Schip in Schelde vastgelopen Zo mogelijk vanaf 1 juli volgend jaar Mgr. Bekkers sprak voor kath. middenstanders Stiptheidsactie heeft ernstige gevolgen BLUE DIAMONDS TERUG Stemmen in nieuwe gemeenten ZELFS EEN HEMINGWAY WEET NIET ALLES VAN TOREADORES kloet minister de Vleeschauwer aftreden Amendement-Lucas over begindatum aangenomen Vriendschapsuniversiteit in Moskou geopend AMERIKAANS-DUITSE VELDSLAG DAGBLAD VOOR ZEELAND Dodelijk ongeval te Arnemuiden Uitzondering voor KLM Overledene wint voetbalpool Zaak Goes woensdag in Tweede Kamer In Antwerpse havens 1 Iets hogere temperaturen Vos Kroestjev preekt de passie Moord op drie bekend Rijk draagt drie schepen over vrouwen Proces-Lagaillarde NOG ANDERE BEKLAAGDEN IN VRIJHEID Vloot Y.S. beschermt Guatemala Nicaragua en ALGERIE Nieuwe plannen van De Gaulle En hij schoot dan ook een (literaire) bok CALIFORNIE (en ook Hawaii) VOOR NIXON je JAARGANG No. 23524 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 18 NOVEMBER uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, J. M. A. C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J- M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Iel. 2234 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) BELASTINGVERLAGING _fldaarna dezelfde regeling had gewild, trok In België hebben gisteren hardnekki ge geruchten de ronde gedaan over een op handen zijnde crisis in het kabinet. Aanleiding daartoe zou zijn geweest een artikel in een Franstalig weekblad, waarin bepaalde beschuldigingen aan het adres van de minister van land bouw, baron De Vleeschauwer zijn geuit, i Als gevolg daarvan zou de minister zijn ontslag willen indienen. Gisteren avond had hij dat echter nog niet ge daan. Premier Eyskens heeft verscheidene besprekingen met de leden van het ka binet gehad. Vandaag zal de kwestie in de kabinetsraad worden behandeld. I In Arnemuiden is de 27-jarige C. Cruiq met zijn fiets tegen een stlistaande vrachtauto gereden en ernstig gewond naar het ziekenhuis in Middelburg ver voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De man heeft waarschijnlijk door de duisternis en de hevige regen op de weg de auto niet zien staan. AANVAARD (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag met algemene stem men haar goedkeuring gehecht aa„ een verlaging van de bon en inkomstenbelasting - zo mogelijk per 1 juli 1961 - met in totaal 475 miljoen. Een motie van de socialist Hofstra, die het vrijgezellenlarief nog wat wilde bijschaven, kreeg alleen de steun van P.S.P. en S.G. en werd verworpen met 67 tegen 10 stemmen. trok echter na de overtuigende „niet-nodig"- bestrijding van de minister een desbetref fend amendement weer in. Prof. Zijlstra had ook tegen de tijde lijke verlenging van de acht procent in- vesteringsaftrekregeling bezwaar. De scheepvaart gaat nu zo veel mogelijk be stellingen plaatsen, verwachtte hij. m «tv-*-- - MINISTER ZIJLSTRA De bisschop van- 's-Hertogenbosch, mgr. W. M. Bekkers, heeft gisteren, op de sluitingsbyeenkoinst van het congres van de Nederlandse rooms-katholickc Middenstandsbond te Groesbcek, waar daags tevoren voorzitter J. Hurkmans uit Breda en prof. Groeneveld gespro ken hadden over de algemene proble men waarvoor de middenstand zich ge steld ziet, een rede gehouden waarin hij vooral aandacht schonk aan het vraag stuk van de sociale organisaties. ,,Ik heb de indruk", aldus mgr. Bek kens. ,,dat het jongste bisschoppelijke schrijven over de organisatiestructuur I velen een toepassing lijkt van een soort schok-therapie. Met dien verstande dat de schok duidelijk is. maar dat de the rapie nog niet binnen de gezichtskring ligt". De bisschop merkte op dat het stuk' I ontstaan is vanuit de gedachte dat hieri een lekenaangelegenhcid aan de orde] is. Een lekenaangelegenheid waarop de leken hun sporen hebben verdiend. I Goed begrip van de verhouding hiërar-j chie-leek vraagt nu een andere houding ten opzichte van deze kwestie dan vroe ger. De bisschoppen hebben in het stuk hun mening gegeven, omdat zij daar naar gevraagd zijn. Die mening 'hebben de bisschoppen gegeven, na overleg met vele leken en met eerlijke overtuiging en nadat verleden, heden en toekomst zo goed mogelijk bestudeerd zijn. Organisatie, zo zei de bisschop van 's-Hertogenbosch verder, spreekt van or ganisme en dus van leven. Om dat leven gaat het. En over dat leven spreken de bisschoppen uitvoerig. ,,Dit alles mag bij de studie van het tuk niet worden verwaarloosd. Men moet het stuk niet van achteren naar voren lezen, ook niet halverwege begin- 1960 op het oude peil gehandhaafd. Door een amendement Lucas (KVP), aangenomen met 59 tegen 53 (PvdA, VVD. PSP en de KVP-er Duynstee) stemmen, werd bepaald, dat de definitieve datum van ingang van deze be'astingverlaging en van de verlaging van de vennoot schapsbelasting met 115 miljoen bij de wet zal worden vastgesteld. De verlaging van de vennootschapsbe lasting zelf werd eveneens met algeme ne stemmen goedgekeurd. Dat was wel wat vreemd, want tevoren had de heer Hofstra (PvdA) met een amendement nog een poging gedaan om de verlaging ongedaan te maken. De socialisten kregen hierbij echter alleen de steun van de CPN en PSP. Het amendement-Hofstra werd daar door verworpen met 66 tegen 43 stem men. Door een amendement van de Ka mercommissie zelf werd bereikt, dat de KLM bij uitzondering een gunstige in vesteringsaftrekregeling krijgt, tweemaal acht procent inplaats van tweemaal vijf procent. Tegen het definitief maken van enkele zogenoemde tijdelijke belasting verhogingen een compensatie voor de schatkist voor de voorgestelde verlagin gen verzette zich uiteindelijk alleen de SGP. Voor onze internationale scheepvaart kwam er tenslotte ook nog iets extras uit de bus. Tot de datum van de verlaging van de vennootschapsbelasting wordt de investeringsaftrek voor de scheepvaart met terugwerkende kracht tot 29 april De Functionarissen van de Engelse voetbalpool hebben gisteren ont dekt, dat het formulier, waarop de winnende serie kruisjes was gezet hetgeen een prijs betekent van 5.315 pond Sterling) op naam staat van een man die drie weken gele den overleden is. De overleden winnaar is Edward Mitchell uit Woburn Sands. Het formulier, dat de pool van het af gelopen weekend won, was echter ingevuld door Basil Mitchell, de zoon van de overledene, die zijn vaders naam had gebruikt om het geluk te beproeven. Rechtskundigen hebben zich over het probleem gebogen, maar we ten nog niet wat zij er mee aan moeten. Voorlopig schijnt de beste oplos sing te liggen in het uitschrijven van een cheque, ten name van Mit chell zonder voornaam. Het. is voor het eerst dat er in Engeland een dergelijk probleem ontstaan is. Door nog onbekende oorzaak is gisteren bij Vlissingen het Nederlandse vracht schip „Lissekerk" aan de grond gelopen. Later op de dag kon de in Vlissingen ge stationeerde sleepboot „Scaldis" het schip weer vlot trekken. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer gaat aanstaande dinsdag met staatssecretaris Stuben- rouch <0., K. en W.) verder debatteren over de spreiding van het hoger tech nisch onderwijs. De Kamer heeft reeds laten blijken dat zij de opvattingen van de staatssecreris slechts één nieuwe h.t.s. niet deelt. Men wil met name voor het confessionele onderwijs meer h.t.s.'en, onder meer een in zuid-Lim burg. De volgende week woensdag begint het begrotingsdebat over binnenlandse zaken. Bij die gelegenheid zal onder meer gesproken worden over de Goese affaire en de politiesalarissen. 55 heer Van de Wetering (CH), die ook MET PROCES tegen Eichmann zal, naar gisteren in Jeruzalem is bekendgemaakt op 6 maart beginnen Er wordt nu ai m het §cbouw waai de Nazibeul berecht zal worden I ROOD CHINA heeft op twee na dé ^rootste duikbootvloot ter wereld heeft de Amerikaanse admiraal Thach gezegd. INWONER van Woldendorp, de heer Dorenbos, is gisteren van een strohoop uevallon waarbij hij in een hooivork te rechtkwam. De vork trof hem i hartstreek de [ven kwam. waardoor de man om het le GUEVARA, de president van de Cubaan se nationale bank, en belangrijkste man i .ichter de schermen in Havanna, is na. un bezoek aan Moskou doorgereisd naar i i cking, waar hij gisteren aankwam. DEi TWEEDE KAMER heeft gisteren een bedrag van 26.6 miljoen uitgetrokken. nf,?1, onder meer vergoedingen kun- 7oiDc k rScn b®ïaald voor oorlogsschade- ArTeL? ln..t,ie gevallen waarin de wet ziet matene^e oorlogsschade niet voor- het gehele Cubaanse Hoge Ge- eentshof was gisteren „niet te bereiken" et was voor de buitenlandse waarne mers in Havanna geen geheim dat de centers ..ondergedoken" waren om niet (verplicht te zullen worden een verkla- tv* j Geertekenen die de gevluchte en de met hem uitgeweken pecnier als .verraders'" zou brandmerken. {Weersverwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: opklaringen maar ook enkele ver- spreide buien. Tot krachtig of ma- ^nemende wind uit westelijke "entingen. Iets hogere middagtem- Pcraturen. Verwachting van Beigisch weer- kundig instituut: -» Aanvankelijk betrokken en regen- achtig weer, later zwaar bewolkt IT0** opklaringen en neerslagvlagen. 2 LcrnPcraturen tussen 6 en 11 graden. Vandaag: zon onder 16.45 uur maan "I onder 16.59 uur. j Morgen: 8.13 uur. Premier Kroestjev heeft gisteren of ficieel de „Vriendschaps Universiteit" te Moskou geopend die bedoeld is voor studenten uit Azië, Afrika en Zuid-Ame- rika. Hij verklaarde, dat Rusland niet zou trachten de studenten zijn ideologie op te leggen. „Als u mijn opvattingen wilt weten, 7a 1 ik ze u niet verborgen houden. Ik ben een communist en het Marxisme- Leninisme is de vooruitstrevendste ideo logie ter wereld", aldus Kroestjev. ..Als een van u vindt, dat deze ideo logie hem past, dan zal ons dat niet spijten, maar we zullen er ook niet om treuren als u geen communist wordt, mits u hier enige kennis vergaart, die nuttig is", verklaarde de premier. Meer dan tweeduizend mensen woon den de openingsplechtigheid bij van de universiteit, die volgens de Russen „enig is in zijn soort". Studenten uit 60 lan den volgen de colleges die 1 oktober zijn begonnen. Kroestjev zei, dat de universiteit vooral de onderontwikkelde lfenden wilde helpen „die onder het zware ko loniale juk geleden hebben en die door de schuld van de kolonialisten, in economisch en cultureel opzicht zijn achteruitgegaan. Het Russische persbureau Tass ver klaarde, dat ,,de universiteit zeer be kwame ingenieurs, artsen, leraren, eco nomen, advocaten en andere specialis ten zal afleveren". De rectormagnificus, professor Roe- myantsev, heeft in een artikel in de Pravda gezegd, 43.000 aanvragen gekre gen te hebben uit Azië, Afrika en Zuid- Amerika. terwijl er maar 500 plaatsen beschikbaar waren. De „stiptheidsactie" van de Belgische douane heeft ernstige gevolgen voor de Antwerpse haven. Er zijn reeds buiten landse schepen naar andere havens doorgevaren om daar te worden gelost. Dit heeft de voorzitter van de Vereni ging van Antwerpse expediteurs, de heer Verhulst, donderdag op een persconfe rentie in Brussel medegedeeld. De actie onder het Belgische douane personeel is bedoeld als een protest te gen het uitblijven van een „studie en produktiviteitspremie", zoals deze sinds juni van dit jaar wordt uitgekeerd aan de ambtenaren van de'Belgische dien sten voor belastingen en domeinen. Het gaat om een bedrag van 10 tot 75 gulden per maand. De voorzitter van de Brusselse afde ling van de Belgische nationale organi satie voor het vervoer, de heer Gille, verklaarde dat sedert zeven november met „peuterige gestrengheid" een dou ane-reglement wordt toegepast, dat „dagtekent uit het tijdperk van de trek schuit". Hij zei, dat de actie een gedeel te van het land economisch dreigt te verstikken. In het Brusselse entrepot is een opstopping ontstaan van spoorwa gons. Tientallen wagonladingen wach ten nog op de douanecontrole en elke dag komen er dertig wagons bij. Hij deelde voorts mede, dat de actie zich over bijna geheel België uitstrekt. Op het ministerie van Financiën in Ruud en Riem de Wolff, de twee tie ners", die als zingende „Blue Dia monds" de laatste maanden een stij gende populariteit genieten, zijn gis terenmiddag van hun reis naar Singa pore op Schiphol teruggekeerd. Een 21-jarige Amerikaanse bordenwas ser heeft toegegeven, dat hij de man is geweest, die in het Starved Rock Natio nal Park van Chicago drie vrouwen van vooraanstaande burgers heeft vermoord. De man, Chester Weger, viel na en kele uren ondervraging door de mand. Hoewel hij bekend staat als een aanran der, zei hij de driedubbele moord te heb ben begaan om te kunnen stelen. De lijken van zijn slachtoffers, de 47- jarige mevrouw Frances Murphy, de 50- jarige mevrouw Lilian Oetting en de eveneens 50-jarige mevrouw Mildred Lindquist, werden op 16 maart aange troffen is een ijs-overdekte grot van het nationale park. Weger werd reeds vele maanden ge schaduwd, was verscheidene malen ver hoord en had tweemaal een proef met de leugen-ontdekker ondergaan. De militaire rechtbank in Parijs waar- >or het zgn. barricadenproces dient, heeft donderdag besloten ook Perez en Dcmarquet voorlopig op vrije voeten te stellen. Zoals bekend stemde de rechtbank eergisteren in met voorlopige invrijheid stelling van een van de voornaamste beklaagden, Lagaillarde. De raadsman van Demarquet en Pe rez voerde aan dat hun hechtenis „niet langer noodzakelijk is voor het vast stellen van de waarheid". Beiden zijn reeds in de loop van het proces ge hoord. Lagaillardes vrijlating wordt in Al giers beschouwd als een overwinning voor de „Algerië is Frans"-politiek. Twee van de drie in Algiers verschij nende bladen besteedden meer aandacht aan Lagaillardes voorlopige invrijheid stelling dan aan De Gaulles verklaring over een op handen zijnde volksstem ming. Brussel worden inmiddels besprekingen gevoerd met de vakbonden over de eisen, van het douanepersoneel. De katholieke vakvereniging heeft haar steun aan de actie onthouden. In Parijs is het volgende onthuld over De Gaulles plannen voor Algerië: Hij zal een nieuwe minister voor Algerijn se zaken benoemen, die zitting zal heb ben in de rcgering-Debré. Voorts komt er in Algerië zelf een nieuw bestuurs lichaam, dat „algemene delegatie" ge noemd zal worden. Dit Algerijnse be wind zal j.uridisch onder toezicht van Parijs komen te staan, doch in de prak tijk vèrreikende bevoegdheden krijgen en zo autonoom worden als de huidige grondwet toelaat Aan het hoofd hier van komt een algemeen gedelegeerde te staan, een bekende mohammedaan. Intussen neemt de spanning toe. De ultra-nationalisten en de aanhangers van De Gaulle wachten beiden op de vol gende stap van de tegenpartij. In Algerië circuleren op het ogenblik ongetekende vlugschriften, waarin zeer krachtige taal tegen De Gaulle wordt gebruikt. In een van deze pamfletten wordt hij de ..meesterverrader" ge noemd. President Eisenhower heeft de Ameri kaanse marine opdracht gegeven te wa ken tegen een invasie van Guatemala of Nicaragua en indien die zich voordoet, maatregelen te nemen waarmee landin gen voorkomen worden. Schepen en vliegtuigen van de Ameri kaanse marine hebben de posities, van waar zij tegen een invasie van „onder communistische leiding staande elemen ten" kunnen verhinderen, reeds ingeno men. Aldus een officiële mededeling welke namens president Eisenhower is uitgege ven. Beide landen hadden de V.S. om deze bescherming gevraagd. Zij vrezen een aanval vanuit Cuba. zon op 8.06 uur, maan op (Van onze parlementaire redacteur) De „Waterman", die op het ogenblik voor verbouwing in Vlissingen ligt, cn de „Grote Beer" en ..Zuiderkruis" gaan eigendom over aan een nieuwe scheepvaartmaatschappij, de Trans oceaan. Deze maatschappij gaat de drie ge noemde schepen, die als troepen- cn emigratieschepen al een belangrijke staat van dienst achter zich hebben, ex ploiteren in plaats van de overheid. De overdracht staat in het teken van het kabinetsstreven zoveel mogelijk over heidstaken aan het particuliere bedrijfs leven over te dragen. Een wetsontwerp, waarin een en an der geregeld wordt, is gisteren zonder debat, met algemene stemmen door de Tweede Kamer goedgekeurd. De drie schepen worden in huurkoop overgedra gen. Dc meeste Spanjaarden zijn het cr over eens dat de Amerikaanse schrij ver Ernest Hemingway even weinig af weet van het kweken van goudvissen als van stieregevechten. De winnaar van de Nobelprijs, die zeer geJ'efd is in Spanje, heeft een literaire bok geschoten met zijn laat ste bock, dat gaat over de twee be roemdste Spaanse stierenvechters van het ogenblik. „The dangerous summer" (dc ge vaarlijke zomer) is onlangs gepubli ceerd in de Spaanse uitgave van het Amerikaanse tyaschrift „Life". Hierin beschrijft Hemingway zijn impressies over de stieregevechten in 1959, toen de twee beroemde matadors, Luis Mi guel Dominguin en Antonio Ordonez, in een aantal „corridas" wilden uit maken wie van hen de beste was. Hemingway heeft zich uitgesproken voor Ordonez. Dominguin komt er niet zo goed af en zelfs Manuel Rodriguez ..Manolete", een van de grootste Spaanse helden, die in 1947 door een stier werd gedood, krijgt enkele vegen uit de pan. Voordat „The dangerous summer" in het Spaans was uitgegeven, was er al kritiek op het boek gekomen. Enkele Engels-lezende Spanjaarden hadden het boek gelezen en maakten anderen erop attent. Eenmaal in het Spaans uitgegeven, brak de storm pas goed los. Het verhaal heeft niettemin hele maal geen afbreuk gedaan aan He mingway's populariteit in Spanje. Liefhebbers van de stieregevcchtcn vinden echter, dat hij maar beter over iets anders kan schrijven zelfs al staat hij in Amerika hekend als dc ex pert op dit gebied. De gemoederen zijn vooral in be roering gekomen over zijn opmerkin gen over Manolete. Over Dominguin cn Ordonez is men het nog niet eens, wie van hen beter is. De 34-jarige Dominguin is jaren lang „numero uno" geweest Aan een verslaggever van U.P.I. vertelde hij: „Mijn beste vriend, Ernest Heming way.. is weer in het nieuws". „Als hij, naar ik geloof, veel publi citeit wilde krijgen, dan is hij daar in geslaagd", aldus Dominguin. „Hij had iets belangrijks willen zeggen, maar heeft een goede gelegenheid voorbij laten gaan om zijn mond te houden". Ordonez zei, dat de schrijver „even veel afweet van stieregevechten als ieder ander die het 30 jaar lang heeft gadegeslagen". De Spaanse toneelschrijver Edgar Neville, heeft in een open brief aan Hemingway o.a. gezegd: „Als een schrijver van stieregevechten over Manolete spreekt, neemt hij zijn hoed af en doopt hij zijn pen in gezegende inkt voordat hij begint te schrijven'' Het ziet er naar uit, dat de 32 kies mannen van Californië naar Nixon zullen gaan cn niet naar Kennedy. Na teui'ng van zogenaamde „üoststemmen" heeft Nixon 13.160 stemmen méér dan Kenne dy. waarmee hij in deze staat definitief verslagen is. Kennedy zal echter toch president blij ven, ook al winnen de republikeinen in Californië. Zonder dc 32 kiesmannen van Californië behoudt Kennedy de meerder heid in het kiescollege. Ook de overwinning van Nixon in Ha waii is definitief met een verschil van slechts 141 stemmen. De leiders der de mocratische partij in Honoloeloe hebben gezegd een hertelling te zullen aanvra gen. Het aantal kiesmanstemmen voor Nixon bedraagt thans 226, of 43 te weinig voor verkiezing als president. De totale voorsprong van Kennedy is thans geslonken tot ongeveer 200.000 stemmen. Gisteren moesten de inwoners van vijf „nieuwe" gemeenten op Schouwen-Duive- land, tengevolge van de nieuwe indeling, ter stembus voor nieuwe gemeenteraden. Daarbij leden de socialisten over liet al gemeen verlies. Voor de uitslagen zie el ders in ons blad van vandaag. Op onze foto: De 34-jarige J. S. Bos uit Brouwershaven brengt hjj heeft er de pet even voor afgezet zijn stem uit. „Denk eraan, mannenzei de Amerikaanse legerkapitein tegen zijn soldaten, voordat zij deel zou den nemen aan een oefening. „De tegenpartij heeft sommige mannen als Duitse burgers vermomd, dus wees op je hoede". De soldaten volgden zijn raad letterlijk op. Een half uur later kwam een patrouille een café in Altensteig binnenstormen, waar drie mannen in korte leren broe ken zaten. „Sta op", zei de korporaal die de leiding had. „Wij weten wie jullie zijn. Kom mee". Dat was het signaal voor de aan val. Stoelen, tafels en flessen vlo gen door de lucht. Na een half uur blies de patrouille de aftocht. De Duitse politie had ze ervan weten te overtuigen, dat de drie mannen echte Duitsers waren, die samen rustig een biertje zaten te drinken. De Amerikaanse legerleiding heeft bij de burgemeester zijn veront schuldigingen aangeboden voor het incident.

de Stem | 1960 | | pagina 1