Eisenhower was er vroeg hij y BEPERKING VAN VERHAALRECHT VIER KEER NIXON EN KENNEDY HflG Christen-democraten boeken enig verlies DE RACE TUSSEN KENNEDY EN Salarissen Tweede Kamer: Eindelijk Moboetoe beschuldigt Dayal WAAROM Italiaanse verkiezingen Salarissen burgemeesters verhoogd Treinreizigers in lunnel gestikt Op de meeste plaatsen droog weer Geen Russisch Kongo Voor kleine gemeenten Slechts één gewonde bij brand in Superconstellalion KOFFIE WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 100e JAARGANG No. 23516 Voor God, Koningin en Vadertand w w '<<r A v /fbonnementsprijs f 7.per kwartaal Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland» ff W jOTTM SfefcL 11 8.20 per post - 0.54 per week ffliaobiEÜ me JSrictti C. J. v. Hootegem. mr. dr. A. J. J. M. |H V*1 f jT Advertentieprijs voor de gehele oplage Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. V y 1 °'40 per mm Ung' Med' 1-—B'j Vercauteren, L. J. v. 't Westende. V__^^ contract aanzienlijke reductie. Volledi- ge tarieven en Algemene Voorwaarden Bureaus. Breda, Reigerstraat 1* DAGBLAD VOOR ZEELAND torden op aanvraag gaarne verstrekt TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 toot de Zeeuwse Eilanden- Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) ZEVENTIG MILJOEN AMERIKANEN TER STEMBUS Het kiezersvolk van de V.S. heeft gisteren zijn stem uit gebracht in een presidentiële verkiezing die de richting zal aangeven voor de komende vier tot acht jaar in de volgende cyclus van de koude oorlog. Van de 107 miljoen stemgerechtigde Amerikanen heb ben er zo'n 65 a 70 miljoen hun stem uitgebracht. Het tijdstip waarop de uitslag, althans informeel, he kend zal zijn, was te middernacht nog moeilijk te voor spellen. Dit zou reeds hedenmorgen kunnen zijn, maar het kan vele uren later worden. De ambtenares van het plaatse lijk stembureau in Gettysburg liet Eisenhower vijf minuten wachten tot de stembureaus officieel ge opend waren. „Ik moet dit offici eel doen. Ik wil niet dat mijn stem ongeldig wordt", zei Eisenhower lachend. Hij was per helikopter van het Witte Huis naar Gettys burg gevlogen om er zijn stem uit te brengen. Toen verslaggevers hem vroegen voor wie hij had gestemd, hield de president zijn polshorloge met portretten van zijn vier kleinkinderen op de wijzerplaat omhoog. ..Voor hen heb ik gestemd", zei de president. Voor één dag waren de V.S. droog gelegd. Op deze verkiezingsdag mochten nergens alcoholische dran ken worden verkocht met uitzonde ring van het federale gebied van Washington en op het terrein van de V.N. in New York. Het weer Op veel plaatsen was het weer on gunstig. In sommige streken viel sneeuw en in andere regen. Onweersbuien wer den gemeld uit het noordwesten van Texas en het dal van Missouri. Elders was het echter koel herfst weer. Slecht weer wordt beschouwd als gunstig voor de democraten, die het vooral van de grote steden moeten heb ben. Het platteland is overwegend re publikein. EISENHOWER: Vijf minuten wachten Veel beslissingen Behalve de president moesten de Ame rikanen ook 34 van de honderd leden van de senaat kiezen, alle 437 leden van het huis van afgevaardigden, 27 gouverneurs en duizenden andere staats- en plaatse lijke ambtenaren. Sommige Amerikaanse staten hebben hun kiezers ook nog vele andere zaken ter beslissing voorgelegd. Zo moet in Georgia beslist worden, of de kosten verbonden aan het sluiten van een hu welijk verhoogd worden. In de staat Idaho zaj uitgemaakt worden, of de kic gerechtigde leeftijd van 21 tot 19 jaar verlaagd wordt. In dertien Ameri kaanse staten maken de kiezers uit, of "e wetgever een nieuwe regering kan vormen wanneer de leden van de rege ring door een vijandelijke aanval of in de uitoefening van hun werkzaamheden belemmerd worden. In de staten Mississippi en Arkansas wordt gestemd over voorstellen, die ten doel hebben het sluiten van openbare scholen te vergemakkelijken ingeval fe derale rechtbanken op opheffing van de rassenscheiding staan. In West-Virginia zullen de burgers beslissen of de grondwet van de staat zodanig gewijzigd moet worden, dat er voortaan ook het geloof aan God in tot uitdrukking komt. Bij de meeste nationale opiniepeilin gen in de loop van de dag had senator Kennedy nog steeds een voorsprong op vice-president Nixon. Nixon en zijn vrouw Pat waren er met stemmen ook vroeg hij. Te 07.30 depo neerden zij hun stem te East Whittier in Californië. Nixon wist met een snelle auto de pers te ontglippen. Kennedy en zijn vrouw Jacqueline, die in verwachting is, stemden te 08.46 uur in Boston en vlogen vervolgens naar hun landgoed in Hyannis Port in Massachu setts, om op de uitslag te wachten. En kele honderden mensen riepen in spreekkoor: ..Welkom thuis, president Kennedy", toen de democratische kan didaat voor het presidentschap en zijn vrouw op het vliegveld van Hyannis Port uitstapten. In Porto Rico De rooms-katholieke stemgerechtigden van Porto Rico hebben gisteren de waarschuwing gekregen, dat als zij een stem uit zouden brengen op de kandi daat van de volkspartij, gouverneur Luis Munoz. dat beschouwd zal worden als een zonde. Porto Rico is een commonwealth van de Verenigde Staten. Het heeft onder president Truman het recht gekregen zijn eigen gouverneur te kiezen. Kanslozen De Amerikanen die hun keuze noch op Nixon noch op Kennedy kunnen be palen, kunnen hun stem kwijt aan een van een tiental andere „kandidaten" die stuk voor stuk overigens in de ver ste verte geen kans hebben. Sommige van de ..overige" kandidaten zijn door fanatisme tot een hopeloze en kostbare kruistocht gedreven. Anderen zijn door drijvers die jaar in jaar uit op bepaalde politieke kwesties blijven hameren. Zo heeft onder meer zonder zichzelf maar enige kans op een overwinning te geven, in Kansas City een kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap zijn stem uitgebracht. Het is dr. R. L. Decker, een 56-jarige doopsgezinde pre dikant, de kandidaat van de partij voor een drankverbod. Rekenmachines... De drie voornaamste televisiestations in de Verenigde tSaten hebben de ge hele avond gewijd aan het bekendma ken van verkiezingsuitslagen. Zij zullen in de lucht blijven totdat de strijd zal zijn gestreden. Tussen de drie zenders zal zich nog een strijd voordoen over de vraag wie het eerste met de naam van de nieuwe president zal komen. Alle drie maken gebruik van elektronische rekenmachines om de tijd te drukken. Wekenlang hebben politieke figuren en deskundigen op het gebied van elektro nica de machinerieën gegevens laten verstrekken over de gezindheid jegens de twee kandidaten, over vorige resul taten en over ethnische en religieuze bindingen van de kiezers in verschil lende streken. Of dat alles echt van een leien dakje zal gaan? In het eerste uur van de ver kiezingen functioneerden in New York reeds 55 stemmachines niet. In het gehucht Dixville, dat bij vorige verkiezingen nog niet bestond, verliep de stemming ditmaal zeer vlot: na het tellen gaven de kiesgerechtigden op duidelijke wijze de uitslag aan de be langstellenden te kennen: Nixon 9; Kennedy 0. (Telefoto) De nieuwe Amerikaanse president krijgt een salaris van bijna 400.000 gulden per jaar plus een bedrag voor representatie ten bedrage van bijna 200.000 gulden. Van beide bedragen wordt belasting geheven. Verder kan de president jaarlijks een bedrag van ten hoogste 150.000 gulden worden toegekend voor reiskosten en dergelijke. De vice-president ontvangt een salaris van 135.000 gulden en een bedrag van bijna 40.000 voor re presentatie. President Eisenhower zal, als de twee voormalige presidenten, Hoo ver en Truman, recht hebben op een pensioen voor het leven van 100.000 gulden per jaar. Doordat de trein Cuenca-Valencia een tunnel tot stilstand kwam zijn vijf personen door rookvergiftiging om het leven gekmen. Zesendertig personen, onder wie de machinist, lijden aan min of meer ernstige vergiftigingsverschijn selen. (Van onze parlementaire redacteur) „Eindelijk", zei de Tweede Ka mer gisteren toen daar een wets ontwerp van minister Marga Klompé (Maatschappelijk Werk) tot beperking van het verhaalrecht in behandeling kwam. Dit wetsont werp is reeds in de regeringsver klaring van 1956 van het kabinet- Drees aangekondigd. In afwachting van een geheel nieuwe regeling schaft het de onderhoudsplicht tussen grootouders en kleinkinderen af. Die tussen schoonouders en meerderja rigen (aangetrouwde kinderen) wordt beperkt. Een goede maatregel constateerde mej. Kok (K.V.P.). Zij bevordert de goe den verstandhouding tussen ouders en meerderjarige kinderen. Mej. Kok, Lim burgs afgevaardigde, hield gisteren haar maiden-speech. Het was een goed debuut, prees de heer Van Nierop (A.R.). Mej. Kok constateerde dat vele be jaarden door de huidige regeling van het verhaalrecht in moeilijkheden ver keren. Wanneer zij sociale bijstand vra gen en deze verhaald wordt op kinde ren ontstaan daardoor dikwijls strubbe lingen. Vanwege die moeilijkheden ziet men veelal af van het vragen van bij- KONINGIN JULIANA, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene heb ben de uitnodiging tot het bijwonen van het huwelijk van koning Boudewijn en dona Fabiola aanvaard. DE RAADKAMER van de Amsterdam se rechtbank heeft gisteren na een kor te zitting de n.v. Socrates Bouw- Handelmij te Amsterdam failliet ver klaard. IN DE HAVEN van Southampton werd gisteren vrijwel niet gewerkt als gevolg van een onofficiële 24-uursstaking van 400 kraanmachinisten en ladingcontro leurs, die hogere lonen willen. De sta kers zullen een reeks onaangekondigde bliksemstakingen houden zolang de loon eisen niet zijn ingewilligd. EEN MAN verloor het leven en zestien mensen werden door de rook bedwelmd toen brand uitbrak in het grootste hotel van Manhattan. DRIE MILJOEN Argentijnen zijn giste ren weer aan het werk gegaan na een staking van 24 uur, waaraan ongeveer de helft van de werkende bevolking van Argentinië deelnam. HET BESTUUR van de Berlijnse afde ling der Westduitse socialistische partij heeft zeven leden uit Oost-Berlijn ge royeerd, omdat zij onder druk van de communistische partij van Oost-Duits-, land een communistisch vlugschrift had den ondertekend. J Weersverwachting van het K.N.M.I. vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: J Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer Onge- veer dezelfde temperaturen als gis- teren met aanvankelijk op vele Plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Tot matig toenemende wind oostelijke richtingen. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Bewolkte hemel, afgewisseld met hm °t,klarin«™. Lichte kans op Verspreide mist des mor- Lan,d1a?f70n on<l« 16-58 uur. Maan i op 21.55 uur. dlrf mnia °p 7-51 uur- Maan on" t tier 13.19 uur. wi-c - .Vivee.v. WHr <t Vier opnamen van de Republikein Nixon (links) en van de Demo- leraat Kennedy rechts). De gelijkenis is opmerkelijk: sprekend met stand, waardoor armoede wordt gele den. Het voorstel Klompé bevat ten aan zien van de onderhoudsplicht tussen (schoon),ouders en meerderjarige (aan getrouwde) kinderen het volgende. Op meerderjarige kinderen, die een inko men hebben van minder dan f 12.000 (ongehuwd) of minder dan f 3000 be lasting betalen (gehuwden) wordt geen verhaal toegepast voor bijstand, ver leend aan ouders die voor 1901 zijn ge boren en na het bereiken van de 65 jarige leeftijd buiten een inrichting wo nen. Bij verpleging in inrichtingen wordt tot bovengenoemde draagkracht- grens geen verhaal toegepast ongeacht de leeftijd. Het verhaalsrecht wordt ver der beperkt voor de kosten van verple ging e.d. van personen, die niet in een inrichting zijn opgenomen maar in een toestand verkeren, die opneming zou rechtvaardigen. Kon de Kamer zich in grote lijnen met dit voorstel verenigen, tegen de leeftijdsgrens en de draagkrachtgrens werden bezwaren aangevoerd. Mevr Heroma-Meilink (P.v.d.A.) heeft op deze punten amendementen ingediend. Het vraagpunt voor de Kamer was ook of de beperking van het verhaalrecht niet toe zal leiden, dat kinderen niet meer hun plichten jegens behoeftige ouders zulfen nakomen omdat wat aan de ouders nog extra wordt gegeven voor de gemeentelijke sociale diensten in min dering wordt gebracht. Als dat zou ge beuren is er sprake van een onjuiste mentaliteit, oordeelde dr. Klompé. De beperking van het verhaalrecht kost de gemeenten volgens de bereke ningen van minister Klompé, die ove rigens door de Kamer werden aange vochten, rond 30 miljoen extra. Do ge meenten krijgen hiervoor een aanvullen de uitkering uit het gemeentefonds. Bij de replieken spitste de discussie zich toe op de bezwaren tegen de draag krachtgrens van f 12.000 inkomen en het andere criterium een vermogen van 22.500 gulden. De heer Kikkert (C.H.) kwam met een mede door de K.V.P. en V.V.D. onder steund amendement waarin werd voor gesteld het vermogensbedrag van 22.500 gulden tot 50.000 gulden te verhogen. Door een dergelijke verhoging wordt voorkomen dat mensen met enig bezit, bijvoorbeeld een eigen huis. door het verhaalrecht klem gezet worden. Voor deze gedachte bestond in'de Ka mer meer instemming dan voor een amendement-Heroma-Meilink (P.v.d.A. dat de hele draagkrachtgrens wil af schaffen. Vandaag wordt over de amendemen ten en het wetsontwerp zelf gestemd. Kolonel Moboetoe heeft gisteren tij» dens een persconferentie de speciale vertegenwoordiger van de secretaris generaal der V.N., Rajeshwar Dayal, een man van „kwade trouw" genoemd en gezegd nooit meer met hem te zul len spreken. De bevelhebber van het Kongolese leger zei echter met de V.N. te willen samenwerken ,,als zij blijk geven van goede trouw". Hij zei een komplot van aanhangers van Loemoemba verijdeld te hebben, die beoogden voor dinsdagmorgen vroeg het parlementsgebouw over te nemen met behulp van een peloton soldaten van Mo boetoe. die te goeder trouw hadden ge handeld. „Het komplot was erop gericht het nationale Kongolese leger in diskrediet te brengen en de V.N. een excuus te geven het leger te ontwapenen", zei Mo boetoe. ,,Zo lang als ik leef zal de actie van de V.N., die een Russisch Kongo wil scheppen, niet slagen", aldus de kolonel. De voorzitter van de Kongolese kamer van afgevaardigden heeft in een tele gram aan Hammarskjoeld gezegd, dat president Kasavoeboe. die naar New York is gegaan ter bijwoning van het assemblée-debat over Kongo, het land zonder toestemming van het parlement heeft verlaten en niet geacht kan wor den namens de Kongolese natie te spre ken. Staatsblad 431 bevat een wijziging van het bezoldigingsbesluit voor burgemees ters. In de eerste plaats geldt dit be sluit een incorporatie van de 6 pet. toe slag op het salaris van alle burgemees ters, maar tevens bevat het besluit een verhoging der salarissen van burge meesters van gemeenten van minder dan 20.000 inwoners. Op deze verho ging heeft destijds de Tweede Kamer aangedrongen. Een Superconstellation van de Iberi sche luchtvaartmaatschappij is gisteren middag bij het landen op het vliegveld van Barcelona neergestort en in brand gevlogen. Ondanks de brand werd slechts een persoon gewond, een passagier die een gebroken arm opliep. Er waren 63 pas sagiers en acht bemanningsleden aan boord. De brandweer was in staat de brand binnen een kwartier te blussen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het grote vliegtuig was van Madrid op weg naar Barcelona. (Advertentie) omdat deze uitgezochte koHie. bonen gegarandeerd coffeïne- vrij zijn, dus onschadelijk omdat u er goed op kunt slapen omdat Koffie Hag onbeperkt genot geeft zonder nadelige gevolgen spaart hart en zenuwen! Impori eur: HAG-Yerkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem gebalde vuist, lachend, bedolven onder confetti en met een Indiaanse hoofdtooi op. De in Italië aan de regering zijn de christen-democratische regering blijkt enige verliezen te hebben ge leden in de zondag en maandag ge houden provinciale verkiezingen. Er stonden geen regel ingszetels op het spel. maar de uitslag der verkiezingen baarde enige bezorgdheid onder de ge matigde. pro-westelijke politici. De christen-democraten die zondereen meerderheid regeren maar met de steun van de centrumpartijen, waren de gro'e verliezers. Volgens de officieuze uitslagen kregen zij 10.021.718 stemmen, d.i. 40.3 procent. Zij leden een verlies van meer dan 2.000.000 stemmen, hetgeen een verlies van 2 .procent betekent ten opzichte van de in 1958 gehouden algemene verkie4 zingen. I)e communisten behaalden 6.085.778 stemmen, een verlies van 600.000 stemmen ten opzichte van 1958. De sociaal-democraten, liberalen en re publikeinen, die de christen-democrati sche regering sinds de zomer hun steun hebben gegeven, hebben tezamen met de chrislen-democraten 51.7 procent van het totaal aansal stemmen verkregen. In 1958, toen deze vier partijen nog geen bondgenoten waren, was dit percentage 51,3 procent. De sociaal-democraten en de liberalen kregen meer stemmen dan vroeger, maar de republikeinen verloren evenals de christen-democraten. Ook de linkse socialisten van Pietró Nenni leden een klein verlies.

de Stem | 1960 | | pagina 1