen Mgr. Lemmens in Nijmegen herdacht van GEVACOLOR 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 Wat te doen? Nieuwe start Een complex im!' /net Jf Geallieerden niet bezorgd ZN Mevr. Eichmann naar Israël FILM SINT IN EEN GRIJZE TABBERD? „Commander van I Zuidafrikaanse marine NCB komt te Tilburg bijeen KORNWERDERZAND, DORP VAN AMBTENAREN K. ONTSPANNING IIjoe shins voor Ghana du hand MePRIK 26- I XX Het heeft alle zin nog eens te overschouwen wat er onlangs in Nijmegen is besproken in een jaarvergadering van het Nederlandse Comité Benelux. De voorzitter mr. C. baron van Boetzelaer van Oos terhout heeft toen een klacht laten horen over de loomheid, welke er in de Beneluxsfeer te bespeuren is, niettegenstaande alle belangrijks, dat men economisch toch reeds aan Benelux dankt. Hij kwam er wel niet toe evenals onlangs prof. G. Brouwers de stichting van een Bene- lux-voetbalelftal aan te bevelen om dit te verhelpen overigens een gedachte, welke de ons geliefde instelling van een studiecommissie waard is want we moeten dit natuurlijk voorzichtig doen en eerst van alle kanten bekijken, niet zo onbesuisd als Rik van Looy en Peter Post, die zo maar samen gaan fietsen als Beneluxers aprês la lettre Maar Baron van Boetzelaer wilde Benelux ook graag meer leven inbla zen en zocht het meteen al hoger op. Hn stelde voor Benelux een nieuwe im puls te geven door een politieke doel stelling naast en om de economische. De twee inleidingen, die vervolgens de voorzitter van het Verbond van Neder landse Werkgevers dr. ir. F. den Hol lander en de algemeen voorzitter van het Vlaams Economisch Verbond dl'. A. Muiier hebben gehouden, waren won- dérgoed afgestemd op dezelfde gedach te. De poort van west-Europa naar de wereld, de Europoort, welke juist Be nelux met zijn grote havens Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen vormt, mag niet gesloten worden door protectionis tische stromingen betoogde eerstgenoem de. Om dit te waarborgen is een realis tische houding tegenover de Europese vraagstukken nodig en men zal die met meer kans op succes aannemen, indien de drie Benelux-landen op dit punt tot gezamenlijke standpunten komen. Een basis hiervoor is aanwezig in de al zestienjarige ervaring van Benelux, wel ke ondanks moeilijke wederwaardighe den niet bezweken is, omdat zij gedra gen werd door een idealistisch geloof in het gestelde doel en geschraagd door 'n realistische aanpak van de integratie problemen. Die combinatie heeft haar steeds gered en ook gesterkt. Dat moet ons er van afhouden ons blind te staren op de onvolkomenheden, waarmee Benelux nog behept is, en ons juist integendeel stijven in de overtui ging, welke prof. Brouwers heeft uit gesproken, dat wij met het verdrag van de Economische Unie geen t eindpunt hebben bereikt, maar dat dit in we zen een begin, een nieuwe start bete kent. Wat ons nu te doen staat? „In de eerste plaats zullen wij met bekwame spoed regelingen moeten trach ten te vinden voor de vraagstukken, die het Unie-Verdrag nog open laat... Daar naast zouden ook enige bilaterale moei lijkheden uit de wereld moeten worden geholpen, waarbij ik uiteraard niet in de laatste plaats aan het zo langzamer hand beruchte vraagstuk van de water- weken denk", aldus ir. den Hollander. Vervolgens zullen wij de structuur van Benelux zelve moeten versterken. Dit wil nu zeggen, dat wij ook in de politieke sfeer tot intensievere contacten zouden kunnen komen, als reële nood zaak, voortkomend uit het gezamenlijke economisch belang. Het bedrijfsleven moet Benelux active ren door grotere organisatorische en be drijfseconomische samenwerking tussen de drie landen. „Vrijheid van handel en verkeer zijn de pijlers, waarop de welvaart van on- I ze havens rust. Een gemeenschappelijke I verdediging van deze gemeenschappelij- 1 ke belangen zou dan ook spoedig moe ten worden opgebouwd." Geen verslapping, maar een nieuwe I start, dat was de tendens van deze in- I leiding, en dr. Muiier kwam vervolgens aan het slot van een instructief histo- risch betoog. Hij kwam daartoe langs I een enigszins andere weg. Hij belichtte I de structuurverschuivingen in de Bel I gische economie tengevolge van een I sterk progressief gevoerd sociaal be- I leid met als keerzijde grote drang naar I rationalisatie en toeneming van werk- I loosheid, zodat thans een heroriëntatie I VaP Belgische bedrijfsleven nood- I zakelijk is in de richting van nieuwe industrialisatie in de daarvoor gunstig gelegen streken. De noordelijke provin- I cien van België zijn door haar ligging aan zee sedert eeuwen gericht op de scheepvaart, de handel de betrekkingen met de overzeese gebieden. ,,De reoriëntatie gaat ongetwijfeld ook aie weg uit. Antwerpen met zijn haven T?rv,Bljn "mterland, dat uitloopt op de ïmourgse mijnen neemt meer en meer, I BoU cen^ra^e ligging in. De mogelijk- 1 vJai1' aan" en toevoer, de meest I ïiifn i .industrieterreinen, de aanwe- I riin» we™rachten, de directe verbin- I nw dm de kolenmijnen eensdeels en I alloc K- ,^ware industrie anderdeels, dit I riJr edt de meest gunstige voorwaar- I Ho «Jj0or verdere industrialisatie, mits I cG-, 0 rati°nele uitbouw van de infra- I en rS- °°K de l[ZZinZ van Bru^e I en t ian§s de kanalen van Zeebrugge erneuzen biedt grote mogelijkheden gezien het menselijk potentieel, de rijk- oevolkte randgemeenten, de technische scholen in de steden en de snelle ver bindingswegen. Vooral de uitbouw van de grote autosnelwegen voor het vervoer van lichte produkten en de verbinding met de bijzonderste centra brengt ge heel het Vlaamse land in de sfeer van de haven en het industrieel complex, dat zich rond de haven aftekent." Ook dr. Muiier ziet zo Benelux als een enkel economisch complex, uitge rust met enorme mogelijkheden en uit stekend gesitueerd aan de in- en uit- voerpoort van het vaste land met de havens Antwerpen, Rotterdam en Am sterdam. Wij moeten het onderlinge wantrou wen vergeten en zijde aan zijde staan om als een machtige eenheid Europa en de wereldmarkten te veroveren als afzetgebied voor onze produkten." „Het Vlaams Economisch Verbond heeft tweejaarlijkse congressen georga niseerd voor het Bencluxmiddengebied, de noordelijke provinciën Brabant en Limburg en de Zuidelijke: Antwerpen en (Belgisch) Limburg. Is dit gebied niet historisch aangewezen op een gelijk aardige ontwikkeling en bloei? Op ons laatste congres bespraken wij de ban den tussen Zeeuwsch Vlaanderen^ en de provinciën Oost- en West-Vlaanderen. De politieke grenzen lopen hier ook dwars door een gebied, dat historische bin dingen heeft en overigens ook zeer zeer nauw verbonden is met noord- Frankrijk." Eindigde dr. Muiier met een meer idealistisch accent door te bepleiten dat het „mariage de raison" van Bene lux zou plaats maken voor een echte gemeenschap, het realistisch grondak koord was evenzeer als het idealistisch geloof onmiskenbaar bij beide sprekers aanwezig. Zij zagen beiden dat Benelux uit po litieke en economische noodzaak in de huidige constellatie van Europa aan kracht moest winnen op straffe anders van verzwakking harer componenten, dat de economische en politieke nood hier de deugd van de grotere samen werking moést baren. En daarom werd deze jaarvergaderring van het Neder land Benelux - Comité een wekroep en signaal voor een nieuwe start van Bene lux. Wij moeten niet stilstaan; wij moe ten verder; ons behoud is er mee ge moeid. Stil Het krachtigste Westduitse wapen is wel de dreiging van een algeheel han delsverbod met het Ooste^i of bijvoor beeld het verbod om bepaalde grond stoffen, zoals staal, chemicaliën e.d naar het Oosten te vervoeren. PHARMACEUTISCHE FABRIEK ((roter) HILVERSUM De universitaire gemeenschap van Nijmegen heeft gisteren mgr. dr. J. H. G. Lemmens, in leven bisschop van Roermond en bestuurslid van de St.- Radboudstichting herdacht. Deze her denking kon eerst nu worden gehouden in verband met het feit, dat in de va- kantietijd de universitaire gemeenschap niet bijeen was. In de aula van de universiteit waren aanwezig mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond en bestuurslid van de St.-Radboudstichting, de vicaris - ge neraal van het bisdom, de voorzitter van de raad van bestuur van de „St.-Rad boudstichting", mgr. dr. R. Post, het college van curatoren en voorts vele hoogleraren en studenten van de univer siteit. De rouwzitting in de aula werd ge volgd door een H. Mis van Requiem, in de St.-Josephkerk opgedragen door mgr. Post, geassisteerd door twee priester studenten. Een studentenkoor verleende hierbij medewerking. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft meegedeeld, dat er plannen zijn voor de bouw van een nieuwe atoom- reactor, die speciaal zal dienen voor het onderzoek naar de gevolgen van radio actieve straling op de mens. Deze weten schap is nodig voor zowel militaire doel einden als voor de ruimtevaart. Het verschil tussen dze reactor, die ongeveer 2,4 miljoen dollar zal kosten en de gebruikelijke typen is, dat met het nieuwe apparaat snel grote radioactieve straling kan worden geproduceerd, waar aan dieren blootgesteld kunnen worden zo groot als mensen of nog groter. De kennis van de gevolgen van stra ling op de mens werd tot nog toe ge raamd naar de ervaringen die met kleine dieren waren verkregen. Er zal bij de reactor een proefkamer worden gebouwd van ongeveer zes bij zes meter en ruim twee meter hoog, waar diverse grote dieren gelijktijdig ondergebracht kunnen worden. De nieuwe reactor zal in oktober van het volgend jaar gereed komen in het marinehospitaal in Bethesda, Maryland. Het wordt een reactor van het pulse rende type. Het belangrijkste er van zal zijn. dat de besturingsstaven met 'n plot selinge beweging in en uit geschoven kunnen worden, zonder dat de reactor daar schade van ondervindt. In een hon derdste seconde kan een radioactiviteit opgewekt worden die honderd maal zo intens is als de dosis die reeds dodelijk geacht wordt voor de mens. Mensen zouden aan zo'n grote dosis kunnen worden blootgesteld als gevolg van misrekening bij de ruimtevaart of bij een atoombombardement. Het toestel heeft de naam „Triga-F" gekregen. (Advertentie) Geallieerde zegslieden hebben ont kend, dat de opzegging van het handels verdrag tussen Oost- en West-Duitsland zou inhouden dat de bondgenoten nu ook niet meer het recht zouden hebben omj hun ruim 10.000 man sterke garnizoen: in West-Berlijn te bevoorraden Dit handelsverdrag stond geheel los van de rechten waar de bondgenoten aanspraak op konden maken volgens de viermogendheden-overeenkomst. Op 31 december loopt het handelsver drag tussen de beide delen van Duits land af. Het communistische blad „Neues Dedtschland" schreef j.l. zondag: „In dien de handelsovereenkomst ophoudt te bestaan, zal er ook niet meer de moge lijkheid zijn om Oost-Duitsland te be talen voor het gebruik van bet spoor wegnet in dat land door de Amerikaan se. Britse en Franse militairen, en voor het vervoer van voorraden bestemd voor die mannen". Zes weken geleden liet het blad zich in veel krachtigër taal over hetzelfde punt uit. Geen van belde bedreigingen hebben de bondgenoten bezorgd doen worden, aldus een zegsman van de Brit se diplomatieke vertegenwoordiging. Een Amerikaanse zegsman voegde hier nog aan toe, dat de bondgenoten reeds lang voor het eerste handelsver drag met Oost-Duitsland, een contract hadden met de Westduitse federale spoorwegen, voor het vervoer en het in bedrijf houden van troepen- en bevoor- radingstreinen. Waarschijnlijk zal dit contract dus ge woon kunnen worden nagekomen en zullen er geen moeilijkheden om ont staan ondanks de opzegging van het han delsverdrag. t4/w 'teiA lewtjs aZ"e^iekkeft/.-ReiA Volgens de Daily Sketch zal Veronica Eichmann, echtgenote van de nazi-oor logsmisdadiger Adolf Eichmann. haar echtgenoot waarschijnlijk spoedig be zoeken. Het blad berichtte dat mevr. Eich mann toestemming had gevraagd haar man in Israël op te zoeken en dat het verzoek ,,bijna zeker zal worden inge willigd". Het u!ced voegde eraan toe dat het paar door glas van elkaar gescheiden zou zijn, daar Eichmann bij het bezoek van zijn vrouw in een kooi van onbreek baar glas geplaatst zou worden. (Advertentie) Flits kleurenfoto's met (Van een spaanse correspondent) Volgens - niet bevestigde - geruch ten zou de Goed-Heiligman voor nemens zijn, dit jaar een grijze in. plaats van een rode tabberd te dragen. Dit niet zozeer om zich te onderscheiden van de vele z.g. hulp-sinterklazen, dan wel om bij zijn tochten over de daken minder opvallend af te steken tegen Hol land's luchten. Hierop heeft het ontvangst-comité rechtstreeks kontakt opgenomen met de spaan- se ambassade, waarbij gebleken is, dat het hier een volkomen loos gerucht betreft. Gelukkig maar! Iedereen stelt er immers prijs op, dat St.-Nicolaas- avond een kleurig feest blijft! Maar boe staat het met uw foto's? Legt u een kleurig feest ook kleurig vast of draagt de goede Sint op üw opnamen een grijze tabberd, zoals op zwart-wit foto's? Dat hoeft écht niet! Haal daarom bijtijds GEVACOLOR kleu renfilm en flitslampjes. Het St.- Nicolaasfeest is een unieke gele genheid om te ontdekken, hoeveel méér vreugde fotograferen in KLEUR geeft! cA<c COM 6045 Met bijzonder ingewikkelde ver halen heeft de 35-jarige J.A.H. uit Den Haag kans gezien jarenlang een gescheiden vrouw en een echt paar uit Den Haag op te lichten. Dezer dagen is de man aangehou den, nadat het echtpaar door een klem voorval argwaan tegen hem verhalen verteld aan een echtpaar, hem eveneens financieel steunde had opgevat. dat De NCB zal donderdag 15 december een algemene vergadering houden. In de bovenzaal van Centrum. Theater aan de Heuvel te Tilburg zal ir. J. W. Wellen directeur-secretaris van de NCB spreken over de landbouw in de geïndustriali seerde volksgemeenschap. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergade ring moeten voor de heren P. Vercau- teren, Nieuw-Namen; Arn. Kuijlaars, Westciioven; J. Donkers, Erp; J. Schoen makers, Chaam; J. v. Tiggelen, Rucphen en H. Biemans, Breda, tuinbouwdeskun- dige. nieuwe bestuursleden worden ge kozen. In 1956 ontmoette H. de gescheiden i vrouw, die door op kantoor te werken in het onderhoud van haarzelf en haar vier kinderen voorzag. Hij gaf zich uit voor „commander van de Zuidafrikaanse marine, belast met opdrachten voor de geheime dienst". Hij vertelde in Zuid- Afrika twee boerderijen te bezitten op een waarvan twintig kinderen van in de oorlog omgekomen marinemannen wer den opgevoed. Op de andere boerderij wilde hij zich vestigen met deze vrouw. Dit zou echter pas mogelijk zijn na zijn ontslag uit de dienst. Dan ook pas zou hij over veel geld kunnen beschikken, want nu kreeg hij uitsluitend zakgeld. De rest van zijn „aanzienlijk salaris" zette de marine voor hem vast. Bovendien was H. zo vertelde hij verder moreel verplicht zijn dubbelganger en stiefbroer te onderhouden, die hem dikwijls bij zijn opdrachten hielp. De man leek welis waar sprekend op hem, maar hij was een veel nettere verschijning en sprak boven dien vloeiend Nederlands. H. zelf kon zich alleen in het Zuidafrikaans uitdruk ken, hetgeen hij overigens zo goed deed, dat zelfs vele Zuidafrikanen, die hij ten huize van de vrouw uitnodigde, nooit argwaan hebben gekoesterd. Niemand weet, hoe hij deze taal zo goed heeft I geleerd, want in Zuid-Afrika is hij nooit I geweest. Bailey-brug uit 1945volgend jaar komt er een nieuwe. fni :'nnd in "The Times' - v. maar nie- ÜUie ®ntse hoofdstad schonk er mand vee] ,uv *-*1 hoeft aan- "Op 30 november Pilei, m„y ,Riin<lolll|i Churchill op hef aan e„„ lnl het leven geschonken tuur" \i„ ,De geboorte was preraa- korte bericht111,? T'St t0en' dat met dit breonn»™ levensgeschiedenis was erootste mann <jf.hurchiI1- een dcr ry mannen van zij,, tijd. Wa^nSta7aOrte"a-aPk0nd'ging in de Times dus ziin ien.gls,teren heett Sir Winston vierd Riihe?n ht.'.®stf verjaardag ge- 'n vervuilino vnjwel al zijn ambities z"l hü weTlfeM,en gaan en één triomf kunnen £*voeLn°! aan, de lanSe lijst mier te word oudste Britse pre- stone stier? toen" h ooarn Ewart Glad" ch"l tot 1964 h?imy, 89 was- Als Chur" stones „record" hohJ,eVen' hij Glad" a hebben gebroken. milieleden en de kleinkinderen. Het 7ip+ 75" schuiven. ÜS gemakkelijk kan ha?®1 d° ne¥" Meden kwam Chmchffi io --8 T e' kamer ten val v. n zlJn slaap de rug Hii miS. J een beentje in J'ieren op^06^.verjaardag bed, p>-'** 'i-ijaaivtos en speciaal geconstrueerd vo^>gTrwaSaeg^1^dideugewcnCeteen- De de Londense bakker Floris heeft weei traditionele verjaardagstaart gebakken, die elk jaar aan Churchill wordt aange boden. Toen Churchill tachtig jaar was ge worden en drie hartaanvallen, twee be roerten. verscheidene longaandoeningen en andere ziektes achter de rug had, vreesden zijn vrienden dat zij nu ge tuige zouden worden van een langzaam uitblussend leven. Zes jaar later liep Churchill kwieker en beter dan op zijn tachtigste; hij gebruikte vrijwel nooit meer een bril, hij genoot nog van een rijk voorziene tafel en een glas Franse cognac stond nog steeds bij de hand. evenals de speciale lange havanna's, die hij voortdurend rookt. De lichte beschadiging aan zijn rug heeft aan dit beeld van onverwoestbaar heid thans enige afbreuk gedaan, maar Churchills dokters twijfelen er geen mo ment aan. dat hun beroemde patiënt zeer binnenkort weer geheel zal zijn hersteld. Churchill is intussen nog altijd lid van het Lagerhuis, waar hij als afgevaardig de van het kiesdistrict Woodford een enkele keer gezien wordt. De Waddenzee werd door een harde noordwester opgézweept en de golven braken kolkend stuk op de Afsluitdijk. Brokken schuim vlogen door de lucht en de ruiten van de huizen waren met een laag zoutaanslag bedekt. Het was er guur, de wind loeide over de zee en de kale dijk, de zee bulderde. „En toch is het goed wonen in Kornwerderzand", zei een oud mannetje, dat bij de brug naar en kele sportvissers stond te kijken, „maar men moet van de zee en de eenzaamheid houden". Kornwerderzand is het kleinste be woonde dorp van ons land, waar bijna uitsluitend ambtenaren wonen. Het zal wel nooit veel groter worden. Er zijn thans twee huizen in aanbouw, die tegen Kerstmis door respectievelijk een kantonnier en een elektricien beiden in dienst van het rijk zullen wor den betrokken. Kornwerderzand zal dan achttien ambtenaren op één niet- ambtenaar (de plaatselijke hotelhouder) tellen, hoogstwaarschijnlijk een uni cum in ons land. In het dorpje is woningbouw door particulieren verboden. Kornwerderzand maakt namelijk deel uit van onze defensielinies. Het dorpje op de Afsluitdijk is nog erg jong. Op 29 december 1928 besloot de raad van de Friese gemeente Wonsera- deel om het door opspuiten gevormde grondgebied ten oosten van de Midden- gronden in de Zuiderzee en met zand van onder Kornwerd verkregen, Korn werderzand te noemen. Het jonge dorpje baart de gemeente slechts zeer weinig zorgen. Alle voorzieningen en openbare werken de woningbouw dus incluis worden namelijk door het rijk betaald. De bevolking van Kornwerderzand is het klink wellicht wat vreemd ta melijk bejaard. De meeste mensen wonen hier al van twintig tot dertig jaar en daaruit blijkt al, dat zij best tevreden zijn met hun wat eenzaam bestaan. „De stilte, de eenzaamheid valt hier best mee", zo vertelde de heer W. Rouwbos, die het restaurant Keyzer exploiteert en de enige niet-ambtenaar van Kornwer derzand is. „In voorjaar, zomer en herfst passeren dagelijks honderden automobi listen naast Nederlanders hoofdza kelijk Duitsers. Denen, Noren en Zweden de Afsluitdijk en hier op Kornwer derzand wordt bijna altijd wel even ge stopt om een foto te maken. We komen in onze zaak dan soms handen te kort om de gasten te bedienen. Ook 's winters is het hier eigenlijk nooit bijzonder stil. er is bijna altijd verkeer". Alleen tijdens zwart stormen en die komen zelden voor zit men op Korn werderzand vrijwel geheel geïsoleerd. De KNAC adviseert do automobilisten dan namelijk om de dijk te mijden met het oog op overslaande golven. Zeker, de Afsluitdijk is zo sterk als mensenhanden hem maar konden maken en de Korn- werderzanders gaan rustig slapen als er een noordwesterstorm met windkracht negen over de Waddenzee buldert, maar tijdens hoog water kunnen de golven over de dijk slaan en dan is de situatie natuurlijk lang niet zonder gevaar voor de automobilisten. Het is duidelijk, dat men 's winters op Kornwerderzand zijn ontspanning bin nenshuis moet zoeken. Geen wonder, als men bedenkt, dat van de ruim vijftig zie len er altijd wel een aantal de sluis wachters, kantonnier, sluismeester, sluis- kneehts en elektricien dienst moeten doen. Verenigingsleven is er dus vrijwel onmogelijk, maar ook op Kornwerder zand heeft men natuurlijk radio en tele visie. In de tijd van de Zuiderzeewerken was Kornwerderzand een druk plaatsje. Men had er toen verscheidene winkels, een kapper en zelfs een dokter. Bovendien stond er destijds een rooms-katholiek kerkje en kwam er elke zondag een predikant van „de vaste wal" in het pro testantse verenigingsgebouw spreken. Na dat de Afsluitdijk was voltooid verdwe nen de werkkrachten en winkels stuk voor stuk en al spoedig bleef alleen de „ambtelijke" bevolking over. Ook daar meldde zich op een goede dag „de stiefbroer". Maar toen beging H. de onvoorzichtigheid eenmaal luci fers uit een kastje te pakken, terwijl hij niet kon weten, dat daar lucifers lagen. Dit gaf het echtpaar argwaan. En hoewel H. de zaak nog trachtte te redden door ineens te zeggen, dat het hele optreden als stiefbroer maar een grapje was geweest, en hij het in feite toch echt zelf was, ging men zijn gangen meer na. Zo kwam het echtpaar in con tact met de vrouw en toen zij daar de verhalen hoorden, was huns inziens het tijdstip rijp om de politie in de zaak te moeien. Deze had met de opsporing van H. geen moeite, want nog geen week tevoren was hij verhoord voor een oplichting met dezelfde verhalen van een firma, waar hij zich ook als „commander" had voor gedaan, daar evenwel van een vissers vaartuig. In 1944 is H. ook reeds wegens oplichting veroordeeld, waarbij hij de zelfde verhalen heeft gebruikt, zij het in minder gedetailleerde vorm. afwenzigVCrDane£reeeng ?lad -Sovjetskaya Ros- schappen van hem via „een telegrafist","3ia kencht dat de ïegermg van Ghana maar later is fphipkpn w mtdu vier turbineschroef-vliegtuigen van het £saTodanig^'vo^dee^be®troiw 0^ - type Iljoeshin 18 heeft aangekocht voor hield H. grotendeels, dubbel hard wer- de Ghanese luchtvaartmaatschappij Men woonde er eenzaam maar tevre den tot Nederland in de laatste dagen van augustus 1939 mobiliseerde. Korwerder- zand kreeg militairen ingekwartierd, die dienst moesten doen in de sterke forten. In de vroege ochtenduren van 10 mei 1940 werd men ook op Kornwerderzand ge wekt door het gedreun van vliegtuig motoren. Reeds om vijf uur 's morgens moest men evacueren. Nog geen uur later werden de huizen met de grond gelijk gemaakt: het leger moest een vrij schoots veld hebben. Zij. die in 1940 al tot de jaren des onderscheids waren gekomen, zullen zich nog herinneren hoe de forten van Kornwerderzand van 10-14 mei tal rijke Duitse stormaanvallen wisten af te slaan. In februari 1941 keerden de be woners naar hun herstelde huizen terug, maar in het voorjaar van 1945 volgde er een nieuwe verwoesting. In 1947 was het dorpje geheel her bouwd en sindsdien is er slechts weinig veranderd. Twee nieuwe huizen zijn thans vrijwel voltooid, maar men blijft ook daarna nog even bouwen op Kornwer derzand. Op 10 december a.s. wordt er naast de huidige brug die in 1945 voor tijdelijk werd geslagen - een baileybrug gelegd, waarna men in januari met het wegbreken van de oude brug hoopt te beginnen, op de plaats waarvan dan een nieuwe en ruim zeven meter brede over- spanning zal worden gebouwd. Men hoopt dit karwei in augustus van 1961 te heb ben voltooid. Daarna keert de rust weer in Korn werderzand en is het dorpje weer voor de bewoners, de toeristen en.de hen gelaars, die in bussen tot uit Limburg naar dit dorpje komen om er hun geluk te beproeven. Een vreemd, „ambtelijk" dorpje met vriendelijke bewoners is Kornwerderzand. Het is er echter goed wonen voor hen. die van de zee en van de eenzaamheid houden. kend om hiervoor de middelen te ver krijgen. Enige tijd geleden liet H. weer via de „telegrafist" weten, dat hij bij een opdracht ernstig gewond was en iq Schotland in een ziekenhuis lag. Hij had zijn geheugen verloren en om dit op te frissen moest de vrouw hem geluidsbandjes sturen met haar stem en me van haar en hun beide kinderen (zij hadden inmiddels samen twee kinderen gekregen)Voorts mocht zij pakjes stu ren maar die diende zij in dc ke'lderbox te leggen, waar ze 's nachts zouden wor den weggehaald. Lucifers j Na verloop van' tijd stond ineens „de stiefbroer" op de stoep. Hij vertelde dc vrouw, dat het verhaal van Schotland onjuist was. H. was omgekomen bij een opdracht in Duitsland en zijn laatste wens was geweest, dat de stiefbroer (uiteraard H. zelf) zijn plaats zou in nemen in het gezin. Inderdaad leek deze stiefbroer een heel andere man, althans m gedrag en spraak. Sinds 1953 heeft H. ongeveer dezelfde Twee vliegtuigen zullen binnenkort uit Moskou vertrekken en de andere twee zullen later geleverd worden, al dus het blad. De Sovjet-Unie zal tevens de uitrus tingsstukken leveren en voor de oplei ding van Ghanese vliegers zorgen krach tens een tussen beide landen gesloten overeenkomst. Ai ve'-tentie! GAS (Van onze redacteur) De toneelgroep Theater wordt bedreigd met opheffing. De direc teur van het gezelschap Rob de Vries, heeft namelijk laten door schemeren, dat hij het gezelschap niet langer kan leiden onder de huidige omstandigheden. In een communiqué dat gisteren van gemeentezijde verschenen wordt gezegd, dat zowel b. en w. van Arn hem als het stich tingsbestuur van de :oneelgroep Theater op de kortst moge lijke termijn zal na gaan, welke verlan gens van de direc tie onmiddellijk kunnen worden in gewilligd en welke op langere termijn. De directeur van Theater, de heer de Vries, is van me ning. dat Theater geen tehuis in Arnhem heeft. Hij wenst, dat de schouwburg in Arnhem een couponsysteem invoert in plaats van het huidige abonnementensys teem. Daardoor zou het publiek vrijer zijn in de keuze van voorstellingen, die het wil bijwonen. Men wil ook een speciaal repetitielokaal, dat eventueel aan de schouwburg zou worden aangebouwd. Momenteel repeteert men in de boven- foyer. Als die verwarmd moet worden moet de verwarming van het gehele ge bouwencomplex worden ingeschakeld. Op het ogenblik worden zestig van de 460 voorstellingen in Arnhem gegeven en 125 in het oosten van het land. Als reden hiervoor geeft Theater op. dat indien men in Arnhem meer voorstellingen zou ge ven. de exploitatiekosten aanzienlijk zou den stijgen. Bovendien kunnen de andere grote gezelschappen dan minder spelen in de Arnhemse schouwburg, hetgeen volgens Theater niet de wens van het pu bliek is. Overigens moet men het dreigement van de heer de Vries niet al te ernstig opnemen. Reeds vele jaren is de verhou ding tussen directie en de gemeentelijke schouwburgcommissie niet zoals ze zijn moet. Het is trouwens bekend, dat Rob de Vries ambieert weer in het westen van het land te gaan spelen.

de Stem | 1960 | | pagina 7