Walcheren Zuid-Beveland te Vlissingen tevreden over ontwerp grenswijziging DUCANA SHOW R.-k. Jongeren actief Raad van Axel besloot tot onteigening Castenstatistiek Dagblad De Slem Z.-Vlaanderen ZANDKREEKDAM SNEL GEREED Raad benoemde nieuw u.l.o.-hoofd Raad Oostburg voteert eerste krediet voor verlichtingsplan Initiatieven van de Vlissingse Jeugdraad TRIOMFMAAND Wat en Waar Madonna in de kunst Hoewel niet alle verlangens bevredigd Oudheidkundige vondst te Dreischor Gedachten wisseling over het dansen Hooswa terstanden Jaarverslag Zeeuwse beschuttende werk plaatsen Heeft U last van koude kamers Kapelaan van Dongen werd voorzitter Bloembollenexport overschreed 200 miljoen gulden Honderd kandidaten voor huisvuildienst BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING OPENING vrijdag 30 sept. 12 uur BIJZONDERE MANIFESTATIES: MODESHOW Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 SEPTEMBËk *60 MIDDELBURG GEEN VOORRANG Mevr. P. reed per bromfiets van de Seisbrug toen vanaf de Seisdam een per sonenauto van D.W. uit Middelburg kwam aanrijden. Mevr. P. verleende geen voor rang, waarvan een botsing het gevolg was. Mevr P. bekwam een behoorlijke hoofdwonde waarvoor zij in het zieken huis is opgenomen. Beide voertuigen wer den beschadigd. VLISSINCEN Een betrouwbare statistiek die een juist inzicht geeft in de trek van het pu bliek, dat 's zomers onze stad t°t va kantieverblijf kiest, benevens in ver blijfsduur, wensen en gewoonten, ach ten b. en w. Lv.m. de ontwikkeling van de stad als toeristenplaats van groot be lang. De kosten voor het verwerken van cir ca 7000 formulieren ramen b. en w. op f 1000 De bewerking zal geschieden door het secretariaat der Commi; ie voor de Sociaal - Wetenschappelijke- Vraagstukken te Haarlem. Vacatures De heren F. G. Smit en H. Strabbing leden van de commissie van beheer van het Vlissingse Studiefonds, zullen per 31 december periodiek aftreden. De raad worden de volgende voordrachten ge daan: vacature F. G. Smit: 1. de heer F. G. Smit aftredend. 2. De heer J. J. Kempe, lid van de raad. Vacature H. Strabbing: de heer H. Strabbing, aftredend. 2. de heer I. W. Wiersma, hoofdcommies ter secretarie. Krediet gymnastieklokaal Het ligt in de bedoeling van b. en w. het gymnastieklokaal van de gemeente lijke technische school enkele avonden per week beschikbaar te stellen aan een plaatselijke gymnastiekvereniging. Hier voor móeten enkele bijzondere voorzie ningen getroffen worden, waarvoor een bedrag van 2200 gulden nodig is. Zeven tig procent van de kosten zullen door het Rijk gedragen worden. Seheepsbeweging Vlissingen aangekomen. 27-9 Dts. Lui- se Emillie, Ned. Gazelle. Vlissingen ver trokken: 28-9 Luise Emille, Gazelle. Ge passeerd naar Antwerpen (Ned. sche pen) 27-9 Mies, 28-9 Caribia, Emmy-S, Aurora, Sont. Amsteldijk. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 27-9 Delft Alu- dra. Midas, Tyro, Arnoudspolder. Din- kelstroom, Laarderkerk Socrates. GOES Voordracht Vrouwengilde Geen enkel motief heeft zozeer de kunstenaar gegrepen als de persoon van de Moeder Gods". Uitgaande van dit onderwerp hield de kunstkriticus Har ry Poll uit Den Bosch gisteravond een zeer boeiende voordracht voor het Vrou wengilde. De heer Poll noemde het een voorrecht om aan de vooravond van de Mariamaand een lezing te houden over de Madonna in de kunst. Hij begon met een legende over de Lieve Vrouw van Elshout in Brabant. Ook vertelde hij iets van Onze Lieve Vrouw van de Pol der in Middelburg, die steeds meer ver eerd wordt. In zijn inleiding trok hij een vergelijk tussen de moderne en de oude schilderkunst De moderne, de verdoolde, zoekt naar zieleschoonheid in deze technocratische wereld. De heer Poll ging zijn zeer verzorgde voor dracht verder met lichtbeelden van be roemde werken uit de schilderkunst. In chronologische volgorde liet hij repro ducties van het leven van Maria zien. Het oog werd gestreeld door de prach tige kleuren van de schilderijen. Het oor door de Marialiederen, die de spre ker tussendoor op platen liet horen. Na afloop van de lezing hield het Vrouwengilde een huishoudelijke verga dering, waarin de plannen voor het ko mende seizoen werden besproken. Nieuw jeugdcircus in Schuttershof Zaterdag 15 oktober geeft 'iet nieuwe Goese je 'gdcircus Hoger Op twee voor stellingen in Schuttershof. Het program ma omvat ongeveer veertig nummers. In de „piste" verschijnen clowns, een slangemeisje, jeugdige atleten, trapeze werkers, een jongleur enz. Het circus (adres: 's-Heer Hendrikskinderenstraat 68) staat onder leiding van de heren G. Kaaysteker en J. Verboom. Het is het tweede in de Ganzenstad. De ndere groep is Jong Artistenbloed, dat zijn sporen al verdiende. Hansweert TOEWIJZING NIEUWBOUW De nieuwe woningen welke in Oost gebouwd worden zijn al ver klaar. Druk wordt er gebabbeld over eventueie toe wijzingen welke reeds zouden hebben plaatsgevonden. Van officiële zijde werd ons medege deeld dat nog niemand bericht heeft gekregen dat hem of haar een woning toegewezen is. Zodra de woningen opgeleverd zijn zal de toewijzing bekend worden. Tot zolang nog even geduld betrachten. De gemeente Vlissingen heeft evenal^ |lle betrqkken gemeenten op Walcheren een 'ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling yan Walcheren ontvangen' vah Gede puteerde Staten. Hierbij wordt de raad de gelegenheid geboden bin nen drie weken opmerkingen met betrekking tot dit wetsontwerp te maken. B. en w wijzen in hun sghrijven aan de raad o.m. op het volgende: Het voorontwerp noemde als datum van herindeling 1 januari 1961; het ont werp bepaalt de datum op 1 januari 1962. Volgens het ontwerp zullen de ra den van de nieuwe gemeenten, waar onder Vlissingen. eind 1961 gekozen moeten worden en zitting hebben tot september 1966. Dit houdt in dat in 1962 geen periodieke raadsverkiezingen ge houden zullen worden Ten aanzien van de nieuwe grenzen van Vlissingen wordt opgemerkt, dat tot spijt van b. en w. niet voldaan wordt aan het verlangen om de grens van de nieuwe gemeente Valkenisse naar het noordwesten op te schuiven en de grens benoorden het gebied „Lammerenburg" meer naar het noorden te verleggen De oplossing t.a.v het gebied van Grote en Nieuwe Abeele vindt in het ontwerp evenmin weerklank. Voldoening Met voldoening constateert b en w echter, dat het zuidwestelijke gedeelte van Nieuw- en St.-Joosland wel bij Vlissingen gevoegd zal worden. Het tot de gemeenten 's-Heer Arendskerke .en Borssele behorende gebied in het Zuid- Bij restauratiewerkzaamheden in de uit de veertiende eeuw daterende Ned.-herv. kerk te Dreischor, zijn op de plaats van de sacristie scherven van een miniatuur kapelletje gevonden met het kapotte beeld van een heilige in monnikspij. Het beeldje is vervaardigd uit zandsteen en dateert uit plusminus 1500 Het vermoe den bestaat, dat deze brokstukken daar gekomen zijn ten tijde van de beelden storm. In deze kerk werden bij restau ratiewerkzaamheden in 1959 verschillen de muurschilderingen gevonden, die men echter niet heeft kunnen behouden. Men zal trachten om de gevonden scherven samen te voegen. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan deren: Hu 1st Steenstraat 14, telefoon 2377. Rayonredacteur: W de Leeuw Rayonbeheerder. L. K M- Ie long Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes Westsingel 98, tele foon 6252. Rayonredacteur: C. Bastianen Rayonbeheerder: J Fait Prijs voor losse advertenties oestemo voor de editie voor Zeeland f 0 15 per mm 1 mm Ingezonden Mededeling - 2)4 mm gewone advertenties Bij con tract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 0.SHI elke regel meer f 0,15. Bij plaatsirg ook ln Brabantse oplage resp f 1.50 en f 0,40 Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen, de derde plaatsing tegen half geld. Sloe is niet in het ontwerp opgenomen; hiervoor wordt een afzonderlijke grens- Wijzigingsppogecjure toegepast. De suggesties van de raad voor wat de rechtsposities van het betrokken per soneel dpt gemeenten, betreft zijn in het ontwerp:, niet opgevolgd. Het Rijkswachtgeldbesluit 1959 is thans volledig van toepassing verklaard op de burgemeester en ambtenaren der betrokken gemeenten. De toekenning van het wachtgeld en het nemen van de beslissing terzake zullen door de minister van Binnenlandse Zaken ge schieden. Tot slot concluderen b. en w., dat hoe wel uit het ontwerp van wet blijkt, dat niet aan alle verlangens is voldaan, zij toestemming van de raad vragen Gede puteerde Staten mede te delen, dat zij geen bijzondere opmerkingen hebben betreffende het ontwerp. Zij zijn van mening, dat met alle ten dienste staande middelen getracht moet worden te bevorderen, dat de voor Vlis singen zo dringende grenswijziging ten spoedigste tot stand komt; een grens wijziging die reeds 19 jaar slepende is Zondag 2 oktober. ,,De Zak" is nog nauwelijks ontwaakt. Toch zullen vele jongeren reeds gehaast doch me' ple zier fietsend en brommend in de rich ting 's Heerenhoek gaan. Menig kerk ganger zal zich verbaasd afvragen waarheen dat trekt. Na een korte zomerrust komen de kath. jongeren uit een tiental parochies van Beveland en Walcheren weer eens bij elkaar. Or hun eerste districtsdag van hun winterseizoen kozen zij zich een ernstig en belangrijk probleem, de moeite waard om bezien en bestudeerd te worden: ,,De sfeer in de danszaal" In een open en eerlijk gesprek hielden enkele leiders onlangs een breedvoerige gedachtenwisseling met een van de bur gemeesters uit de streek. Veel grieven en bezwaren kwamen daarbij weder zijds op tafel. Zij varieerden tussen overbelaste oncontroleerbare dansloka- len, stijlloze omgangsvormen tussen de jongen en het meisje, drankmisbruik etc. Vele jongeren nemen dit niet meer Zij beseffen echter maar al te goed. dat zij naast de taak van de over heid daarbij allereerst zelf een op dracht hebben. Vandaar hun besluit om op deze eerste zondag maar eens als hartige hap ..de sfeer in de danszaal" aan te snijden. De bekende dansleraar C de Jong uit Vlissingen zal met eigen jeugdige voortvarendheid voor een ste vige inleiding zorgen. Dat het daarna kraken zal hopen en verwachten de or ganisatoren van deze dag. Men rekent op een zeer drukke bezetting, vooral ook uit die kringen, die gewoonlijk slechts 's zondagsavonds te 's Heeren hoek en elders komen dansen. Na de middag zullen deze jongeren laten zien hoe het wél in een goede danszaal kan gaan. Aalmoezenier C. Kroon zal de jonge rendag openen met een H. Mis om 9.15 en een predikatie over het dans- probleem. Dansen is geen spel voor kinderen Vandaar heeft men 17 jaar als mini- mum leeftijd voor deze dag gesteld. Be langstelling van ouderen cn overheid wordt echter zeer op prijs gesteld. Morgen, vrijdag 30 september, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 10.24 en 23.13 uur, te Terneuzen om 9.58 en 22.42 uur, te Vlissingen om 9.28 en 22.14 uur en te Wemeldinge om 11.00 en 23.40 uur. Hengelwedstrijd Voor het eerst in haar nog jonge be staan gaat de Hansweertse hengelver- eniging „De Pilk" op zaterdag 8 en zon dag 9 oktober voor de leden van haar club een hengelwedstrijd organiseren. Twee dagen zijn er genomen om daar door alle leden van deze vereniging in de gelegenheid te stellen mee te strij den om de ereplaats. Als wedstrijdleider zal de heer Berre- man fungeren. Op beide dagen zal men langs de oevers van het Kanaal door Zuid-Beve land de mededingers met hun hengels zien zitten. s-Heer Arendskerke Rioleringsplan in de raad De raad van 's-Heer Arendskerke zal vrijdagavond in openbare vergadering bijeenkomen en onder meer beslissen op een voorstel van b. en w. tot het aan gaan van een vaste geldlening van f 200.000. Het blijkt dat het z.g. systeem van de verdienstebeloning voor de gemeente werklieden in de kleinere gemeenten niet eerder tot invoering kan komen dan per I januari 1963. Voorgesteld wordt hiermede akkoord te gaan. Ten behoeve van de uitbreiding van de straatverlichting in de uitbreidings plannen 's-Heer Arendskerke, 's-H. Hen drikskinderen en Nieuwdorp wordt een krediet gevraagd van f 7285, B. en w. pleiten voor de opstelling van een rioleringsplan voor geheel de ge meente waarvoor de n.v. Grontmij een prijsopgaaf heeft gedaan. Tenslotte zal de raad zich uitspreken over enkele nieuwe verordeningen in verband met de Invoering van de rol- trommelauto-ophaaldienst per 1 januari 1960. s-Heerenhoek De gebroeders Karamazow Fjodor Karamazow, een ruw en deca dent man, heeft drie wettige zoons, alle drie verschillend van aard, alsmede een onwettige zoon. Dmitri Karamazow, de opvliegendste van de vier jongemannen, komt in aanraking met een knappe, maar weinig scrupuleuze vrouw, met wie hij zich zelfs verlooft. De ware liefde vindt hij echter bij het eenvoudige meisje Gru- shenka, dat door Fjodor tegen Dmitri wordt opgestookt. De liefde vindt echter toch haar weg en Dmitri dreigt zijn vader te zullen vermoorden. Wanneer Fjodor inderdaad vermoord wordt daagt men Dmitri voor het gerecht. De ware schul dige is echter de onwettige zoon. Hoewel schuldig bevonden en veroordeeld, slaagt Dmitri erin met zijn geliefde te ontsnap pen. De regisseur is er veelal in geslaagd in deze film de sfeer van de roman Dosto- jewski te benaderen. Een goede film met een interessante inhoud. De hoofdrollen worden vertolkt o.a. door Yull Brynner, Maria Schell en Claire Bloom. Zij draait zaterdag in De Jeugdhoeve. (18 jaar) Kruiningen In de woensdagavond gehouden ver gadering van de raad is tot hoofd van de openbare ulo-school te Kruiningen benoemd met algemene stemmen, de heer H. Nietfeld, thans onderwijzer aan een ulo-school te Amersfoort. Aan de openbare lagere school te Hansweert werd benoemd tot onderwij zer de heer J Minnaard te Heinkens- zand. De heer Minnaard is thans nog in militaire diens* en zal begin oktober als onderwijzer in dienst treden. De verordening op de heffing van een rioolbelasting, die tot eind 1960 geldig was, werd verlengd. De voorzitter deel- de mee, dat deze belasting zeer waar schijnlijk in de toekomst zal moeten worden verhoogd. Hij hoopte te kunnen wachten met voorstellen tot verhoging totdat de riolering in Hansweert-west gerealiseerd is. Tenslotte werd aangeboden de ge meenterekening over 1959. In de com missie voor het nazien van deze reke ning werden benoemd de heren J. Griep en G. Willemse (resp. WD en SGP). De rekening over 1959 geeft een klein batig saldo te zjen. De inkomsten zijn nl. f 1.956.838,51, terwijl de ui' aven f 1.948.886,87 zijn, zodat f 7.951,64 over blijft. Op de kapitaaldienst zijn deze cijfers resp. f 5.572.534,63, f 6.078.897,06, alzo een nadelig slot van f 560.362,43. Aan het begin van de vergadering werd het nieuw-benoemde raadslid, de heer C. Slabbekoorn (PvdA) beëdigd. Bij de rondvraag sprak de heer G. Willemse (SGP) en zijn voldoening over uit, dat op de Zanddijk een knipperlicht is geplaatst. Hij vond het alleen jam mer. dat eerst zoveel ongelukken moes ten gebeuren, voordat dit licht kon woi- den geplaatst. De heer J. Witte (vrije lijst) infor meerde naar het onderhoud van het bouwterrein in het Eindje de Rondte. De voorzitter deelde mede, dat dit ter rein voor een jaar is verhuurd aan de heer E. van flootegem, bij wie reeds diverse keren is aangedrongen om dit terrein van onkruid te zuiveren. Tot nu- toe is hij evenwel nog steeds in gebreke gebleven. Kwadendamme SCHIETING Aan de gehouden openingsschieting van ADLM werd deelgenomen door 50 schutters van 17 sociëteiten. De uitslag luidt: hoofdvogel: B. Moreau, ADLM; le klep: W. de Jonge, ADLM; 2e klep: P. Verheijke, Zorgvliet; 3e klep: J de Rijke, Edele Handboog; le zijvogel: mej. Verbeek, Victoria; 2e zijvogel: H. de Jonge, Zeelandia; le bovenkal: C Rijk, Zeelandia; 2e bovenkal: A. v. d. Dries, Eensgezindheid; le onderkal: K v. Steenbergen, W. Teil; 2e onderkal' C Steenbakker, Vooruitgang. Meeste kleine vogels 5: D. Geijs, ADLM. AXEL Gasleiding Julianastraat wordt vernieuwd De gasleiding in de Julianastraat zal worden vernieuwd. Daartoe zullen aan beide zijden in de trottoirs plastic lei dingen worden gelegd met nieuwe huis aansluitingen. De kosten hiervan wor den geraamd op f 4100. (Advertentie) In 1959 hebben de vijf beschuttende werkplaatsen in Zeeland, waarin 388 personen werkzaam waren, aanvanke lijk enige moeite gehad met het ver krijgen van opdrachten. Later in het jaar. zo blijkt uit het jaarverslag, dat eerst nu verscheen, werd dit beter. De meeste manweken (1710) werden be steed aan het vervaardigen van casset tes voor scheerapparaten, 1701 manwe ken aan de verwerking van oud papier, 1546 weken aan houtbewerking. Veel ar beidstijd werd voorts besteed aan het maken van matten (994 manweken), aan metaalbewerking (966), aan het maken van borstels en het verwerken van pitriet en rotan. In 1959 konden 21 personen tewerk worden gesteld in het vrije bedrijf. Bezoekt dan de 28 SEPTEMBER T/M 1 OCTOBER in Hotel Du Commerce te Oostburg TERNEUZEN Overgeplaatst Met ingang van 1 oktober is de heer J. M. Mast, adspirant-schrijver bij de directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Terneuzen overgeplaatst naar het grenskantoor der invoerrechten te Kapellebrug. Ter uitvoering van stedebouwkundige regelingen, met name sanering Oude Wijk en omgeving, moest de gemeente Axel overgaan tot stappen om ook het pand Oude Wijk 12 eigenaar F. Haak, in eigendom te verkrijgen. Deze woning, die sinds juni 1948 leeg staat, werd in 1950 onbewoonbaar ver klaard. De grond werd bestemd voor de aanleg van een straat of een plein. Op verzoek van de gemeente werd door derden reeds een schattingsrapport uit gebracht, waarbij de grond met opstal, groot 43 m2 werd geschat op f 500.—. De eigenaar nam met dit bedrag echter geen genoegen. B en w. vreesden dat met de eigenaar nimmer overeenstem ming zou worden bereikt, ook niet na langdurige onderhandelingen.. Teneinde verdere vertraging in de uit voering van het saneringsplan voor de Oude Wijk te voorkomen, keurde de raad een voorstel goed, om tot onteige ning in het belang der volkshuisvesting over te gaan. Namen De heer Maas K.V.P. merkte tijdens de rondvraag op. dat in de pers berich ten waren verschenen, dat door de of ficier van justitie te Middelburg in de vorm van een circulaire aan de ambte naren van de burgerlijke stand was ver zocht, bij* geboorte-aangiften slechts namen te aanvaarden, die bij het geslacht van het kind passen. Hij vroeg in deze het standpunt van b. en w. De voorzitter verklaarde, dat te Axel het advies van de officier van justitie zou worden opgevolgd. Wel voegde hij er nog aan toe, dat de officier in een latere toelichting, geen bezwaar had, als de tweede naam een meisjesnaam zou zijn. Alleen uit de eerste naam moest blijken of men met een mannelijk of vrouwelijk persoon te doen had. De heer C. v. Bendegem wees op de hinder die de bewoners van de Nieuwe- dijk ondervinden van de motoren van de aldaar geplaatste koelinrichting De voorzitter antwkordde dat de zer dagen een proefscherm zal worden geplaatst. Mogelijk zal hierdoor het hin derlijke geluid enigszins worden getem perd. De raad van Oostburg heeft besloten in principe in te stemmen met een groots plan voor de straatverlichting, door de P.Z.E.M. ontworpen. Een kre diet van f 30.000 voteerde de raad om hiervan alvast een gedeelte te kunnen laten uitvoeren. Hoewel voor de totale uitvoering drie jaar is gedacht, zag de raad liever geen termijn bepaald. Men wil liever vrij blijven in de successieve lijke uitvoering. Is de gemeente Oostburg tot op heden op het gebied van de straatverlichting erg achtergebleven bij de andere ge meenten in west-Zeeuwsch-Vlaanderen, dit plan voorziet wel volledig en af doende in een moderne en meer dan wenselijke straatverlichting. De heer Van Terheyden vond het zelfs wel een beetje te luxe voor Oostburg. Zijn er thans 130 lichtpunten in Oost burg, dit plan voorziet er in 350. waar door men lichtmasten zal krijgen op iedere 35 meter. Het aantal lichturen zal na de uitvoering van het totale plan vergroot zijn van 7000 tot 17.900. De ex ploitatiekosten zullen daardoor oplopen van f 8900 tot f 33.000. Men krijgt dan waarschijnlijk t.l.-verlichting in plaats van de „gloeiende spijkers", waarvan nu nog in de raadsvergadering herhaal delijk wordt gerept. De heer Dekker zei al bij voorbaat tegen de uitvoering van dit plan te zijn, als het werkelijk mee zou brengen dat dan straks de straatbe lasting in Oostburg moet worden ver hoogd. Wethouder Geuze merkte op, dat het in principe accepteren van dit ge hele plan, niet impliceert dat Oostburg meteen binnen drie jaar aan de uitvoe ring vast zit. Maar, zei hij, er is geen raadsver gadering gepasseerd, waarin bij de rondvraag niet een vraag over de straatverlichting voorkwam. Als het daarom ging werd er nog al eens „ach en wee" geroepen. Een deug delijke verlichting, waarmee met dit plan wordt voorzien is heus geen luxe voor Oostburg. Het is aan de raad om het tempo van uitvoering te bepalen, waarbij het echter aan beveling verdient dit partieel uit te voeren. Laten we eindelijk Oost burg eens uit zijn nachtelijke duis ternis halen, verzuchtte wethouder Geuze. Niet peuteren met hier 'en paal en daar een paal, dan blijft het knutselwerk. De heer De Coene achtte het de moeite waard nog eens bij elkaar te komen, alleen om dit straatverlichtingsplan te bestuderen en te bekijken. De raad besloot verder eervol ont slag te verlenen aan de heer H. C. Ro- zemeyer als curator van het Koningin Wilhelmina Lyceum en eveneens ontslag te geven aan de heer J. Keymel als onderwijzer aan de openbare lagere school. In diens plaats benoemde de raad in deze vergadering meteen de heer J. Casteleyn uit Assen, die al der tien jaar als onderwijzer in Westkapeile in Zeeland heeft gestaan. Voorts be noemde de raad aan de openbare ulo als vakleerkracht in nuttige handwerken mej. M. de Waal uit Kloosterzande, en als onderwijzer de heer D. de Vries uit Middelburg. Vlissingen bezit in de Katholieke Jeugdraad een voortreffelijk instrument om de belangen van de r.-k. jeugd met voortvarendheid en deskundigheid te be hartigen. Dat bleek uit de besprekingen tijdens de laatste vergadering. Spoedig kan men definitieve berichten tegemoet zien omtrent een wekelijkse dansavond voor katholieke jongeren. Ge sproken werd ook over de leidsters- en leidersvorming. De raad nam het ini tiatief contactavonden te beleggen van de katholieke Vlissingse jeugdleiders. Men hoopt zo te komen tot gesprekken onder deskundige leiding, terwijl men ook leidersbladen e.d. wil uitwisselen. Een probleem op zich is de ruimte. Een ideale oplossing, zo meende de raad, is een eigen jeugdhuis. De moei lijkheid is echter de financiering van een dergelijk project. De raad was van oordeel, dat een bijzonder beroep op de katholieke gemeenschap van Vlissingen wel gerechtvaardigd was. Besloten werd voorts meer aandacht te schenken aan de propaganda voor het jeugdwerk. In het begin van de vergadering werd kapelaan J. van Dongen soc. drs. geko zen tot voorzitter. Hij richtte onmiddel lijk een hartelijk woord van dank aan de heer de Bont. Als waarnemend voor zitter heeft deze veel werk verzet tij dens de opbouwperiode van de jeugd raad. Tot secretaresse werd gekozen mej. M. Maes, tot penningmeester de heer A. de Smit. Kapelaan van Don gen en de heer J. Stouthart werden aangewezen tot vertegenwoordigers in de Vlissingse jeugdraad. Na enig beraad werd verder het conceptreglement vast gesteld. Op 24 september heeft de export van Nederlandse bloembollen sinds het be gin van het jaar de tweehonderd miljoen gulden overschreden. Vorig jaar, het eerste jaar in de geschiedenis van de Nederlandse bloembollenexport dat men boven dat bedrag uitkwam, werd het op 24 oktober, dus precies een maand la ter, bereikt. De totale export in dat jaar bedroeg 219 miljoen gulden. Amerika was dit jaar tot nu toe de grootste afnemer met 42,5 miljoen gul den. Naar West-Duitsland ging voor 42 miljoen, naar Engeland voor 41,5 mil joen, naar Zweden voor 24 miljoen en naar Frankrijk voor 12 miljoen. Advertentie) Zaterdag zal de commissaris der ko ningin in Zeeland de nieuwe weg over de Zandkreekdam ofjicieel openen. Nu, enkele dagen voor de opening, heerst er nog grote drukte op de dam, waar met man en macht gewerkt wordt om de laatste hand te leggen aan het werk. De raad ging in op het verzoek van het r.-k. schoolbestuur om gelden te mo gen ontvangen voor uitbreiding van het schoolgebouw met een zesde leslo kaal. De raad besloot een wachtverbod in te stellen aan weerszijden van het gedeelte van het Eenhoornplantsoen. Na afloop van de openbare raadsver gadering ging de raad op verzoek van de heren Barendrecht en De Coene nog in besloten zitting. Oost-Rozebeke De Congo is dood, leve Spanje. Het raakt onze Belgische botten niemeer of Loemoemba z'n eigen weeral tot pre mier heeft ge-boembardeerd. We hebben geen schrik meer van da ge-voe en ge- boewe hebben nou Fabiola Da s andere praat Da's muziek: Fabkria de Mora y Aragon. Heel Brussel is de ge passeerde zaterdagmiddag van de Spaan se fe»st-griep bezeten geweest Ik heb tussen haar toekomstige onderdanen staan schreeuwen en applaudisseren. Be- zied 'nne keer serieus uwen Gazet van 26 september, beziet uwen groten cl'ehé in de rechter bovenhoek Triomftocht door Brussel"en ge zult uwen cor respondent uit Oost-Rozebeke er op zien staande 117-de links (mét hoofddek sel hoog boven z'nne kop): Laat Nikita in New-York kietelen.' la'af Loemoemoa in Leopoldstad boemen de Belgen fa- biolen en zijn al serieus aar 't Spaars leren. Wij bestellen in de Petite Rue des Bouchers in Brussel geen moules-frites meer. maar moulio-fritias België gaat promotie maken zulle 1 As ge me daar od eene keer 'n koningin-schoondochter in uwe schoot krijgt uit 'n land, waarin heel België wel kan rokkenrollen, be houd dan maar es uw. over de hele we reld gekende Belgische „sang-froiJ" Ik schrijf „sang-foid" expres, omdat ik 't niet laten kan Luistert: 's Avonds ben ik in de Cinema gaan zien die, in t journaal, de triomftocht presenteerde Neffe mij, tegen de muur hing 'n pan- carde.. 'n opschrift-bordje, zoudt gij zeggen.. Dat bordje waarschuwde het publiek zich kalm te houden, mocht er brand komen Ge behoeft niet te vra gen of d'n Directeur van dieje Cinema 'nne Vlamink was Er stond heel dui delijk gedrukt. „En cas de danger gar- dez votre sang-froid". En. vermits Bel gië nu eenmaal 'n tweetalig land is: „In geval van gevaar houdt uw bloed koud" Ge behoeft niet te vragen, wat we hier gaan spreken, als we er nog Spaans tus sen gaan klappen. Zoiets als: „Garcon encore eens pintio de bièros". Van pint geklapt. Er is 'nne Vamink in 't kanaal terecht gekomen. Hij had veel pintios en druppelia gepakt en de politie heeft veel moeite gehad om hem weer op 't droge te trekken Als ze hem aan n pharmacie binnen stopten en hem op 'nne stoel hadden gezet, zegde hij spu wend tot den agent-de-ville „Meneer, da was slecht bier in., da leste café!" En, nu moogt gij, Hollanders, gerust blijven zeggen: „Vlamingen en pinten da's al lemaal één pot nat, 't zijn daar alle maal Pallieters". maar dan antwoord ik: „Ze komen pertang makkelijker door 't leven as gullie. Ze krijgen, door 't toe komende huwelijk met ons Fabiola, Sin terklaas, pour ainsi dire, present Ge kunt er op rekenen, dat die. over twee maanden, hartelijk in Brussel ontvangen zal worren. Fabiool-achtig. zeggen ze hier.Ge zult zeggen: huwelijken zijn se rieuze affaires, daar moogt ge de zot nie mee steken", 't Akkoord. En, ik zeg u: wij Belzjen zijn gelukkig met wat onzen Boudewijn gaat doen: sjuust wat elke getrouwde man mot doen. Opzitten en Belgische pootjes geven. En, waarom wij hier zo gelukkig zijn Omdat ze we ten wat ze doen en dat kunt gij nie van elk verloofd paar zeggen. Gij Hollanders zoudt zeggen: ze hebben hun volle ver stand, ze hebben allebei gepokt en ge mazeld. 't Is geen overijlde stap, en de wederzijdse familie is er content mee. Wat ge ook niet bij alle verlovingen ziet. Bref: de Belgisch-Spaanse betrek kingen gaan vaster aangehaald worren. Dat zal van grote invloed worren op ons klein landje. We zullen hier vuriger motten gaan dansen, vuriger motten gaan zingen: „L'amour est enfant de bohème, qui n'a jamais connu de loi". Ge kent da. Ons krottekes zullen alle maal zwart-kanten doekskes om d'rre kop gaan dragen, omdat ze allemaal Carmens Sylvias willen worren. Om van ons boeren Toreadors te maken zal nie meevallen, al hebben ze veul verstand van stieren. Ik durf te pariëren, dat ze in ons Antwerps Sportpaleis stierege vechten gaan organiseren. De kuitenko ningen zullen er 'nne klap deur krijgen, zulle. Nou er Franco bij komt, zal de Franc ook wel weer de hoogte ingaan. Ik weet niet, of onze politieke betrek kingen er met u veel op vooruit zullen gaan. U ziet dieje Philips I1 en diejen Alva nog te veul in uw knoken. Maar, enfin, vergeven en vergeten klinkt op den dag van vandaag het parool over de hele wereld. Ze komen overal met vre- des- en vretes-voorstellen op de proppen. De vrede groeit 't beste tussen de soep en de hors d'oeuvre Zie maar naar De G ulle. Die laat z'n Algerijnse afgevaar. digden, vooraf zodanig veul en copieus eten, da ze geen mond meer open dur ven doen. En zied 'nne keer. wat ze Nikita in New York voorzetten, omdat 'm zo „vel over been" is. Nu hoor ik u zeggen: t is schand dat gij zo over de groten der aarde durft schrijven, maar dan antwoord ik u: „as 'n grote der aarde z'nne kop tussen de tralies van den ascenseur door steekt en „boe" naar 't volk roept, dan noem ik hem ,,'nne kleine der aarde". En, als gij, net as wij. op 'n duikboot onder water in uw Albertkanaal trapt, zoudt ge ook gaan rkkeren. Dat is nu al wel drei maand-n gepasseerd maar 't doet toch nog zeer. Maar da kan ons goed humeur ni'.meer bederven, zulle. Wij triomferen omdat 't verloofde paar er zo triomfantelijk uitziet en ik verzeker u: 't -al er in de ter komst in België Spaans naar toe gaan. Adios. Tot 't volgende briefkia. SUSKE VAN TESTELT Voor de vacature van chauffeur en op halers van de op te richten ophaaldienst voor huisvuil in westelijk-Zuid-Beveland en Noord-Beveland bestaat grote be langstelling. In totaal hebben zich voor deze betrekking bijna honderd sollici tanten gemeld. Ongeveer de helft hier van solliciteert als ophaler, de andere helft als chauffeur. In alle hallen van het Ahoy'-complex 250 attracii.va an Interessania stands Kunst In sieraad en interieur In ieder hult een moderne keuken Historische keukeninterieurs Vrije-tijds-bestedlng In het gezin Wie wordt Femina-hulsvrouw 1960? Vost' modeshow o.l.v. Mies Bouman Miniatuur spoorweg-emplacemen ten Cadeau-uitreiking door de TV-omroepster Karin Kraaykamp of Ans van Brandenberg Femina- clnema Veilig Verkeer Interieurverzorging Tentoonstelling over blik. Middag 2.30 en 3.45 u., avond 7.30, 8.45 en 10 uur. (vrijdag 30 september alléén 7.30, 8.45 en 10 uur.) Elke dag uitreiking van een groot aantal waardevolle CADEAUX door TV-omroepster KARIN KRAAYKAMP of ANS VAN BRANDENBERG. De eerste 100 bezoekers(sters) ontvangen het verzilverde Femlna-lepeltje. Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten ^Openingsdag geopend van 12-17 en van 19-23 uurj .Toegang f 1.25 - Kinderen f 0.60 - Modeshow f 0.3 AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 12 OCTOBER GOES Grand 7 en 9 uur En eeuwig zingen de bossen, 14 j. Kunsthandel Sturm 10-12 en 2-6 uur Expositie Louis Heymans Slot Ostende 7.30 uur Ledenvergade ring TOGO VLISSINGEN Luxor 8 uur 08.15, 18 j. Alhambra 8 uur Hoe vermoorden wij oom George. MIDDELBURG Electro 8.30 uur Ali Baba en de 40 rovers, 14 j. OVEZANDE Wit-Gele Kruisgebouw 7 uur Lezing zoutloos dieet TERNEUZEN Openbare raadsvergadering Luxor 8 uur En eeuwig zingen de bos sen, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Madame Butterfly (operafilm) ANTWERPEN Kon. VI. Opera 19.30 uur Aida GOES Prins van Oranje 8 uur Kruis of munt (musical) Slot Ostende 4 uur Danscursus r.-k. hbs, 8 uur St. Christoffel Kunsthandel Sturm 10-12 en 2-6 uur Expositie Louis Heymans VLISSINGEN 2 uur Raadsvergadering OOSTBURG Ledel 8 uur On the beach, 14 J. TERNEUZEN Lnxor 8 uur Onze man in Havana, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Operatie petticoat

de Stem | 1960 | | pagina 2