w\ Behaaglijke warmte, waar en wanneer men wil TEVEEL LAWAAI IN DE HERENMODE NIEUWE WONINGTEXTIEL L Cheshire vond vrede na hel van laatste wereldoorlog vermagerings Kuur 4.95 KWESTIE VAN ONTWIKKELING rk A Elektrische verwarmingstoestellen J Hij verdiende Victoria Cross IIen slot) DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 SEPTEMBER '60 bedrijf iten SUWIDE RAF-gemeenschap Bekering Verpleger Een „home Staalkaart Naastenliefde *t helpt en... »t is lekker Motorrijder dodelijk verongelukt 3 LNIA! hdeten, lifornia dzame, lan. HULST van m- lavond 30 Ijn, Korte 7 19.30 uur te Hulst. (lijd Dat elektrische verwarming ondanks de hogere prijs, in de praktijk zoveel kan worden toegepast, is te danken aan de bijzondere voordelen die deze energiebron geeft. Om te beginnen: er gaat van elektriciteit niets verloren; de energie sorteert in het verwar mingstoestel 100 procent nut tig effect. Maar nu het gemak. Een schoorsteen is niet nodig, zuurstof wordt immers niet aan de ruimte onttrokken en er heeft geen luchtbederf plaats. Dit brengt mee dat men vrij is in de plaatsing van het toestel, als men maar beschikt over elektrische aansluiting. Daar om kan men het toestel juist daar plaatsen waar de warmte nodig is, b.v. boven een aankleedtafel, boven de wastafel, in de douche-cel of als kast-verwarmer. Dit heeft weer tot gevolg dat men met een kleiner warmte-ver- mogen kan volstaan, waardoor de dure energie toch weer voordelig in het gebruik is. De bediening is heel eenvoudig, maar wie het allerge makkelijkst wil hebben, kan zijn elektrisch verwarmingstoestel door een temperatuurregelaar en even tueel door een schakelblok laten automatiseren. Is het elektrisch stoken op het eerste gezicht duur, de toestellen zijn dat over het algemeen niet. De aanschaffingsprijs is naar verhou ding laag, terwijl de levensduur lang is en het onderhoud uitermate ge ring. Een elektrisch kacheltje vinden we in bijna elk gezin en meestal is het een straalkacheltje. Lang niet iedereen weet dat stralen" slechts één facet is van elektrisch verwar men. Er bestaan nl. drie verschil lende soorten warmte die het elek trisch verwarmingsapparaat in staat is te geven. De stralende warmte, die voor namelijk wordt toegepast voor kort stondige en plaatselijke verwar ming. Stromende of convectie-warmte, die bijzonder geschikt is voor lan gere uren gebruik; b.v. voor bij ver warming in voor- en najaar, of voor een studeervertrek]e. Geleidende warmte waarbij de warmteoverdracht plaats heeft door directe aanraking van het lichaam met een verwarmd oppervlak, (voe- tenstoof, verwarmingsdeken). Het is hierdoor wel duidelijk dat elektrische verwarming pas dan goed tot zijn recht komt, wanneer het juiste toestel op de juiste plaats is gekozen. Het zou ons te ver voe ren als wij hier bespraken welke toestellen voor welk doel het best aan te raden zijn, maar wij willen wel even opsommen wat er op dit gebied vandaag bestaat: 0 warmtelamp verplaatsbare straalkachel 0 wandstraalkachel 0 straalkachel met ventilator 0 heteluchtkachel zonder venti lator 0 straalkachel met staafelement 0 ribbenbuiskachel 0 radiatoren (in soorten) En dan bestaan hiernaast nog de kleine verwarmingstoestelletjes zo als kastverwarmer. autoverwarmer raamverwarmer. Als voorbeeld noemen wij een heel belangrijk en toch zo koud en stil plekje in menig huis: de dou checel. Wij hebben hier te maken met een kleine, vochtige ruimte, die telkens slechts voor korte tijd wordt ge bruikt en daarom zal stralenée warmte hier het best voldoen. En nu het ook zo vaak verwaar loosde studeervertrekje. Hier is de straalkachel niet op zijn plaats, maar we moeten stromende of con vectie-warmte zoeken, b.v. een he teluchtkachel. Dan zal de lucht in het gehele vertrek op een aangena me temperatuur worden gebracht en dat zal bij een langer verblijf in de kamer als een behaaglijker warmte ondervonden worden dan een straalkachel. Dit komt de con centratie bij het werk ten goede, iets wat men licht zou vergeten. Bij elke verwarming is het een voorwaarde om nauwkeurig na te gaan, hoe groot het vermogen voor een bepaalde ruimte moet zijn. Als men daaronder blijft zal geen enke le soort verwarming blijken te vol doen. Erboven gaan is natuurlijk ook niet nodig en ook hieruit volgt weer dat men zich moet laten ad viseren door een te goeder naam en faam bekende zaak. De geleidende warmte genieten wij vooral in toestellen die wel niet onmisbaar zijn, maar het leven bijzonder veraangenamen. Het nuttigste is wel het elektrisch kussen. Dat is immers bedoeld voor het bestrijden van ziekte en pijnen. Het ouderwetse „pappen" dat be stond uit het leggen van een pak ket warme boekweitpap op de zie ke plek, komt gelukkig niet meer voor. De te hete of te snel afge koelde kruik kan het ook niet ha len bij de gelijkmatige en regelba re temperatuur van het kussen. Toekomstige Heer in waterafstotende en winddichte jas met nylon buiten en wollen binnenkant. Wie heeft Jan Klaassen vermoord? Dat heefi Pipo de clown gedaan. Jan Klaassen is vergeten; maar LEVE PIPO Op de najaarsbeurs is geïntroduceerd een tele-spel-ontvanger, precies ge lijkend op een televisietoestel. Het doet dienst als poppenkast om het in ouderwetse taal te zeggen. Alle on derdelen van deze ontvanger zullen in de speelgoedwinkels zowel afzonder lijk als in een compleet oakket ver krijgbaar zijn. Van de bekende figuren uit de echte televisie-uitzendingen, zijn plostic poppefiguren gemaakt. Om te beginnen zullen Pipo de Clown (Cor Witschge), Mamaloe (Christel Adelaar) en Liang (Gerard Heystee) verschijnen. Maar ook de andere personages zullen als pop vereeuwigd worden en de kinderen gelegenheid geven een eigen televisie-opvoering te geven. Voor de kleintjes die nog niet aan het telespel toe zijn, worden Pipo, Mamaloe en Liang als normale speel pop uitgevoerd. De echte en de namaak-Pipo Een knoop meer of minder is al schokkend nieuws voor de heren; wij, dames, zijn heel wat groter omwentelingen gewend. De revoluties die wij meema ken zijn zeker voor een bepaal de categorie aangenaam want talloze schoorstenen blijven er van roken en dat is wel de re den waarom wij per half jaar hervormd moeten worden. Degenen die, uit zakelijk of uit esthetisch oogpunt deze hervormin gen zo aardig vinden, proberen in de herenmode ook wat meer leven te brengen. Dat gaat natuurlijk maar aarzelend, want heren zijn in hun uiterlijk conservatief. Gelukkig maar Het is hun grote charme. Dank zij de rustige, vrij uniforme en onopvallende kleding is het voor de man niet zo moeilijk er als een Hèer uit te zien. Dank zij de onuitputtelijke keus van exclusieve en nieuwe modellen is het voor de vrouw hoe langer hoe moei lijker er als een Dame uit te zien. Nieuws in de herenmode dat het Heer-zijn steunt of althans niet be nadeelt, vinden wij in: de favoriete kleur bronsbruin (algue)de kortere revers; de een-rijige sluiting; voor de jassen in: ingezette mouwen met royaal aflopende schouders, schuin ingezette zakken en (vooral voor sportmodellen) rugceintuur. Huiverig zijn wij voor het voort bestaan van de Heer, als wij zien dat er nauwere broekspijpen kunnen ko men Als wij bemerken dat hoogge sloten, twee-knoops colberts, met op gesneden revers en meer weggesne den voorpanden een nieuwe tendens genoemd worden. Huiverig zijn wij bij het zien van de enorme aandacht die de „vrije- tijds"-kleding heeft. Wij gunnen de Heer graag zijn vrije tijd (ofschoon hij bij een overdosering hiervan een loop-in-de-weg kan worden) maar de gemiddelde krijgt er toch niet zóveel van dat hij er een hele garderobe aan kan verslijten. Wanneer gaat hij dan al die gemakkelijke, gewild non chalante kleren opdragen Verliezen zullen wij onze Heer als hij zich waagt aan de kleding die (voorzichtigsheidshalve) de mode voor vooruitstrevende jongelui wordt genoemd: pantalons zonder omslag, met smalle pijpen, vóór korter dan achter, met één plooi naar buiten en ritssluiting. (Horen wij daar een bro- zem brommer-nozem Ook in het wijnrode, lichtgewicht kostuum; in het grijze smokingj^s- je met zwarte revers en zwart pochet gesierd door een zwart nappa smo kingdasje, hebben wij moeite onze Heer te blijven ontwaren. Als hij goed leert wanneer hij iets wel en wanneer hij iets niet kan dra gen, dan kunnen de volgende nieu wigheden hem alle eer aandoen: een sportief colbert met katoenen tricot rugpand die heerlijke bewe gingsvrijheid geeft en het transpi reren (in de auto) weg ventileert; wollen stof met meer of minder zui ver zijde gemengd; een zwart nappa vest; Engelse pullovers gestreept ge breid in mohair; multi-color regenjassen of wollen gabardine met tricot kraag en zelfs met Schotse ruit belegde kraag en ceintuur. XXX Meer en meer zal de herenmode detaillist moeten optreden als advi seur. Wij benijden hem niet. Want on danks een vooruitstrevender mode, gaat de herenkleding lang mee. Het verkeerd gekozen pak betekent nog altijd een jarenlange ergernis. Als aan een groot gezelschap het nieuwste op het gebied van woningtextiel moet worden ge toond, hoe kan men dat het bes te doen Stalen laten circule ren Telkens andere gordijnen op een rail laten lopen Telkens een andere lap over een stoel draperen De firma Dehnert en Jansen deed het anders: zij kleedde mannequins in een page-achtig kostuum, waarvan de slepende schoudermantel alle gelegenheid gaf tot het beoordelen van des sin, kleur en soepelheid. Van de meubelstoffen kan worden gezegd dat voor het komend seizoen vooral weer moderne stoffen in on gekend groot kleuren-assortiment ge bracht worden; meestal effen of ge lijkend op tweed. Ook in de woningtextiel komt de kunstvezel naar voor. De stof „Bona parte" was daar een voorbeeld van: een langharige nylonkwaliteit, mot- echt en zelfs watersafstotend. Maar natuurlijk zal wol haar voor name plaats in de woning nooit ver liezen. In tegenstelling tot het gebruik van één enkele kleur, of van meer dere contrasterende kleuren, zijn er nu stoffen in twee tinten van dezelfde kleur. .Finland" is in zulk een rus tig ton-sur-ton-dessin vervaardigd. Wie zich de meubels herinnert die grootmoeder nog uit haar ouderlijk huis meebracht, zal ongetwijfeld van vroeger de naam velours d'Utrecht onthouden hebben. Deze onverslijtba- re velours die misschien in oude tij den in Utrecht gefabriceerd werd maar later in al onze bekende trijp- fabrieken, is thans weer nieuw De stof hoort thuis op antieke meubels maar blijkt het ook op modern heel goed te doen. Ook uit de oude doos, maar steeds opnieuw in trek is de Engelse cre tonne. Wie houdt van de cottage-stijl kan het zonder cretonne bank of stoel niet stellen Mocht elk ander meu belstuk zoveel geborgen gezelligheid verschaffen In gordijnstoffen blijven bloemmo tieven en abstracte dessins graag aan het woord. De meest moderne" se rie van de Europrintcollectie is be drukt met Koptische motieven: ont leend aan de kunst uit de tijd vóór Christus. Dat modern is dus nogal be trekkelijk. Een aangenaam nieuwtje is de gor dijnstof die aan twee zijden is be drukt: wat hebben we daar lang op moeten wachten in deze tijd waarin alles kan De tijd waarin half Ne derland geëxamineerd werd, is achter de rug. Maar leren, studeren en examen doen gaat voor de andere helft gewoon door. De Stichting IVIO (Instituut voor Indivi dueel Onderwijs) die o.a. vele schriftelijke cursus sen geeft kan daar meer van vertellen; zij geeft o.a. heel wat opleidingen voor vrouwen en meisjes. Bent u soms met zo'n cursus bezig en gaat u straks examen doen, dan hoeft u niet bang te zijn om gekke antwoorden te geven. U zult nl. niet de eerste zijn die meent dat je beter een antwoord kunt fantaseren dan je mond houden; want de volgende uitspraken wer den tijdens de onlangs ge houden mondelinge exa mens genoteerd: xx In Drente is minder wo ningnood, want daar zijn Hunnebedden. xx Het Arbedisbxireau heeft tot taak de directeur en de typiste tot elkaar te brengen. Het handhaven van de orde in de staat is de taak van mijn moeder. xx In een elektrisch apparaat moet een gat zitten waar de stroom door kan. xx Mijn hobby is bromfiet sen repareren en er dan zo hard op rijden dat ze gauw kapot zijn en weer gerepareerd moeten wor den. xx Tussen Dordrecht en Bre da ligt de spoorbrug over de rivier Kwai. Ten zuiden van Haarlem vindt men walvistraan. xx In Dinteloord verbouwt men dintels. xx Laten wij er dadelijk bij zeggen dat de ant woorden van de dames over het algemeen heel wat beter zijn. Trouwens, dat van die kapotte brom fietsen is natuurlijk man nenpraat! Maar het elek trisch apparaat met het gat voor de stroom, dat komt ons typisch vrou welijk voor Bij de wandbekleding hoort Suwi- de (krasvrij, afwasbaari. Er bestaan 135 verschillende uitvoeringen van dit produkt. is het u keus genoeg Niet om de leden van slanke man nequins, maar in een pastorie zagen wij onlangs een prachtige toepassing van Suwide. Tusr .u twee grote, in- eenlopende kamers hingen aan weers zijden. ter afscheiding, twee zeer re gelmatig geplooide gordijnen. Bij na der beschouwing bleken het dubbele „gordijnen" van Suwide te zijn. De plooien waren meer golven, die als een harmonika in en uit elkaar ge trokken konden worden. Daartoe was in het „gordijn" een handvat aange bracht zoals men dat van schuifdeu ren kent. De gordijnen die men even goed harmonikadeuren kan noemen, liepen langs het plafond op rails. De vloer van de beide kamers vorm de zonder onderbreking één geheel en dat was hiervan het mooist, In gesloten toestand scheidden de ze Suwide gordijnen de kamers vol komen in twee aparte vertrekken; het geluid drong er niet door heen. Voor me heb ik enkele brochu res en tijdschriften liggen waarin op duidelijke wijze uiteengezet wordt het werk van L. Cheshire, over wie in een vorig artikel al het een en ander verteld is. Na de oorlog wist hij eigenlijk niet goed wat te doen. Langer in de luchtmacht blijven stond hem eigenlijk niet aan. Instinctief voelde hij dat hij een slecht figuur zou slaan in de na oorlogse luchtmacht. Hij nam dus zijn onfslag en huurde een niet goedkoop huis in Kensington, kocht een Bentley op afbetaling (een van de duurdere Engelse wagens) en stak zich eens goed in de kleren. Per slot van rekening was hij een gevierd man en dit paste dus wel bij zijn status. Hij hield regelmatig lezingen, niet al- leen in Engeland, maar ook in Duitsland voor de bezettende legers en had eigen lijk, indien hij een gewiekst zakenman geweest was hiermee een klein kapitaaltje kunnen verdienen. Per slot van rekening waren er slechts twee Engelse getuigen van een atoombomaanval. Tenslotte startte hij een heel onge woon plan: voormalige RAF-mensen zou hij in een soort gemeenschap bijeenbrengen. Door gezamenlijke in spanningen kon men dan in eigen onderhoud voorzien. Als woonplaats had hij hierbij op het oog een van de talrijke (nl. 680) verlaten vlieg velden. Het bleek echter, dat de eens zo gevierde man nu een klein burgermannetje was tegenover het machtige staatsapparaat en er viel niet veel klaar te maken. Na veel moeilijkheden kreeg hij tenslotte een huis in eigendom in Liss, Le Court ge naamd. en hier kon de nederzetting een meer definitieve vorm aannemen. Enorme schulden hadden zich onder tussen opgestapeld en de ideale en har telijke verhoudingen, zo kenmerkend voor de voorbije oorlogsjaren, begonnen te verdwijnen om plaats te ma ken voor soms hevige uitbarstingen van woede en nijd. Het gevolg was natuurlijk een steeds onaangenamer sfeer, en van het aanvankelijke aantal „kolonisten" bleef tenslotte niet veel meer over. Som migen voelden zich bedrogen door Che shire, anderen zagen er zonder meer niet veel heil meer in. Cheshire's gezondheid bleek ook niet zo best en herhaaldelijk was hij gedurende langere tijd ziek. Ten slotte hadden zijn ouders het toch door gedreven, dat hij voor geruime tijd naar Canada zou gaan, om daar eens een de gelijke rustkuur te ondergaan .Voordat de vastgestelde periode echter verstreken was, kreeg hij op zekere dag een tele gram, waarin hem gevraagd werd zo spoedig mogelijk naar Le Court te komen, aangezien het er wanhopig voorstond. Na zijn terugkeer bleek, dat alleen harde maatregelen een oplossing konden geven en de oproerstokers werden zonder meer het huis uitgezet. nachtkaars zou uitgaan, zoals dit al zo veel malen met andere ondernemingen was gebeurd. De man die echter een keerpunt zou gaan vormen in dit alles was Arthur Dykes, een oudgediende, die nog met Cheshire gevlogen had. Deze man kwam in het ziekenhuis terecht. Het bleek dat hij kanker had en niet meer te genezen was. Ondanks het feit dat Engeland een welvaartsstaat is, blijkt er voor deze zieken, als ze geen familie meer hebben, weinig medeleven te be staan. Ze vormen een last, ze nemen de plaats in van iemand, die wel genezen zou kunnen worden. Cheshire probeerde tenslotte voor deze „uitgestotene" een plaats te vinden. Weer moest hij onder vinden dat, ofschoon hij onder de oorlog gevierd, misschien zelfs wel aanbeden werd, hij nu voor een muur van hard heid en onverschilligheid stond. Toen deed hij een noodsprong, zoals alleen de waarlijk groten dat kunnen en durven. Hij besloot de stakker zelf tot diens dood te verplegen, hetgeen hij ook volbracht. Goedmenende vrienden haalden hun schouders op, anderen trachtten hem verdacht te maken door het praatje te verspreiden dat hij ten koste van een doodzieke zich een naam zocht te verwerven in het naoorlogse En geland. Onverstoorbaar ging hij ech ter door, wetend dat hij nu tenminste iets goeds deed. leed verzachtte, een verlatene het idee gaf dat er nog iemand was die zich om hem bekom merde. die allen in rolstoelen zitten. Thans ech ter is dit alles grondig veranderd, dank zij de onbaatzuchtige hulp van velen, die hetzij hun kunde en tijd, hetzij mate riële steun gegeven hebben, om het huis dermate uit te breiden, dat het nu als een ideaal tehuis kan gelden. Ondertussen had hij zich ook bezig ge houden met godsdienstige problemen. Gedurende de oorlogsjaren en trouwens ook al in zijn Oxford-tijd had hij zich weinig bekommerd om alles wat ook maar enigszins in verband stond met het begrip „God" of „Kerk". Na ontzettend veel twijfel en moeilijk heden zette hij de grote stap in zijn leven en werd katholiek. Daags voor Kerstmis 1948 werd hij in de Kerk opgenomen. Zijn ouders waren benieuwd hoe lang deze gril ze konden het niet anders noemen weer zou duren. Toen pas was Cheshire in vrede met zichzelf gekomen. Le Court breidde zich uit. Weldra wis ten diverse ziekenhuizen in de omgeving waar ze „hopeloze gevallen" kwijt kon den. Cheshire nam ze liefdevol op en gaf Hijzelf bleef met een schuld van ruim f 200.000 zitten. Iedereen verwachtte, dat ook deze onderneming wel weer als een Advertentie» TJUZJÜT- SLANKHEIDSKORRELS zijn een zuiver plantaardig pro dukt. vrij van chemicaliën. De nieuwste inzichten hebben ge leid tot de ontwikkeling van dit preparaat, dat aan de hoog ste eisen van betrouwbaarheid voldoet. Te grote vetaanzetting kan voortdurende vermoeidheid, humeurigheid of verminderde werklust ten gevolge hebben, corpulente mensen moeten veel meer energie opbrengen dan slanke. De statistieken van levensver zekeringen wijzen uit dat slan ke mensen langer leven dan corpulente. TEZET- SL ANKH EIDSKORRE LS bevorderen reeds na korte tijd het gevoel van welzijn, levens lust en gezonde lichamelijke conditie en garanderen een aanzienlijke gewichtsverminde ring. TEZET- SLANKHEIDSKORRELS bevrijden het organisme van overtollig vocht, verminderen de abnormale vetafzetting in het lichaam en zorgen voor een normale stoelgang, want zij werken zacht-Iaxerend. Niet alleen dikke, maar ook TE dikke mensen zullen enthou siast zijn. TEZE'l- SLANKIIEIDSKORRELS zijn gemakkelijk in te ne men. Eèn theelepel korreltjes, 's avonds ingenomen, is vol doende voor een betrouwbare en onschadelijke werking. Daarom: koop Tezet, wordt weer fit, verminder werkelijk in gewicht en blijf gezond met TEZET- SLANKHEIDSKORRELS Een produkt van de PHARM. FABRIEK ALFRED ZWINT- SCHER, HEIDELBERG. Import: Icopharm - Nijmegen. Grote verpakking, voldoende voor 4-5 weken f 4,95. Verkrijgbaar bij Apotheek en Drogist. De achterkant van een der Cheshire- homes. We zien het oude huis en de nieuwbouw. hen het idee toch nog een tehuis te heb ben ondanks het feit dat ze geen familie meer hadden en de dood hen getekend had. Weldra bleek dat dit tehuis te klein was en er werd naar een nieuwe moge lijkheid gezocht. Ditmaal vlak bij een vliegveld in Cornwall waar hij toen een baan gekregen had in dienst van de be kende Vickers vliegtuigfabrieken en wel om mee te helpen aan het testen van geheime projecten, ontsproten aan het nog steeds actieve brein van dr. B. Wallis, de man die zich reeds yoor de eerste wereldoorlog bezighield met de lucht vaart door het construeren van Enge- lands zeppelins en die heden ten dage ondanks zijn hoge leeftijd (hij is 74) nog dagelijks de 8 mijl op en neer rijdt naar Vickers om zich daar nog volop bezig te houden met de moderne luchtvaart. Een zeer merkwaardig man. Welnu vlak bij dit vliegveld stond nog een oud gebouw dat niet meer gebruikt werd en dit werd met behulp van de plaatselijke gemeenschap alsmede van diverse mensen van het vliegveld omge bouwd en verbeterd tot een tweede te huis, een „home" zoals de term luidt. In die dagen warén deze „homes" nog onbekend; wanneer men heden ten dage echter over de „Cheshire Homes" spreekt, vormen zij een begrip niet alleen in En geland maar evenzeer in India, waar zijn werk de persoonlijke belangstelling heeft van de eerste minister Nehroe zelf, als- wel in Malakka, Nigeria en Polen. Gedurende mijn verblijf in Engeland bad ik de gelegenheid, met Cheshire ken nis te maken en door zijn bemiddeling werd ik in staat gesteld een van zijn homes. nl. dat in Bromley te bezieken. Wat ik daar aantrof deed me werkelijk verbaasd staan. Ik had verwacht een zeer ouderwets en somber gebouw te vin den. In plaats daarvan werd ik rondge leid in een uiterst gezellig aangekleed gebouw, waar de diverse patiënten nu eens niet op grote zalen bijeengebracht zijn, maar waar de intimiteit van een eigen huis benaderd wordt, door kleinere kamers, bestemd voor twee of drie pa tiënten. De sfeer die ik er aantrof was die van mensen die zich geborgen wisten doordat ze niet als een soort sta-in-de-weg beschouwd worden maar als mensen die recht hebben op belangstelling en harte lijkheid juist vanwege hun handicap. Het verhaal dat ik hier te horen kreeg, eerst van mrs. M. Jones, de secretaresse, later aangevuld^ door miss E, Cashman, lid van het comité, is denk ik kenmerkend voor alle Cheshire Homes. Het is namelijk ge bruik dat er begonnen wordt in een huis dat met meer gebruikt wordt en soms zelfs amper bekwaam is om nog als wo ning dienst te doen. St. Cecilia's de naam van dit home was oorspronkelijk een oud herenhuis. m 1954 aangekocht. Het had toebehoord aan een zekere Coleridge Taylor, een En gelse musicus. De bedoeling was om het twee maanden na aankoop in gebruik te nemen. Niemand geloofde echter dat dit te verwezenlijken was, behalve Cheshire zelf en zijn enthousiaste staf vrijwilligers, die al hun vrije tijd beschikbaar stelden om het huis in record-tempo klaar te krijgen voor de gestelde datum. En ook hier gebeurde het wonder van de daad werkelijke liefde weer: Toen de eerste patiënten arriveerden wisten ze zich wel kom en omgeven door een staf mensen, die hen niet meer als afgeschreven be schouwden maar als medemensen, voor wie het de moeite waard was belangstel ling te tonen en zich daadwerkelijk in te zetten. Denk echter niet, dat het zonder meer een ideaal oord was. Dat moest nog ko men. De eerste jaren moesten de enkele patiënten die er toen waren iedere dag op en neer gesjouwd worden aangezien er beneden geen slaapgelegenheid was. De kapel was in een klein hok in de kelder ondergebracht, te klein en te moeilijk te bereiken voor de patiënten, De patiënten die er zijn vormen een staalkaart van verscheidenheid. In een van de kamers lag een ex-para- trooper, zo op het eerste gezicht een jonge kerel nog. Hij was gewond ge durende een actie en daardoor ver lamd geworden. Ik kan me voorstel len dat die kerel, die zonder twijfel trots moet zijn geweest tot deze keur troep van het leger te behoren, rade loos was toen hij het onverbiddelijk oordeel van de dokter te horen kreeg. En ik kan me ook levendig voorstellen, dat hij een bijzonder plaatsje inneemt in Cheshire's hart, zelf iemand uit de lucht macht. Dan is daar de martiale figuur van een Brit, die het grootste deel van zijn leven heeft doorgebracht in de tro- penhitte van India en Malakka, thans aan zijn stoel gekluisterd door een verlam ming van zijn benen, gehandicapt door doofheid. Diverse dames op leeftijd of zelfs al bepaald oud konden zich in dit home geborgen voelen. Ze hoefden niet bang te zijn naar het een of ander groot insti tuut gebracht te worden, waar ze vaak in vergetelheid ten onder gaan. Ze kon den zich zelf blijven in een gezellig aan geklede kamer, wetend dat ze nog „iemand" zijn en niet zo maar een nummer. Toen ik Cheshire vroeg omtrent de om standigheden waaronder een home ge sticht wordt, vertelde hij dat een eerste voorwaarde is dat er plaatselijke belang stelling bestaat, want het voornaamste is, dat ieder home het middelpunt wordt van de liefdevolle zorg van de plaatse lijke gemeenschap, zodat zij die gezond zijn door het lijden van hun medemens aangespoord worden tot naastenliefde. En vaak gebeurt het dan ook dat echte egoïsten aangestoken worden door het vuur van anderen en belangeloos hun diensten aanbieden. Voor ieder huis dient een comité in het leven geroepen te worden, maar en hier tekent Chesshire zich als de uiter mate praktische mens dit is niet zon der meer een erebaantje. Zij die zich daarvoor beschikbaar stel len, dienen zich aktief bezig te houden met de zorg voor het home. Financiën vormen een moeilijk probleem. Het is niet de bedoeling er staatstehuizen van te maken. Wil de gemeente bijdragen dan wordt dit graag aanvaard, en in feite gebeurt dit ook vaak. Maar de gemeen schap dient te zorgen, dat het huis finan cieel gezond blijft, en daarom wordt er een geregeld beroep gedaan op de goed geefsheid van de buurt. „En," zo zegt Cheshire zelf, „de praktijk heeft bewe zen dat het kan." Dat dit home werkelijk in de belang stelling stond van de plaatselijke gemeen schap werd me wel heel duidelijk ge maakt door de beide dames die me rond leidden. Praktisch de hele meubilering was geschonken, en het duizelde me na verloop van tijd werkelijk van al die Engelse familienamen, die me in de oren klonken. Sommige gevers hadden zelfs op zich genomen een kamer geheel te meubileren en uit erkentelijkheid was die betreffende kamer naar de milde ge ver genoemd. Wel iets persoonlijker dan het gebruikelijke: Kamer noDit is echter alleen te bereiken in deze homes. Grote instellingen kunnen niet anders dan onpersoonlijk worden en we mogen dit natuurlijk niet kwalijk nemen. De meeste van de patiënten zijn gees telijk nog volkomen fit en dit is dan ook de reden dat er gelegenheid bestaat allerlei werk uit te voeren dat zittend gedaan kan wo2-den. Zodoende hebben zij de gelegenheid zich nog voor de ge meenschap nuttig te maken, en daardoor hun gevoel van eigenwaarde niet te ver liezen. Een waarlijk humaan werk. Veel literatuur over deze zeer interes sante figuur en zijn werk is helaas niet in het Nederlands voorradig. Voor be langstellenden zij verwezen naar: No passing glory, by Andrew Boyle, en Cheshire V.C. by Russell Braddon, beide werken verkrijgbaar in pocket editie. Zij die zich verder op de hoogte willen stellen van de „Homes" kunnen daartoe te allen tijde contact opnemen met: Miss M. S. Mason, 7, Market Mews, London w 1. MaC. Advertentie* De 56-jarige rijwielhandelaar A. A. Reinen is in Wychen dodelijk veronge lukt, doordat op de Oosterweg een 7-ja- rgi meisje tegen zijn motor opliep. De motorrijder verloor de macht over het stuur en botste tegen een boom. Ern stig gewond werd hij in het ziekenhuis in Nijmegen opgenomen, waar hij in de avond is overleden. Het kind werd slechts licht gewond.

de Stem | 1960 | | pagina 5