Duitsers maken goedkoop smateriaal A-wapens spoedig gemeengoed HflG Krachtmeting in Frankrijk op til Onthulling van geheim schokt Washington Verdronken land Verdachte raakt steeds meer in de knel I MOORD IN TOKIO Edele daad Troepen van Moboetoe belegeren' Loemoemba DUITSE JEUGD LEERT VERLEDEN KENNEN utfc/ Oostduitse kader vlucht en masse Gesprek van regerings leiders E.E.G. Staatsgeheim, maar.... T.v.-documentaire over „Derde Rijk" KROESTJEV BOND EEN BEETJE IN ARKS beschuit Telegram van Hocres aan de kardinaal De Gaulle contra parlement DAGBLAD VOOR ZEELAND MOORDZAAK-SEVENUM COMPLICATIES OOK PROBLEEM VOOR ONS LAND Wegens inbraken Zeven jongens in arrest Ver! sorting van werktijden in café-bedrijf Vrij koud en buiig KOFFIE Collecte katholiek Thuisfront 100e JAARGANG No. 23494 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E H B Brader Hoofdredacteur: J. J H. A Brun» Redactieraad: J M A C. v Dongen, C. J. v. Hootegern, mr dr A. J J M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P V M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 DONDERDAG 13 OKT. 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal I 8 20 per post - t 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi- ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) J Alleen in de maand augustus J van dit jaar zijn meer fabrieks- directeuren en ingenieurs uit J Oost-Duitsland naar het westen dan gedurende het J gevlucht J gehele voorgaande jaar. j In augustus waren het er totaal 1540. J Aldus het officiële regeringscommu- l niqué „Bulletin" dat woensdag te J Bonn is verschenen. Als oorzaken van de massale vlucht t naar het Westen worden genoemd „de t economische politiek en het commu- nistische regime in Oost-Duitsland. De J fabrieksdirecteuren worden volledig i verantwoordelijk gesteld voor tegen- t strijdigheden en afwijkingen in de economische ontwikkeling van de D.D.R. (Duitse Democratische Repu- t t bliek). J Nu vele fabrieken op deze wijze hun directeuren naar het Westen hebben zien uitwijken, tesamen met het ho- t gere technische personeel onder wie t f ingenieurs, en binnenkort de invoer J van belangrijke grondstoffen uit t West-Duitsland zal worden gestaakt, J beweegt de economie van Oost-Duits- t land zich naar een totale ineenstor- J ting, zo voorspelt het „Bulletin". i f De Franse minister van Voorlieh ting, Louis Terrenoire, heeft be kendgemaakt, dat er binnenkort een bijeenkomst zal worden ge houden van regeringsleiders van de zes landen van de E.E.G. Frank rijk en West-Duitsland zijn het eens over een aantal voorstellen inzake de eenwording van Europa en zij willen met de andere leden van de E.E.G. hierover spreken, aldus Terrenoire. Zal controle op de produktie van kernwapens over enkele jaren nog mogelijk zijn? Dat is de vraag die Washington zich bezorgd stelt, nu door publi- katies in Amerikaanse bladen bekend is geworden dat Duitse geleer- den, in samenwerking met Nederlanders, een goedkoop procédé heb ben ontdekt voor de produktie van uraniuni-235 en voor veirijkt uia- nium, dat voor de fabricage van atoomwapens wordt gebruikt. In Bonn heeft men zich gehaast te verklaren, dat het nieuwe pro cédé dezer dagen tot staatsgeheim is verklaard. Dit neemt echter de bezorgdheid in de V.S. niet weg. De Duitsers namelijk, die geen atoomwapens mogen maken, kunnen rustig hun procédé, dat nog ex perimenteel is, verder ontwikkelen. Immers, zeggen ze, het is louter voor vreedzame doeleinden bestemd. Daar komt nog bij. staatsgeheim of niet, dat er tussen de landen van Eura tom een afspraak bestaat om alle we tenschappelijke vorderingen op het ge bied van atoomenergie uit te wisselen. In Amerika werkte men tot nu toe bij de vervaardiging van uranium-235 met de zogenaamde diffusie-methode. Om splijtbaar materiaal te verkrijgen moet men het onstabiele uranium-235 afschei den van uranium-238. (Van onze verslagegver) Ofschoon de 54-jarige Th. van B. ook woensdag niet heeft bekend dat hij de moord op de 11-jarige Hans Hermans uit Sevenum heeft gepleegd, bestaat er volgens de officier van justitie, mr. W. Uiter- waal, nu geen twijfel meer dat hij de moordenaar is. DRIE FRANSE ministers, die van Staal, van Onderwijs en van Indu trie mogen van De Gaulie met naar de Sov- jet-Ume; de president vindt dit bezoek thans inopportuun". WRAAKGEVOELENS deden R. B uit Broek in Waterland alle boerenkoolplan- ten uit de tuin rukken van een plaats- genoot wachtmeester H. Lassche der Rijkspolitie. Hij had van deze politie man een bekeuring gekregen! DE MULO in Nederland beleeft een wonderlijke bloei". Volgens dr. H. J. lianclman. voorzitter van de Bond van oesturen van chr. mulo-scholen, zijn er nu al meer dan een kwart miljoen mulo- leeriingen, meer dan in welke andere taK van onderwijs ook. NEGENTIEN ETAGES zal het kanto- rcnflatgebouw in Utrecht tellen, met de ouw waarvan men binnenkort begint, tot °?uwopdracht komt van N.V. Wild- scnuts Bouwbedrijf te Utrecht. EEN EPIDEMIE van besmettelijke le verontstekingen heeft in het Bakarige- oieü ten zuiden van Djakarta. 51 sterf gevallen veroorzaakt. Honderd mensen moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. DE GEWICHTSGRENS van baconvar Kens is teruggebracht van 70 op 68 kg verhoog°dVernameprijS *S met dHe Cent Nadat een speurhond dinsdagmiddag tijdens de sorteerproef Van B. al had aangewezen als de man die zeer waar schijnlijk de kolenschop heeft gebruikt, is er woensdagmorgen bij de districts recherche een verklaring binnengekomen van een boer uit Reuver, die zondag 11 september de verdachte met zijn scoo ter heeft gezien op de Peelweg. in de buurt waar Hans Hermans is vermoord Inmiddels heeft Th. van B. wel he kend dat hij de laatste tijd verscheidene zedenmisdrijven met minderjarige kin deren uit Belfeld en omgeving heeft ge pleegd In enkele gevallen was het ge makkelijk te achterhalen welke kinderen dit betrof De verdachte is thans ingesloten op het bureau van de rijkspolitie in Swal- men. De recherche heeft hem woensdag niet verhoord. Dit is opzettelijk gedaan' om hem tot rust te laten komen. Van-j daag zal hij echter weer aan de tand I worden gevoeld. Nu Van B. reeds de zedendelicten heeft bekend, is volgen? de officier van justitie de kans iets ver groot dat hij ook tot een bekentenis komt inzake de moord Intussen is be kend geworden dat de schop, waarmee j de jongen is begraven, het eigendom is van een inwoner uit Tegelen, waar de verdachte vaak op bezoek kwam, o.a. op de bewuste zondag toen zich het drama nabij Evertsoord heeft voltrok ken. Th. van B. heeft vermoedelijk die zelfde zondag de schop bij de man ont vreemd. De centrifuge-methode, die door Duit se en Nederlandse geleerden is ontwik keld, zo wordt gezegd, is ..veel goedko per". Ze belooft bij verdere ontwikke ling een uiterst rendabele produktieme' thode van splijtbaar materiaal ten be hoeve van kernreactors. Zij maakt het evenwel ook mogelijk om zodanig ver rijkt uranium te leveren, dat dit voor de produktie van atoombommen kan worden gebruikt. Vandaar dat men het procédé onmiddellijk tot staatsgeheim heeft verklaard. Volgens een mededeling van de Ame rikaanse senator Albert Gore zouden twintig of meer landen binnen de ko mende vier jaar in staat zijn kernwa pens te vervaardigen als gevolg van de uiterst belangrijke stap voorwaarts" in de produktie van explosieven en brandstoffen, die op het gebruik van kernstoffen berusten. Deskundigen van de Amerikaanse commissie voor kernenergie achten het niet waarschijnlijk, dat het aantal lan den, waar men in staat is kernstoffen in grote hoeveelheden te vervaardigen, onmiddellijk zal toenemen. Zij verklaar den, dat het nieuwe systeem nog in een stadium van onderzoek verkeerde en dat er enige tijd mee zal zijn gemoeid, voor dat men precies weet. hoe effectief de nieuwe methode is. Senator Gore er anderen zijn echter van mening, dat men bij dat onderzoek tenminste ver genoeg is gevorderd am een geweldige complicatie te veroorza ken voor de internationale onderhande lingen over toezicht op atoomwapens. De Duitsers hebben al drie van hun nieuwe gascentrifuge-apparaten ver kocht: twee aan Brazilië en een aan de V.S.. maar deze hebben nog niet de ver beteringen die men thans op het oog heeft. Zij produceren daarom uranium van geringe sterkte. Een deskundige die op de persconfe rentie in Bonn tegenwoordig was, ver klaarde dat het beginsel waarop de ul tra-centrifuge berust. reeds bij alle atoommogendheden bekend was, maar niet de verbeteringen in het procédé. Voor Nederland rijst thans door de Amerikaanse perspublikaties eveneens een probleem, aldus gisteren het Alge meen Handelsblad. Ons land behoort met de V.S. en West-Duitsland tot de drie landen ter wereld, die zich bezighouden met het centrifuge-onder zoek. Dit onderzoek wordt verricht on der leiding van prof. dr. J. Kistenmaker in Amsterdam. Werkspoor houdt zich bezig met de fabricage van de proef- apparaten, de zeer snel draaiende trom mels die met toerentallen van omstreeks 30.000 per minuut, het waardevolle lich tere uranium 235 moeten scheiden van het zwaardere, natuurlijke uranium 238. Ons land. zo vernamen wij gisteren van prof. Kistemaker, is op dit gebied be slist even ver als WTest-Duitsland. Het is verder dan de V.S., waar men slechts met een klein programma bezig is. Prof. Kistemaker noemde de publika- ties in de Amerikaanse pers betreurens waardig. Een al jaren levende grief bij de ka tholieke caféhouders, waarover 2 jaar geleden op het Hocres-congres reeds werd gediscussieerd, is gisteren na de Hocres-vergadering te Utrecht aanlei ding geweest om met algemene stem-j men een telegram aan kardinaal Alfrink te zenden. De letterlijke tekst van dit telegram luidde: ,,De verenigde katholieke caféhouders,' in landelijke vergadering te Utrecht bij-1 een, brengen uwe eminentie haar grote teleurstelling tot uiting over de oneer lijke concurrentie, welke door vele pa rochiehuizen aan de Horecabedrijven wordt aangedaan en verzoeken uwe emi nentie eerbiedig, maar met de meeste aandrang, op de naleving van de door het Ned. episcopaat terzake uitgevaar digde voorschriften nauwlettend toe te zien". De arrestatie, enige weken geleden, van twee jongens, die 's nachts ingebro ken hadden in een benzinestation aan de rijksweg te Muiden, heeft er toe geleid dat nog vijf andere knapen van zeven tien, achttien en negentien jaar konden worden gearresteerd. De jongens hebben zich schuldig ge maakt aan een serie inbraken waarbij hun voorkeur vooral uitging naar ben zine, autobanden en accu's. In twee b.l.o.-scholen te Baarn en Hilversum sta len zij twee bandrecorders met bijbeho rende bandjes ieder ter waarde van f 600. In Loosdrecht stalen zij een boor machine en een radiotoestel en uit een kledingmagazijn te Hilversum kleding en goederen. De goederen konden gro tendeels bij de jongens thuis achter haald worden. De totale waarde van het gestolene wordt op enige duizenden guldens geschat. Op de Hocres-jaarvergadering, giste llen in Utrecht gehouden, is meege deeld dat overeenstemming is bereikt tussen werkgevers en werknemers, over een werktijdverkorting. Deze houdt in 101 werkuren (was 106) in de 14 dagen, met een maximum van 53 (wa« 55) in de week. Het aantal vrije zaterdagen zal dan van 17 tot 13 worden teruggebracht. Tussen beide groepen is ook overeen stemming bereikt over een loonsverho ging van 5 pet. Het wachten is thans op de beslissing van de minister. Ct. J Weersverwachting van hel K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: f t0.' zwaar bewolkt met enkele "uien. In het binnenland overwegend t matige, maar aar. de kunt harde tot j Krachtige noordwestelijke wind. Vrii koud. J Verwachting van het Belgisch weer- Kundig instituut: J ®ewo'k« met opklaringen en neer- I slagvlagen. Sterke wind uit het l noordwesten. Vandaag: Zon onder 17.51 uur 5 0 0°8m"r. Z°" °P 1M UUr' Main »P j Advertentie) coffeïnevrije spaart hart en zenuwen! Importeur: HAG-Verkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem De leider van de socialistische partij in, Japan, Inajiro Asanoema, is woens- dag door een 17-jarige stvdent ge dood, toen hij in een park in Tokio een verkiezingsrede hield. (Zie ook elders in ons blad.) Foto: De moorde naar flinks) heeft zojuist met een dolk toegestoken; het slachtoffer Ina- De Franse regering heeft woens dag gedreigd met de „zweep" van een vertrouwensvotum in een eerste poging om in het op roerige parlement de snel stijgen de weerstand tegen De Gaulle's bewind te breken. De kracht van de dreiging school in het feit, dat indien de regering zou worden verslagen, De Gaulle het parlement zou kunnen ontbinden ca nieuwe algemene verkiezingen zou kunnen uitschrijven, waardoor veie afgevaardigden hun lidmaatschap zou den verliezen. Dit zou het eerste grote conflict wor den tussen de Franse president en het parlement, dat tijdens het tweejarig be staan van de vijfde republiek veel van zijn vroegere kracht (om o.a. regerin gen naar believen naar huis te sturen) heeft verloren. Vele afgevaardigden, toonden zich hier reeds verbitterd over en branden van verlangen om de gene raal te kunnen uitdagen. Strikt genomen gaat de ruzie over het plan om Frankrijk een eigen strijd macht te geven bewapend met kernwa pens. Dit plan heeft zowel van rechtse als linkse groeperingen ernstige kritiek te verduren gekregen. Ook bestaat er echter een stijgende ontevredenheid in het parlement en on der het volk om De Gaulle's onvermogen om de Algerijnse oorlog te beëindigen, om zyn smalende bejegening van de Verenigde Naties en zijn al te zelfstan dige houding tegenover de Atlantische eenheid en een Verenigd Europa. Vandaag moet de Franse premier De- bré voor de Nationale Vergadering de regeringsverklaring voorlezen over de strijdmacht uitgerust met kernwapens en over de algemene politiek. Hij heeft gisteren de president en de andere le den van het kabinet op de hoogte ge steld van de hoofdpunten van zijn be toog. Een zegsman van de regering ont- De gevolgen van de hevige regenval en de noordwester stormen van de laatste dagen beginnen voor talrijke boeren rampzalig te worden. Op vele plaatsen in Zeeland en Noord- Brabant staat het water in de polders zo hoog dat bieten en aardappelen verdrinken. El ders in ons blad kan men daar uitvoerig over lezen. De foto toont een boer op Noord-Beve land aan het werk tussen zijn suikerbieten. Op zondag 16 oktober zal de Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront de tradi tionele grote collecte aan de uitgang van de parochiekerken houden. Het meent thans een bijzonder beroep op katholiek Nederland te mogen doen, om het de stichting mogelijk te maken het normale werk ten behoeve van de geestelijke verzorging van de militai ren blijvend te kunnen uitvoeren, naast de vele grotere objecten, die verwezen- jiro Asanoema tweede van rechts) 'Êjkt moeten worden, zoals o.m. de bouw grijpt naar zijn horst. (Telefoto) uizo1 ing van 8 nieuwe militaire te- hulde gisteren, dat het kabinet reeds overweegt om Debré toestemming te ge ven het vertrouwensvotum aan de be groting voor de kernstrijdmacht te ver binden, indien er ook maar enige kans zou bestaan, dat het parlement zich te gen zou verklaren. De jonge Italiaanse autorenner Giuseppe Faranda. die zondag op de baan te Monza verongelukte, heeft het hoornvlies van zijn ogen bij testament overgedragen aan twee blinden, opdat dezen ziende kunnen worden. In het ziekenhuis van Modena, waarheen het stoffe lijk overschot van Faranda was overgebracht, vond men in een van de zakken van zijn race overall een enveloppe met daarop geschreven: „In geval van dood te openen." In zijn testament had hij beschikt, dal zijn stoffelijk over schot ten dienste zou staan van de wetenschap en het hoornvlies zou worden getransplanteerd op de ogen van blinden. Het testa ment was gedateerd 24 december 195 7 De verschrikkelijke geschiedenis van het Hitlertijdperk zal gedu rende de komende zeven maanden aan miljoenen Duitse televisiekij kers ontvouwd worden in de vorm van een uit veertien episoden be staand documentair programma. Op 21 oktober zal het eerste deel wei den uitgezonden en men verwacht, dat acht a negen miljoen Duitsers het pro gramma zullen zien. Het is getiteld „Het Derde Rijk" De serie is vervaardigd door Hans Hartmann en Hans Bausch en men heeft aangekondigd, dat zij bestemd is voor de „jonge generatie". In een toe lichting op het programma wordt gezegd dat het de jeugd „zal helpen begrijpen wat het vaderland naar de catastrofe heeft gevoeid". Men heeft er reeds dikwijls over ge klaagd. dat de Duitse scholen nauwelijks aandacht besteden aan de Duitse geschie denis van na 1933. het jaar dat Hitier aan de macht kwam Deze televisiedocumentaire zal er toe bijdragen, zo hoopt men, om dat hiaat aan te vullen. Bovendien zal een bro chure, waarin het programma is samen- gevat, naar alle scholen worden gezon- Dit zal dit jaar de tweede maal zijn. at de Duitsers gelegenheid hebben de ware geschiedenis van het nationaal-so- cialisme in beeld te zien. Aan het begin van dit jaar werd de Zweedse film „Mein Kampf" voor het eerst in de Westduitse theaters vertoond en de film bleek zulk een succes, dat zij thans nog te zien ,s. Lie Duitse televisieserie is samenge- steid uit meer dan drieduizend meter «lm en tweeduizend foto's. Elk deel zal vijftig minuten duren. De delen zullen om de andere vrijdag worden vertoond. Het eerste deel is getiteld ..De greep naar de macht". Volgens de inleiding zal net tonen, hoe Hitier zijn macht beves tigde en hoe hij, van het begin af deze macht misbruikte en geweld boven recht stelde. In Leopoldstad is een impasse ont staan tussen kolonel Moboetoe en het politieleder van de Verenigde Naties. Patrice Loemoemba bevindt zich nog steeds in zijn residentie, waar de troe pen van de Verenigde Naties nog altijd de wacht houden. De zwaargewapende mannen van kolonel Moboetoe blijven echter in de buurt en hebben de weg naar Loemoemba's residentie afgeslo ten. Intussen bestuderen kolonel Moboetoe en Justin Bomboko, voorzitter van het college van hoge commissarissen, de si- Kroestjev heeft gisteren ietwat ingebonden na de donderspecch die hij in de nacht van dinsdag op woensdag in de Verenigde Naties afstak en waarin hij verklaarde dat Rusland raketten produceert „alsof het worstjes zijn". Na een onderhoud tussen de Sovjet premier en de Australische eerste mi nister, Menzies, vroeg een journalist aan Kroestjev of hij zijn standpunt in zake ontwapening intussen had gewij zigd. De Russische leider liet zijn bril en zijn zakmes zien: „Dit zijn alle wa pens die ik heb". Het zakmes openend voegde hij er aan toe: ..Gelooft u. dat men hiermee een grote zak zou kunnen opensnijden?". Daarna haalde hij aan tekeningen tevoorschijn die hii had ge maakt met het oog op de rede. die hij woensdagmiddag in de algemene verga dering zou uitspreken. „Dit zijn mijn wa pens. Het zijn wapens tegen de bewape ning". (Voor de geruchtmakend? rede van Kroestjev zie elders in dit blad). tuatie en bereiden zij hun volgende stap voor. Moboetoe en Bomboko zijn woedend over de houding, die jegens hen in de Verenigde Naties wordt aangenomen. Zij zijn van mening, dat door de Ver enigde Naties hun wet verkeerd is ge ïnterpreteerd door slechts één clausule hieruit toe te passen. In de ogen van Moboetoe en Bomboko is Loemoemba schuldig, omdat hij getracht heeft met behulp van buitenlandse machten van het land een dictatuur te maken. Moboetoe en Bomboko zullen waar schijnlijk hun oud' tactiek weer toepas sen, die zij gebruikten vóór Loemoem ba's beruchte uitval op zondagavond, toen hij door dronken politiemannen werd begeleid. Zij hebben het plan hem zodanig te bewaken, dat hij als het ware een gevangene in zijn eigen huis is en hij met niemand in contact kan komen. Ondertussen trachten Moboetoe en Bomboko velen van Loemoemba's aanhangers tot hun zienswijze te beke ren. (Adveitentie) Wij in Brahanl en Zeeland eten

de Stem | 1960 | | pagina 1