agMaP Voor boemelstudent geen plaats meer Met studie begint de studievrijhe In Kongo dreigt nieuwe chaos Anita Ekberg verdedigde zich met pijl en boog CALS ANTWOORDT KAMER ONOMWONDEN: Ouderwets tumult in Assemblée KROESTJEY heft weer dreigend de vinger Rika Hopper wordt 83 Moboetoe krijgt last 89.- tot 149.- LEIJGRAAF „Ja, maar ik was praeses!" KLEURRIJK ONGEVAL Teheran wacht in spanning „BORONET" BORONET „BORONET" „BORONET „BORONET" DAGBLAD VOOR ZEELAND „Doctorandus wat een titel VLIEGRAMP door statische elektriciteit regen I 2 oo I?=vond' °Pgemaakt gisterenavond I 2.1.15 uur: Twee postzegels van twaalf... Hausse in goud te Londen WINST VOOR LOEMOEMBA FOTOGRAFEN WAREN TE OPDRINGERIG Topconferentie van de Zes Kapperstarieven hoger, maar geen fooien meer Wilson kandidaat- voorzit Ier Labour BREDA 100e JAARGANG No. 23501 Voor God, Koningin en Vaderland I Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal I 8.20 per post - 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 'Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) In de Franse Nationale Verga dering broeit een revolte tegen het eenniansregime van president Charles De Gaulle en boze afge vaardigden van uiterst links tot uiterst rechts bereiden zich erop voor de regering omver te wer pen niet een motie van wantrou wen. Er schijnt echter weinig kans op te zijn dat deze poging zal gelukken. Maar de wrevel in de assemblée is wel de sterkste tegen de regering van De Gaulle sinds deze iets meer dan twee I jaar geleden aan de macht kwam. i' Donderdagavond laat werd nog ge mold dat de bovengenoemde motie van wantrouwen met de handtekeningen van 67 leden van de oppositie, bij de voor zitter van de Franse Nationale Verga dering was ingediend. In de motie beschuldigt de oppositie de Franse regering ervan misbruik te maken van de vertrouwensstemmingen. om het parlement te dwingen tot het goedkeuren van een nieuwe opvatting van de Europese en Atlantische poli tiek. Donderdagmorgen had premier De- bré aangekondigd dat de regering de vertrouwenskwestie zou verbinden aan de stemming over het wetsontwerp be treffende de vorming van een parate defensie-macht met atoomwapens. Debré kondigde de vertrouwenskwes tie aan tegen het einde van het twee. daagse debat, dat veel oppositie tegen het ingediende wetsontwerp aan het licht had gebracht. Maar de mate van vijandigheid kwam pas volledig tot uiting in een spontane uitbarsting van geschreeuw, gejoel n slaan op de lessenaars, die volgde op Debrés mededeling Mollet zelf schreeuwde ..Treedt af. treedt af" en het tumult verspreidde zich tot in de wandelgangen toen de afgevaardigden uiteen gingen. Zaal- K wachters hadden grote moeite enkele Gaullistische afgevaardigden ervan le weerhouden om tegenstanders van het wetsontwerp te lijf te gaan. De regering heeft intussen een mas sale betoging van studenten en arbei ders voor .Vrede in Algerië", die p 27 oktober in Parijs zou worden ge houden, verboden. (Van onze parlementaire redacteur). ,In de komende tien jaar zal er anderhalf miljard - misschien nog wel meer - in het Hoger Onderwijs geïnvesteerd moeten worden. In de faculteiten, waar het plaatsgebrek juist het grootst is, bedraagt de jaarlijkse investering per student nu reeds 60 a 75.000 gulden. De sociale voorzieningen voor de studenten (andere bevolkingsgroepen krijgen die niet) kosten eveneens miljoenen. Als de zaken zo staan kan men toch bezwaarlijk volhouden, dat het openen van de mogelijkheid en niet meer dan dat om boemelstu denten plaats te doen maken voor goede studenten een aantasting be tekent van de studievrijheid. Studievrijheid begint met studie. Een geprivilegieerde positie schept verplichtingen! De Amerikaanse superconstellation die op 26 juni 1959 nabij Milaan neer stortte, is in de lucht geëxplodeerd als gevolg van een teveel aan statische elektriciteit. Dit is de conclusie van een Amerikaans-Italiaanse commissie van deskundigen, welke d> vliegramp, waar- by 68 mensen om het leven kwamen, heeft onderzocht. De superconstellation vloog in een on weer. De lucht was in zo sterke mate met statische elektriciteit geladen dat de statische elektriciteit, welke tijdens de vlucht door de wrijving van de lucht op het vliegtuig ontstaat, niet op de normale wijze kon worden afgevoerd. Een vonk moet toen de benzinedamp in een van de brandstoftanks ontstoken hebben, waardoor de explosie ontstond. Het is de eerste maal in dertig jaar burgerluchtvaart dat met zekerheid is vastgesteld dat een teveel aan statische elektriciteit een vliegtuigongeval ver oorzaakte. 55 Met deze woorden besloot minister Cals (O., K. en W.) gisteren in de Tweede Kamer een knap en wat ons be treft overtuigend pleidooi vóór handha ving van het omstreden artikel 60 van zijn wet op het wetenschappelijk on derwijs. „Dit artikel werkt niet als een automatische valbijl", betoogde de be windsman. ..In alle andere landen is de studievrijheid veel meer aan ban den gelegd. Als wij ons nu geen beper kingen opleggen zullen wij binnen en kele jaren (door de steeds groter wor dende toeloop van studenten) tot veel verder gaande maatregelen gedwongen worden". De volgende week, als het debat over de wet op het wetenschappelijk onder wijs wordt voortgezet, zal blijken of mi nister Cals de Kamer op dit punt over tuigd heeft. Wijzigingen zal hij in ieder geval in dit over het algemeen goed beoordeelde wetsontwerp moeten aan brengen. Zo is er nu ook een mede door de P.v.d.A, en C.H. ondersteund amen dement-Stokman (K.V.P.) ingediend, dat ook voor de theologische faculteiten van bijzondere universiteiten subsidie ver langt. Minister Cals heeft reeds laten blij ken, dat hij deze gedachte in beginsel onderschrijft. Geen magister HR. MS, .KAREL DOORMAN" is in de haven van Sydney aangekomen. Neder landse immigranten hebben de beman ning een hartelijke ontvangst gegeven, HEINRICH RAU, de Oostduitse minister van Handel, heeft aangedrongen op spoe dige onderhandelingen over een verlen ging van het handelsakkoord met West- Duitsland. Verbreking van de handels betrekkingen, meent hij, zal „voor oei- i den'' ernstige gevolgen hebben. LUITENANT-GENERAAL Le Fèvre de Montigny, chef van de generale staf, brengt sedert 13 oktober een inspectie bezoek aan La Courtine. Een andere waarschijnlijke wij ziging betreft de nieuwe voorgestelde titel van magister (mg.), die in de plaats zou moeten komen van doctoran dus (drs.). De Kamer wil de titel van doctorandus handhaven. Dr. Tilanus (C.H.) heeft hiertoe als voorzitter van de onderwijscommissie een amendement ingediend. 'Dat hij j-uist de eerste onder tekenaar was van dit wijzigingsvoorstel was wel wat vreemd. Zijn fractiegenoot dr. Diepenhorst (C.H.) had tevoren de titel van doctorandus (hetgeen bete kent: hij die nog doctor dient te wor den) zonder meer onaanvaardbaar ge noemd. Wie gaat nu een testimonium paupertatis (bewijs van geestelijke ar moede) tot academische titel verheffen, riep hij. Minister Cals kreeg van dr, Diepenhorst de raad voor deze titel- kwestie desnoods de portefeuillekwestie te stellen. „Er zijn wel voor mindere zaken ministers heengegaan", vond de ze C.H.-afgevaardigde. Mammoetvoor spel Als het hem enigszins mogelijk is zal Van onze parlementaire redacteur „Ik ken genoeg boemelstudenten, die later verdienstelijke academici zijn geworden", zei dr. Diepenhorst (C.H.) gisteren in de Tweede Ka mer. „Enkele van hen zijn zelfs minister geworden". Dr. Diepen horst „weg met artikel 60" keek bij die woorden over zijn bril naar minister Cals. „Ik heb in Nij megen één jaar verloren", erkende de minister, „maar dat kwam om dat ik praeses was van de senaat. Tegen zulke activiteiten is artikel 60 echter niet gericht". Minister Cals was kennelijk op de tenen getrapt door de suggestie van dr. Diepenhorst, dat een praeses een boemelstudent zou zijn. De ge achte afgevaardigde kent de aca demische verhoudingen niet, zei hij bits. ,,Ik hoop nog dit jaar de memorie van antwoord in te dienen", zei mr. Cals. ,,Er wordt op mijn departement met man en macht aan gewerkt. De wet op het wetenschappelijk onderwijs heeft dezelfde systematiek, welke pro testant-christelijke kringen in de mam moetwet zo verontrust. Bij eerstge noemd wetsontwerp heeft die systema tiek geen grote moeilijkheden voor de A.R. en C.H. opgeleverd. Een goede aanwijzing voor de mammoetwet. Ik blijf optimistisch", verzekerde mr. Cals. De bewindsman bood de A.R.- en C.H.-fracties nog een wat in het ver geetboek geraakt, interessant punt ter overdenking aan. Het systeem van de mammoetwet, waartegen zij zo oppo- nei-en, is uitgedracht door een commis sie van drie hoogleraren waaronder de in protestantse kringen hooggeachte prof. Donner, destijds hoogleraar aan de Vrije Universiteit. „Arm" Nijmegen Nijmegen en Tilburg komen door de wet op het wetenschappelijk onderwijs minister Cals wel een welwillende hou- in een gelijkwaardige positie met de ding tegenover wijzigingsvoorstellen aannemen. Na de wet op 't wetenschap pelijk onderwijs volgt nog de wet op het gehele voortgezet onderwijs. Deze „mammoetwet" beschouwt mr. Cals als zijn belangrijkste stuk wetgeving en er is hem veel aan gelegen, dat dit wets ontwerp spoedig en in constructieve geest in de Kamer aan de orde wordt gesteld. openbare universiteiten en hogescho len. ..Een symbool van gerijpte pacifi catie", zei mr. Cals tevreden. De com munist Bakker zag niets in die pacifi catie. Waarom worden er in Nijmegen verhoudingsgewijs de meeste studie beurzen uitgekeerd? vroeg hij achter dochtig. Omdat het katholieke volksdeel nu eenmaal vele ..kleine luijden" telt, antwoordde mr. Cals. De Russische premier Kroestjev heeft, deling dat de Sovjet-Unie evenals de donderdag in het Lenin-stadion te Mos- Verenigde Staten door kernenergie voort kou een uiteenzetting gegeven van wat hij in New York besproken heeft. Daar bij kwam hij onder meer tot de mede- I 2 Verwachting van het K.N.M.I. tot S2 b<^v0,king met tijdelijk enige 2 ♦,,KCTI' ^nEeveer dezelfde tempera- uren a!s gisteren. Overwegend ma- 2 2 Waddengebied af en toe 2 oTt ,,',Sh,tussen oost en zuid- oost, in het zuiden van het land la- I I VeVlUf" naar zuid tut zuidwest. J Verwachting van het Belgisch weer- i I I kundig instituut: J I I Bewolkt met neerslagvlagen. sterke wind uit het zuidwesten I Vandaag: Zon onder 17.34 uur. Maan I I onder 18.29 uur. 1 an Zon op 7.17 uur. Maan op 2 9.20 uur. r Een hengelaar uit Neumuenster heeft een reuzenkarper aan de haak geslagen en dat met eenvoudig vistuig. De kar per, die nu geprepareerd is, heeft een lengte van 80 cm. Het gewicht was on geveer 30 pond. De P.T.T. heeft meegedeeld dat het binnenlandse port voor brieven van 20 t.m. 100 gram dat thans 25 cent be draagt, met ingang van 1 december 1960 zal worden verlaagd tot 24 cent. Deze tariefswijziging komt tegemoet neerslagvlagen. Vrij aan de bezwaren van het publiek tegen hftt "Zlllrli,./,..! 1- «1 t— 1 -1 t n i rt rl nr, ivni' rt 1 f» i M het bestaande tarief, die een gevolg zijn van de omstandigheid dat men veelal alleen over portzegels van 12 cent be schikt. en van de veronderstelling dat brieven van een (iets) hoger gewicht dan 20 gram met 2 postzegels van 12 cent, toereikend zijn gefrankeerd. gestuwde onderzeeërs heeft, die met ra ketten zijn bewapend. Kroestjev deed deze mededeling toen hij sprak over berichten dat Ameri kaanse atoomonderzeeërs voorzien van raketten in de nabijheid van de Russi sche territoriale wateren zijn gekomen. Hij vroeg wat er wel zou gebeuren als Russische onderzeeërs even dicht bij Amerika zouden komen en zei toen: „De Amerikaanse generaals weten ongetwij feld dat wij ook atoomonderzeeërs met raketten aan boord hebben' In de loop van zijn toespraak zei hij dat men eens zou moeten zien hoe de afgevaardigden bij de Verenigde Naties hun tijd daar doorbrengen. Ze krijgen veel geld en brengen veel tijd door in restaurants, in gezel schap van hun vrouwen, voor wie zij de duivel weet wat voor boodschappen doen. De UNO is een verschrikkelijke organisatie. Als er niet spoedig levens elixer in wordt gepompt, is de organisa tie al dood". Hij noemde secretaris-generaal Ham marskjoeld .,een dienaar van het Ame rikaanse monopolie-kapitaal" en zei ook dat het communisme wel een vreedzaam samenbestaan met het kapitalisme wenst „doch er niet om zal bedelen Verder vroeg hij zich af waarom Frankrijk wel als een grote mogendheid wordt beschouwd en Indonesië niet... Er moet een Duits vredesverdrag ko men. zei Kroestjev. en wel voor 1961 ..Het zal een erkenning moeten inhou den van de stand van zaken zoals die op het ogenblik is. namelijk dat er twee Duitslandcn bestaan welker grenzen, zo als die na de tweede wereldoorlog zijn vastgesteld, niet meer veranderd kunnen of mogen worden". Op de Londense markt heeft zich een eergisteren ingezette koopgolf ontwik keld tot een hausse in goud, welke on gekende recordprijzen tot stand bracht. Begin-beurs was de prijs vastgesteld op 260 shillings per Engels ons, maar de markt sloot op een biedprijs van 284 shillings. Makelaars, die verklaarden dat de vraag afkomstig is van het Europese vasteland en vermoedelijk nog enige tijd zal aanhouden, noemden de hausse fe nomenaal. De Britten zelf zijn er niet ontdaan van, omdat geen Engels on derdaan goudharen mag bezitten, even min als stofgoud. De Amerikaanse regering heeft don derdagavond officieel medegedeeld, dat zij zal blijven voortgaan goud te kopen en te verkopen tegen 35 dollar per oun- Naar in Teheran verluidt is kei zerin Farah van Iran in het zie kenhuis opgenomen en kan de blijde gebeurtenis elk ogenblik verwacht worden. De hofarts, dr. Djahansjah Saleh, heeft dezer dagen voorspeld dat het kind tus sen vandaag en dinsdag geboren zal worden. Hij zei er „80 procent zeker van te zijn" dat het een jongen zou zijn. In dat g «wal zullen 41 kanonschoten worden gelost, maar is het een prin sesje dan zal slechts 21 keer geschoten worden. De schoten zullen in ieder geval het sein zijn voor een grootse feestviering. Zes dagen lang zullen de armen gevoed worden op kosten van het paleis, terwijl speel, en snoepgoed onder de jeugd zul len worden uitgedeeld en vele veroor deelden amnestie zullen krijgen. Dc hoge vertegenwoordiger van de V.N. in Leopoldstad heeft het Kongolese leger „een wanordelijke bende" genoemd en kolonel Mo boetoe laten verzoeken zijn solda ten te disciplineren. In Leopold stad zijn gemengde patrouilles van V.N.-soldaten en Kongolese poli tiemannen op straat verschenen. Onmiddellijk na de uitspraak van Ra- jeshwar Dayal snelde Moboetoe met een honderdtal officieren in jeeps en pant serwagens naar het tijdelijk hoofdkwar tier van de V.N., om er een verklarinj te eisen. Hij werd ontvangen door gene- raal-majoor Andarjit Rikye uit India, de militaire adviseur van Dayal. Terwijl buiten het hotel de Kongolese militairen hun machinegeweren bemand hielden verzocht Rikye aan Moboetoe om met spoed orde op zaken te stellen m het Kongolese leger. In Leopoldstad neemt de terreur hand over hand toe. Burgers plunderen, sol daten bedrinken zich en randen vrou. wen aan. „Wij zijn gedwongen maatregelen te nemen om de orde te herstellen. Wij kunnen niet toelaten dat het grauw re geert. Diefstallen en aanrandingen kun nen niet voortgaan," zei Dayal. Het was de strengs;e afkeuring die het Kongolese leger ooit heeft gekregen. Dayal zei het eens te zijn met alle maatregelen welke de gouverneur van de provincie Leo poldstad. Cleophaste Kamitatoe, geno men heeft, uitgezonderd die waardoor een aantal kranten een verschijningsver bod kreeg. Kamitatoe heeft donderdag gedreigd binnen 48 tiur een „onafhankelijke staat Leopoldstad" te zullen uitroepen, „in dien Moboetoe zijn troepen niet beter in de hand kan houden." Hij verklaarde donderdag op een pers conferentie dat hij het dragen van wa pens in geheel Leopoldstad had verbo. den. De Zweedse filmster Anita Ekberg, die op het ogenblik bezig is aan een film die de titel „De barbaren" draagt, heeft zich don derdagochtend in Rome tegen fo tografen verdedigd met pijl en boog. De fotografen hadden haar in de •roege morgenuren van nachtclub tot nachtclub achtervolgd tot de geïrri. eerde ster de politie erbij riep. De moeilijkheden begonnen toen Anita de nachtclub „II Pipistrello" verliet om zich naar ..The Shaker" te hegeven, een bar die door leden van oe Romeinse adel pleegt te worden ge frequenteerd. Toen zij de bar verliet, stonden de fotografen haar opnieuw op te wachten. Haar smeekbeden hielpen niets, evenmin als de waarschuwingen van de politie. De vasthoudende foto grafen achtervolgden haar tot haar villa en reden zelfs de poort door, vlak ach ter haar auto. De filmster hitste haar twee waak. honden op tegen haar achtervolgers, die haastig bescherming zochten in hun auto. Vervolgens ging Anita haar huis binnen en keerde terug met pijl en boog. Met een dodelijke trefzekerheid schoot ze enkele pijlen af. Eén pijl trof de auto. Toen de fotografen eruit spron gen werd een camera geraakt, vervol gens een flitsapparaat en daarna een fotograaf. Zijn zware jas beschermde hem voor verwondingen. Toen liet Anita de boog vallen blijkbaar was haar munitie uitgeput en ging haar belagers met de vuisten te lijf. Een der fotografen greep zij bij het haar en trachtte hem op de grond te werpen. Nog voor het ochtendgloren waren de indringers verdwenen. Tegen het middaguur zei Anita's dienstbode tot enkele bezoekers: „Zij slaapt nog." De ontwikkelingen van donderdag gaan de kant van Loemoemha uit. Dat de V.N, de door hem aangestelde gou verneur van Leopoldstad erkennen en met hem samenwerken is een duidelijk winstpunt voor Loemoemba. De gesta dige desintegratie van het tot dusver als trouw aan Moboetoe geldende Kongolese leger is een andere factor van beteke nis. Er zijn de laatste dagen talrijke vechtpartijen, aanrandingen en mishan delingen voorgekomen. De regering van Katanga heeft de UNO verzocht de opstandige benden in het noorden van de provincie met spoed te ontwapenen. Woi-dt aan dit verzoek geen gevolg gegeven, dan zal een herziening van het stadpunt dat Katanga ten aan zien van het VN-optreden inneemt, aan de orde zijn. Het is niet uitgesloten dat dan wordt overgegaan tot het bewape nen van de regering vriendschappelijk gezinde stammen, voor een actie tegen de opstandige elementen, aldus de rege ring in Elisabethstad. Officieel is donderdag in Den Haag vernomen, dat de Franse regering de Nederlandse regering heeft uitgenodigd deel te nemen aan een topconferentie van de regeringsleiders van de zes op 5 december a.s. De Nederlandse regering heeft, zo zei men, om nadere inlichtingen verzocht over het doel van de voorgestelde con ferentie. De regering heeft dan ook nog geen beslissing genomen. Behoudens goedkeuring van de nieu we c.a.o. van het kappersbedrijf door het college van rijksbemiddelaars, zul len de kapperstarieven wordenver hoogd. Bij de dameskappers zullen de tarieven met tien procent omhoog gaan, bij de herenkappers met vijftien pro cent. Minister De Pous heeft deze tariefs verhoging goedgekeurd. Als basis voor de tariefwijzigingen gelden echter de tarieven van 1 januari 1960. Vele kap pers hebben hun tarieven nadien reeds verhoogd. De minister heeft er bezwaar tegen, dat deze verhoogde tarieven als basis gebruikt worden. In de nieuwe c.a.o. voor het kappers- bedrijf. die waarschijnlijk 1 december van kracht wordt, wordt het fooienstel sel afgeschaft. Na die datum kan een bediende, die toch fooien aanneemt, met ontslag gestraft worden. Mevrouw Rika Hopper, ereburgeres van Amsterdam, hoopt a.s. maandag 24 oktober, haar 83ste verjaardag te vieren. Mevrouw Hopper heeft nog weinig van haar vitaliteit verloren. De 44-jarige Harold Wilson, een voor malige Britse minister van Handel, heeft zich kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Britse Labour- part ij. Hij is lid van het „schaduwkabinet" van de tegenwoordige partijvoorzitter Hugh Gaitskell en van het dagelijks be stuur van de partij. Hij heeft steeds de officiële Labourpolitiek van trouw aan de Navo gesteund. De linkse oppositie onder de parle mentsleden, die voor eenzijdige afschaf fing van kernwapens is, wilde de 49- jarige Anthony Greenwood kandidaat voor het partijvoorzitterschap stellen, maar deze heeft nu besloten van de kandidatuur af te zien. De nieuwe voorzitter wordt op 2 no vember bij geheime stemming door de Labour-parlementsleden gekozen. (Ad vei tentie) beschikt over ontelbaar vele steekhoudende argumenten die u ervan overtuigen dat u voor de prijs van een gewoon kostuum iets bijzonders.... een echt n n kostuum kunt kopen. Wij nodigen u uit dit super- produkt GEHEEL VRIJBLIJVEND eens te komen aanpassen. Keuze uit 152 div. dessins; 12 verschillende modellen. wordt geleverd met 1 jaar schriftelijke garantie en 1 jaar gratis onderhoud. De vastgestelde prijzen zijn: alleenverkoop: VAN COOTHPLEIN hoek Ginnekenstraat Een kleurrijk ongeval is giste ren gebeurd op een brug over de Mauritskade te Amsterdam. Een zeswielige vrachtauto, geladen met circa 1300 kg verf in potten, werd door een tram van lijn 10 vrij krachtig geraakt en sloeg om. De lading verf stroomde in vele kleri ven uit de vernielde potten over het wegdek en maakte van het asfalt over een lengte van 40 me ter en een breedte van 12 meter een gigantisch non-figuratief straatschilderij. Personeel van de stadsreiniging en van het vervoer bedrijf zijn geruime tijd in de weer geweest om de kleverige mas sa van het wegdek te verwijderen. Het verkeer moest geruime tijd worden omgeleid.

de Stem | 1960 | | pagina 1