OPZEGGING WEST-OOSTDUITS HANDELSAKKOORD Eis Bonn: in Berlijn en naar West-Berlijn vrij verkeer Beerman-toto aanvaard 9 oktober geen toto Neutraal" beroep op Ike en K. Loemoemba richt zich tot V.N. Industrievestiging in west-België Goede vangst politie Milaan Flegel is Bormann niet Televisie-omroepsters anders dan anders EERSTE TEGENZET WESTEN: Westen achter Adenauer Impasse te New York Moboetoe gaat gewoon door i Ook langs „Gent-Terneuzen DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe naam cognac uit Nederland voor Dezelfde middagtemperaturen W aarschuwing van Castro ÏOOe JAARGANG No. 23484 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lynen). Postgiro 278841 Sf cm ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal 8.20 per post - f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi. ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) V Het bestuur van het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken heeft in zijn gis teren in Den Haag gehouden openbare vergadering bij verordening bepaald, dat met ingang van 1 september 1961 de namen „vieux", of „eau de vie" zullen kunnen worden gebruikt bij het aandui den van Nederlandse cognac. Van Fran se zijde is bepaald, dat na 1 september 1961 de naam „cognac" niet meer zal mogen worden gebruikt voor die cognac die niet in Frankrijk is vervaardigd. De distillateursorganisaties in Nederland hebben het bestuur van het Produkt schap medegedeeld, dat zij het voorne men hebben dc naam „vieux" te gaan voeren voor Nederlandse cognac. Illl West-Duitsland heeft besloten (le handelsovereenkomst met Oost-Duitsland te beëindigen. Dit geschiedde gisteren na een buitengewone kabinets vergadering, waaraan door de voorzitters van alle in het parlement vertegenwoordigde partijen is deelgenomen. (Van onze Haagse redactie) Ondanks hun ernstige bezwaren tegen een beperkte toto hebben dc Nederlandse Sportfederatie en het Comité Sportprijsvragen gisteren avond besloten de „Beerman-toto te aanvaarden. Men aanvaardt deze beperkte toto maximumprijs 50.000 aan goederen, maximum- inzet 2 om een totoloos tijd perk ten nadele van de sport te voorkomen. Tevens hoopt men dat regering en Staten-Gcneraal spoe dig op bevredigende wijze het toto- vraagstuk zullen oplossen. Oin technisehe redenen echter zal zon dag 9 oktober in ieder geval een totoloze zondag moeten worden. In een communiqué van de N S.F. en het Comité Sportprijsvragen werd de be slissing nader toegelicht. Het communi qué zegt o.m. „dat dit besluit niet im pliceert dat geen zeer ernstige beden kingen zouden bestaan tegen de nieuwe beperkingen waaraan de nieuwe toto wordt onderworpen. Ondanks bezwaren heeft men echter gemeend de gestelde voorwaarden noodgedwongen te moeten aanvaarden om het gevaar van een toto loos tijdperk in het belang van de sport te vermijden". Uit een mondelinge toelichting van de heer Feith. voorzitter der N.S.F.. bleek voorts nog, dat de vergunning die thans ia] worden aangevraagd in ieder geval langer dan negei. weken geldig zal zijn. Voor de regi tratie van de deelnemers aan de voetbalpool ook een eis van minister Beerman zal men gebruik mogen maken van de bestaande re gistratie der K.N.V.B. In goederen Wat de toekenning van de prijzen be treft: toekomstige prijswinnaars van de voetbalpool zullen het recht krijgen om binnen een bepaalde termijn ter waarde van de door hun gewonnen prijs goede ren te kopen. Geld of geldswaardige papieren krijgen de prijswinnaars be slist niet in handen, evenmin mogen zij van de gewonnen prijs geldswaardige papieren kopen. Meer vergunningen? Na het besluit van gisterenavond rest t.a.v. de toto nu nog een open vraag: mogen alléén de N.S.F, en het Comité Sportprijsvragen n.i een vergunning aan vragen? De heer Feith moest bekenden, dat dit niet pertinent door de minister ge zegd is. Het lijkt er veeleer op dat thans door iedere vereniging of particu lier een aanvraag kan worden inge diend. OP BORNEO zijn in het gebied van Ka- poeas 25 dorpelingen omgekomen. Door inwoners van een naburig dorp waren zij, nadat hun oogst vlam had gevat, in een hinderlaag gelokt. VAN EEN hoogte van 200 meter is op de Londense zweefclub een zweefvlieg tuig neergestort. De instructeur en zijn leerling vonden de dood. TE CHICAGO is een 32-jarige vrouw aangehouden die elf maal getrouwd was zonder ooit te zijn gescheiden. Zij trouwde bij voorkeur met militairen die overzee dienden, waardoor zij van de Amerikaanse staat ettelijke toelagen ontving. BIJ HAARLEM zijn gisteren drie wa gens van een „vuilnistrein" ontspoord Er was alleen materiële schade. HET AANTAL doden tengevolge van de wanordelijkheden te Benoee in het noor den van Nigeria is tot 14 gestegen. Er zijn 87 gewonden. MAO TSE TOENG. de leider van de Chinese communistische partij, heeft gisteren Ferh..t Abbas, hoofd van de voorlopige regering van de Algerijnse Republiek", ontvangen. Weersverwachting van het K.N.M I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Veel bewolking en tijdelijk regen vooral in het zuiden en midden van het land. Krachtige tot matige oos telijke wind, geleidelijk afnemend. Ongeveer dezelfde middagtempera turen. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Zwaar bewolkte hemel, afgewisseld met opklaringen en regenvlagen die omveersachtig kunnen zijn. Iets warmer, met een maximumtempe ratuur van 16 graden. Vandaag: zon onder 18.18 uur. Maan op 16.50 uur. Morgen: zon op 6.42 uur, zon onder 18.16 uur. Maan op 17.21 uur, maan "ider 3.22 uur. Maandag: zon op 6.44 uur. Maan on der 4.37 uur. De overeenkomst is „voorlopig*' per 31 december opgezegd. De Westduitse regering is bereid tot nieuwe onderhandelingen over de handel tussen Oost- en West-Duits land. Bonn wil trachten in een eventuele nieuwe handelsovereen komst een toezegging van Oost- Duitsland opgenomen te krijgen over vrij verkeer in Berlijn en naar West-Berlijn. Het was gisteren de laatste dag, waar op het verdrag per 31 december kon worden opgezegd Het akkoord is gc sloten in 1951. Enkele dagen geleden ze: de minister van economische zaken. prof. Erhard, clat de interzonale handel voor zijn land .wei nig betekenis had. West-Duitsland ont ving goederen die het niet nodig had. maar die Oost-Duitsland elders niet kwijt kon. Hij zei toen. dat de handel met Oost-Duitsland slechts om één reden in stand werd gehouden, namelijk on de vrijheid van Berlijn en de vrije toe gang tot die stad te beschermen. Voor dit jaar was de waarde van Ae goederenuitwisseling op 2.3 miljard mark vastgesteld De opzegging vormt volgens waarne mers het antwoord op de verkeersbelem meringen van Oostduitse zijde en tevens de eerste Westelijke reactie op de Rus sische nota van 27 september, die een breuk betekende met de viermogendhe- denovereenkomst van 1946 over de status van Berlijn. Bij het sluiten van de huidige over eenkomst in 1951 was van Oostduitse zijde een clausule van de hand gewezen met betrekking tot vrij verkeer in Berlijn en naar West-Berlijn. Allen akkoord De Westduitse regering heeft zich voor haar huidige stap van tevoren van de steun der Westelijke mogend heden verzekerd. Op de kabinetszitting was ook bur gemeester Brandt van West-Berlijn aanwezig, alsmede de tweede voorzit ter yan de socialistische partij, Her- bert Wehner, op wie enkele dagen geleden door Bondskanselier Ade nauer scherpe kritiek is geleverd. De socialistische partij acht de maat regelen van de regering gerechtvaar digd, aldus verklaarde de partijvoor zitter Ollenhauer. West-Duitsland leverde op grond van de huidige overeenkomst vooral staal en walsprodukten en chemische artikelen. Oost-Duitsiand bruinkool en landbouw- produkten. West-Berlijns aandeel in de invoer uit Oost-Duitsland beliep in het afgelopen jaar 130,7 miljoen mark, waar van voor 61 miljoen mark levensmidde len. De leveranties van West-Duitsland aan Oost-Duitsland bedroegen in 1959 ongeveer 1,08 miljard mark. Dc Argentijnse minister van bin nenlandse zaken, Vitolo, heeft in Buenos Aires meegedeeld, dat de in Zarate gearresteerde Duitser Martin Bormann niet is. Hij voegde hieraan toe, dat de zaak- Flegel ook wel Fleguel of Flejer ge noemd echter nog niet is opgelost. Er zijn nog tegenstrijdige berichten over de wijze waarop Flegel zijn rechterarm heeft verloren. Men is nog bezig met de controle op zijn verleden. De werkgever van Flegel, het bouw bedrijf Claussen, een Duits-Argentijnse firma, liet via een onderdirecteur weten, dat Flegel in november 1944 tot het be drijf was toegetreden. Hij had toen een politie-identificatiebewijs laten zien, wat in Argentinië gelijk staat met een werk vergunning. Volgens de onderdirecteur was Flegel op 12 november 1912 in Pegelin in de provincie Koeningsberg in Oost-Pruisen geboren. Hij had zijn vrouw in Argen tinië ontmoet. India, Zuid-Slavië, de Verenigde Arabische Republiek, Indonesië en Ghana hebben bij de algemene ver gadering van de Verenigde Naties een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld, dat Eisenhower en Kroest jev hun overleg her vatten. De introductie van deze resolutie waarvan afschriften aan Eisenhower en Kroestjev zijn gezonden geschiedde door Soekarno in de loop van zijn rede, die. zoals elders gemeld, niets nieuws bevatte. Nehroe maakte het verrassende ge baar de officiële indiening daarna voor zijn rekening te nemen. Op Soekarno na hebben de leiders van alle vijf de landen in de resolutie ge noemd. de laatste tien dagen een on derhoud gehad met Kroestjev en met Eisenhower. lu de Ahoyhal te Rotterdam is gisteren de damesbeurs „Fernina" geopend, ter gelegenheid waarvan de televisie- omroepsters zich eens anders dan anders presenteerden. Foto v.l.n.r.: Elisabeth Mooy, Verti Dixon, Karin Kraaykamp, Tanja Koen, Ansje van Brandenburg en Hannie Lips. Premier Castro van Cuba heeft tijdens een onaangekondigde televisie-uitzen ding gisteren gewaarschuwd, dat alle „Amerikaanse spionnen of saboteurs" die in Cuba gevangen genomen worden, ter dood gebracht zullen worden. Hij verklaarde, dat het op de Ameri kaanse ambassade in Havanna wemelde van de „samenzweerders en spionnen". In diplomatieke kringen zegt men, dat de resolutie vermoedelijk met algemene stemmen door de assemblée zal worden aangenomen, daar moeilijk is in te zien, wie er tegen zou willen stemmen. Mac - K.niets Het vijftal neutralen kwam in ac tie, nadat de ontmoeting van twee uur donderdag zeer laat in de avond tussen MacMillan en Kroestjev een impasse had opgeleverd. Twee uur en twaalf minuten hadden de Britse en Russische premier gecon fereerd, waarmee het eerste ..gesprek aan de top" gevoerd werd tussen verte genwoordigers van Oost en West sinds mei. De Russen deelden slechts mee, dat geen communiqué over het bespro kene zou worden uitgegeven. Een woord voerder van de Britse delegatie bij de V.N. verklaarde, dat het gesprek niet had bijgedragen tot een ontspanning in de betrekkingen tussen Oost en West. Het is waarschijnlijk, dat de beide lei ders elkaar volgende week nog een keer zullen treffen. Gisterenavond heeft Kroestjev twintig staatshoofden en regerings leiders gevraagd hem in het gebouw waar de Russische delegatie bij de UNO logeert, te komen bezoeken. Zij zullen daar gezamenlijk lunchen. De politie heeft ijlings extra manschap pen opgecommandeerd voor de be veiliging van deze „topconferentie" en zijn deelnemers. Zondag: Mac - Ike Intussen zal dan MacMillan met Eisenhower gesproken hebben. Dat gebeurt zondag te Washington, waar MacMillan naar toe zal vliegen als gevolg van de ernstige situatie. In Hilversum zijn gisteren Pirn Jacobs\stadhuis, waarheen vele bewonderaars en Rita Reys gehuwd. Na de plechtig-\waren gekomen om van hun belang- heid verlaat een stralend paar het\stelling blijk te geven. Premier Loemomba van Kongo heeft gisteren in zijn zwaar be waakte huis een wat hij noemde „buitengewone zitting van het par lement" geconvoceerd, voor onder tekening van een verzoek aan de assemblée der V.N. om een „com missie van onderzoek en arbitrage" naar Kongo te sturen. Daarin zou den de Verenigde Staten, Rusland en zes Afrikaanse moeten hebben. naties zitting Deze verklaring, die volgens het zeg gen van Loemoemba werd ondertekend door 74 van de 137 leden van de ka mer van afgevaardigden en door ruim 40 van de 84 senatoren, verwierp het idee van een ronde-tafel-conferentie dat was geopperd door Kasavoeboe en kol. (Van onze correspondent) Zes grote buitenlandse firma's zijn al tot een akkoord gekomen met betrekking tot de vestiging van haar bedrijven langs het kanaal Gent-Terneuzcn. Dit heeft de burgemeester van De Milanese politie heeft 25.000 pond sterling in beslag genomen. Dit geld zou behoren tot de 43.000 pond die in 1958 door vier man waren buitgemaakt bij een over val op een bankauto in Engeland. De bankbiljetten zaten in twee grote koffers, die door politiemannen-in burger werden gevonden bij een inval in een huis in de binnenstad van Mi laan. Drie personen werden gearres teerd, doch de politie weigerde de naam te onthullen van een als „een bekend financier" beschreven persoon die achter het komplot zou zitten. De politie zei, dat de koffers gevonden werden in de woning van mevrouw Antoneitta Ferrario, in de keuri°e Monte di Pietastraat. Mevrouw Fer rario zou van de inhoud van de koffers niets hebben geweten. Een zekere Do- vilio Ferrin, die in Milaan woonde, zou haar hebben verzocht de koffers enige tijd in newaring te nemen. Ferrin werd onmiddellijk opgespoord en hij vertelde dat hij de bankbiljetten had ontvangen van de „financier". Laatstgenoemde zou Ferrin gisteren ochtend hebben opgebeld en hem op dracht hebben gegeven de koffers naar veiliger plaats te brengen. Ferrin stuurde toen zijn chauffeur om dc kof fers op te halen bij de financier en ze naar de woning van mevrouw Fer rario te brengen. De politie stelde Fer rin, diens chauffeur en ook de chauf feur van de financier in verzekerde be waring^ Een woordvoerder van de po litie zei. dat de inval bij mevrouw Fer rario was gedaan, nadat blijkbaar po gingen waren gedaan bankbiljetten te wisselen, waarbij met de helft van de waarde genoegen werd genomen Ook zou vorig jaar getracht zijn de 'bank biljetten te wisselen bij een Duitse bank. doch dit was niet mogelijk ge bleken omdat men geen persoonsbe wijs kon tonen. De woordvoerder wilde niet zeggen of de ..financier" gearres teerd of verhoord is. Gent, waar gisteren de Westduitse ambassadeur op bezoek was, bij die gelegenheid verteld. 31et drie fir ma's is men op hoog niveau nog in onderhandeling. Het betreft hier o.a. een grote Ame rikaanse en een grote Engelse kartonage- fabriek. In dit verband werd ook ge wezen op de uitbreidingsplannen voor de haven van Gent, waardoor ertsladingen tot 60.000 brt. gelost zullen kunnen worden. Enorme staalfabriek Voorts wordt, door gemeenschappe lijk optreden van enkele der belang rijkste staalconcerns uit de EGKS, in dc komende jaren te Oostkamp. tus sen Brugge en Gent. een van de grootste staalfabrieken van West- Europa gebouwd. Het bedrijf zal 900 tot 2.000 arbeiders in dienst kunnen nemen. Volgens betrouwbare inlichtingen heb ben de Belgische staalonderneming Cockerill-Ougree, het Luxemburgse ijzer- en staalconcern Arbed, het Franse Schneider-concern en de Frans-Belgische staalgroep Providence aandeel in de plannen voor de bouw van het staalbe drijf, dat de beschikking zal krijgen over een produktiecapaciteit voor ruw staal van 2 miljoen ton per jaar en over de noodzakelijke walsinstallaties. Moboetoe en dat door Loemoemba zelf was gesteund. Loemoemba ontbood journalisten naar zijn ambtswoning om hen over de ver klaring in te lichten. De vertrekken ge lijkvloers waren vol parlementsleden die, vertelde Loemoemba, daar al sedert de ochtend vergaderden, omdat het par lementsgebouw door troepen van staf chef kol. Moboetoe was gesloten. Loemoemba vertelde aan de pers, dat hij de commissie van onderzoek kon bewijzen dat ambtenaren van de V.N. „miljoenen" hadden uitgegeven met het doel de regering-Loemoemba omver te werpen. Hij zei dat hij geen aanval deed op de V.N. als organisatie, doch op ze kere van haar ambtenaren hier. Loemoemba beweerde, dat de rege ringen van de próvincies Orient, Kivoe, Leopoldstad en Equator tegen de convo catie van de r.t.c. hadden geprotes teerd. Om dit te bewijzen, zwaaide hij met een handvol telegrammen, R.t.c. 15 oktober Inmiddels heeft Jean Bolikango, minister van voorlichting in de re- gering-Ileo, verklaard, dat de r.t.c. voor de 15e oktober zou beginnen, „doch niet noodzakelijkerwijs in Leopoldstad". Zoals eerder gemeld heeft presi dent Tsjombe van Katanga als een van zijn voorwaarden gesteld, dat de r.t.c. op neutraal terrein plaats heeft. Loemoemba heeft gisteren gezegd dat hij in geen geval aan deze r.t.c. zal deelnemen. Door militairen van Moboetoe werden gisteren voor het hoofdadministratiege bouw drie demonstranten gearresteerd. Met een touw om hun hals moesten zij voor kol, Moboetoe paraderen bij diens huis. De kolonel las hen de les en stuur de hen vervolgens weg. Rode infiltratie Moboetoe toonde journalisten een ra diozender cn een radio-ontvanger die eergisterenavond in de voormalige Tsjechische ambassade zouden zyn ge vonden. Hij deelde mede, dat een overval op het gebouw werd gepleegd waarbij 25 kisten geweer- en revolverkogels wer den gevonden. De radiozender was van Duits fabri kaat, de ontvanger was Hongaars. Volgens kolonel Moboetoe komen weer communisten in Kongo. In een vraaggesprek met U.P.I. heeft Moboetoe beweerd, dat com munistisch China aan de regering van premier Loemoemba een mil joen pond sterling directe hulp had aangeboden, in antwoord op Loe moemba's verzoek om hulp. Moboetoe toonde een brief die door de Chinese minister van buitenlandse zaken Tsjoe En Lai zou zijn geschreven aan Loemoemba's vice-premier Dizen- ga. In die brief werd het verzoek der Kongolese regering om vrijwilligers af gewezen, doch werd geld aangeboden en werd beloofd hulp in andere vorm te bestuderen. Moboetoe beweerde dat de brief van Tsjoe was gevonden in een van de twee aktentassen die Gizenga wa ren afgenomen toen hij verleden week was gearresteerd op beschuldiging van samenzwering tegen Moboetoe.

de Stem | 1960 | | pagina 1