Wij gaan door, zegt premier De Quay Drie doden bij botsing te Stampersgat Loonmotie-Burger verworpen Dambreuk dreigt rampgebied in Ernstige nederlaag Gaitskell voor DUITSE JONGEMAN TARTTE POLITIE HUG BESTELAUTO TEGEN B.B.A.-BUS I TOTOBELEID ZO RUIM MOGELIJK Derde lustrum van Vrouwelijk Jeugdwerk Broer van Loemoemba in arrest ARKS beschuit UA^/ Overstromingen Frankrijk Geen voorrang verleend Vreemde zaken in New York DAGBLAD VOOR ZEELAND En weer eens Nieuw-Guinea NIETS NIEUWS ZAKELIIK Labour tegen kernwapens Plaatselijk enige regen Vorderingen met het onderzoek in vergiftigingszaak Na vuurgevecht overmeesterd Verkeersveiligheid Ministers voor coördinatie van activiteiten Ramp met Elcclra kostte 61 levens ik wil Bolletje/' KOFFIE 100e JAARGANG No. 23488 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. j Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor-God, Koningin en Vaderland paiïMaU 0? Stent DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8.20 per post - 1 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi. ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt ^u-cau voor de 7— mi^en: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureauvoor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) REGERING WIJKT NIET VOOR SOCIALISTEN (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beerman zal, zo heeft prof. De Quay gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, met zijn totovergunnin- genstelsel proberen zo dicht mogelijk de regeling te benaderen, die in het (ver worpen) toto-ontwerp was voorgesteld. Artikel 3 van de loterijwei, dat on der meer voorschrijft, dat prijzen alleen in goederen mogen worden uitgekeerd, vormt hierbij een sta-in-de-weg. Op zo kort mogelijke termijn zal worden na gegaan wat daaraan te doen is. Bij dit beraad zal het voorstel van prof. Rom- me worden betrokken om de beperken de werking van artikel 3 door wetswijzi ging weg te nemen. (Zie ook elders in dit blad). Andere belangrijke mededelingen van prof. De Quay kunnen als volgt worden samengevat: 1. Het kabinet acht uit een oogpunt van algemeen huisvestingsbeleid een verdere huurverhoging noodzakelijk Over de datum en omvang van die nieu we huurverhoging moet nog een beslis sing worden genomen. 2. Het kabinet overweegt bij de ko mende Europese verkiezingen de kies gerechtigde leeftijd op 21 jaar te stel len. Deze leeftijdsgrens (thans 23 jaar) zou men ook wel willen aanhouden voor de Nederlandse verkiezingen, doch daar voor is grondwetswijziging nodig. Met een bijeenkomst in „Esplanade" te Utrecht vierde gisterenmiddag het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk in Ne derland haar derde lustrum, waarbij vele kerkelijke en wereldlijke autoritei ten aanwezig waren. Tijdens deze vie ring droeg mej. M. H. C. Vendrik haar functie als nationaal voorzitster over aan mej. B. C M. J. Twaalfhoven. Na het optreden van een kinderkoor tje roemden een aantal sprekers het beleid van mej. Vendrik, die nu mede werkster van het landelijk centrum voor Katholieke Actie in Amersfoort zal worden. In haar afscheidswoordje dankte zij alle aanwezigen; hierna was er nog een receptie in dc hal van Esplanade". Het kabinet is niet van plan voor socialistische pressie te wijken. „Zo lang de meerderheid ons haar vertrouwen blijft schenken, zullen wij onze werkzaamheden naar best vermogen voortzetten", verklaar- (Van onze parlementaire redacteur) minister-president der Tweede Kamer la de De Quay gisteren bij de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer. De vraag, of het kabi net dient te verdwijnen zal de regering uitslui tend van het oordeel ten afhangen, zei prof. De Quay. Hij gaf daar mee te kennen, dat het kabinet niet van plan is, zich veel aan te trekken van de an ti-De Quay-liberalen in de Eerste Kamer. Uit de vriendelijke woorden van prof. Romme (KVP), prof Oud (VVD), dr. Bruins Slot (AR) en dr. Tilanus (CH) mocht prof. De Quay opmaken, dat hij in de Tweede Kamer inderdaad op een behoor lijke meerderheid kan rekenen. Toch gelukte het mr. Burger (PvdA) door middel van een loonmotie iets van die meerderheid af te knab- beien. nieuwe beleidslijn hebben geïntroduceerd, die internationalisering van het Nieuw- Guinea-vraagstuk zou betekenen. Mr. Burger doelde daarbij op de verklaring van mr. Luns, dat Nederland bereid is, zijn bewind te onderwerpen aan het voortdurend toezicht en de controle der V.N. Na een dergelijke verklaring kun nen we ons nooit meer onttrekken aan een eventuele uitspraak van de V.N. over de termijn, die wij voor de opvoeding tot zelfbeschikking willen aanhouden, riep mr. Burger uit. Deze motie verlangde goedkeuring van tussentijdse loonsverhogingen, indien zij zonder prijsverhogingen tot stand kun nen komen, er sprake is van een lang durig contract en dit contract minstens een jaar van kracht is geweest. Welis waar werd de motie met 66 tegen 48 stemmen verworpen, maar ondanks de waarschuwing van de minister-president dat er een nieuwe loongolf uit zou voort komen, die tot overbesteding zou moe ten leiden, gingen toch drie anti-revolu tionairen en één CH-er (allen figuren II.,,n CNV' met de PSP en de CPN achter mr. Burger staan. Het verdere loonberaad wordt er voor de regering niet gemakkelijker door. Ook op een ander gebied probeerde mr. Burger enige verwarring te stich ten. Volgens hem zou minister Luns dinsdag j.l. in de Verenigde Naties, spre kende over Nieuw-Guinea. een geheel Wij hebben geen enkele beslissingsbe voegdheïd uit handen gegeven, betoogde echter prof. De Quay. „Minister Luns heeft niets anders gedaan dan een beves tiging geven van ons Nieuw-Guinea-be- leid.". Niets nieuws" was ook het oordeel van prof. Oud (VVD), Dr. Bruins Slot (AR) en dr. Tilanus (CH). Prof Romme (KVP) liet zich evenwel iets voorzich tiger uit. De doelstelling van ons beleid is door de rede van minister Luns niet veranderd, betoogde hij, maar er is wel sprake van een nieuw middel om dat doel te bereiken. PROCES-VERBA AL is opgemaakt naar aanleiding van een brandje onder het tongewelf van dc zoldering van de ruim zeven eeuwen oude kerk in Delft. Voor j het snijbranden had men geen toestem- ming van b. en w. gevraagd. DE VERDEDIGER van Eichman, dr hervatnis, heeft een onderhoud gehad me' de Israëlische procureur-generaal Hausner. IN ENGELAND hebben dieven weer eens een grote slag geslagen: een be- Van 300.000 gulden verduisterden /ij mt de brandkast van een machinefa briek in Derby, terwij] de ruim 2000 ar- heiders van de nachtploeg niets van de explosie hoorden door het lawaai van de machines. DE ROTTERDAMSE zeeman S. R.. die de moord op „Tijger Annie" pleegde met oeniilp van een nylonkous is nu door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot iie en een half jaar plus terbeschikking stelling van de regering. De rechterzijde en de liberalen konden zich overigens geheel akkoord verklaren met de nog eens door prof. De Quay ver duidelijkte doelstelling van het Nieuw- Guinea-beleid, te weten opvoeding tot zelfbeschikking in versneld tempo. De minister-president onderstreepte op nieuw, dat Nederland bereid is hierbij internationale hulp te aanvaarden mits het zelfbeschikkingsrecht voor de pa- poea's gegarandeerd blijft. Het cocktail-incident? De minister president trok het boetekleed aan ,Ik weerspreek niet, dat ik onverstandig heb gehandeld" en daarmee was de kous af. Wat de reis van de „Karei Doorman" naar Japan betreft, vertelde prof. De Quay nog, dat Japan zelf reeds in 1957 het initiatief tot een Nederlands vloot- bezoek heeft genomen. „Juist daarom heeft de Japanse weigering de regering buitengewoon onaangenaam getroffen." De verdediging van prof. De Quay van het regeringsbeleid was niet vervat in een briljant, meeslepend betoog, maar zakelijk was er weinig op aan te mer ken. Dat verdroot de oppositie. Keer op keer probeerde men de minister-president door interrupties van zijn stuk te bren gen. Kamervoorzitter Kortenhorst greep tenslotte in. (Zie vervolg pag. 3) Tiet congres van de Engelse so cialistische partij, dat te Scarbo rough over de defensiepolitiek heeft beraadslaagd, heeft tegen het ad vies van Gaitskell in, met 3.303.000 stemmen voor en 2.896.000 tegen een resolutie van Frank Cousins aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de Engelse socialistische partij moet streven naar afschaf fing van de kernwapens door En geland. Toen de uitslag van de stemming be kend werd, ontstond er groot rumoer. De aanvaarding van Cousins' resolutie bete kent een grote nederlaag voor Labour- leider Hugh Gaitskell, die zelf de opstel ler van het defensieprogramma van La bour is. Hierin wordt gesteld, dat Enge land terwille van de Navo, maar boven dien voor zijn eigen verdediging moet kunnen beschikken over kernwapens, de waterstofbom niet uitgezonderd. Frank Cousins, voorzitter van de „Amalgamated Engineers Union" en woordvoerder van de georganiseerde werknemers, heeft reeds enkele malen verklaard, dat En geland het voorbeeld dient te geven van een ontwapening en zijn kernwapens moet afschaffen. Eergisteren was een mo tie aangenomen die bepaalde, dat het jaarcongres van de socialistische partij de politiek van Labour voor wat de be- ginselpunten betreft, diende te formule ren. De scheuring die door de tegenstelling GaitskellCousins was ontstaan, heeft in de nu aanvaarde motie zijn uitdrukking gekregen. Gaitskell zei voor de stemming de mo gelijkheid niet te willen uitsluiten, dat het in werkelijkheid niet gaat om de de- Advertentie) DE NEUTRALISTISCHE Laotische re geling van prins Soevanna Phoema heeft een delegatie van vier man benoemd voor onderhandelingen met de pro-com- munistische Pathet Lao-opstandelingen. ^^GESTREKTE gebieden in India worden vele oogsten door zwermen sprinkhanen bedreigd; er is een zwerm van ruim dertig kilometer lengte gesig naleerd. HET PROCES tegen de leiders van het voormalige Turkse bewind van Mende- res zal op 14 oktober worden geopend. De wateroverlast van de laatste da gen en de overstromingen in het mid den van zuid-Frankrijk hebben de stuwdammen in het overstromingsge bied ongewoon zwaar belast. Uit vrees voor dambreuk zijn woensdag acht dor pen ontruimd. De meeste zorg wekt de toestand van de 55 jaar oude Chante- grelledam nabij Gueret. In één zijde van deze 15 meter hoge muur is een scheur ontstaan. In totaal zijn er in het overstromings gebied 29 grote en kleine stuwdammen die alle onder abnormale druk staan. Een herhaling vrezend van de ramp van Fréjus heeft de prefect van het depar tement Correze de evacuatie gelast van de acht dorpen in de vallei achter de dam. De bevolking van deze dorpen, enkele duizenden mensen, is naar hoger gelegen terrein overgebracht. De overstromingen die maandagavond begonnen zijn inmiddels veel minder ge worden en op vele plaatsen liggen al leen nog uitgestrekte modderpoelen, waaruit de ruïnes van vernielde hui zen steken. In Brive zijn 5000 mensen dakloos geworden. De dreiging van het water heeft zich thans naar de grote rivieren verplaatst. De Rhóne stond bij Avignon woensdag ochtend bij het gevaarlijk peil en ook elders zijn uitgebreide voorzorgen ge troffen. Door het uitvallen van een groot deel der verbindingen is het moeilijk een juist beeld van de schade te vormen en ook omtrent het aantal slachtoffers heeft men nog geen zekerheid. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken gaf woensdag zeven doden op, maar men meent dat zeker vijftien mensen het le ven hebben verloren. I Brive lijkt vooralsnog het zwaarst ge- 'troffen gebied. Daar zijn grote gaten Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- l l avond 23.15 uur: J Bewolkt met plaatselijk enige regen. l Overwegend matige wind tussen l zuidoost en zuidwest. Middagtempe- ratuur iets lager dan gisteren Verwachting van het Belgisch weer- l kundig instituut: J Bewolkt met enige opklaringen en plaatselijk regen. Lichte wind uit het J zuiden. Vandaag: zon onder 18.06 uur. Maan op 19.09 uur. Morgen: zon op 6.50 uur. Maan on- 5 der 9.27 uur. Een beeld van het voornaamste plein in Tulle. Een bestelwagen is bijna ge heel door het water verzwolgen. in de straten gevallen en storten nog steeds huizen in doordat de funderin gen door het water zijn ondermijnd. De burgemeester heeft zijn gevluchte bur gers aangeraden de eerste 24 uur geen ongekookt water of ongewassen groen te of fruit te gebruiken. De elektriciteitsvoorziening is. door dat het water de centrale onder wa ter zette, geheel uitgevallen. De stad Aubusson krijgt alle noodzakelijke voor zieningen uit het oefenkamp La Cour- tine, waar Nederlandse militairen voort durend in de weer zijn. De bakkerij werkt er op volle toeren om Aubusson van brood te voorzien. Wij in Brabant en Zeeland eten fensiepolitiek van Labour maar om het leiderschap van de partij. „De plaats om daarover te beslissen is echter niet hier maar in de parlementsfractie", zei hij. „Ik zou niet één dag leider willen blij ven wanneer ik het vertrouwen van mijn collega's in het parlement had verloren" Er ontstond enige beweging in de zaal toen Gaitskell vroeg of „wij eenvoudig een dergelijk besluit kunnen accepteren en plotseling pacifisten, neutralisten en mee lopers kunnen worden." Kolonel Moboetoe heeft Louis Loe-| moemba, een broer van premier Patri- i ce Loemoemba, huisarrest opgelegd om- j dat hij, als minister van Sociale Zaken in de Oostprovincie van Kongo, pogin-| gen heeft gedaan om onrust te zaaien. Tevens heeft hij twee hoge officieren van de Kongolese gendarmerie, die be kend stonden als Loemoembisten, laten arresteren. Een woordvoerder van de V.N.-staf te Leopoldstad heeft eerst woensdag of ficieel bevestigd dat zondag j.l. 36 ka- detten van het Kongolese leger, die in Engeland een militaire opleiding zou den krijgen, op het vliegveld van Leo poldstad zijn tegengehouden. Dit hield verband met de resolutie van de Veilig heidsraad, welke militaire bijstand aan Kongo, die niet door de Verenigde Na ties geregeld wordt, verbiedt. Tevens werd meegedeeld dat onder toezicht van de V.N. en onder de dage lijkse leiding van de Marokkaanse ge neraal Kettani een militaire academie zal worden geopend voor de opleiding van Kongolese officieren. Kolonel Mo boetoe was zeer verontwaardigd toen hij van dit plan hoorde. „De beslissing van de Verenigde Naties, waardoor ik gedwongen word een militaire acade mie te openen, vertoont grote overeen komst met kolonialisme", zei hij. (Van onze verslaggever) Eén moment van misrekening of te laat overzien van de situatie heeft woensdagmorgen bij Stam persgat geleid tot een zware bot sing tussen een autobus en een voor personenvervoer ingerichte bestelauto. Twee van de vier inzittenden van de bestelauto overleden kort na de bot sing; een derde persoon overleed en kele uren later in het ziekenhuis te Roo sendaal. Een vierde inzittende wordt daar thans verpleegd. Hij liep een her senschudding, een beenbreuk en tal van kneuzingen op. Het ongeval had plaats op de kruising Rijpersweg - St. Antoi- nedijk waar de Rijpersweg als voor- rangsweg is aangeduid. Slachtoffers waren de 40-jarige be stuurder van de bestelauto C. P. van Oers uit de Oranjeboomstraat te Breda, gehuwd en vader van twee kinderen; A. L. Bastiaansen uit de Mastbosstraat te Breda, 32 jaar, gehuwd en vader van een kind; M. Jongcnelen, wonende op het Gors te Hoeven, 35 jaar, gehuwd en vader van een kind. De in het zie kenhuis Charitas te Roosendaal opge nomen persoon is de heer F. J. Don kers uit Teteringen. Genoemde personen waren werkzaam bij het aannemers- en bouwbedrijf W. Winters te Breda. Zij waren met de be- (Van een onzer verslaggevers) In opdracht van de officier van Jus titie heeft de politie te Utrecht meege deeld, dat het onderzoek in de zaak te gen mevr. van M., in verband met het raadselachtige overlijden door vergifti ging van haar echtgenoot, goede vor deringen heeft gemaakt. De verdachte heeft weliswaar geen verklaring afge legd, die een volledige bekentenis in houdt, maar de bewijzen zijn voor haar toch wel uitermate bezwarend. Het ligt alleszins voor de hand aan te nemen, dat de verdachte t.z.t. in een observa tiekliniek zal worden opgenomen, mede gezien het feit, dat zij voor het overlij den van haar echtgenoot reeds onder behandeling van een psychiater is ge weest. Een 17-jarige Duitser, die al eerder was beschuldigd van een poging tot brandstichting in de synagoge van het Duitse stadje Ainberg, heeft slag ge leverd tegen 100 politiemannen voor hij zich eindelijk gewonnen gaf. De politie deed het volgende ver haal: Roland Hoffmann had met zijn drie jaar oudere broer ruzie gekre gen over een diefstal van geld uit de ouderlijke woning. Hij verliet het huis, dreigend „het hele gezin koud te maken". Korte tijd later keerde hij terug met geweer bij zich, en schoot zijn broer in het been. Daarna vlucht te hij naar de bossen in de omgeving, O met de politie op zijn hielen. Roland vuurde verscheidene malen op de po litie. doch miste steeds. Hij hield zich een nacht in dc bossen schuil. De vol gende ochtend werd ontdekt dat hij op vis in een vijvertje schoot. De eige naar van het terrein vroeg om ophel dering. Zonder aarzeling richtte Ro land zijn geweer op de man en schoot driemaal. Het slachtoffer werd ernstig gewond. Toen de politie van Amberg van de ze misdaad op de hoogte was gesteld, werden 100 zwaargewapende agenten uitgestuurd om een drijfjacht te be ginnen. Hoffmann slaagde er in zijn huis te bereiken cn ging naar de zol der. Toen zijn achtervolgers het huis naderden, begon hij te vuren door een reet in het dak. Toen de politie een machinegeweer in stelling bracht en daarmee begon te werken, gaf Hoff mann zich gewonnen. (Van onze Haagse redactie) Op de eerste zittings-dag van de Euro pese conferentie van ministers van ver keer (C.E.M.T.) waaraan door 17 Europese landen wordt deelgenomen is door de raad van ministers gespro ken over problemen der verkeersveilig heid. Met name in gesproken ovêr een aan tal aanbevelingen, die door een com missie van deskundigen in een rapport waren uitgewerkt. De 2-aad van minis ters nam voorts het besluit om ten be hoeve van een meer efficiënte werk zaamheid een inventarisatie te laten opmaken van alle organisaties en ac ties, die ter bevordering van de ver keersveiligheid door overheid en parti culieren in het leven geroepen zijn. Op ministersniveau zal men dan later be spreken of en hoe men al deze activi teiten kan inpassen in een groot kader. Door de verkeersministers is ook ge sproken over vaststelling van maten en gewichten voor vrachtauto's. De minis ters hebben op dit punt naar voren ge bracht hetgeen in de diverse landen wordt nagestreefd. Bij deze inventari satie van verlangens is men er echter niet toe overgegaan aan een bepaald standpunt de voorkeur te geven. M.a.w.: het voorstel van geen enkel land heeft gezegevierd. Er hebben zich woensdagochtend geheimzinnige ondergrondse ont ploffingen in New York voorge daan. Grote riooldeksels werden tot de vijfde etage van de gebou wen in de lucht geslingerd waar door gevels schade opliepen; op verschillende plaatsen viel de elek trische stroom uit waardoor onder grondse treinen tot stilstand kwa men en liften vol mensen in de ko kers in de wolkenkrabbers bleven steken; gasbuizen sprongen open en op verschillende plaatsen moest de brandweer ingrijpen om begin nende branden te blussen. Men heeft nog geen verklaring van de verschijnselen kunnen ge ven. Zo was de situatie na het ongeluk, waarbij drie mensen het leven lieten. De beschadigingen aan de bestelauto zijn duidelijk waarneembaar, de auto bus werd aan de rechter-voorzijde be schadigd. stelwagen op weg naar Steenbergen waar ze aan de bouw van de kerktoren werkten. De botsing had plaats om ongeveer kwart over zeven. Vanuit de richting Oud-Gastel naderde een B.B A.-bus van de lijn Roosendaal-Fijnaart. Op hetzelf de moment naderde van rechts de be stelauto. Beide voertuigen reden met behoorlijke snelheid. De B.B.A.-chauf feur W. R. zag plotseling de bestelauto zonder vaart te minderen het kruispunt naderen en kon een botsing, ondanks krachtig remmen, niet meer voorko men. De bestuurder van de bestelauto moet de bus ook pas op het laatste moment opgemerkt hebben. Met een hevige klap kwam de rechtervoorzijde van de auto bus tegen de linkerflank van de bestel auto, waarvan d" laadbak iets buiten de cabine uitsteekt. De bestelauto werd geheel weggedrukt, schoot door de vaart schuin naar rechts en kwam even voorbij het kruispunt onder aan de dijk weg terecht. De autobus, waarin behal ve de chauffeur nog twee passagiers ge zeten waren, kwam juist voor het dijk- talud dwars op de weg tot stilstand. Chauffeur en reizigers liepen geen ver wondingen op. Onmiddellijk schoten de bewoners van de ter plaatse staande directiekeet van de bruggebouw te hulp, evenals men sen die op weg waren naar hun werk. Dc naast de bestuurder gezeten heer Bastiaansen bleek evenals dc heer van Oers uit dc cabine te /ijn ge slingerd en werd zwaar gewond in de grasberm aangetroffen. In de laadruim te trof men dc heer Jongcnelen aan, terwijl de heer Donkers versufd onder het lichaam van Jongenelen lag. Zijn toestand is, naar we woensdag middag vernamen, vrij redelijk. Bij het ongeluk met een verkeersvlieg tuig van het type Lockheed Elcctra te Boston, waarvan we gisteren in het kort melding maakten zijn 61 mensen gedood. Elf personen konden gered worden. Het ongeluk gebeurde kort nadat het toestel was opgestegen van het vliegveld Logan. Het stortte neer in de haven van Boston. Aan boord van het vliegveld bevonden zich zeer geheime documenten. Zij wer den aanvankelijk vermist, maar later deel de de FBI mee, dat zij terecht waren. 'Advertenties) coffeïnevrije spaart hart en zenuwen! Importeur: HAG-Verkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem

de Stem | 1960 | | pagina 1