n geen geval chaos I )e Gaulle Algerië STEMGEMEENSCHAP VIERT EEUWFEEST Kroestjev opzij voor Malenkov Verdeeld advies verwacht in looneisen metaal EVENTUEEL FRANS REFERENDUM eigen Geïrriteerd Pauskroning herdacht Schietpartij in Parijs W ederinvoering doodstraf Prinses en patiëntje Sovjetspion op borg vrij Omstreden gerucht In Stichting van de Arbeid I Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandii ■Directeur: E H. B. Brader IHoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweede Kamer wil algemeen debat p.b.o. gevraagd Minder somber Dank Groei Verwijt C.N.V. JUDY GARLAND naar Nederland llOOe JAARGANG No. 23513 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 5 NOVEMBER 196" ismachine: iaakt en wassen: Redactieraad: J M A. C. V. Dongen, |C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 1®, Tel. 22341 (3 lynen). Postgiro 278841 feuraau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Tcrneuzcn: IJsbaanstraat 24 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal t 8.20 per post - f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplac f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.B contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarde! worden op aanvraag gaarne verstrekt telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35: ningen" verklaard, dat geen Chinese vrijwilligers zullen deelnemen aan de strijd in Algerië. opdat het land in de huidige omstandigheden geen internatio naal strijdtoneel zal worden. Abbas verklaarde nadrukkelijk dat geruchten als zou hij een ontmoeting met De Gaulle willen hebben onjuist zijn De Algerijnse regering in balling schap denkt niet meer aan rechtstreek se onderhandelingen, zei hij. Kennelijk geprikkeld door de -lebeiirtenissen van de laatste weken heeft generaal De Gaulle gisteren in zijn met spanning verwachte radio- en televisierede voor het Franse volk ver klaard, dat li ij desnoods uiterste volmachten op zich zal nemen als Frankrijk door een interne crisis zou worden bedreigd. Ook zei hij, dat hij desnoods een beroep op het Franse volk zou doen (door middel van een referendum) als die volmach ten niet tol het verlangde doel zouden leiden. Dc Franse president herhaalde zijn standpunt dat de Algerijnen in vrijheid over hun toekomst zullen kunnen beschikken, maar eerst na dat de wapens zijn neergelegd! Hij liet doorschemeren dat hij bij V r ij e verkiezingen in Algerië eventueel geen bezwaar zou hebben tegen toe zicht van de Verenigde Naties. Dc Gaulle benadrukte dat als Alge rië bij stemming zou besluiten zich van Frankrijk los te maken, de Franse re gering dat zou toelaten. Doch hij voegde er aan toe dat hij er van overtuigd was dat men zou stemmen ten gunste van een samengaan met Frankrijk. [Toen De Gaulle over Algerië sprak. dien de Algerijnen het willen, en ik ben van mening ciat dat het geval is, zijn eigen regering, instellingen en wetten zal hebben. Geen geweld Na te hebben gezegd dat het Algerië van morgen zich zowel voor en als te gen Frankrijk zal kunnen ontwikkelen, zei De Gaullc: .,Ik herhaal nog eens dat Frankrijk zich niet zal verzetten tegen een oplossing, die uit de stembus komt, hoe die ook zal uitvallen. Indien een breuk in vijandigheid <het (Van onze Haagse redactie) pe stagnatie bij de totstandkoming van .depubliekrechtelijke bedrijfsorganen mag volgens sommige leden der vas te commissie voor bezitsvorming en PBO uit de Tweede Kamer niet leiden tot de conclusie, dat in de toekomst geen verdere uitbreiding van PBO's zal kun nen plaats hebben. De commissie acht het daarentegen gewenst, dat thans nu de w.et op de PBO tien jaar bestaat eens eeii algemeen debat met alle bij de ze materie betrokken bewindslieden ge houden wordt. Dit zou kunnen geschie den na de voltooiing van het door de so ciaals-economische raad ingestelde on derzoek naar de stagnatiefactoren, die zich bij de vorming van publiekrechtelij ke bedrijfsorganen hebben voorgedaan. Een federale rechter in New York heeft beslist, dat de Russische spion Igor Melekh op borg vrijgelaten kan worden in afwachting van de behande ling van zyn zaak. Rechter Edward Weinfeld, die de be slissing nam, gaf toestemming aan de echtgenote van de Rus om de borgsom van 50.000 dollar te storten. Melekh was. zoals bekend, als tolk in dienst van dc V.N. Hij bedreef zijn spionage-activitoiten met Willie Hirsch. een medisch illustrator. Het tweetal is aangehouden op beschuldiging van dief stal van defensiegeheimen. Reeds tweemaal eerder werd ge tracht Melekh vrij te krijgen op een borg. doch zonder succes. De officier van justitie, Hazard Gel- lispie, heeft zich verzet tegen de vrijla ting van Melekh omdat hij zeide door de F.B.I. te zijn gewaarschuwd, dat de Rus een poging zou doen uit het land vluchten. lonk zijn stem geïrriteerd. Het leek welj resultant zou zijn, dienen wij zeker niet Is (Van onze Haagse redactie) het gezien de herhaaldelijk Mgr. W. v.d. Maden zegende tijdens de openingsbijeenkomst de nieuwe gebouwen en de nieuwe rotatie pers van ons bedrijf. Op deze foto v.l.n.r. mevr. De Wildeeen der le den van de stichtersfamilie Van de Weyer. hoofdredactexir J. Bruna, de heer N. de Leuw, voorzitter van de technische personeelscommissie, achter mgr. V.d. Maden de presi dent-directeur dr. H. Hermes en geheel rechts de directeur van het Bredase bedrijf, de heer E. Brader. Het gezelschap staat hier bij de bedieningskast van de rotatiepers. >f hij dit probleem moe was. Zijn ge- aat stond strak. De president hield beweringen der Algerijnse rebellen ten spijt vol dat ic militaire situatie enorm was verbe- crd. Hij zei dat het zelfs misschien mo gelijk was te overwegen militaire ope- Braties af te breken ..behalve in geval van wettige zelfverdediging". Doch vier- U cant wees hij de eis der rebellen af lat Frankrijk zijn troepen uit Algerië G -.ou terugtrekken voor dat een stem- ning werd gehouden. Het land zou dan n een vreselijke chaos geraken, meende Wij. I De Sovjet-Unie. de meest imperialis- tsche en kolonialistische mogendheid it de geschiedenis noemend, waai-' chuwde De Gaulle, dat de Algerijnse olitiek van Frankrijk niet alleen door d communisten, doch ook in het vrije esten werd aangevallen. Gezien deze ogingen tot psychologische agitatie van innenuit en buitenaf, is een krachtige resolute staat noodzakelijker dan Toit. Het is nu volkomen duidelijk dat en Frankrijk, wiens hoofd zou zijn be- chadigd, naar chaos zou afglijden". Nadat ik de leiding van Frankrijk Fveer op mij had genomen, heb ik in I iaam van het land verkozen een nieu- ve weg te volgen. Deze weg leidt niet j neer naar een Algerië dat door het Franse moederland wordt bestuurd maar naar een Algerijns Algerië". „Dit houdt een geëmancipeerd Algerië in. een Algerië, waarin de Algerijnen elf hun lot bepalen, een Algerië waar- n de verantwoordelijkheid in handen .'an de Algerijnen is. een Algerië dat, in te proberen door middel van geweld aan de zijde van Let volk te blijven dat ons heeft verworpen en evenmin moe ten wij aan een onderneming zonder einde en zonder hoop inspanning en gel den geven die elders zo goed kunnen worden gebruikt". ..Wij moeten Algerië dan aan zijn lot overlaten maar natuurlijk wel de nood zakelijke maatregelen nemen ter be scherming van die Algerijnen die Frans willen blijven, en van onze belangen". ..Maar indien het. zoals ik met geheel mijn hart en geheel mijn verstand ge loof, een Algerië.zal worden waarin de Mohammedaanse en de Franse gemeen schap samenwerken, dan zullen wij tot zijn materiële en menselijke ontwikke ling dc krachtige en broederlijke hulp verlenen die alleen wij het kunnen ge ven". Desnoods verzet Generaal Salan heeft gisteren, even voor de rede van De Gaulle, gezegd, dat het bestaan van een Frans Algerië, een gebiedende eis is voor de verdedi ging en de veiligheid van Europa. De vroegere Franse bevelhebber in Algerië, verklaarde in Madrid op een persconferentie, dat als Algerië werd overgedragen aan een Mohammedaanse meerderheid, de Fransen gedwongen zouden zijn een verzetsbeweging op te richten om het gebied terug te krij gen De Algerijnse rebellenleider Ferhat Abbas heeft tegenover een verslaggever van het Zweedse blad „Stockholms Tid- Paus Johannes XXIII heeft gisteren in de Sixtijnse kapel van het apostolisch paleis een plechtigheid voorgezeten bij gelegenheid van de tweede verjaardag van zijn kroning. De pontificale mis, waarbij de paus vanaf de troon assisteerde, werd opge zien Uy dragen door kardinaal Montini. De rgrijpen tegen het leven niet plechtigheid werd bijgewoond door twee- 1 IET VOLTALLIG PERSONEEL van Dagblad De Stem, van heinde ver naar Bretfa gekomen, heeft gisteravond de eer genoten het feest ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het bedrijf en van de ingebruikneming van het hypermoderne gebouwencomplex met inbe grip van de rotatiepers, te mogen inzetten. Het is een officiële inzet ge worden met een achtbare rij sprekers in een versierde administratiezaal van het Bredase bedrijf, maar daarnaast een opening, die, met meer dan woorden alleen, getuigd heeft van de uitstekende geest die er in het bedrijf heerst en van de waardering die ieder op zijn eigen plaats geniet. komende ver= noodzakelijk, dat in het commune straf recht de doodstraf wordt ingesteld? Kan daartoe een wetsvoorstel tegemoet wor den gezien? Deze vraag wordt de mi nister van Justitie gesteld uit dc Twee de Kamer in het voorlopig verslag op de ontwerpbegroting van Justitie voor 1961. endertig kardinalen. Verwacht wordt, dat de H. Vader op maandag 14 november een belangrijke rede zal houden over het komende Con cilie. Hij ontvangt die dag de ongeveer 500 leden van dc commissies van voor bereiding in de Zaal der Zegeningen. EEN MEISJE van 12 jaar uit Handel (bij Gemert) is door een onbekende meege- I lokt en aangerand, 's Avonds heeft men het kind in deerniswekkende toestand v tussen Bakel en Helmond gevonden. De I dader, een 30-jarige monteur uit Eindho ven, is gegrepen. DE NIEUWE Amerikaanse kunstmaan, Explorer 8, doet het prima. Zeven van I de acht instrumenten aan boord seinen vlot hun gegevens; de achtste komt pas later in werking. IN FINLAND is verontwaardiging ont- staan over het feit, dat de televisiefilm j over de debatten tussen Kennedy en Ni xon gecoupeerd is. De censuur heeft het i stuk eruit gehaald, waar de twee kan- S v!\ i, over de Amerikaanse-Russi- sche betrekkingen hadden. dF w?!kR1iKAANSE S°udvoorraad is m 1 de v eek die op 2 november eindigde lvoorraaderherimet 139 T'^00" dollar;' de jjoen dollar. °P de dag 18'334 mil" cra ^e^hnnfrfF T1 lijn SOÖPend op Ac- vlfeetuiff kso ^an Ghana en het ruEkecrrie V Va" d? 0Pcllingsvlucht te- defegatie n= gi?te,'cn cen Ghanese f nisier van transport"*' waaro"del' dc i Verwachting van het K.N.M.I. tot! vanavond, opgemaakt gisterenavond I <2.5.15 uur: I lï.bF"!'1 he«olkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige, J .a,r,we,st ruimende wind. iets lagere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 17.05 uur, maan l op 18.44 uur. I Morgen: zon op 7.44 uur, zon on- der 17.03 uur; maan op 19.22 uur, l maan onder 10.21 uur. J Maandag: zon op 7.46 ur, maan on- l der 11.15 uur. „Er is in Moskou iets gebeurd of I opvolger zijn. Algemeen acht men er is nog iets gaande". Dat is de deze geruchten onwaarschijnlijk, indruk die enkele Westelijke di plomaten in de Sovjetrussische hoofdstad hebben gekregen. Daar mee doelen zij op niets meer en minder dan het feit, dat Kroestjev zou zijn afgezet. Malenkov zou zijn Het Weense avondblad „Abend Presse" zei zelfs uit „gewoolijk betrouwbare bui tenlandse kringen" vernomen te hebben, dat de meeste Sovjet-leiders zouden zijn afgezet. Berichten uit Moskou bevatten echter geen aanwijzingen, dat deze berichten en geruchten omtrent een regeringswijzi ging of -wijzigingen op waarheid berus ten. In de Russische hoofdstad was het volkomen rustig. Officiële Russische woordvoerders met name van ambassades en van het pers bureau Tass. noemden de geruchten „baarlijke onzin". Die geruchten zijn in Wenen ontstaan De man. die zich bij het UPI-bureau meldde met de mededeling inzake Kroestjev. legitimeerde zich als Oosten rijks staatsburger. Hij zei te werken bij de Russische ambassade in Wonen maar- had geen bewijs voor zijn mededeling, dat hij om 04.00 uur Greenwichtijd in do voorafgaande nacht een code-boodschap had gezien die door de ambasades ont vangen was en waarin werd meegedeeld dat Kroestjev ontslagen was. Hij zei. dat hedenmorgen een officiële boodschap uit Moskou te verwachten zou zijn. Soeslov zou. volgens deze man, eerste partijse cretaris worden en Lazar Kaganowitsj zou „staatspresident" worden. Behoudens de rust in Moskou werden deze geruchten nog verder gelogenstraft door de mededeling, dat Kroestjev va kantie houdt in Soekhoemi aan de Zwar te Zee en vermoedelijk vandaag naar Moskou zal terugkeren. Die waardering is vooral tot uiting ge komen in wat men de twee hoogtepunten van de avond zou kunnen noemen. Op de eerste plaats de bekendmaking, bij monde van de heer E. H. B. Brader, di recteur van Dagblad De Stem, dat het gehele personeel een waarlijk vorstelijke gratificatie was toegedacht, die nog gis teravond werd overhandigd en daarnaast een geschenk van het voltallig personeel aan de leiding van het bedrijf in de vorm van een sgraffito van de Bredase kunstenaar Fons Nyens, aangebracht in het administratielokaal te Breda. Uit welke gevoelens deze wederzijdse geschenken zijn verzorgd werd wel heel duidelijk tijdens de drie uur durende bij eenkomst, die werd geopend door mr. J. Jacobs, gedelegeerd commissaris van de N.V. Uitgeversmij. „Neerlandia". Zijn eerste woord van welkom gold mgr. W. A. J. v. d. Maden, plebaan van de ka thedrale kerk te Breda, die als pastoor van de parochie waarin het Bredase Stemgebouw staat, de inzegening van dej nieuwe gebouwen zou verrichten. Voorts verwelkomde mr. Jacobs mevr. J. de Wilde en mr. E. v. d. Weyer als leden van de familie V. d. Weyer, de grondves ters van het bedrijf, de commissarissen en adviseurs van „Neerlandia", de hoofd directie uit Utrecht, de directie en de hoofdredactie uit Breda en alle perso neelsleden, ook de gepensioneerden. er 160. Het abonnementencijfer is opge lopen van 6.600 in 1900 tot 66.509 op deze dag. Het papierverbruik liep op van 200.000 kg in 1923 tot 1.800.000 kg vorig jaar. „Zo is er veel veranderd", aldus de heer Brader, „niet alleen in cijfers, maar ook in ander opzicht en dan vooral de laatste jaren". Hij doelde daarbij op de moderniseringen, die zijn doorgevoerd, de modernisering in de Bredase behui zing, de modernisering van de bijkanto ren, die ook in getal zijn gegroeid, de interne modernisering in administratieve methoden en de decentralisatie in het Neerlandia-eoncern. alsmede de sterk verbeterde pensioenregeling. Sprekend over de goede verhouding leiding-personeel en over de prettige ze kerheid voor alle werknemers bij een goed lopend bedrijf te werken, deelde de heer Brader mee, dat de commissarissen en de centrale directie waren ingegaan -op de gedachte om het gehele personeel in vaste dienst een gratificatie te geven, bestaande uit een grondbedrag van drie weken salaris, met daarnaast een halve dag salaris voor ieder jaar, dat ujen bij het bedrijf in dienst is. Voor de gepen sioneerde personeelsleden was er eveens een gratificatie van 100. Het is begrijpelijk dat -deze medede ling een storm van enthousiasme ont lokte, een storm die nog aanzwol toen de directeur meedeelde, dat de gratifi catie nog dezelfde avond zou worden uitbetaald. De heer Brader besloot zijn feestrede met een aantal dankwoorden. Hij dank te allereerst de centrale directie en de commissarissen voor de waardering en de erkenning die het Bredase bedrijf heeft mogen ondervinden. Hij noemde met name dr. H. Hermens. de presi dent-directeur van onze N.V. In zijn dankwoord tot allen die in het Bredase bedrijf werken noemde hij met name de hoofdredacteur, de heer J. Bruna, die hij niet enkel zijn beste be- drijfsvriend noemde, maar die hij te vens betitelde als een uiterst bekwaam journalist, scherp van geest, eenvoudig en integer, een journalist bij de gratie Gods. Hij herdacht de heer Felix He- rold, oud directeur-generaal onzer N.V., (Vervolg op pagina 3) Onmiddellijk na de verwelkoming was het woord aan de heer E. Brader, die zei dat het hem persoonlijk een genoegen was, dat de eerste bijeenkomst in het ka der van het eeuwfeest het personeel gold. In het eerste deel van zijn toespraakj ging hij in op de historische ontwikke- ling en de groei van het bedrijf, waarbij j hij een aantal markante punten aangaf, die in de loop der jaren de weg hebben j aangeduid, die naar deze datum, 5 no-; vember 1960, heeft geleid. De heer Brader illustreerde de groei van het bedrijf met enkele cijfers: in 1930 telde het bedrijf 85 personeelsleden in vaste dienst, op dit moment zijn het Een door Algerijnen bezocht café in dc Parijse voorstad Drancy is zaterdag avond met machinegeweervuur bescho ten. Volgens de eerste berichten wer den vijf personen gedood en drie ern stig gewond. Het moment waarop de heer H. de Klerk symbolisch liet geschenk van het personeel aan de gedelegeerd com missaris, mr. J. Jacobs, overhandigt. (Advertentie) Prinses Beatrix heeft vrijdag het naar haar genoemde streekziekenhuis te Gorfcum officieel geopend. De kroon prinses tijdens een bezoek aan de afde ling. waar de kleinste patiëntjes ver zorgd worden. (Van onze parlementaire redacteur) Op 23 november a.s. wordt in de Stichting van de Arbeid beslist, over het door de looncommissie van de Stichting voor te bereiden advies inzake de loonvoorstellen van de metaal. Na de voorberei dende besprekingen terzake is wel zeker, dat er een verdeeld advies uit de bus zal komen. (Van onze parlementaire redacteur) Volgens onze inlichtingen mag worden aangenomen, dat de verte genwoordigers van dc Katholieke Wei-kgevers, de K.A.B. de Prot - chr. Werkgevers, de boeren en tuin dersorganisaties en de middenstand een afwijzend advies zullen uitbren gen omdat de voorstellen van de metaalsector indruisen tegen de nieuw toegevoegde richtlijn van de regering, te weten, dat in de hui- clige omstandigheden geen tussen- Uidsc loonsverhogingen kunnen wor den toegestaan. Van het N.V.V.. C.N.V. en C.S.W.V. wordt een instemmend advies verwacht, zij het niet conform de eisen (drie pro cent per 1 januari 1961 en zes proqcnl op 1 juli 1961i van de metaal. Geble ken is namelijk, dat de produktiviteits- cijfers, waarop de looneisen zijn geba seerd, aanvechtbaar zijn. Alle groeperingen in de Stichting van de Arbeid stellen zich, zo is ons geble ken, op het standpunt, dat de regering het recht heeft nieuwe loonrichtlijnen als die waarin tussentijdse loonsverho gingen worden verboden, uit te vaardi gen. Dit erkennende, stellen het N.V.V., C.S.W.V. en C.N.V. zich echter op het standpunt, dat dc Stichting als advies college. dat ook beleidsoverwegingen kan laten gelden, het recht heeft, een derge lijke richtlijn te negeren. Daarvoor zou naar hun mening te meer reden zijn, omdat de toepassing ervan voor de werknemers in de metaal onrechtvaar dig zou zijn en de totstandkoming ervan niet in overleg met het bedrijfsleven is geschied. Vooral het C.N.V. maakt hiervan de uit liet C.N.V. voortgekomen staats secretaris Roolvink ©en ernstig verwijt. Anderzijds wordt echter betoogd, dat de nieuw© richtlijn niet alleen rechts geldig maar ook verstandig is. Dat de metaalsector er moeite moe heeft. is. zo wordt betoogd, haar eigen schuld. De metaal heeft de gelegenheid gehad haar looneisen aan te passen aan de nieuwe richtlijn. Van die mogelijkheid is evenwel geen gebruik gemaakt. Een andere overweging: indien het onrecht vaardig zou zijn als thans aan de me taal iets extra's wordt onthouden, dan is het ook onrechtvaardig zo denkt men met name bij de K.A.B. dat al le andere sectoren het wel zonder iets extra's moeten stellen. In dit verband kan onder meer gedacht worden aan de bouwsector, waar het C.S.W.V. met bei de voeten op de loonrem is gaan staan. Tot goed begrip diene nog. dat het College van Rijksbemiddelaars, aan wie het stichtingsadvies zal worden uitge bracht. alleen de richtlijnen van de re gering kan laten gelden. Als er tussen tijds niets meer gebeurt, moet dit be tekenen, dat de looneisen van de metaal afgewezen zullen worden. Hoe het dan, vooral gezien de houding van het N.V.V., met do arbeidsvrerie zal gaan is de vraag, die velen zorgen baart. t Miljoenen televisiekijkers zullen in december Judy Garland kunnen be wonderen. Deze top-ster van film, T.V. en toneel in Amerika en Enge land draagt de eretitel: "Miss Showbusiness". Wie de komende weken Libelle leest, zal pas goed beseffen, wat een tragiek er verscholen lag op haar pad naar de wereldroem, dat deze jonge vrouw tot driemaal toe wist te beklimmefi. Maar haar leven was ook vol dra matische mislukkingen in de kunst en in de liefde. Lees haar beklem mend-eerlij ke levensverhaal... na tuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter

de Stem | 1960 | | pagina 1