VERSTOORDE MARKT BENELUXLUNCH IN BOTER VERZAND... VREDES-NOBELPRIJS NIET TOEGEKEND Enorme kerkschat terecht weer Het is er toch maar één voor Louis Armstrong stichtte in Leopoldstad één dag vrede Waarom voetballen we TEGEN elkaar? DEZE WEEK MET MEER Betalenof stemrecht kwijt i Wdft^et0triSUen<:htDgee- 5 kj™XVutn het BelgiSch Weer" Staking Oss geëindigd Eerbaar kapperspaar. Industrie van Limburg sticht eigen H.T.S. ,,SA TCHMO, WIJ NOEMEN JE OKOELA LOKET A Zelfs het leger lachte I DAGBLAD VOOR ZEELAND Smokkel niet te tillen zwaar In Teheran: I T)E DEENSE regering zal 60.000 dollar Sorteer proef wijst aanrander aan Plaatselijk regen j Amerika's meest verkochte boek nu in Libeile! 2. 3. Raadselachtig misdrijf Vrouw verdoofd en mishandeld Algerijnen doden Parijse politieman Aan onze abonnees, een speciaal jubileumnummer ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandii Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brun» Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 foor God, Koningin en Vaderland 100e JAARGANG No. 23508 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal 8.20 per post - t 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi- ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 35) (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdag 1 november a.s. treedt de Economische Unie der Benelux in werking. Zijn we er nu met de Benelux? Deze vraag werd gisteren op een door het Comité Benelux in Den Haag belegde perslunc'n door professor Brouwers, secreta ris-generaal van het ministerie van economische zaken ontkennend be antwoord. „We hebben enkele barrières ge slecht", verklaarde prof. Brouwers „maar in feite staan we met de Benelux nog aan het begin". ,,De Beneluxlanden moeten nu de strijd aanbinden tegen onzichtbare barrières als mentaliteitsverschillen en nationale eigen gereidheid". Prof. Brouwers deed in dit verband een drietal aanbevelingen: lil de Ten Katestraat in Amsterdam zijn gisteren drie huizen en twee zol derverdiepingen uitgebrand. De smalle straat beleefde juist zijn marktdag en het gaf dus een hele drukte. De brand weer mocht dan ook beslist niet kla gen over gebrek aan belangstelling. De geboorte van de keizerlijke baby wordt deze week in Teheran niet meer verwacht. De doktoren van koningin Farah Dibah zijn van mening, dat het nog wel een week kan duren. ,,De toe stand van de koningin is normaal. Het is overigens niets ongewoons, dat een baby pas een dag of twaalf later komt dan oorspronkelijk werd verwacht", al dus de medici. Te Oslo is gisteren bekendgemaakt dat dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede zal worden toegekend. Het. besluit is genomen door het Nobel- comité van de Noorse nationale verga dering, dat zoals gewoonlijk, geen reden opgaf voor zijn besluit. Het comité deelde zelfs mede, dat het onder geen enkele omstandigheid zal zeggen, waarom het dit jaar geen prijs heeft toegekend. Deze Nobelcommissie vergaderde in het Nobel-instituut te Oslo achter geslo ten deuren, terwijl geruchten de ronde deden dat de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, de voornaamste kandidaat was. Het besluit geen vredesprijs toe te ken nen werd bekendgemaakt in een kort communiqué. Het is de 14e maal dat het Nobelcomité de internationale situatie dermate ver ward vindt, dat het niet in staat blijkt een kandidaat te vinden die deze onder scheiding waardig is. De directeur van het Nobelinstituut te Oslo, August Schou, heeft gezegd, dat de prijs ditmaal 225.986 Zweedse kronen groot zou zijn geweest (circa 165.000 gul den). Dit bedrag blijft bewaard tot het volgende jaar. De commissie z«l dan eventueel twee vredesprijzen kunnen toe kennen. Er was voor de prijs van dit jaar een dertigtal kandidaten voorgedragen. Het geld voor de prijs is afkomstig van het vermogen dat de Zweedse uitvinder van het dynamiet, dr. Alfred Bernhard Nobel, in 1895 heeft nagelaten. De winnaar wo**dt aangewezen door een commissie van vijf personen die door het Noorse parlement wordt aange wezen. DE AMERIKAANSE ballonsatelliet Echo zal de komende clagen op de vol gende tijdstippen zichtbaar zijn: zondag 30 oktober 7.20 uur; maandag 6.53 uur; dinsdag 1 november 6.25 uur. De satel liet is steeds in het zuidwesten vrij hoog te zien. ONDER DE puinhopen van het waren huis te Windsor, dat zoals gemeld door een explosie ineenstortte, is nog een stoffelijk overschot gevonden, waar door het aantal doden tot tien is geste gen, DE POLITIE in zuid-Zweden zoekt op het ogenblik op grote schaal naar die ven die 120.000 kronen (bijna honderddui zend gulden) uit het postkantoor van Vadstena hebben ontvreemd. MET INGANG van 1 januari zullen de schccpsvrachtprijzen van Antwerpen, Rotterdam, Amsterdam, Bremen en Hamburg naar New York. Boston, Phi ladelphia. Baltimore, Norfolk en New- T port News met tien percent worden ver hoogd. n IN WEST-DUITSLAND zijn acht perso nen aangehouden op beschuldiging van spionage voor Oost-Duitsland. TE ROTTERDAM is, veertien dagen eerder dan het vorig jaar, het 20.000e schip gearriveerd. DE BRITSE onderminister van lucht vaart, George Ward, is afgetreden. Hij K is vervangen dooi Julian Amery, voor- malig onderminister van koloniën. M. E. SPAGHT is de nieuwe president- directeur van de Shell Oil Company te New York. storten in de Kongo-stichting van de V.N. a^kVAN DE ZWITSERSE begroting is 37 bestemd voor uilgaven voor de Dc Sovjet-Unie heeft gisteren de waarschuwing ontvangen, dat zij haar stemrechten in de vergadering van de Verenigde Naties zou kunnen verliezen, indien zij zou weigeren haar aandeel in de operatie-Kongo te betalen. De waarschuwing werd gegeven dooi de Australiër T. W. Cutts, die lid is van de begrotingscommissie van de Verenigde Naties. Hij beschuldigde de landen van het Sovjetblok ervan te trachten een ..financieel veto" over de activiteiten van de volkerenorganisatie uit te spreken. „Deze houding is niet in overeen stemming met de rechten die zij geniet als lid van de Verenigde Naties" zei Cutts. Het is de recherche in 's-Hertogen- bosch gelukt de dader op te sporen van een aanranding, die op 26 septem ber op het terrein van de Bossche vee markt in een spoorwagon was gebeurd. Daar was een meisje van drie jaar aan gerand door een onbekend gebleven jongen. Zowel de politie als de moeder van het kind waren in de weken daarop bijzonder waakzaam. Vorige week wist het kind een dertienjarige jongen als de dader aan te wijzen. Hij bleef echter hardnekkig ontkennen. De jongen werd op een leugen be trapt, toen hij beweerde op de middag van 26 september op school gezeten te hebben, hetgeen niet waar was. Bo vendien werd hij door een politiespeur- hond aangewezen bij een sorteerproef met een seinvlag van de spoorwegen, die in de wagon had gelegen en die hij gehanteerd had. De jongen heeft ten slotte bekend. Het is een geestelijk in valide jongen uit een overigens achtenS' waardig gezin. Advertentie) -• v v-wi uiigavcii v uui u<_ oeïensie De begroting beloopt in totaal drie miljard gulden tlfTX"5 rwac.,hting van het K.N.M.I. i vanavond, opgemaakt °istemn avond 23.15 uur; aKt »>steren- wfJ°LZWtar>WOIkt met Plaatse- J toren gis" Eei'St rrtn^; OchVena"100' tot bewolkt en in de J etade ,e.y.el,ig- Voor bet week- t geleidelijk t9pnom°"rin king met kans op 'tien. Maximum tot 15 graden. onT5a24s:Uurn onder 1728 UUr' maa« i n°16KCSÜrÏOnM0aPan-30 °"d" maan np 15.52 uur. j ondcrd3.36 Z °P 7 32 UUr' maa" 5 4 zuidenmeMoa?S °P regen vanuit bet J tO to?' tf™""ltemperaturen van J „'.16 uur. Maan onder 1.53 uur, „Mevrouw Harris gaat naar New York" De vermaarde Amerikaanse romanschrijver Paul Gallico komt opnieuw met een wereld succes „Mevrouw Harris gaat naar New Vork". Een boek dat nu al maandenlang boven aan de lijst staat van de Ame rikaanse best-sellers. Deze toproman, geestig en ontroerend geschreven en ge voelig vertaald, begint binnen kort in Libeile. Een feuilleton, dat u in deze winter een heel bijzonder lees genoegen belooft! Natuurlijk- in Libeile want is nu eenmaal beter 1. Er moeten gezamenlijke streekplan- schillen zijn in Benelux-protocollen als gegeven aanvaard. De landbouwkwestie? Hier is het probleem, betoogde prof. Brouwers, wat moet eerst gebeuren: har monisatie of liberalisatie. België wil, evenals West-Duitsland, eerst een har monisatie van het landbouwbeleid. Ne derland echter wil eerst liberaliseren. De Belgische boterprijs is objectief gezien te hoog. betoogde prof. Brouwers, want de kostprijs (van de melk) is in beide landen ongeveer gelijk. Dat Nederland met een lage boterprijs op de markt komt weet hij vooral aan het feit, dat er on der meer door de houding van België geen normale uitvoer mogelijk is. Prof. Brou wers was overigens van mening, dat aan ontsporingen" als die rond de boter smokkel niet te zwaar getild mag wor den. „We mogen nooit uit het oog ver liezen wat reeds bereikt is". nen komen voor de grensgebieden. Deze streken hebben in het verleden dik wijls in de vergeethoek gelegen. Daar lig gen de aanrakingsvlakken en daar treden tegenstellingen het duidelijkst naar voren. Psychologisch gezien is het van het grootste belang, dat er tussen de Beneluxlanden voor zover mogelijk in derdaad een open grens komt. „Die open grens is het meest wezenlijke van de Unie". Prof. Brouwers wees in dit ver band speciaal op hetgeen er rond de bo tersmokkel is gebeurd. „Het is om tr moedeloos van te worden", en op het .ergerniswekkende" oponthoud bij grens posten als die bij Wernhout. Er moet meer aandacht worden besteed aan het nader tot elkaar brengen van de bevolking der drie lan den. De burgers moeten in de Benelux geïnteresseerd worden. Een interes sante suggestie van prof. Brouwers Waarom vormen we geen gezamenlijk Benelux-elftal?" Nederland en België voetballen steeds tegen elkaar. Een Benelux-elftal is meer waard dan tien Beneluxverdragen Smokkeldebat Deze uiteenzetting, voorafgegaan door een rede van oud-minister baron van Boetzelaer van Oosterhout, de voorzitter van het nationaal Comité Benelux, werd aanleiding tot een belangwekkend debat tussen de Belgische ambassadeur, baron van der Straten-Waillet en prof. Brou wers over de strubbelingen aan de grens als gevolg van de botersmokkel. „Ik ben het roerend eens met prof. Brouwers", verklaarde de Belgische am bassadeur. „Ik heb ook een vreselijke he kel aan het oponthoud aan de grens en ik heb ook niet graag te maken met douaniers, die de letter van de wet toe passen". Baron van der Straten-Waillet erkende verder dat ook hij zich ,,zeer geprikkeld" zou voelen als hij aan de grens (zoals rond Maastricht is gebeurd) een boterham of een appel zou moeten achterlaten. Toch vroeg hij zijn Neder lands gehoor begrip te hebben voor de houding van de Belgische douaniers. Waarom, zo vroeg de ambassadeur, ligt de boterprijs in België zoveel hoger dan diein Nederland? Omdat de Belgen de kosterijs betalen. Hier in Nederland wordt de boter echter gesubsidieerd. De Bel gische minister van landbouw kan niet beschikken over subsidies. België moet dus, aldus baron van der Straten-Waillet, wel straf ingrijpen tegen de Nederlandse botersmokkel. „Niet waar Prof. Brouwers was het volslagen on eens met de Belgische ambassadeur. Vel schillen in loon- en prijsniveau doen niet terzake constateerde hij, want deze ver- De wilde staking by de N.V. Hartog in Oss, die van vorige week vrydag af heeft geduurd en waarbij sinds maan dag 1500 werknemers betrokken zijn ge weest, is gisterenavond definitief gebro ken. Om half acht stroomden grote groepen ex-stakers de fabriekspoort bin nen. Om negen uur hadden reeds circa 1000 stakers het werk hervat. Het her stel van de normale verhouding verliep in alle rust. De politie had bij de fa- brieksingang slechts één enkele pa trouille behoeven te plaatsen. (Van onze correspondent) Een nog duister geval heeft beroering veroorzaakt in het Antwerpse. Dinsdag avond maakte de heer De F. bij de po litie van Schoten melding van de ver dwijning van zijn echtgenote Philome- na Een snel onderzoek bracht aan het licht dat zij zoals gewoonlijk haar dag taak had verricht in een tehuis te Ko ningshof en omstreeks 17 uur naar huis was gegaan. Verder liep het spoor bijs ter en een verklaring voor de verdwij ning was moeilyk te vinden, vermits de verdwenen vrouw steeds opgeruimd was en haar huwelijk opperbest. Donderdagnamiddag hoorde een villa bewoner van Koningshof hulpgeroep uit een bos. Hij ging op verkenning en ont dekte een jonge vrouw wier kleding vol komen vernield was, vastgebonden aan een boomstam. Zij bleek de sinds twee dagen vermiste Ph. De F. te zijn. Haar toestand bleek niet ernstig en na door een dokter behandeld te zijn vertelde zij de politie dat zij dinsdag, toen zij bij het vallen van de avond te voet langs de eenzame lanen van Ko ningshof huiswaarts keerde, op een be paald ogenblik een lichtblauwe perso nenauto was gepasseerd. Onmiddellijk daarop had zij een steek, blijkbaar van een injectienaald, in de rug gevoeld en had zij het bewustzijn verloren. Toen zij uit haar bewusteloosheid ont waakte lag zij vastgebonden aan een boomstam in een bos. Aan haar hulp geroep werd gelukkig vrij vlug gevolg gegeven. De Antwerpse politie staat bij de ont raadseling van dit geval voor een Sware opgave. Algerijnse verzetslieden hebben vrij dagavond in Parijs twee inspecteurs van politie neergeschoten. Een bleek bij aan komst in het ziekenhuis te zijn overle den, de ander is zwaar gewond. Een voorbijganger, die door een verdwaalde kogel werd getroffen, is ook aan zijn verwondingen overleden. De daders wisten te ontkomen. De gerechtelijke politie heeft een Paar probeerde een gestolen stuktever. J kopen, werd noodlottig. mooie vangst gedaan met de ar restatie van de kerkdieven die al ruim twee jaar het hele land on veilig maakten. De buit omvat tal rijke schilderijen, kandelaars, kruisbeelden, monstransen en hei ligenbeeldjes en vertegenwoordigt ettelijke millioenen Belgische franks. Het was geen bende die zich met deze diefstallen bezighield maar een be scheiden echtpaar. De man, een da meskapper, Fr. de G.. 29 jaar, en zijn vrouw, tien jaar ouder, wonende te Anderlecht, een voorstad van Brus sel. Het was de politie opgevallen dat dik wijls in de nabijheid van een kerk waar later diefstal werd vastgesteld een ele gant geklede dame met een grijze auto van een Frans merk was gezien. Het echtpaar liep in de val toen de man bij een Brusselse antiquair twee oude zilveren kandelaars met engelenkoppen te koop aanbood. Men werd het niet eens over de prijs en de koop werd niet afge sloten. Men vindt dergelijke kandelaars zeer zelden in het bezit van particulieren. In de namiddag begaf de vrouw zien naar dezelfde antiquair. Blijkbaar met de bedoeling de prijs van de te koop gebo den kandelaars op te drijven, deed ze zich voor als een mogelijke koopster van der gelijke stukken en informeerde bij de antiquair naar de prijs ervan. Speurders van de gerechtelijke politie die in de buurt van de antiquairwinkels een oog in het zeil hielden, hadden ech ter het gaan en komen van de grijze auto opgemerkt en de nummerplaat genoteerd. Zo was het mogelijk de eigenaars van de auto te indenticiferen. Uit de informaties die de politie bij de antiquair ging inwinnen, kreeg ze vol doende zekerheid voor haar vermoedens om tot een huiszoeking bij de kapper te besluiten. Haast alle voorwerpen die het echtpaar had ontvreemd werden weergevonden. Het echtpaar werd ingerekend en heeft tot nog toe reeds 25 diefstallen toege gegven, o.a. in kerken te Brugge, Aar schot, Laroche, Asse, Hoei, Ciney, Dur- buy. Niet alleen katholieke kerken, ook synagogen kregen „de eer" van hun be zoek. De eerste de beste keer dat het dieven- De buren van De G. zijn hoogst ver wonderd dat de kapper een kerkdief blijkt te zijn. De buit die in het huis van de kapper werd aangetroffen is zo groot, dat men vermoedt dat nog meer diefstallen aan het licht zullen komen. Volgens zegslieden van de politie ver klaarde de kapper dat hij zich niet meer nauwkeurig kon herinneren waar ze overal geweest waren, omdat ze zoveel plaatsen hadden bezocht. Onder meer is een reproduktie op hout van het beroemde drieluik „Het Lam Gods" van de gebroeders Van Eyck, een reproduktie van een schilderij van Ver meer „Het meisje met de tulband", en een reproduktie van een schilderij van Gerard David aangetroffen. „Op grond van een intiatief van de Sphinx-Céramique-fabrieken te Maas tricht zullen we Limburg een hogere technische school geven, die we zelf zul len oprichten en zullen leiden. Misschien komt straks het rijk met het verzoek deze h.t.s. te mogen ste.unen". Deze verrassende mededeling, die als een zevenklapper insloeg, deed prof. dr. ir. H. Gelissen uit Maastricht, directeur van de P.L.E.M.. tijdens de viering van het zilveren jubileum van de N.V. In- dustriebank in Limburg, vrijdag in de Maastrichtse stadsschouwburg. Om in de aanvang deze h.t.s. finan cieel in stand te houden, wordt van de groot-industrieën per jaar een bedrag van 50.000 gulden verwacht. Daarbij be schikt de Stichting Hoger Technisch On derwijs nog over de som van 100.000 gulden door de Maastrichtse industrie- en samengebracht. Een curatorium zal voor deze Maas trichtse h.t.s. worden benoemd en bui tengewone leraren, hoofdzakelijk uit het bedrijfsleven, zullen er doceren. Wan neer de Maastrichtse h.t.s. zal starten is nog niet bekend. Waar internationale politici en troe pen van de V.N. faalden, slaagde de beroemde neger-trompettist Louis Armstrong met zijn brede Satchmo- grjjns: hij bracht voor een dag de vrede in Kongo. Gisterenochtend stormde hij in een speedboat over de Kongo-rivier van Brazzaville naar Leopoldstad «aar hij om 10.30 uur plaatselijke tijd aan land ging. De stad werd op slag gek. En het Kongolese leger, dat niet bekend staat om zijn gevtel voor humor, begon zelfs even breed te grijnzen als de grote muzikant. De politie van de Kongolese hoofd stad was in keurige uitgaansunifor- men gestoken, met stropdassen voor, en zachte baretten in plaats van de gebruikelijke helmen. Zelfs de lange wapenstokken ontbraken. Terwijl de boot de oever van de Kongorivier naderde waren de plaat selijke jazzliefhebbers, gekleed in apevellen, en besmeerd met witte klei naar de steiger gekomen. Zij drumden Armstrong een enthousiast welkom toe. Op een groot uitgehold houtblok, dat in elk plaatselijk orkestje een rol vervult, speelden zij „Welkom in het land van de voorvaderen" en ..Neger uit het land van ver over zee, ons huis is uw huis". Toen Satchmo aan land stapte grijnsde hij als een hongerige kroko dil Hij werd begroet door de Kongo lese directeur voor culturele aangele genheden. Albert Mongita, gekleed in een suikerzak. een veren hoofdtooi, en met een viertandige speer in de hand. Armstrong poseerde voor de foto grafen en zei: „Laat de jongens er nog maar maken, chief". Op weg naar het stadspark verga ten de agenten af en toe even hun zondagse manieren en sloegen op een paar al te geestdriftige bewonderaars van de grote trompettist los. die had den geprobeerd te dicht bij hem te komen Vrouwen dansten en zongen langs de weg en kleine kinderen ren den met de stoet auto's mee. In het park waren het de Kongole zen die voor het vermaak van Satch mo zorgden. Hij sloeg zich dapper door een haperend „C'est ci bon", ge speeld door een plaatselijk orkestje, maar het werd allengs beter toen de geestdriftige inheemse muzikanten zich op de hen vertrouwde instrumen ten konden uitleven: de Kongo-drums Kongolese meisjes oogstten een stormachtig applaus met een bloots voets gedanste ..shuffle". Aan Arm strong ontlokte hun optreden een be wonderend ,,dig them, cats". Toen het feest eenmaal zover was gevorderd zag men sommige Kongo lese soldaten zelfs lachen Het hoogtepunt kwam toen een spe ciaal gecomponeerde calypso in het Lingala ten gehore werd gebracht. De tekst luidde: „Op andere plaatsen noemen ze je „Satchmo", maar wjj hier zullen je Okoela Lokela noemen. Okoela wil zeggen, dat jouw muziek zelfs de wilde dieren in het oerwoud kan bekoren. Lokela betekent, dat jouw stem spreekt tot het volk, zoals de kerkklokken tot de gelovigen". Terwijl deze calypso werd gezon gen, begon de menigte in spreekko ren Armstrong toe te roepen, en de dansen werden steeds wilder. De po litie moest zich met geweld een weg banen door het volk. Daarna keerde de stoet auto's naar de stad terug, slechts langzaam rij dend tussen de uitbundig zingende en dansende inwoners van de Kongolese hoofdstad. Als tegenprestatie is Louis Arm strong 's avonds opgetreden in het voetbalstadion van Leopoldstad waar hij ook weer stormen van enthousias me veroorzaakte. Het was een hele dag vrede in Kon go's hoofdstad. Satchmo is beslist de man die het land zou moeten rege ren SATCHMO ...wat V.N. niet kunnen, kan h ij.. Twee Italiaanse coureurs, Campanella en Poggio, hebben met de hier afge beelde raceauto, de „Nibbio 250" op het circuit van Monza vier internatio nale records verbeterd voor 250 cc auto's. De carrosserie van de wagen is een ontwerp van twee van de meest befaamde ontwerpers uit Italië, nl. Volpini en Gbia. Dat het circuit tij dens de recordritten niet ideaal was, is te zien aan de weerspiegeling van de auto in een grote plas. Ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van ons blad, dat op 5 november a.s. zal worden herdacht, zal aan onze abon nees worden aangeboden. De inhoud is vrijwel geheel door onze eigen redactie-staf verzorgd. De omvang van dat speciale nummer, dat uit 72 pagina's zal bestaan, maakt het voor onze agenten onmogelijk de bezorging naast de gewone krant in één dag te doen plaatsvinden. Daarom zal de bestelling van maandag 31 oktober tot en met vrijdag 4 november geschieden zodat alle abonnees deze bij zondere jubileum-editie uiter lijk op 4 november in hun bezit zullen hebben. DIRECTIE „DAGBLAD DE STEM"

de Stem | 1960 | | pagina 1