eerste overwinning kroestjev KN- Toch debat over koloniën in assemblée vrijheid Man trachtte vrouw te wurgen an Studenten in zeer roerig Muizen leefden na ruimtereis FA BLO COMMODORE WWHITE shirts Botersmokkel vrachtwagens met zware I Als Sekou Touré spreekt Chief Whip 89.50-149.50 Nu vuistroffel met grijns op gezich t Koersverandering na moord w np! Einde voor Antwerpse rechtbank LEYGRAAF I Verklaring Franse regering Storingen in telefoonverkeer Wervelwind trof Philippijnen Compromis in Argentinië Soldaat gedood BORONET BORONET BORONET BORONET" BORONET" BORONET BREDA DAGBLAD VOOR ZEELAND Reeks inbraken in midden-Brabant opgehelderd Wisselvallig weer op /9derj 100e JAARGANG No. 23495 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N V. Uitg Mij. Neerlandi» Directeur: E H B Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brun» Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal 1 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt IBureau~v00t^d^ Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Samenwerking tussen gemeente- en rijkspolitie heeft geleid tot opheldering van een groot aantal inbraken die het afgelopen jaar in midden- en oost-Bra bant zijn gepleegd. In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in een pakhuis van de N.C.B. te Olland en een meisjesschool te Gemonde. Als verdacht van deze inbraken werd de 43- jarige L. D. uit St.-Oedenrode aangehou den. Nadat hij had bekend deze inbra ken te hebben gepleegd, bracht het ver dere onderzoek aan het licht, dat hij in een jaar tijd te Boxtel en omliggen de gemeenten ongeveer dertig inbra ken heeft gepleegd, voornamelijk in al leenstaande gebouwen. zoals scholen, pakhuizen, fabrieken en kantoorgebou wen. De buit varieerde van geld tot een totaal bedrag van enige duizenden gul dens. tot allerhande gebruiksvoorwer pen en kledingstukken. Van de goederen die hij de laatste weken had ontvreemd, kon nog een deel door de politie worden achterhaald en in beslag genomen. De Franse premier Debré heeft giste renmiddag de regeringsverklaring voor gelezen voor een in groten getale op gekomen nationale vergadering. De zit ting begon om 17.02 uur en was een uur en twintig minuter later achter de rug Dit de verklaring bleek o.m. dat Frankrijk bleef bij haar eisen om een atoomstrydkracht in het leven te roe pen, en dat het land grotere zeggen schap wenste in de NAVO, Premier Debré zei, dat de NAVO zou moeten worden uitgebreid tot andere gebieden buiten Europa, waar de Wes terse machten belangen te verdedigen hebben. Hij beklemtoonde echter, dat Frankrijk zich een loyaal lid van de verdragsorganisatie voelt en dat het land niet van zins is deze organisatie te ver zwakken. Debré vroeg de oprichting van een wat hij noemde politieke leiding" van de Westerse alliantie. Dit werd gezien als een herleving van De Gaulle's idee tot samenstelling van een ..directo raat", waartegen de kleinere NAVO- landen heftig hebben geprotesteerd. Men verwacht een heftige strijd wan neer het debat dinsdag a.s. begint over de strijdmacht uitgerust met kernwa pens. De Sovjetrussische premier Nikita Kroestjev heeft gis teren zijn eerste overwinning in de algemene vergadering van de Verenigde Naties behaald, doordat de Assemblee heeft besloten het debat te beginnen over zijn eis tot ver lening van onmiddellijke zelfstandigheid aan alle kolo niën. Het was slechts een kleine zege, want de uitslag van de stemming over dit onderwerp kan nog altijd in zijn na deel uitvallen. Het was ook de eerste keer, dat Kroestjev met het applaus van de andere gedelegeerden instemde, nadat de Amerikaanse afgevaar digde Wilcox en de Britse gedele geerde Ormsby-Gore hadden ver klaard, dat er van hun kant geen bezwaar bestond tegen een debat in de Assemblée. Nieuwe hamer De voorzittei van de algemene vergadering Frederick Boland, die woensdagavond de zitting abrupt had verdaagd na een persoonlijke aanval op hem gedaan door de Roemeense afgevaardigde Mezincescoe, ontving een hartelijk applaus toen hij giste renmorgen in de zaal verscheen. Kroestjev gaf een gematigde vuist roffel weg. dit keer echter met een brede grijns op het gezicht. Boland had eer» gloednieuwe voorzit tershamer in de hand, nadat de oude woensdagavond was gebroken toen hij de Roemeense spreker wilde afhameren Dat gebeurde zo krachtig als nog nim mer in de geschiedenis van de V.N. is voorgevallen. De Sovjet-premier verkeeg het woord onmiddellijk na de Amerikaan en de Brit. Hij toonde zich verheugd over de beslissing. ..Ik schud hen de hand", zei hij. ..Ik druk haar. Maar ik zou er een waarschuwing aan toe willen voegen. Dit is slechts een procedurekwestie. U zult eens zien hoe ze zich er straks probe ren uit te wurmen, wanneer we de kern van de zaak gaan bespreken". En hij vervolgde: ..Indien een oorlog uitbreekt, zullen alle volkeren daar onder lijden. Daar om is het noodzakelijk, dat alle mensen de kwestie met gelijkgestemde geesten benaderen, met dezelfde verantwoorde lijkheid, zoals in dit geval van het vraagstuk van de koloniën. Dan pas zal de vrede in de wereld komen". In zijn toespraak tot de assemblée eiste Kroestjev ook nog. dat de Ver enigde Staten hun spijt zouden betuigen over de incidenten met de U-2 en de RB-47-vliegtuigen. Indien zij dit voor de assemblée zouden doen, zou de Sovjet unie onmiddellijk de kwestie laten rus ten, zei hij. Repliek De Amerikaanse gedelegeerde Wads- worth vroeg hierop onmiddellijk het woord en wees het verzoek van de Sovjet-premier van de hand. Terwijl hij dit deed luisterde Kroestjev rustig toe, zonder zijn gebruikelijke roffelconcert ten gehore te brengen. Wadsworth wees er op, dat de V.S. nog altijd van mening waren, dat het RB 47-vliegtuig ongeveer 80 km buiten de grenzen van de Sovjet-Unie was neer geschoten, dat Rusland een onpartijdig onderzoek had verhinderd, en dat men had geweigerd om het internationale Rode Kruis de twee Amerikaanse over levenden te laten bezoeken. „Dit doet de wenselijkheid nog meer uitkomen", zo sprak Wadsworth. „om alle feiten naar voren te halen in de vergadering van de eerste politieke commissie". Kroestjevs voorstel om de vliegtuig incidenten door de algemene vergade ring in plaats van de politieke commis sie te laten bespreken werd later ver worpen Tien landen stemden voor, 55 tegen en 33 onthielden zich. Cuba was de enige niet-communistische staat die voor het Sovjet-voorstel stemde. Zuid- Slavië onthield zich. Na de hervatting van de middagzit ting begon de Sovjerussische premier met te verklaren, dat hij „president Eisenhower uit een stinkend gat tracht te te halen", omdat naar zijn mening de president niet had geweten van de spionagevluchten met het U-2-toestel. Hij zei. dat een onderzeeboot het schip was gevolgd waarmee hij naar de Ver enigde Staten was gekomen. Opnieuw wendde hij zich tot de Amerikaanse af gevaardigden met de woorden: „Als dat schip mijn vaartuig tot zinken had wil len brengen, dan was ik mee naar de diepte gegaan, maar ik had jullie ook meegesleept". Hij besloot zijn rede met de waar schuwing aan de assemblée, dat men zijn voorstellen inzake de ontwapening en zijn plan voor een reorganisatie van de Verenigde Naties moest aanvaarden, of een communistische boycot onder ogen diende te zien. DE ANTWERPSE gemeenteraad heeft het voorstel van b. en w. goedgekeurd tot het plaatsen van een lening van 410 miljoen franken bij het Belgische Ge meentekrediet in het kader van de ver wezenlijking van het tienjarenplan voor de Antwerpse hrven. ANTHONY GREENWOOD is gisteren uit het „schaduwkabinet" van de La- I bourpartij getreden, omdat partijleider Gaitskell volgens hem de partij heeft f verdeeld. IN EEN geschii met personeel over nachtelijke toeslagen gingen de krante uitgevers van de Ierse hoofdstad Dublin over tot sluiting van hun drukkerijen. 23.500 ARBEIDERS van de British Mo tor Corporation gaan korter werken; de produktie van de B.M.C. wordt n.l. met 2000 voertuigen per week beknot. RUIM EEN uur lag gisterenmiddag het treinverkeer tussen Utrecht en Arnhem stil, doordat een tractor op de overweg tussen Ede en De Klomp tegen de paal van een bovenleidingportaal aan kwam. DE VERTEGENWOORDIGER van de werknemers, de heer Chr. Nordberg, is gisteren in Utrecht met algemene stem men gekozen tot voorzitter van het be drijfschap voor de handel in pluimvee, wild en tamme konijnen. Suurhoff be- lid van de BIJ K.B. is de heer J noemd tot voorzitter raad voor emigratie. DE LIBERIAANSE president Tubman is met zijn vrouw in ons land aangeko men voor een kort particulier bezoek aan koningin Juliana en prins Bernhard. DE GEMEENTE Utrecht heeft op haar ontwerpbegroting 1961 een tekort van ruim acht miljoen; de begroting 1960 vertoonde een zelfde kwaal. Weersverwachting van het K.N.M.l. 5 tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: VjirW opklaringen, maar ook Plaatselijk buien. Zwakke tot matige M?vim westeli)ke richtingen.» maximumtemperaturen van 12 tot J m graden. &hl'"A van het Belgisch weer- t Kundig instituut: J Sï?" 1ew-olkte hcmel- afgewisseld m opklaringen en lichte neerslag ™ax'm«mtemperatuur tot 12 graden Vandaag: Zon onder 17.48 uur. Maan onder 15.18 uur. Morgen: Zon op 7.04 uur. Maan op 1.08 uur. Op tal van plaatsen in het zuiden des lands, voornamelijk tussen Eindhoven en 's-Hertogenbosch, en tussen 's-Herto- genbosch en Utrecht, is een vrij ernsti ge storing ontstaan in de draaggolfka- bels van de P.T.T. Het grootste deel van het telefoonverkeer vanuit het zui den met het westen des lands gaat over genoemde kabels. De storing ontstond reeds woensdag en deze heeft zich gis-1 teren nog voortgezet. Niet alleen in het telefoonverkeer, doch ook in het telex- verkeer is vrij ernstige stagnatie ont staan. De oorzaak moet gezocht wor den in het rooien van boomen langs verscheidene wegen, speciaal onder Liempde. Er werden op tal van plaat sen kabels geraakt en door de grote hoeveelheid neerslag van de laatste da gen is er veel water in de kabels door gedrongen. Personeel van de P.T.T. is bezig met de opsporing en het verhel pen van de storingen. De storing tussen Eindhoven en 's-Hertogenbosch is inmid dels opgeheven, die tussen 's-Hertogen bosch en Utrecht hoopt men uiterlijk he denmorgen te hebben verholpen. Ook in de richting Zaltbommel zijn storingen opgetreden, doch deze konden vrij snel (door omleggingen) worden opgeheven. Een wervelstorm, die de codenaam Lola heeft gekregen, is gisteren over Manilla getrokken. Volgens de eerste berichten zijn in dit gebied ongeveer 25 mensen om het leven gekomen. Drie kwart van de Philippijnse hoofd stad staat onder water. De storm, waarin windsnelheden van 130 km per uur voorkomen, trekt nu naar midden- Luzon. Het is de tweede tyfoon in een week tijd die over de Philippijnen trekt. (Van onze verslaggever) Knap speurwerk van twee Utrechtse rechercheurs heeft bin nen drie dagen geleid tot de arres tatie van een, de politie volkomen onbekende jongeman, de 23-jarige opperman G.A.C. van W. uit Soest, die zondagavond in Utrecht ge tracht heeft de 22 -jarige prostituée C. Th. H. S. door herhaalde poging tot wurging van het leven te be roven. Met een bebloed gezicht was de vrouw de politie zondagavond om ongeveer ne gen uur komen vertellen, dat een haar onbekende man. die zij in een café bij de Zandbrug had ontmoet, haar in haar kamer in de Kwartelstraat had getracht te wurgen, door haar de keel dicht ie knijpen. Toen zij bijgekomen was had ij gezien, dat de man haar kleren en mantel zakken doo-zocht. Op haar reactie was hij opnieuw naar haar toegekomen en had haar weer trachten te wurgen. Toen zij andermaal tot bewustzijn kwam, had de man een sjaal om haar keel geknoopt en vervolgens, door openschuiving van het raam .Ie kamer, die op de eerste ver dieping gelegen was, verlaten. Met een goede persoonsbeschrijving, twee knopen en de wetenschap, dat de jongeman een opvallend grijsgroen jack droeg, zijn twee rechercheurs de provin cies Utrecht, Gelderland. Noord-en Zuid- Holland kris-kras doorgereisd, om ten slotte voldoende aanwijzingen te verga- Adve tentie) ren om in Soest tot een arrestatie over te kunnen gaan. Zij troffen de gezoente op een boerderij in Soestduinen, waar hij, zoals gewoonlijk, in zijn vrije tijd aan het werk was. Hij bekende onmiddellijk. Een avondje uit in Utrecht, waarbij hij zeker wel dertig glazen bier had gedron ken, had hem tenslotte in een café doen belanden, waar hij de vrouw ontmoette, die hem noodlottig werd. Van W. is inge sloten en zal binnenkort voor de officier van justitie worden geleid. De Japanse ministerraad, die gis teren bijeen is geweest om de vei ligheidsmaatregelen te bespreken, die genomen moeten worden in ver band met de moord op de socialis tenleider Asanoema, heeft het ont slag aanvaard van minister Jama- saki, die voorzitter was van de commissie voor openbare veilig heid. Jamasaki is vervangen door Hideo Soedo. Premier Ikeda heeft voorts een beroep op de bevolking gedaan om de regering te helpen in haa- strijd voor net behoud van de democratie. Ruim 30.000 studenten en vakbondsle- Drie zwarte muizen die gisteren met een Atlas-raket een ruimtereis hebben gemaakt, hebben deze reis overleefd. Zij hebben, door op 80.000 kilometer afstand te komen van de plaats van lancering, een afstandsrecord gevestigd voor Amerikaanse raketexperimenten met dieren. Het was de eerste maal dat de Atlas „passagiers" meenam. Officieel is bekend gemaakt, dat de muizen in goede conditie zijn. Ze zullen nu Advertentie) sanfor en no-iron! 15.90 met TRU©jU boord-uit-één-stuk President Sekon Tonré van Guinee tijdens zijn rede voor.de algemene vergadering van de Ver. Naties. De jongste militaire crisis in Argenti nië schijnt te zijn afgesloten met een compromis dat neerkomt op een succes voor president Frondizi Officieel is bekendgemaakt dat Fron dizi heeft toegegeven wat betreft som mige der ..suggesties" die zijn gedaan door een groep „opstandige" generaals doch ook bleek uit de bekendmaking dat Frondizi pal stond wat betrof de eis dat een aantal ministers zouden wor den ontslagen en dat het economisch be leid van de president, dat door tegen standers „pro-buitenlands" was noemd, zou worden herzien. ge- Advertentiei 20 STUKS Ft- IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE (Van onze correspondent) PR. uit Bussum heeft geruime tijd op zeer grote voet weten te leven. Thans bromt hij in een Nederlandse gevangenis. De kruik is zolang te water gegaan tot ze brak. Gisteren kon R. in het verdachtenbankje van de Antwerpse Correctionele Recht bank, waar hij had moeten ver schijnen met zijn trawanten niet eens verschijnen. P. R. leverde de „brains" en de fi nancien. Het gevaarlijke werk liet nij door anderen doen Om zoveel mogelijk buiten schot te blijven had hij zelfs tijdelijk zijn verblijf overgebracht naar Offenbach in Duitsland. Als hij „voor zaken" even naar het vaderland over wipte. deed hij dat met een wagen met Duitse nummerplaat, opdat hij nog minder in de kijker zou lopen. Zes september werd niettemin zijn ongeluksdag. Die dag werd aan de grenspost te Wuustwezel een zware vrachtwagen van een Hilversumse fir ma. die gebruikte eierkartonnen ver voerde. nauwkeurig onderzocht: twee ton Nederlandse boter werd blootge legd. De chauffeur, zoon van de eige nares var, de auto, wist vooreerst van de prins geen kwaad, maar toen hij te Antwerpen aan een kruisverhoor on derworpen werd, ging D. T. tot beken tenissen over. Hij verklapte zelfs, dat hij twintig ton boter op clandestiene wijze ovei de Nederlands-Belgiscne grens had gebracht en afgeleverd aan een Belgische zuivelhandelaar K E. cn diens zoon H_ E. te Borselare, een kleine gemeente in Oost-Vlaanderen. P. R„ die in nauw overleg met de Belgische zuivelhandelaar optrad, zoent voor zijn smokkeltochten chauffeurs hij internationale transportondernemingen, die aldus een bijverdienste konden ver werven van 100 tot 130 gulden per reis. Met de eerste chauffeur kwam her rie toen die met tè karige bijverdien ste niet meer tevreden was. Een tweede chauffeur vond het spelletje weldra te gevaarlijk, maar bracht R. in contact met D, T Als tegemoetkoming vanK. voor de behulpzame chauffeur genoot de man oortaan een premie voor iede re smokkelreis die door zijn opvolger met succes werd volbracht. De boter werd bij elkaar gebracht in een opslagplaats te Bussum of langs de „oude haven" te Hilversum. D. T. heelt zeven maal een smokkelvracht over de grens gebracht. Vanuit Wuustwezel hoefde hij slechts een telefoontje te geven naar de caféhouder Van P. langs ?re w£8 Afwerpen-Gent te Lokeren. Van P. begeleidde T. langs eenzame weggetjes naar een hoeve of een schuur te Borseiare of omgeving, waar vader en zoon E. de lading hielpen lossen. De boter werd dan verwerkt en als Belgische boter in de handel gebracht. Deze internationale boteraffaire wordt thans f ehandeld door de Antwerpse Correctionele Rechtbank. Van P. en D. T. verschenen geboeid, vader en zoon E, vrij. R., die door de Nederlandse douane-beambten bij verrassing kon worden gearresteerd bij een trip van Offenbach naar Hilversum en sindsdien opgesloten is, kon niet verschijnen. De Antwerpse douane-inspecteur Huybrachts gal een uitvoerige uiteen zetting over deze smokkelzaak. Ornaat de jongste dagen elementen aan het licht zijn gekomen die wijzen op nog andere vertakkingen, werd verdere behandeling uitgesteld tot 25 oktober per schip naar Cape Canaveral wor den teruggebracht, en daar worden ge observeerd met het oog op de invloed van straling op lange termijn. De lancering had plaats gehad vijf uur nadat een andere Atlas-raket op de luchtbasis Vandenberg in Californië, een minuut na de lancering, ontploft was. De muizen twee vrouwtjes en een mannetje Sally, Amy en Moe" ge naamd zaten in een cilindervormige, beschermde cel voor in de neuskegel van de raket, een vrij nieuw model, oorspron kelijk ontworpen voor het vervoer van een kernlading. Om de muizen heen waren instrumen ten opgesteld, die de straling moesten meten in de bovenlaag van de atmosfeer en in de luimte als de raket op meer dan 1200 kilometer boven de aarde is. Dit gebied staat bekend als de lagere „Van Allen gordel". De neuskegel w>rd op de plaats die men berekend had op geborgen. De bemanning van het bergingsschip ..Coastal Crusaders" zag de neuskegel die een snelheid heeft gehad van meer dan 27.000 km per uur in het water ploffen. Het schip kwam langszij bij net object, dat aan een ballon ging drijven. Duikers gingen aan het werk en spoedig werd de neuskegel aan boord gehesen. De lcgervoorlichtingsdienst deelt mee, dat gisterenmorgen tegen half tien is omgekomen de 20-jarige dienstplichtige soldaat W. van Lent uit Opheusden, die deel uitmaakte van de Nederlandse ge vechtseenheid die oefent bij La Courti- ne. Het ongeluk gebeurde bij Beiccat, waar soldaat Van Lent met de antenne van zijn draagbare radio een hoogspan ningskabel raakte. Advertentie De foto toont hoe gisteren een betoger door de politie stevig werd aangepakt. den hebben gisteren in Tokio roerige be togingen gehouden uit protest tegen de moord op Asanoema. Zij eisten het ont slag van premier ïkeda en van alle ho.te politiefunctionarissen, die belast zijn met het handhaven van de orde. In de loop van de dag hebben zich nog botsingen voorgedaan tussen de politie en leden van de studentenvereniging „Zengakoeren" die „Weg met het minis- terie-Ikeda" schi eeuwden. Verkiezingen Deze moord kan van verstrekkende betekenis zijn voor de betrekkingen van Japan met Amerika, Azië en de overige wereld. Het is vrijwel zeker, dat de dood van Asanoema veel invloed zal heb ben op de komende algemene verkie zingen, die waarschijnlijk in novem ber zullen worden gehouden. Tot dusverre zag het er naar uit, dat de liberale democraten de overwinning zouden behalen en zelfs kans hadden een twee-derde meerderheid in het lagerhuis te verkrijgen Hierin zou echter wel eens verandering kunnen komen door de moord op Asanoema. In politieke kringen in Japan verwacht men. dat de socialisten (die soms de schijn wekken communistisch gezind te zijn), nu een aanzienlijk aantal stemmen van niet-socialistrn kunnen krijgen, waar door de samenstelling van het parlement veranderd zou worden. OP 3 NOVEMBER begint het proces te gen Pierre Lagaillarde, de afgevaardig de uit Algerije die een van de leiders was van de opstand in Algerije in ja nuari. (Advertentie) SWAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN I II HERENKOSTUUMS een internationaal kwaliteitsbegrip. HERENKOSTUUMS in vele beschaafde, moderne dessins HERENKOSTUUMS meesterlijke coupe en afwerking het meest ideale HERENKOSTUUM met 1 jaar schriftelijke garantie, met 1 jaar gratis onderhoud. HERENKOSTUUMS niet duurder dan gewone kostuums n rr u n ii ii HERENKOSTUUMS uitsluitend verkrijgbaar bij: VAN COOTHPLEIN hoek GINNEKENSTRAAT

de Stem | 1960 | | pagina 1