Kamitatoe los van Loemoemba KERNEN IS AANWIJZING NIET VOLDOENDE Aap moet werken Lekker eten voor aanbidders Moboetoe haalt slag binnen Josephine in Amsterdam In Kring Den Bosch: Ontstemming bij boeren Kabinet kwam versterkt uit strijd te voorschijn NORIT Kennedy naar Nixon Weerzinwekkend regime in Stanleystad Tilburg K.V.P. Voorzitter Kring Generaal Gursel ontdoet zich van opposanten I reemde zaak in Rotterdam DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrouw verdronk haar kinderen Van 8 meter hoge brug in kanaal geworpen Met nota van overhemd CU „Actievere rol van provincie' Enkele opklaringen i WEER ONRUST IN TURKIJE Grote koppen in krant verboden A.R.-voorzitter Berghuis Staatsgreep in Zuid-Vietnam mislukt HEBT U DEZE WILD-llftERESSANTE REPORTAGE GEMIST? JAMMER! 200e JAARGANG No. 23520 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 2234 (3 lijnen). Postgiro 278841. MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ttttt ct «^penstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ï^reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULST, Steenstraat 14 (Van onze verslaggever) Gisterenmorgen speelde zich in Buil de een vreselijk drama af, dat het leven kostte aan twee kinderen van resp. vier en een half jaar en negentien maan den Beiden werden door hun moeder van de acht meter hoge brug over het Julianakanaal. die de dorpskern van Buode met Voelwammes verbindt, in het water geworpen, waar zij jammerlijk verdronken. Omstreeks kwart voor elf meldde zich gisterenmorgen aan het woonhuis van opperwachtmeester Seuren van de rijkks. politic tc Bunde de 29-jarige echtgenote van de stationsassistent J. R. uit Bun- de Zij deelde mede haar beide kinde ren Anske en Mieke in het Julianaka naal te hebben geworpen. Op ongeveer hetzelfde tijdstip ontdekte een inwoner van Bunde, de heer Tielens, nabij de onheilsplek twee kinderen, drijvende in het kanaal. Hij begaf zich terstond te water en wist beiden op het droge te brengen. De kinderen waren echter al dood. Een van de kleintjes had een wond aan het hoofd, waarschijnlijk veroor zaakt doordat het bij de val terechtkwam op een ijzeren pin van de brug. De stoffelijke overschotten werden voor sectie door de gerechtsarts dokter J Hollman naar het ziekenhuis St. An- nadal te Maastricht overgebracht. Naar de officier van justitie, mr. P Mierlo, die het onderzoek leidt, mee deelde. zal de vrouw dezer dagen naar Maastricht worden overgebracht. In afwachting hiervan is zij te Bunde ingesloten. Het is niet uitgesloten dat de vrouw in een vlaag van verstandsverbijste ring handelde, doch dat zal. aldus de officier van justitie, het onderzoek moeten uitwijzen. Zij kwam tot de,af' sehuwelijke daad na een huiselijke twist. De vrouw heeft een zwakke ge zondheid en het gezin had zich o.a. op medisch advies korte tijd geleden in Bunde gevestigd, waar het een riante woning betrok. De woordvoerder van John Kennedy, de gekozen president van de Verenigde Staten, heeft meegedeeld, dal Kennedy vandaag, maandag, te Key Bicayne een ontmoeting zal hebben met vice-presi dent Richard Nixon. Deze houdt daar vakantie. Kennedy's woordvoerder zei dat het bezoek van de aanstaande president aan de demissionaire vice-president twee re denen heeft. „De senator wenst de vice- president geluk te wensen met diens ver kiezingscampagne en hij vil de hartelij ke betrekkingen herstellen welke veer tien jaar lang in het kader van het con gres tussen hem en de vice-president hebben bestaan", verklaarde de woord voerder. Intussen is Kennedy ook op vakantie gegaan; hij rust in Palm Beach in Ca- lifornië. van de verkiezingen uit. De Latijns-Amerikaanse landen heeft hij be- jloofd de goede betrekkingen ten tijde van Roosevelt te zullen herstellen. Hij zond danktelegrammen aan de staats hoofden die hem gelukwensten, o.a. aan Adenauer en MacMillan. De laatste zal in januari Kennedy gaan bezoeken. De Westberlijnse burgemeester Brandt heeft laten weten dat de verkiezingen van Kennedy hem voor de omstreden stad heel gelukkig voorkomt Het feit, dat Kamitatoe, goeverneur van de provincie Leopoldstad, weer is vrijgelaten door de stafchef van het Kongolese leger, kolonel Moboetoe, schijnt erop te wijzen, dat Kamitatoe eindelijk gebroken heeft met Loemoemba. Volgens zegslieden was een voorwaarde voor het invrijheidstellen van Kamitatoe geweest, dat hij de publikatic van het blad „Solidarité Africaine", dat Loemoemba-gezind is, tenminste een maand zou sta ken en erop zou toezien, dat de politie van Leopoldstad die onder zijn controle staat, voortaan samen zou werken met het leger van Moboe toe om de orde te bewaren. 3 De gissing, dat Kamitatoe met Loe moemba heeft gebroken, was volgens hen gebaseerd op het feit, dat Kamitatoe, die eens een vurige aanhanger was van de premier, de laatste weken de afgezette premier zelfs geen bezoek meer heeft ge bracht. Hoewel Loemoemba al langer dan vijf weken huisarrest heeft, heeft hij onge hinderd bezoek mogen ontvangen van zijn aanhangers. Indien Kamitatoe gebroken heeft met Loemoemba, zou dit het einde beteke nen van de macht van Loemoemba in de provincie Leopoldstad. waar zijn macht toch al lange tijd aan het tanen is, wat van grote invloed op de andere provin cies zou kunnen zijn. De gehele middag heeft Kamitatoe gis teren met een politie-escorte in vijf vrachtwagens door de Afrikaanse wijk van Leopoldstad gereden Luidsprekers op de vrachtwagens kondigden zijn in vrijheidstelling aan en legden er de na druk op, dat hij niet slecht behandeld was. Gedurende zijn arrest was Kamitatoe in feite een soort ..gedwongen gast" ge weest van kolonel Moboetoe. Beide lei ders zouden bijna de gehele tijd de toe stand van Kongo besproken hebben, sa men de maaltijd gebruikt hebben en over het algemeen in goede verstandhouding met elkaar gesproken hebben, totdat zij een overeenstemming hadden bereikt en Kamitatoe vrij werd gelaten. Volgens andere zegslieden zou de V.N. achter druk hebben uitgeoefend op Mo boetoe om Kamitatoe vrij te laten, na dat een rumoerige betoging was gehou den door aanhangers van de goeverneur voor het hoofdkwartier van de V.N. Terreur Een stel ongedisciplineerde, in unifor men gestoken soldaten, die eens tot het Kongolese leger behoorden, regeert Stan lcystad, waar 128.000 Kongolezen en 500 Europeanen wonen. Het is Loemoemba's belangrijkste „steunpunt". Willekeurige arrestaties, mishandelin gen en afpersing zijn zo gewoon, dat z\j niet langer onderwerp van gesprek vor men onder de Europeanen die lusteloos rond het Stanleyhotel rondhangen. De Kongolese soldaten treden op wan neer zij geruchten horen. Zij hebben sinds juli drie maal hun eigen officieren ge arresteerd en nieuwe gekozen. Het regime van de soldaten begint op het vliegveld. Aankomende passagiers worden begroet met een bajonet op de buik wanneer zij uit het vliegtuig stap pen. Zij worden in een rij gedreven en als gevangenen naar het immigratiegebouw gebracht. Dit is een dagelijks terugke rend schouwspel voor tientallen werklo ze Kongolezen die hun tijd zoekbrengen aan de ingang van het vliegveld. Zij schreeuwen „oehoeroe" (vrijheid) en „wij zijn de baas". Kongolese passagiers kunnen het im migratie-gebouw zonder verdere forma liteiten verlaten, maar de Europese moe ten hun bagage laten onderzoeken en zich laten fouilleren. Hun geld wordt zorgvuldig geteld „om te zien of je geen geld bij je hebt om Belgische spionnen te betalen" en ver volgens op de grond geworpen, waar de passagiers het zelf moeten oprapen. Afscheiding Verleden week nam het Kongolese le ger praktisch elke auto in de stad. Hun eigen vervoermiddelen waren allengs on bruikbaar geworden. Dus hielden zij automobilisten aan en vroegen de koop brief te zien. Indien de automobilist de ze niet kon tonen, werd zijn wagen zon der meer in beslag genomen. De Blitse consul, George Glianem. wiens auto gemerkt is met consul" en twee grote .Union Jacks" aan beide zij den, wist zijn auto te behouden door de ongeletterde soldaten een rekening van een overhemd tc tonen, die liU toevallig bij zich had. De soldaten rijden thans in gerieflijke particuliere auto's, waaruit boven de kap machinegeweren dreigend hun loop uit steken. De soldaten, die graag een borrel lus ten, hebben verscheidene bronnen van inkomsten. Het huidige tarief voor een Europeaan om niet gearresteerd te wor den is 3000 frank. Het betalen van dit bedrag betekent echter niet, dat de Kon golese soldaten de volgende week niet meer terug zullen komen. Zij hebben ook op alle wegen die naar de stad voeren, tolbomen geplaatst. Intussen schijnt een broer van Loe- hoemba, Louis, volgens nieuwe geruch ten van plan zijn om de provincie af tc scheiden van de rest van Kongo en om zijn broer Patrice naar Stanleystad te laten komen. Josephine Baker heeft een naehtvoor stelling gegeven in het City Theater in Amsterdam. Ze heeft er een overweldi gend succes geoogst... en er veertien duizend gulden verdiend. Dit is een op. name tijdens haar optreden gemaakt. verrichten bij de eerste aanzet. Hij dacht hierbij aan een financieringscom missie ten aanzien van b.v. weg- en wa terwerken. Ook bij de secundaire in- dustrialisatievoorwaarden zou de pro vincie een rol dienen te spelen; dit ver hoogt namelijk de mogelijkheid de za ken meer dynamisch aan te pakken. De aarzelende houding kristalliseert zich rondom kleinigheden, meende drs. Verdijk, zoals een cocktailparty, toto, eindexamens. Maar als positieve lijn ontdekken wij een duidelijk structuur plan voor Nieuw-Guinea en b.v. een gedifferentieerde loonvorming, die met DE AMERIKAANSE atoomonderzeeër, George Washington heeft de Polarisra- ketten met atoomkoppen ingeladen en is zijn patrouilletocht begonnen. RUIM DERTIG burgemeesters uit ons land zijn zaterdag .van Schiphol naar Is raël vertrokken, om er aan een interna tionaal congres van gemeentebestuurders deel te nemen. DE FRACTIE van de A.R.-partij in de Tweede Kamei heeft dr. Berghuis geko zen als voorzitter. KARDINAAL ALFRINK en mgr. Nier man de aartsbisschop en de Groningse bisschop, zijn naar Rome vertrokken, in verband met de voorbereiding van het komende concilie. BIJ EEN BOTSING is in Rotterdam een 19-jarige student om he* leven gekomen, de auto waarin hij zat en die door zijn zuster bestuurd werd. kwam tegen een bestelwagen terecht die enkele malen over de kop sloeg. PRINSES ASTRID, jongste dochter van de Noorse koning, zal op 12 januari in het huwelijk treden* met Johan Martin Ferner, een zakenman uit Oslo. Astrid is een zuster van prinses Ragnhild, die ook met een niet-adelijke persoon is ge trouwd. VIJFTIENHONDERD kippen zijn giste ren door een brand in een kippenfokke rij te St. Odiliënberg omgekomen. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI. geldig tot heden. X avond, opgemaakt zondagavond 23.15 t uur: J Veranderlijke bewolking met op- I klaringen en slechts hier en daar een I hui. Matige tot krachtige zuidweste- lijke wind. Ongeveer dezelfde tem- pcraturen als gisteren. X Vandaag: zon onder 16.51 uur. X Maan onder 15.06 uur. X Morgen: zon op 7.59 uur. Maan op 3.15 uur. President Kcmal Gursel heeft gisteren in een verrassende radio-uitzending be kendgemaakt een derde deel van zijn uit 37 leden bestaande Comité voor Na tionale E«*J heid 11 hebben ontslagen en door een nieuwe, kleinere raad te heb ben vervangen. Aan veertien leden van het comité schreef hij brieven, waarin hij zonder meer mededeelde dat zij ont slagen waren en dat het Comité voor Nationale Eenheid was ontbonden. Hij droeg hun op binnenshuis te blij ven. Vóó* het aanbreken van de dag vervoegden zich bij elk hunger leden van dc Veiligheidsdienst en volgens de laatste berichten uit Ankara zouden zij zijn weggevoerd en op een niet genoem de plaats geïnterneerd. Gisteren scheerden straaljagers laag over de daken van Istanboel. terwijl oor logsschepen in dc Bosporus patrouilleer den. De presidentiële bekendmaking werd gedurende de gehele dag om het uur uitgezonden. Generaal Gursel sprak met opgewon den stem. toen hij de bevolking mede deelde dat het voortbestaan van het co mité de landsbelangen in gevaar zou brengen. Hij deed een beroep op het volk om zich achter hem en de nieuwe raad te scharen. Zijn dramatische stap om de veertien leden van het Comité voor Nationale Eenheid te ontslaan, kwam na berich ten over toenemende moeilijkheden bi.i het bereiken van overeenstemming bin nen het comité over een aantal vraag stukken. Geïnterneerd In een door generaal Gursel uitgeg» ven verklaring wordt gezegd, dat d- ontslagen leden met pensioen zijn gc zonden, doch in latere berichten werd eerst gemeld, dat zij huisarrest hadden en vervolgens dat zy zouden zijn ge ïnterneerd. Volgens Gursel zal er geen strafver- feit, dat de verwerping van het toto-ont werp door de Eerste Kamer, de Karei Doorman-affaire en ,,dc cocktailparty" in het geheel geen politieke gevolgen hebben gehad. „Het kabinet is niet alleen politiek maar ook naar samenstelling versterkt uit de strijd getreden", betoogde dr. Berghuis. ..Dit is een zaak van niet te onderschatten betekenis". De partijvoorzitter der A R. verklaar de dat ook hij bezwaren heeft gehad te gen de persoonsbezetting van het kabi net en ook wel eens gedacht heeft aan een reconstructie. Nu het kabinet zich echter ook in zijn personele samenstel- iing door de jongste stormpjes duidelijk heeft gehandhaafd, moeten, zo stelde dr Berghuis, ook zij die bepaalde zwakhe den gereconstrueerd zouden willen zien zich verder niet alleen politiek maar ook qua bezetting con amore achter dit kabinet-De Quay stellen. Dit votum van vertrouwen deed dr. Berghuis vergezeld gaan van een waarschuwing aan het adres van minister Cals (O., K. en W.) Minister Cals dient, zo zei hij, ii zijn mammoetwet een voor alle groe pen in ons volk bevredigende regeling te treffen. Alleen dan zal hij met ere een enorme prestatie op het ge bied van de onderwijswetgeving op zijn naam hebben staan". Dr. Berghuis liet uitkomen, dat hij niet erg gelukkig is geweest met de meningsverschillen in het A.R.-kamp, rond net toto-ontwerp en de loonmotie' Burger (P.v.d.A.), De dissidenten in het eerste geval verweet hij dat zij de ver warring hadden kunnen stichten in eigen kring; de stemmers voor de oppositio nele loonmotie dat zij zich voor een socialistisch karretje hebben laten span nen. Wat het loonbeleid betreft, constateer de de A.R.-voorzitter dat dc K.A.B. en het C.N.V. op het ogenblik aan het loon- front tegenover elkaar staan. Dat bete kent echter niet, zei hij. dat beide or ganisaties het met het algemene loon- vormingsbeleid niet eens zouden zijn Dr. Berghuis verklaarde in dit verband nog dat de A.R. „moreel" achter dc christelijke vakbeweging staat. Geen twijfel Wat do verhouding van de A.R. tot i jaii^crc christelijke partijen in ons land betreft herhaalde dr. Berghuis nog eens dat de A.R. geen vrede heeft met de organisatorische gebrokenheid in de protestants-christelijke politiek. Ten aan zien van de katholieken sprak hij zich uit voor een „doelbewust onderling sa menspel". Zich speciaal tot dc katholieke bevol- (Van onze verslaggever) Drs. A. Verdyk, voorzitter van de kring Tilburg der K.V.P., heeft aan het begin van een vergadering, die zaterdag j.l. in Breda gehouden werd, gespro ken over de mentale houding ten opzichte van het kabinet-De Quay en daar bij aangedrongen op een positieve instelling en waardering. Hij meende, dat de aarzeling van het kabinet gezocht moest worden bij onszelf en hij vroeg zich af of als wij de grote lijn bezien wij deze aarzeling kunnen vol houden. Zeeuwse koppigheid is doorgezet. Van minister Cals gaf hij te kennen, dat wij er eer mee inleggen. Overigens meende hij, dat de voorlichting via de pers ook iets meer positief zou kunnen zijn. Niet tevreden was de voorzitter van de kring Tilburg echter op het punt der bezitsvorming. De aanzetten ertoe meende' hij te klein. Hèt bezitsvormend element het eigen huis heeft niet aan kracht gewonnen. Ook de niet-ma- teriële bezitsvorming heeft nog te wei nig de aandacht. Op het vlak der provincie consta teerde hij, dat onvoldende gestalte ge geven is aan de industrialisatie in west- en midden-Brabant. Wij moeten de gedachte loslaten, dat west-Bra bant alleen geholpen zou zijn met kerngemeenten. Wij moeten ons oog thans meer gevestigd houden op de ruimtelijke industrialisatie in Neder land. Zodoende kunnen wij er niet op blijven tamboereren, dat de kleine ge meenten ook industrie nodig hebben. Het achterblijven van de industrie in ons gewest zit voornamelijk in het ach terblijven van de grotere gemeenten. De conclusie van deze gedachte moet zijn, dat alle aandacht gericht dient te wor- wrllirht ^en op de ontwikkeling der vijf grote industriecentra. De overige gemeenten hebben een andere taak: o.m. die van woon- en recreatieoord. Ook Tilburg en Waalwijk hebben in dit opzicht onvol doende hun taak vervuld. Voortgaande, meende drs. Verdijk, dat een actievere rol van de provincie ten aanzien van de industrialisatie gewenst is. Zij zou constructief werk dienen te (Van onze parlementaire redacteur) {gij het niet verwacht, bij ons wel. ,De huidige politieke constellatie zit!geluiden horen, die bij u inzake een te vrij stevig in elkaar en kan beslist wel onzent levende behoefte aan samenspel een stootje verdragen". Deze conclusie misschien argwaan wekken, zoals dat trok A.R-partijvoorzitter dr. Berghuis aan onze kant ook wel eens het geval zaterdagmorgen op de in Amsterdam is, door beschouwingen in persorganen p-ehouden najaarsvergadering van het van uw kant. Laat dit bij u geen twijfel Antirevolutionaire partijconvent, uit het j wekken omtrent de algemene intenties van onze kant". volging tegen de ontslagenen worden ingesteld. Een woordvoerder van de president heeft de plaatselijke dagbladen verzocht bij hun berichtgeving geen grote koppen te gebruiken en zich te onthouden van opblazen van de feiten. De mees* opvallende figuren die zijn ontslagen, zijp kolonel Turkesh, die een hoge positie in het secretariaat van ge neraal Gursel zou hebben ingenomen, en Orphan Erkanli, de secretaris-generaal van het oude comité. Tm'kesh zou de leider van SMTOaal lo, de oppositie in het comité zijn geweest, kingsgroep nchtend zei dr. Berghuis. l„Gij zult soms en ook op plaatsen waar Een bijzonder trieste ontdek king heeft de Rotterdamse politie gedaan. Op verzoek van buren, die last van ongedierte begonnen te krijgen, heeft zij op het Noor dereiland in een flat een onder zoek ingesteld. Daar woonde een weduwe met twee dochters, een van 17 en een van 12 jaar. Wat de oolitie-agenten daar aantroffen art alle beschrijving. De reini- tngsdienst is eraan te pas moe- n komen. Wat was het geval? De oudste doch- suggereerde al een jaar tang, dat wee aanbidders r.aar haar hand don- Het tweetal zou in een van de ka- i - afwachten, op wie haar keus zou 'en. Maar het meisje wilde ruime tijd 'hen om na te denken en tot een be- •it tc komen. Toch wilde ze niet dat twee vermeende kandidaten van hon or en dorst zouden omkomen. Men beschikte immers over vrij ruime geld middelen. De moeder werd zc door de dochter gebiologeerd, dat zij geheel op de sug gestie inging en het spel meespeelde. Zo kon het gebeuren, dat de bewuste kamer sinds november van het vorige jaar voor de visite afgesloten bleef Maar iedere dag opnieuw werden er om de hoek van de deur hele maaltij den neergezet met aardappelen, vlees en groente, benevens sigaretten koffie, thee, wijn e.d. en zelfs de no- dige toetjes. Niets werd er verwijderd met het resultaat, dat er bederf intrad in de ergste graad. Toen de politie de kamer binnen trad. waarin zich natuurlijk geen mens bevond, kwam de stank en het ongedierte hen tegemoet. De reinigingsdienst heeft er grote schoonmaak gehouden De oudste doch ter is op advies van een psychiater in het Delta-ziekenhufis ter verpleging opgenomen. Ook de moeder is door een psychiater getest, maar zij is, toen de kamer eenmaal gereinigd en ontsmet was. naar huis mogen terugkeren met het jongste dochtertje van twaalf jaar. Veel harder Tijdens de rondvraag; merkte de voorzitter terloops op het eens te zijn met de enkele malen in de vergade ring geuite klacht aan het adres van de vertegenwoordigers van de K.V.P. in de Tweede Kamer, als zouden zjj eenmaal gekozen, niet meer voldoen de activiteit ontwikkelen. ,,Wij zullen", aldus de spreker, „by de volgende verkiezingen veel harder moeten zijn bij onze kandidaatstelling". In dit verband sprak drs. Verdyk van het plaatsen op een zwarte lijst. Staatssecretaris B. Roolvink hield een inleiding over de christelijke sociale politiek. Het ging hierbij over de vraag of een bepaald beleid gevoerd mag worden onder het predikaat christelijk. Wanneer wij dan, aldus de heer Rool vink, de hoofdlijnen die ons kabinet volgt, nader bezien, dan moeten wij op de eerste plaats constateren, dat het streven gericht is op het terugbrengen van de veranwoordelijkheid, daar waar zij in principe behoort te zijn. In dit verband werd de loonpolitiek genoemd, waar de verantwoordelijkheid niet meer ten volle, zoals bij het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen bedoeld, bij de regering ligt, maar teruggebracht is bij de werknemers en werkgevers. Een tweede belangrijke lijn in het beleid van het huidige kabinet is het verlenen van steun aan het zwakke element in de samenleving. De sociale voorzienin gen bedoelend, meende staatssecreta ris Roolvink, dat hier sprake was van een doelbewust professief beleid ten aanzien van de minstbedeelde in de maatschappij. Contributiestop Er heerst onder de Brabantse boeren en met name die van de gemengde be drijven, ontstemming over het beleid van minister Marijnen, inzake de garan tieprijzen, Dit bleek op de vergadering van de rijkskieskring Den Bosch van de K.V.P., die gisteren in 's-Hertogen- bosch werd gehouden. De voorzitter van de kring, de heer De Bekker uit Empel, zei, dat de kwes tie de boeren zo hoog zit, dat z|f wan- naar de K.V.P. niet op doortastende wijze in de Kamer zou optreden, hun contributie verder zouden weigeren te betalen. Besloten werd in een resolutie deze krestie onder de aandacht van het partijbestuur te brengen. Na de afwikkeling van de huishoude lijke agenda heeft de heer J. Teyssen, burgemeester van Waalwijk en lid van de Eerste Kamer, een uiteenzetting ge geven over de taak van het provinciaal bestuur, waarin hij er op wees, hoe die taak met de nieuwe ontwikkeling van Brabant is gegroeid van een statische naar een sterk dynamische en stimu lerende. De beide leiders van de opstand in Zuid-Vietnam, luitenant-kolonel Van Dong en kolonel Tsjangh Ti. zijn gear resteerd. Volgens de laatste berichten is de politieke commissaris van de staats greep, dr. Phan Quang Dan, ondergedo ken, evenals de meeste van de 18 leden van het ,,solidariteitscomité" dat vrijdag is opgericht om de staatsgreep te steu nen. Van regeringszijde wordt vernomen, dat de valschermtroepen, die aan de ac tie hebben deelgenomen, zich bereid heb. ben verklaard met de regering samen te werken. President Diem heeft zich bereid ver klaard zijn regering te ontbinden en met het revolutionaire comité te spreken over de vorming van een regering van nationale eenheid. Saigon heeft zijn normale aanzien her kregen. Zaterdagmiddag is op het vliegveld van Pnom Penh, in Cambodja, een Viet namees vliegtuig geland, dat zonder toe stemming over Cambodjaans gebied had gevlogen en negentien gewapende officieren van de Zuidvietnamese val schermtroepen als passagiers aan boord had. Het toestel moest wegens motor storing landen. Alle inzittenden zijn ge arresteerd. (Advertenties) De eigenaar Dan een meubelfabriek in Houston in Engeland, is van plan om drie chimpansees in het arbeidsproces in te schakelen, zoals we al schreven. De dagtaak van de dieren bestaat uit het met schuimrubber vullen van kus sens, het schroeven van poten aan stoe len en het verpakken van divanbedden in dozen. Foto: Tijdens een demonstratie liet voorman Eugene Nelson zien, dat de chimpansee Bobby" nog wel eens een goede industrie-arbeider zou kunnen worden. helpt snel tegen maagstoornissen (oprispingen, 61 branderigheid, maagzuur) u kunt het elk ogenblik nodig hebben... neem het daarom vandaag nog in huis! Het wordt nu tijd om te planten. Vraagt onze gratis catalogus. P. Bakker n.v., Beeklaan 18, Hillegom

de Stem | 1960 | | pagina 1