ijf IULST China in V.N.-anders geen ontwapening Schreeuwende ruzie met Spanjaard Weg over eerste Deitadam (door Zandkreek) geopend Henderson zag een schone droom vervliegen NS KROESTJEV DREIGT IN VER. NATIES Huwelijk Boudewiin- Fabiola op 15 december Dertien intellectuelen in Parijs aangehouden ren 55.- 100 ct. schotel it Appeltaart voor K. NOG NOOIT ZO DRUK. Twee winnaars in Slem-toto Als gevolg van „manifest 115,- 129,- stie DAGBLAD VOOR ZEELAND Niet in de notulen Lijkje van Hans Marbus gevonden j HAPJE ETEN Prof. Jansen Afsluiting van Oosterschelde voor 1978? EER.DER Plaatselijk regen WEEMOED Walter Flegel vrijgelaten Drie kinderen uit brandend huis gered DE KONING KOMT NIET OP DE BRUILOFT Plcinta-affaire Dr. Drees: geen 10.000 gulden per maand Kardinaal Fictta overleden op-,secrets in de goot 12 5.AU 0.J5 0.47 0.45 imiliefles 0.56 i 3.15 3.85 5.65 .f 5.00 3.15 4.90 HELE of HALVE Je echte, 40 ct. 99 ct. 55 ct. ct. NU 39 ct. NU 99 ct. 62 ct. NU 50 ct. ct. NU 35 ct. ct. NU 65 ct. dan bovenstaande ens 12 Gulden en jdele woorden zijn! schappen gratis en HULST ips platenspeler onverslijtbare ïantnaald. aaisn.elheden ips automatische enspeler 5-toercnwisselaar. Service TEL. 2967 100e JAARGANG No. 23485 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi. Directeur: E. II. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, q j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 MAANDAG 3 OKTOBER 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal t 8.20 per post f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Mevrouw Virginia McCleary, die volgens de directeur van het post- districts Luiing (Texas) iemand is. ,,die altijd allerlei dingen naar al lerlei mensen stimrt", heeft za terdag voor een angstig halfuur tje gezorgd door premier Kroestjev een pak te sturen met een appel taart en een briefje erin. Het pak was omwikkeld met grauw pakpapier. Het adres van dé Russische ambassade aan Park Avenue stond erop. Maar dat ivas nu juist de moei- lijkheid. De Amerikaanse geheime dienst kon zich niet indenken dat iemand Kroestjev een stuk gebak zou zenden. Er werd groot alarm gemaakt, het pak werd zolang in een plantsoen neergelegd, alle ver keer werd stopgezet in de directe omgeving en de „bommenploeg" van de New Yorkse politie kwam in actie. De appeltaart werd vervolgens 1 in een zwaar gepantserde auto, be- mand met twee vrijwilligers van de bommenploeg, naar een arse naal buiten New York gebracht, waar de beste deskundigen van de New Yorkse politie de doos met de allergrootste omzichtigheid openden. De taart zag er prachtig uit Het koninklijk paleis te Brussel heeft bekendgemaakt, dat het hu welijk tussen koning Boudewijn en Dona Fabiola op 15 december a.s. gesloten zal worden. Verdere bijzonderheden over de plech tigheden zouden later worden bekend gemaakt. De Spaanse hoofdstad bereidt zien voor op de ontvangst van de toekomsti ge koningin der Belgen. Dona Fabiola de Mora y Aragan wordt morgen in Madrid verwacht. Zij heeft m België vertoefd, sinds koning Boudewijn twee weken geleden bekendmaakte, dat hij zich met de Spaanse gravin had ver loofd. Men verwacht dat de Spaanse regering vandaag zal proclameren dat de dag van de aankomst van de aanstaande vorstin een dag van vreugde moet zijn. Dona Fa biola zal van het vliegveld Barajas naar het Onafhankelijkheidsplein rijden, waar zij het middelpunt zal zijn van bijzondere plechtigheden. Zolang zij in Madrid is, zal Fabiola een naam die al twee weken lang el ke dag in elke Spaanse krant voorkomt verblijf houden in het hoofdstedelijk paleis van de familie, in het hartje van de stad. Geen gesprek over ontwapening als coniniunisliscli-China wordt uitgesloten van het lidmaatschap der Verenigde Naties. Met dii dreigement heeft zaterdag premier Kroestjev van de Sovjet-Unie in de Assemblee der V- N. getracht, de kwestie inzake de toelating van rood-China alsnog op de agenda te krijgen. Kroestjev, die voor de tweede maal de algemene ver gadering toesprak, wond zich tijdens zijn rede meer en meer op. Op een gegeven moment stond hij met zijn vuist te zwaaien naar de Amerikaanse afgevaardigde, Wadsworth. Hij deed ook een aanval op de Spaanse regering. „Amerika zei hij. „onderhoudt wel vriendschappelijke betrekkingen met Franco, de beul van het Spaanse volk". Dit was te veel voor Franco's afgevaardigde, die Kroestjev luidkeels van repliek begon te dienen. De twee trachtten elkaar te overschreeuwen. Het werd een tumult van jewelste. Voorzit ter Boland moest lang en hevig op tafel timmeren. Toen de Spanjaard naar het spreekgestoelte beende om Kroestjev van repliek te dienen, liep de Sovjet-premier, rood van kwaadheid, de zaal uit. ..Zolang de Chinese volksrepubliek de haar rechtmatig toekomende plaats in de Verenigde Naties niet heeft ingeno men". zei Kroestjev, „is het onmogelijk de omstandigheden te scheppen waaron der oprecht onderhandeld kan worden over een oplossing "N'n het ontwape ningsprobleem". ,,En zo er al een overeenkomst inza ke de ontwapening wordt bereikt, zou die dan geldig zijn zonder China?" Kroestjev sprak op hoge toon de voor zitter toe. „Wat zou er van de Verenig de Naties terechtkomen als China niet wordt toegelaten en wij, de socialistische landen, ons uit de V.N. terugtrekken en als wij onze eigen V.N. zouden organi seren, alleen voor de landen die er lid van wensen te worden? Dit zou het graf van de Verenigde Naties worden". Toen Boland hem tot de orde riep, wegens het gebruik van onparlementaire taal. en opmerkte dat de grievende woorden van Kroestjev uit het officieel verslag zouden worden geschrapt, riep de Sovjet-premier uit dat „het kadaver naar de hel geslingerd moest worden", hiermee doelend op nationalistisch- China. De permanente Amerikaanse afge vaardigde Wadsworth verklaard, dat de V.S. tegen toelating van Peking zijn. niet wegens het in China heersende politieke stelsel, maar wegens de „agressieve en oorlogszuchtige" houding van dat land Hij zei dat overal langs de grenzen van China de vrede wordt verstoord of be dreigd. Hij herinnerde er aan, dat Pe king wegens zijn optreden in de Ko reaanse oorlog door de algemene ver gadering is veroordeeld en dat deze ver oordeling nog steeds van kracht is. Voorts sprak hij over Tibet, waar de Chinese communisten een traditioneel onafhankelijk gebied met een leger on derdrukken. Tenslotte werd de vergadering ver daagd zonder dat men tot een beslissing over de toelating van communistisch- China was gekomen. De vergadering wordt vanmiddag hervat. met de Britse premier, Harold MacMil- lan. en de Australische premier Robert G. Menzies. In een gezamenlijk commu niqué deden Eisenhower en MacMillan een beroep op de Assemblée der Ver enigde Naties om aan het werk te gaan en ,,een ware vooruitgang te maken met de problemen waarvoor zij is gesteld, in het bijzonder dat van ontwapening". Het lijkje van Hansje Marbus uit Sit- tard is zaterdagmiddag in een grindgat van de Oude Maas te Stevensweert ge vonden. Het 2,5-jarig jongetje werd op donderdag 22 september vermist en alle nasporingen, waarbij zelfs enkele hon derden militairen van de garnizoenen van Roermond en Maastricht werden ingeschakeld, bleven vruchteloos. Met stelligheid kan nu worden aangenomen, dat het kind in de Geleenbeek te Sit- tard verdronken is. Kroestjev heeft zaterdagavond nog een suggestie verworpen, dat hij zal toe stemmen in een ontmoeting van presi-i dent Eisenhower door zijn eis inzake j een Amerikaanse verontschuldiging overl het incident met het U-2 verkennings vliegtuig te laten vallen. Toen hij zondag op het Russische bui tenverblijf te Glen Cove een gast president Nkroemah van Ghana uit liet, veroorzaakte hij groot gedrang on der de toegesnelde verslaggevers en fo tografen door de woorden: „Ik heb u wat te zeggen". De persvertegenwoor digers vochten om een goed plaatsje en toen iedereen hem vol verwachting aan keek, verklaarde de Russische leider: „Ik ga een hapje eten". President Eisenhower heeft gisteren in het Witte Huis besprekingen gevoerd (Van onze verslaggever) Terwijl een koude wind in de najaars regen over de Zeeuwse wateren joeg, heeft Laterdagi.Hdr1 p om zes uur de' commissaris van de koningin in Zee-I land, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot de weg geopend over de Zandkreekdam,1 de eerste Deitadam die is voltooid. De cirer. 300 genodigden (autoriteiten van rijk, provincie, gemeenten en water schappen met hun dames) zijn lachend, maar huiverend en verscholen onder kleurige paraplu's over de nieuwe weg tussen Noord- en Zuid-Beveland gewan deld, nadat de commissaris met een druk op een knop het dek van de brug over de grote schutsluis in de dam had neergelaten, 's Avonds leek de dam op rijksweg 13, duizenden Zeeuwen reden over de gloednieuwe weg, in auto's, op brommers en fietsen. Helemaal compleet is de verbinding overigens nog niet, de aansluitende nieuwe provinciale wegen zijn nog niet helemaal klaar, onder meer vanwege een slepende onteigeningsprocedure met een Noordbevelandse boer. Het mocht koud zijn, het programma te omvangrijk voor een middag zodat men al gauw enkele uren op het tijd schema achter was geraakt de vreug de was er niet minder om. Reden was niet enkel dat de eerste Deitadam een feit was, (een historisch feit, zei ieder een geïmponeerd), men juichte ook om het gerief dat de dam alle dag zal bren gen: deed men er tot dusver ongeveer twee uur over om van Goes naar Kort- gene te geraken, thans is de reistijd teruggebracht tot twintig minuten.... Voor het voormalige eiland Noord-Beve land (met een teruglopende en veroude rende bevolking) zagen de burgemees ters A. A. Schuit van Kortgene en J. van Halst van Wissekerke, een nieuwe toekomst gloren. De commissaris van de koningin zei: Dit is één van de vier in Zeeland ge wenste verbindingen. We willen nog een vaste oeververbinding over de Wester- schelde naar Zeeuwsch-Vlaanderen, een over de Oosterschelde naar Schouwen- Duiveland (G.S. denken aan een brug), en een naar Tholen. PRESIDENT Eisenhower wordt morgen 0 jaar. Hij mag zich dan de oudste pre sident noemen in de geschiedenis van de Verenigde Staten. TWEE vrouwelijke studentjes van de Eastman School of Music in Rochester (V.S.) zijn zaterdag aangehouden omdat zij het instituut wilden opblazen. In hun kamers vond men 300 pond explosieven. i PRINS ALBERT van België en prinses Paola zijn voor een bezoek van vier da gen in San Francisco aangekomen. 70.000 LEDEN van de Internationale Unie van Elektriciteitsarbeiders in de V.S werkzaam bij de General Electri, hebben gisteren opdracht gekregen in staking te gaan. EEN RECHTER in Fontainebleau (Fr.) heeft zaterdag een verzekcringsinspec- teur tot 600 nieuwe francs boete veroor deeld omdat hij geen W.A.-verzeke ring voor zijn auto had afgesloten. MEJ. TRIX WEVERS uit Rotterdam is i voor de derde achtereenvolgende maal Nederlands kampioene machineschrij- ven geworden. Weersverwachting van het K.N.M.I. lot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Vrij veel bewolking met plaatselijk i enige regen en minder hoge mid- I dagtemperaturen. Matige tot vrij I krachtige wind insstn -nidoost en zuidwest. Vandaag: zon onder 18.14 uur. Maan op 17.48 uur. Morgen: zon op 6.45 uur. Maan on- der 5.51 uur. Proi. Pil. Jansen, hoofdingenieur-di recteur van dc Deltadienst, verklaarde een bewonderaar te zijn van jhr. De Casembroot: U ruimt zo gemakkelijk obstakels op. Sprekend over de dam in de Oosterschelde, die volgens het Delta draaiboek klaar moet zijn in 1978, zei hij dat rijkswaterstaat hoopt deze eerder te leggen dan geprojecteerd is. De vaste verbinding door de Zand kreek is niet een gedachte van de laat ste tijd. Dat bleek ook al uit hetgeen de commissaris had gezegd. Op 4 juli 1934 schreef de Vereeniging dc Noord bevelandse Brug over de verbinding al een brief aan G.S. van Zeeland. De pro vincie werd lid van het brugcomité. Op 8 mei 1940 werd de brug aanbesteed de oorlog stak een spaak in het wiel, aldus M. J. Arcnthals, voorzitter van het brugcomité (dat nog bestaat). Naast de vreugde was er weemoed. Het sterkst was dit te beluisteren, nadat de veerboot „Noord-Beveland" te Kort gene had afgemeerd na de laatste vaart van Wolphaartsdijk op de Zuidbeveland- se oever. De muziek blies de Marche Funèbre van Chopin, de commissaris rouwde om de verdwenen romantiek. Dit afscheid noemde hij tragisch, voor het bootpersoneel zou hij trachten an dere banen te vinden. In Kortgene is het feest (want dat was het toch), verder gevierd met een de- filé, een receptie van het provinciaal bestuur, een diner, concerten en een machtig vuurwerk. (Van onze correspondent) De zon scheen en de entreeprijs was opgeheven. Iedereen die wil de kon nu Noord-Beveland gaan ontdekken. Nog nooit zijn er op dit vriendelijke gewezeneiland zo veel verkeersopstoppingen geweest als zondag. De weg van Kats naar Katseveer die naar Goes wordt doorgetrok ken heeft allure en kon de enorme drukte gisteren nog net verwer- I ken. De landelijke polder- en dijk- wegjes zijn echter niet berekend op meer dan een of twee paarde- krachten. Het Noordbevelandse eiland is uit zijn isolement verlost. De toe risteninvasie. het aantal nieuwsgie rigen uit de naaste omgeving was gezien de drommen fietsers ook zeer groot en de plezierig verbaas de gezichten van de eilandbewo ners wezen er op hoe deze eerste Delta-verbinding gewaardeerd wordt. Midden op de dam genoten de vele bezoekers van zon, water en het machtige zicht op de Schelde en de Bevelanden. Aan het Knm- perlandse strand leek het midzo mer, Mensen in strandkleding, rijen auto's, een vol terras bij hotel Kamperduin. Nu de ene dijk gereed is, had dc andere, die in Ï9S1 Kamperland met Veere zal verbinden, ook veel belangstelling. Het bungalowpark daar ,,De Banjerd" groeit harder en harder. En men praat over de kortste weg naar Veere, die uiter aard over Noord-Beveland gaat, alsof er niet een maar twee dam men liggen. Toen de eerste mensen over de dam waren volgden er heel wat meer De Stem-toto is er voor de eerste maal in het nieuwe voetbalseizoen uit. En ditmaal waren het maar liefst twee personen, .die alle uitsla gen goed wisten te voorspellen. Zy delen samen de inzet van f 175.-. De gelukkigen zijn: S. Dufournee, Lceu- werikstraat 84 te Breda, en S. Stof- meel, Abeelstraat 81 te Breda. De volgende week is de nieuwe inzet f 50.-. De Argentijnse politie heeft de 48-jarige Walter Flegel losgelaten, nadat vinger afdrukken hadden uitgewezen, dat hij niet de ex-nazileider Martin Bormann was. De politie in Mendoza had een serie vingerafdrukken, die in 1932 gemaakt waren en die bewezen dat Flegel dat jaar uit Chili Argentinië was binnengekomen. Flegel werd door de directeur van het bouwbedrijf waar hij werkt, Guller- mo Clausen, van het politiebureau afge haald. Hij verklaarde goed behandeld te zijn. En dat was dan nummer drie Een Belgische achterhoedespeler kopte de bal, maar in de verkeer de richting! Doelman Seghers greep er ondanks een formidabele wanhoopssprong naast. Het rumoer in Frankrijk over dc ver klaring die een groep intellectuelen heeft afgelegd aangaande de politiek in Algerië, is in 't afgelopen weekeinde nog toegenomen. De politie ging namelijk over tot de arrestatie van dertien per sonen, uitgevers en publicisten, die zich Zaterdagavond brak brand uit in café ..Dc Plins' te Oisterwijk. Dc gastvrouw vierde haar verjaardag en bij het bak ken van iets extra's sloeg dc vlam in de pan. Dc woonruimte van het pand stond spoedig in lichterlaaie. De brand greep zo snel om zich heen, dat de bo venverdieping geheel uitbrandde. Ook de bovenverdieping van het daarnaast gelegen pand, waai de familie Van E. woont, brandde uit. Buurtbewoners wisten dat de ouders van de familie Van E. afwezig waren cn door het intrappen van een raam wist een buurjongen de drie slapende kin deren uit de brandende woning te red den. Een Belgisch meisje heeft we kenlang een stadje van 17.000 in woners in Kentucky in rep en roer gebracht door haar aankon diging, dat zij op 1 oktober met een Belgische graaf zou trouwen jn dat de bruiloft door nieman"! minder dan koning Boudewij zou worden bijgewoond. Mej. Lutgarde de Beusscher verdween echter een week voor het huwelijk zou plaats vinden, uit Henderson, waar iedereen zich aan het voorbereiden was op het huwelijk van het jaar". Zij is nu in Washington opgedoken, waar z' haar intrek bleek te hebben genomci in een hotel voor vrouwen. De 23-jarige jongedame weigerde ni iets naders te zeggen over de huwc lijksplannen behalve dat het haar eige zaken waren. Lutgarde had in hoge kringen va Henderson rondverteld, dat zij met ec graaf Jacques des Ormes zou huwei Zij vertelde er zelfs bij, dat haar vei loofde adviseur was van de Belgisch monarch en dat zijne majesteit de bru ioft zou bijwonen. De redactie van de „Evansville Press oen in Henderson verschijnend blad belde het paleis te Laekon op, ivaai men van geen graaf des Ormes vist en waar men zei, dat, indien hij echt be stond,, hij beslist geen adviseur van de koning was. Lutgarde, wier zuster in Henderson woont, liet een briefje achter, waarin zij verklaarde, dat haar verloofde in Kongo was gewond en dat zij naar zijn ziekbed in België zou vliegen, maar >p tijd terug zou zijn om de Algemene Vergadering der Verenigde Naties deze veek in New York bij te wonen. Sinds zij haar huwelijksplannen in lenderson had rondgebazuind, tierde et kleine plaatsje aan de Ohio als Mo- aco, toen dit vorstendom zich voorbe eldde op 't huwelijk van prins Rainier et Grace Kelly. Er werden feesten gegeven waar mej. 3 Beuscher koningin van het bal was. 'e plaatselijke modistes beleefden een fukke tijd. Men vocht om een uitno- :ging voor de bruiloft en keek met fgunst naar degene, die reeds een in- •itatie had gekregen. Nu echter is er twijfel gekomen in ve ie harten. achter liet veelbesproken „manifest" hadden geschaard. Acht van hen werden zaterdagmiddag alweer vrijgelaten. De vijf anderen wor den nog vastgehouden. In het manifest verklaarden vorige week de schrijver Jean Paul Sartre en een groot aantal andere bekende figu ren in Frankrijk, onder wie Frangoise Sagan en Simone de Beauvoir, dat zij dienstweigering van Fransen in Algerië niet als ongeoorloofd beschouwden. De dertien jonge intellectuelen wer den gearresteerd bij een razzia op de kantoren van de tijdschriften „Esprit", ..Verité et Liberté" en ,,Les Temps Mo- dernes". Intussen heeft het syndicaat van Fran se acteurs geprotesteerd tegen maatre gelen van de regering. Zij noemden een besluit „ongrondwet telijk" waarin het toneelspelers, schrij vers, zangers en andere artiesten, bene vens technici die het manifest getekend hadden, verboden werd op te treden voor de nationale radio en televisie. Naar verluidt zou premier Dcbré een schrijven hebben gericht aan de Groot kanselier van 't Legioen van Eer en hem in overweging hebben gegeven leden te schorsen of te royeren die het manifest ondertekend hebben. Een nationale organisatie van vetera nen heeft zich achter de politiek van de regering geschaard en een demonstratie georganiseerd bij de Are de Triomphe om de slachtoffers van de Algerijnse re bellen te eren. De linkse Franse leraar in de filoso fie, Francis Jeanson, die ervan beschul digd werd de leider te zijn van een on dergrondse organisatie van Fransen en Algerijnen, is zaterdagavond door een Parijse militaire rechtbank bij verstek tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Naar aanleiding van berichten In de buitenlandse pers, als zou dr. Drees. die zitting heeft in de commissie van intern onderzoek bij Unilever, een salaris van circa 10.000 gulden per maand ontvan gen, heeft dr. Drees desgevraagd aan U.P.I. meegedeeld, dat hij ..geheel onaf hankelijk wenst te staan van de Unile ver in de huidige omstandigheden". Dr. Droes verklaarde, dat hij destijds door dr. Paul Rijkens is aangezocht lid te worden van de commissie. ,,Ik heb dadelijk ja gezegd, omdat ik van mening was, hier nuttig werk te kunnen doen. Toen men van de zijde van Unilever ech ter financiële regelingen Voor het te ver richten werk ter sprake bracht, heb ik dit nadrukkelijk afgewezen", aldus dr. Drees die hieraan toevoegde, dat hi.i „on der de gegeven omstandigheden dit wel zeer ongebruikelijk achtte". Dr. Drees zei, dat Unilever had mee gedeeld: ..Over eventuele vergoeding kan nadat het werk gedaan is, nog wel ge sproken worden''. Kardinaal Giuseppe Fietta, die In no vember 77 zou zijn geworden, is zater dag in zijn geboorteplaats Ivrea, in noordwest-Italië, aan een hartverlam ming overleden. De overledene werd in 1906 priester gewijd. In december 1958 werd hem de rode hoed verleend. Door zijn overlijden is de sterkte van het college van kardi nalen tot 82 verminderd. Kardinaal Fietta was lid van de con gregaties voor de oosterse kerk. voor de verbreiding van het geloof, het con sistorie en voor buitengewone kerkelijke zaken. Een stapel geheime documenten ls za terdagavond gevonden in een straat ui Soho, de Londense wijk van nachtclubs. De vinder, een particuliere detective, zei. dat de zeven' bladen papier, die met „geheim" gemerkt waren, klaarblijkelijk betrekking hadden op geleide projectie len. HENRY SAINT John Philby, de beken de ontdekkingsreiziger en Arabiëken- ner, is te Beiroet aan een hartaanval overleden. Hij was 73 jaar. f

de Stem | 1960 | | pagina 1