Kroestjev zet met geschreeuw en getimmer V.J\.op stelten Nog nooit meegemaakt... Martin Bormann na vijftien jaar gelopen toch nog lamp tegen KASAVOEBOE STAAT ACHTER MOBOETOE w NOG ALTIJD VERDEELD... DE TWEE EN TWINTIG IN MLGIE-HOLLAND Arrestatie in Argentinië wekt beroering in Bonn KNVB nog niet akkoord met Beerman Publikatie van nummers niet gelukkig „Ghanese en Guinese troepen moeten terug TOTO: Nina wilde Russisch, recht 8 DAGBLAD VOOR ZEELAND Emulgator-margarine Meer wind 100e JAARGANG No. 23483 Voor Sod, Koningin en Vaderiand it. ylling its voor \llen ld, I ril Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H.A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8.20 per post - 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) MACMILLAN LEEST KI Drukkerij stort in bouwput DUCHTIG DE LES KROESTJEV ..onbeschoft geschreeuw.. In de bestuursvergadering van het Produktschap voor margarine, vetten en oliën, heeft de voorzitter gisteren als zijn mening te kennen gegeven dat de publikaties van de besmette nummers op ..dolle zaterdag" op een gelukkiger wijze had kunnen geschieden. De vertegenwoordiger van Unilever in het Produktschap stelde hier tegenover dat na de eis van het ministerie en de officier van justitie om het publiek te waarschuwen tegen alle margarine uit de Unileverfabriek, een zeer snelle be slissing moest worden genomen en dat er op dat moment niets anders op zat dan de nummers bekend te maken, om dat Unilever niet over een lijst van alle merken beschikte. Voor de tweede keer heeft de Sovjetrussischc premier Kroestjev zijn woede over opmerkingen aan zijn adres geuit, door het slaan met beide vuisten op de tafel voor hem. Deze keer brulde hij echter ook onmiddellijk zijn protesten (in het Rus sisch) tegen de geachte spreker en zwaaide dreigend met een vinger. Zijn satellieten volgden de meester trouw na in elke woede-uitbarsting. En er viel heel wat te protesteren gisterenmiddag toen de Britse eerste minister Harold MacMillan zijn rede hield voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De communisten toonden zich onmiddellijk in de oppositie door niet deel te nemen aan het applaus waarmee de Britse spreker werd ingeleid. MacMillan opende zijn betoog door te zeggen, dat hij zijn volledige steun gaf aan de secretaris generaal Dag Hammarskjoeld ook voor at betreft diens in Kongo gevoerde beleid. Hij wees het voor stel om Hammarskjoeld te vervangen door een drie manspresidium in communistische stijl van de hand. Toen brak het kabaal los. Kroestjev sloeg met grote heftigheid met beide vuis ten op de tafel voor hem, en de kracht van deze woede-uitbarsting overtrof verre die van de vorige week tijdens de rede van de secretaris-generaal. De leden van de assemblée die voor de communistische gedelegeerden waren gezeten draaiden zich verbouwereerd om en staarden met open mond naar het tafereel. MacMillan, gekleed in een donkerblauw kostuum, z.ijn witte haren glin sterend in het licht van de sterke televisieschijnwerpers keek gegeneerd, doch sprak onverstoorbaar verder. Kroestjev kwam een weinig tot beda ren, maar toen de Britse premier zijn rol aansneed bij de mislukte topconferen tie van mei jl. te Parijs, verloor de Sovjetpremier opnieuw zijn zelfbeheer sing. Hij brulde in het Russisch zijn pro testen uit en zwaaide dreigend met een vinger, terwijl zijn aanhangers op andere wijze kabaal maakten. Verbaasd en ver schrikt wendden vele gedelegeerden zich om. Het was voor het eerst in de ge schiedenis van de Verenigde Naties dat iemand blijk gaf van zoveel gebrek aan fatsoen, dat hij het waagde van de zaal uit de geachte spreker toe te schreeuwen. Met ongewone directheid lanceerde de Britse premier vervolgens zijn aanval len op zijn Russische ambtgenoot. Hij noemde telkens wanneer dat in zijn toe spraak te pas kwam de Rus bij zijn naam. Hij antwoordde puntig op vele recente uitlatingen van Kroestjev. Hij beschuldigde de Rus ervan een „volko men verwrongen beeld" te geven van de politiek van de vrije wereld. „Indien wij de wereld moeten verlossen van onwetendheid, armoede en angst", zei hij, „laten wij dan onszelf eerst zien te bevrijden van oude, versleten slag zinnen en strijdkreten". „Er is al veel te doen geweest over de' regering en de bevolking van West- Duitsland, zowel hier in de Assemblée als elders. Nu dan weer hier; ik sta verbaasd hoe reactionair en ouderwets vele communistische argumenten zijn", zei MacMillan. Toen MacMillan over West-Duitsland sprak begon Kroestjev opnieuw met zijn vuisten op tafel te rammen. Ditmaal grinnikte hij, alsof hij zichzelf bijzon der vermaakte. Applaus-kabaal ZES DODEN vielen er bij een vlieg tuigongeluk dat een Mexicaanse DC-3 overkwam, die van Tapachula onder weg was naar Mexico. Van de overige 15 inzittenden werden de meesten, toen het toestel een noodlanding maakte, ge wond. EISENHOWERS schoonmoeder, me vrouw Elvira Doud, de 82-jaAigc moe der van Mamie Eisenhower, is gisteren overleden. DE LEIDERS van de vakverenigingen van Britse spoorwegarbeiders hebben opgeroepen tot eei. staking op maandag 17 oktober. De oorzaak is een afgewe zen looneis. OP CANAVERAI is gisteren een Titan afgeschoten die op een 16.000 km ver wijderd doel in de Indische Oceaan was gericht, maar die het zo ver niet bracht. De tweede trap vertikte het. DE VERKLARINC van Mao Tse Toeng, tijdens de Chinese burgeroorlog neer geschreven, dat het mogelijk is dat im perialistische en socialistische landen tot compromissen komen, is gisteren in Peking door gezaghebbende lieden „vol komen juist" genoemd. 'IET AMERIKAANS ministerie van 'uitenlandse zaken heeft de op Cuba vonende Amerikanen veiligheidshalve aangeraden naar de V.S. terug te keren. In de zijmuur van een brug te Ham burg, vlak bij de ,,Berlijnse poort", is een mozaïek angebracht. dat een blij vende herinnering moet zijn aan het feit, dat nu, 15 jaar na de oorlog, Ber- lyn en Duitsland nog steeds gescheiden zijn. Over de toespraken van de Tsje chische en Poolse gedelegeerden zei de Britse premier, dat deze niet overvloeiden van verzoeningsgezind heid. Hierop brak een wild applaus los in de banken van de Westerse afgevaardigden en Kroestjev pro beerde dit al trommelend te over stemmen. MacMillan zei toen dat de com munisten Oost-Duitsland als een pa radijs hadden trachten voor te stel len, en de Bondsrepubliek als een hel. Hij zei, dat hem ter ore was gekomen, dat in de afgelopen 12 MACMILLAN verouderde leuzen... jaar ruim 2,5 miljoen communisten naar het Westen waren gevlucht. Op nieuw applaus van het Westen en kabaal van het Oo- ten. Vervolgens citeerde de Britse premier het spreekwoord van de pot die de ke tel verwijt zwart te zien. Hij achtte dit van toepassing op de situatie waarin de Russen de mond vol hebben met mooie woorden over het „zelfbeschikkingsrecht van de Afrikaanse volkeren" maar zelf aan de Oostduitsers en aan andere sa- tellietlanden geen volledige vrijheid toestaan. K. grinnikt De Britse premier besloot zijn rede met de woorden: ..Het Russische volk gelooft zonder twijfel, hoe vreemd het ons ook in de oren mag klinken, dat het wel eens door het Westen zou kunnen worden aangevallen. Zolang deze angst nog bestaat, zolang elke partij gelooft dat het kracht moet vinden in de be wapening teneinde zijn rechten te ver dedigen, zolang zal de spanning blijven bestaan". (Van onze sportredacteur) Na de laatste conditietraining op „De Vliert" in Den Bosch heeft F,lek Schwartz deze donderdagavond het Nederlands Elftal samenge steld, zoals dat zondag in Antwerpen tegen de Rode Duivels aan zal treden. Het ziet er als volgt uit: Pieters Graafland Wiersma Kuijs Muller v.d. Hart Klaassens H. Groot Kruiver Cor v.d. Gijp v. d. Kuil Moulijn Met opzienbarende verrassingen is Schwartz dus niet gekomen. De geruchten dat Kees Kuijs door Hans Boskamp (DWS A) op dc linksbackplaats zou worden vervangen, een mogelijkheid welke door ons overigens niet was voor zien, zijn dus geruchten gebleeven. Dat Bennie Muller als rechtshalf zou worden ingeschakeld lag eveneens voor de hand. Dat Piet Kruiver als miclvoor zou wor den gekozen, nu Tony v.d. Linden (met 38 graden griepkoorts naar Den Bosch ge komen, maar door Bondsarts dr. Panne- koek meteen weer naar huis gestuurd) niet beschikbaar bleek, was denkbaar. Ook Piet v.d. Kuil is weer eens ,.van stal" gehaald. De kleine PSV'er pleegt, in oranjeshirt spelend, niet gauw teleur te stellen en met Henk Groot naast zich kan het een gevaarlijke rechtervleugel worden. Vanzelfsprekend opereert Moulijn als linksbuiten met Cor v.d. Gijp naast zich. Naar de prestaties van deze wing gaan we echter wel met zeer veel interesse uit zitten te kijken. Tot zover deze vluchtige beoordeling. Rode Duivels Niet lang nadat het Nederlandse elftal bekend was gemaakt men informeerde er uit Brussel naar volgde de Belgi sche coach v.d. Stock met de samenstel ling der Rode Duivels. Deze komen als volgt in het veld en Bij de meeste onderwerpen die Mac Millan in zijn toespraak aansneed rea geerde premier Kroestjev met een hels kabaal, waarbij hij soms grinnikte als of hij zeer vergenoegd was door het schouwspel dat hij in de Assemblée ten beste gaf. Een woordvoerder van de groep West- duitse waarnemers, die bij de zittingen van de Assemblée tegenwoordig zijn, heeft na afloop van MacMillans rede verklaard: ,,Dit was een voortreffelijk beeld van de toestand zoals die thans tussen Oost- en West-Duitsland bestaat". Ook van vele andere zijden werd1 MacMillans opmerkelijke rede bijzonder! De Laotiaanse regeringsstrijdkrachten, gunstig beoordeeld, zelfs van de Ara- gesteund door leden van de communis bische kant. „Groot", zei dc afgevaar- tischgezinde Pathet Lao, hebben de stad digde van India, „een Britse premier Sam Neua in het noorden van Laos be- waardig!" zet, aldus heeft het Laotiaanse leger En de Russen schimpten gisteren te Vientiane bekendgemaakt. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige oostelijke wind. De zelfde of iets hogere temperaturen. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Bewolkt tot zwaar bewolkt, met op klaringen en buien. Lichte stijging van de temperatuur. Vandaag: zon onder 18.20 uur. Maan op 16.40 uur. Morgen: zon op 6.40 uur. Maan on der 2.06 uur. TS de man die onder de naam Waiter Flegür in Argentinië is gearresteerd Martin Bormann? Het bericht van de arrestatie van de in Zarte in de provincie Buenos Aires wonende één-armi- ge man die volgens velen inder daad Hitiers gevreesde rechter hand moet zijn, heeft in Bonn grote opschudding verwekt. Men houdt in de Westduitse hoofdstad ernstig rekening met de mogelijkheid dat de gearres teerde Bormann is, naar wie vele jaren is gezocht. Gerucht Vandaag wordt een arrestatiebevel uitgesch) pven, heeft de Berlijnse aan klager Helmut Goerke meegedeeld. Dit is een formele noodzaak voor een uit leveringsprocedure. „Als er maar de geringste verdenking bestaat dat het Bormann is, zal het Westduitse min's- terie van justitie uitlevering verzoe ken", liet Bonn gisteren horen en uit Israël werd gemeld dat in de archieven voldoende materiaal is dat tegen de Nazi kan worden gebruikt en dat men graag ter beschikking van de West duitse justitie za) stellen. Maar is het Bormann? De Argentijn- se politie bleek gisteren niet erg mede deelzaam De man die vastgezet «s, heeft veel van de verdwenen „tweede man" uit Hitlers rijk weg, al schijnt de leeftijd niet zo goed te kloppen. Maar dat kan een gevolg van een handig heidje zijn, meent men. Hij werkte in Zarate op een textiel fabriek. Dat hij een arm mist is te wijten aan een bombardement op Ber lijn, dat hij meemaakte, vertelde hij. Maar.volgens verscheidene oogge tuigen, waaronder Kempka, Hitiers chauffeur, zou Bormann bij de vlucht uit de bunker door het vuur van een Russische tank zijn gewond. Over wat er daarna is gebeurd is nooit volledige opheldering gekomen. De ene getuige beweert Bormann dood op straat te hebben gezien, terwijl andere volhou den dat hij ontsnapt is. Weer anderen zeggen hem later te hebben gezien.... in Denemarken. Ook in Italië, of in Portugal, of in Argentinië. De geruchten over een geslaagde vlucht waren zo sterk dat de geallieerden nog lang naar hem hebben gezocht, zonder succes. Voor de zekerheid daagde men hem bij verstek te Neurenberg, waar hij ter dood werd veroordeeld. De Bormann-legende is nooit geheel uit de gedachten geraakt. Dat hij er gens in Argentinië zou zijn wordt door velen als mogelijk beschouwd. Van daar dat de arrestatie van Flegür over al beroering heeft veroorzaakt. Na de arrestatie verscheen de vrouw van de voor Bormann gehouden inwoner van Zarate bij de politie. Daar zou haar een portret van de Nazi-oorlogsmisda diger zijn getoond en zij zou hebben toegegeven dat liet bijzonder sterk op haar man leek. Zij wist wel dat hij een uit Duitsland afkomstige vluchte ling was, maar had nooit vermoed Jat hij een vooraanstaand Nazi zou zijn ge weest. De gearresteerde en zijn vrouw hebben drie dochters. Hij zit. nu in de cellen van de Vreem delingendienst in Buenos Aires. De justitie schijnt toch wel rekening te houden met de mogelijkheid dat zij de juiste man te pakken heeft. Vanuit Bonn werden gisterenavond nog de af drukken van Bormann opgestuurd, om na te gaan of Flegür dezelfde is. Martin Bormann is een van de meest gehate Nazileiders geweest. Hij werd in 1900 in Halberstadt ge boren en werd reeds op 33-jarige leef tijd Reichtsleiter; tegelijkertijd kreeg hij de rang ^an generaal in de SS en werd stafchef van Rudolf Hess, die op het ogenblik in de gevangenis te Potsdam voor zijn oorlogsmisdaden boet. Nadat Hess tijdens de oorlog naar En geland was gevlucht, werd Bormann hoofd van de partijkanselarij in 1941 en Hitiers secretaris in 1943. In deze positie werd hij bekend als de „grijze eminentie". Na de mislukte aanslag van leger- GelijkeniS officieren op Hitler in 1944 nam zijn invloed op de dictator snel toe. Hij speelde een grote rol in de joden- en godsdienstvervolging. Een Duitse vrouw in Mannheim heeft gisterenavond verklaard dat de gearresteerde niet Bormann kan zijn. ,,Het is myn broer", zei ze. Hij zou in 1930 naar Zuid-Amerika zijn ge- cmigreerd. Dat klopt overigens weer niet met de verklaring van de man zelf dat hij bij een bombardement op Bcrlyn zyn arm verloren heeft daaronder bevinden zich de nodige nieu we gezichten, zoals uit de opstelling blijkt. Doel: Zeghers (La Gantoise); achter: Verbiest (Anderlecht) en Ras kin (Beerschot); midden: Mees (Antwerp FC), Saeys (Daring) en Jurion (Anderlecht); voor: Piters (Standard), Lippens (An derlecht), Wegi'ia (FC Luik), Bertels (Antwerp FC) en Letawe (FC Luik). Gisteren is de drukkerij van W. Olij- dam aan de Van Lochemstraat in En schede volkomen verwoest door een in storting. De totale schade wordt ge raamd op meer dan f 200.000.-. De drukkerij was gevestigd boven een garage, die met de drukkerij in een cir ca vyf meter diepe bouwput is gestort. In de bouwput, bestemd voor een zo genaamde kraskamer van een textiel fabriek, waren metselaars bezig een dikke muur te metselen om te voorko men dat de bovenbouw zou verzakken. Plotseling echter begonnen boven de metselaars de ruiten te rinkelen en de mannen zagen tot hun ontzetting, dat de muren begonnen te breken. Alles in de steek latend vluchtten ze hals over kop de bouwput uit. Vlak achter hen vielen met donderend geraas drukkerij en garage in de bouwput. Aanvankelijk meende men, dat vier personen onder het puin waren bedol ven. Er bleek uiteindelijk nog één man onder de brokstukken te zitten. Dé ar beiders van de textielfabriek die vlak in de buurt ligt, snelden toe om hulp te verlenen en zij slaagden er in om de 58-jarige zetter K. Rouhee, die on der het puin bedolven was, te bevrijden. De man is met hoofdwonden n$ar het ziekenhuis overgebracht. President Kasavoeboe heeft officieel de staatsgreep van kolonel Moboetoe erkend en aan de buitenlandse ambassa deurs in de republiek gevraagd samen te werken met de raad van ,,hoge com missarissen", welke door de kolonel was ingesteld. Tijdens een persconferentie, waarby ook 14 buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers aanwezig waren, zei de president, dat hij Moboetoe's verzoek tot terugtrekking van de Ghanese en Guinese militairen uit het politielcger van de Verenigde Naties, mede had on dertekend. Hij had geëist, dat de troe pen van de beide staten op 5 oktober zouden worden teruggetrokken. Bij de ontmoeting tussen pers, am bassadeurs en verslaggevers was ook de door Kasavoeboe benoemde premier Ileo aanwezig. Loemoemba heeft echter nog altijd de nieuwe leider van het kabinet niet willen erkennen. Hij beschouwt zichzelf nog als de enige wettige pre mier. Het V.N.-leger heeft evenwel bekend gemaakt niet te zullen zwichten voor de eisen van Kasavoeboe en Moboetoe voor wat betreft de terugtrekking van de Ghanezen en de Guinezen. Volgens een woordvoerder van de V.N. zouden de Ghanese soldaten worden* overge plaatst naar de provincie Kasai, om de Tunesische troepen af te lossen, die rust behoeven na weken tussen de elkaar vijandig gezinde stammen te hebben verbleven. Het Guines^ onderdeel zal eveneens uit Leopoldstad worden overgeplaatst naar een ander deel van Kongo, maar de bestemming van deze soldaten is nog niet bekend. De raad van hoge commissarissen heeft documenten vrijgegeven, waaruit zou blijken, dat de regering Loemoem ba rechtstreeks militaire steun had wil len vragen aan de Sovjet-Unie en aan communistisch China. Er waren bij de stukken fotokopieën van brieven van de Ghanese president Kwame Nkroemah, waarin deze aan Loemoemba advies gaf inzake de wijze waarop hij zijn politieke tegenstanders tegemoet zou moeten treden. (Van onze sportredactie) Het bondsbestuur en de toto-commis sie van de K.N.V.B. hebben gisteren avond te Utrecht een standpunt bepaald inzake de toto-kwestie. Morgenavond zullen afgevaardigden van het bondsbestuur de mening van de K.N.V.B., welke tot nu toe geheim is gebleven, aan de Ned. Sportfederatie en het Comité Sportprijsvragen, die beide bereid waren om de z.g. Beerman-toto te aanvaarden, kenbaar maken. Pas daarna kan een definitieve beslis sing vallen, of men ingaat op het voor stel van minister Beerman of dat er een toto-loos tijdperk zal komen. Het standpunt van de K.N.V.B. zou wel eens doorslaggevend kunnen zijn, omdat de poolprogramma's eigendom zyn van sportorganisatie, zodat men er aan spraak op kan maken in de vorm van auteursrechten. Mogelijk dat in de bijeenkomst van vanavond te Den Haag nog een bespre king zal volgen met minister Beerman over de kwestie van de prijzen in na- tura, want het is toch wei logisch, dat dc voetbalverenigingen momenteel dc steun van de toto niet meer kunnen ont beren. Tevens moet men er rekening mee houden, dat, zodra de sporttoto niet neer zal worden gehouden, andere organisaties klaar zullen staan om een z.g. gratis toto weer in het leven te roepen. Daarom is het bijna ondenk baar, en men hoorde liet ook wel in de ..wandelgangen" fluisteren, dat de K.N. V.B. niet akkoord zou gaan met de toto zoals minister Beerman hem momen teel ziet. Mevrouw 'Nina Marshall, een En gelse van Russische afkomst, heeft gisteren voor een politierechter te Wimbledon terechtgestaan wegens mishandeling van haar echtgenoot. Zij had haar man Arthur, die ver geleken bij haar klein van postuur is, meermalen met de vuisten be werkt. Eenmaal trapte zij de deur in waar achter haar gemaal zich verscholen had. Zij timmerde hem op het gezicht totdat twee sterke mannen haar tenslotte van haar slachtoffer lostrokken. Ze werd schuldig bevonden aan de aanklacht. Daarop ontlaadde zij haar gemoed. „Ik eis Russisch recht. Ik eis dat ik volgens het Russische recht be recht wordt. En ik eis een goede Russische advokaat." Zij slaakte deze kreten in zeer duidelijk Engels. En toen twee vrouwelijke agenten haar tussen zich in namen, om haar terug te brengen naar de cel, slin gerde zij Arthur in het gelaat: „Jij miezerig kruipend stuk onge dierte."

de Stem | 1960 | | pagina 1