Terug in leidende overheidsfuncties Beklaagden wilden uniform dragen Amerikanen gaan ondergronds overwinteren op Groenland HUG Twee Nobel- Dag Hammarskjoeld klaagt in rapport: prijzen voor Amerikanen Duitsers rukten in alle rust Frankrijk binnen Vorstelijke ontvangst Meer Statenleden dank zij zeven H.B.S.-ers LAATSTE NIEUWS H-bom hcél even getemd Kernenergie-centrale in uitgehakte ijstunnels Proces-Lagaillarde begonnen DAGBLAD VOOR ZEELAND Propaganda voor veilig verkeer AANWERVING IN BRUSSEL Betoging tegen V.S. in Rome Onlusten Onbestendig Verrassing voor Limburg Goed voorgaan.... KOFFIE Aan onze adverteerders 100e JAARGANG No. 23512 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 1«, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Si VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 ent Abonnementsprijs f 7.per kwartaal t 8.20 per post - f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi- ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goe». Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) BELGEN BELEMMEREN De Nobelprijzen voor natuur kunde en scheikunde zijn dit jaar beide aan Amerikaanse geleerden toegekend, namelijk aan de pro fessoren Donald A. Glaser en Wil- Iard Libby. Professor Donald A. Glaser, verbon den aan de universiteit van Californië, kreeg de prijs voor natuurkunde we gens de uitvinding van een toestel om de aard en de krachten van atoomker nen te bestuderen, de zogenoemde Bel lenkamer. De 34-jarige professor is een van de jongste geleerden die ooit een Nobelprijs hebben gewonnen. Hij is de zeventiende Amerikaan die de Nobel prijs voor natuurkunde krijgt. De ..bellenkamer'' bevat een sterk ge concentreerd, helder en oververhit gas. dat op de weg wordt gebracht van voortsnellende atoomdeeltjes, wier snelheid door een machtige atoomkra- kcr worden opgevoerd. De partikelen laten een spoor van kleine bellen ach ter. Als ze atomen raken en vernielen geeft dit ook een spoor dat kan wor den gefotografeerd. De foto's geven in zicht voor wat betreft de aard van de atoomkernen en hun bundelende krach ten. Professor Willard Libby die de prijs voor scheikunde kreeg, is vooral be kend wegens perfectionering van de „atomische klok" een methode om geo logisch ouderdom te bepalen en we gens de vondst van tritium. Zijn ont dekkingen waren in hoofdzaak het ge volg van bestudering van de radio-ac tieve produkten die door kosmische stralen in de dampkring werden ge-1-trnr,ar. Lpctint vormd. Twee van die radio-actieve pro- haar debat over JAongO DCg dukten waren koolstof-14 en tritium. WERK VAN V.N. In een „witboek" aan <le Algemene Vergadering van de Ver- enigde Naties lieeft de secretaris-generaal van de volkeren organisatie, Dag Hammarskjoeld, de Belgen ervan beschuldigd het werk van de V. N. in Kongo op allerlei manieren tegen te werken. Hij. geeft eveneens als zijn mening te kennen, dat België zich opnieuw een leidende positie in Kongo tracht te veroveren. Het rapport van Hammarskjoeld werd gepubliceerd onmiddellijk na dat de hoge vertegenwoordiger van de V.N. in Kongo, de Indiër Dayal, de Belgen eveneens de schuld had gegeven van een tekort aan mede werking om aan de chaotische toestand een einde te maken. Dayal is intussen naar New York vertrokken, waar maandag a.s. de assemblée Onecvecr 1250 man Westduitse para- ste en tweede wereldoorlog. Zij moeten chutistcn en infanteristen zijn clondcr-j's avonds om tien uur binnen zijn. dagochtend voor een training van drie Dc plaatselijke bevolking toont zich weken in het Franse kamp Mourmelonjgereserveerd tegen de Westduitsers. Ma- aangekomen. Vijandige demonstraties)joor Hans Link. een Panzer -veteraan deden zich niet voor uit de tweede wereldoorlog, die de cam- Het station van MÓurmelon. waar de pagnes in Frankrijk en Rusland heeft vijf treinen met troepen binnenliepen, was sinds woensdagavond door gendar mes geheel afgezet. Eerst toen duidelijk werd dat geen betogingen zouden wor den gehouden werden uitsluitend jour nalisten en fotografen tot het station toegelaten. Ook in Sissone, een kamp op ca. 80 km van Mourmelon, zijn 1250 man Westduitse troepen aangekomen. Krach tens een enkele weken geleden gesloten overeenkomst zullen jaarlijks ca. 35.000 man Westduitse troepen in Frankrijk trainen. Voorts verwacht men dat bin nen twee weken een verdrag zal wor den getekend waarbij de Luftwaffe trai ningsfaciliteiten in Frankrijk krijgt. De troepen hebben strikte opdracht gekregen zich correct te gedragen. Hun uitgaansuniform is groen-grijs, ver schillend van het „Feldgrau" uit de eer- meegemaakt en die thans optreedt als verbindingsofficier tussen de twee kam pen, verklaarde in Mourmelon ,,geen tekenen van ressentiment of vijandig heid" te hebben gezien. Aan de vlaggemast van het kamp, waarbij Franse en Westduitse soldaten stonden opgesteld, hesen een Franse en een Westduitse soldaat de Franse en Westduitse vlag. In haar actie tot het wekken van pu blieke belangstelling voor de salaris achterstand, is de Amsterdame politie overgegaan tot het slijten aan bevrien de automobilisten of ondernemingen van gele plakplaatjes met het opschrift: .Veilig verkeer alleen.. met goedbe Hammarskjoeld zegt in zijn rapport dat er duidelijke aanwijzingen zijn van een terugkeer van Belgen naar Kongo, waar ze opnieuw aan politieke en be stuurlijke activiteiten gaan deelnemen Kort nadat een zekere mate van vei ligheid in Kongo was gevestigd, aldus de secretaris-generaal van de V.N., werd in Brussel een aanwervingsbureau inge richt. Kongolese contacten met dit bu reau werden gelegd via studenten in Brussel en afgezanten van de Kongo lese autoriteiten. „Het doel van het bureau schijnt te zijn", aldus de letterlijke tekst van het witboek. ,.het weer instellen van een ambtenarij van Belgische nationaliteit. De functies die door de Belgen worden bekleed of voor hen zijn weggelegd, zijn in de eerste plaats die van „chefs de ca binet" in de bedrijfsleiding en techni sche adviseurs van de Kongolese lei ders. Een sprekend voorbeeld in dit op zicht was de aanmelding van 122 kan didaten uit België voor functies in de Kongolese rechtspraak. In dit en an dere gevallen is er sprake van veel meer dan een uitsluitend individueel werk zoeken.. liet ministerie van Gezondheid is vol gens Hammarskjoeld sterk door Belgen bezet. In verscheidene ministeries is de vlotte samenwerking met de V.N. op verschillende manieren door hoogge plaatste Belgen gestremd. Op het gebied van telegraaf en tele- taaldc~ politie". De politiemannen stel-jfoon en burgerlijke luchtvaart hebben len bij het uitreiken van de plaatjes Belgische onderdanen geprobeerd de nadrukkelijk op de voorgrond, dat deze ICAO-missie als geheel en vele van geen vrijbrief vormen voor overtredin- haar deskundigen persoonlijk in dis gen. 'krediet te brengen, ondanks het feit dat de Kongolezen wel met deze missie wil den samenwerken. Ook op militair terrein is volgens Hammarskjoeld de Belgische invloed onmiskenbaar. Een Belgische kolonel treedt op als adviseur van het ministe rie van Nationale Verdediging in Leo- poldstad. Een vroegere Belgische verbindings officier dient als adjudant van kolonel Moboetoe. Kongolese luitenants ontvan gen voorts hun opleiding in Brussel. In Katanga, zegt het Witboek, is de Belgische invloed alomtegenwoordig. Vrijwel alle sleutelposities in de burger lijke diensten en op het gebied van de veiligheid hebben de Belgen in handen. In de gewapende macht doen 114 Bel gische officieren en 117 Belgen van la gere rang dienst. ,,In de zogenaamde „autonome pro vincie van zuid-Kasai", is ook sprake van aanzienlijke Belgische invloed. Mo menteel heerst daar een tendens van oorlogsvoorbereiding, geleid door een ze kere kolonel Crevecoeur, optredend in Belgisch uniform en geassisteerd door een andere Belg, kolonel Levaux. Er is klaarblijkelijk geen gebrek aan gewe ren. Bovendien worden er volgens som mige berichten, in Katanga wapens in gevoerd met de steun van een Belgi sche zakenman. Belgische activiteiten in de afgelopen weken hebben de onverzoenlijkheid van het Kongolese nationale leger doen toe nemen, de vreedzame politieke gang ge stremd en daardoor de mogelijkheid van een eventuele terugkeer naar een con stitutioneel bewind en de terugkeer van de eenheid en ondeelbaarheid van het land". Aldus het rapport van Hammars kjoeld. De Romeinse politie heeft donderdag ruim dertig links-georiënteerde betogers uit elkaar gejaagd. Zij waren op weg naar de Amerikaanse ambassade, waar zy ten gunste van het regime van Fidel Castro wilden demonstreren. De politie arresteerde twee demon stranten, nadat tijdens een vechtpartij een commissaris en een brigadier en kele rake klappen opliepen. Twintig an dere betogers werden voor een verhoor meegenomen naar het hoofdbureau van politie. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade had geen direct commen taar op de gebeurtenissen. Hij zei, dat hij niet eens gemerkt had, dat er een betoging was geweest. DE VOORMALIGE rebellenleider uit Frans-Kameroen Felix Moumie is in een ziekenhuis te Genève overleden. Hij zou vergiftigd zijn door de geheime organi satie „De Rode Hand". HET RUSSISCHE ministerie van defen sie heeft maarschalk Semione Timotsjen- ko vervangen door generaal Wladimir, Komarov. In de Sovjet-legerleiding is °en grote verandering merkbaar sinds het overlijden van maarschalk Nedeline. HET VIJFDE LID van de jeugdige boe- venbende uit Amsterdam, die zich schul dig zou hebben gemaakt aan diefstallen en joyriding is door de hoofdstedelijke politie gepakt. SEdDVITSE llandschriftkundige mevr M Becker heeft verklaard, dat het hand schrift van mevr. Anderson, die zich uit geeft voor prinses Anastasia geheel gelijk RuUSch?^ d°ChtCr Van de laatste ove??TTERI?AI^ hccft mcn Plannen om over te gaan tot het geven van verkeers- onderwys aan kleuters. Dit is nodig. jaarlijks zijn talloze kleuters slacht- oner van het verkeer. HET TWEEJARIG ZOONTJE van de fa milie Dijksma te Oosterwolde werd dood in zijn bedje gevonden. Het kind TWam jk gestikt in geronnen bloed reltje geknipt? amandeIe" van het ke- u™*1™ RAAD voor de journalistiek beeft per 1 november het werk van de v. j ,va" Tucht van de federatie van «eaerlandse journalisten overgenomen. Ipri '-"-'ST-DUITSLAND is gisteren aan- EMrongen op een zuivering van de par ui m verband met de politieke onrust. Verwachting van het K.N.M.I tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 25.la uur: Half tot zwaar bewolkt met nu en rtan regen. Vry krachtige tot harde, aan de kust mogelijk stormachtige m od Yssen 7uidwest en zuidoost. Middagtemperaturen omstreeks 12 graden. Verwachting van het Belgisch weer- Kundig instituut: Afwisselende bewolking met neer- z fifilr-P1' .°Pnieuw harde wind uit zuidelijke richtingen oonïgaM: 7"n °nder 17 06 uur- "«an op 18.08 uur. 70n op 7 42 maan on- npr 9.22 uur. Een woordvoerder van de V.N. heeft donderdag in Leopoldstad bekendge maakt, dat vijftien mensen zijn gedood en meer dan twintig gewond bij onlus ten in de mijnstaat Kolwezi, ten noord westen van Èlisabethstad. Dc slachtoffers, allen Baloeba's, wa ren doodgeschoten door gendarmerie,, die het vuur had geopend nadat Baloe- zie hierover maakte met de gevangenis- Donderdag is te Parijs, onge veer vijf kwartier te Iaat, een be gin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de Algerijnse kolonisten en militairen, die in januari een opstand ontketenden in Algiers tegen het bewind van De Gaulle. De vertraging werd veroorzaakt door de eerste beklaagde. Jean Demarquet, die er op stond in 'zijn parachutisten uniform te verschijnen. Terwijl hij ru- ba's in de Afrikaanse wijk hadden ge plundc-rcl en winkels in brand gestoken. Enkele gewonde vrouwen hadden hun toevlucht genomen bij de V.N. in Kol wezi. Dc Belgische regering heeft gisteren gereageerd op beschuldigingen van de V.N.-vertegenwoordigcr Ralph Bunche inzake het Belgische beleid in Kongo en met feiten en cijfers aangetoond dat deze aantijgingen zie elders in dit blad geen steek houden. autoriteiten, liepen in de zalen van het palcis van justitie generaals en poli tieke leiders te wachten tot de verho ren zouden beginnen. De hoofdbeklaagdc, Pierre Lagaillar- dee wilde eveneens in uniform verschij nen, maar besloot toe te geven aan de wens van de autoriteiten dat hij in bur ger voor zou komen. Demarquet verklaarde voor zijn rech ters. dat naar zijn inzicht de schuld van de opstand ligt bij de hoogste burger lijke leider van Algerië, Paul Dclou- het koninklijke paleis te Brussel hebben koning Boudewijn en zijn ver loofde Dona Fabiola de voetballers van F.C. Luik en Real Madrid ontvan gen. De clubs hadden in Luik tegen el kaar gespeeld. De foto toont de koning en zijn verloofde tussen de voetballers. Zittend tweede van links: Ferenc Pus kas. (Van onze Haagse redactie) Hcnny Klunder, Sclma Rienks, Ans van Sambcck, Margriet van dc Scheur, Sietske van der Sleen, Willy Voogd en Aad Meyer, alle leerlingen van de 5e klas HBS aan het Grotiuscollege te Heerlen hehben succes gehad met het request dat zij op advies van hun leraar medio oktober tot dc minister van Binnenlandse Zaken hebben gericht. De minister is het met hen eens, dat het aantal leden van de provinciale staten van Limburg (45) dient te worden verhoogd. Dat zal gebeuren bij de eerstvolgende verkiezing van de leden der Staten in 1962, wanneer het ontwerp-provincie-wet door het parlement zal zijn aanvaard. Meer dan een eeuw is de situatie blijven bestaan. Maar nu dan een nieuwe pro vinciewet aan de orde gesteld is, hebben de Heerlense HBS-ers hun kans schoon gezien. Zij stuurden een request. Minister Toxopeus heeft het request na zijn terugkeer uit Nieuw-Guinea terdege bestudeerd, met als gevolg dat er een uitvoerige brief uit Den Haag naar het Grotius-college in Heerlen is gegaan. Daarin staat o.m., dat dc interesse van deze jongeren voor de inrichting van ons staatsbestel hem (de minister) ten zeerste verheugt. Maar wat belangrijker is: de minister zegt ook dat bij aanvaarding van het wetsontwerp het aantal Provinciale Staatsleden in Limburg zeker zal worden verhoogd. vrier. Hij voegde er aan toe dat hij meende, dat Delouvrier een zeer mid delmatig ambtenaar is. ,,Ik ben een man van eer en zodra ik vrij ben zal ik hem uitdagen tot een duel. En aan gezien ik mijzelf tot de beledigde partij reken, zal ik het wapen kiezen: het pa rachutistenmes". Vervolgens wendde hij zich tot het pu bliek en zei dat hij negen maanden on wettig gearresteerd was geweest en dat hij hoopte dat het publiek hem wilde vergeven omdat hij het had laten wach ten. Vier mannen tegen wie een beschul diging is uitgebracht worden bij verstek berecht, onder wie de 43-jarige café houder Joseph Ortiz, wie bovendien moord, poging tot moord en opzettelijk verwonden ten laste wordt gelegd. Hij kan hiervoor ter dood worden veroor deeld. Ortiz verdween in dc nacht vóór de ineenstorting van het verzet. Vol gens sommige berichten zou hij op de Spaanse Balcaren zijn gesignaleerd. De Franse autoriteiten in Algiers heb ben gisteren twaalf rechtse extremisten van wie men zegt dat zij groepje vorm den dat bomaanslagen zou gaan plegen, aangehouden en per vliegtuig overge bracht naar een plaats in Frankrijk. Men verwacht nog meer van deze de portaties uit veiligheidsoverwegingen. De Franse autoriteiten in Algerië zou den met dit doel een lijst van omstreeks honderd namen hebben aangelegd. Intussen wacht Frankrijk met span ning op wat president De Gaulle van avond in zijn aangekondigde radio- en televisierede zal verklaren. Politiemannen in Parijs fouilleren de burgersdie als belangstellenden het proces willen bijwonen. (Advertentie) Dc nieuwe Ford Taunus 17M, die J terecht de sensatie van 1961 wordt J genoemd, staat vanaf vandaag in X de Fordshowrooms te Bergen op 2 Zoom, Breda, Breskens, Goes, 5 Roosendaal en Terneuzen ter be- J zichtiging. 4 J En als U weten wilt waarom deze J auto een sensatie wordt genoemd, 1 maak dan meteen een proefrit en i 0 U zult het weten e 0 0 0 I Het Li ver more-laboratorium van de universiteit van Californië heeft donder dag bekendgemaakt, dat een groep ge leerden van deze universiteit een naar het schijnt echte, zij het kortstondige beheerste kernfusie-reactie tot stand hebben gebracht. De reactie duurde een duizendste deel van een seconde, gedurende welke tijd energie werd geproduceerd. In de bekendmaking wordt dit succes een bemoedigende stap voorwaarts in het onderzoek naar de mogelijkheid van de produktie van bruikbare energie uit het waterstofatoom genoemd. Robert Gunawardene, een lid van de oppositie in het Ceylonese Huis van Afgevaardigden, is don derdag voor een week geschorst na een stormachtige scène in het parlement, toen hij met een schoen in de hand naar zijn voormalige leider, Perera, van de Trotskisti sche partij, wilde toesnellen. Hij werd echter door de leider van de oppositie, oud-premier Dudley Se- nanayake, in zijn zetel terugge duwd. Van alle kanten kwamen de parlementsleden aangestormd cn de voorzitter schorste de bijeen komst onder groot tumult. Een groepje van honderd Ame rikaanse militairen zal de komen de winter in een unieke „stad on der de sneeuw" doorbrengen. Hun kamp ligt onder de oppervlakte van Groenland, tussen de 75ste en 80ste breedtegraad en meer dan 200 kilometer ten oosten van de Amerikaanse vliegbasis Thule. Het doel van de overwintering is om zowel mensen als materieel op de proef te stellen. De temperatuur in de streek waar hel kamp ligt, dat de naam ..Cen tury heeft gekregen, is in de winter maanden ongeveer 70 graden onder nul en de wind, die over de vlakte jaagt, bereikt soms een snelheid van 160 kilo: meter per uur. De militairen zullen de gehele winter met boven de grond komen en gedu rende die donkere maanden zal hun enige verbinding met de dan onbruik bare vliegbasis Thule bestaan uit een tractortrein. Het kamp bestaat uit een serie tun nels. uitgehakt in de ijskap, die in de ze streek meer dan 1500 meter dik is Het ligt onder een vijf meter dikke laag (Advertenties) SWAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN I coffeïnevrije sneeuw, die zo hard is als beton. Het kamp Century" is in acht maanden ge bouwd. De Amerikaanse legerleiding gaat er trots op, dat er geen burgers aan te pas zijn gekomen. Al het werk is gedaan door mannen van de afdeling poolonderzoek van het leger. De hoofdtunnel van het kamp is on geveer 300 meter lang, geleidelijk naar de oppervlakte lopend en met uitgan gen aan weerszijden. Op de tunnel ko men enige zijtunnels uit, die elk hon derd meter lang zijn en daarin staat de door kernenergie aangedreven kracht centrale met de eetzalen, slaapkwartie- ren, ontspanningsruimten en een kerk je. De tunnels zijn machinaal gegraven en de plafonds worden gestut door met sneeuw bedekte stalen bogen. De tem peratuur in de tunnels wordt op 10 gra den boven nul gehouden door middel van lucht, die van buitenaf binnengezo gen wordt. Alle gebouwen in het kamp zijn van hout vervaardigd, geprefabri ceerd in Amerika en vervolgens naar Groenland gevlogen. Dat was een kost bare geschiedenis, maar men won er weken bouwtijd mee. De houten „keten" staan overal vrij van de tunnelwanden, zodat men er omheen kan lopen. Bij het besluit om een door kernener gie aangedreven krachtcentrale te ge bruiken, heeft men zich laten leiden door een eenvoudig rekensommetje. Een lading kernbrandstof, die voldoende is voor een heel jaar, kost ongeveer 334.000 dollar. Voor eenzelfde periode zou men 4.7 miljoen liter dieselolie nodig heb ben tegen een bedrag van 937.500 dol lar. Uiteraard moest men ook de in- stallatiekosten van de kerncentrale in rekening brengen, die 4.5 miljoen dollar bedragen, maar men meent die kosten bij Këf eventueel inrichten van nieuwe kampen te kunnen drukken. spaart hart en zenuwen! Importeur: HAG-Yerkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem Met het oog op de viering van het 100-jarig bestaan van ons blad zullen onze kantoren mor gen, zaterdag, de gehele dag gesloten zijn. Directie Dagblad De Stem

de Stem | 1960 | | pagina 1