Debat van Antwerpen met Rotterdam DROSTE Instemming Kamer Mon urnen ten wet Peek&Cloppenburg KNELPUNT: gelijke concurren tievoorwaarden Vogelwaarde krijgt een gemeentelijk sportveld Raad weer Baarland sprak over brandweer SCHELDE-RIJNVERBINDING TELEURSTELLING „Achtergebleven gebied" Gemeenteraad van Breskens hield rustige vergadering Wanbetalers Nog altijd de toto Wild verhaal DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 BENELUX-FUNCTIE ROTTERDAMSE VISIE VOORWAARDE RE DE LIIK ZIJN Zeeland nog niet aantrekkelijk voor industrie Plaatselijke rivaliteit in geding Hoogwaterstanden a Zeeuwse zangersbond Bondsconcours in St. -Maartensdijk öagblaD P extern Van 't groene laken AANBESTEDINGEN Laatste Nieuws Gerechtelijk vooronderzoek tegen Den Besten Schepen mr. L. Delwaide van Antwerpen en burgemeester van Walsum van Rotterdam ijn het met elkaar eens. dat de Benelux- havens samen moeten gaan bij het vervullen van hun taak als de poort van West-Eurupa in de geïntegreerde Westeuropese Gemeen schap. Dit bleek tijdens een lunchbijeenkomst van de Haagse afdeling van het Nederlands Com té Benelux. Maar, zo zei mr. Delwaide. dan zal men eikaars opvattingen moeten leren begrij pen en de wrijvingspunten moeten weg nemen, Met dit laatste besluit doelde hij allereerst op de Sche'de-Rijnverbinding Het Rijnverkeer vertegenwoordigt in feite voor Antwerpen meer dan een vijfde van het totale goederenvei keei in zijn haven. Bovendien is de Rijnvaart er onmisbaar om het voortbestaan van Antwerpens po sitie als lijnhaven te waarborgen. Naarmate de zee- en binnenvaart op de Westerschelde en het verkeer op het kanaal van Zuid-Beveland toenemen (in I960 circa 17.000 zeeschepen en 87.000 binnenschepen) groeien de belemmerin gen op de huidige vaarweg Daarenboven is deze ongeschikt vooi de zich ontwik kelende duwvaart, waarvan Antwerpen toch redelijkerwijze niet verstoken mag blijven. Ónder de Benelux-havens vervult Ant werpen bij uitstek een Benelux-functie. wat hieruit blijkt, dat de Nederlandse koopvaardij er in 1959 niet minder dan 13 pet. van het scheepvaartverkeer voor I haar rekening nam tegen 6,5 pet. in 1937 en 8.7 pet. van het goederenverkeer. Daar mee was het Nederlands scheepvaartver keer in Antwerpen belangrijker dan in Amsterdam. Om dat alles geeft Antwerpen de voor keur aan loyale samenwerking tussen de Beneluxhavens boven openlijke of ver kapte onderlinge bestrijding, zo besloot mr. Delwaide zijn stellingen. Wat was hiertegenover nu het Rotter damse standpunt van burgemeester mr. van Walsum? Even toegespitst als hij was op de belangen van de haven aan de Nieuwe Maas kwam hij niettemin tot deze stelling. Het op zichzelf begrijpelijke en rede lijke verlangen naar een verbetering van de Rijn-Schelde verbinding maakt de bes te kansen op een spoedige verwezenlij king, wanneer een oplossing wordt ge zocht in de richting van een verbetering en modernisering van de bestaande wa terwegen, waarbij in liet bijzonder ook naar een verkorting van de vaarroutes moet worden gestreefd. aw Met die verbetering kan mr. van Wal sum praktisch niet bedoeld hebben het kanaal Hansweert-Wemeldinge voor de Antwerpse Rijnvaart aan te houden door h»t geschikt te maken voor de duwvaart. want dit zou alleen al een kapitaal aan nieuwe sluizen en verbreding kosten. H°t zou bovendien geen verkorting van de I vaarweg betekenen. Men mag daarom aannemen, dat Rot- terdam geen bezwaai heeft tegen een Beneluxkanaal van de Antwerpse dok ken naar de Oosterschelde en ook niet tegen een verdere verkorting van de Antwerpse Rijnvaartweg via een Een- órachtkanaal naar het Volkerak, welke overigens pas tegen reële kosten uitvoer baar is na de voltooiing van het Delta plan. Maar burgemeester van Walsum heeft, alvorens de Rotterdamse instemming met een betere Schelde-Rijnverbinding te vertolken, zeer duidelijk te kennen ge- ^en» dat de verwezenlijking daarvan afhankelijk te stellen is van een conditio sine qua non, een niet te ontwijken voor waarde: ^Voorwaarde voor een verbetering van de Rijn-Scheldeverbinding dient te zijn de bereidheid van België af te zien van maatregelen als de Rijnvaartpremies, vrij slepen en soortgelijke subsidies, terwijl ook losgelaten moet worden de gedachte, aat enige haven aanspraak zou kunnen maken op een vasi aandeel in het Rijn- vervoer'. laatste beoogt Rotterdam dus nr,Hr«e affchaffing van de reeds vóór de getroffen overeenkomst, waarbij Antwerpen circa 20 pet in het Rijnver- m* W gewaarborgd. Dn-r\rVan ,^alsum merkte verdef nog curvZ»iï0r scheppen van gelijke con- ppnve ji-V00rwaardpn' overigens geen stiw ge aangelegenheid, omdat de uu,r van de verschillende zeehavens uiteenloopt, behoort als norm te gelden, dat elke zeehaven haar eigen kosten goedmaakt. Dit impliceert, dat in beginsel noch de plaatselijke overheid, noch de landelijke overheid, hetzij direct, hetzij indirect, bijdragen mag verlenen n de kosten van de exploitatie van de haven Wordt overeenkomstig gehandeld, dan ligt daarin ook een rem op de uit breiding van elke afzonderlijke haven Hier nu wringt de schoen bij dit stre ven naar gelijke concurrentievoorwaar den en het gevolgelijk bedingen van af schaffing van de Antwerpse Rijnvaart premies en van andere openlijke of ver kapte Belgische overheidssubsidies ten gunste van Antwerpen Waarbij men evenwel van Rotterdam een redelijke houding mag verwachten om dit euvel in zijn reële proporties te zien en te cureren, want wel terecht wordt gesteld, dat de structuur van de zeehavens zeer uiteenloopt, juist o.a. in haar verhouding tot de publieke hogere en lagere overheden, en het is ook weer niet zo, dat Rotterdam of het Rotter damse bedrijfsleven alles zelf doet en iede-e subsidie van de overheid ver smaadt, b.v. bij de uitleg van Europoort. Men zal daarom wel moeten aansturen op het tot stand brengen van in wezen gelijke concurrentievoorwaarden, waarbij dan nog onderlinge structuurverschillen tot de schijn van het tegendeel aanlei ding zouden kunnen geven. Om terzake alle wantrouwen weg te nemen zou me; een arbitragecommissie kunnen instellen, die mogelijk weer op duikende ernstige afwijkingen van een gelijke grondslag zou moeten kunnen on gedaan maken. Deze moeilijkste hindernis voor de op lossing van het Schelde-Rijnvraagstuk moet bij wederzijdse goede wil naar Be- neluxgeest in Rotterdam en Antwerpen zowel als in Brussel en Den Haag uit eindelijk genomen kunnen worden. De bijeenkomst, waarvan in bo venstaand artikel sprake is. trok ongewoon grote belangstelling. O.a. waren er de ambassadeurs van België en Luxemburg alsmede ir. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat en ir. Gieben, se cretaris-generaal. Het debat was zeer levendig, waarbij vooral opviel een tussen komst van mr. Burger, voorzitter van de PvdA-jractie. Hij keerde zich tegen p.q. Van Walsum door de verklaring, dat er geen sprake mocht zijn van het verbinden van economische voorwaarden aan een beslissing, die op politiek niveau zou vallen. Mr. Delwaide zag in het stellen van de Rotterdamse voorwaarden een poging tot ver traging. terwijl Antwerpen toch echt niet langer kan wachten. In dit verband wekte zeker te leurstelling de ter bijeenkomst cir culerende mededeling, dat de Ne derlandse onderhandelaar jhr. Tjarda van Starkenborgh Steehou wer wegens familie-aangelegen heid voor drie maanden naar de Ver. Staten is vertrokken. Aan de dringende wens, zo mogelijk nog dit jaar met een rapport voor de dag te komen, kan de commissie- Tjarda-Gruben dus zeker met vol doen. (Advertentie) Voor de afdeling Vlissingen van de V.V.D. sprak mr. J. F. G Schlingemann, lid van de provinciale staten, over de ontwikkeling van Zeeland in het alge meen en die van Vlissingen in liet bijzonder. Spreker wees op de oorzaken van de ontvolking van het platteland, en het gebrek aan animo bij het bedrijfsleven om zich in Zeeland te vestigen. Hij concludeerde, dat zowel Vlissingen als de gehele provincie aantrekkelijker gemaakt moet worden voor inwoners en buitenstaanders. Als remmende factoren voor de ont wikkeling noemde hij de trek naar de randstad, en de geografische ligging van de provincie. Ook zijn er enkele materiële vestigingsremmen Een hier van is het elektriciteitstarief van de P.Z.E.M. Dit is een van de vicieuze cirkels, zoals er meer zijn in Zeeland. Het is echter moeilijk deze te door breken, want de tarieven zijn hoog, omdat er geen grote industriële af nemers zijn, deze afnemers worden juist door deze tarieven afgeschrikt om zich te vestigen. Het Statenlid verwacht op lange ter mijn gunstige resultaten voor de Zeeuw se ontwikkeling. Op korte termijn voor ziet hij voor projecten als een vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaande- ren en de industrialisatie in het Zuid- Sloe-gebied geen grote ontwikkelingen Wat Vlissingenu betreft, meent hij, dat enkel uitbreiding van deze stad met Souburg en Ritthem geen oplossing is voor alle problemen. Het is voor Vlis singen van groot belang de stad aan trekkelijker te maken voor vestiging. Wat betreft het saneringsplan is hij van mening, dat dit niet aan alle eisen vol doet. Mr. van Walsum heeft trouwens in zijn repliek ook gepleit voor overleg tussen de gemeentebesturen en kopstukken van het bedrijfsleven uit beide steden. Het is tenslotte nog merkwaardig, dat geen van beide debaters in hun stellin gen nog gewag maakten van het Moer dijkkanaal: ook mr. Delwaide deed dit niet. Wel trachtte een vraagsteller de Ant werpse schepen op di+ punt uit zijn tent te lokken, maar hij bepaalde zich ot de verklaring, dat zijr stad de best moge lijke verbinding verlangde. Welke dat zal zijn, moesten de onderhandelaars maai bepalen. Van de andere kant zinspeelden zij evenmin op het Kreekrakplan, dat ook rechtstreeks wel niet aan de orde was, maar deze zwijgzaamheid mag Noord brabant wel doen beseffen, dat het bij zijn plannen in goed vertrouwen niet zo maar op de belangstelling of steun van anderen mag rekenen en zeker niet mag inslapen, juist veeleer terdege zonder verdeeldheid voor zichzelf zal moeten opkomen. jaarlijkse last zal meebrengen van on geveer f 4000.- en men vroeg zich af ol 't algemeen belang tegen deze extra last voldoende zou afwegen. Terneer nu in de praktijk alleen het kerkdorp Bosch- kapelle van het veld zal profiteren en om de tweede belangrijke reden, dat de gemeentebegroting ook zonder die extra last al een tekort van rond f 30.000.— vertoont. Overwinning Dit laatste argument wuifde de heer De raad van Vogelwaarde is van een probleem verlost. Na een lang debat werd besloten tot de aanleg van een gemeentelijk sportterrein. De raad bleef bij deze bespreking in stijl, want men had precies de duur van een voetbal wedstrijd nodig om tot deze beslissing driek<kweanrtnur ha,? ide p00i ler laconiek weg met de op- -duurd vonden en- rnerkmg, dat er toch een post „onvoor zien" op de begroting staat en verder nog een heleboel memorieposten, die z. i. best wat verhoogd konden worden. De heer Peerman die ook een gémeen- telijk sportterrein wenste was wel ge negen om bij wijze van compromis het voorstel van b. en w. te steunen om het college de tijd te geven om met oekwame spoed de plannen voor de aanleg van een sportterrein uit te wer ken. Het aanvalstrio wilde echter van geen uitstel meer weten; de knoop moest maar direct worden doorgehakt. Burgemeester Hendrikse bracht de riva liteit tussen de dorpen Boschkapelle en Stoppeldijk nog in het geding. Indertijd heeft de raad besloten om de industrie van de fa. Meijerink te vestigen te Stoppeldijk, omdat daar het meest ge schikte terrein beschikbaar was. Bosch kapelle heeft zich daarbij neergelegd. Nu de meest aangewezen plaats voor een gemeentelijk sportterrein in Bosch kapelle aanwezig is, dien ook daar het terrein te komen vond wethouder de Bakker. De ware sportliefhebbers van Stoppel dijk zullen daartegen geen bezwaar kun nen hebben en de jeugd krijgt hiermee de kans de rivaliteit tussen de dorpen te doorbreken. Het laatste woord was hiermee nog niet gezegd, maar uitein delijk kwam dan toch de overwinning voor een gemeentelijk sportterrein. kele leden het hard tijd om even te rusten. Rust is in de raadzaal van Vo gelwaarde een ongekend verschijnsel en ook nu toonde de voorzitter geen me delijden. Als de hardste trainer legde hij opnieuw de zweep over de spelers en het was dan ook een moegestreden tiental, dat uiteindelijk de zege voor een gemeentelijk spo. tteirehi binnenhaalde. Dat slechts een tiental deze strijd uit vocht, vond zijn oorzaak in het feu, dat de heer van Hove verhinderd was de vergadering bij te wonen. Het sportter rein haalde het met 8 tegen 2 stem men, zulks tot grote vreugde van „de publieke tribune" i.e. het voltallige be stuur van de Boschkapelse voetbalver eniging „Vogelwaarde". De strijd was dus hard, maar werd overigens f-air gespeeld. B. en w. kwa men met een voorstel om de voetbal club „Vogelwaarde" voor 1961 een sub sidie toe te kennen van f 1000 plus f 150.- voor het jeugdcomité van die club. Bovendien zou de gemeente dan voor een kleedlokaaltje zorgen. Dit bal letje werd al direct uitgetrapt door de heer Boeding. Hij was van mening, dat nu al lang genoeg onderhandeld was over de aanleg van een gemeentelijk sportterrein en hij gaf het advies met een door te zetten. Dit was taal naar het hart van wethouder de Bakker en de heer de Poorter en dit aanvalstrio schoot er daarna lustig op los. B. en w. voerden ter verdediging aan, dat de aanleg van een sportterrein een Morgen, donderdag 1 december, gelden voor de pi-ovincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 1.36 en 13.50 uur; Terneuzen 1.05 en 13.22 uur; Vlissingen 0.38 en 12.54 uur; Wemeldinge 2.21 en 14.39 uur. Geef Droste letters. Vraag Droste letters. De Sint kent ze al sedert generatiesI altijd welkom! Begrotingen Het vaststellen van de gemeente-be groting 1961 had heel wat minder voe ten in de aarde, deze werd vastgesteld met een totaal aan inkomsten en uit gaven op de gewone dienst van f 651.574,30. Voor de algemene reserve tot een bedrag van bijna f 30.000.De kapitaaldienst vertoonde een nadelig slot van f 185.211,81. Tegenover een to taal aan uitgaven op deze dienst van i 1.871.302,27 is geraamd aan inkomsten f 1.686.090,46. Ook de begroting Burgerlijk Armbe stuur werd zonder opmerkingen goed gekeurd, met een bedrag aan subsidie van de gemeente van f 33.000.—. Het bedrag per leerling voor het bijzonder lager onderwijs werd vastgesteld op f 50.per leerling. Bij de ingekomen stukken bevond zich de door Ged. Staten vastgestelde reke ning over het dienstjaar 1958, terwijl de rekening 1959 aan de raad werd aan geboden. Van de Cultuurtechnische dienst was een schrijven ingekomen inzake de aan sluiting op het elektriciteitsnet van ver schillende panden in het kader van de ruilverkaveling Stoppeldijk. Door de PZEM is terzake een plan opgemaakt en de financiële consequenties voor de gemeente werden berekend op 20 pet. van de totaalkosten, ofwel een bijdrage van f 15.428.In deze gemeenten zou den 19 percelen voor aansluiting in aan merking komen. De belanghebbenden zouden dan f 400.per aansluiting en f 40.per ha moeten bijdragenn. De rest van de kosten wordt gedragen door de provincie en de PZEM. De heer de Poorter vroeg nog de aandacht voor een doelmatige bestrij ding van de gladheid in de winter. Te vens achtte hij een lichtpunt aan het begin van de oprit te Stoppeldijkveer nodig. De heer Boeding vond het ook wenselijk om het kruispunt Provinciale- weg - Schoolstraat van verlichting te voorzien. Volgens de voorzitter zou dit moeilijk te verwezenlijken zijn, aange zien ter plaatse geen kabels voor straat verlichting liggen. (Van onze parlementaire redacteur) „Nederland kan op het gebied van de monumentenzorg welhaast een achtergebleven gebied worden genoemd" Deze uitspraak van staatssecretaris Scholten (O. K. en W.) werd gisteravond door de Tweede Kamer volledig beaamd. Men noemde het daarom een „be langrijk moment", dat nu, na vijf jaar van voorbereiding, een mo numentenwet in behandeling kon worden genomen Minister Cals, die dit wetsontwerp destijds heeft ingediend, werd er door de socia list Willems uitbundig voor gepre zen. Het wetsontwerp als zodanig had in grote lijnen de instemming van de Ka mer. Tot dusverre bestaat de wettelijke bescherming van monumenten voorna melijk uit een verbod om erkende monu menten te slopen of te verbouwen. In de praktijk is dit onvoldoende gebleken. De monumentenwet van minister Cals regelt nu ook modernisering van monu menten, de behandeling van kerkelijke monumenten, de taak van gemeenten en provincies bij de monumentenzorg, ae bescherming van de stads- en dorpsge zichten en oudheidkundige opgravingen. Op basis van dit wetsontwerp wordt voorts een lijst van beschermde monu menten opgesteld. Het oorspronkelijke ontwerp kende ook een onderhoudsplicht voor eigenaars van monumenten. Bij het vooroverleg met de Kamer is die onderhoudsplicht er uit verdwenen. Enkele Kamerleden betreur den dit. Staatssecretaris Scholten meen de echter, dat het ook zonder onderhouds plicht mogelijk zal zijn een goede be scherming van monumenten te verzeke ren. Als het Rijk dan maar bijspringt, hoopt mr. Baeten (KVPj. Deze Limburgse af gevaardigde betreurde het, dat de nieu we wet aan privépersonen het doen van opgravingen verbiedt. Mr. Scholten bleek echter bang voor „beunhazerij" op dit ge bied. Opgegraven „roerende" monumenten moeten worden aangegeven. Ook als ik bij een verbouwing onder de kelder van mijn huis oude munten zou vinden? vroeg de liberaal Berkhouwer. Alleen als u zeldzame munten zoudt vinden, ant woordde staatssecretaris Scholten. Wie in eigen grond een „schat" vindt, mag deze overigens houden. Vindt men iets op het terrein van een ander, dan mag men het ook behouden, maar dan moet aan de eigenaar van de grond de helft van de waarde van de vondst ver goed worden. Een hobby Geen vondst was het optreden van de socialist Willems. De heer Willems is archeoloog. Hij beging echter de vergissing zijn persoonlijke hobby in de Kamer uit te leven. Hij sprak bij na twee uur. Toen de Kamer protesteerde want hij sprak nog slecht ook riep de heer Willems: ,Maar ik mag maar één keer per jaar bij de begroting van O, K. en W. spreken. Nu heb ik de kans". Nieuwe protesten. Het hielp niet. Bij de replieken, waaraan hij als enige deelnam, protesteerde de heer Willems tegen beperking van de spreektijd. Het gaat om een belangrijke zaak, vond de heer Willems. Hij zag een andere belang rijke zaak over het hoofd, n.l. dat zijn optreden bepaald niet heeft bijgedragen tot een vergroting van zijn prestige als tweede voorzitter van de P.v.d.A.-frac- tie. Vandaag wordt er over enkele wijzi gingsvoorstellen gestemd. Mr. Baeten en de heer Willems hebben in het verband van de bescherming van stads- en dorpsgezichten voorgesteld res pectievelijk bomen en beplanting even eens onder de monumentenwet te laten vallen. Staatssecretaris Scholten voelt daar niet veel voor. Bomen en planten zijn wezens vreemd aan monumentenzorg vond hij. Maar de wet spreekt ook over vaarten en sloten, zei mr. Baeten. (Van onze verslaggever) De Zeeuwse Zangersbond houdt op 10 juni 1961 het bondsconcours in St.-Maar tensdijk. Het solistenconcours zal op 8 april worden gehouden in het „bevrij de" Kortgene. Dit is besloten op de al gemene vergadering van de bond in Slot Ostende te Goes. De vereniging VZOS le St.-Maartens- dijk heeft zich bereid verklaard de or ganisatie van het bondsconcours op zich te nemen. De vereniging bestaat volgend jaar 40 jaar. Zij zal de onder neming ook financieren, zodat de pro vinciale subsidie kan worden aangewend voor het solistenconcours. In het bestuur werden gekozen de he ren L. M. Naaktgeboren te Middelburg, de kandidaat van het Souburgs Mannen koor, en Jac. Kwaak te St.-Maartens dijk. Over de verkiezing van deze laat ste heer besliste het lot, nadat dë stem ming twee keer was gestaakt. Zijn rivaal was de heer J. M. v. d. Berge te Kruiningen. Na twintig jaar iid te zijn geweest nam penningmeester Hennekey uit Re- tranchement afscheid van de bond. Op voorstel van voorzitter E. J. C. Sinke werd hij tot erelid benoemd. Als souve nir aan zijn afscneid kreeg hij een pijp. „Retranchement wordt alsmaar kleiner en kleiner", aldus de heer Hennekey, „en dat legt een steeds grotere last op degenen, die nog trachten te redden wat er te redden valt. Het is daarom dat ik van het werk in de zangersbond afscheid neem." Het nadelig saldo over 1960 bedraagt volgens de boeken f 19,93. Dank zij ver schillende nog te betalen bijdragen, mag men een batig saldo verwachten van f 450,58 op een totaal aan uitgaven van f 1126,03. (Van onze correspondent) De gemeentraad van Breskens heeft zich nogal uitvoerig bezig gehouden met de behandeling van een aantal vra gen van de heer J. Carels. Een van de vragen had betrekking op het verhuren van een handelarenbox in de vismijn aan de coöperatie van vishandelaren. De heer Carels stelde voor de box voor een jaar te verhuren en daarna de box weer ter beschikking te stellen van de handelaren. De stemming kwam in het nadeel van het voorstel uit. Men kwam nog eens terug op het be leid van de waterleidingmij. Zeeuwsch- Vlaanderen. Verschillende raadsleden spraken hierover hun verwondering uit. Het voorstel om de bankhelling uit te breiden werd goed gekeurd. De uitbrei ding bedraagt een breedte van 4 meter en zal f 8035 kosten. Ten behoeve van het lossen van ha ring heeft men 1000 manden aangekocht. (Van onze correspondent) In Baarland is tijdens de laatste raadsvergadering weer gesproken over de brandweer. De brandweer, die onlangs in bed bleef liggen, toen het sein werd gegeven tot een nachtelijke oefening. De oefening mislukteEen en ander kwam ter tafel bij een voorstel van b. en w. voor de brandweer een sirene aan te schaffen. Het voorstel werd tenslotte aangehouden. „Waarom is die oefening mislukt?" vroeg de heer De Vriend (G.B.), die een meester is in het voeren van oppositie. De burgemeester kreeg in die bewuste nacht het bericht, dat de brandweerlie den niet te wekken waren. Maar, zo vroeg het raadslid, heeft bij de brand weercommandant wel de vaste wil voor gezeten om een oefening te houden? Oefe nen, filosofeerde het raadslid verder, is nabootsen van de werkelijkheid. Stel u voor dat het echt brandalarm was ge weest Hij, had herhaaldelijk gezien, dat de brandweermannen wel present wa ren als de torenklok werd geluid ten te ken van brandalam. Wil de brandweer nu e ensirene afdwingen? En de burge meester had de volgende nacht weer een oefening moeten doen houden, meende hij tenslotte. De heer Van Damme (AR.) verklaar de een voorstander te zijn van een alarm- Hiermede is een bedrag van f 6000 ge moeid. Verhoging Nadat in de vorige vergadering de verhoging van de reinigingsrechten moest worden aangehouden konden de ze nu worden goedgekeurd. Op een vraag van de heer Carels deelde burgemeester Eekhout nog mede dat in verscheidene Zeeuwsch-Vlaamse Gemeenten de gedachten uitgaan naar een centrale vuilverbranding. Hij was van mening dat dit idee het overwegen waard is. Het voorstel van b. en w. om afwij zend te beschikken op een verzoek van de R.K. Zeeuwsch-Vlaamse woning bouwvereniging te Kloosterzande, om de in Breskens gebouwde woningwetwo ningen over te nemen, kreeg de goed keuring van de raad. De gemeenteraad ging tenslotte zon der hoofdelijke stemming akkoord met het nieuwe ontwerp gemeenschappelijke regeling voor de centrale dienst west- Zeeuwsch-Vlaanderen. rje V.N. waren al in geldnood, omdat verschillende landen hun contri buties niet geregeld betalen. Zo staan bij de volkerenorganisatie in het krijt Nationalistisch China voor een bedrag van 25 miljoen gulden. Egypte voor 1,6 miljoen, Ghana voor bijna 4 ton, India voor 10 miljoen. En wat al die nieuwe staat-leden zullen opbrengen, moeten we maar afwachten. Deze wan betalers bezorgen de leiding van de V.N. natuurlijk veel kopzorgen. Doch daar komt nu nog iets bij. De hulp verlening in Kongo door middel van een internationaal leger kost natuurlijk schatten gelds. Tot die hulpverlening is gezamenlijk besloten. Bij dit besluit behoorde het heffen van een extra contributie van de aangesloten staten. Rusland en zijn onderhorigen weigeren echter te betalen. Door middel van die hulpverlening hoopte Moskou vaste voet te kunnen krijgen in de nieuwe onafhankelijke staat. Dat scheen aan vankelijk ook te lukken. Doch het tij keerde. En nu heeft de Sovjet-regering in haar balorigheid besloten de op zich genomen geldelijke bijdragen een voudigweg niet te betalen. Een gewone vereniging royeert wanbetalers. De V.N. kunnen dat zo maar niet. Maar het is hoogst onrechtvaardig, dat de trouwe betalers nu ook de schulden van de weigerachtigen zullen moeten voldoen. De V.S. dragen daarbij de zwaarste last. Op de duur moet dit spaak lopen. T)e toto blijft maar in het nieuws. Nu kondigt minister Beerman op eens aan, dat hij toch nog met een wijziging van de Loterijwet komt om de huidige toto te wettigen. Want wat er nu draait en met opmerkelijk succes draait klopt toch niet met de bestaande bepalingen. Na de ver werping van zijn totovoorste) in de Eerste Kamer had de minister in een balorige bui verklaard, dat hij die bestaande wet nu eens heel precies zou gaan toepassen en dat men dan maar moest zien wat er van kwam. Die bui was echter na enige tijd wat gezakt en er kwam nu toch een tijde lijke regeling te voorschijn, waarover de sportliefhebbers wel bedenkelijk het hoofd schudden, maar die het goed deed. Die tijdelijke regeling krijgt nu een steviger legale basis, terwijl de steen des aanstoots waartegen men toch niet zo erg stootte dan ook nog verwijderd wordt: de prijzen in goe deren. Hierdoor wordt dan eer. kwestie, waaraan men zelfs een heel kabinet had willen ophangen, netjes opge ruimd. Tenzij nu de anti-revolutionai ren weer bezwaar gaan maken, omdat het gokken weer wat aantrekkelijker wordt gemaakt. Je kunt nooit weten. f)E vorige week had de overigens be zadigde Nieuwe Rotterdamse Cou rant een wild verhaal over het optre den van mr. Luns in de ministersver gadering van de Westeuropese Unie. Onze minister zou zich vreselijk opge wonden hebben over het feit, dat En geland versterkingen voor de marine aan Indonesië leverde en hij zou de hele vergaderorde in de war hebben geschopt. Minister Luns heeft dit in een ge sprek met de Volkskrant tot pertinen te leugen verklaard. Het geval heeft zich zó voorgedaan: „Aan het eind van de ochtendzitting stelde de Belgische minister Wigny voor dat ik mijn aan gekondigde verklaring nog net even voor de lunch zou kunnen voorlezen. Daar ging iedereen mee akkoord. Ik zei mijn zegje juist heel rustig. Ik wil er nu bovendien wel bij vertellen dat mijn Engelse collega wist wat ik ging meedelen". Maar de N.R.Ct. wist te vertellen, dat minsiter Wigny „wegens de opge wonden stemming van zijn Nederland se collega de vergadering voortijdig had moeten beëindigen De conclusie van de N.R.Ct. was, dat minister Luns eerder een debet- dan een creditpost voor Nederland bete kende. We mogen nu wel vaststellen, dat dit stukje journalistiek eerder een debet- dan een creditpost voor een ge renommeerd blad vormt. systeem, maar liever een wekkerschel- systeem. dan een sirene, die de ganse ge meente uit bed haalt. Op voorstel van b. en w. werd beslo ten afwijzend te beschikken op de sub sidieverzoeken van de Kon. Ned. Mij van Tuinbouw en Plantkunde. Stichting Re creatie voor de actie „Opgeruimd staat netjes". Reclassering Leger des Heils te Middelburg en Matigheidsmissie Militai ren. De heer De Mol zei in verschillende raadsverslagen te hebben gezien dat sub sidie wordt verstrekt aan de nazorg b.l.o. a 8 ct. p. inwoner en vroeg wanneer dit hier aan de orde komt nadat het eer der is aangehouden. Spreker informeert voorts naar de te bouwen b.l.o.-school te Goes. De voorzitter antwoordde dat toestemming is gegeven plannen te ma ken. Om het gewestelijke kampioenschap ma-akte Nieuwvliet een goede beurt, door tegen IJzendijke gelijk te spelen: 44. Een nog hogere score bereikte Aardenburg Kaai tegen Eede. namelijk 62. Aardenburg Markt won tegen Sint Kruis met 53. De eerste 2 partijen werden door de Biezen tegen „"Victory" gewonnen. We gens ziekte moesten de resterende par tijen worden uitgesteld. Biezen zit nu op fluweel, maar tijdens de returnwedstrijden kan er nog veel gebeuren. Vooral de Marktbewoners van Aardenburg worden gevaarlijk. UITBREIDING BEATRIX KLEUTERSCHOOL IN SOUBURG In opdracht van de stichting Beatrix kleuterschool werd in Concertgebouw De Zwaan aanbesteed het uitbreiden van het schoolgebouw in West-Souburg met bij komende werken. De uitslag was als volgt: fa. A. Poelman en Zn.. Ritthem 42.527; J.M. Goedemondt, Vlissingen 44.460; fa. P. de Visser en Zn.. Vrou wenpolder 46.340: A.C. Haeck, Souburg 46.500; L. de Jong, Vlissingen 47.560. De Amsterdamse officier van justitie, mr. J.F. Hartsuiker, heeft een gerechte lijk vooronderzoek gevorderd tegen de Socrates-directeur N. den Besten, die sinds vrijdag jl. in bewaring zit omdat hij zijn curator niet de gevraagde infor maties heeft verschaft over zijn gefail leerde n.v. Mr. Hartsuiker heeft hiertoe besloten op grond van een proces-verbaal, dat de afdeling zwendelzaken en oplich tingen van de Amsterdamse centrale re cherche tegen de heer Den Besten heeft opgemaakt wegens het niet hebben van een behoorlijke boekhouding. Zulks is vereist volgens artikel 6 van het wetboek van koophandel. Overtreding van dit voorschrift kan worden gestraft met een gevangenisstraf van maximaal een jaar. Een rijks-accountant zal de rechter-com- missaris in het vooronderzoek bijstaan. De Socrates-affaire heeft niet alleen veel kopij voor de Nederlandse dagbladen en tijdschriften opgeleverd, ook in het buitenland wordt aandacht aan deze mil joenenzaak besteed. Een Duits weekblad bevat deze week een uitvoerige repor tage over de zaak-Den Besten, waarin zelfs wordt gesuggereerd dat de presi dent-directeur van n.v. Socrates met geld van de Amsterdamse Bank een film over de oorlogsmisdadiger Eichmann zou gaan maken. EXAMENS ECONOMIE De heer J. Dellaert uit IJzendijke is aan de r.-k. economische hogeschool te Tilburg geslaagd voor het doctoraal examen economie.

de Stem | 1960 | | pagina 3