Omstreden huwelijk Castro stookt in midden-Amerika ROTTERDAM AAN BOUW VAN METRO BEGONNEN Felle reactie op beschuldigingen inzake Kongo Motto van actie tegen vervuiling van ons land Opgeruimd staat netjes! Voorbereiding Concilie begonnen Hammarskjoeld c.s. geen meesters, doch dienaren Fabiola wakkert Spaanse monarchiegedachten aan De prijs Zes jaar lang verkeersoverlast Jacomet gaat in beroep schilder zelf met Meisjes inspecteerden troepen DAGBLAD VOOR ZEELAND VERBITTERD REFERENDUM Mevrouw De Quay kocht eerste Kinderpostzegels OPGEGEVEN GESTIKT? Miljoen voor zindelijkheid Wisselend bewolkt Binnen korte tijd zeer populair Gevechten in Costa-Rica en Nicaragua Verkiezingen in Denemarken Zweefvliegtuig bij start neergestort Bouwdok midden in de stad Mislukt Kennedy-Nixon hartelijk gesprek 100e JAARGANG No. 23521 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes' mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Reigerstraat 16, Bureaus, Breda, Tel. 2234 (3 lijnen). Postgiro 278841. DINSDAG 15 NOVEMBER 1960 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ~^7de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) WIGNY DREIGTBELGIË ZAL Dn Rrilch aanvnprripr van ppn ffewanPI WIGNY we passen voor rol van zwarte schaap Met een toespraak van paus Johannes XXIII in de Sint Pieter is gisteren de voorbereiding begonnen van het eucu- menisch concilie. De paus verklaarde grote verwachtingen te hebben ten aan zien van de resultaten welke het con 1 cilie zal opleveren. Het voorbereidend werk wordt gedaan door een aantal commissies, waarvan to taal 33 kardinalen, 100 aartsbisschoppen en bisschoppen alsmede enkele honderden prelaten. Ook kardinaal Alfrink, de aarts bisschop van Utrecht, en de bisschop van Groningen, mgr. Nierman, nemen, zoals bekend is. aan deze werkzaamheden deel. ,,Het feit, dat de mededelingen omtrent het concilie ook bij de niet-katholieke kerken zoveel belangstelling heeft ge wekt, is een bijzondere troost en brengt in ons hart een voorgevoel van de vreug de oyer de eenheid van allen, die gelo ven in Christus", aldus de paus. Hij waarschuwde echter dat het concilie zich op de eerste plaats met katholieke zaken zal bezighouden. Als deze zaken zijn af gehandeld zal de mogelijkheid bestaan van breder contact op hoog niveau' UIT UNO TREDEN De Belgische minister van buitenlandse zaken, Wigny heeft gisteren in New York gezegd dat zijn regering zich niet langer met het lid maatschap van de Verenigde Naties zal.kunnen verenigen als functio narissen van de Volkerenorganisatie in hun uitlatingen over Kongo geen terughoudendheid in acht nemen. Minister Wigny toonde zich zeer verbitterd over de toon van het rapport dat Rajeshwar Dayal, hoge vertegenwoordiger van de UNO in Kongo, aan de algemene vergade ring heeft uitgebracht. Hij ze\: „Dit is geen rapport, maar een akte van beschuldiging". De Belgische minister van buitenland se zaken stond in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties de pers te woord. Toen hem vragen werden gesteld over het rapport van Dayal en de verklaring van secretaris-generaal Hammarskjoeld gaf Wigny uiting aan zijn gevoelens van teleurstelling en verbitterdheid en eiste hij dat de functionarissen van de UNO hij doelde op Dayal, dr. Ralph Bunche, Andrew Cordier maar ook Hammar skjoeld zich ervan bewust worden, dat zij geen meesters, doch dienaren zijn van de leden van de UNO. „De Belgische regering zou geen Ud van de UNO meer kunnen blijven als de UNO-gezagsdragers in de toekomst geen acht slaan op de regels van terughou dendheid, welke overal gelden voor functionarissen die optreden in het openbaar". „Wat zij hebben gedaan is in mijn land verboden, zelfs voor de leider van de oppositie", zei Wigny. Spre kend over de recente anti-Belgische rapporten en verklaringen stelde hij vast: „Dit kunnen wij niet toestaan". Regering en volk van België waren diep ontdaan door de behandeling wel ke het land ondervonden heeft van UNO- gezagsdragers, zei Wigny. „Als zij er niet aan denken dat België een souverei- ne staat is, zal het onmogelijk zijn nog langer met de UNO samen te werken." Minister Wigny verklaarde dat Ham marskjoeld zijn mandaat in Kongo op onjuiste wijze heeft gebruikt. Thans wordt gepoogd België de schuld te ge ven van het falen der Verenigde Na ties in Kongo. België moet het zwarte schaap zijn, maar, zei minister Wigny „België is niet langer bereid die rol te spelen". België is opnieuw in het openbaar aan gevallen en daarom is het noodzakelijk geworden, thans in he* openbaar te ant woorden, aldus de Belgische minister van buitenlandse zaken. „Wat vandaag het ene UNO-lid overkomt, kan morgen een ander overkomen", merkte hij op. De V.N. hebben intussen gisteren ook weer eens iets van Loemoemba gehoord: de afgezette premier schreef dat er in Kongo onmiddellijk een volksstemming Gisteren zijn in het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen officieel de eerste kinder postzegels 1960. verkocht. De opbrengst daarvan is bestemd voor het hygiënisch en justitiële kinderbeschermingswerk in ons land. In de feestelijk aangeklede ta veerne was een zeer gevarieerd gezel schap bijeen. Vele aanwezigen droegen klederdrachten van de plaatsen rondom de voormalige Zuiderzee. Enkele van de ze klederdrachten zijn afgebeeld op de kinderzegels. Mevröuw De Quay, echt genote van de premier, kocht de eerste zegels. moet worden gehouden opdat het volk vrijelijk zijn leiders kan kiezen en een einde wordt gemaakt aan de huidige crisis". Zijn voorstel ging vergezeld van een beschuldiging aan het adres van de V.S., die volgens hem een staatsgreep zouden financieren. Men heeft in Kasai het zoeken naar de laatste vermiste Ierse VN-soldaat opge geven. Het totale dodencijfer van het bloedige incident dat door de Baloeba is veroorzaakt, is thans elf. De Britse aanvoerder van een gewapen de Baloeba-groep „kapitein" John Ro berts, zal via Leopoldstad naar Engeland worden overgebracht. Men houdt het reisplan overigens geheim, want men vreest van de zijde der Baloeba-vijanden wraakpogingen. Een woordvoerder van de V.N. heeft gisteren niets willen zeggen over een geheim onderzoek dat in Zuid-Kasai zou worden gehouden naar de beweerde dood (in september) van 92 Baloeba tengevol ge van het feit dat Liberiaanse V.N. sol daten hen een nacht in twee gesloten wagons zouden hebben gelaten. Zij zou den door verstikking zijn omgekomen. De Liberianen zouden hen in een massa graf hebben begraven. De Ver. Naties hebben eerder meegedeeld, dat de Libe rianen de Baloeba uit zelfverdediging hadden gedood. (Van onze correspondent) Een centrale werkgroep van de Stich ting Recreatie, waarin o.a. de A.N.W.B., de A.N.V.V. en de Vereniging van Ne derlandse gemeenten zitting hebben, heeft een nationale campagne op touw gezet tegen de vervuiling van onze ste den, dorpen, strand en andere natuur gebieden. Onder het motto: „Opgeruimd staat netjes" zal deze actie in het voor jaar van 1961 starten. Onder voorzitterschap van de minis ter-president. prof. dr. J. E. de Quay, doet het aanbevelingscomité nu al een beroep op alle belanghebbende instan ties en organisaties om door financiële en andere medewerking te helpen de plannen te realiseren. Voor de groots opgezette campagne, waarmee een bedrag van een miljoen gulden is gemoeid, zullen ook plaatse lijke actiecomités worden ingezet. „Want het is", zoals jhr. mr. A. Feith, voorzitter van de Stichting Recreatie zei, „vooral een kwestie van onze men taliteit. het bewust worden van gewij zigde omstandigheden en van de drin gende noodzaak ons gedrag aan te pas- BIJ DE binscoopbrand iri het Syrische dorp Amouda - zie het bericht op pa gina 7 zijn niet veertig kinderen om- gekomen, doch veel meer. I)e laatste berichten spreken van 152 doden. Bo vendien zouden nog 150 kinderen gewond zijn. Radio Damascus wijdde een rouw- uitzending van een half uur aan de ramp. NOORSE en Engelse kranten verwach ten dat er in de Noorse kerk nog moei lijkheden zullen komen rond het huwe lijk van prinses Astrid. Haar toekom stige echtgenoot is namelijk een geschei den man. EEN TRIEST record in Noordrijn-West- falcn West-Duitsland)gedurende de di ie dagen van het voorbije weekeinde zijn er 700 ongelukken op de weg ge beurd. Daarbij vielen 22 doden. ABDOEL RAHMAN, de Malcise pre mier. zal mogelijk na zijn verblijf in Londen een bezoek aan ons land bren-1 gen, maar een beslissing hierover is nog ulet *£Y*llen- Zoals bekend wil Rahman bcmitlcrexcn inzake het geschil Neder- land-Indoncsië. HET TURKSE staatshoofd. generaal Gursel, heeft een commissie van deskun- ctigen verzocht spoedig een wetsontwerp voor de instelling van een wetgevend li chaam op te stellen. Dat zal dan moe ten samenwerken met zijn dezer dagen oi astisch gedecimeerde comité van na tionale eenheid, JAPAN VOELT niet eerder voor een vredesverdrag met Rusland, voordat Moskou de aanspraken van Tokio op een den h°?'» ?,So?ets bezctte g''oeP eilan- den bij Hokkaido erkent. 'a™ van Laos heeft opdracht g geven de koninklijke residentie Loeang ^°P de bezettingstroepen (die i-r, opstandelingen hadden ge- Kozen) te veroveren. EEN VROEGERE SS-kapitein. die ervan teCShnh^lg i 7°rdi talri-ike gevangenen miHH^i fn vermoorden, o.a. door !mir injecties, is gisteren in Mun- hlm zijn re£vhlers verschenen. Na recht worde "°g 2° Vr°egere SS ers bc" sen, om te kunnen meewerken aan het rein houden van ons land". Dat de vervuiling van ons land geen denkbeeldig verschijijnsel is kan wor den geconcludeerd uit uitlatingen van buitenlandse toeristen, die al diverse in stanties, w.o. het A.N.V.V., er op heb ben geattendeerd dat de spreekwoorde lijke Nederlandse zindelijkheid verloren dreigt te gaan. Dat kan ons deviezen gaan kosten. Er wordt een aantal propagandisti sche activiteiten ontwikkeld om het „Hou Holland helder"-principe bij de bevolking ingang te doen vinden. Fleu rige aanplakbiljetten worden een belang rijk onderdeel van de actie. Fraaie prijzen Verder worden prijsvragen georga niseerd met een originele hoofdprijs. De winnaar kan n.l. een week lang gratis gebruik maken van alle open bare vervoermiddelen in ons land bioscopen en theaters gratis bezoeken en ook in hotels overnachten. Bij zyn thuiskomst vindt de winnaar dan zijn huis opnieuw behangen, geverfd en van nieuwe vloerbedekking voorzien Voor leerlingen van alle lagere scho len wordt een kleurwedstrijd uitgeschre ven. Omdat vele plaatselijke reinigings. en vuilophaaldiensten met groot personeels tekort kampen is de actie dus persoon lijk gericht, aangezien van de mede werking van het publiek zal afhangen in hoeverre deze campagne succes zal behalen. De foto geeft een overzicht van deze voor Rotterdam zo belangryke plechtig heid. Weersverwachting van het KNMI a°vnnVrtanAV,0?d' °P8emaakt gisteren- avond 2?. 15 uur: Wisselend bewolkt en tijdelijk regen j matige, aan de kust af en toé J J f tussen zuid en zuid- I west. Aanhoudend zacht Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut-, Weinig verandering in temperatuur. Afwisselend zwaar bewolkt met re- gen en bredere opklaringen J Vandaag: zon onder 16.49 uur. Maan 5 onder 15.31 uur. J Morgen: zon op 8.01 uur. Maan 4.27 uur. In Hollywood is gisteren volgens de joodse ritus het huwelijk tussen de Zweedse filmster May Britt en de Amerikaanse negerzanger Sammy Da- vis voltrokken. Zoals men weet is er om dit huwelijk veel te doen geweest: voorstanders van de rassenscheiding in de V.S. hebben er op allerlei manie ren tegen betoogd. Maar het paar heeft zich er, en daar had het gelijk in, niets van aangetrokken. Wie er later ook op de Spaanse troon komt, hij zal veel dank verschuldigd zijn aan Dona Fabiola de Mora y Aragon. Sinds bekend is, dat Dona Fabiola de echtgenote van Boudewjjn, de koning der Belgen zal worden, is zü in Spanje een van de meest geliefde figuren. Haar foto verschijnt vrijwel dagelijks in een Spaanse krant. Voordat de verloving bekend werd ge maakt, was Dona Fabiola een onbekend lid van een onbekende, goed gesitueer de, familie van Spaanse adel. Nu echter het Spaanse volk tijd heeft gehad van de verrassing te bekomen, schijnt het, dat men grotere belangstel ling heeft gekregen voor de Spaanse adel en voor de koningskwestie. De Spanjaarden schijnen weinig ge ïnteresseerd te zijn in de vraag wie hen regeert. Bij een referendum, dat in 1947 gehouden werd. bleek men voor de mo narchie te zijn, maar niemand schijnt haast te hebben met de vestiging van het koninkrijk. Generaal Franco, die reeds 24 jaar in Spanje de chef van staat is, heeft reeds vele malen beloofd, dat hij opge volgd zal worden door een koning. Hij heeft er echter niet bij gezegd, wie dat kan worden. Over het algemeen wordt gedacht aan Don Juan of aan diens zoon Juan Carlos van Bourbon. De verloving werd bekendgemaakt, toen Fabiola in België was. Toen zij kort daarop in Madrid kwam, stonden er duizenden mensen in de stromende regen om haar welkom te heten. Technisch gesproken is Spanje een koninkrijk zonder koning. De meeste thans levende Spanjaarden hebben niet onder een koning geleefd. Fabiola is voor het Spaanse volk een ster geworden en daardoor, zo meent men, heeft zij er indirect toe bijgedragen, dat het Spaanse volk meer geïnteresseerd is in de vragen, wie de nieuwe Spaanse koning zal zijn en wanneer die de troon zal bestijgen. Hoe verwarrend de berichten over de schermutselingen in de Middenameri- kaanse landen Costa Rica en Nicaragua ook mogen zijn, één ding is wel duide lijk: Fidel Castro is volop bezig zijn revolutie te exporteren, met het doel zijn fel anti-Amerikaanse invloedssfeer zo ver mogelijk uit te breiden. Voor de verkiezingen voor het Deense één-kamer-parlement op dinsdag 15 no vember zijn 773 mannen en 102 vrouwen kandidaat gesteld, ongeveer honderd kan didaten meer dan in 1957. Negen partijen nemen in 124 districten aan de verkie zingen deel: sociaal-democraten met 124 kandidaten, radicalen met 116, conserva tieven met 114. liberalen met 122, geor- gisten met 106, socialistische volkspartij met 91, communisten met 118, onafh. par tij 78 en Sleeswijkse partij met 5 alsmede een partijloze kandidaat. De huidige zetelverdeling in het Folke- ting is als volgt: 70 sociaal-democraten, 45 liberalen. 30 conservatieven. 14 radica len, 9 georgisten, 5 communisten, 1 afge vaardigde van de Sleeswijkse partij en 1 van de socialistische volkspartij bene vens 4 partijloze afgevaardigden. op Op het zweefvliegveld Teriet bij Arn hem is een eenpersoons zweefvliegtuig van dc Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart van een hoogte van 12 meter neergestort, waarbij het zwaar be schadigd werd. De bestuurder werd met twee gebroken benen naar een ziekenhuis vervoerd. Rotterdam is gisteren definitief ge start met de bouw van zijn metro en heeft daarmee een periode van onge veer zes jaar ingeluid, die in de bin nenstad enige vertraging voor het verkeer zal opleveren. „Maar een chaotische toestand zal het zeker niet worden", verzekerde ir. J. A. C. Til- lema, hoofddirecteur van de dienst van gemeentewerken. „Wij werken niet voor het heden, wij werken voor de toekomst", verklaarde burgemees ter van Walsum. Tien uur sloeg de klok toen de eer ste klap van een heiblok over het Weena daverde. De secretaris-gene raal van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, had de heimachine stoom doen geven. Langzaam maar zeker sneed een damplank diep de aarde in, de eerste van duizenden, die de wand moeten vormen voor het grote bouwdok. dat hier komt. In eerste instantie zullen daarin de zes delen gereed moeten worden gemaakt, waaruit het dubbele metrostation op het stationsplein zal worden opge bouwd. „Men spreekt van deze 14e novem ber als van een historische dag voor Rotterdam", zei burgemeester Van Walsum. „Maar", vervolgde hij, ,.ik geloof dat het eigenlijke histori sche moment gelegen heeft in de be slissing. die de gemeenteraad destijds genomen heeft en die hij eenstemmig heeft genomen". In antwoord op vragen, of het ver voersprobleem niet op andere wijze opgelost had kunnen worden, geloof de de burgemeester te mogen zeggen, dat deze dag alleen tot zijn recht komt, wanneer wij de zaken in gro ter verband bezien. De betekenis van wat hier te gebeuren staat ligt in de toekomst. Hij wees in dit verband op de ontwikkeling op Rozenburg en op de woonsituaties, die daaruit zullen ontstaan. Het gaat er nu maar om, vervolg de mr. Van Walsum, of Rotterdam het zal weten op te brengen enige ja ren moeilijkheden in de binnenstad te accepteren. Op dat punt verklaar de de burgemeester niet ongerust te zij". Ir. Tillema gaf als zijn mening te kennen, dat wat hier te gebeuren staat vergeleken zou kunnen worden met de oplossing van het Parijse bou- levardvraagstuk in de vorige eeuw. Hierna ging de eerste paal de grond in, waarna het gezelschap met een vijftal autobussen via de werkzaam heden op het kruispunt Coolsingel- Meent, waar de verlegde rijbaan reeds zichtbaar wordt, naar het Willems plein koers zette. Daar is men in eer ste aanleg reeds bezig met het Leuve- haven(metro)station. Op andere punten langs het tracé waren de werkzaamheden ook al in volle gang. Bij de Zalmhaven daver den heimachines, langs de Leuveha- ven lagen de damwanden voor het dro ge dok, waarin volgend j-aar een sta tion gebouwd wordt, en op het eiland van Brienenoord graafden de bulldo zers gulzig in de grond om een ruimte te creëren voor het bouwdok, waarin in de toekomst de tunnelstukken wor den gebouwd, die de beide Maasoevers zullen verbinden. De duidelijke voorlichting waarvoor de gemeente gezorgd heeft is psycho logisch een fijn trekje, want de 730.000 Rotterdammers zullen in de komende jaren, door de provisorische verkeers- voorzieningen, meer dan hun waar schijnlijk lies is, aan de metrobouw worden herinnerd.... sprekend op die van het Cubaanse le ger lijken, slaags geraakt met troepen van de regering. Hun doel was op te In Costa Rica zijn benden guerilla- strijders, gekleed in uniformen die rukken naar Nicaragua om daar een revolutie te ontketenen. De leiders van de guerilla's, die zichzelf titels als gene raai en chef-staf hebben aangemeten, doen heel erg verongelijkt over het feit dat ze aangevallen worden. ,,We trek ken alleen maar even door Costa Rica heen", lieten ze weten, „om Nicaragua te bereiken en als we niet verraden wa ren, zouden we er al lang geweest zijn". Dat Castro er achter zit is duidelijker geworden toen men Cubaanse vliegtui gen zag landen in streken die de gue rilla's toen in hun handen hadden. En intussen probeert Fidel vanuit Havanna het vuurtje lekker aan te blazen door de radio te laten rondbazuinen dat er in Costa Rica een revolutie aan de gang is. Intussen vechten in Nicaragua zelf de regeringsgetrouwe troepen tegen een aantal (militaire) rebellen die zich voor het karretje van Castro hadden laten spannen en die samen met de troepen die via Costa Rica het land zouden binnenkomen, het bewind van president Fuentes omver hadden willen werpen. Het ziet er naar uit dat de pogingen van de opstandelingen mislukt zijn. Wel hebben zij bepaalde plaatsen nog in hun macht, waar zij gijzelaars vasthouden. Daaronder zijn zelfs tweehondèrd school kinderen. Dat de gebeurtenissen in beide landen een breder verband hebben en dat er in Havanna aan de touwtjes wordt getrokken blijkt ook uit het feit dat ex-president Arbenz, die in Cuba zit, van plan is naar Guatemala te gaan. Van daaruit zal hii nieuwe intriges gaan leiden, vreest men in Managua, de Ni caraguaanse hoofdstad. De regering is voorbereid op nieuwe invasiepogingen. André Jacomet, de ontslagen secreta ris-generaal van het burgerlijk bestuur in Algerië aan wie ook het lidmaatschap van de Franse Raad van State het hoogste administratieve hof is ontno men, heeft gezegd, dat hij tegen beide regeringsmaatregelen bij de Raad van State in beroep zal gaan. Senator John Kennedy, de nieuwe Amerikaanse president, heeft gisteren een bezoek gebracht aan vice-president Richard Nixon. Het onderhoud, dat plaats had in het hotel buiten Miami, waar Nixon uitrust van de campagne, duurde een uur en werd volgens Kennedy ge kenmerkt door een zeer hartelijke sfeer. Na afloop van het onderhoud zei Kennedy dat Nixon volkomen bereid was tot me dewerking en dat zij elkaar volgende maand in Washington opnieuw zullen ontmoeten. Toen men hem vroeg of Nixon wellicht een functie in de door Kennedy samen te stellen regering was toebedacht ant woordde de senator: „De heer Nixon draagt een verantwoordelijkheid als lei der van zijn partij en misschien kan hij die verantwoordelijkheid beter omschrij ven dan ik." (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP Vierduizend man Belgische troe pen moesten voor hun kazerne te Siegen in Duitsland aantreden om „geïnspecteerd" te worden door twee Duitse meisjes. Het was echter geen plechtige gelegenheid waarvoor zij moesten aantreden. De meisjes zijn namelijk vorige week door twee soldaten naar zij beweren Belgische solda ten mishandeld en beroofd. De soldaten werden door de meisjes geïnspecteerd om te zien of zij hun aanvallers konden aan wijzen. Ze luaren hiertoe niet in staat. De politie zal nu het onder zoek elders voortzetten.

de Stem | 1960 | | pagina 1