Boier bij de vis EIGEN KOOR IN KERK i met bal na) E Brader: Ridder Oranje Nassau I. Bruna: Ridder Gregorius de Grote Eremedailles voor vier anderen Krant is merkwaardig ding Grootse receptie DAGBLAD VOOR ZEELAND RIDDERS elpt, Philips SGRAFFITO n Beetje anders 100c JAARGANG No, 23514 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N V Uitg Mij Neerlandi» Directeur: E H B Brader Hoofdredacteur: J. J- H- A. Brun» Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr dr A. J J M Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat lê, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278341 §9aj|bta3 MAANDAG 7 NOVEMBER 1960 Abonnementsprijs t 7.per kwartaal t 8.20 per post - 1 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBUBG: Nieuwstraat 41 telefoon 35) BLIJDE STEMGEMEENSCHAP VIERT HONDERDJARIG BESTAAN BEDRIJF nns 17 M is lever- oering. Uw official ie alle inlichtingen R UW GELD da van het Dagblad De Stem dit jaar versiert. Ter waardering daarvan moet men het verleden goed kennen en zou men eigenlijk ook... een beetje profeet moeten zijn. We weten dat in 1860 voor het verarmde west-Brabant de wel vaartscurve eerst begon om te buigen, maar dat ze later omhoog bleef gaan en dit sterker deed. Het is alleen reeds uiterst waardevol j dat het nu jubilerende blad deze stijgende! lijn heeft mogen begeleiden. De ontwikkeling momenteel is fel, storm achtig en van enorm belang. De taak van de krant daarbij is een uiterst verantwoordelijke. Ik mag de hoop uitspreken dat de redactiekolommen even zeer de geestelijke opgang van de streek mogen weerspiegelen als de advertentie kolommen een afspiegeling zijn van de koopkracht de economische opgang van de bevolking. Neen, heel lang hebben de honderd- zestig Stern-mensen gisteravond niet in spanning moeten zitten. De direc teur van onze honderdjarige krant, de heer E.H.B. Brader, stond hele maal vooraan op de sprekerslijst en zijn rede was nog maar goed op gang toen hij het onderwerp „de gratifi catie" aansneed. Drie weken voor iedere employé, ongeacht zijn diensttijd en daaren boven voor ieder vol jaar dat men aan Neerlandia heeft gewijd een halve dag salaris, dat was het, na mens commissarissen en hoofddirec tie meegedeelde nieuws dat een donderend applaus deed opstijgen in de feestelijke administratiezaal die tot een waardige feestriiimt" was omgetoverd „En boter bij de vis" a'dus de heer Brader Het wa; een illustratie van de knappe regie die dc inzet van het eeuwfeest kenmerkt, dat nie mand ok maar iets heeft bemerkt van ai het werk dat aan de verwe zenlijking van de uitkering dezer vor stelijke feestgratificatie is vooraf gegaan. En de gepensioneerden ze waren er *>oR deelden mee in de vreug de: voor ieder van hen een iobileum- gave van honderd gulden Vele behartenswaardige woorden over verleden, lieden en toe komst van Dagblad De Stem zijn er zaterdagmorgen gesproken tijdens de plechtige herdenkingsbijeenkomst in het tot feestzaal herschapen administratiekantoor te Breda. Een bijeenkomst die glans en kleur gaf aan het illustere jubileum, niet alleen door de woorden die er gespro ken werden, maar ook en vooral door de aanwezigheid van een groot aantal vooraanstaande figuren uit ons verspreidingsgebied, van wie er enkelen zelf het spreekgestoelte betraden. Zowel mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, als dr. C. Kortmann, commissaris van de ko ningin in de provincie Noordbrabant, waren naar de Reigerstraat ge komen om tijdens de feestbijeenkomst het woord te voeren. En ook dr. R. Geuljans, burgemeester van Breda, trad achter de katheder De krant is een merkwaardig ding. Ook zonder een rijk verleden geeft het verschijnsel krant al genoeg te over peinzen Nu de sprekers echter konden bouwen op het thema Honderd j-aar krant in Brabant en Zeeland", mocht het niet verbazen dat het stramien der redevoeringen rijt en gevarieerd was en dat het feestvierende auditorium niet alleen aandachtig toeluisterde maar nu en dan ook met overgave lachte. Mr. E. Sassen, president-commissaris 'van de N V. Neerlandia, richtte een wel komstwoord tot alle aanwezigen, in het bij-TORdor tot de hoogste geestelijk e™ wereldlijke gezagsdragers die we hier boven reeds noemden. Tot mgr. Baeten zei hij: „We hopen dat uw woord in vervulling mag gaan en dat het Dagblad De Stem mag blij ven een Vox populi. Vox Dei." Tot dr. Kortmann: „Wij zijn blij 1 hier te zien. Het is een inspirerende taak momenteel als krant een nationale en gewestelijke taak te hebben. In Zee land. dat aan zijn gigantische waterwer ken bezig is; in Brabant dat ik graag als het hart van Europa zie en dat mo menteel, ir zijn stormachtige ontwikke ling, met grote en nijpende problemen zit. Fascinerenc is het in deze gewesten en van deze gewesten de „Stem" te mogen zijn Geen ingeblikte Sterr maar leen met een onafhankelijk geluid." Tot bur^envestei Geuljans: „Wij zijn gehecht mr- Breda Wij vonden het ge past h- i - 4'-ouwen van onze lezers hier en eld"" belonen met het geschenk van een hynermoderne bed rijf suitrus- ting >f': lonken Breda voor de manier waarop het onr in staat heeft gesteld hier te werken Sprekend over het ver leden nerinnerde de heer Sassen aan de toewijding van de gebr v.d Weijer. Hij noemde bovendien twee grote na men uit dit verleden: Felix Herold en Albert v.d. Kallen Hij roemde het werk van de Stichting De Stem en dat van de Brabantse en Zeeuwse redactieleden. Voor de toekomst wenste mr. Sassen het Stemteam toe wat in eei. beroemde versregel staat: „Maar God zal mij re geren. als een goed instrument." Na de heer Sassen sprak de heer Kortmann „Elke mijlpaal" zei hij, „heeft een betrekkelijke waaide. Zo is het ook mei het jaartal 100, dat de agen- Een hartelijk applaus klonk op toen onze hoofdredacteur het onderschei dingsteken was opgespeld. Dr. R. Geuljans, burgemeester van Breda, sprak over de verhouding tussen pers en lokale overheid, die altijd een zekere s, anning behoeft, maar nooit overspanning mag worden. Wanneer zo'n overspanning zich voordoet, vallen er wederzijds onvriendelijke woorden. Er was een tijd dat de overheid weinig waardering had voor de pers. De jour nalistieke stijl van die dagen was ook anders dan nu. De krant verscheen vroe ger voor het hoofd van het gezin, die er plechtig zijn bril voor opzette. Veel is er veranderd. Wij lezen graag in de De Stem, omdat zij een spiegel is van het gebeuren in eigen gewest, dat men sen helpt vormen tot goede leden van de gemeenschap. Het verheugt mij dat ik verschillende personen uit uw bedrijf uiterlijke waar dering kan geven voor hun werk. De heer Geuljans maakte bekend. dat de heer Brader benoemd was tot ridder in de orde van Oranje „De krant", zei mgr. Baeten, „is een huisvriend, die dagelijks even komt aan lopen, die raad geeft, waarschuwt, be geleidt en een vaste, vertrouwde plaats heeft in het gezin. Een vriend die bo vendien jong blijft. Ik heb belang bij het werk van De Stem, omdat ze spreekt en werkt in een Nog vier leden van het personeel wer den met een onderscheiding verrast. De heer Huntjcns, als chef van de afd. ver koop kreeg de eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, mej. C. Smits de eremedaille in zilver, en de heren Kees Verwijst en Karei de Voogt de eremedaille in brons. De gedecoreerden kregen heel wat handen te drukken. Als geschenk van het stadsbestuui bood de heei Geuljans onze president commissaris een oude ets aan van de plattegrond van Breda. Namens alle werkers in het bedrlji betuigde mr. Sassen zijn grote erken* telijkheid jegens Z.H. de Paus en H. M de Koningin voor de verleende onder scheidingen. Degenen die ze gekregen hadden wens te hij van harte geluk, daarbij opmer maken heeft, maar dat het hier zeker geen honderdjarige gold met bevende handen... Hij wenste de gedecoreerdei op de eerste plaats de heren Bradei en Bruna geluk, prees de vernieuwtn gen in het bedrijf,' uitte zijn waardering voor het jubileumnummer en consta teerde dat niets hem denken deed aan een honderdjarige. Niet alleen het jonge gezicht van de honderdjarige, zei hij, trekt me aan, maar ook de bindingen die wij ermee hebben gehad. Klerk, die namens het personeel een feestgeschenk aanbood aan de directie. Tijdens de feestbijeenkomst van het per soneel, vrijdagavond, had hij dit reeds symbolisch gedaan. Nu onthulde hij met een toepasselijk woord het sgraffito van F ons Neijens in het administratiekantoor dat in mooie beelden het grote goed van de persvry- heid prijst, voor wat het Dagblad De Stem betreft, functionerend onder de tekenen van het geloof. „Moge dit werkstuk ook bij een vol- gebied waar ik een opdracht heb. Ik heb voor dat werk grote waardering. Zonder aan anderen tekort te doen wil ik hier één naam noemen: de heer Jan Bruna, die ik ten zeerste waardeer; in zijn persoon en in zijn journalistieke werk. Daarom ben ik blij dat ik hem een uiterlijk blijk van die waardering kan geven, na melijk het ridderschap in de orde van Gregorius de Grote. Hoofdredacteur J.J.H.A. Bruna worden hier de versierselen, behorende bij de Pauselijke onderscheiding Ridder in de Orde van J. Gregorius de Grote, door mevrouw Bruna opgespeld kend dat de onderscheidingen, waarbij de redactie, de afdeling verkoop en de technische dienst betrokken zijn, ten vol le verdiend genoemd mogen worden Het hele personeel wenste hij met net jubileum van harte geluk. Dr. H. Houben, voorzitter van de Stichting Je Stem zei, dat hij als huis arts wel eens met honderdjarigen ie h twijgen. Roerloos bW,, an. het m"slc j„nkere Daar duiken do" op ïen tussen de b0Ijieren. het zijn geen dlt 'ewapende Indiane chtbij passeren.. De tweede dag van de eeuwfeestvie- 'ing van het Dagblad De Stem is vanmorgen ingezet met een plechtige gezongen Heilige Mis, die in de kathe drale kerk werd opgedragen door mgr «A mn de' Maden- deken-plebaan Hi) werd geassisteerd door de kape laans Dierick en Dogge. Een speciaal voor deze gelegenheid iamengesteld koor van Dagblad De Stem voerde onder leiding van de heer H. de Klerk de driestemmige mis van Perosi uit. De solo-partij 'oerd door de heer de Klerk vertolkt- De heer Jo F rijt er s verzorgde op kundige wijze de begeleiding. Overdonderend sluitstuk van de feestviering zaterdag was de re ceptie. Overdonderend, omdat urenlang enkele duizenden zich (in rijen van vier) hebben verdrongen, om hun felicitaties persoonlijk te komen brengen. Van heinde en ver waren zij gekomen: uit de krante wereld, uit het overige bedrijfsleven, uit gemeentebesturen, uit politie- en marechaussee, kortom, uit alle geledingen, maar ook uit alle rangen en standen van de maatschappij. Ook met muziek: de Drummersboys uit de Halstraat luisterden de receptie in het begin al keurig op. Uit de verste uithoeken van het verspreidingsgebiêd van de krant kwamen ook correspondenten en agenten, om van hun verbondenheid met hun krant te getuigen. Maar het bleef niet beperkt tot een, zij het dan ontstellend druk bezochte receptie: het werd tot een grandioos feest, waarover nog jaren gepraat zal worden, toen de Fidelis-harmonie een serenade kwam brengen. Militairement marcheerde zij, in straf ritme de Reigerstraat binnen om voor het krantegebouw halt en front te maken. Daverend knalden de marsen tegen de gevels, totdat.... het gebouw werd bin nengehaald. Daar kwam het feest tot een verbijsterend slot, waarin directeuren en jongste bedienden, „jonge" ridders, redacteuren, secretaressen en typistes, zetters en drukkers arm in arm polonaises draaiden. Het was een „gemeenschap" op zijn best. Mevrouw Brader speldt directeur E.H. B. Brader de versierselen op, behorende bij de onderscheiding ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dr. Houben schetste de ontwikkelings gang na de oorlog: de oprichting van de Stichting De Stem, de totstandkoming van de redactieraden, die de gedach ten van de abonees bij de krant „bin nen" brengen en zodoende de redactie leden helpen bij haar moeilijke taak. Gelukwensen richtte hij in het bijzon der tot dr. Hermens. mr. Sassen en mr. E. v.d. Weijer. Namens het stichtingsbestuur over handigde hij aan president-commissa ris en directeur-generaal de afbeelding van een gebrandschilderd raam dat de stichting aan het jubilerende bedrijf zal schenken. Indertijd, zei hij, is door het stichtings bestuur enige winst gemaakt. Hiervan willen we u een bedrag van 20.000 gulden aanbieden, waarmee de journa listiek en andere zaken in deze werk gemeenschap kunnen worden gediend. „Moge het Dagblad De Stem nog veel bijdragen tot het geluk van zijn lezers kring" zo besloot dr. Houben zijn toe spraak. De beurt was nu aan de heer H. de gend eeuwfeest getuigen van de trouw door het huidige personeel aan het be drijf getoond", aldus de heer de Klerk. De heer Sassen, dankend voor het ge schenk, merkte op dat het directeur schap in Breda van de heer Brader, garant is voor een gang van zaken in het bedrijf die in ale opzichten goed is. De heer E. van de Weijer, sprekend namens de eigenaars van het bedrijf verschillende leden van de familie wa ren aanwezig merkte op dat de nieu we gebouwen een grote investering heb ben gevraagd, maar dat er zoveel ver trouwen is in het beheer te Breda, dat men met deze investering niet geaarzeld heeft. „Moge de nieuwbegonnen eens tot re sultaat hebben", 'z'ei hij, „dat het blad zich verder ontplooit en zijn plichten even goed mag vervullen". Namens de Nederlandse Dagbladpers voerde drs. A. Tummens het woord, di recteur van De Gelderlander, die zijn collega, dr. Hermens. een van de actief ste figuren onder de Nederlandse cou rantiers noemde, en eveneens met har telijke gelukwensen kwam. De heer Sanders sprak namens de Ned. Vereniging van erkende adverten tiebureaus en de heer W. de Zwager namens de Katholieke Grafische Bond. Deze laatste sprak zijn waardering uit voor het beleid in het jubilerende bedrijf en toonde zich bijzonder verheugd over de onderscheidingen „aan twee van on ze trouwste" leden verleend. Een fragment van het sgraffito, dat het personeel van het Dagblad De Stem aan het jubilerende gebouw heeft aangebo den. Het kunstwerk is van de hand van de Bredase kunstenaar Fons Neyens. Vervolgens sprak nog de heer Jos. A. Cleerdin, voorzitter van de federa tie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf. Het slotwoord tijdens de bijeenkomst was aan dr. Hermens, die het woord van de paus aanhaalde dat de katholieke pers „aanwezig moet zijn en getuigen". Haar aandacht mag nooit verslappen. Een principiële pers acht het aanwezig zijn onverbrekelijk verbonden met het getuigen. De getuigenis zal haar voe dingsbodem vinden in de hechte gods dienstige beginselen. Grote dank bracht hij aan de com missaris van de koningin in de pro vincie Ncord-Brabant voor diens aan wezigheid en waarderende woorden en ook aan mgr. Baeten. Nederlands, katholiek, gewestelijk en populair wil het Dagblad De Stem krachtens de richtlijnen zijn, aldus dr. Hermens. De verhouding tot de plaat selijke overheden noemde hij van veel belang. In dit verband zei hij in dr. Geuljans graag de vertegenwoordiger van die overheden te zien. Hij dankte hem voor het geschenk van het stadsbestuur en voor de medewer king bij de grote verbouwingen van de laatste jaren gegeven. Uiterst erkentelijk toonde hij zich tegenover de Stichting De Stem, namens wie dr. Houben ge sproken had en tegenover de leden van de redactieraden. „Wat uw geschenk, uw vorstelijke gave betreft.... eigenlijk schieten woorden hier tekort. Dr. Hermens herdacht wijlen de drie gebroeders van de Weijer, die de grond slagen van het bedrijf gelegd hebben en de heer Felix Herold. Aan de nieuwe generatie v.d. Weijer bracht hij dank voor de voortdurende zorg voor het be drijf die de krant in staat stelt zijn verantwoordelijke taak te vervullen. Alleen een dagbladbedrijf dat een ge zonde bedrijfsvoering paart aan een be ginselvast redactioneel beleid kan die taak ten volle aan, zei hij. Onze gehele onderneming, spiegelt zich vandaag met trots in de eer der verleende onderscheidingen, aldus dr. Hermens, die vervolgens het gehele per soneel dankte voor het zinrijke geschenk. Zaterdag, toen De Stern-fami lie feest vierde stond de wereld op haar kop. De editie van van daag mag daar ook de sporen van tonen. Ze doet het dan ook prompt. De voorpagina is daar om vandaag feestpagina en het „normale" nieuws uit binnen- en buitenland heeft zich laten verdringen naar pagina drie. I - Drie grote figuren uit de familie, die voor de n.v. Neerlandia in het verleden enorm veel hebben betekend: in augustus 1882 nam de familie v. d. Weijer de toenmalige krant van drukker Oukoop over. Hierboven van links naar rechts J. H. v. d. Weijer, P. W. van de Wcyer "v i - 'i "v uyer en I. A. J. van de Weijer, mannen aan wie liet eoncern bijzonder veel te danken beeft.

de Stem | 1960 | | pagina 1