Walcheren de BUCK Zeeuwsch-Vlaanderen 26. w Deb met KM Exclusieve aanbieding Boerinnenbond nu in Ovezande opgericht Nieuw- en St.Joosland stelde begroting vast Oostburgse kleuters nu in klein aards paradijsje" Vergadering van IJsclub Dagblad De Mem Kleuterschool voorportaal van het latere leven Wat en Waar concur Elektronische start in L.T.S. Installatie van burgemeester J. C. Hoftijzer A. Walking - Hulst BUREN Esso Liege de Schelde op DAMES VESTEN Appel-diefstal uit veiling te Goes Jaarvergadering: „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 Schooljeugd reist door Amerika PHILIPS MIXER f 47,50 Brandweerauto n voor BiervlietOostburg en Schoondijke Feestelijke dag voor Terneuzen Geslaagde uitvoering „Het Witte Legioen" Demonstraties W.I.K. Voor pracht speelgoed o.a. MARCKLIN TREINEN naar PAUL OUWENEEL ZUIVER WOLLEN 70 VROOM DREESMANN Huiverig Verschillende subsidies 55 Gezonde spruit K.A.-groep Vandaag Morgen BENELUX- KOTTERE VISE VOORWA m *1% MIDDELBURG In de La^er Technische School zal vrijdag een aanvang worden gemaakt met de nieuwe cursus voor opleiding tot elektronisch-monteur De lessen voor deze cursus - de enige in Zeeland - zul len worden gegeven in het geheel nieuw ingericht lokaal voor elektrisch meten Tijdens de jaarvergadering van de Middelburgse IJsclub, die in de Sociëteit de Vergenoeging werd gehouden, deelde de voorzitter tr. H. Visser mee, dat er als gevolg van de droge zomer van 1959 scheuren waren ontstaan in de grond van de ijsbaan, zodat de harde onder laag water doorliet. Hierdoor ontstond er groot ongemak tijdens de van korte duur, zijnde ijsperiode in 1959. Door de Nederlandse Heidemij is na afloop van deze ijsperiode een onderzoek ingesteld, waarna een plan tot verbetering van deze situatie werd opgemaakt. Dit kon echter als gevolg van de hieraan ver bonden financiële consequenties niet worden uitgevoerd. Er bestaat bij het bestuur echter goede hoop, dat door de vele regens van de laaste tijd de lek kage veel minder is geworden. In zijn jaarverslag kon de secretaris mr. J. J. van der Weel melden dat er een goede belangstelling bestaat voor de ijsclub. Ook bleek, dat de explotatie van het kampeerterrein in de zomer maanden op de ijsbaan bevredigend is. Het aantal overnachtingen is gestegen van 1300 in 1959 tot 1800 in 1960. Het bestuur heeft dan ook plannen om vol gend jaar het sanitair uit te breiden. In de plaats van de aftredende be stuursleden de heren Mr. J. J. van der Weel en J. W. de Beijl werden geko zen mr. A. Berkhout en mr. F. W. M. van Oppen. Een groot aantal scholieren uit de zes de klas van de lagere scholen hebben in City genoten van een „Droomreis door Amerika", een film, die door het Aard rijkskundig Jeugdcentrum werd aange boden. Tijdens deze „aardrijkskundeles" maak ten de jongens en meisjes een tocht dwars door Amerika, die begon in Alas ka en eindigde in Mexico. Deze ander half uur durende reis ging langs de Alas ka Highway. Deze 3000 kilometer lange weg werd in de tweede wereldoorlog in de recordtijd van acht maanden aange legd door Amerikaanse ingenieurs en Ca nadese arbeiders. In Canada werd een bezoek gebracht aan de Calgary Stampede, de plaats waar jaarlijks de cowboys samen komen om zich te meten in het berijden van wilde paarden en stieren, lasso werpen en chuckwagonraces. Meer naar het zuiden bezocht men het bekende Yellowstone National Park en cultuurhistorische monumenten. VLISSINGEN VLISSINGEN-HSV 3%-4M (VOORLOPIG) Vlissingen heeft het tegen HSV eigen lijk een beetje laten zitten Vooral de heer A. Mast liet zuivere winst liggen en wat erger was: hij verloor uiteindelijk Hansweerl KERKKOOR In de zaal Thalia heeft het r.-k. kerk koor St. Caecilia een feestelijke bijeen komst gehouden. Bedoeling was de jaarvergadering te houden, maar door de gezellige sfeer heeft men deze op een nader tijdstip moeten vaststellen. PARLEVINKERS DANSTEN GEZELLIG De door de Hansweertse Parlevin kersvereniging gehouden dansavond mag werkelijk geslaagd genoemd wor den. De belangstelling was bijzonder groot, terwijl de stemming ,,er in" zat. De heer Stevense, voorzitter van de vereniging, zei dat er voor het winter seizoen nog meer activiteiten zijn te verwachten. Heinkenszand B. en w. blijven werklieden benoemen Naar aanleiding van het voornemen van b. en w. een derde gemeentewerk man te benoemen is in de raadsvergade ring het destijds door de heer M. C. de Leeuw gelanceerd voorstel, de benoe ning van gemeentewerklieden voortaan te laten geschieden door de raad, waar over In de vorige vergadering de stem men staakten, met vier tegen drie stem men verworpen. Voor stemden de heren M. C. de Leeuw, M. van Iwaarden en J. Nijsse. De begroting 1961 werd voorlopig vastgesteld. De vergoeding per leerling ingevolge de l.o.-wet is voor 1961 gesteld op f 48.91. De begroting 1961 van het burgerlijk armbestuur werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De wijziging van de gemeentebegroting 1960 kreeg eveneens de goedkeuring van de raad terwijl de gemeenterekening over 1959 voorlopig werd vastgestled. Besloten werd nog bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten een reke ning-courant overeenkomst aan te gaan tot een bedrag van f 100.000. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaai: deren: Hulst Steenstraat 14. telefoon RayonredacteurW de Leeuw Rayonbeheerder. L K M Ie long Rayonkantoor voor Walcheren en Z Beveland: Goes Westsingel 90. tele fooD 0252 Rayonredacteur: C. Bastianer Rayonbeheerder: J Fait Prijs voor losse advertenties oestemo voor de editie voor Zeeland t 0 lf> per mm 1 mm ingezonden Mededellne - 2W» mm gewone advertenties Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes"' 3 regels of minder f O.tfti elke regel meer f 0,15 Bi) plaatair ook ln Brabantse oplage resp f 1.5(1 er f 0,40. Bi) 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen, de derde plaatsing tegen half geld zijn party nog. De kans bestaat echter, dat Vlissingen uit deze ontmoeting toch nog een half puntje kan boeken, want de verwachting is, dat de twee afgebroken partijen op anderhalve winstpunt voor Vlissingen gearbitteerd zullen worden. In dat geval zou de wedstrijd onbeslist in 5-5 eindigen. De volledige uitslag luidde: Vlissingen- HSV (Den Bosch) ZM-i'A (voorlopig): P. A. Bohlmeijer-P Wackers (afgebroken); R. Ruyg-dr. E. Schimmel L - MF.H.J. Dieperink-dr, ir. F.M. Maas 0-1, J. Jan- sen-P. de Vries 'A-'A, P. Vijn-majoor J. Ligthart 0-1, J. Hoogstrate-R. v. Crom- voirt 1-0, G. Ruyg-J. Bruyn %-%, A. Mast-A. de Klu 0-1. A. Boer-G, Boelaars jr. 1-0, A.J. Niemarkt-I.J.J. Verway de Winter (afgebroken). Seheepsbeweging Vlissingen aangekomen. 28-11 Mar. Atlas. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 28-11 Nore. 29-11 Martje Grootekerk, Hado, Berend-N. Gepas seerd naar zee (Ned. schepen) 28-11 Al- bert-V, Jan Brons, Theodora, Frejo, Schouwenbank 29-11 Adm. Nelson, Schie- dijk, Socrates. (Advertentie) Noordstraat 84-86 TERNEUZEN - Telefoon 2573 Zaterdagmiddag a s. zal op het Dorps plein de overdracht plaatsvinden van 3 complete brandweerauto's met spuiten, gebouwd in opdracht van de gemeen ten Biervliet, Oostburg en Schoondijke. Na de overdracht, waarbij naast de 3 brandweerkorpsen en de colleges van b. en w. ook diverse andere genodigden zullen zijn, wordt in zaal Wijffels een gezamenlijke koffiemaaltijd aangeboden. De aflevering van deze drie brandweer- combinaties is de vrucht van een ge meentelijke samenwerking die in W.Z. Vlaanderen nog niet was voorgekomen. Zoals reeds gemeld heeft het Christe lijk onderwijs te Terneuzen er een kleu terschool bijgekregen. Het christelijk onderwijs heeft reeds een kleuterschool aan de Schoolweg maar ook hier was een oplossing voor het steeds toenemend leerlingental en de groter wordende afstanden, een drin gende eis. In zijn felicitatietoespraak bij de ope ning van de nieuwe school zei pastoor van Campen dat hopelijk over enkele weken ook de nieuwe katholieke kleu terschool gereed zal zijn. Hij wees er op dat in een groeiende stad als Ter neuzen steeds meer scholen moeten wor den gesticht omdat de pastoor het ais een eerste taak zag het confessionele onderwijs in de maatschappij te bren gen. Hierover verder sprekend zei pas toor van Campen dat er vele tekenen zijn die er op wijzen dat de christenen elkaar steeds meer gaan vinden. Wij zijn nog wel geen goeie vrienden, m-aar wij worden toch steeds betere bekenden 4ardenburg JAARVERGADERING ZWEMCLUB In het gemeentelijke sportpaviljoen werd de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de zwemvereniging „De Starters". Mej, T de Roover trad af als secretaresse en stelde zich niet her kiesbaar. Met algemene stemmen werd als nieuwe secretaris gekozen de heer G.A.C. van Vooren. Tot voorzitter werd benoemd dhr. J.I. Pieters. Besloten werd in 't komende seizoen weer aan de kring wedstrijden deel te nemen, terwijl ook weer clubkampioenschappen zullen wor den gehouden. Er werd een commissie benoemd voor het behartigen van de belangen van lange afstandszwemmers in welke commissie zitting namen mej. T de Roover. C. Kayser en J.M. Henry. SECRETARIS POOLWINNAAR Tot degenen die bij de winnaars van de voetbalpool van de afgelopen zondag behoren is ook de gemeente-secretaris van Aardenburg de heer J.M. Paridaen. Zondag had hij 11 van de 12 uitsla gen goed en dus een tweede prijs. Ge zien het te verwachten grote aantal goe de invullers maakt hij zich echter geen illusies. Graauw Gouden bruidspaar Het bruidspaar J. Elias - Boussen vierde zijn gouden bruiloft. Op hun uit drukkelijk verlangen is er door de buurt Schelfoutshoek geen feestcomité opge richt en de oudjes konden in intieme familiekring de feestdag vieren. Die kring was uiteraard niet zo klein: 45 kinderen en kleinkinderen zaten bij het feestmaal aan en hebben een ge noeglijke dag gehad. Dat het de jubila rissen evenwel niet aan belangstelling en meeleven heeft ontbroken, valt licht te begrijpen. De dag werd begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid. Lamstvaarde HERNIEUWDE PATRONAATSOPENSTELLING Werd sinds enige tijd het patronaats gebouw alleen maar gebruikt door de plaatselijke verenigingen, zoals toneel-, dansavonden en vergaderingen, thans is het ook weer opengesteld voor de jeugd. Pastoor Kn-ipscheer heeft hiervan zelf de teugels in handen genomen en leidt zelf de diverse vermakelijkheden. De jeugd heeft dus weer enige uren op haar conto staan, om de toch al moeilijke opvoeding in deze moderne tqd te hel pen bevorderen. AVONDMIS Onze Geestelijke Herder is van plan om in het vervolg elke eerste Vrijdag van de maand een Avondmis te houden. Bij voldoende belangstelling zal dit van blijvende aard worden. Nieuw-lS amen Wit-Gele Kruis koos nieuwe voorzitter De Wit-Gele Kruisvereniging heeft op de ledenvergadering een nieuwe voor zitter gekozen. De heer A. de Deckere trad af en stelde zich niet meer her kiesbaar. Voor hem werd gekozen de heer F. Kindt. Als blijk van waardering voor hetgeen de oude voorzitter voor de vereniging heeft gedaan werd hq be noemd tot ere-voorzitter. De periodiek aftredende bestuursleden mevrouw Kindt-Rombout en de heer C. v. Ruym- beke werden herkozen. Na 'n bewogen dankwoord van de schei dende voorzitter hield pater Burni een lezing over de missie in Oeganda. FEESTAVOND K.A.V. De K.A.V. en genodigden kwamen in een stemmig versierd parochiehuis bij een om enkele gezellige uren onder el kaar door te brengen. Het bestuur van de K.A.V. is in zijn opzet geslaagd. De adviseur, pastoor Mangnus sprak, na een vriendelijk welkomstwoord door de voorzitster, mevr. Van Roeijen- Blommaert, over het huisgezin. De toneelvereniging van de K.A.V. van Clinge was te gast op de Kauter en speelde het toneelspel: „Als het bloed spreekt". Zij oogstte veel bijval en kreeg een hartelijk dankwoord van de voorzitster. Een tombola met zeer waardevolle prijzen en een gulle tracta- tie brachten veel sfeer en spanning op deze avond. FANCY FAIR VOOR PATER BURM Het feestcomité dat de leiding heeft van de a.s. fancy-fair ten bate van de missie van pater Burm in Oeganda, heeft op een vergadering de taken ver deeld aan bereidwillige meisjes en jon gens die de verzorging tijdens de drie daagse fancy-fair op zich zullen nemen. Er is schot gekomen in het voorberei- d nde werk In de parochie zal er die dagen voor elk w-at wils zijn. In de grote benedenzaal wordt gedanst De andere zalen beneden en boven zullen ingericht worden als café-lunchroom, en de zaal, waar gewoonlijk de meisjes jeugdvereniging vergadert wordt omge toverd in verschillende standjes. Prach tige affiches door pater Burm getekend nodigen allen uit om op 17, 18 en 19 december enige gezellige uren op de kermis in het kleine dorp door te bren gen, en door het aangename met het nuttige te verenigen de missie van on ze plaatselijke missionaris te steunen Huis aan huis zijn verleden zondag lo ten verkocht. Zondag 4 december gaat het feestcomité zijn loten te Clinge pre senteren Zondag 11 december is Kiel- drecht aan de beurt. OOSTBURG BENOEMING De heer C. van Dierendonck, bijzon der procuratiehouder van het kantoor van de Amsterdamse bank is benoemd tot algemeen procuratiehouder van het kantoor in Waspik. Schoondijke De Oranjevereniging die van het ge meentebestuur de opdracht ontvangen had om rond de installatie van burge meester JC. Hoftijzer enkele festivi teiten te organiseren, is met een pro gramma voor de dag gekomen. Het burgemeesterlijk Paar zal aan de rand van de gemeente worden ontvangen door deputaties van de plaatselijke ver enigingen. Na de begroeting zal het ge zelschap, voorafgegaan door de muziek vereniging, zich naar het gemeentehuis begeven, waar de schoolkinderen een zanghulde brengen. Na de installatie presenteren zich de plaatselijke vereni gingen. De receptie wordt gehouden in zaal Wijffels en is voor ieder toeganke lijk. Tijdens de hierna volgende maaltijd, waaraan mede aanzitten de leden van de gemeenteraad met hun dames er. het gemeentepersoneel zal de muziekvereni ging O.K.K. een serenade brengen. Het verdere avond-programma be staat uit zang en muziek en een gecom bineerde demonstratie van de brand weer en de B.B Hoewel dit laatste punt wel aantrekkelijk kan zijn lijkt het minder gewenst als feestattractie. De toneelvereniging Nut en Genoegen heeft in zaal Wijffels twee zeer ge slaagde uitvoeringen gegeven van het toneelspel in drie bedrijven „Het Witte Legioen" van Maarten v.d. Vucht. Beide avonden was de zaal goed be zet. Het stuk werd viot gespeeld en viel bij het publiek zeer in de smaak. Na afloop van de tweede avond bracht de voorzitter, de heer De Roo dank aan speelsters en spelers voor het gebode- ne. Een bijzonder woord van dank richt te hij tot de regisseur, de heer Mus- son. Aan mevrouw Musson werden bloe men aangeboden. Voorzitter De Roo be dankte haar speciaal voor het beschik baar stellen van een woonkamer op de avonden dat de zaal voor repeteren niet beschikbaar was, en voor de goede zor gen op die avonden betoond. AUTO IN DE SLOOT Op de Rijksweg Schoondijke-Oostburg had een auto-ongeluk plaats, dat, naar het zich voorlopig laat aanzien, vrij goed afgelopen is. Een nieuwe zwarte Volkswagen, bestuurd door mevrouw R. uit Oostburg, kwam op een gegeven moment m de berm van de weg te recht, slipte en kantelde tot drie maal toe over de kop en kwam daarna in een sloot vol met water terecht. Het echtpaar R werd uit de auto bevrijd en door dokter de Bruijckere uit Oost- burg voor onderzoek meegenomen. R. was een ogenblik buiten bewustzijn. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan door dat mevrouw R. een tegenligger met de hand groette cn daardoo- de macht over het stuur verloor. De wagen werd zwaar beschadigd. Sluis Morgenavond om zeven uur zullen de kinderen, die bij de Sluise gymver eniging (W.I.K.) zijn aangesloten, onder leiding van hun leermeester P. Fraanje een demonstratie geven in het parochie huis. Hierbij zullen zij aan St. Nicolaas laten zien wat door „Willen is kunnen" werd bereikt. Op 17 december zullen de ouderen van boven genoemde vereniging in het pa rochiehuis een uitvoering verzorgen. Op die avond zal dan ook de trekking ge schieden van de loterij voor aanschaf fing van benodigd materiaal. Advertentie1 Open tot 9 uur 's avonds. nisch Adviesbureau der Vereniging van Nederlandse Gemeenten te Amersfoort is de werking van de nieuwe zuiverings installatie goed. Voor het verkrijgen van subsidie voor woning verbatering door A. Jansen en J. de Groote wordt medewerking ver leend. Het krediet in rekening-courant voor 1961 bij de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten wordt vastgesteld op f 100.000,- Volgens het rapport van de school arts over het onderzoek op de leerlin gen der O.L. School en de Kleuterschool, voldoen deze schoolgebouwen in hygië nisch opzicht, wat onderhoud en inrich ting betreft, a-an de eisen des tijds. De begroting van de dienst 1960 wordt gewijzigd. Volgens Gedeputeerde Staten mogen in de raming van de dienst I960 als nieuwe middelen opgenomen worden een verhoging van de algemene uitke ring van f 11.700,- voor 1959 en van f 18.945,- voor de dienst I960. Daardoor kan de begroting voor 1960 sluitend wor den gemaakt. De gemeenschappelijke regeling om trent het bouw- en woningtoezicht, in gaande 1961. is zonder hoofdelqke stem ming vastgesteld. N.H. JEUGDACTIE In het Dorpshuis hield de N.H.-Jeugd- actie haar jaarlijkse uitvoering. Het Pro gramma werd geopend met enkele volks dansen. Hierna volgde de opvoering van het toneelstuk „Voor Tijdverdrijf" van R. Knegtmans. De jeugdige spelers bracht het spel goed voor het voet licht. Jammer genoeg was de zaal niet geheel gevuld. Na afloop d-ankte de heer F. Bron allen die hun medewerking ver leende aan deze avond. uiddorpe Bezoek Sint-Nicolaas Vier december doet Sint-Nicolaas met Zwarte Piet Zuiddorpe aan. De K.A.B. is bezig de Sint een feestelijke ont vangst te bereiden, waartoe ook vele belangstellende Zuiddorpenaren het hun ne bijdragen. Evenals het vorige jaar zal de Heilige Man enige uren in het parochiehuis verblijven om met alle uit genodigde kinderen persoonlijk kennis te maken. Ouders en familieleden mogen daarbij aanwezig zijn. Rond twee uur 's middags wordt de auto met het hoge bezoek verwacht. INTERNATIONALE AUTOBOTSING Een Belgische personenauto, die een andere personenauto wilde inhalen, kwam ter hoogte van het Waterhuis in botsing met een Nederlandse vrachtauto komende uit de richting Axel. In de auto, die de aanrijding veroorzaakte za ten zes personen. Dc bestuurder moest met een hersenschudding naar het zie kenhuis worden vervoerd. WINTERSCHIETING Aan de in Centraal gegeven schieting namen 49 schutters deel. Hoogvogel schoot Alex Apers, 1ste zijvogel Fl. Her man. 2de zijvogel R. Ongena. de extra surprise O. v.d. Walle. (Advertentie) grand prix i Sinds 1842 Origineel Zwitsers fabrieksmerk Verkrijgbaar bij: Juwelier - Horloger OOSTBURG van elkaar en dit is al een groot winst, punt. Dominee van der Vlugt zag een betere samenwerking tussen de protestantse groeperingen onderling en in dit ver band wees hij op het tot stand komen van het protestantse ziekenhuis en de plannen voor een protestants bejaarden huis. V erantwoording In hoofdzaak werd door de vele spre kers. waaronder ook burgemeester mr. H. Rijpstra, die zei dat er diende voor gezorgd te worden dat de naam christe lijk nooit beschamend zal worden; de. aandacht gevestigd op de grote verant woordelijkheid die de kleuterleidsters dragen. Als voorbeeld stelde de voor zitter de strijd die het voorgeslacht heeft gevoerd om tot erkenning van het bizonder onderwijs te komen. Nu alles wettelijk geregeld is, zou het wel eens kunnen dat het élan van vroegere tij den verloren gaat, zo meende mr. Ti chelman maar daarom mogen wij niet uit het oog verliezen dat de kleuter school het voorportaal van het latere leven is Hij stelde er niet zoveel be lang in of de kinderen veel psalmen of vrome versjes leren maar wel dat het wordt bijgebracht het leven, lijden en sterven van Christus. Fraaie school De voorzitter bracht dank aan de ar chitect, de heer D. de Bruijn die he laas kort voor de opening van de school overleed. Laat het voor ons althans een gedeeltelijk troost zijn te weten dat dit zijn laatste werk een ware coup de maitre is geweest. Hij wees ook op de grote kwaliteiten van wijlen de heer de Bruijn als bestuurslid der school en was bijzonder dankbaar voor het fraaie aquarium dat hij de school schonk. De firma gebroeders Krieckaert uit Hengst dijk heeft in recordtijd een fraai gebouw neergezet zei de voorzitter en daarvan konden de gasten zich later overtuigen. T Het grootste schip van de Belgische koopvaardijvloot, de tanker Esso Liège doet vandaag voor het eerst haar thuis haven Antwerpen aan. De Supertanker met een diepgang van niet minder dan 36 voet en een draagvermogen van 48000 ton, maakt de reis van Vlisshïgen naar Antwerpen met aan boord een groot gezelschap gasten van de rederij de Esso Marine Belgium. Vertegenwoor digers van het ministerie van Verkeers wezen. de haven van Antwerpen en an dere vertegenwoordigers van scheep vaartinstellingen, worden vanmorgen met een tender van het Belgische Loods wezen in de rede geëmbarkeerd. De Es so Liège meet 29900 ton bruto en is op een Duitse werf gebouwd. In verband met de grote diepgang moet het schip op een scherp tijdschema varen, waarbij de waterstand op de Schelde de voornaamste factor is. Advertentie i In verband met reorganisatie zijn enige nummers van onze afdeling HET SIGARENMAGAZIJN A. VAN POPPEL-NEELEMANS gewijzigd: Giro 373715 t.n.v. Fa. TH. C. FASSAERT Absd.str., St.-Jansteen, post Hulst Telefoon 2088 Gecombineerde bedrijven Fassaert Steenstraat HULST. (Advertentie) De nieuwste uitvoe ring zowel in kleui als steek en model. Kies uit 3 modellen hooggesloten met kraag laaggesloten met kraag of gesloten met ronde coll SLECHTS 3 DAGEN BRED/ - BERCEN OP ZOOM (Van onze correspondent) Na breedvoerige besprekingen is de beslissing gevallen: Ovezande heeft een boerinnenbond. In het voorlopig bestuur namen zitting de dames Rijk-Uitdewil- Hgen als presidente, Boonman-de Thije als secretaresse en Rijk-Rijk als be stuurslid. De naam, die de jonge ver eniging koos, is origineel. Het is name lijk de naam van de echtgenote van de patroon van de NCB-afdeling St. Isido- dus, de H. Maria Machabea. In de kringen van middenstands- en arbeidersvrouwen is het besluit niet zon der gemengde gevoelens ontvangen, zo als trouwens was te verwachten. Ove zande heeft een bloeiende K.A.-groep, waaruit een vrouwenbond had voort kunnen komen. Men vreest nu, dat de weg naar zo'n algemene organisatie door de oprichting van de boerinnen bond is geblokkeerd. Men ziet hier een splitsing in de vrouwenbeweging, waar mee niet iedereen in Ovezande geluk kig is. Zelfs in NCB-kringen was men wat huiverig voor het idee Dat bleek ook uit het openingswoord van de NCB- voorzitter, de heer Boonman. Aanwe zig waren onder meer burgemeester Th. J. Andriessen, de NCB-kringadvi- seur pastoor Koenraadt van Yerseke, mej. Hoenselaar namens bet hoofdbe stuur van de RKBB en de directrice van de landbouwhuishoudschool mej. van Campen. Het NCB-bestuur had lang geaarzeld alvorens het initiatief te ne men, aldus de heer Boonman, die ver klaarde niet bepaald een voorstander te zijn. Mej. Hoenselaar schetste het ontstaan en de werkwijze van de bond. Tenslotte wees zij erop, dat het voor Ovezande een groot voordeel is een landbouw huishoudschool rijk te zijn. Het lerares- De raad van Nieuw, en Sint Joosland kwam maandagavond in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. van Rand- wjjck. Wegens werkzaamheden was af wezig het raadslid S. Janse. De gemeentelijke herindeling van het Zuid-Sloegebied kwam weer ter sprake, omdat het eerste plan niet wettelijk goed was geregeld, daar de procedure ook een gedeelte van Zuid-Beveland be treft en wel gronden onder de gemeen ten Borssele en 's-Heer Arendskerke. B. en w. werden door de raad gemach tigd om het standpunt van de raad t. z.t. uiteen te zetten. De raad nam een besluit tot instand houding der openbare lagere school nu het leerlingental beneden de 50 is ge daald. Het krediet in rekening-courant voor 1961 bij de bank van Nederlandse W aterlandkerk je BOUW WONINGWETWONINGEN In de gemeenteraad kon de voorzit ter de raad meedelen dat het gelukt was tot een redelijke aannemingssom te komen voor de bouw van twee wo ningwetwoningen in de Kerkstraat. De goedkeuring van deze bouw kan thans tegemoet gezien worden. De Vlasserschool te Koewacht aal m 1961 een subsidie krijgen van f 10,-. Voor dat jaar kan de Vogelbeschermings- waeht W Z -Vlaanderen op f 5 - rekenen De Provinciale Commissie voor Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland vraagt een tegemoetkoming in de kosten van het geven van een kookcursus. Bij wijze van subsidie wordt de zaal van het Dorpshuis gratis be schikbaar gesteld. Van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" is bericht ontvangen dat de weg bermen in het begin van de Klein-Bra- bantweg zullen worden verbeterd om de wegovergang op de duiker, die zich „De mensen roepen erover, de kran ten schrijven erover," zo typeerde dins dag pastoor-deken A. Lievegoed in Oostburg, het fraaie uiterlijk en het leuke interieur van de nieuwe r.-k. kleuterschool, die ingezegend en offi cieel geopend werd. De Roncalli-school zal deze nieuwe school tussen Tragel Katholieke Kring in Oostburg heten, naar de huidige Paus. De verslaggevers suggereerden deze naam en pastoor-de- ken Lievegoed ging er direct op in. „Als ik dat voorstel doe, zal het school, bestuur dat wel goedvinden," zei hij. Oostburg mag zich verheugen in het tot stand komen van deze nieuwe r.-k. kleuterschool in de plaats van de oude naai. en bewaarschool, die wel zal wor den gesloopt Vijftig jaar geleden ring daar loco-burgemeester, A. P. Modde, naar school, vertelde hij. Tien jaar ge leden bouwde men nog dezelfde soort „bewaarscholen", waar niets geleerd mocht worden. Weliswaar is het pas in 1960 in Oostburg tot de bouw van een nieuwe r.-k. kleuterschool gekomen, maar juist daardoor heeft men nu een school gekregen, die up to date is, en zelfs meer dan dat. en die lijkt op een technische school in miniatuur. „Want," zei loco-burgemeester Modde, „wat u nu hier ziet is feitelijk alleen nog maar de school, er komt nog een vrachtwa gen vol spullen, bouwblokken, prentjes en allerhande „speelgoed", waarmee het moderne kleuteronderwijs werkt." Na de inzegening bracht pastoor-de ken A. Lievegoed het „bewaarschool verleden" van Oostburg in herinnering onderwijs in Oostburg dateert van 1884) kwam zuster Agnes in Oostburg. Zij werd opgevolgd door zuster Colette en thans is zuster Beata hoofdleidster van de 67 Oostburgse kleuters, die de Roncalli-school (twee-klassig) gaan be volken. Als leidster staat haar bij mej. J. Wijffels. ,,In 1930 ben ik begonnen in Oostburg met bouwen. Nu ben ik nog niet klaar," zei deken Lievegoel, die gedacht had dat deze r.-k. kleuter school het laatste zou zijn. Maar er is nog een semi-permanente lagere school van 1948, die door een permanente zal moeten worden vervangen. Over de nieuwe kleuterschool, een briljant, mo dern gebouw in een rustieke omgeving z 'i deken Lievegoed: „Het is geen „schooltje" meer. want hij is mooier dan de grote school en het is een klein aards Paradijsje" Mej. Van Waesber- ghe sprak de hoop uit, dat hier een sfeer zal heersen die de grondslag is voor de liefdevolle opvoeding, en loco burgemeester Modde meende dat de kleuters stellig niet meer hoeven te huilen, zoals vroeger om naar deze school te gaan. Godelieve Boonmans en Waldi Lecluse hadden mej. Van Waes- berghe de sleutel aangeboden die toe gang gaf tot de nieuwe school en later boden zij haar een mooie plant aan Het knapenkoor o.l.v. kapelaan Adri- aansen luisterde de plechtige inzege ning op. Rest ons te vermelden, dat dank zij de bemiddeling van architect Loonen, de aanblik van het nieuwe ge bouw werd verrijkt met een beeld (een kleuter voorstellende) van mej. Gemeenten werd voor het jaar 1961 vastgesteld op f 40.000. De kosten per leerling voor 1961 wer den voor de openbare school geraamd op f 80.per leerling, gezien het aan tal leerlingen van deze school. Artikel 55 quater der Lager Onderwijswet 1920 werd van toepassing verklaard, waar door aan de minister zal worden ge vraagd om goed te keuren dat de ver goeding per leerling aan de Bijzondere School voor 1961 zal bedragen f 55. per leerling. Er werd een nieuwe bouwverordening vastgesteld volgens model van de ande re gemeenten in Zeeland, zodat voor alle gemeenten de bouwverordening het zelfde zal zijn. Er werd een bedrag ge voteerd van f 3000.voor aanschaffing van nieuwe leermiddelen voor de openbare lagere school, omdat de oude zeer verouderd zijn, zulks op voorstel van het nieuwe hoofd der school, het geen was goedgekeurd door de inspec teur van het onderwijs. Een subsidieverzoek van de Provin ciale Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland om nogmaals een kookcursus te geven werd ingewilligd. Besloten werd de kos ten van de zaalhuur ad f 40.te ver goeden. Besloten werd de stroken grond aan de oude Rijksweg te verhuren aan de bewoners langs deze weg ad. f 0.05 per m2 per jaar voor siertuin. Alleen dat gedeelte waar de riolering ligt zal niet worden verhuurd- Op voorstel van de heer Dingemanse werd voor verbetering van wegen een bedrag van f 550.meer uitgetrokken als door b. en w. was voorgesteld. Op voorstel van hetzelfde raadslid werden de bedragen van de brandverzekering van de gemeentegebouwen aanmerkelijk verhoogd. De begroting werd als volgt vastgesteld: Aan inkomsten en uitgaven f 232.178,19 met een post van onvoor zien van f 5.796,65 en kapitaaldienst aan inkomsten f 328 674,96; aan uitga ven f 408.938,01 met een n()é94é3éé440è ven f 408.938,01 met een nadelig saldo van f 80.263,05. De eerste wijziging op de begroting 1961 werd op voorstel van b. en w. vastgesteld voor een bedrag van f 22.000.voor afgraving, bestrating en verbreding van de Molendijk tot 4,5 m. daar in de weg bevindt te verbreden. Blqkens het rapport van het Tech- Vijftig jaar geleden (het eerste kleuter- Frehe uit Maastricht. Gisteren is voor de officier van justitie te Middelburg voorgeleid de fruitkoopman C. van O. te Goes, die ervan verdacht wordt honderd kisten met appels en enige lege kisten te heb ben gestolen uit de Goese veiling. De totale waarde van appels en kisten be draagt bijna duizend gulden. De appels waren eigendom van de kooplieden W. te Goes en O. te Krab- bendijke. De politie stelde een onderzoek in nadat vermoeden was gerezen tegen de Goese fruitkoopman, bij wie men M. thuis een groot deel van de buit heeft aangetroffen. senkorps kan voor de nieuwe bond ets grote steun zijn, meende zij. „Onze K.A.-groep", zo zei burgemees. ter Andriessen, „heeft zich bij herhaling van haar beste kant laten zien. Zij ka, een uitstekende organisatie zijn voor Ie katholieke vrouwen". Hij wees verder nog op het werk van het r.-k. vrouwen, gilde te Kwadendamme, dat hij van na, bij had leren waarderen. Hij vervolgde: „Ik zou u een slechte dienst bewijzen als ik de boerinnenbond voor Ovezande zonder meer zou afkeuren. Hij heeft ze ker bestaansmogelijkheden. Voor de plattelandsvrouw kan deze vereniging een leidraad zijn tot een goede menings vorming, nu de vrouw ook op het plat teland steeds meer buiten de kring van het eigen huishouden komt. Nu de baby er eenmaal is zullen we trachten er een gezonde spruit van te maken". De NCB is een gezinsorganisatle en waarom zou dan de moeder et geen plaats in mogen hebben, zo betoogde pastoor Koenraadt. Hij was van oor deel dat ook op Ovezande de andere standen eigen vrouwenorganisaties ton nen stichten, die dan in federatie! ver band heel goed met de boerinnenbond kunnen samenwerken. Hij was ervan overtuigd, dat de K.A. ook dan als om- koepelend orgaan werkzaam kan z(jn De jaarvergadering van de provincia le bond „Het Zeeuwse Wit-Gele-Kruis' zal worden gehouden op zaterdag 10 de cember a.s. in hotel „Pays Bas" te Ter neuzen. Punten van behandeling ton: de verschillende jaarverslagen en de be groting 1961. Verder vermeldt de agen da een voorstel van het bestuur tot re organisatie van de kraamzorg, en een voorstel tot vaststelling van de stich tingsakte-vorm voor de kraamzorg voor de diensten van de geestelijke volksgezondheid. Verder zal tijde® ™e' ze jaarvergadering de verkiezing P«als' vinden van een voorzitter, wegensPer1,' dieke -aftreding van de heer I- C. van Dongen, die herkiesbaar ft twee bestuursleden, wegens Pe?°.®rL aftreding van de heren Th. Andriess en G. K. L. Flos, cn van drie toege voegde bestuursleden, wegens pe™" ke aftreding van de heren C- Hootegem, J. A. van Lierop en J- laert. Van de afdeling Goes is eenv mst stel binnengekomen om in de 'oea? de bescheiden, behorende bij de se punten van de agenda, vroe"L,jte. de bondsvergadering, n-aar de P» lijke afdelingen te zenden. Het la°.,jens vankelijk in het voornemen om i J de a.s. jaarvergadering als oPv0^F. ur pastoor Preyers, als geestelijk a<? j van de bond, voor te stellen, Pa« van Campen, maar door het Pj° ,"e. overlijden van pastoor Van Camp ze week. is dit niet meer mosel' 1 4^BÉSÊÏ MIDDELBURG Stadhuis Vogeltentoonstelling Electro 7.30 uur: Storm over r» 14 jaar. terneuzen ,.t „reet1- Luxor 8 uur Waarover men mei 18 jaar axel ii1- Het Centrum 8 uur Mem KaflP SAS VAN GENT i de giliel- Olympia 8 uur: De zoon van OOSTBURG t S0ritigdale' Ledel 8 uur: De beul van SP 14 jaar. GOES piet ie' Grand 8 uur: Kinderen die wenst zijn, 18 j. VLISSINGEN roodhui" Luxor 8 uur: In handen aer XmU 8 uur: De zoon van de «I* HBruvns-restaurant 6.30-11 uur: Rei»1"" leman speelt tegen Freyser. VLISSINGEN roodbui- Luxor 8 uur: In handen ner Alhambra 8 uur: Opstanding- goes .-ia van Grand 8 uur: Een droomsch P woonschip. MIDDELBURG - Stadhuis: Vogeltentoonstelling- ,g - City 8 uur: A place in the pcrz]C Electro 7.30 uur: Storm over r 14 jaar. TERNEUZEN jpree* Luxor 8 uur: Waarover men niei 18 jaar. Schepen mr. L Walsum van Rottf havens samen mo j poort van West-Ei schap. Dit bleek tij I van het Nederland Maar, zo zei mr. Del eikaars opvattingei m I pen en de wrijvingsp nemen. Met dit laatst- allereerst op de Sche Het Rijnverkeer verteg] voor Antwerpen meer het totale goederenver Bovendien is de Rqn om het voortbestaan v, sitie als lijnhaven te Naarmate de zee- i de Westersehelde en I kanaal_ van Zuid-Beve 1960 circa 17.000 zee binnenschepen) groeie gen op de huidige vaat is deze ongeschikt voc kelende duwvaart, w toch redelijkerwijze n blijven. Ónder de Benelux-h, werpen bij uitstek ee: wat hieruit blijkt, d koopvaardij er in 195: 13 pet. van het scheel haar rekening nam te, en 8,7 pet. van het goe mee was het Nederlan- keer in Antwerpen b- Amsterdam. Om dat alles geeft keur aan loyale samen' Beneluxhavens boven kapte onderlinge best: mr. Delwaide zqn stel Wat was hiertegenov damse standpunt van van Walsum? Even toeg op de belangen van d Nieuwe Maas kwam hij stelling. Het op zichzelf begri lijke verlangen naar eei de Ryn-Scheldeverbindi te kansen op een spoe king, wanneer een opl zocht in de richting var en modernisering van terwegen, waarbij in h| naar een verkorting v; moet worden gestreefd] Met die verbetering k sum praktisch niet bedl kanaal Hansweert-Weni Antwerpse Rijnvaart aaj h»t geschikt te maken want dit zou alleen al nieuwe sluizen en verbi zou bovendien geen vt vaarweg betekenen. Men mag daarom aar] terdam geen bezwaai Beneluxkanaal van de ken naar de Oostersch- tegen een verdere ve Antwerpse Rijnvaartwej diachtkanaal naar het overigens pas tegen reëll - baar is na de voltooiing plan. Maar burgemeester va. alvorens de Rotterdamse een betere Schelde-FU vertolken, zeer duidelij] dat de verweze afhankelijk te stellen is sine qua non, een niet t« waarde: „Voorwaarde voor een de Rijn-Scheldeverbindi de bereidheid van Belg maatregelen als dc Rijnx slepen en soortgelijke ook losgelaten moet woi dat enige haven aanspi maken op een vasi aan vervoer". dit laatste beoog: ook de afschaffing van oorlog getroffen overee Antwerpen circa 20 pet keer werd gewaarborgd' or^\rVan LWaIsum mei op. „Voor het schennen currentievoorwaarden S"dige aangelegen! zPp"CtUV,r va" de verschi zeer uiteenloopt, behoo

de Stem | 1960 | | pagina 2