X I Cals nog niet zeker van overwinning Koningin Elizabeth ontsnapt aan doodbijna een botsing WEL „STEMMENWINST" VOOR ARTIKEL 60 Debat in theologische sfeer verstrikt geraakt Osse staking duurt voort We gaan (het) rooien V.S. verloren prestige in vrije en neutrale landen V.N. houden versterking voor Moboetoe tegen Meeuwis Goudswaard tot vijftien jaar veroordeeld Voorbereiding Concilie iken DAGBLAD VOOR ZEELAND VAN ONDER DE SNOR Pater Stokman goed groot Tocht door Europa Anderhalf jaar voor Tracey Lagere middagtemperaturen Verdwijnt hogere landbouwschool in Dordrecht WASHINGTON STOMVERBAASD Pijnlijke enquête Pan tserbrigade wilde kolonel te hulp komen 1 bonkunstenaars contra N.T.S. Duitse Sabres vlogen recht Cornet aj op Spionageproces in Cairo 100e JAARGANG No. 23505 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brun» Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland rcllaslcrk in de was ■lig in het gebruik en droom van een laken laken goed be- ;en de moderne de was hebben neter voor centi- n en vooral el zijn altijd dè n ,'oor u te weven, overal evenveel, in de breedte! loos Cinderella in het gebruik bekroond met net genummerd tumhaard, mei waarborgd door lederlandse Octrooien) ordathijzo gemakke* zetten, waar U op dai eukloze en veilige Dij' de hoofdverwarming- en ander leumhebtU7 uurheef' un Uw Hamolux. Doof' snafvoer niet nodig je warmte verloren, ijft dus in huis. ntj bli spreiding. verste hoeken van De Hamolux brand* jr The Technical Divi* x en U koopt warmte is overal verkrijgbaar! "Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal 8.20 per post - f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Minister Cals beriep zich gisteren tijdens zijn betoog nog op een andere hooggeleerde. „Hij is ik zal geen naam noemen ons in de oorlogsjaren voorgegaan in de strijd om de vrijheid. Hij is oud hoogleraar van de V.U. en minis ter van staat. Gisteren zat ik tegenover hem aan een diner. Van onder zijn snor ik zal geen na men noemen vertelde hij me dat hij geweigerd had om een pro test te tekenen." De kamer lachte. Men hóórde het prof. Gerbrandy zeggen. Was deze ..vrijheidsstrijder" voor de AR bedoeld, aan de niet-over tuigde KVP'ers hield mr. Cals de ervaring en deskundigheid van pater Stokman voor. Zegt het v niets als hij tot andere gedachten is gekomen?, vroeg mr. Cals. Uit dagend informeerde hij naar tegen argumenten. Laten wij in ieder ge val niet bukken voor kabaal, ad- niseerde dr. Tans. Men zegt wel. dat heel de studentenwereld tegen artikel 60 is gekant, maar dat is niet waar. In Groningen b.v. is, zo vertelde dr. Tans, de meerderheid der studenten vóór dit artikel. Vandaag wordt het debat voort gezet. „Ik heb al mijn kruit nog niet verschoten," zei mr. Cals gisteravond. (Van onze parlementaire redacteur) „Men is daar tegen artikel 60 waar men zich voor aap heeft laten zetten". Dit was gisteren in de Tweede Kamer de slotconclusie van een betoog, waarin minister Cals enkele pittige kanttekeningen maak te bij het rumoer rond de bepaling (in de wet op het wetenschappe lijk onderwijs) waarmee „boemel '-stndenten van hogescholen en uni versiteiten verwijderd kunnen worden. De bewindsman verdedigde artikel 60 opnieuw zeer strijdvaardig. Hij wist zich dan ook gesterkt door de mededeling van dr. Tans (PvdA) en pater Stokman (KVP), dat hij hun aanvankelijke bedenkingen had weggepraat. „Een belang rijk deel van de KVP-fractie is echter nog niet overtuigd", waar schuwde pater Stokman. Minister Cals zuchtte. Van de overwinning in deze „vrijheidsstrijd" is hij nog lang niet zeker. De 29-jarige Engelse onderwijzer James Kevin Tracy, die de tienjarige Anthony Gerald Stephans op een 15 maanden du rende tocht door Europa had meegeno men, zonder daarvan de ouders van de jongen in kennis te hebben gesteld, is gisteren te Leicester veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Tracey had, volgens de openbare aan klager, gepoogd in Engeland een sekte of organisatie te stichten, die hij de „Eucha ristische kruisvaarders" noemde. Antho ny Stephans was door zijn onderwijzer uitverkoren om de „leider van de Engelse kruisvaarders" te worden. Elij kreeg hier j voor een andere naam en een beeldje dat hij 's avonds mee naar bed nam I Het schijnt deze tamelijk intense en gods- j dienstige invloed te zijn geweest, die de man in staat stelde om zoveel van het vertrouwen en de toewijding vaa de jon gen te veroveren, aldus de openbare aan klager. De A.R.- en C.H.-fractie hebben zich nog niet duidelijk over artikel 60 uit gelaten. De S.G.P.'er ir. Van Dis ver klaarde zich met een beroep op een massa rekesten vierkant tegen. Minis ter Cals haalde de schouders op voor die anti-60-handtekeningsacties. Er zijn hoogleraren, die op een feestje gete kend hebben om de studenten een ple zier te doen, wist hij. Verscheidene ondertekenaars hebben het artikel nog nooit gelezen". Sommige kamerleden keken sceptisch toe. Weet u, vroeg mi nister Cals. dat ook Rotterdamse hoog leraren (in Rotterdam bestaat een veel strenger regime dan artikel 60 ooit mogelijk kan maken), een protest on dertekend hebben? Ik-heb-de indruk, zei de bewindsman met een vleugje ironie in zijn stem, dat zij van artikel 60 geen diepgaande studie hebben gemaakt. In dit verband citeerde mr. Cals de oud- rector-magnificus van Delft, prof. Bot- aan de bezwaren van protestantse zij de tegemoet te komen. Zal de ver draagzaamheid het winnen? Oplossing tema: .Er wordt geschreven met een oppervlakkigheid en ondeskundigheid, die tot verdriet stemmen". Het onderwijsdebat is gisteren min of meer in de theologie verstrik' geraakt. Naar goed vaderlands gebruik mag men wel zeggen. Voor de totstandkoming van de hoger onderwijswet van 1876 is er vier dagen over de theologische facul teiten gedebatteerd. Er zou nog langer gepraat zijn als een motie van orde geen einde aan de discussie had ge maakt. Het twistpunt is nu of het billijk is, dat de katholieke universiteit van Nij megen de dupe wordt van een onenig heid in protestantse kring over de vraag of de theologische faculteit van de (gereformeerde) vrije universiteit (V.U.) al dan niet gesubsidieerd dient te worden. Pater Stokman (K.V.P.) heeft die vraag gisteren met een be roep op de verdraagzaamheid ontken nend beantwoord. Van A.R.- en C.H.- zijde drong men daarna aan op nader beraad. Er is genoeg over deze zaak nagedacht, sinds 1946 al, antwoordde echter pater Stokman. Minister Cals (O., K. en W.) viel hem bij. Hij deed een aantal suggesties aan de hand om DE ARBEIDERS van Renault in Frank rijk hebben gisteren weer twee uur ge staakt uit pre test tegen het besluit van de directie om het ontslag aan 300 werk nemers te handhaven. CASTRO heeft gisteren weer 173 parti culiere maatschappijen laten naasten Het is voor het merendeel Amerikaans kapitaal. En intussen waarschuwt radio Havanna de Cubanen voor een „Ameri kaanse invasie" MR. J. W. VAN GELDER is gisteren beëdigd als lid van de Tweede Kamer, die in de C.H.U.-fractie de plaats van de heer Van Mastrigt inneemt. IN JAPAN worden op 20 november nieuwe verkiezingen gehouden. De, Tweede Kamer is maandag ontbonden, j VRIJDAG komen in Brussel de Benelux partners bijeen om behalve over de be- j groting voor 1961 over de totstandko- ming en werking van de economische Beneluxunie te praten. NIXON heeft vlot de geruchten rond de dollar als propagandastunt uitgebuit: als hij president wordt zal hij de Ame rikaanse munteenheid waarborgen, zei hij. RUIM TWINTIG leden van het Neder lands Genootschap van Hoofdredacteu ren hebben gisteren een excursie ge maakt naar de televisiestudio in Bus- sum. In een daarna gehouden algemene vergadering hebben ze met de heer Schüttenhelm. voorzitter van de Raad van Beheer van de N.T.S., een leven dige gedachtenwisseling gevoerd over verschillende problemen, de verhouding tussen pers en televisie rakende. Pater Stokman heeft begrip getoond voor het A.R.-standpunt dat subsidiëring van de theologische faculteit van bijzon dere universiteiten ipso facto tot over heidsbemoeiing met de predikantenoplei ding leidt. Het zou in strijd zijn met de verdraagzaamheid, betoogde hij. de V.U. iets op te dringen wat men daar niet wil Het is echter ook in strijd met de verdraagzaamheid als Nijmegen de du pe zou worden van bepaalde opvattin gen in de gereformeerde kerk. Pater Stokman omschreef de verdraagzaam heid aldus: De verdraagzaamheid is een zó groot goed, dat zij moet worden toe gepast op alle kerkgenootschappen en op alle richtingen zonder onderscheid, ook op verenigingen op levensbeschou welijke grondslag, die geen kerkge nootschappen zijn maar die evenzeer aanspraak hebben op bescherming en tegemoetkoming vanwege de overheid. Voor het onderhavige geval heeft pa ter Stokman de volgende oplossing in een amendement neergelegd: Geef Nij megen, dat nu lang genoeg gewacht heeft óp het protestantse beraad, sub sidie en laat de V.U. vrij om subsidie te weigeren. „Een redelijke oplossing", prees dr. Vermooten (P.v.d.A.„het is me een volslagen raadsel, hoe hierte gen nog bezwaren gemaakt kunnen wor den". Prof. Versteeg (A.R.) dacht daar ech ter anders over. K.M.A. De vaagheid, het ongrijpbare van de protestant-christelijke bezwaren tegen deze subsidiëring was ook terug te vin den in hun uit „mammoetvrees" voort gekomen bedenkingen tegen de structuur van de wet op het wetenschappelijk on derwijs. Die structuur (dezelfde als die van de mammoetwet) bedreigt de vrij heid van het bijzonder onderwijs, met name de vrijheid van inrichting van het onderwijs, betoogde Prof. Versteeg. Mr, Cals en pater Stokman bestreden die on bewezen stelling. Zij kregen dr. Tans (P.v.d.A.) aan hun zijde. De vrijheid van het bijzonder onderwijs wordt juist vergroot door dit wetsontwerp, betoog de deze Limburgse afgevaardigde. Zijn conclusie: de structuur van dit wetsont werp en van de mammoetwet is in be ginsel voor niemand onaanvaardbaar. Dr. Tans vroeg nog aan mr. Cals te bevorderen, dat afgestudeerden van de K.M.A. op gemakkelijke wijze naar het hoger onderwijs kunnen overstappen. Minister Cals voelde voor deze gedach te. Hij kon echter (nog) geen toezegging doen omdat een commissie van hoogge leerde heren op opdracht van „defen sie" nog bezig is aan een advies over J Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Iets lagere middagtenipera- turen. Overwegend matige wind uit i oostelijke richting. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Toenemende bewolking, afgewisseld 0 nJL Pnkele opklaringen en enkele J neerslagvlagen. Temperaturen tot 18 J 1 graden. o^ni:43°üu';nder 1721 uur: maan J Morgcm zon „p 7.25 „ur; maan op Er is nog geen verandering gekomen in de wilde staking bij de N.V. Hartog in Oss. In de loop van de morgen had den zich gisteren praktisch alle 1500 stakers bij de ingang van de fabriek verzameld. Om tien uur zou een comité van werk nemers contact opnemen met de di rectie. Om half elf was dat nog niet gebeurd. Een afvaardiging van vijftien man van de stakers werd toen ontvangen door een functionaris van de afdeling personeelszaken, die namens de directie meedeelde, dat er geen gespreksbasis aanwezig was. De gestaakte uren wor den niet uitbetaald en de stakers die nen onvoorwaardelijk aan het werk te gaan. Het stakingscomité moest na de ze mededeling in ontvangst te hebben genomen, het fabrieksterrein weer ver laten. Thans zullen ook de vakbonden geen bemiddelingspoging meer ondernemen. De stakers, die geen stakingskas achter de hand hebben, zetten vooralsnog de staking voort. De directeur van het landbouwonder wijs overweegt aan de minister te advi seren de Rijks Hogere Landbouwschool in Dordrecht met ingang van 1 september 1961 op te heffen, omdat in Deventer met rijkssteun een Hogere Landbouwschool van het Koninklijk Nederlands Landbouw comité gesticht zal worden. De landbouworganisaties in het westen van het land hebben met ontstemming van het voornemen van de directeur ken nis genomen, omdat, als de minister zijn advies volgt, in het westen van het land geen mogelijkheid tot het volgen van hoger landbouwonderwijs meer zou be staan. De New York Times heeft gisteren verteld dat de Amerikaanse regering in een aantal landen een enquête heeft ge houden over het prestige van de Ver. Staten en dat gebleken is dat bijna una niem wordt aangenomen dat de Sovjet- Unie de sterkste militaire macht ter wereld is. De Times, die „betrouwbare bronnen .in het buitenland" aanhaalde, meldde een reorganisatie van het onderwijs bij dat het onderzoek ook had aangetoond de K.M.A. |dat men onder de vrije en neutrale lan- De chaos is Kongo is weer compleet Het conflict tussen Moboetoe, die zich trouwens helemaal zo zeker niet meer voelt, en de V.N. is gisteren uitgedraaid op openlijke vijandelijkheden. Moboetoe beschuldigde de V.N ervan dat zij een poging van staten als Ghana, Guinee en Marokko steunen in een poging om in Kongo in te grijpen en het land een regering van hun keuze op te dringen. Ook zei hij dat de troepen van de V.N de weg tussen Leopoldstad en Thysstad hadden geblokkeerd om te voorkomen aat verse troepen Moboetoe te hulp zou den komen. De eerste beschuldiging werd fel van de hand gewezen, maar op de tweede hadden de V.N.-functionarissen geen commentaar. En later oo de avond werd dan ook bericht dat de V.N.-eenhedon iderdaad een Kongolese pantserbrigade >elet hadden naar Leopoldstad op te ukken, waar zij Moboetoes wankele ge- ag hadden moeten versterken Dat ging gepaard met een waarschu wing aan het adres van Moboetoe, dat hij dergelijke gevaarlijke streken niet moest uithalen. Jammer voor de kolo nel, het was zo'n mooi plannetje: de commandant van de brigade was twee weken geleden op des kolonels ver jaardagsfuif geweest en als goede vriend had hij beloofd hem wel te hulp te zullen komen. En daar komen de V.N. er weer tussen.... L'evoren blijkt Moboetoe hardhandig te :ijn opgetreden. Er werden gisteren nog .neer gewelddaden van zijn militairen gemeld. Zij misdragen zich tegenover vele Afrikaanse burgers. tegenover vrouwen en ook tegenover mensen van de V.N., wier auto's zij doodleuk af nemen om er dan mee weg te rijden. Ook in Katanga is de spanning weer hoog. Er gaan geruchten over nieuwe militaire acties Radio Brussel verklaarde gisteren avond dat het plotselinge terugtrek ken van alle Belgische ambtenaren uit Kongo „het scheppen van een vol ledige chaos zal betekenen". Foto: Koningin Elizabeth en prins Philipbehouden terug op Engelse bodem. Het hoofdbestuur van de Nederlandse loonkunstenaarsbond heeft aan de raad van beheer van de Nederlandse Televisie Stichting medegedeeld geen andere mo gelijkheid te zien dan de musici op te roepen om tegen radiotarieven en onder radio-omstandigheden geen medewerking te verlenen aan uitzendingen van de NTS. Op 17 juli 1959 heeft zo zegt de Nederlandse Toonkunstenaarsbond de Nederlandse Televisie Stichting de over eenkomst inzake honorarium en arbeids voorwaarden, van toepassing op losse medewerking van musici aan televisie uitzendingen, en de daarbij behorende toelichting per 31 december opgezegd. ,,Na ruim anderhalf jaar onderhandelen heeft de NTS", zo vervolgt deze ..de be sprekingen moeten afbreken omdat van NTS-zijde duidelijk pogingen in hel werk werden gesteld om o.a. tegen radio-ta rieven opnamen te maken en deze' vrije lijk voor televisiedoeleinden te gebrui ken. De opzet van de NTS is om geluids banden te maken en deze aan te wenden bij het uit te zenden beeld. Voor de mu sici werkzaam bij de televisie is dit een ernstige aanslag op hun honorering. Koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland zijn gisteren, toen zij in hun Cornet uit Denemarken naar Lon den terugkeerden, aan de dood ont snapt. Dicht by de Nederlands-Duitse grens, in de nabijheid van het vlieg veld Eelde, daverden plotseling twee straaljagers op nog geen twintig me ter over het Britse koninklijke vlieg tuig heen. ,,Het waren Sabres van de Duitse luchtmacht", aldus een der piloten van de Comet, die vertelde te hebben gezien dat de toestellen verduiveld grote kruisen" onder de vleugels had den. De straaljagers hadden op die plaats niets te maken en hun ver schijning daar is, zo blijkt wel uit het feit dat er bijna een botsing van ge komen was, levensgevaarlijk. Uiteraard heeft het gebeurde de no dige opschudding gewekt. Direct nadat het Dekend werd begon de voorlich tingsdienst van de geallieerde tweede tactische luchtmacht, waaronder de Duitse straaljagers zouden ressorte ren. aj te ontkennen dat schijnlijk Nederlandse Hunters", zei men Waarop de Nederlandse lucht- machtvoorlichtingsdienst onmiddellijk de mogelijkheid hiervan ontkende. De pertinente verklaring van de tweede Cometpiloot, die de Sabres recht op de Comet had zien afkomen deed de Duitsers kennelijk snel inbin den en later kwam het bericht dat de beide vliegers 'ter verantwoording zouden worden geroepen. Toen had het Britse ministerie van luchtvaart al of- toestellen zouden zijn" gewcesf „Waar- da?hUmIaCseIwaraet„.VaStgeSteld Was_ Aan die verklaring werd later nog haastig toegevoegd „indien blijkt dat ,e inderdaad Duitsers zijn geweest die het incident veroorzaakt hebben". De zaak zal nu verder officieel wor den uitgezocht. Er is een Duits-Britse commissie ingesteld om aan dat on derzoek kracht bij te zetten en daar- toen is een groep Engelse officieren al naar Bonn vertrokken. Er is bevel gegeven dat er de gehele nacht moest worden doorgewerkt. Hoe pijnlyk het incident ook is, koningin Elizabeth en prins Philip bleken heel rustig, toen zij op Lon don Airport, waar hun Comet later landde, uitstapten. De koningin schudde even met het hoofd, alsof ZÜ zeggen wilde „het had niet veel te betekenen". Maar onder de luchtmachtautoritei ten heerste geweldige opwinding. Er wordt zelfs in Bonn al gefluisterd dat het gebeurde wel eens invloed zou kunnen hebben op het staatsiebezoek dat koningin Elizabeth altijd nog aan West-Duitsland zou brengen. den ter wereld unaniem van mening was dat de Sovjet-Unie haar voorsprong op de Verenigde Staten in de volgende tien jaar zou handhaven en mogelijk vergroten. In Washington heeft de subcommissie over regeringsvoorlichting uit het huis van afgevaardigden een onderzoek laten instellen inzake de vraag of de Ame rikaanse voorlichtingsdienst op bevel van het Witte Huis een rapport over een recente studie van het Amerikaan se prestige in het buitenland heeft ach tergehouden. Kennedy gelijk? De kwestie van het Amerikaanse pres tige in het buitenland is ii\ de verkie zingscampagne in het geding gebracht toen senator Kennedy beweerde dat het nog nooit zo laag was geweest. Zijn re publikeinse tegenkandidaat. Richard Nixon, beweert echter dat het nog nooit zo hoog is geweest. Volgens de Times werd het onder zoek ingesteld o.m. in Nederland, België, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Indonesië, Engeland en Pakis tan. Het blad zei dat ,,het bekend was" dat het onderzoek was ingesteld na de mislukking van de Paryse top conferentie, het incident met de U-2, de annulering van Eisenhowers bezoek aan Japan en de anti-Amerikaanse hetze in Cuba. Het schijnt het rapport te zijn waar uit Kennedy en senator William Ful- bright onlangs hebben geciteerd. Zij hadden verklaard dat de regering in lichtingen had achtergehouden waaruit gebleken was dat het Amerikaanse pres tige in de wereld was afgenomen. De Times schreef dat de mate van eenstemmigheid die uit het onderzoek was gebleken, de Amerikaanse regering had verbaasd. Gisterenmorgen zijn vijfhonderd mi litairen vertrokken naar de Zeeuwse en Euidhollandse eilanden om te helpen bij 't aardappelrooien. Honderd vijftig man van de onderdelen luchtdoelartillerie uit Arnhem en Nijmegen gingen naar Goeroe-Overflakkee. Zij werden gele gerd in het werkkamp te Oude Tonge. Vijftig miiltairen van dezelfde onderde len gingen naar Bergen op Zoom, van waaruit zij hulp zullen verlenen op St, Philipsland en Tholen. Voorts zijn driehonderd manschappen, uit de legerplaats Oirschot, zowel in fanteristen als artilleristen, naar werk kampen te Aagtekerke en Biggekerke op Walcheren gegaan om hulp te bieden op de Zeeuwse eilanden, 's Middags is met een met het oogsten begonnen. Op SchouwenDuiveland werken 120 leden van het Wageningse studenten corps. Zij vertrokken gisteren naar Zierikzee. In één weck hopen ze dui zend ha te rooien. Onze foto toont de intocht der martiale rooiers in Biggekerke op Walcheren. Maandag 14 november zal paus Johan nes XXIV de leden en raadgevers van de commissie en secretariaten, die zich bezig houden met de voorbereiding van het komende concilie in plechtige audiëntie ontvangen. Met deze audiëntie begint dan de voorbereiding in engere zin tot het concilie. Men schat dat zo ongeveei 3.000 kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders aan het concilie zullen deelnemen. Vanuit de ïest van Europa, Italië dus niet inbegrepen, verwacht men een 400-tal kardinalen, aartsbisschoppen, abten en andere ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders. De r.-k. kerk in Amerika zal door circa 600 prelaten vertegenwoordigd zijn, die in Azië door 350 en die in Afrika door 190. De Nederlandei Meeuwis Goudswaard is gisteren in Cairo veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid wegens spionage te gen de Verenigde Arabische Republiek ten behoeve van Israël. Zijn medebeklaagde, de Italiaan Rai- mondo di Pietro, kreeg dezelfde straf toegemeten. De Italiaan Vernando Pacciola en de Westduitser dr. Fritz Katz, werden tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. Het opperste gerechtshof voor staats veiligheid. die deze vonnissen velde, veroordeelde de drie Egyptcnaren ter dood. Negen andere beklaagden, onder wie een buitenlander, werden veroor deeld tot gevangenisstraffen variërende van zes maanden tot levenslang. De beklaagden, aldus de rechter, zijn veroordeeld wegens „spionage, waarbij geheimen aan de vijand werden door gegeven". Hij voegde er aan toe, dat op buitenlanders niet dezelfde strafmaat kon worden toegepast als op staatsbur gers, omdat deze tegen hun eigen land spioneren. Genadig Goudswaard zat ineengedoken op een bank toen zijn vonnis werd voor gelezen. Hij bedekte zijn gezicht met een zakdoek en wilde met niemand praten. Hij bleef in deze houding zit ten tot een beambte hem wegleidde. Geflankeerd door twee bewakers ging hy weg, gebogen lopend. Waarnemers verwachten dat de dwangarbeid met het oog op zijn ho ge leeftyd zal bestaan uit lichte werk- Op deze foto zien we de heer Goudswaard terwijl hij zich het voorhoofd afwist. zaamheden, wellicht die van gevange nisbibliothecaris. De rechter zei dat het hof „genadig tegenover buitenlanders" was geweest. In het geval van Goudswaard, zo ver klaarde hij, betoonde het hof genade „op grond van zijn hoge leeftijd, zijn sa menwerking met het hof en zijn onthul lingen over de spionage-organisatie". Enkele Egyptcnaren barstten in hui len uit toen zij hun vonnissen hoorden, de buitenlanders bleven kalm.

de Stem | 1960 | | pagina 1