Beunhaas sneuvelt te Brecla Doel: bolwerk Stanleystad Abdoel Rachman teleurgesteld Eisenhower op jacht Yoetbaltoto: geld i.p.v. goederen Ouders vechten om segregatie De Gaulle haast zich met Algerië Moboetoe brengt leger in staat van paraatheid „OM DOCHTERTJE TE BEGRAVEN. KASAVOEBOE VERRAST Euro-city ook affaire van Socrates STRAALJAGER TEGEN BOERDERIJ Verplichte w.a. ook voor bromfietsers Koersdaling le Londen f&ateüfef Alsnog wettelijke regeling, zij het voorlopig Korte stakingen op werven 15 jaar republiek Zuid-Slavië ONLUSTEN IN HAITI Roofoverval in Genève Koloniën in Assemblee VN. 15 januari volksstemming DAGBLAD VOOR ZEELAND ONBEVOEGD DOCENT j |^at M. geen enkele middelbare Dezelfde temperaturen R ijkspolitietekort vooral in zuiden Dertig politieke delinquenten in 60 voorwaardelijk in vrijheid Verhoging loon- en inkomensgrens 100e JAARGANG No. 23537 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. ,v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, m'r. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16, Iel. 2234 (3 lijnen) Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 29 NOVEMBER I960" Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Xng. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor •^z'e^sT^iTden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG.^Nieuwstraat^l^ telefoon 2893) LOEMOEMBA ONTSNAPT (Van onze verslaggever) Omdat de directie van de Bredase rijks h.b.s. is afgegaan op Dordts referenties over de klaarblijkelijke be kwaamheid van de totaal onbevoegde docent Duits M. u?t Den Haag, is hij destijds te Breda benoemd. Dit heeft de waarnemend directeur van de Bre dase rijks h.b.s ons maandagmiddag desgevraagd meegedeeld. akte bezit was de directie bij de benoe ming totaal onbekend. Hij gaf al en kele jaren Duitse lessen aan middel bare scholen te Dordrecht en was zo J vrijpostig om ook in de Baroniestad te solliciteren. M. is door de mand I gevallen toei hij zijn Bredase collega - I docenten trakteerde ter gelegenheid I van zijn zogenaamd met goed gevolg afgelegd middelbaar B-examen Duits. Zou nij werkelijk voor dit examen zijn geslaagd dan was hij voor een volle' dige aanstelling in aanmerking geko men. M. moest, om een dergelijke pro motie te effectueren, met papieren ter tafel komen die hij te enen male niet I bezit. Zo kwam de zaak aan het rollen, die inmiddels ter kennis van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is gebracht. Staatssecre taris drs G. C. Stubenrouch heeft een uitvoerig onderzoek in deze affaire ge last. Noch de voorlichtingsdienst van het betrokken ministerie, noch de rijks inspecteur voor het middelbaar onder wijs, dr. Kapel te Breda, konden ons maandag nadere informaties over dit onderzoek verstrekken. Hoe M. destijds aan diverse middel- delbare scholen te Dordrecht is be noemd is niet officieel bekend. M. is voorlopig met verlof gestuurd. De afgezette Kongolese premier Loemoemba is ontsnapt nit zij.ii zwaarbewaakte residentie te Leopolilstad en is naar Stanleystad gegaan, liet bolwerk van zijn politieke partij in de Oostprovincie. Loemoemba wist de schildwachten, die door kolonel Moboetoe bij zijn residentie op post waren gezel, te ontwijken en reed in een auto. die hij zelf niet bestuurde, Leopolilstad uit. Volgens onbevestigde berichten heeft kolonel Moboetoe gisteravond de Kongolese troepen in de provincies Leopoldstad en de Equatoriale langs de weg naar Stanleystad in staat van paraatheid laten brengen om Loemoemba te arresteren. Andere geruchten zeggen, dat het legercommando de UNO ervan beschuldigd heeft Loemoemba te hebben geholpen Leopoldstad te ver laten. Hij liet de verklaring achter dat hij ,,niet als een vluchteling" naar Stanleystad ging, maar alleen oni de begrafenis bij te wonen van zijn dochtertje, dat, een niaand oud, op 18 novem ber in een kliniek in Zwitserland overleden is. Het stoffelijk overschot is vandaar naar Kongo overgebracht, omdat Loemoemba zijn doch tertje mei stanigebriiiken in Stanleystad wilde begraven. Daar heeft hij de aanhang van het leger- garnizoen weten te winnen. En naar ver Een woordvoerder van de UNO ver klaarde echter, dat de UNO-troepen, die de villa van de ex-premier bewaakten, hem niet geholpen hebben. President Kasavoeboe en kolonel Mo boetoe die zich, zoals gisteren al ge meld, aan de overkant van de Kongo, in Brazzaville, bevonden, tvaren zeer verbaasd toen zij het nieuws over Loe- moemba's ontsnapping vernamen. Zij weigerden echter commentaar te geven. De Maleise premier Toengkoe Abdoel Rachman, heeft op een persconferentie te Loeala Loem- pocr, na zijn reis door Europa en Noord-Amerika gezegd, dat hij „ontmoedigd, teleurgesteld en zeer zeer treurig gestemd is" na het be richt, dat Indonesië gekant is tegen het denkbeeld van het doen zenden van een missie van de Ver. Naties, SINDS ZONDAG zijn in Utrecht de 12- jarige Adrianus Johannes van Wezel en t e 7-jarige Johannes van Wezel spoor- zoos. Dc politie vermoedt dat de jongens een ongeluk is overkomen. DRIE DODEN en enkele tientallen ern- i s ïg gewonden waren het gevolg van een aanslag met een handgranaat in een volle I Jj|°sco°0zaal in Padan§ op Sumatra. De dader wist te ontkomen. i de oliemaatschappij ^ago op Aruba is geëindigd. P? pBEMIER van Laos, prins Soevanna, binnenkort een vriendschapsmissie aar Lhina in Noord-Vietnam leiden. DE VLIEGRAMP op de Philippijnen, ii»f« 0CJ V3 neerstortte, zou niet alle 'enden het leven hebben gekost. Een f!i„1u"ai?a^ur Manilla heeft een ra- 1 w»?j p ontvangen waarin gezegd o, dat er zestien overlevenden zijn. kceft nrevrouw Soepeni Na- amhf J1 benoemd tot „zwervend trêkkin. 1' met '1e opdracht goede be- n«is nn onderhouden tussen Indo- Aziatische ei Afrikaanse staten. h|Rt1nieiBERD?ARD zal op 2 februari a.s. Plein ?n a RAI'Sebouw aan het Europa- leviük -j openen. Bij die ge- sS„e'd T'A1 een extra «utotentaSn- vn al ui°9 He' gebouw is intus- lon r!„ i klem; alle exposanten die wil- huisvest" woi-denkUnnen ee"S ',ge~ i PpCefSVenvackting van het KNMI avonVdan2a3VruurPgemaakt giste-"- daTdeen'b„1beW0,klng cn hier en I kustprovincies T°nmm'lijk in de t uiiddaetemnn-' 0nKeveer dezelfde matige wb,H Overwegend nieuw 'regenet £r'S' Daarna op- •de temperatuur! S"jging van op 1 Cu UI'"" "m'or 16-23 uur, maan j der U8 uur. °P 8,24 uur' ma»n on- die zou moeten bijdragen tot een oplossing van het geschil om West Nieuw-Guinea. Zaterdag had de Toengkoe na het over leg in Den Haag, medegedeeld, dat de Nederlandse regering instemde met het zenden van een studiecommissie door de V. N. en dat nu alleen nog de Indonesi sche regering het denkbeeld zou moeten goedkeuren. Op een vraag op de persconferentie van gisteren, of hij zich nu naar Indonesië zal begeven, antwooidde de Toengkoe: ,,Ik kan het nut daarvan alleen inzien, als men in Indonesië bereid is, het ge schil bij minnelijk overleg uit de weg te ruimen". Op de uitlating van Soebandrio, dat de enige oplossing van het geschil is gele gen in een spoedige overdracht van de soevereiniteit over West Nieuw-Guinea aan Indonesië, zei de heer Rachman: ,.Als minister Soebandrio hiermede de offi ciële mening van de Indonesische rege ring heeft weergegeven, dan zal mijn volgende stap hierin bestaan, dat ik eens lekker ga slapen Moboetoe heeft besloten met spoed naar Leopoldstad terug te keren. De r.t.c. Loemoemba zei: ,,Ik ben van plan naar Leopoldstad terug te keren om de verzoeningscommissie van de UNO te ontvangen". Dit wijst er op, dat hij zich nog de enige wettige premier beschouwt, hoe wel president Kasavoeboe hem op 5 sep tember heeft afgezet en de gematigde nationalist Ileo in zijn plaats als pre mier heeft benoemd. Ileo is echter nog steeds niet in zijn ambt door het parle ment bekrachtigd, zoals de voorlopige grondwet voorschrijft. De plannen voor een ronde-tafel-con- ferentie, waarbij de nieuwe regering van Kongo en haar grondwettelijke structuur zou worden bepaald, zijn de afgelopen week door Kasavoeboe opnieuw ter tafel gebracht. De president wilde hiervoor zowel Loemoemba als Tsjombe uitnodi gen. Tot dusver kon het project geen vaste vormen aannemen, omdat Tsjombe eis te, dat Loemoemba niet aan de bespre kingen zou deelnemen, en Loemoemba er op aandrong dat hij eerst als premier werd erkend. Begin deze maand was de voornaam ste medewerker van Loemoemba, de voormalige vice-premier Antoine Gizen (Van onze redacteur) Ruim anderhalf jaar geleden stond de zuidwesthoek van Brabant op stelten doordat zo maar plotseling een fantas tisch recreatieplan op tafel kwam. Het plan kreeg bekendheid onder de naam Eurocity". Er zou een riant bungalow park worden aangelegd. Er kwam een autorenbaan. Diverse waterpartijen moesten van „Eurocity" een enorme trekpleister maken. Het plan zou enkele miljoenen guldens vergen. Personen in de zuidwesthoek, die des tijds besprekingen over „Eurocity" voerden, zijn van mening, dat de n.v. Socrates bij de plannen betrokken was. Aanwijzingen in die richting hebben zij thans gekregen. Gisterenmiddag omstreeks tien voor een is een F 84-F ,,Thunderstreak" van de vliegbasis Volkel, bestuurd door een leerling-vlieger, bij een oefenlanding on geveer 3000 meter vóór de baan aan de grond gekomen. In de uitloop raakte het toestel uit de koers en botste tenslotte met de neus tegen een op vijftig meter uit de hartlijn van de landingsbaan ge legen boerderij. Van de boerderij werd een hoek be schadigd en van het vliegtuig brak een gedeelte van een vleugel af. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. (Van onze Haagse redactie) De hoogste percentages van het rijks- politietekort, gerekend naar de organie ke sterkte, komen voor in de districten van Noordbrabant en Limburg. De tekor ten bedragen in Eindhoven 17 procent, 's- Hertogenbosch 17 procent, Breda 16 pet, Tilburg 18 pet, Roermond 16 pet. en Maastricht 17 pet. Het tekort aan rijks- politiepersoneel bedroeg per 15 oktober j.l. 686 man. Sinds 1 januari 1960 werd de dienst door 180 man verlaten. In 81 gevallen gebeurde dit op eigen verzoek en vóór het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Er zijn momenteel 74 adspirantrijkspolitiemannen in opleiding. Deze cijfers verstrekt minister Beerman in zijn memorie van antwoord op de ont- werp-begroting justitie 1961. Ook de minister acht de salarispositie van het korps Rijkspolitie een der oor zaken van de huidige wervingsmoeilijk heden. ga, reeds naar Stanleystad uitgeweken. luidt is het provinciale bestuur van Stan leystad praktisch geheel in zijn handen. Uitwijzing Het Belgische persbureau Belga heeft gemeld, dat aan president Kasavoeboe een bevel tot uitwijzing van de VAR- ambassadeur in Leopoldstad, dr. Gha- leb, ter ondertekening is voorgelegd. Het Kongolese college van commissa rissen-generaal en kolonel Moboetoe be schuldigen de Egyptische diplomaat er van zich te hebben opgeworpen tot ad viseur van Loemoemba en te hebben getracht, tezamen met de Ghanese am bassadeur, om Loemoemba weer aan de macht te brengen. (Van onze parlementaire redacteur) Eigenaars en berijders van mo torfietsen en bromfietsen zullen, evenals automobilisten, verplicht verzekerd moeten zijn tegen wet telijke aansprakelijkheid. Volgens minister Beerman, dit in de memorie van antwoord op Je begro ting van justitie mededeelt, zal een daar toe strekkend w.a.-wetsontwerp nu bin nen enkele maanden worden ingediend. Wie gemoedsbezwaren heeft tegen deze verzekering zal er vrijstelling van kun nen krijgen. Bie vrijstelling laat de ver plichting tot schadevergoeding echter onaangetast. Vrijgestelden dienen er dus rekening mee te houden, waarschuwt mi nister Beerman, dat zij voor zeer grote financiële lasten kunnen komen staan. Minister Beerman deelt verder mee, dat er hard gewerkt wordt aan een nieu we wegenverkeerswet. Er is reeds een ontwerp gereed, dat nu om advies naar verscheidene instanties is gestuurd. Dit ontwerp wil onder meer de be paling invoeren, dat iemand in be paalde gevallen voor het leven ont zegd kan worden van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, b.v. bij het veroorzaken van ongevallen onder invloed van alcohol. Ook voor andere ernstige verkeersde licten is verhoging van de stafmaxima in overweging. Door verontrusting over de vooruit zichten voor het bedrijfsleven in binnen- en buitenland is gisteren op de Londense effectenbeurs de grootste koersdaling sedert minstens zes maanden ontstaan. De beurswaarde van de aandelen ver minderde met honderden miljoenen pon den sterling. Handelaren maakten geen melding van grote verkopen, maar wel van volledige afwezigheid van kopers. (Van onze Haagse redactie) Minister Beerman heeft in de loop van dit jaar dertig politieke delinquen ten. onder wie twee Duitsers, voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Veertien van hen hadden oorspronkelijk de doodstraf gekregen, 13 (w.o. de twee Duitsers) le venslang en 3 gevangenisstraffen. Er zullen thans nog 17 politieke delin quenten in 1961 en 3 in 1962 of later voorwaardelijk in vrijheid worden ge steld. Omtrent de duur van de detentie van vier levenslang gedetineerde Duitse oorlogsmisdadigers wenst minister Beer man nog geen uitspraak te doen. Hij wil ze echter niet bij voorbaat van de mo gelijkheid tot een toekomstige op jaren stelling uitsluiten. m»' 7, O - gr -v (Van onze parlementaire redacteur). De voetballolo zal straks in plaats van goederen weer geld of geldswaardige papieren als prijzen kunnen uitkeren. Een daartoe strekkend wets ontwerp is door minister Beer man aangekondigd in zijn me morie van antwoord op de begroting van Justitie. Van een tot drie uur heeft gisteren het personeel bij de scheepswerven ,,A1- blasserdam" en de „Noord" te Alblas- serdam uit protest tegen het regerings beleid inzake de lonen in de metaal bedrijven het werk neergelegd. Het per soneel. ongeveer 1300 man, heeft zich op beide werven rustig gedragen en is om drie uur weer aan het werk ge gaan. Gedurende een zeer korte tijd is even eens het werk neergelegd in de plaat werkerij van Verolme's machinefabriek in IJsselmonde. Daar werken 60 a 70 man. Deze staking breidde zich niet uit. De Rotterdamse metaalarbeiders heb ben maandagmorgen het werk normaal hervat. Op de werk van de Rotterdam se Droogdok Mij. en bij Wilton-Feijen- oord was het, zoals werd medegedeeld, ..volmaakt rustig". Onder de arbeiders heerst nochtans spanning over het re sultaat van de bespreking van het col lege van rijksbemiddelaars, die gisteren in Den Haag werd gehouden. Van de zijde v&n de directie van de Hoogovens is meegedeeld, dat zaterdag enige onrust op het bedrijf heeft ge heerst. Deze had twee oorzaken: ten eer ste de algemene onrust ten aanzien van de loonpolitiek in de metaalnijverheid, en ten tweede enkele moeilijkheden in de afdeling intern vervoer. Gisteren werd er volgens de directie weer normaal gewerkt. Een groep ouders in New Orleans, die wanhopige pogingen doet om de segre gatie ten koste van alles door te zet ten, heeft nu het plan opgevat om par ticuliere scholen te stichten om zo te voorkomen, dat hun kinderen in aan raking komen met negerkinderen. Aangezien dergelijke scholen veel geld kosten hebben zij op verschillen- Dit wetsontwerp zal tevens een wette lijke grondslag geven aan de voetbal toto, die door de verwerping van het toto-ontwerp in de Eerste Kamer, in een juridisch luchtledige is komen te hangen. Het komende toto-ontwerp zal evenwel niet geheel gelijk zijn aan het ontwerp, dat door socialisten, liberalen en anti's met vereende krachten in de grond is geboord. Het brengt namelijk geen defi nitieve maar een voorlopige oplossing van 't toto-vraagstuk. Minister Beerman wil met die definitieve regeling wachten op een nadere studie van de staatscom- missie-Wiarda ovêr het toto-probleem. De thans voorgestelde interim-regeling heeft voor minister Beerman het voor deel. dat een in maximumprijs en -inzet beperkte toto waarschijnlijk voor het par lement meer acceptabel zal zijn. De mo gelijkheid wordt immers opengelaten, dat bij een definitieve oplossing op grond van de nadere bevindingen van de com- missie-Wiarda tot een hogere prijs beslo ten zal worden. Of die hogere prijs er inderdaad zal komen is een vraag, waar minister Beerman zich nu niet meer druk over hoeft te maken. Als het par lement met de thans voorgestelde rege ling akkoord gaat. wordt dit een pro bleem voor het volgende kabinet. President Tito van Zuid-Slavië heeft verklaard, dat Zuid-Slavië in 1962 over een grondwet zal beschikken, die de ar beiders groter welvaart zal garanderen door een minder sterke greep van de staat op de nationale economie. Tito sprak ter gelegenheid van de vijf tiende verjaardag van de vestiging van zijn regime. Voor de toekomst beschreef de maar schalk de rol van de staat als uitslui tend coördinerend. De viering van de vijftiende verjaar dag van de republiek is zaterdagavond begonnen en duurt tot donderdagavond. Hoewel vorige week door de regering van Haïti de staat van beleg is afgekon digd. wordt Port au Prince door onlus ten en staking geteisterd. Een opgewonden menigte trok de hele nacht door de straten van de stad on danks het feit dat de politie gebruik maakte van hun wapenen. Vele demon stranten werden gearresteerd. Terwijl Amerika's toekomstige presi dent Kennedy zich verheugt over de geboorte van zijn zoontje, ging de hui dige president, Dwight D. Eisenhower, in de buurt van Albany in Georgia op de patrijzenjacht. Geweerdrager „Preacher" reikt de president hier zijn geweer aan nadat de honden voor een stuk wild zijn blij ven staan. Drie gemaskerde bandieten hebben gisteren een roofoverval gepleegd in de juwelierszaak van Auguste Vernain te Genève. De dieven ontsnapten met me deneming van 500.000 frank waarde aan kostbare juwelen en 12.000 frank aan baar geld. Ook de 87-jarige vader van het slacht offer, Honoré Vernain, werd nog niet zo heel lang geleden overvallen. In februari j.l. werd de oude man in de gang van zijn woning door twee Algerijnen aan gevallen. De Algerijnen hadden toen ju welen gestolen ter waarde van 400.000 Zwitserse frank, en baar geld. Zij werden echter enige tijd later gearres teerd. De dieven die Auguste overvielen en knevelden, ontsnapten in een zwarte Ford. In de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft de Russische af gevaardigde Valerian Zorin gisteren het voorstel ingediend, dat aan alle kolonia le gebieden onverwijld volledige onaf hankelijkheid wordt verleend. Hij zei dat honderd miljoen mensen in Afrika, Azië, Oceanië en het Caraïbische gebied nog „onder een koloniaal juk zuchten". Zorin gewaagde van „uitplundering, rassendiscriminatie, slechte medische verzorging en slecht onderwijs". De Britse afgevaardigde David Orms- by-Gore noemde de Russen .,de grootste onderdrukkers van onze tijd". Hij voer de na Zorin het woord. De Brit zei geen tijd te willen verspillen aan het Russi sche voorstel. Toen Ormsby-Gore over ,,Sovjet-kolo- nialisme" sprak, sprong de Russische afgevaardigde Zorin protesterend op. Hij zei dat hij Engeland niet met name beschuldigd had en dat het tegen de regels van de assemblée was over „Rus sische binnenlandse aangelegenheden te beginnen". Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat beoogt de loon- en inkomensgrens met ingang van 1 januari 1961 te verhogen van f 7450.- tot f 8000.-. Dc verhoging van de loon- en inko mensgrens. die overeenkomt met die van de loongrens voor de sociale ver zekering. bestendigt de situatie, dat voor de overgrote meerderheid van'de werk nemers het opleggen van een aanslag in de inkomstenbelasting achterwege kan blijven. de punten in de stad inzamelposten op gericht, waar passanten hun offertje voor het welzijn van de blanke kin deren" kunnen bijdragen. Generaal De Gaulle heeft giste ren met zijn medewerkers en poli tici besprekingen gevoerd over de volksstemming over het Algerië- beleid. De Gaulle heeft opdracht gege ven dat de kiezerslijsten en stem biljetten 7 januari gereed moeten zijn. Dit ondanks verzet van het ministerie van binnenlandse zaken, dat drie weken langer de tijd wil hebben om voorberei dingen te treffen. Het referendum kan dus op januari worden gehouden. Hoewel nog niet offi cieel een datum is vastgesteld, acht men het in Parijs waarschijnlijker dat de volksstemming 15 januari zal worden gehouden. Ongeveer dertig miljoen kiezers in Frankrijk en Algerië zal worden ge vraagd met „ja" of „nee" te antwoorden op één vraag: „Keurt u generaal De Gaulle's plan voor de toekomst van Al gerië goed?" Elke kiezer zal zich van dit plan op de hoogte kunnen stellen door een afdruk van het wetsontwerp, zoals dit door het parlement zal worden behandeld, en waarin de oprichting van nieuwe be stuursorganen en politieke instellingen wordt omschreven. Tot de volksstemming zal de kwestie Algerië het gehele Franse politieke le ven beheersen. De aanslagen in Boufarik en Oran heb ben enige spanning onder de Europese bevolking van Algiers veroorzaakt maar de reactie is niet zoals die placht te zijn. Er zijn geen demonstraties of dreigende resoluties. Alle aandacht is gevestigd op het Eiysee. Men wacht af wat De Gaulle zal doent.

de Stem | 1960 | | pagina 1