Amerikanen voor het vuur pelot on Fidel krijgt meer last van rebellen Drieduizend doden door vloedgolf Oost-Pakistan Moboetoe ging met Tsjombe CASTRO VOERT SPANNING NOG OP MACMILLAN STREEFT NAAR „TOP" „Raketten van Kroestjev..." DURE HOND EN OOK DIT CONGRES DANSTE... Rijke aard gasbronnen aangeboord Plannen voor bouw van kleine proefcentrale m Geen winnaar in STEM-toto „ECHTE" METER GEMODERNISEERD Woningnood niet binnen vijf jaar van de baan Pech. voor Engelsman. DAGBLAD VOOR ZEELAND BOEREN WORDEN BEWAPEND Elektriciteit en kernenergie j Dezelfde temperaturen j Directeur van Leipziger Messe naar Westen Fabiola terug naar Brussel Wrak van vermist vliegtuig gevonden Greetje Kauffeld naar Songfestival Mr. F. Andriessen pessimistisch Voor God, Koningin en Vaderland 100e JAARGANG No. 23497 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brun» Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J J M. Mes, mr, H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 MAANDAG 17 OKTOBER 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal t 8.20 per post - f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 "TÜjbüreaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) FIDEL CASTRO Iedere week een dreigement Door de executie van twee Amerikanen te Santiago en een felle radiorede van premier Fidel Castro is in liet afgelopen weekeinde de spanning tussen Cuba en de VS. nog aanzienlijk toegenomen. Men verwacht dat Washington nog deze week een embargo zal leggen op de levering van strategisch belang rijke materialen aan Cuba. Dit zou een zware slag betekenen voor de Cubaanse economie. De twee terechtgestelde Amerikanen, Allen Thompson en Robert Ful ler, werden zaterdag door een tribunaal ter dood veroordeeld omdat zij „revolutionaire activiteit" zouden hebben ontplooid. Zij hadden deelge nomen aan een invasie op het eiland. Ook donderdag jl. was reeds een Amerikaans burger op Cuba op dezelfde beschuldigingen geëxecuteerd. Premier MacMillan heeft zich aan het einde van het jaarlijkse congres van de Britse conservatie ve partij in Scarborough bereid verklaard, deel te nemen aan een nieuwe topconferentie over het Duitse vraagstuk, de kwestie-Ber- lijn en andere problemen, als Eisenhower en De Gaulle hier ook voor voelen. Hij was van oordeel, dat de internatio- B nale toestand sinds het voorjaar ver- B slechterd is, o.a. door het gebruik van de B Algemene Vergadering der V.N. voor propagandadoeleinden. Het bleef echter ff het streven van Engeland tot een her- vatting van het overleg tussen Oost en West te komen. In gesprekken met Kroestjev had hij gezegd, dat de vraagstukken Duitsland en Berlijn door onderhandelingen en niet door geweld moeten worden gere geld en op een zodanige wijze, dat reent wordt gedaan aan de redelijke verlan gens van de Duitsers. MacMillan heeft weer zijn ideeënbrie ven aan De Gaulle en Adenauer gericht. Vier getuigen in het proces van Yassiada tegen ex-president Bayar, ex-premier Menderes en 38 andere leiders van de voormalige Turkse democratische partij tegen wie de doodstraf is geëist) hebben zater dag verklaard dat Celal Bayar als president van Turkije onder dwang de dierentuin van Ankara een hond heeft laten aankopen, die hij zelf van de koning van Afghanistan ge kregen had. De hond moest 2000 dollar op brengen en de vertegenwoordigers van de president gaven de directie van de dierentuin te verstaan dat de hond zonder meer gekocht dien de te worden. Er moesten 200 scha pen verkocht worden om het geld bijeen te krijgen. De koopsom zou door Bayar besteed zijn aan een monument dat hij, voor zichzelf, in zijn geboortestad liet oprichten. MINISTER LUNS is gisteren na een verblijf van ruim een maand in de Verenigde Staten en de Nederlandse An tillen in Nederland teruggekeerd. Van daag moei. hij al weer in Brussel zijn voor E.E.G.-besprekingen. ALLE OPENBARE bijeenkomsten in Afrikaanse stadswijken van het roerige Zuid-Rhodesia zijn voor een maand ver boden. BIJ WIJZE van represaille voor de sluiting van de grens tussen Algerië en Marokko door Frankrijk heeft de Ma rokkaanse regering twee Franse consu laten gesloten. IN VENETIE staan het San Marcoplein en vele straten onder water. Motorbo ten en gondels varen niet meer. De schade loopt in de miljoenen lires. JACQUES LADISLAS de Hauss de Broncza, een voormalige Poolse edel man. is door de Franse veiligheids dienst wegens spionage voor Polen ge arresteerd. VIER INZITTENDEN van een auto werden gedood toen bij een vliegbasis in de buurt van Sevilla (Spanje) het landingsgestel van een vliegtuig hun wa gen raakte. EEN VLOERENLEGGER in Rotter dam, die zich in een nieuw gebouw van het ene lokaal naar het andere begaf, had er geen erg in dat de twee lokalen door een grote ruit gescheiden wer den. Hij marcheerde fluitend dwars door de glaswand heen. Gelukkig kreeg hij alleen maar snijwonden. I MEER DAN tweehonderd Algerijnse I rebellen en veertig Franse soldaten zijn B vrijdag bij zware gevechten in het I Auresgebergte gesneuveld. I DE MINISTER van Financiën wil ter L consolidatie van de vlottende schuld I overgaan tot uitgifte van een 414 pro- I cent-lening. Geen lening dus tegen 4»/-2 I Procent, zoals we zaterdag abusievelijk I meldden. Castro had zaterdagavond tijdens een televisierede over de executies gespro ken. Hij noemde de belofte van de Ame rikaanse presidentskandidaat Kennedy tot steun aan de Cubaanse rebellen, „Kennedy's midzomernachtdroom". Kennedy had een beroep gedaan op de Amerikaanse ambtenaren om Cubaanse vluchtelingen en rebellen niet zoveel moeilijkheden in de weg te leggen, om dat zij naar hij zei. „de ware stem van Cuba doen spreken". De Cubaanse premier zei in de uitzen ding. dat zijn tegenstanders „bijna geen aanhang in het eigen land vinden, en dat de voornaamste steun van buitenaf komt". Hij herhaalde zijn waarschuwing, dat Russische raketten gereed staan om Cu ba te verdedigen in geval van een aan val op het eiland. Castro waarschuwde de Cubaanse ma rine dat zij zou worden ontbonden indien er zich binnen dit wapen nieuwe contra revolutionaire daden voordoen Hij ont hulde dat twee marinebases, die van Las de Canasablanca. nabij Havanna, en die van Las de Cienfuegos, „aan haar bestemming waren onttrokken" maar dat 3.000 tot 4.000 officieren en man schappen nog onder de wapenen waren. Het waren mensen van de marine, aldus Castro, die vorige week de ontvluchting van gevangenen uit de gevangenis van Morro hadden vergemakkelijkt. Castro deelde mede, dat in het gebied waar rebellen actief zijn „militie-coöpe raties" zullen worden ingesteld, bestaan de uit landbouwers, die tijdens hun ar beid altijd de wapens bij zich zullen dra gen; dit als preventieve maatregel te gen nieuwe invallen. Als Amerika inderdaad een embargo legt op de uitvoer van strategische ma terialen naar Cuba zal dit land geplaatst zijn op de lijst van ..onvriendschappelij ke staten", welke bijna alleen in de communistische invloedssfeer gelegen zijn. De Amerikaanse zegsman die de te verwachten actie tegenover United Press International onthulde, zei ook nog, dat men zelfs een embargo overwoog op de uitvoer van allep rodukten uit Amerika naar Cuba, uitgezonderd voedsel en me dicamenten. Sommige leden van de re gering zouden evenwel vrezen, dat deze maatregel een vijandige stemming zou kunnen doen ontstaan in Latijns-Ameri- ka. De Cubaanse regering heeft intussen ook een „stedelijke hervorming" afge kondigd, waarbij de bepalingen op het bezit van onroerende goederen in die zin worden gewijzigd, dat de bewoner van een huis de eigendom hiervan kan ver werven. Oude huizen, waarin burgers met bescheiden inkomens wonen, wor den staatseigendom zonder dat de eige naars schadeloos zullen worden gesteld. In het noorden van ons land zijn enorme hoeveelheden aardgas aan geboord. Dit werd bekendgemaakt door... een Belgische afgevaardigde in het Europese parlement te Straatsburg. Zijn mededeling later door Nederlandse instanties bevestigd. De burgemeester van Slochteren (Gr.) vertelde desgevraagd dat onlangs een succesvolle boring is verricht nabij de grens met de gemeente Hoogezand-Sap- pemeer, vlakbij de grote weg Groningen- Winschoten'. De boorinstallaties zijn al weer opgeruimd en de hoorplaats is af gesloten met behulp van kranen. Enkele weken geleden hebben boringen bij Kol- ham eveneens succes gehad. Ook hier werd een belangrijke hoeveelheid gas ge vonden. Dagen achtereen verried een enorme brandende vuurzuil, dat hier aardgas was aangetroffen. Beide hoor plaatsen wachten aansluiting op het aardgasnet. De hoeveelheid aangeboord gas was in Slochteren niet bekend. Wel weet men, dat het gas zeer diep is ge vonden en dat de reserve voldoende werd geacht voor vele jaren. Ook ir Heveskes, een randdorp van de gemeen te Delfzijl, is enige tijd geleden een succesvolle boring verricht. ten besluite van het congres Scarborough een groot bal gehou- den. Na een rock 'n' roll-dans zei mevrouw MacMillan tegen een van de aanwezigen: „Dit had u niet van J mijn man verwacht hè?" (Telefoto) J In Oost-Pakistan zonden 3000 mensen om liet leven zijn gekomen als gevolg van een cycloon, die een vloedgolf veroorzaakte. Sinds mensenheugenis is er in dit gebied nog nooit zo'n hevige vloedgolf waargeno men, zo wordt uit Karatsji ge meld. De woedende storm joeg maandag 10 oktober zes uur lang over de Baai van Bengalen en het vasteland van oost-Pa- kistan en liet een spoor van lijken en vernielde hutten achter in de gebieden van Tsjittagong, Barisal en Noakali. Ook een zestal eilanden in de baai werden geteisterd. Aangenomen wordt dat een aantal lijken door de vloedgolf mee naar zee is gespoeld. De storm, die een snelheid bereikte van 110 km per uur, wierp vissersboten van de ramp is eerst gisteren bekend gemaakt. Het getroffen gebied ligt ca. 300 km ten oosten van Calcutta en bij de mon ding van de Ganges, waarvan het wa ter in de loop van de vorige week sterk steeg tengevolge van zware regenval. Donderdag werden in Monghir (noord- oost-India) 40 lijken geborgen. Het wa ren de lichamen van mensen die drie dagen eerder in een boot waren omge slagen. Ook werd bericht dat het water van de Ganges de stad Lucknow be dreigde. Deze stad telt 750.000 inwoners. Vliegtuigen werden toen ingeschakeld om mensen te evacueren en voedsel boven de bedreigde gebieden neer te werpen. Ook de afgelopen competitiezondag heeft geen winnaar opgeleverd in de om. Grote schepen hebben overlevenden STEM-toto. De uitslagen waren kenne opgepikt en naar Calcutta en andere ha-'lijk TE verrassend. De pot bevatt» vens gebracht. f 75 en is inmiddels voor komend week in de loop van de vorige week zijn er end uitgegroeid tot het respectabele be uit het rampgebied maar af en toe be- drag van f 100.-. richten binnengedruppeld. De omvang Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- l avond 23.15 uur: J Veranderlijke bewolking met slechts l ler.pn daar enige regen. Zwakke tot J langs de Waddenkust tijde- ujk krachtige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in l temperatuur. I X Vandaag: Zon onder 17.42 uur. Maan «nder 16.40 uur. J Morgen: Zon op 7.10 uur. Maan op 4.27 uur. Uit een nota va» de Provinciale Gel derse Elektriciteitsmaatschappij aan de Provinciale Staten van Gelderland blijkt, dat de elektriciteitsbedrijven in Nederland geen haast willen betrachten met de invoering van een kerenergie- centrale, maar wel naar gedegen ont- Weinig geluk had een Britse coureur bij de motorcross in St. Anthonis (oost- Brabant). In de eerste bocht na de start kwam hij al ten val.... wikkelingswerk streven op dit gebied. Bij het huidige onderzoek gaat men uit van de mogelijkheid, zo wordt ge zegd, om in nauwe samenwerking met een Amerikaanse industrie en zo nodig met de K.E.M.A. en het R.C.N. te ko men tot een aanvaardbaar project, dat voor de vaderlandse industrie zou kun nen worden gerealiseerd. De commissie kernenergiecentrale heeft aan commissarissen van de N.V. S-E.P. een rapport uitgebracht en dé realisering van het plan in drie fasen gesteld. Volgens het rapport zal bij de eerste fase de commissie aan een nader te bepalen Amerikaanse industrie opdra gen om in samenwerking met enkele afgevaardigden van Nederlandse elek triciteitsbedrijven een voorproject te maken voor een eenvoudig type kern energiecentrale. Deze moet zowel ge schikt zijn voor zinvol ontwikkelings werk. bijvoorbeeld de splijtstofcyclus, als voor de opleiding van personeel en voor het verkrijgen van de nodige er varing. Het zal derhalve een echte energieproducerende centrale moeten zijn. Over de tweede fase zullen de commissarissen van de N.V. S.E.P. eerst een definitieve beslissing nemen, nadat het voorproject met de daarbij beho rende globale begrotingscijfers gereed zal zijn. Die tweede fase zal zijn een volledige detaillering tot en met het bestekklaar maken van het project. De derde fase zal de werkelijke bouw van de reactor zijn, De eerste fase zal ver moedelijk niet meer dan f 600.000 vra gen, de andere fasen een veel groter bedrag. De oriënteringen zowel ten aan zien van de verkrijgbaarheid van de splijtstof als van de bereidheid van de Amerikaanse industrie aan het project mee te werken, hebben in eerste aan leg tot een positief resultaat geleid. De elders geuite veronderstelling dat de centrale te Geertruidenberg zou ver rijzen, is niet juist, zoals ons van be voegde zijde werd meegedeeld. Over de plaats van vestiging is nog geen enkel besluit genomen. De directeur van de beroemde Leip ziger Messe, Hans-Joachim Spangen berg, is samen met zijn vrouw Inge naar het Westen gevlucht. Hij was de tweede bekende persoonlijkheid uit Oost-Duits- lan-d die in de afgelopen week de tocht naar de vrijheid maakte. Ook Werner Scharch, de president van de wielerfe deratie, heeft vorige week om politiek asiel verzocht. Dona Fabiola, de verloofde van ko ning j3oudewijn, wordt woensdag a.s. in Brussel terugverwacht. Zij keerde begin deze maand naar Madrid terug na de enthousiaste ontvangst, die haar en de Belgische vorst bij de officiële in trede in Brussel ten deel viel. Donder dag zal de toekomstige koningin van België aanwezig zijn op het jaarlijkse banket van de Belgische Bank voor Ge meentekredieten, waarvoor dit jaar alle burgemeesters van de 2600 gemeenten in België zijn uitgenodigd. Zaterdag a.s. zal zij met koning Boudewijn een be zoek aan Antwerpen brengen en begin volgende maand zal het verloofde paar Luik bezoeken. De chef-staf van het Kongolese leger, kolonel Moboetoe, heeft gis teren een haastig uitstapje ge maakt naar Elisabethstad. Er 's geen officiële verklaring gegeven voor dit bezoek aan de Katangese hoofdstad, maar waarnemers zijn van mening dat Moboetoe zelf naar Tsjombe is gereisd om diens standpunt te vernemen over een mogelijke ronde-tafelconferentie. De kolonel maakte de vlucht per lijn- toestel van de Sabena. In Elisabethstad werd hij bergoet door een van Tsjombes militaire raadgevers, die hem naar de presidentiële residentie begeleidde. Ook de andere adviseurs van de Katangese leider waren bij de besprekingen aanwe zig. De kolonel heeft met het idee een ronde-tafelconferentie gespeeld van net ogenblik af, dat hij de regering „neutra liseerde". Hij zond een militaire delega tie naar de provinciale leiders om deze uit te nodigen de conferentie bij te wo nen, maar in Katanga ontmoette toen de delegatie leger-officieren slechts een koele ontvangst. Donderdag jl. was de afvaardiging weer in Leopoldstad terug. Ongeveer ter Op de berg Capanne. een der ruigste toppen van het eiland Elba, is het wrak ontdekt van een Italiaans vliegtuig, dat sinds vrijdag werd vermist. Het verongelukte vliegtuig werd zon dagmorgen ontdekt door een boer die de berg Capanne beklom tijdens het zoeken naar paddestoelen. Hij struikelde over een postzak, die uit het vliegtuig werd lengte van 100 centimeter aangaf, is van geslingerd. Toen hij verder zocht vond hij stoffelijke overschotten van inzitten den van het vliegtuig en wrakstukken. Zondagmiddag had men alle elf lijken geborgen. Tijdens de elfde algemene con ferentie over maten en gewich ten, waaraan door afgevaardigden van 32 ianden is deelgenomen, is te Parijs besloten de „standaard meter", die van platinum en iri dium is, te vervangen door een nieuwe standaard, echter van het gas krypton De standaardmeter, die de exacte platinum en iridium en wordt sinds 1889 bij een temperatuur van 0 graden Cel sius, het vriespunt derhalve, bewaard in de kluis van Breteuil, te Sèvres in Frankrijk. Aan deze standaardmeter worden alle meters en centimeters ge test. Met behulp van de modernste meetwerktuigen werd de meter gecon troleerd en werden „kopieën" vervaar digd, die als „geijkte meters" weer tot model dienden voor andere weten schappelijke meetinstrumenten. De eeuw van de ruimtevaart eist echter een grotere exactheid dan de standaard van Sèvres kan geven. Men heeft al jaren geleden vastgesteld dat deze een millimeter korter was dan hij. ingevolge de definities welke Franse geleerden in 1889 opstelden, diende te zijn. Daarmee was voor de wetenschap van tegenwoordig de betrouwbaarheid van de standaard van Sèvres verloren gegaan. Een bepaalde hoeveelheid van het gas zal. bij een bepaalde temperatuur, langs optische weg de exacte lengte- bepaling mogelijk maken. Aan de hand van de nieuwe lengtebepaling zal men dan de meter „corrigeren". Men heeft hiertoe besloten omdat een afwijking van een duizendste millime ter bij het maken van bepaalde onder delen voor gyroskopen, die in ruimte raketten worden gebruikt, onnauwkeu righeden in de koers van de raket- vlucht tengevolge kan hebben. De dui zendste millimeter in de gyroskoop kan, door de veroorzaakte afwijking in de raketvlucht, tot gevolg hebben dat een ruimteschip dat bijvoorbeeld naai de maan wordt afgeschoten en door gy J-. WULUI aigcbbliuicil CU UUVJ1 - De nieuwe standaardmeter wordt ei roskopen automatisch wordt bestuurd, een van oranje-rood gekleurd ,,kryp- zijn doel op 1500 km afstand voorbij- ton Dit gas heeft de eigenschappen schiet, waarmee de wetenschap tevreden is. zelfder tijd liet president Tsjombe we ten, dat hij wel aan een RTC wilde deel nemen, zodra de regering Ileo officieel zou zijn geïnstalleerd, en premier Loe- moemba van het publieke schouwtoneel zou zijn verdwenen. Het grote vraagteken is op het ogen blik. of de daden van terreur in Leo poldstad in staat zullen zijn de afgevaar digden naar de RTC af te schrikken en zodoende een zitting te voorkomen. Zoals gemeld pleegden aanhangers van Loe- moemba vrijdag jl. een aanslag op de vice-voorzitter van de „voorlopige raad." Er zou ook nog geen beslissing zijn genomen over de rol die Loemoemba Dij de ronde-tafelconferentie zou moeten spelen. Eén groep zou zich voor hem hebben uitgesproken, maar anderen zou den weer van mening zijn, dat hij maar beter veilig in zijn huis opgesloten kan blijven. Op de internationale finale van het Europese songfestival, die 18 maart 1961 te Cannes wordt gehouden, zal Neder land vertegenwoordigd worden door Greetje Kauffeld, zo deelt de N.T.S. mee. De N.T.S. heeft deze zangeres hier voor geëngageerd, nu het niet mogelijk is gebleken via een nationale finale tot de keuze van de Nederlandse vertegen- woordiger(ster) te geraken. Er bleek onder de voor een finale uit te nodigen artiesten onvoldoende animo. Over het te zingen liedje zal de N.T. S. binnenkort contact opnemen met een aantal Nederlandse componisten en tekstdichters. ',In een verdwijnen van de woning nood tussen nu en 1965 geloof ik niet. Wel kan gezegd worden, dat de volks huisvesting zich in een overgangsfase naar de grootst mogelijke vrijheid be vindt, maar de overheid voert in deze fase haar beleid niet geleidelijk en voor zichtig genoeg". Dit zei mr. F. Andriessen, directeur van het Katholiek Instituut voor Volks huisvesting, tijdens de tweede en laatste dag van het congres van deze instelling in het Kurhaus te Scheveningen. De heer Andriessen geloofde niet in een zeer snelle opheffing van de woning nood, omdat degenen die hiermee scher men uitgaan van het statistisch wo ningtekort, terwijl werkelijk de behoefte veel groter is. Daarom heeft men bij de liberalisatie geen bijzondere haast te maken, integendeel temporisering is wenselijk om spanningen of erger te voorkomen. Dit temeer omdat men het ook in „normale" omstandigheden niet buiten subsidiëring voor bepaalde groe pen kan stellen. Een ruimer woningbouwprogramma (80.000 voor 1960 is voorzien) moet vol gens de heer Andriessen mogelijk zijn gezien de bouwcapaciteit. Dan verhaast men niet alleen de opheffing van het tekort maar vangt men ook de om streeks 1965 te verwachten huwelijken hausse op een gevolg van de geboor- tenhausse in de eerste naoorlogse jaren. Het te bouwen aantal woningwetwo ningen moet volgens de heer Andries sen weer worden opgevoerd tot het ni veau van 1960 (mogelijk hoger) en dit peil moet worden gehandhaafd, totdat duidelijk is gebleken, dat verlaging er van met het oog op een harmonische woningvoorziening ook voor de laagst betaalden verantwoord is. De aard van de woningbehoefte, rekening hou dend met de draagkracht, maakt het noodzakelijk terug te komen op de ver laging van de subsidies voor de woning bouw, aldus de heer Andriessen. De ver deling van de te bouwen woningen over de verschillende categorieën vond bij hem evenmin instemming.

de Stem | 1960 | | pagina 1