WEER OP Kroestjev laat toch nog keus Bemoedigende woorden en waarschuwing LOEMOEMBA DUIKT Triomftocht door Brussel Non stop recht door Merkwaardig gesprek van Moboetoe Veel verbeteringen N.S. winterdienstregeling Mens in de ruimte? Opnieuw verwarring STEM-toto nu f 175.- Satelliet mislukt Wn Leek en stromingen van deze tijd Hansje Marbus nog spoorloos Belgische stappen in verband met botersmokkel wee man naast Hammerskjoeld Iets lagere temperaturen BIJ HET JUBILEUM VAN ST.-ADELBERT ijlMMfwill DAGBLAD VOOR ZEELAND Zorin opvolger van Sobolev De politieke verwarring in Leopoldstad is gisteren groter geweest dan geruime tijd het geval was. Want premier Patrice Loemoemba kwam verklaren, dat hij weer pre mier was en dat hij overeenstemming had bereikt met president Kasavoeboe, en deze verklaarde dat er van een premierschap of een akkoord met Loemoemba geen spra ke was. Kolonel Moboetoe die de sterke man van Konge heet te zijn, waarschuwde dat hij voldoende troepen be schikbaar had om de zaken nu zelf in handen te nemen. Kolonel Moboeto heeft een speciale burgerwacht in het leven geroepen voor de bewaking van departementen en openbare gebouwen. Foto: Een lid van de burgerwacht, gewapend met machinepistool en een tas met boter hammetjes begeeft zich non stop recht door naar het ministerie-kantoor. EEN MEISJE uit Enschedé, Jennigje Nieterink, 18 jaar, wordt sinds 23 sep tember vermist. Zij is in overspannen toestand weggelopen. Een ongeluk wordt gevreesd. CUBA heeft zaterdag officieel commu nistisch China en Noord-Korea erkend. TWINTIG leden van de Algerijnse ver zetsbeweging E.L.N. zijn te Nice gear resteerd en daardoor is deze beweging aan de Rivièra „onthoofd". NOORWEGEN zal weer onvoorwaarde lijk toetreden tot de internationale over eenkomst voor walvisvaart. HET HOF van cassatie, Italië's hoogste tribunaal, heeft besloten zich op 14 de cember bezig te houden met de zaak Ricardo Galeazzi-Lisi, arts van paus Pius XII z.g., die wegens beweerd ge drag in tegenspraak met de medische ethiek, door de vereniging voor genees kunst is geroyeerd. HET PRODUKTSCHAP voor Zuivel heeft de toeslag op geëxporteerde boter verlaagd van 1' 1.10 tot f 0.95 per kilo. DE HERVORMDE kerkbouwactie, die op 26 september (959 begon, is gisteren afgesloten. De actie heeft geresulteerd in een bedrag van f 10.181.497. de VOORZITTER van de „Flonade". dr. A. J. Verhage, is gisteren, bij de sluiting van de expositie, benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. het OPENBAAR ministerie te Frank fort heeft zijn beroep tegen de vrij spraak van de 39-jarige Heinz Pohl- mann die op verdenking van moord op Rosemarie Nitribitt terecht heeft ge staan ingetrokken. Voor het eerst sinds een week kwam Loemoemba uit zijn woning om, met een escorte van UNO-militairen, een rondrit van een half uur en een pers conferentie te houden. Hij verklaarde premier te zullen blijven en verzoend it- zijn met Kasavoeboe. Een woordvoerder van Kasavoeboe verklaarde, dat e.r geen enkele grond voor een verzoening is, en kolonel Mo boetoe zei, dat er geen sprake kan zijn van herstel voor Loemoemba en diens regering, omdat dan chaos en wan orde in Kongo hersteld zouden worden." Daags tevoren had Moboetoe gesprek ken gehad met Kasavoeboe en Loe moemba teneinde te pogen, een verzoe ning tussen deze twee te bereiken. Het gesprek Loemoemba-Moboetoe was vaak verhit. Loemoemba was een half uur aan een stuk aan het woord. Gedurende die tijd las Mo boetoe zo nu en dan een krant. Toen leek een twist te ontstaan. Edoch, bij het vertrek werden handen geschud en Moboetoe reed weg, een uur na dat hij was gekomen. „Nu -ik met Loemoemba en Kasavoeboe heb gesproken, keer ik naar het kamo terug om de hele zaak te overdenken", zeide Moboetoe. Hij vertelde, dat het voor het welzijn van het land noodza kelijk was dat hij Loemoemba en Kasa voeboe een verzoening zou „opleg gen". Hij wilde niet zeggen met welke middelen hij dat zou doen. V rijlatingen Toen Moboetoe zich in de residentie van Loemoemba bevond, kwam daar de minister voor jeugd- en sportaangele- genheden in het kabinet-Loemoemba, Mpolo, aan die kort tevoren was vrij gelaten. Ook vice-premier Gizenga, die gelijk met Mpolo vrijdag op last van ko lonel Moboetoe was gearresteerd, is op vrije voeten gesteld. Hetzelfde was het geval met majoor Pasaka, een zwager van Gizenga die vorige week na een mislukte moordaanslag op Moboe.x.e was gearresteerd. Ook hij bega zich naar de woning van Loemoemba. Op de vraag waarom hij deze ar restanten had vrijgelaten, verklaarde Moboetoe: .Zij kwamen naar het Leo- poldskamp om mij te vermoorden, maar ik wil hun laten zien, dat ik voor alles een christen ben." Katanga In een radiorede, heeft Moise Tsjom be, president van de atgescheiden Kon. golese provincie Katanga, de klacht uit gesproken dat gewapende benden van zijn politieke tegenstanders, verhit door middel van hashisch en alcohol, in grote delen van Katanga „terreur" hebben verspreid. Tsjombe deelde voorts mee, dat alle zwarte bestuursambtenaren en boven dien negers van de gendarmerie voor een leertijd van vier tot vijf maanden naar België, Canada en Frankrijk zullen worden gezonden. (Eigen nieuwsdienst) Nog steeds is geen spoor gevonden van het verdwenen Sittardse jongetje Hansje Marbus. De militairen die reeds vrijdag de gehele dag bij het opsporingswerk waren ingeschakeld, zijn zaterdagoch tend om half zeven opnieuw ingezet. Zij hebben het gehele gebied ten wes ten van de Tudderenderweg onderzocht tot aan Millen toe. De recherche on derzocht verder de sporadische aanwij zingen van mensen, die Hansje Marbus in de loop van donderdagochtend meen den te hebben gezien. Het resultaat van heel het ingespannen zoekwerk is tot nu toe nihil. Vandaag wordt verder ge' zocht. De Sovjet-regering heeft bekendge maakt, dat Valerian Zorin, de ondermi nister van buitenlandse zaken, is aan gewezen als permanent Sovjet-verte genwoordiger bij de V.N. en in de Vei ligheidsraad. Hij volgt de 57-jarige Ar kady Sobolev op, die eind juli na een plotselinge ziekte naar de Sovjet-Unie is teruggekeerd. Sobolev was sinds 1955 hoofd van de Russische afgevaardiging. Het socalistische dagblad „Le Peu- ple" meldde gisteren dat de Belgische regering weldra te Den Haag zekere vragen zal stellen in verband met de botersmokkel van Nederland naar Bel gië. „Le Peuple" verklaart, dat men in zekere kringen te Brussel van oordeel is dat de Nederlandse overheid inder daad rechtstreeks de botersmokkel be gunstigt en wijst in dit verband op de talloze winkeltjes in de Nederlandse grensstreek die ongelooflijke hoeveelhe den boter verkopen. „Officiële schattingen spreken van 10.000 ton per jaar 180 wegen en paden tussen België en Nederland wor den niet bestendig door tolbeambten ge controleerd... aldus „Le Peuple". Nadat Kroestjev zich zaterdag had teruggetrokken in het Russi sche landhuis te Glen Cove om uit te rusten van zijn redevoering voor de algemene vergadering van de V.N., die vrijdag bijna een crisis heeft veroorzaakt in de wereldor ganisatie, hield hij gisteren weer een uur en een kwartier lang een persconferentie. Zijn eerdere verklaringen over de ont wapeningsconferentie te Genève vulde hij aan met de mededeling, dat de Sovjet- Unie bereid is weer naar Genève te ko men, indien de groep gevormd wordt door andere landen dan de vijf westelijke (Canada, Engeland, Frankrijk, Amerika en Italië), die de besprekingen onder VN-toezien lieten mislukken. Onder de nieuwe deelnemers moeten zich dan af gevaardigden van neutrale landen be vinden. Hij zei verder, dat hij niet zal blij ven aandringen op het ontslag van Hammarskjoeld, als naast hem dan een communistische en een neutrale secretaris-generaal worden benoemd. Gaat het Wester. echter niet op dat reorganisatievoorstel in, dan zou de Sovjet-Unie zich toch niet uit de Ver enigde Naties terugtrekken. Persconferentie Glen Cove, een kleine villagemeente, had zo'n opschudding nog nooit beleefd. Tegen kwart voor twaalf in de ochtend kwam de Russische premier zijn villa een huis dat eigendom is van de Russi sche ambassade in Washington uit wandelen. De vijftig journalisten die er de wacht hadden betrokken liepen hem tegemoet en terwijl Russen en mannen van de Amerikaanse geheime dienst het angstzweet uitbrak, ontwikkelde zich midden op straat, weer zo'n persconfe rentie a la Kroestjev. De straat werd meteen afgesloten voor alle verkeer. De hele geschiedenis was een herhaling van de twee ..balkonscènes" in New York Kroestjev was in een uitstekend humeur. Toen na een uur en een kwartier de bur gemeester van Glen Cove kwam vragen of de heren alstublieft het verkeer niet langer wilden ophouden, was de confe rentie ten einde. Een aanslag? De New Yorlcse politie heeft bekend gemaakt, dat haar ter kennis was gekomen dat er een poging zau wor den gedaan om Kroestjev en de Hon gaarse communistische leider Kadar te vermoorden. Een Hongaarse vluchteling van 22 of 24 jaar die heeft deelgenomen aan de opstand in 1956 en nu in Philadelphia woont, zou daartoe met ongeveer twee honderd eveneens gevluchte landgenoten uit zijn woonplaats naar New York ko men. Een vrouw uit Philadelphia had de politie aldaar over het plan ingelicht. De bewaking werd daarop te New York nog intensiever. Tussen al die bedrijven dooi heerst er ook een druk diplomatiek overleg der groten. Nasser heeft Kroestjev een be zoek gebracht. Castro en Nasser hebben geconfereerd en Tito en Nasser zijn in bespreking geweest. Nabij het hotel ir. Harlem waar de Cu baanse premier zijn intrek heeft geno men, zijn voor- en tegenstanders van Fidel Castro gisteren slaags geraakt. Er werd met eieren gegooid en men ge bruikte vuisten. De politie heeft negen vechtersbazen aangehouden. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Wolkanvelden, maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Iets lagere tempera turen. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Mooi tot bewolkt weer in de namid dag. In de ochtend echter nevelig en zelfs vrij verspreide mist. Tem peratuur zonder grote verandering. Vandaag: zon onder 18.29 uur. Maan onder 21.50 uur. Morgen: zon op 6.34 uur. Maan op 14.22 uur. In de winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die op 2 oktober aanstaande ingaat, is een groot aantal veranderingen en verbeteringen in het reizigersver keer opgenomen. In Brabant wordt een doorgaande ver binding gevormd naar Tilburg, doordat de trein uit Amsterdam en Utrecht van Den Bosch af zal doorrijden naar Tilburg (aankomst 10.26 uur). Wijzigingen van de tractievorm bij twee treinen uit Den Bosch naa- Nijmegen hebben éen tijd winst van negen minuten tot gevolg. Hierdoor worden goede aansluitingen verkregen van Nijmegen naar Arnhem. In Vught zullen op werkdagen 's mor gens twee sneltreinen van de dienst Eindhoven-Amsterdam stoppen. Op zon en feestdagen vertrekt uit Helmond om 7.30 uur een trein naar Eindhoven, die met de aansluiting te Eindhoven een vroegce verbinding met West-Nederland mogelijk maakt. Reizigers van Dordrecht naar Roosen daal zullen 's zaterdags gebruik kunnen maken van twee treinen meer dan tot nu toe het geval was. Een nieuwe snelle ochtendverbinding op werkdagen tussen Eindhoven en Den Haag via Breda en Rotterdam wordt aio gelijk gemaakt door een trein, die om 8.54 uur uit Eindhoven vertrekt en om 10.31 uur in Den Haag aankomt. De trein die twee minuten voor mid dernacht uit Utrecht naar Amsterdam vertrekt, zal deze winter, behalve op zon- en feestdagen, ook op doordeweekse dagen rijden, zodat de laatste verbinding van Maastricht met Amsterdam een uur later komt te liggen. Een vroegere vertrektijd van een och tendtrein uit Amsterdam (5.18 uur), die als sneltrein doorrijdt naar Maastricht, maakt het tevens mogelijk dat men vroeger van Amsterdam via Den Bosch naar Tilburg, Breda, Roosendaal en Ant werpen kan reizen. In een triomfrit van tien kilometer door zijn hoofdstad, heeft koning Bou- dewijn der Belgen zaterdagmiddag zijn bruid, dona Fabiola de Mora, y Aragon, aan de bevolking van Brussel voorge steld. De toekomstige koningin ver overde op slag de harten van haar toekomstige onderdanen. Het welkom dat het koninklijke paar door naar schatting een kwart miljoen mensen werd bereid, was overweldigend. Tra nen van geluk glinsterden in de ogen van koning Boudewijns verloofde. Het enthousiasme van het publiek speelde het officiële schema parten. Soms moest, op plaatsen waar volgens program werd gestopt, of wanneer de stoet auto's door juichende menigten werd opgehouden, de open auto waar in de 3Ö-jarige monarch en zijn 32- jarige Spaanse verloofde de tocht maakten, ontdaan worden van dozijnen boeketten bloemen die vanaf de trot toirs werden geworpen. De koning, dip straalde van geluk, moest steeds weer confetti en bloem blaadjes van de mink-stola van zijn bruid vegen. Verscheidene malen werden de zware hebben van staal waarmee de trottoirs waren afgezet, door het opdringende, dicht opeengepakte publiek omgedrukt. Bijgaande foto's geven een beeld van de triomfale tocht door Brussel. Bezinning op de ontwikkeling van onze hedendaagse maatschappij en een gewetensonderzoek naar eigen actieve deelneming aan dit ontwikkelingsproces hebben de viering van het 25-jarig bestaan van St.-Adelbert gekenmerkt. St.-Adelbert omvat met haar 4000 leden een groot deel van de katholieke leiders uit alle geledingen van het maat schappelijk leven en is over 39 afdelingen in het land verspreid. Een vierde van hen bezit geen academische graad. De vraag of de katholieke intellectuelen werkelijk deelnemen aan de hedendaagse ontwikkeling, heeft de voorzitter, mr, F. J. G, baron van Voorst tot Voorst zater dag aan de orde gesteld, toen de leden van St.-Adelbert in het Insttiuut voor de Tropen te Amsterdam bijeengekomen waren. Baron van Voorst tot Voorst zei- de met openhartigheid, zij het in vragen de vorm,, dat de katholieke intellectuelen nog lang niet voldoende deelnemen aan tal van belangrijke werkzaamheden, zoais oudercomité's, sociaal-charitatieve cen tra, pleingroepen. Pax Christi, Open Deur, Bouworde, filmacties enz. Hij noem de ook de Europese beweging en het internationale leven. De voorzitter van St.-Adelbert vroeg zich ook af of de inschakeling van de leek In onze Kerk niet versneld zou kun nen worden, om aldus de priesters vrijer te maken voor de eigenlijke zielzorg. Hij zou het zeer op prijs stellen, indien ook de gadachtenwisseling tussen gees telijkheid en leken meer op gang kwam: van beide zijden heeft men wel een en ander te zeggen en te vragen. Tenslotte stelde hij opnieuw het vraag stuk aan de orde van de aanwezigheid van katholieken in niet-katholieke orga nisaties, opdat „de katholieken hun in breng in het politieke, sociale en cultu rele leven beter kunnen behartigen". „De eenheid vat, katholieken in Ne derland op het sociale en politieke ter rein is niet het enige of het hoogste goed, wat wij moeten voorstaan", zeide hij. Op nieuw pleitte hij voor vorming van een braintrust en voor uitbreiding van het katholieke middelbaar onderwijs. Ook weer voor opneming var niet-katholieken in Adelbert, maar hij legde er hierbij de nadyuk op, dat hij zijn persoonlijke me ning weergaf. Prof. dr. A. G. M. van Melsen, hoog leraar te Nijmegen en voorzitter van het Thijmgenootschap heeft met nadruk ge vraagd om een juist en open begrip van onze tijd. Als wijsgeer gaf hij een ana lyse van de geschiedenis der waardering der wetenschappen, waarbij hij veel aan dacht besteedde aan de waardering, die de Kerk daarbij aan de dag heeft gelegd Alles bijeengenomen, meende prof. van Melsen noch het cultuur-optimisme van de vorige eeuw, noch het pessimisme van sommigen in onze dagen te kunnen delen. „Er kan", zo zeide hij, „geen twijfel aan bestaan, dat we de ontwikkeling van de wetenschap moeten waarderen als een voortschrijdende zelfrealisatie van de mens, van een voortgaande menswor ding". Gisteren is de viering van het zilveren jubileum voortgezet met een gedialo- geerde mis in de kapel van het Begijnhof. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard zelf, droeg de H. Mis op. In de middagvergadering heeft hij namens het Nederlandse Episcopaat een gelukwens uitgesproken, in tegenwoor digheid van vele autoriteiten. V moet veel doen Hij wees er op, dat de leek voeling moet houden met de theologie en haar beoefenaars „Wij zijn allen weliswaar gelovigen, maar niet allen theologen. De theologie is altijd nog een vak en vereist een aparte vorming. Als theologen zich zouden hebben vrer meten over medische onderwerpen b.v. te schrijven op een wijze als er door som mige niet theologen over de theologie werd geschreven, zouden zij reeds lang en terecht te horen hebben gekregen schoenmaker, blijf bij je leest! Mogen wij, leken, dan weer niets doen' zo hoor ik iemand al denken. Mijn ant woord is: U m o o g t niet alleen, maar u m o e t zelfs zeer veel doen". U moet, aldus mgr. van Dodewaard op de allereerste plaats de vaktheologen, zowel de dogmatici, de moraal- en de pastoraaltheologen als de exegeten stimuleren, ja pressen, om hun volle aan dacht te geven aan die vraagstukken, welke momenteel dringend om een op lossing vragen. Vervolgens zou ik wen sen, dat met name de leden van St.-Adel bert zich meer nog dan vroeger op hun bijeenkomsten op de hoogte laten bren gen omtrent theologische kwesties, die hun dagelijks werk als leidinggevende intellectuelen raken. U wordt daarmede wel geen vaktheologen, maar u leert aan voelen waar de voetangels en klemmen liggen, en leert scherp zien waar uw taak ophoudt en die van de theoloog begint. Te opportunistisch Tot slot sprak de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Cals, die nu sprekend als staats man de aanwezigen erop wees, dat de minister wel degelijk rekening heeft 'e houden met de publieke opinie. Dat is tegenwoordig des te meer nodig, omdat leer en leven zo dicht bij elkaar liggen. Er zijn daarvoor verschillende oorzaken te noemen, maar het meest valt op onze utilita-istische levensinstelling, die ver band houdt met de door prof. van Melsen genoemde pragmatische denkwijze. Maar dat maakt ons doen en denken tegelijk ook weer erg tijdgeboden en doet het begrip voor het onveranderlijke en het boventijdse vervagen. Dit verschijnsel nu vindt de overheid als een beletsel op haar weg. Het toe- vallig-feiteiijke wordt te vaak in de plaats gesteld van het principieel-wezen- lijke, tengevolge waarvan ofwel het oude a priori wordt verworpen ofwel een his torisch bepaalde vorm verabsoluteerd wordt. Zolang volk en overheid elkaar nog niet gevonden hebben op het punt van de eigenlijke, diepere aard der huidige gees telijke crisis en hun opvattingen over de oplossing nog verschillen, blijft het over heidsbeleid onderhevig aan bijzondere spanningen en de staatsman staat voor meer dan gewone moeilijkheden, aldus de minister. De wel zeer merkwaardige uitslagen in de voetbalcompetitie bewerkstel ligden. dat geen van de duizenden inzenders van de ,,Stem-toto" juiste voorspellingen deed. De pot ging er dus andermaal niet uit. Daarover niet getreurd, want de inzet wordt nu immers f 175,-. Een Amerikaanse poging om een sa telliet in een baan om de maan te brengen is mislukt. De satelliet werd gisterenmiddag om half vijf van Cape Canaveral gelanceerd door middel van een drietrapsraket, waarna 68 minuten later in Washington werd bekendgemaakt dat de proef was mislukt. Het had in de bedoeling gelegen de 175,5 kg wegende satelliet Pionier VI 240.000 mijl ver van de aarde in een baan om de maan te brengen. De sa telliet werd beschreven als een minia tuur „ruimte-laboratorium." De kosten waren circa tien miljoen dollar. Een van de laatste trappen van de raket heeft blijkbaar niet gefunctio neerd. A.lvertentie) BINNENVERINGBED HAZET.FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED In de Britse bladen van gisteren wordt met grote koppen melding gemaakt van stemmen en myste rieuze signalen uit de ruimte, ver moedelijk uitgezonden door de eerste mens die in de ruimte vliegt. De vier grootste radioluis terposten in Engeland weigeren echter deze berichten te bevesti gen. De „Sunday Express" kwam met een bericht dat in Amerika stem men en signalen waren ontvangen uit de ruimte, vermoedelijk van Russische satellieten. De „Sunday Graphic" berichtte, dat „Britse luisterposten mysterieuze code signalen en flarden van gesprek ken ontvingen, die, naar men ge looft, afkomstig waren van de eerste mens in de ruimte." 100e JAARGANG No. 23479 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P V M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 jpagW&D tem Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - Abonnementsprijs f 7.per kwartaal t 8.20 per post - 1 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35)

de Stem | 1960 | | pagina 1