P.Z.E.M.-bromtol te Hulst Snel gaar bordklaar-Molenaaf LEXINGTON Raad Zuiddorpe verontrust door tekort op begroting Kamerlid J. van Dongen sprak te Clinge Goes ein Indirecte bekentenis Joegoslavische reis en Z.-Vl. problemen jtie Klachten-bombardement op BENDER Veemarktslr. 40, Breda - iel. 30164 Gouden bruiloft van echtpaar Duinker te Aardenburg Kolonialisme Gevaar voor de democratie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 li ndaag 0 Aorgen ,.R.-k. medische moraal" wordt geschrapt Minister hoorde bedrijfsleven Kluchten Duivensport In de kelder Volgend jaar goedkopere burgemeester PagblaD jStem [JMAVOND van Koophandel" afdeling van de K. op zaterdag 29 ok- Irbij zowel door le- lensen, bezwaren of Tiaakt kunnen wor- \ctie van de IJzen- [ce jeugd zal haar l:r zal een jongeren- Jen. Ift er naar de ver- 1 jeugd van alle ran- I erbeteren. 1 wordt het de jeugd |ian hun eigen toe forumavond bjj de lis gratis. lienevoli I dan anders was het, Ikomen Zuiddorpena- li het parochiehuis, loloog-occultist prof. Iiur lang op de aan- lun aandacht met zijn ïs van suggestie, som- |;netisme. De avond door het schutters- In de namiddag gaf Idling voor de kinde- ]:ig waren hebben veel Ichutters. l over skens in zeer vele schoor- leuren en de door de Ischade aan behang en lie mededeling voegen .kens toe: „Zodra dit Intvangen zullen wij erie wenden ter ver- rtra-krediet voor her- liet enige, dat een ge ldeze zaken kan doen. lapport laten samen- paar zich wenden tot verkrijging van een Jherstel. Welja, zo kan Ing hee] oud worden. Iw dak en daar een 1 nu eens een nieuwe In weer eens nieuw geeft het ministerie pieten voor. Op die net noodwoningen zit- men met telkens 1 een ongezonde toe- Ibeter als deze nood- waren, dat ze vanzelf Dan zouden er wel noeten komen. (Van onze verslaggever) Inwoners van Hulst, uit de omgeving van de Hulster Nieuwland- dijk, hebben gisteravond de trouwzaal van het Hulsterse stadhuis bevolkt om hun klachten kenbaar te maken ten aanzien van de hin der (een rustverstorende, zenuwprikkelende zoemtoon) die het nieuwe krachtstation van de PZEM, dat in de bebouwde kom van Hulst is neergezet, veroorzaakt. De klachten waren vele en velerlei. Spandoe ken zijn er niet bij te pas gekomen, maar er zijn wel harde woorden gevallen, en deze conclusie, die mee moet tellen bij de beoordeeling of voor dit krachtstation van de PZEM (na ongeveer 9 maanden van het bestaan van die bromtol) alsnog een vergunning ingevolge de hinderwet kan worden verleend: de hinder van het station tast de geestelijke en lichamelijke gezondheid aan van de mensen die er in de buurt wonen. Per aangetekend schrijven waren be woners van do omgeving Hulster- Nieuwlanddijk uitgenodigd om op deze „hearing", ingevolge de hinderwet hun klachten te deponeren. Daarin had met (Advertentie» prcnigd in een brood- -ij Felius wat ruimer lp het industrieterrein, St. Adriaanstraat in verkeersobstakel opge- meelwagens en een llemmeren het verkeer Ikel zal overigens 8e" de St. Adriaanstraat. riek bevat behalve de ,oem-opslagruimten en 'en kantine, toiletten heren, een douche en kantoorruimte. De fa- pen door architecten man te Goes, de aan- edrijf voorheen W. eerten tie) idheid? Keelpijn? ARBITS <ruis hoestbonbon* tai en smaken heertjjfct um .15 (de kazerne) intvoerd door de contra ur Foei Nicole!, 1® J\ 8 uur Raadsvergadering ;sen twee vrouwen lur Guerillastnjd M iv 8 uur Kinderen die rijn ionen en minnaars, 1® J dochter van de woestijn. Raadsvergadering ^Eiland der verschrikking Openb. raadsvergaderin® lie Frühreifen Intvoerd door de cont ssen twee vrouwen uur Guerillastnjd A.B.G.-regenten besluit Het regentcncollege van het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom i heeft in zijn jongste vergadering be- i sloten de veel besproken passage uit j het voorlopige stafreglement van het ABG over de r.-k. medische moraal te laten vervallen. Hierdoor is tege moet gekomen aan de weerstand, die van protestantse zijde werd ondervon den tegen deze bepaling. Ook in de raad zijn enkele maanden geleden de tongen behoorlijk losgeko men bij een bespreking van deze kwestie. Het debat leidde toen tot een motie-Nijssen. De motie hield een verzoek in tot schrapping van de ge wraakte passage en werd aangenomen met 11 tegen 10 stemmen. Alleen de KVP stemde tegen. Het gemeentebestuur had zich naar aan leiding van deze motie tot het regen tencollege gewend met het verzoek om de specialisten eventueel alleen te binden aan de regels van de algemene medische ethiek en de woorden ..en de r.-k. medische moraal" te schrappen Het regentencollege heeft nu zonder hoofdelijke stemming besloten de r.-k medische moraal niet in het nog op te stellen stafreglement op te nemen Eén lid wenste aangetekend te zien tégen te zijn. Mossel- en oester proeven Minister Marijnen heeft op hei mi' nisterie van Landbouw en Visserij een hearing gehouden met vertegenwoordi gers van de mosselverenigingen uit Zee- I land en anderen. De minister wilde nu I eens persoonlijk de mening van het be drijfsleven horen over de mossel- en I oesterproef in het Veerse Gat. Duidelijk bleek dat de mosselsector en de con serven vóór de proeven waren. ï.v.m het verwateren van mossels Toch bleek dat ook hier niet direct de nadruk werd gelegd op het proefbassin in het Veerse i Gat, daar gesteld werd dat deze proeven K ook op iedere andere willekeurige plaats 5 in de Oosterschelde kunnen worden ge- houden. Verschillende sprekers echter V pleitten om de verwaterplaatsen m Zee- I land te behouden. De oestersector hield zich, ten aanzien van de proeven en voornamelijk ovei het rendabel kweken van oesters, op de vlakte. Geen der aan- wezigen verklaarde echter tegen de oes- m terproef te zijn. Ook het Grevelingenplan e kwam ter sprake I aspecten en gevolgen van de af- g sluiting werden besproken, evenals dej 1 - kans op een spoedige totale vernietiging van de schelpdierencultuur door de aan- voer van enorme hoeveelheden zoet wa~ ter bij de afsluiting van de andere zee- •■gaten. B minister 7-ag zich op deze hearing voor veel problemen gesteld en hij gaf C 2«n de moeilijkheden en D.zwaren aanvoelt, die bij de kwekers Sr enhanclc.ai'en leven. name de heer W. Colsen de indirecte bekentenis van de PZEM dat dit krachtstation meer dan aanzienlijke hinder veroorzaakt, aangetroffen, waar opgemerkt werd, dat mogelijk een op lossing zal worden gevonden, „waar door de geluidshinder aanzienlijk min der zal worden." Overigens werd ook op directer manier duidelijk, dat de P.Z.E.M. weet dat er van hinder sprake is en beseft dat er iets aan moet wor den gedaan. Want als vertegenwoordi ger van de PZEM sprak de heer Broek hof over drie mogelijkheden om de ge luidshinder te verminderen, die thans worden bestudeerd, en hij zei woorde lijk: ,,Het geluidsniveau is inderdaad wat aan de hoge kant." Wethouder P. Brand had het als enige vertegenwoordiger van de gemeente, die de klachten in ontvangst moest nemen, niet gemakkelijk doch met de hinderwet (maar dan ook alleen de hinderwet) als steun in de rug, kon hij de breedte van de klachten cn opmerkingen inperken, door op te merken (cn herhaaldelijk op te merken), dat de hearing alleen vol gens de hinderwet was belegd 9m de klachten over de hinder van dit sta tion te accepteren. Vragen die betrek king hadden op de toepassing van de bouwverordening in deze kwestie, over de manier waarop dit gebouw tot stand is gekomen, en over de schoonheidscom missie en het mogelijke gevaar van dit station moesten buiten de besprekingen worden gehouden. „Onze nachtrust wordt er door ver stoord, en onze gezondheid lijdt daar door schade." „Als dat nog lang duurt raak ik mijn reactievermogen als chauffeur kwijt." „We zijn verplicht te verhuizen en wie geeft ons daar nog een behoorlijke prijs voor mijn huis." „De gezondheid van mijn vrouw loopt zienderogen achteruit." „In de oorlogstijd zullen hier bom men vallen." ,,We worden er gek van." „Tijdens de examens in het lyceum moesten de ramen worden gesloten. De concentratie van examenkandidaten werd gehinderd. Bij een bepaalde wind richting worden ook de lessen in het lyceum gehinderd." „Mijn kind moet van de dokter met open ramen slapen, dat kan niet meer vanwege die bromtol. Het slapen met (Advertentie) dichte ramen is fnuikend voor de ge zondheid van het hele gezin." Dat waren zo de klachten, die betrek king hadden op de hinder van dit sta tion en die dan ook werden geaccep teerd. Maar er zat de Hulstenaars nog meer dwars, en ook dat is er wel uit gekomen. „Het verwondert mij dat de gemeente blijkbaar niets te zeggen heeft over de plaatsing van dit station", zei de rector van het Jansenius-lyceum. ..Al negen maanden lang worden we achterna ge roepen, en uitgelachen omdat we hebben geprotesteerd. Er is (in een raadsverga dering van Hulst red.) gezegd: „Dat went wel." En „gooi er dan een bom op." Dat hindert ons ook, zei de heer Colsen. „We worden er niet gewoon aan. We worden er gek van." De heer Colsen viel de zaak ook nog van deze kant aan, dat bij de aanvraag om een hinderwetvergunning, waaruit thans deze hearing voortvloeide, ge schreven staat: „Vraagt toestemming tot het oprichten en in werking stellen van...." terwijl het station al zeven of acht maanden draait.... Geen vertrouwen De mededeling van de PZEM. dat de transformator onder dak zal gaan draaien en dat dan de openluchttrans formator als reserve zal dienen ver trouwde de heer Colsen helemaal niet. .Daar trappen we niet in", zei hij. „Dit was niet nodig geweest. Er was heus wel een andere plaats te vinden voor dit station." Rector Van Roessel stemde volkomen in met het wantrouwen van Colsen tegen deze maatschappij. Hij vond het ook maar vreemd dat de gemeente deze kwestie geen partij is, zoals de heer Brand had opgemerkt. Het ge meentebestuur heeft toestemming ge geven om het station daar te bouwen Dan heeft het toch met de oorzaak, dié zo nauw in verband staat met de ge volgen, te maken. Biedt de wet de mo gelijkheid niet om dit ding nu stop te leggen, werd gevraagd? Dat is een zaak van de arbeidsinspectie, wimpelde wet houder Brand af. Wist het gemeentebe stuur van Hulst wat hier zou komen? Dan is de gemeente toch mede-verant woordelijk, meende de heer Stolte en dan zat het velen bijzonder dwars, dat eerst een aanvraag om een hinderwet vergunning is binnengekomen, nadat geprotesteerd was. Als de hoogste klas sen van het lyceum hier aanwezig wa ren kregen zij een prachtig voorbeeld van middeleeuwse rechtspraak, zei rec tor Van Roessel. En de heer Colsen merkte nog op: ..Deze kwestie doet hier de mensen twijfelen aan het Nederland se recht. Dat is nog veel erger dan al die hinder." De politie weigerde aanvankelijk om een procesverbaal op te maken met als argument: wat doe je tegen zo'n groot lichaam.... De heer Broekhof van de PZEM bracht naar voren, dat uit economische overwegingen dit station zo dicht moge lijk bij het oorspronkelijke krachtstation van geringe capaciteit is geplaatst, zon der dat men zich heeft gerealiseerd, dat de bromtoon zo'n overlast zou ge ven. De heer Vis, de andere vertegen' oor- diger van de PZEM zei. „We bagatelli seren dit lawaai niet, we doen al het mogelijke om het geluid weg te krij gen." Bewondering van anderen - voldoening bij U zelf... dat verwerft U met een van onze kleine, klankrijke piano's, En de prijs is nu geen hindernis meer Bel of schrijf om onze foto-brochure nr 60 A Amsterdam - Arnhem - Leiden - Rotterdam De rij van gouden bruiloften, die dit jaar in de gemeente Aardenburg werden gevierd, wordt donderdag 27 oktober afgesloten met het 50-jarig huwelijksfeest van Philippus Joscphus Duinker en Augusta Dominica Fleurbaey. Beiden ver kenen nog in een uitstekende gezondheid en men kan ze des zondags nog ge regeld op de fiets naar de kerk zien rijden, ondanks hun 76 en 71-jarige leef tijd. Het echtpaar is afkomstig uit Hoofdplaat, is daar ook getrouwd op 27 ok tober 1910 en woont nu al meer dan 40 jaar in Draaibrug. Flip Duinker, zoals de gouden bruide gom genoemd wordt, stamt uit een oude smidsfamilie. Zijn vader oefende het beroep van smid uit en ook de twee an dere broers kozen dit vak. Eind 1919 vestigde hij zich als smid te Draaibrug en heeft daar meer dan 40 jaar dit vak uitgeoefend. Ook thans nog werkt hij in zijn smidse. De drukte in de smidse is zeer veel verminderd. Flip Duinker was een smid in de ouderwetse trant: hij leverde het werk ijzersterk en dege lijk af. en wat betreft de paarden be slaan: hij genoot bekendheid tot buiten de gemeente. Al die jaren was hij lid van de Zceuwsch-Vlaamse afdeling van de smidsbond. Zijn beroep heeft meegebracht, dat zijn gehoor niet zo £oed meer is. Een grote liefhebberij van Flip Duin ker was de duivensport. Als verwoed duivenliefhebber kaapte hij talrijke eer ste prijzen weg en dc ruime woning wordt thans nog oogesierd door een drie- al schilderijen, die hij als eerste prijs op duivententoonstellingen heeft be haald. Hij was een trouw lid van de ge combineerde duiven verenigingen De Bonte Duif te Aardenburg en De Grensvliegers uit Eede. Het gebeurde zelfs dat hij in de spanning op de komst van de duiven zijn eten liet staan en (Advertentie) Pater Jelsma voor ïeenschap Openb. raadsvergadering ;houwburg De mui«inV 8 uur Rigole'to wanneer het in de oogsttijd te druk was en de boeren uit de omgeving op de re paratie stonden te wachten, dan moest zijn dochter Alma toch met de consta teur naar het duivenlokaal, want Flip sloeg niet graag een vlucht over. Ook moeder Duinker is nog kras en goed gezond. Zij was een grote steun voor haar echtgenoot, vooral in de zake lijke aangelegenheden. Zij gaat graag eens naar haar dochter in Amsterdam, en maakt van die gelegenheid graag ge bruik om eens naar de bioscoop te gaan. Samen bewerkt het echtpaar nog steeds een stukje land. Voor het fijnere werk moeten ze een bril opzetten. In dc bange oorlogsdagen van 1944 was de kelder van r*e familie Duinker een toevluchtsoord voor de hele buurt. Zelf moesten ze daarna op last van de mili tairen ook uit Draaibrug weg en vonden onderdak op de boerderij van C. Ver- craeye. Gelukkig konden ze spoedig terugkeren en viel de schade nogal mee. Het echtpaar heeft twee kinderen, waarvan er een in Aardenburg en een in Amsterdam woont. Er zijn drie klein kinderen, allemaal meisjes. Het gouden huwelijksfeest zal in de familiekring worden gevierd in de ruime smidswoning. Des morgens is er in de parochiekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid. MOLENAARS kindermeel in *t variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries (Advertentie) ...even wereldberoemd als de musical MY FAIR LADY (Van onze verslaggever) De gemeenteraad van Zuiddorpe heeft de begroting voor 1961 vastgesteld met een tekort op de gewone dienst van j 11.578,82, een bedrag, dat de vroede vaderen nogal verontrustte, maar dat in elk geval nog kan worden opgevangen door een reserve van 24.000.-. Toch wordt in Zuiddorpe wel op de kleintjes gelet. De raadzaal wordt zo goed en zo kwaad als het gaat warm gestookt -net drie straalkachels en uw verslaggever wordt niet in het koffiekrans-je betrok ken, als er even pauze is in te vergade ring. die vier uren duurt. Met enige be nauwenis om het hart ziet men in Zuid dorpe de saldireserve teruglopen. Van 42.000.- in 1959 tot ƒ24.000.- in 1961. En daar moet dan het begrotingstekort nog mee worden gedekt. „Een sluitende begroting heeft Zuiddor pe dus in feite nog wel. maar het ..ap peltje voor de dorst" is. over een paar jaartjes op. Nu zal het wel nooit aan de heer R. d'Hert liggen, dat het spaarpotje van Zuiddorpe leeg raakt, want hij was bij de puntsgewijze behandeling van de be groting voor verlaging van vele posten. Het salaris van de burgemeester kon volgens hem voor het volgende jaar best een paar duizend gulden lager worden geraamd, want dan gaat de huidige bur gemeester met pensioen en de nieuwe burgervader zal wel niet zoveel verdie nen. „Maar dat helpt toch niks", zei de voorzitter, „Trouwens, het kan best zijn, dat er een nieuwe burgemeester met veel dienstjaren komt, die dat bedrag wel nodig heeft." Het 'salaris van 720.- voor de wethouders was volgens de heer d'Hert eveneens te hoog. -.Wat wordt er eigenlijk voor gepresteerd?", vroeg hij. „Da's wettelijk", zei de voorzitter. En zelfs bestond de heer d'Hert 't op te merken, dat een post van 700.- voor de presentiegelden van de leden van de raad teveel is. .Nee, te weinig", was het commentaar van de heer A. Kindt. Bij de bespreking van de post reis- en verblijfkosten gemeentebestuur drong de heer d'Hert er bij de voorzitter op aan deze zo laag mogelijk te houden. „U hebt toch een gratis abonnement voor de bus'', zei hij. „Als ik weg moet is hrt altijd met een taxi", zei de voorzitter. ,,Op de dag van vandaag kun je niet meer onder die kosten uit. Je moet als burgemeester overal naar toe." Subsidie En de heer d'Hert was de enige die tegenstemde op het voorstel van wethou der Belaert om dc post subsidie veeteelt van 250.. tot 300.- te verhogen om eventueel straks een groter subsidie te kunnen geven voor de Zuiddorpse jaar markt. „We kunnen wel ƒ500.- of f 1000 - geven", zei d'Hert, „maar ze hebben bij hun verzoek om meer subsidie niet eens de rekening overgelegd". Toel!. k™am aa" het licht, dat dat on mogelijk is, omdat de secretaris-penning meester onlangs in een kwade bui a, zijn papieren heeft weggegooid. Desondanks pleitte de heer Belaert voor gemeentelijke steun aan het jaar marktcomité, want het gaat goed met de jaarmarkt en dat is een belang voor de gemeente. Een voorstel van wethou der Belaert om de post openbare ver lichting van 2700.- tot 3.000.- te ver hogen, omdat men zeker weet, dat er enkele lichtpunten bij moeten komen, werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Wel trok men 100.- meer uit voor ver keersborden. Als het W.G.K.-gebouw tot stand komt mag het W.G.K. rekenen op een subsidie van 800.- in plaats van op ƒ500.-. Maar zijn voorstel om 100.- te ramen op de post gereedschappen teneinde eens een bezem en een handzame hark en een grasmaaimachientje te kunnen aanschaffen kreeg wethouder Belaert er niet door. De bezwaren waren, dat de gemeentewerkman daar toch geen regel matig gebruik van kan maken, omdat hij behalve bij de gemeente ook nog in twee polders werkt. We gaan door.... Om 10.30 uur begon de langdurige puntsgewijze behandeling van de begro ting de heer d'Hert te prikkelen. Juist de heer d'Hert. die voorgesteld had het dit jaar op deze manier te doen. /ui len we maar eens pauzeren", zuchtte hij. ,.In een reeks van jaren als raads lid heb ik niet meegemaakt, dat we de begroting in één vergadering afwerk ten". Maar de voorzitter zei: ,.'t Ts uw voorstel en we blijven zitten. We gaan door, al wordt het twaalf uur En ze gingen door. Tot half twaalf. Toen was de rondvraag ook gepasseerd. Maar daarvóór had de heer d'Hert zelfs nog durven opmerken: ,,Bij de behande ling van de begroting moet toch gele genheid worden gegeven om algemene beschouwingen te houden De voorzit ter repliceerde, dat men dat in Zuid dorpe niet gewend is. ,,Ja, ja", zei d'Hert. ..Dc laatste zeven jaar toch ze ker niet. Maar ge moogt uw gang gaan" antwoordde een bereidwillige voorzitter. ,,Neen", zei d'Hert. ,,Nu niet meer. Ik kom niet graag met mosterd na de maaltijd". fyjerkwaardig is het te constateren, dat de Russische leiders gifnijdig worden, als men hun voor de voeten werpt, dat ze kolonialisme bedrijven door de satellietstaten onder de duim te houden. In de Algemene Vergade ring van de V.N. veroorzaakte dat de grootste rel en Kroestjev trok er zijn schoen bij uit. Zo pas is ook de Rus sische ambassadeur in Bonn opgespron gen met wilde gebaren en krijsende woorden, omdat prof. Ehrhard dit durfde te constateren. En toch is het de eenvoudige waarheid. Het zelfbe schikkingsrecht krijgt in Oost-Duits- land. Polen, Hongarije, Roemenië, Bul garije en Albanië nergens voet. Het volk krijgt geen eerlijke kans om zich uit te spreken over de regering en de regeerders, die het verlangt. De bui tenlandse politiek moet zich geheel richten op het Russische doel. De vrij heid van meningsuiting is verre zoek en met alle middelen wordt gepoogd stemmen uit de vrije wereld te weren. Economisch zijn deze landen jarenlang uitgebuit door de Sovjet-Unie en ook nu nog moeten de volkshuishoudingen geheel afgestemd worden op de Russi sche voorschriften. Als dat allemaal geen kolonialisme is, wat is het dan wel? Vandaar dat de Russische leiders zo gifnijdig worden, als men erop zin speelt. Want in hun hart weten ze, dat het verwijt volkomen juist is. £)r. van Rhijn, de vroegere staatsse cretaris voor Sociale Zaken, thans lid van de Raad van State, heeft een artikel geschreven in „De Protestant", orgaan van de Evangelische Maat schappij en vanouds bekend als speur der naar „Roomse" gevaren. Van welk een geest dit blad bezield is, kan men opmaken uit een artikel van ds. A. Schippers in hetzelfde nummer, waar in, zoals „De Linie" citeert, o.a. deze tirade voorkomt Zowel bij de wederdopers als bij de kerk van Rome wordt een gescherm met het woord Geest gevonden met geen ander doel dan het stichten van een eigen leugen brouwsel op het graf van het verworpen Woord van God. In het gezelschap nu van deze scri bent bevindt zich het lid van de Raad van State en vooraanstaand lid van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de PvdA, als hij betoogt dat Rome en de democratie elkaar niet liggen en dat er in het Rooms-Katholicisme allerlei elementen te vinden zijn, die voor de democratie als ongunstig beschouwd moeten worden. Ook vertelt hij bij voorbeeld, dat in Quadragesimo Anno „de R.-K. Kerk volkomen de demo cratische staatsorde doorkruist". Mr. van Doorn heeft er dit van ge zegd: Dr. van Rhijn heeft gelijk, wanneer hij er van uitgaat, dat de democratie voor de katholieken geen absolute waarde is. Maar onbehoorlijk en geheel onrechtvaar dig is het de zaken zo voor te stellen als zou men toch de katholieke Neder landers in zekere mate als een gevaar voor de democratie moeten beschouwen. Laat ons hopen dat de heer Van Rhijn in elk geval een antwoord krijgt van de Katholieke Werkgemeenschap in zijn eigen partij. Voor het lijfblad van deze Katholieke Werkgemeenschap zou het een verfrissende afwisseling kunnen zijn de stellingen van dr. van Rhijn eens tegen het licht te houden in plaats van de ge bruikelijke anti-KVP-cursus van een zo veelste aflevering te voorzien. Een van de laatste nummers van dit blad vraagt met dikke letters ..Hebt u er ook genoeg van?" Ik wil hier wel zeggen dat zo ongeveer twee miljoen katholieken in ons land er min of meer genoeg van krij gen als democratisch onbetrouwbaar te worden voorgesteld, OMDAT zij katho liek zijn en zich veroorloven te stemmen op een katholieke partij. We geloven dat dr. van Rhijn het hiermee wel kan doen. as- Wrijf weg die pijn Reumatische pijnen,gewrichts- en spierpijnen in hals, schou ders. rug, armen en benen verdwijnen met Algésal bal sem,een moderngeneesmiddel dat snel werkt. Vlekt niet, irriteert de huid niet. Zorg dat u een tube in huis hebt. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Tube Algésal balsem f 2.9S Met genoegen kondigde dc leider van deze avond, de heer de Kcyzcr aan, dat het eindelijk gelukt was om de heer Van Dongen naar Clinge te krijgen. Met groot verlangen was naar deze avond uitgezien. De belangstelling was echter maar matig. Tegelijkcrijd met het openingswoord sneed dc heer De Keyzer enkele problemen aan, welke in het tweede gedeelte van deze avond behandeld zouden worden. Het is ongeveer twee jaar geleden, dat de heer Van Dongen een reis maakte naar Joego-Slavië en aan de hand hier van verschillende plaatjes maakte, welke hij op deze avond via de projectielantaarn aan de aanwezigen wilde laten zien met de nodige toelichtingen. Allereerst gaf spreker een inleidng, waarbij hij vertelde over de levenswijze van een communis tisch geregeerd land. Op verschillende manieren en met talrijke voorbeelden trachtte hij de aanwezigen duidelijk te maken, dat het leven in een dergelijk land treurig is. De levensstandaard is er ongeveer hetzelfde als in ons land. doch een gewone arbeider verdient er per maand ongeveer 35. Met de rechts zekerheid in een dergelijk land is het allerbedroevendst gesteld. Het fotografe ren is op de meeste plaatsen verboden, wat hijzelf mocht ondervinden, doordat hij door de politie tijdelijk in verzekerde bewaring werd gesteld. Na dc pauze werden de verschillende problemen, welke er in deze streek heer sen, besproken, sra Onderwijs Wat betreft het onderwijs, kon de heer Van Dongen niets anders constateren, dan dat er een grote vooruitgang te be merken was. Indien er echter op een be paalde plaats behoefte bestaat aan een katholieke ambachtsschool, dan is dit een kwestie van de plaats zelf. Niet van de overheid. De streek, waar de school nodig is, moet zelf voor haar eigen belang op komen. Voor het overige onderwijs moet Zeeuwsch-Vlaanderen heus niet onder doen voor de rest van Nederland, want het percentage aan leerlingen dat dc am bachtsscholen en middelbare scholen be zoekt in Zeeuwsch-Vlaanderen, ligt ho ger dan in overig Nederland En dan verder het probleem van de werkgele genheid. De urenlange pendel is geen gezonde toestand. Bovendien zal dit uit eindelijk tot gevolg hebben de ontvolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. In verband hiermede wordt uitgezien naar de kanaal zone, doch spreker was hierover niet zo optimistisch gestemd. Industrialisatie Met de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen wordt er op gerekend, dat er verschillende industrieën zich zul len vestigen in deze zone. De heer Van Dongen waarschuwde de aanwezigen om niet zo maar te hooi en te gras te gooien met deze industrialisatie. Men moet im mers realistisch blijven denken. Iedere industrie heeft geen grote schepen nodig om zijn grondstoffen en fabrikaten te vervoeren. Een fabrikant bekijkt de voor delen voor zijn bedrijf en aan de hand daarvan zal hij zijn bedrijf vestigen waar dit het meest geschikt is. Dat er in Bel gië aan het kanaal verscheidene indus trieën zich vestigen is te begrijpen, want deze liggen dan op de belangrijkste plaat sen van het land. Voor Nederland zijn deze plaatsen nu niet bepaald in Zeeuwsch- Vlaanderen. Vandaar dat de heer Van Dongen niet al te optimistisch gestemd is over de vestiging van deze industrieën in Zeeuwsch-Vlaanderen. In verband met dit alles werd nog verwezen naar de commissie voor streekontwikkeling. Ge zien de heer Van Dongen van deze com missie zelf voorzitter is, kon hij hier over gemakkelijk inlichtingen verschaf fen. Maar in ieder geval zal deze com missie haar bestaansrecht nog moeten be wijzen. Woningbouw Verder werden nog verschillende pro blemen besproken uit de sector van de landbouw. Maar hier geldt des te meer, dat er economisch gewerkt dient te wor den en dat er in de toekomst verschil lende bedrijven gesaneerd zullen moeten worden. En tenslotte werd nog even aan het woningprobleem gedokterd. Op een vraag uit de aanwezigen waarom de huurbouw op het ogenblik boven de par ticuliere woningbouw gaat. kon spreker een duidelijk antwoord geven. Want het is inderdaad waar, dat de particuliere huurbouw voorrang heeft, aangezien de aanvraag voor de goedkope huurbouw het grootst is. Vandaar dat deze voorrang hebben.

de Stem | 1960 | | pagina 3