ANSLAG IN LEOPOLDSTAD MIKOJAN IN ONGENADE? Doodstraf geëist tegen Menderes Zaak: „Mummie in kastr Rouwdemonstratie in Japan Gendarmerie sloeg in op Loemoemba-betoging Straaljager in brand Lijk Bezorgdheid overgang van zaken bij woningbouw Bemiddelt Malakka Loterij, maar nu met bollen Kroestjev terug in Moskou DAGBLAD VOOR ZEELAND Wel incidentenmaar spanning iets minder Vlieger gewond Italiaans vliegtuig vermist I Vermiste toeristen uit Rusland terug geweld Geen tegen Y.N.-leger Voorzorg in Salisbury Verregaande nationalisaties op Cuba I DE AUTORITEITEN van West-Java 1 hebben dc aanhouding van zeven plaat- I se -^.e Aiders van de communistische I partij en daarmee verbonden groeperin- I gen gelast. Noordelijke wind Frondizi gaf toe IN HINDERLAAG IN ALGERIJE Straaljager verloor brandstoftank Skymasters naar La Courtme Ontploffing in fabriek te Maastricht na 20 jaar ontdekt GROTE BRAND TE SERAING Zuid-Afrika beschuldigt Kwestie N.-Guinea ,100e JAARGANG No. 23490 Voor God, Koningin m Vnderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brun» j Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8.20 per post f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers ÜXeent. Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.40 per mm (Ing. Med. f LBij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt S7.rfiau d. Eilanden: Gom. (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Omstreeks twee uur gisterenmiddag is tijdens een oefenvlucht aan boord van een F 86 K Sabre straaljager van de vliegbasis Twente brand ontstaan. De vlieger zag zich genoodzaakt te trach ten op de dichtstbijzijnde vliegbasis, Deelen, een noodlanding te maken. De straaljager werd bestuurd door de 28-jarige eerste luitenant M. M. J. Dek ker, gehuwd en wonende te Enschede. Het vliegtuig, dat kort voor de lan dingsbaan brandend neerkwam, werd ge heel vernield. De vlieger heeft nog gebruik gemaakt van zijn schietstoel onmiddellijk nadat het toestel de grond had geraakt. Hij kwam enkele tientallen meters van het brandende vliegtuig op de grond neer en liep daarbij ernstige verwondingen op. Een tweemotorig vliegtuig van de Ita liaanse maatschappij ..Italia", op weg van Rome naar Genua, is niet op de plaats van bestemming aangekomen, riet had zeven passagiers en vier be manningsleden aan boord. De laatst ont vangen mededeling maakte melding van slecht weer in het gebied waarin het toestel vloog. De vice-voorzitter van liet college van lioge commissaris sen in Leopoldstad, Ndele is gisterenmiddag ernstig mishandeld door een dertigtal jeugdige aanhangers van Loemoemha. Ndele is met een hevig bloedende hoofd wond naar het ziekenhuis gebracht. Hij werd aangevallen na afloop van een door hem gegeven persconferentie. De twee Amerikaanse toeristen, die sedert augustus j.l. in de Sovjet-Unie werden vermist, waren door de Sovjet- autoriteiten gearresteerd en zijn kortge leden vrijgelaten en uit het land gezet. Dit heeft John McFall, democratisch lid van het Amerikaanse huis van af gevaardigden, gisteren meegedeeld. Hij zei, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken door de Sovjet-rege ring op de hoogte was gesteld. De twee Amerikanen zijn zeven weken vastge houden. zodra hij zou trachten zijn huis te verlaten. De wachten voor de residentie van Loemoemha zijn verdubbeld en Moboe- toe heeft het aantal jeeps die in de wijk rond de residentie patrouilleren, vermeerderd. „Ik blijf Nathanial Welbeck, de persoonlijke afgevaardigde van premier Kwame Nkroemah van Ghana, die door Justin Bomboko. voorzitter van het college van commissarissen, was uitgewezen, is in Leopoldstad teruggekeerd. Eerder had Nkroemah een brief aan de Kongolese leiders geschreven, waarin hij zei de uit wijzing niet te accepteren en Bomboko niét als minister van buitenlandse za ken van Kongo te erkennen. ,.Ik blijf", zei Welbeck. En dat is (voorlopig uiter aard! het laatste woord in deze affaire. De aanvallers poogden Ndele, die het deftige Memlinghotel verliet, naar een Amerikaanse luxe-auto te slepen om hem te ontvoeren.On dertussen gaven zij hem messte ken. Een Amerikaanse zakenman wist Ndele, wiens gelaat droop van het bloed, in het hotel terug te trekken. De aanvallers vluchtten in een vracht auto weg. Militairen van kolonel Mo- boetoe omsingelden later het hotel. Een tiental jonge Kongolezen is na de aan slag uit een café dicht bij het Memling hotel gehaald. Zij moesten plat op hun buik liggen. Schreeuwende militairen schopten enkele van hen in de buik en sleurden hen in auto's, waarmee ze ijlings werden weggevoerd. Niet lang daarvoor werden twee leden van het college van hogi commissarissen, dat een maand geleden is ingesteld, ont voerd. In de Afrikaanse wijk zijn ze weer vrijgelaten. Hardhandig Vroeger in de middag had de gendar- rerie een betoging, die door 300 aan hangers van Loemoemha op touw was gezet, hardhandig uiteen geslagen. De betogers waren het gebouw waar de v.N.-staf voor Kongc zijn hoofdkwar tier heeft, tot op ongeveer honderd me ter genaderd, toen de gendarmen in grepen. Met slagen van hun geweerkolven en gummiknuppels sloegen zij de menigte uiteen. Wie zich verzette werd opgepakt en met handboeien vastgeketend aan een van de jeeps en vrachtwagens waarmee de gendarmen waren aangevoerd. Meer dan tien betogers liepen verwondingen op. De betogers die door de gendarmen werden meegenomen hebben vermoede lijk in de gendarmeriekazerne een nieu we aframmeling ontvangen om vervol gens te worden vrijgelaten. De betogers droegen spandoeken met teksten als ,.Leve de V.N." en „Open het parlement en Loemoemba zal win nen". Dat ondanks deze incidenten de spanning toch iets is verminderd, komt omdat kolonel Moboetoe na een lange conferentie op het hoofdkwar tier van de V.N. heeft verklaard, dat zijn troepen geen geweld tegen de V.N.-troepen zouden gebruiken om Loemoemba in handen te krij gen. Wel zouden zij hem arresteren Vrachtauto's met in totaal een twee duizend man Europese territoriale troe pen, die onder meer met lichte machine geweren zijn uitgerust, reden gisteren de Afrikaanse dorpen binnen, die gele gen zijn rondom de Zuidrhodesische hoofdstad Salisbury en de steden Boela- wajo en Gwelo. Het betreft hier een voorzorgsmaatregel om in het komende weekeinde herhaling van de uitgebreide wanordelijkheden te voorkomen, Avelke zich in het afgelopen weekeinde, met verlies aan mensenlevens, gewonden en grote schade, in Salisbury hebben voor gedaan. Tevoren hadden vliegtuigen in totaal 20.000 pamfletten uitgeworpen, waarin de bewoners van deze dorpen de reden voor deze voorzorgsmaatregel wordt uiteengezet. De territoriale troepen moeten als be schermers optreden van negers, die door rasgenoten worden bedreigd. Afrikanen, die zich bedreigd gevoelen, kunnen een toevlucht zoeken in de posten, die de militairen zullen inrichten. Katanga Katanga heeft om toelating tot de V.N. verzocht, zo heeft de Katangese minister van buitenlandse zaken, Kim- ba. gisteren in New York medegedeeld. Het verzoek om als onafhankelijke staat tot de volkerenorganisatie toege laten te worden, is al op 4 oktober aan Hammarskjoeld gezonden, aldus Kimba. Financiële hulp De V.N hebben vijf miljoen dollar ter beschikking gesteld van de Kongolese regering voor de financiering van de invoer Van dit bedrag is een half mil joen dollar bestemd als dekking van de kosten voor de verwezenlijking van eco nomische projecten, in het bijzonder van publieke werken. Het bedrag dat de V.N. daarenboven hebben gegeven voor de betaling van het leger, is niet bekendgemaakt. De Cubaanse regering heeft gisteren alle banken op Cuba genationaliseerd met uitzondering van de Royal Bank of Canada en de Bank of Nova Scotia. Voorts heeft de regering een wet be kendgemaakt, op grond waarvan 382 maatschappijen met inbegrip van 105 suikerfabrieken in eigendom van Cuba nen worden genationaliseerd. Onder de genaaste ondernemingen bevinden zich verscheidene Amerikaan se ondernemingen, acht spoorwegmaat schappijen, dertien grote warenhuizen, die eigendom zijn van Cubanen, vijftig textielfabrieken, zes fabrieken van ster ke drank, zes fabrieken van geconden seerde melk en zestien rijstbedrijven. De Amerikaanse regering heeft de Verenigde Naties gewaarschuwd voor de mogelijkheid van Cubaanse onlusten die gericht zijn tegen de Amerikaanse vloot- basis Guantanamo. De Cubaanse rege ring. aldus deze officiële waarschu wingsnota, schijnt vastbesloten een inci dent uit te lokken. KROESTJEV en zijn medewerkers heb ben drie auto's ei. een grote hoeveel heid andere goederen in Amerika ge kocht, zoals autobanden, accu's, anti vries, t.v.-toestellen, radio's en een klein apparaat voor airconditioning. DE MINISTER van Financiën is voor nemens ter consolidatie van de vlotten de schuld over te gaan tot de uitgifte van een 4t/2 procent lening groot 350 mil joen gulden tegen een koers van 98'/2 procent. Het prospectus verschijnt bin nenkort, vermoedelijk 21 oktober. FRITZI, de uit het Billy Smart circus ontsnapte zeehond, waarover wij elders in deze editie het een en ander melden is gisterenavond toch nog in de Theems gevangen. Circuspersoneel wist Fritzi te verschalken. EISENHOWER heeft gisteren op het Witte Huis besprekingen gevoerd met vijftien leiders der Afrikaanse landen DE SOVJET-GELEERDE dr. Abram Joffe is op 80-jarige leeftijd overleden. Hij zou de leiding hebben gehad van de laatste experimenten die vooraf gin gen aan de eerste Russische atoombom ontploffing. DE WESTDUITÊ-E grenspolitie langs het IJzeren Gordijn krijgt lichte pantser wagens. DE AMERIKAANSE atoomonderzeeër Patrick Henry is met onbekende be stemming van Cape Canaveral vertrok ken om een aantal proeven met Polaris- raketten te ondernemen. DE PRESIDENT van Liberia, de heer W. V. S. Tubman, heeft gisteren met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan Rotterdam. DE ROTTERDAMSE zedenpolitie heeft j een 23-jarige matroos Dinnenvaart gear- I resteerd. die in Rotterdam Zuid een 21-jarige vrouw haa aangerand. De da- I der werd op signalement gearresteerd. i t Weersverwachting van het K.N.M.I. «InT?? opgemaakt gisteren- I av°"d 23.15 uur- t t r\» iari.n§:en' maar voornamelijk in i ook nog enkele I i voorkomende buien Zwak- I MiJ matige noordelijke wind. "S gra^n Va" 10 t0t 12 J et vv.achting van het Belgisch weer- kundig instituut: nwr het algemeen bewolkte hemel J lil moo,e opklaringen. Lichte da- J hng van de temperatuur, met t v ima van 7 tot 12 graden. i n«H i?\oZ0n 0ndCr 17 46 U- Maan J onder 15.48 u. I?"»"11 np 7 06 u- Zt,n on6er aan 211 u- Maan °n- tier lb.15 u. i JI1a8anudag: Zon °P 7 08 Maan op J Dc eerste vice-premier van dc Sovjet-Unie, Anastas Iwanowitsj iVIikojan, schijnt in ongenade ge vallen te zijn. Hij was niet op het vliegveld Vocknovo bij Moskou, toen daar de TOE 114 met Kroest jev en zijn gevolg landde. Ook toen Kroestjev in april terug keerde van zijn reis door het Verre Oos ten was Mikojan er niet om hem te be groeten, Bovendien komt zijn naam niet voor m de jongste uitgave van geschie denis van de communistische partij van de Sovjet-Unie" dat deze keer over Ar menië handelde. Mikojan. die uit Arme nië stamt, gold altijd als een van de grote mannen in de partij in Armenië. Een lid van het presidium, Demi'ri Polyanski. verklaarde tegenover de pers, dat Mikojan „op vakantie" was Vooral omdat de begroeting van Kroest- lef buitengewoon groots was opgezet, je- schouwt men Mikojans afwezigheid op Voeknovo ais van grote betekenis. Thuis Na een reis van 10 uui en 32 minuten landde Kroestjev gisteren op het vlieg veld bij Moskou. Hij sloeg zich glimla chend en Handenschuddend door het zorg vuldig gearrangeerde welkomstritueel heen. Westerse waarnemers waren echter van mening, dat deze begroeting niet kon worden vergeleken met de spon taniteit, die Kroestjev thuiskomst in september 1959 veroorzaakte, toen de betrekkingen tussen Rusland en Ame rika wellicht het warmst in de ge schiedenis konden worden genoemd. Aan boord van het straalvliegtuig oe- vonden zich behalve de Sovjetrussische premier o.m. ook Gromiko. minister van buitenlandse zaker., de Hongaarse con,- munistenleider Janos Kadar en leiders van de Sovjetrepublikeinen van de Oekraine en W't-Rusiand. Kroestjev heeft na zijn aankomst geen toespraken gehouden. Verwacht werd dat hij binnenkort een .rapport aan het volk" zou uitbrengen, zoals hij dat heeft ge daan na zijn eerste Amerikaanse bezoek. Over de weg van het vliegveld naar de Generaal Larcher, de Argentijnse mi nister van oorlog, heeft zijn ontslag in gediend, dat door president Frondizi is aanvaard. Het leger, dat een krachtige bestrij ding van Peronistische en communisti sche elementen wil, heeft dus zijn zin gekregen. Mikojan: niet ter begroeting van zijn baas aanwezig... S'a£. Yfaron grote welkomstbogen opge richt. De zon die voor het eerst sinds drie dagen onatgebroken regen weer ver scheen gaf het geheel iets feestelijks Glimlachend zwaaide de premier naar de menigte welke langs de weg stond opgesteld. Zij wierp bloemen en ballon netjes naar zijn grote glanzende auto waarmee nij de rit maakte De stad zelf was echter niet versierd met vlaggen en wimpels zoals bij deze gelegenheden vaak het geval was. Zeven Franse rpilitairen kwamen om en vier raakten gewond, toen een leger- konvooi dat arbeiders begeleidde, nabij Blida, ten westen van Algiers, in een door rebellen gelegde hinderlaag liep. Legereenheden zijn uitgestuurd om in die bergachtige streek naar de bende te zoeken. Een Nederlandse straaljager van het type F-84-F Thunderstreak, afkomstig van de vliegbasis Volkel, heeft gisteren op een navigatievlucht boven Duitsland een onder de vleugel bevestigde brand stoftank verloren. Dit vier en een halve meter lange gevaarte maakte zich van het vliegtuig los, toen het optrok uit een duikvlucht. Tijdens de val stroomde de zich er in bevindende kerosine naar buiten en verbrandde in de lucht. De brandstoftank sloeg op een sportveld, ongeveer honderd meter van een woon wijk van het plaatsje Neckarsulm in de grond. Brokstukken er van zijn door Amerikaanse militairen geborgen. De Nederlandse regering heeft middels de Nederlandse ambassade in Bonn haar spijt over het voorgevallene betoond. Bij de luchtmacht wordt een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van het losra ken van de tank. Tv, Lot massanrnrps teeen onee- wel moeten eventuele doodvonnissen In het massaproces tegen onge worden goedgekeurd door het comité veer vijfhonderd vooraanstaand Turkse figuren van het regime- Menderes is gisteren, kort nadat de openbare behandeling op het eiland Yassi was begonnen, de doodstraf geëist tegen oud-presi dent Bayar, oud-premier Menderes zestien voormalige ministers en twintig anderen. Bayar en Menderes staan terecht met het gehele regeringsapparaat van hun democratische partij en worden beschul- digd van schending van grondwet en persvrijheid, misbruik van openbare fondsen, valselijke gevangenhouding van politieke tegenstanders, beperking van de mensenrechten en tal van andere misdrijven. Voorts worden Bayar en Menderes met Fatim Zorloe, die in hun regering minister van buitenlandse za ken was. beschuldigd van het aanstich ten tot de anti-Griekse betogingen te Izmir en Istanboel in september 1955, waarbij vele Grieken de dood vonden en grote schade werd aangericht, als mede van een samenzwering tegen Is- rqet Inonu, de leider van de republikein se oppositiepartij. Het hof bestaat uit negen leden, bur gers zowel als militairen. Er bestaat onder de bepalingen van de tijdelijke grondwet geen mogelijkheid tot beroep, voor nationale eenheid van generaal Gursel, wiens militaire junta in mei de macht overnam. Oud-premier Menderes was zeer ner veus en sprak met zwakke stem. Hij be klaagde zich er over dat hij nu sinds vijf maanden ononderbroken zat opge sloten, zonder dat hij met iemand mocht spreken. Nadat de verdedigers hadden gepro testeerd tegen het feit, dat zij niet in contact met hun cliënten hadden kun nen treden en dat zij niet de beschik king hadden over de stukken die voor de verdediging onontbeerlijk zijn, be paalde de president van het hof, dat alle stukken ter beschikking van de verde digers zullen worden gesteld. Dure hond Ex-president Bayar huilde toen hij werd ondervraagd over de verkoop van een hond die hij van de Af ghaanse vorst ten geschenke had ge kregen en welke hij voor een bedrag ter waarde van 25.000 gulden aan het ministerie van landbouw had verkocht. Hij sprak tegen dat hij dit geld ten eigen bate had gebruikt. Hij had het bestemd voor de bouw van waterwer ken nabij Izmir, Het ministerie had hem gevraagd het dier aan de dieren tuin te geven omdat het aan het Af ghaanse klimaat gewend was en een speciale behandeling nodig had. Het ministerie was bereid hem geld voor de hond te geven. Gisterenavond omstreeks kwart over zeven heeft zich in het gasontvangsta- tion, waar de Staatsmijnen rechtstreeks gas aanvoeren voor het bedrijf van de n.I. Koninklijke „Sphinx-Ceramique" aan de Boschstraat in Maastricht, een ont ploffing voorgedaan. Een onderhouds ploeg van vijf man der Staatsmijnen was bezig met het schoonmaken van filters in het apparaat, waardoor de gasleve ring naar de ovens van de fabriek ge schiedt. De explosie ging gepaard met een grote steekvlam, waardoor alle vijf mannen werden getroffen. De mannen werden naar het ziekenhuis „St. Anna- dal gebracht, waar drie van hen moes ten worden opgenomen, omdat zij ern stige brandwonden hadden opgelopen. De brandweer, die met groot mate rieel was uitgerukt, behoefde niet in ac tie te komen, daar er geen brand was uitgebroken. De ontploffing heeft geluk kig geen al te ernstige materiële gevol gen gehad. Gistermorgen vertrokken per vliegtuig van Soesterberg de Skymasters naar Lo Courtine om daar voor de oefe nende Nederlandse militairen op te treden. Op de trap naar het vliegtuig van boven naar beneden: Karei v. d. Velde, Joke v. d. Burg en Bep Rowold tijdens een afsheidslied. Tijdens de eerste dag van het proces in de zaak van „de mum mie in de kast" heeft de beklaag de mrs Sarah Jane Harvey te Ruthin (Wales) haar onschuld betuigd. De 65-jarige weduwe wordt er van beschuldigd mrs. Frances Alice Knight, die in haar pen sion woonde, in 1940 te hebben gewurgd en haar lichaam in een kast te hebben verstopt. Begin van dit jaar werd het lijk dat volkomen was gemummificeerd ontdeki door haai zoon. toen deze het huis op- nieuw wilde behangen en de muurkast openbrak. De officier van justitie Sir Jocelyn Simon trachtte mrs. Harvey af te schil deren als een koele, berekenende moor denares. Volgens zijn verklaring had mrs. Harvey verteld dat zij mrs. Knigiit op een avond had horen schreeuwen en haar op de grond had gevonden. „Ik vroeg haar wat er gebeurd was en zij antwoordde dat zij vreselijk veel pijn had en liever dood wilde zijn", aldus zou mrs. Harvey hebben verteld „Ik trachtte haar op te tillen en in bed te leggen, maar ik kon niet. Ik kleedde me aan en ging naar beneden, haar op de grond achterlatend. Ik nam een kop thee en toen zag ik dat zij gestorven was. Ik was helemaal alleen in het huis en ik was doodsbang, dus sleepte ik naar de trap af en stopte haar in de lege kast. Ik deed vliegenpapier in de kast en sloot deze af. Ik besef nu dat ik zeer dwaas ben geweest ooor niet te vertellen dat mrs Knight was gestorven. Ik ben sindsdien door een bel gegaan. Ik heb u nu alles verteld en dat is de waarheid". Sir Jocelyn verklaarde dat in mrs. Harveys verklaring iets belangrijks is weggelaten, namelijk ,,de kous die vast was geknoopt als een afbinding om de nek van de dode vrouw". Een bezwarende omstandigheid voor mrs. Harvey is het feit dat zij gedu rende 20 jaar het wekelijkse alimenta- licgeld van mrs. Knight had geïnd tot een totaal bedrag van ruim 2 000 pond De moordaanslag op de leider van de Japanse socialisten, Inejiro Asanoema, heeft overal in Japan grote opwinding veroorzaakt. In Tokio heeft een me nigte van naar schatting 50.000 arbei ders een protestmars door de stad ge houden om de aanslag te veroordelen. In de stoet werden grote foto's van de verslagene, kransen en lantaarns meegedragen. Tientallen miljoenen franken schade is gisteren het gevolg geweest van een fel le brand in een machinefabriek van Cockerill-Ougree in Seraing bij Luik. Voordat de brandweren uit drie plaat sen na twee uur het vuur meester wa ren, waren het kantoorgebouw, een ma chinehal en twee grote tanks met stook olie volkomen in vlammen opgegaan. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting. De fabriek vervaardigde onderdelen van locomotieven en scheepsmotoren. Ofschoon de leden van de Verenigde Naties hadden gehoopt, dat met het ver trek van Kroestjev het geschreeuw en de opwinding over het conflict tussen Oost en West zouden zijn geluwd, heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenland se zaken, Eric H. Louw, gisteren de kwestie nieuw leven ingeblazen door het internationale communisme te beschul digen van het opruien van de negerbe volking in zijn door blanken bestuurde land. Hij sprak van discriminatie in In dia, Noorwegen. Zweden, Liberia en eni ge andere staten. De voorzitter van het Katholiek in stituut voor Volkshuisvesting, de heer J. A. G. Alders, heeft in Scheveningen, bü de opening van het elfde nationale congres van dit instituut, zijn bezorgd heid uitgesproken over de huidige gang van zaken bij de woningbouw. Die bezorgdheid gold het streven der regering, de bestaande woningnood te lenigen door de bouw van meer en goedkopere woningen door de particu liere woningbouw, met gelijktijdige ver mindering van de woningwetbouw en de premiebouw. De heer Alders wilde voorop stellen dat het Katholiek Instituut voor Volks huisvesting nimmer voor de woningwet- bouw een monopolie geëist heeft als het ging om de bouw van goedkopere woningen. Beslissend is niet wie er bouwt en wie er exploiteert, doch slechts wat er gebouwd wordt en tegen welke prijzen het ter beschikking van de woningbehoevende komt. Hij vroeg zich echter af, of onder de particuliere bouwers en exploitanten de animo wel aanwezig is om betaalbare woningen te bouwen en te verhuren voor de laagst betaalden, de categorie waar de woning nood zich het ernstigst doet gevoelen Wel is er een overstelpend aantal aan vragen voor de bouw van premiewonin gen in de categorie A. maar het weinige wat tot dusver uit de praktijk bekend is duidt erop, dat behoudens een enkele uitzondering, de huren van deze wonin gen uitgaan boven die van gelijksoortige woningwetwoningen. De heer Alders had daarom ernstig bezwaar tegen de inhoud van hel adres, dat de Nederlandse Bond van Bouw ondernemers m augustus j.l. aan de raad van ministers heeft gezonden en waarin wordt aangedrongen op dc bouw van 60000 woningen in 1961 in de premie sector. Dit adres geeft zijns inziens blijk van een ernstig gebrek aan inzicht in de werkelijk bestaande woningbehoefte. De categorie woningbehoevenden, die zich geen huishuur van f 60.tot f 85.per maand naar gelang van gemeenteklasse veroorloven kan, is veel groter dan de Nederlandse bouwondernemers blijkbaar veronderstellen. En zeker voor deze categorie zal een oplossing in de woning wetsector gezocht moeten worden. Het zou hem een lief ding waard zijn, zei hij indien het voor 1961 vastgestelde contingent woningwetwoningen verruimd zou zijn geworden. Toch had hij waar dering voor het standpunt van de regering, die tegen de suggestie van de bouwondernemers in, voor 1961 in ieder geval een aantal van 32.500 woning wetwoningen in het programma heeft op genomen. De premier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman, heeft gisteren ver klaard, dat zijn vertrouwelijke bespre kingen met de Indonesische minister van Defensie, Nasoetion, over de ,,kwes- tie-West-Irian zeer bevredigend waren". Het is duidelijk dat Indonesië een vreedzame oplossing van dit „zeer on aangename vraagstuk" wil, zei hij. Mogelijk zou hij, bij zijn a.s. reis naar Canada, de V.S. en Italië, ook Nederland en Indonesië bezoeken voor een „recht streekse benadering". „Wanneer de Verenigde Staten en Ne derland instemmen met mijn plan, denk ik dat wij dit vraagstuk op vriendschap pelijke wijze kunnen regelen", aldus Toenkoe. Ten bate van het Rode Kruis be gint maandag een actie, die de loterij discussie weer zal uitbreiden. Laurens A. Daane n.v. heeft nl. een wedstrijd ontworpen, waarin men met de natuur een kansje kan wagen. Over het hele land zijn een half miljoen plastic bakjes, twee gul den per stuk, met ieder drie bloembollen, verspreid. De koper, in wiens bakje de kleur van dé crocusbollen het eerst zichtbaar is, wordt winnaar van tienduizend gulden. Door de natuurlijke groeiperiode van de bollen zullen de „meldin gen" niet voor 15 januari mogen beginnen. Op die datum mogen de bollen pas aan het daglicht worden blootgesteld. Zodra de bloemkleur zichtbaar is. kan men notaris F. A. de Gelder in Amsterdam bellen. Deze legt dan het desbetreffende bakje voor aan de jury. Mochten een half uur na de eerste melding aan notaris De Gelder an dere bollcngeestdriftigen verschij nen, dan wordt de prijs van tien duizend gulden verdeeld.

de Stem | 1960 | | pagina 1