agbtaH NIEUWE STAP TOT ISOLATIE BERLIJN Bonn niet ongerust Pro en anti Castro BLAAS UW KACHEL AAN Eerste Kamer voor O Bankdirecteur verduisterde bijna drie ton \ieuwe berekening loonsverhoging HAG ARKS beschuit Bolletje. Kroestjev sprak met Tito Verwerpt Senaat voor derde maal een wetsontwerp? Mare Bohan leidt Huis Dior Welke baas? Levenslange dwangarbeid wegens moord te Westmalle De gecoupeerde paardestaart 1.9* Churchill tc Nice y DAv.BLAD VOOR ZEELAND ALS VISUM WORDT GEVRAAGD. Russische vervolg van actie Oost-Berlijn Weinig verandering Vreemd voorwerp boorde gat weiland in ft Het NEVEDA breibock is uit LIEVER SCHILDERSKNECHT GEBLEVEN.. Na 30 jaar fraude 3,5 jaar geëist Wel goede trouw bij Unilever zegt Unilever KOFFIE 3 100e JAARGANG No. 23482 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lynenPostgiro 278841 DONDERDAG 29 SEPT. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 8.20 per post - f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) De ambtenaren van <le Sovjetrussische ambassade te Oost-Berlijn zullen niet langer de Westduitse paspoorten van de Westberlijners aanvaarden als de officiële docu menten, waarop een visum voor de Sovjet-Unie wordt verstrekt. De bekendmaking van dit nieuws, dat gisteren plaats had, wordt beschouwd als de jongste stap in de commu nistische campagne om West-Berlijn te isoleren. De aankondiging volgt twee weken nadat Oostduitse autoriteiten hadden ge weigerd de Westduitse paspoorten van de bewoners van het westelijk stads deel als wettig te erkennen. Tezelfder tijd begonnen de communisten van de Westduitse bezoekers aan Oost-Berlijn speciale toegangsbewijzen te vragen Niet zo dramatisch Regeringsambtenaren uit Bonn heb ben intussen reeds gezegd, dat men de Russische eisen niet zo dramatisch moet opvatten. De regering is ook niet van plan om officieel te reageren op deze maatregel, omdat de aankondiging niet is geschied aan de Grote Drie. Volgens dezelfde functionarissen zou Moskou zeer goed beseffen, dat het zich niet aan de bepalingen kan onttrekken welke zijn opgesteld bij de overeen komst van 1949, zondat dat menr in Rus land de kans loopt, openlijk van het verbreken van een verdrag te worden beschuldigd. De Russische stap volgde onmiddel lijk op de bekendmaking van een nota van Moskou aan de Westelijke Drie, waarin werd gezegd, dat de Sovjet-auto riteiten van mening waren, dat de Oost duits e regering het recht had om het verkeer van Duitse reizigers van en naar de geïsoleerde stad te controleren. In dezelfde nota werden echter de rechten van de Grote Drie, vastgelegd in de bezettingsovereenkomst, erkend. Men zinspeelde n.l. op het reizen door Duitsers naar en in Berlijn. De nota was in ongeveer gelijke be woordingen gesteld als het geallieerde protest, dat enige dagen geleden aan de Sovjetrussische commandant van Oost- Berlijn, generaal Zaharov, werd aange boden. Intussen zegt het Westduitse ministe rie vernomen te hebben, dat de Oost duitse grensbewaking opdracht heeft gekregen om Westduitse vliegtuigen, die tot boven Oostduits grondgebied afdwa len en niet ogenblikkelijk gevolg geven aan een opdracht tot landen, neerge schoten moeten worden. Graham in Berlijn De Westberlijnse senaat heeft een ver zoek van de Oostberlijnse autoriteiten om de evangelisatietent van de Ameri kaanse prediker Graham voor de ruïne van het Rijksdaggebouw te doen opbre ken. van de hand gewezen De tent staat in de nabijheid van de grens tussen O-ri- en West-Borlijn. Een woordvoerder van de senaat ver klaarde, dat Graham in Berlijn zo dik wijls en zo lang mag spreken als hij wil. Als de communisten zenuwachtig wor den omdat zoveel Oostberlijners naar de predikingen komer luisteren, is dat hun zaak, zei deze woordvoerder. Premier Kroestjev heeft gisteren ver klaard, dat hij en president Tito volle dige overeenstemming hebben bereikt over de buitenlandse politiek, doch de Rus heeft laten doorschemeren, dat tus sen hen ideologische verschillen van in zicht zijn blijven bestaan, ondanks een serie gesprekken in New York. Kroestjev legde zijn verklaring tegen over de pers af, na een ontmoeting van zeven kwartier met de Zuidslavische lei der in de Sovjet-ambassade. Te New York is voorts gisteren of ficieel bekendgemaakt dat de Britse pre mier Harold MacMillan hedenavond een onderhoud zal hebben met Kroestjev in de Russische ambassade te New York. Het Witte Huis heeft intussen bekend gemaakt dat president Eisenhower nog altijd niet van plan is om Kroestjev te ontmoeten BIJ HET overleg over de vliegverbin dingen tussen de Scandinavische landen en de V.S. is géén overeenstemming be reikt. DE WERKNEMERS bij de Franse ra dio- en televisie-omroep hebben voor morgen een 24 uur-staking afgekondigd uit protest tegen de plannen van De Gaulle om de salarissen te bevriezen DONA FABIOLA. de verloofde van ko ning Boudewijn. zal aan het begin van de volgende week naar Madrid terug keren. DE MARKIES De Cuevas. 75 jaar en een van de belangrijkste figuren in de Europese wereld van het ballet, is (aan de Franse Rivièra), ernstig ziek als ge volg van een hartaandoening. DE BENEDICTIJNER monnik dr. Al- ban Dold, die zich door hef zichtbaar maken en ontcijferen van uitgewiste perkament-teksten een wereldfaam heeft verworven, is op 78-jarige leeftijd te Munderkringcn aan de Donau over leden. DE ZEVEN overlevenden van het vlieg tuigongeluk bij Moskou zijn buiten le vensgevaar. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren eenstemmig de verzoeken van Senegal en de republiek Mali om het lidmaat schap van de V.N. goedgekeurd. Het aantal V.N.-leden komt hiermee op 98 Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: Nu en dan overdrijvende wolkenvel- den, maar op de meeste plaatsen J droog weer. Zwakke tot matige oos- t t lelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. J Verwachting van het Belgisch weer- J 0 kundig instituut: t Eerst weinig bewolkt tot mooi, t maar later toenemende bewolking. J Maximumtemperaturen die niet bo- J 1 ven de 15 graden zullen uitgaan. t Vandaag: zon onder 18.22 uur. i J Morgen: zon op 6.39 uur. Maan on- 0 der 0.52 uur. J (Van onze correspondent) België staat bekend als een ple zierig land. Dat vond ook de kel ner IV. S. uit Oostburg, zodat hij met zijn echtgenote een uitstapje maakte naar Brugge. Tot zover ging alles goed. In Brugge maakte hij van de gelegenheid gebruik om, terwijl zijn vrouw in de winkel was, hem te smeren naar Ant werpen, waar hij het er nog eens danig van nam. Zijn vrouw ging noodgedwongen eenzaam naar huis. Tot overmaat van ramp bleek hij er echter niet alleen zijn eigen centjes te hebben doorgejaagd, maar bovendien ook nog plus mi nus f 1100 van zijn baas, die hij nog moest ajdragen. Terug in Oostburg meldde hij zich maar vrijwillig bij de rijkspolitie omdat hij in de afrekening met zijn baas een zwaar hoofd zag. Welke baas? (Van onze correspondent) Het Antwerpse Hof van Assisen heeft gisterenavond de 32-jarige J. Rombouts schuldig bevonden aan het plegen van •de lustmoord te Westmalle, in de Ant werpse Kempen, in oktober van vorig jaar. Men weet dat verdachte na vroegere uitvoerige bekentenissen, ter zitting had beweerd niets met de zaak te maken te hebben, omdat hij destijds meerdere dagen bedlegerig zou zijn geweest tenge volge van een ernstige astma-aanval. Zijn ouders kwamen dit tijdens het ge tuigenverhoor bevestigen, maar daarte genover staat, dat twee verschillende getuigen de verdachte op de dag van de moord op straat hadden gezien toen hij een kruiwagen reed. De psychiaters oordeelden de verdachte volledig toere keningsvatbaar, terwijl geneesheren ont kenden, dat het geneesmiddel dat de verdachte tegen de astma-aanvallen moest innemen, een verminderde con trole over zijn daden zou hebben kun nen veroorzaken. De openbare aankla ger en de burgerlijke partij hadden de zwaarste straf gevorderd. Na een be raadslaging van bijna twee uur oordeel de de jury hem schuldig aan geweldple ging en moord op M. de Schutter. Gisterenmiddag omstreeks twaalf uur is te Heekum een vreemd voorwerp, ge- lijkend op een projectiel, bij de heer C. R. van Vloten in de wei terechtgeko men. Het heeft daar in de grond een gat geboord van circa 1,50 meter diep met een middellijn van dertig centi meter. Mevrouw Van Vloten was juist in de tuin toen het voorwerp met een flitsend geluid tegen het huis vloog. De boerderij werd licht beschadigd Het voorwerp kwam 120 meter verder in de wei terecht. De gemeentepolitie van Heelsum en de Koninklijke Marechaus see stellen een onderzoek in. (Advertentie) tt (Van onze parlementaire redacteur) Zal de Eerste Kamer - na de archiefwet en het toto-ontwerp - nu voor de derde maal binnen korte lijd een wetsontwerp ver werpen? Hel zo juist versche nen voorlopig verslag op de nieuwe dierenbeschermingswet wijsl in die richting. De algemene tendens van deze wet een betere bescherming van het dier toejuichend verklaart een groot deel van de Kamer ern stige bezwaren te hebben tegen bepaalde onderdelen. Het hoofd bezwaar geldt het voorgestelde coupeerverbod van paardestaarten. Dit coupeerverbod moet, zo wordt betoogd, het einde betekenen van de trekpaardenfokkerij in ons land. Over dit coupeerverbod is ook bij de behandeling van dc dierenbeschermings wet in de Tweede Kamer veel te doen geweest. De K.V.P.'er dr. Van Meel trad toen op als de verdediger, mej mr. Schilthuis (P.v.d.A.) als de be- meer dan 100 patro nen met beschrijving w. o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. m Ti Fidel Castro is gisteren uit New York naar Cuba vertrokken, doch hij wordt over een dag of tien in New York terugverwacht. Castro vertrok naar zijn hoofdstad Havanna in een vliegtuig dat hem ge leend was door zijn vriend Kroestjev. Castro moest lenen, omdat, zoals wij hebben gemeld, vliegtuigen van de Cubaanse luchtvaartmaatschappij aan de ketting waren gelegd wegens schul den, toen ze in New York waren ge land. De New Yorkse politiemannen, die belast waren met de zorg voor de vei ligheid van de Cubaanse leider, slaak ten een zucht van verlichting. Niet ten onrechte, zoals uit bovenstaande foto blijkt. Bil zijn hotel Theresa deden zich immers herhaaldelijk botsingen voor. En daar kwamen knuppeltjes aan de dag (Advertentie) Wij in Brabant en Zeeland eten 55 Zijns inziens haa de gemeenschap ook schuld aan de misstap van D, Noch het bestuur var. de bank, waar van het jongste lid 72 en het oudste 82 jaar was, noch de leden durfden een mond open te doen omdat ze bang wa ren voor hun geld. Psychiatrie Voor de rechtbank te Leeu warden heeft gisteren de 59-ja- rige ex-bankdirecteur H. D. uit Driesum terechtgestaan, die vo rig jaar werd gearresteerd toen na een controle door controleur: van de Nederlandse Bank aan het licht kwam. dat hij de Boaz- bank te Driesum had benadeeld voor een bedrag van 283.000 De officier van justitie, mr. M H. Gelinck, eiste tegen D. een gevangenisstraf van 3lh jBar mm aftrek van voorarrest. In het psychiatrisch rapport, dat ovu. verdachte was uitgebracht, werd hi.: gekenschetst als een debiele persoon De president, mr. H. J. van Maanen had weinig waardering voor dit rap port en zei dat D. ter zitting allerminsi een debiele indruk maakte. ,.De geleer den mogen dan zeggen, dat u niet zo snugger bent en niet kunt rekenen, wai u allemaal gedaan hebt vind ik toch maar verdraaid slim", aldus mr. van Maanen. De fraude, die D. ten laste was ge legd. strekte zich uit over een dertig tal jaren. Een bedrag van 60.000 zou reeds door de vader van D. verduis terd zijn, terwijl de accountant S., nie met D. onder een hoedje speelde f 45.000 had opgestreken. De verduis terde gelden gebruikte D, gedeeltelijs in zijn huishouding. Tevens liet hijzi'- woning verbouwen voor 17.000 er hij kocht een auto voor 6.000. Een bi drag van 53 000 kon niet worden acl terhaald. De grootste knoeierijen waren pleegd met de rekening-courantstate, Er stonden achtendertig gefingeen debiteuren in de boeken van de ba: met een gezamenlijk fictieve sein van li/2 ton. „Fout Verdachte bekende volledig. Bij h taling gaf hij toe: ,,Ik ben fout veest, helemaal fout", Uit een rapport van de reclassern bleek, dat verdachte die vroegi ichildersknecht was, het directeur baantje van zijn vader had geërfi Hoewel hij liever schildersknecht zo- zijn gebleven want van rekenei had hij geen verstand toch were hij bankdirecteur. „Wat voor een gemeenschap is dat geweest, die dat accepteerde," zo vroeg de president zich af. Het psychiatrisch rapport conclu deerde, dat D, door een attaque in 1951 verminderd en daarna sterk verminderd toerekenings vatbaar was. De president twij felde aan die conclusie, Wel ver baasde het hem zeer. dat D. aan een reeiasseringsambtenaar had Jevraagd, of er na zijn detentie nisschien nog een baantje voor -em gevonden kon worden als., lirecteur van een naburige boe enleenbank. „Hoe haalt U het in iw hoofd", zei de president. De officier van justitie, die uitre- ende, dat het totale schadebedrag ng belangrijk hoger lag dan ƒ280.000 eet de mogelijkheid tot fraude aan ■at hij noemde „de heilloze samen- ■erking" tussen D. en S. Ze waren Is een Siamese tweeling, die weten al ze van elkaar afhankelijk zijn, Idus de officier van justitie. Het estuur van de bank was volgens mr. elinck niet voor zijn taak berekend, iet interesseerde de bestuurders "inig wat er gebeurde als zij maar onden profiteren. De verdachte D. as volgens de officier een dom en .icapabel man, die niettemin door .walijke ervaringen een zekere slim- leid en sluwheid bezat. De raadsman van D., mr. H. Sehoot- ;tra. bestreed een punt uit de dag vaarding, waarvoor hij vrijspraak vroeg en bepleitte voorts clementie. Uitspraak 12 oktober. strijdster „een mal kwastje" van de gecoupeerde paardestaart. Mej. Schilthuis won de strijd en wist door een amendement een coupeerverbod in de wet te krijgen. De Eerste Kamer blijkt haar dat zeer kwalijk te nemen. Volgens de senatoren hebben mej. Schilthuis en haar aanhang helemaal over het hoofd gezien, dat een paard met een gecoupeerde staart zich nog wel degelijk tegen vliegen e.d. kan verdedigen. Bovendien, zo zeggen zij, veroorzaakt het couperen mits het op het juiste ogenblik en op deskundige wijze gebeurt, geen pijn. Een ander bezwaar van de senaat is, dat de nieuwe wet nog geen voldoende bestrijdingsmogelijkheden biedt tegen loslopende honden en katten, die veel schade toebrengen aan schapen, pluim vee en vogels. Enige leden merken op. dat zij het toenemen van het aantal katten in grote delen van ons land ..be paald verontrustend" vinden. Het soms zo moeizame aanmaken van een kachel wordt door een Engelse uitvinding kinderlijk gemakkelijk ge maakt. Door middel van het hierbij afgebeelde apparaat, dat het midden houdt tussen een foehn en een minia-' tuur straalmotor, wordt hete lucht van rond 800 graden Celsius in de kachel geblazen. Zonder stof of narig heid brandt deze binnen de minuut. Het apparaat wordt gevoed via liet normale lichtnet van de woning. De 34-jarige Mare Bohan is benoemd tot opvolger van de 24-jarige Yves Saint Laurent, en zal, zoiai»g deze in- militaire dienst is, de leiding hebben van het modehuis Dior. Bohan is een vriend en beschermclng van wijlen Christian Dior, cn zijn moeder werkt sinds augustus 1958 bij het modehuis. Zij is hocdenontwerpstcr. Als assistent van Saint Laurent droeg Mare Bohan reeds geruimte tijd de ver antwoordelijkheid voor alle modellen die het huis Dior in Londen uitbracht. Saint Laurent, het „wonderkind", is op 1 september met verlof gegaan om zijn dienstplicht te vervullen. Hij staat thans op do nominatie voor uitzending naar Algerië. Momenteel wordt hij, we gens een zenuwinstorting, in een mili tair ziekenhuis te Parijs verpleegd. In januarn heeft Bohan zijn eerste modeshow. (Van onze Haagse redactie) De looncommissie uit de Stich ting van de Arbeid heeft gisteren in opvallende eensgezindheid een systeem ontworpen voor de bere kening van loonsverhogingen bij het aflopen van collectieve arbeids overeenkomsten. Aanleiding daar toe was het feit dat binnen afzien bare tijd de eerste aflopende c.a.o. die der grafici op de helling zal worden gezet. Zijn wij wei ingelicht, dan wordt in het nieuwe systeem, dat overigens nog de goedkeuring behoeft van de Stichting als geheel, geen rekening gehouden met niet benutte loonruimten in het jongste De raad van bestuur van Unilever N.V. deelt mede: „Bij gelegenheid van de in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden interpellatie zijn door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede delingen gedaan, die een onjuiste voor stelling van zaken geven. Meer dan door iets anders voelen wij ons getroffen door de gewekte indruk, dat het bij onze organisatie aan eerlijke medewerking met de overheid zou heb ben ontbroken. Wij stellen er prijs op als onze vaste overtuiging uit te spreken, dat de goede trouw, waarover door de minister bij zijn antwoord in tweede aanleg is gesproken ten aanzien van leidende personen van onze organisatie, steeds evenzeer aanwezig is geweest bij alle leden van ons personeel van hoog tot iaag. Van de belangrijkste punten uit het betoog van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, die naar onze mening rechtzetting behoeven. zullen wij zijn excellentie schriftelijk in ken nis stellen". Sir Winston Churchill, glimlachend, maar zonder zijn traditionele sigaar, is gisteren per vliegtuig te Nice aangeko men om enkele weken de gast te zijn in Monte Carlo van de Griekse scheeps- 'magnaat Aristoteles Onassis. verleden. Men gaat uit van de produk- tiviteitsstijging van dit ogenblik, ge plaatst in een gemiddeld produktiviteits- verloop van een beperkt aantal jaren. Wanneer dit systeem wordt aanvaard zal het tot gevolg hebben, dat er voor de metaalsector een aanzienlijk lagere loonsverhoging uit de bus zal komen dan die (6+3 procent) waarop thans wordt gerekend. Wat de metaal overigens gaat doen. nu van regeringswege is medege deeld dat tussentijdse loonsverhogingen niet kunnen worden toegestaan is een vraag waarop het gehele bedrijfsleven gisteren in spanning het antwoord wachtte. De vakraad metaal wist er zelf blijkbaar ook niet goed raad mee. want het overleg hierover heeft gisteren tot zeer laat in de avond geduurd en was nog niet beëindigd op het moment, dat wij deze pagina moesten afsluiten. (Advertenties) coffeïnevrije spaart hart en zenuwen! Importeur: HAG-Verkoopkantoor Postbus 619 - Haarlem

de Stem | 1960 | | pagina 1