Politie Toxopeus: krijgt ïovaderTin elk geval méér nieuwe Spoedig pensioenwet Weer R.T.C. tot poging Kongo in Eerst onschuld dan pas in vrijheid ER ZAT TOCH NOG WAT RUIMTE IN Finnen huren kanaal van Rusland Postkantoren open op koopavonden RAZENDE ROELAND EISENHOWER is nog net geen communist GEVANGENE HOUDT BEEN STIJF Alfred van Sprang (43) plotseling overleden Voorschotten? ACHT AUTO'S OP ELKAAR Congres van Louisiana Erkcnningswet tuinbouw voor Burgemeesters geïmponeerd door Israël Een jaar voor mishandeling Marokko roept ambassadeur in Tunis terug DAGBLAD VOOR ZEELAND IN DE PAS BLODE JAN Ongevalsuitkeringen weer omhoog Enkele buien Geen herziening ruilverkaveling Bestuurswisseling in Algerië jOflp JAARGANG No. 23530 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, q j v. Hootegem, mr. dr. A. J J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M.. Vercauteren, L. J. v t Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16, Tel. 2234 (3 lijnen) Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ajgbl&9 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1960 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Rol/, de oudste zoon van wijlen de bweedse tenor Jussi Bjoerling wil in de voetsporen van zijn vader trede Binnenkort hoopt hij zijn aebuut te maken. De Finse premier Urho Kekkonen heeft onthuld dat de Sovjet-linie er mee heeft ingestemd haar deel van het Sai- maa-kanaal voor een periode van 50 jaar aan Finland te verhuren. Finland zou ook de Russische oever mogen gebrui ken van het kanaal dat door Sovjet gebied loopt van de Finse grens naar de Finse Golf. Voorts onthulde Kekkonen dat het handelsprotocol voor 1961, dat in de Rus sische hoofdstad is ondertekend, voor ziet in een vorm van behandeling als «meest bevoorrechte natie" voor Rus land, indier Finland zich met de Euro pese Kleine Vrijhandelszone zou associë ren. De Finse premier deed deze mede delingen op een receptie waarmee zijn vierdaags bezoek aan Moskou werd af gesloten. Hij onthulde tevens dat tussen de twee landen een overeenkomst was gesloten welke Finland de vrijheid liet zich bij de Kleine Vrijhandelszone aan te sluiten. Kekkonen vertelde, dat het Saimaa- kanaal van bijzonder groot belang zou zijn voor de economie en buitenlandse [handel van Finland en grote mogelijk heden zou bieder voor de openlegging van oostelijk Finland. (Van onze parlementaire redacteur) Voor het politiepersoneel is er gisteren goed nieuws ge komen uit het Kamerdebat. Minister Toxopeus beloofde dat er uit het hernieuwde overleg met de politiehonden - „en spoedig" - een reële loonsverhoging zal voortkomen. „Geen zinnig minister gaat het overleg heropenen als hij niets te bieden heeft", betoogde de bewindsman. Wat hij extra wil geven wenste mr. Toxopeus echter nog niet te Waarom kan er nu plotseling wel iets extra's voor de politiemen sen (en voor verpleegsters en kleuterleidsters) worden gedaan? Het uitvoerige, bepaald niet glasheldere antwoord van minister Toxopeus op deze vraag kwam hierop neer, dat binnen de trendlijn meer moge lijkheden zitten dan men aanvankelijk had gedacht. Met die trendlijn bedoelde de minister een soort gemiddelde, afgestemd op de toonbe weging in het particuliere bedrijfsleven. DE LEIDING van het radioschip Vero nica, dat buiten de territoriale wateren V°5l c^even*r'gen opereert, is weer in andere handen overgegaan en berust nu dij de Hilversummer D. Verwey en twee y.an. broers. Sedert eind vorige week is Veronica bezig met proefuitzen dingen naar Engeland. DE POLITIE van Keulen heeft een 47- jarige Venlonaar gearresteerd, die door ^£n i.'0°d stoplicht, reed en drie meisjes vo, 11 en 13 ja r) aanreed. Deze kinde- ren werden zwaar gewond. EDITH LORAND, de wereldberoemde I Qingcnte en violiste, is in haar woning j Wew York aan kanker overleden. EEN INDONESISCH korvet heeft aan- tnu §edaan op posities en kleine sciiepen van opstandelingen in Straat Bone. Zuid-Celebes. VEERTIG Indonesische zeelieden hebben n Singapore een vijftal Nederlandse nepen verlate en zijn op weg naar jaKarta. Zij voeren hun actie uit sym- SJvoor Indonesische aanspraken °P West-Nieuw-Guinea. Y m ALGEMENE vergadering van de Ihpt i u vandaag een begin maken met om I ovcr Russische voorstel tmriJ1. k°loniale volken en landen on- delhjk onafhankelijk te verklaren. rm„Z ,za^ direct in plenaire vergade- ^ng worden behandeld km'S ,°Dgehuwde boeddhistische monni- I«en hebben getracht harakiri te plegen I tip gappen van het paleis van justi- I tpop» ?e9cl- ZiJdeden dit uit protest in J. inmenging van de hoge raad godsdienstzaken. Zwaar gewond zijn J in een ziekenhuis opgenomen. De minister heeft bovendien ver klaard, dat hij met de Tweede Kamer commissie voor ambtenarenzaken en pensioenen gaat onderzoeken of aan ge pensioneerde ambtenaren, vooruitlopen de op een beperking van hun A.O.W.- uitkering. alvast een voorschot kan wor den uitgekeerd. Minister en Kamer waren het er met elkaar over eens, dat zij met dit voor schotplan een wat ongebruikelijke weg insloegen. Weliswaar is in het ambtenarenover- leg overeenstemming bereikt over een beperking van de A.O.W.-korting van 2 tot 1,4 procent, maar deze beperking is nog niet ir een wetsontwerp verwerkt, laat staan door het parlement goedge keurd. Men was echter van oordeel dat de gepensioneerden niet langer kunnen wachten De Eerste Kamer moet dit voorschot natuurlijk ook goedkeuren, herinnerde mr. Toxopeus. In 1961 zal de trendlijn opnieuw studie worden genomen. Wij zullen met het loonbeleid voor het overheidsperso neel in de pas blijven lopen met het- dit jaar zal worden ingediend. Zou dit niet mogelijk blijken, dan zullen bepaal- geen elders gebeurt, verzekerde mr. Toxopeus. Maar er is achterstand, riep de socialist Blom. Dat is niet waar, oor deelde de minister. Bij de laatste loons verhoging hebben de ambtenaren meer gekregen dan de werknemers in bepaal de (weinig produktieve) bedrijfstakken. Minister Toxopeus verklaarde verder dat de nieuwe ambtenarenpensioenwet nog de knelpunten door partiële wijzigingen worden weggenomen. In dit verband deelde de minister nog mee. dat het ka binet principieel gekant is tegen een waardevast ambtenarenpensioen. Dat spreekt vanzelf, vond de heer Blom (P. v.d.A.). Wie de A.O.W.-korting beperkt moet tegen een waardevast pensioen zijn. Bij het debat werd ook nog over de B.B. gesproken. De P.S.P.'er ds. Van der Veen zei, dat hij liever bezet wilde worden dan het risico lopen van in een atoomoorlog betrokken te worden. „Lie ver blode Jan dan dode Jan", hoonde Toxopeus. „Ik voor mij vecht liever dan bezet te worden". De bewindsman kondigde aan dat er indien nodig, ook voor het platteland noodwachtplicht zal worden ingevoerd Dc Kamer had overigens nogal wat aanmerkingen op de B.B. We zullen er samen nog eens over praten, beloofde de bewindsman. Ds. Van der Veen trok ook weer van leer tegen de B.V.D. (bin nenlandse veiligheidsdienst). Een nood zakelijk kwaad, oordeelde minister Toxo peus. Ik word ook vervolgd, klaagde de pacifistische dominee. Laatst heeft men de zoon van een vriend van mij in een café inlichtingen over mij gevraagd. De minister ging aan deze klacht voorbij. De begroting van Binnenlandse Zaken werd hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De P.S.P.'ers en de communisten lieten een „tegen' aantekenen. (Eigen bericht) Aangezien in verschillende ge meenten wordt overgegaan tot het instellen van zogenaamde koop avonden is in de PTT-kamer voor Zeeland, die in Vlissingen verga derde, de suggestie naar voren ge komen om ook de postkantoren in Zeeland op deze avonden open te stellen. Het PTT-bestuur heeft deze aangelegenheid landelijk in studie genomen. Een echtpaar uit Heemstede, zijn naar schatting 20 jaar oude dochter 'en een bromfietser zijn donderdagavond ge wond geraakt bij een gecompliceerde autobotsing op de Haarlemmerweg in Amsterdam. Bij deze botsing waren niet minder dan acht personenwagens betrokken, waarvan er vier dusdanig ernstig werden beschadigd, dat zij moes ten worden weggesleept. De vier gewon den zijn overgebracht naar het Wilhel- minagasthuis. Hun toestand is niet ern stig. De autocoureur Willy Mairesse wilde zich binnen 80 minuten van het centrum van Brussel naar het hartje van Parijs begeven, een af stand van 270 km. Mairesse maakte gebruik van de combinatie ren- wagen-vliegtuig. Hij kon een tijd van 1 uur 3 minuten en 50 secon den laten afdrukken. Na zijn pres tatie werd de snelheidsduivel in de bloemetjes gezet. (Van onze Haagse redactie) De regering wil m.i.v. I januari 1961 overgaan tot tijdelijke verdere verhoging van de ongevalsuitkeringen met 4 per cent. In april werd reeds een verhoging van 6 percent toegekend, zodat de to tale verhoging thans 10 percent zal gaan bedragen. De regering vind dit. gelet op de welvaartsverbetering, een redelijke verhoging. Een desbetreffend wetsont werp is thans bij de Tweede Kamer in- scholen, gediend. aan. Het congres van Louisiana, dat al zijn pogingen een einde te maken aan de integratie van scholen in New Orleans zag mislukken, heeft president Eisenhower en de fede rale justitie ervan beschuldigd in een communistische samenzwering betrokken te zijn. In de resolutie werden de president en de rechters „nog net geen communisten" genoemd, nadat de senaat de scherpte van de bewoordingen wegnam door vage termen. Het huis van afgevaardigden, dat bijeenkwam onder de waakzame ogen van in zwart geklede moeders en kin deren, .rouwend" over hun geïntegreerde nam ie resolutie eenstemmig Dc Raad van Hoge Commissa rissen voor Kongo en de door pre sident Kasavoeboe benoemde pre mier Joseph Ileo zijn begonnen met de voorbereiding van een Kongo lese Ronde-tafelconferentie. Ileo heeft de organisatie van deze con ferentie woensdag besproken met enke le van de commissarissen. De gedachte voor een ronde tafelconferentie is uitge gaan van koolnel Moboetoe. (Van onze Haagse redactie) Minister Marijnen heeft in overleg inct het bedrijfsleven besloten dc tot standkoming van een erkenningswet voor de tuinbouw te bevorderen. Bij het opstellen van die wet zal de minister ernstig rekening houden met dc terzake uitgebrachte adviezen van de S E R de betrokken produktschap- pen en het Landbouwschap. In ieder ge val zal het wetsontwerp zowel aandacht besteden aan marktordenende elemen ten als aan het asrect van vakbekwaam heid. Welke verm van vestiging geleid, vrij of een combinatie daarvan voor de tuinbouw de voorkeur verdient kan minister Marijnen nog niet generalise rend zeggen. Dat is z.i. afhankelijk van regionale en plaatselijke omstandighe den. het al dan niet aanwezig zijn van tuinbouwcentra ei. de financiële moge lijkheden Wel verwerpt hij al bij voor baat een ver gaande ..geleide" vesti ging. omdat dit een vrije ontwikkeling en vestiging in de tuinbouw zonder nood zaak onmogelijk zou maken. In Stockholm is een peloton Zweedseluitgemaakt van het V.N.-detachement soldaten teruggekeerddat deel heeftlin Kongo. Een regeringscommissie zal naar Eli- sabethstad gaan om d.r voorbereiding van de conferentie te bespreken met premier Tsjombe van Katanga. Tsjombe heeft verscheidene voorwaarden verbonden aan zijn deelname, waarvan de belangrijkste zijn: de conferentie moet gehouden wor den op neutraal grondgebied, Loemoem- ba mag niet meedoer en de wettigheid van de huidige Kongolese regering moet bevestigd worden, opdat de Katangese afvaardiging weet met wie zij te doen heeft Een bevestiging van de regering-Ileo kan verkregen worden door middel van een vertrouwensvotum in het Kongolese parlement. Ileo zal echter niet dan met de grootste moeite een voldoende meer derheid kunnen vergaren, omdat Loe- moemba in het Huis van Afgevaardigden een solide meerderheid heeft. Het politicdetachement uit Ghana, dat de bewaking heeft verzorgd van de Gha- nese ambassade en betrokken is geweest bij het gevecht om dit gebouw, bereidt zich voor op de terugtocht. De ongeveer 370 politiemannen zijn begonnen hun uit rusting in te pakken. Kolonel Maboetue heeft zijn troepen bevel gegeven alle voertuigen die door hen in beslag waren genomen en die het eigendom waren van V.N.-personeel, terug te geven. Kongolese soldaten had den de voertuigen in beslag genomen na de aanval op de Gharese ambassade. Enkele van de inzittenden van de auto's werden mishandeld en gearresteerd. Zij zijn echter op bevel van Moboetoe vrij gelaten. Twee Indische majooss liggen nog in het ziekenhuis, nadat zij mishandeld waren door Kongolese troepen die hun huizen waren binnengedrongen. De toe stand in Leopoldstad is nog altijd ge spannen. Nussbauwer, de commissaris voor bin nenlandse zaken, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat binnenkort nog meer diplomaten zullen worden uit gewezen, omdat zij zich met interne Kongolese aangelegenheden hebben be moeid. van het K.N.M.I. tot 23 15Vuur; opgemaakt gisterenavond lm/ Z'\ "E", h,ewolkt met v»»"' KchfJ. enkele buien Matige tot tuss™ zuid en west. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: :&^wotfeelfhdeemeltemperat-™- i oXal:5rSu0rnder 1638 uur'maan nTuur '0" op 81' maan op (Van onze Haagse redactie). Hoewel een herziening van de ruil- verkavelingswet op den duur niet zal kunnen uitblijven wil minister Marijnen daar thans nog niet toe overgaan. Er is onder de wet van 1954 n.l. nog geen enkele ruilverkaveling voltooid, zodat nog onvoldoende ervaring is opgedaan om reeds thans een herziening door te voeren. Het ruilverkavelingsprogramma voor de komende drie jaar acht de minister een verantwoorde voortzetting van zijn beleid. Het stemmingsprogramma van ca. 40.000 hectare per jaar is voor de eerstvolgende jaren een aanvaardbaar en uitvoerbaar schema. In totaal is voor 1.4 miljoen hectare ruilverkaveling aan gevraagd. Een 35-jarige man, die sedert 12 jaar in de gevangenis zit, ver oordeeld wegens vadermoord, heeft geweigerd in voorwaarde lijke vrijheid gesteld te worden zolang men zijn onschuld niet erkent. In 1948 werd Leon van Huffcl door het Hof van Assisen van Oost-Vlaan- deren tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Hij was ervan beschuldigd zijn vader gewurgd te hebben. Van Huffel had tijdens het onderzoek eerst bekend, maar vervolgens steeds zijn onschuld staande gehouden. De zaak was tamelijk duister. Het was bekend, dat er een slechte verstand houding was tussen vader en zoon om dat deze laatste een hogere som gelds eiste dan zijn vader bereid was hem bij zijn huwelijk mee te geven. Op 10 maart 1947 werd de vader opgehangen in zijn hooischuur aangetroffen. Het was pas in het begin var, het jaar daarna dat Van Huffel, die inmiddels in het huwelijk was getreden, werd aangehou den, nadat de politie een naamloos schrijven had ontvangen waarin werd gezegd dat de vader werd vermoord en dat de zelfmoord een enscenering was. Het lijk werd opgegraven en de dok ters die sectie verrthciten besloten, dat het vermoedelijk om een wurging ging. Van Huffel bekende onverwachts tij dens zijn proces, hoewel de debatten geen volledige klaarheid in de zaak hadden gebracht. Achteraf keerde de veroordeelde Van Huffel echter tot zijn eerste verklarin gen terug en hield zijn onschuld staande. Na 12 jaar van zijn straf uitgeboet te hebben kwam hij thans in aanmerking om voorwaardelijk in vrijheid te wor den gesteld. Hij moest daarvoor een genadeverzoek ondertekenen. Hij wei gert dit te doen zolang zijn onschuld niet wordt erkend. De resolutie luidde: „Het Amerikaanse hooggerechtshof maakt, met steun van de gehele federale justitie en de uitvoerende macht van de federale regering, gemene zaak met de communistische samenzwe ring om ons systeem van openbare scho len en ons onderwijspeil te vernietigen". In de senaat werd de resolutie verzacht door de woorden „sommigen" van de federale justitie en sommige leden van de uitvoerende macht'voordat zij met 25 stemmen tegen 11 weHd aangenomen. Het huis had zijn zitting reeds tot zondag verdaagd zodat het niet kon stemmen op de door de senaat gemaakte amendementen. Senatoren uit New Orleans leidden de oppositie tegen de resolutie. Een andere passage waarin gezegd werd dat een „atheïstische, communistische bedreiging de hoogste raden van onze natie heeft geïnfiltreerd" werd gewijzigd in „som mige van de hoogste raden. „Dit is te scherp", zei senator Robert Ainsworth, „het houdt een beschuldiging van verraad in". Een andere senator zei dat het niet in zijn lijn lag Eisenhower een commu nist te noemen, „alleen maar omdat ik een besluit van het hooggerechtshof niet erken". In de resolutie weid gezegd dat toen het hooggerechtshof zijn historische uit spraak over integratie deed, het dit deed op het gezag van beweerde „communis tische leerstellingen" en derhalve deel nam aan „de communistische samenzwe ring tegen het Amerikaanse volk". Gisteren is de groep van circa 35 Ne derlandse burgemeesters, wethouders en gemeentesecretarissen, die in Tel Aviv het 15e congres van het ..International Union of Local Authorities" heeft mee gemaakt, met een Ijjntoestel van de EI Al uit Israël teruggekeerd. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die na zijn aankomst de pers te woord stond, liet blijken, dat Israël als jonge staat veel meer indruk op hem had gemaakt dan het congres zelf, dat tot onderwerp had de taak van de gemeentebesturen in de ontwikke lingsgebieden. „De meesten van ons kwamen om Is raël te zien en we zijn allemaal weg van het land. Het is fantastisch te zien wat men daar uit een woestijn gemaakt heeft! Aan het congres hadden ook vele bur gemeesters uit Duitsland deelgenomen. Het was voor de eerste maal dat zij Israël bezochten en aanvankelijk waren ze koel ontvangen. In de pers werd op hun komst kritiek geuit. De burgemees ter van West-Berlijn. Willy Brandt, had echter ,,een uitstekende rede" gehouden, die er toe heeft bijgedragen, dat er geen incidenten zijn geweest. De rechtbank te Haarlem heeft giste ren de 24-jarige handlanger P. H. uit Haarlem veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf wegens mishandeling de dood tengevolge hebbend. De officier van justitie had veertien dagen geleden een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek geëist. Begin juli van dit jaar werkte H. met een 21-j.arige collega op een zestien me ter hoog dak van een fabriek in IJmui- den. De beide mannen kregen ruzie en de handlanger gaf zijn collega een schop in het gezicht, waardoor deze van het dak viel. Zwaar gewond moest de jon geman naar een ziekenhuis worden ver voerd, waar hij kort na aankomst over leed. Marokko heeft donderdag besloten zijn ambassadeur in Tunis naar Rabat te rug te roepen. Eerder waren in dc Marokkaanse pers heftige aanvallen op Tunesië gedaan wegens het standpunt dat dit land in neemt tegenover de kwestie Maureta- nië, welke thans in de V.N. wordt be sproken. Marokko is van mening dat Maureta- nië een deel van Marokko is en het wenst daarom „hereniging". Tunesië is Marokko echter in deze kwestie afge vallen en staat op het standpunt dat Mauretanië een Franse kolonie die maandag onafhankelijk wordt een Afrikaans land is zoals als alle andere en evenals Algerië het recht heeft over zijn eigen lot te beslissen. Geruisloos heeft gisteren in Algerië de burgerlijke commandowisseling plaatsgehad. De burgerlijke machtheb ber Paul Delouvrier, die Algerië door twee moeilijke jaren had heengeloodst, vertrok met stille trom. Twintig minu ten nadat zijn vliegtuig naar Parijs was vertrokken, landde dat van zijn opvol ger, Jean Morin. In zijn woning aan de Abrikozen- straat in Den Haag is overleden de journalist Alfred van Sprang. Hij is 43 jaar geworden. Het stoffelijk overschot van Van Sprang werd donderdagmiddag door de Haagse politie aangetroffen Naar het oordcel van dc artsen is hij reeds of zondag of maan dag aan een hartverlamming overleden. Van Sprang was niet gehuwd en woon de alleen. De politie verschafte zich toe gang tot de woning, nadat relaties van de thans overledene zich ongerust hadden gemaakt over het feit dat zij geen contact met hem konden krijgen. Alfred van Sprang werd in Middelburg geboren op 27 april 1917. Hij bezocht in Rotterdam de HBS en begon zijn jour nalistieke loopbaan bij het dagblad „Het Vaderland" in Den Haag. Hij publiceerde ook enkele boeken, onder meer „Wij wer den geroepen", dat handelt over Indone sië, ,,De laatste acte", eveneens hande lend over Indonesië en ..Hevve No", een boek dat de strijd in Korea tot onder werp heeft. Van Sprang heeft vooral de laatste ja ren naam gemaakt als radio- en televisie reporter die ook veel werkte voor dag en weekbladen, zowel in binnen- als bui tenland. Hij was correspondent van de 7-december-divisie toen deze in het toen malige Nederlands-Indië gelegerd was en maakte de politionele acties mee. Voorts was hij ook oorlogscorrespondent in Ko rea en Indo-China. Hij kreeg vooral be kendheid door de reportages welke hij maakte van de Hongaarse opstand. A. van Sprang versloeg ook de opstand in Cairo, welke generaal Naguib aan de macht bracht. Hij ontsnapte toen ternau wernood aan de woedende menigte, die het vooral op buitenlanders voorzien had. Voorts versloeg hij de opstand in Perzië. Dit jaar was hij nog in Kongo. Zijn laat ste grote reportage die hij maakte was die van de oefening van de Nederlandse troepen in La Courtine. Hij stond op het punt om naar Algerië te vertrekken. (Advertentie) '•J SWAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN I

de Stem | 1960 | | pagina 1