Propaganda begon al op de kade Kamerleden willen klaarheid over Planta-affaire Verwarring steecis groter in Kongo Grote schade door Italië water in DANK ZIJ DE REGEN EN VEEL HAVENLAWAAI Boudewijn stelt bezoek aan Frankrijk uit „Boeoeoeoe Russen alléén in kritiek op Dag Hammarskjoeld Gelukkige verloofden Parlement liet verstek gaan TWEE DODEN BIJ BOTSING <-:!ïhch w Vlagincident Ander kabinet nodig5 zegt P.v.dA-bestuur DAGBLAD VOOR ZEELAND Plaatselijk regen Het NEVEDA breiboek is uit! Geheime Russische satelliet Bloed van H. Januarius vloeide weer de échte eierbeschuit Regen viel in stromen 100e JAARGANG No. 23474 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 20 SEPT. I960 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr A. J J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Abonnementsprijs 7.per kwartaal f 8.20 per post - t 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplagf 1 0.40 per mm (Ing. Med. 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) KROESTJEV HAD HET NIET ZWAAR De entree van Kroest- jev in New York is geen zegetocht gewor den voor de Russische premier, maar alles bij elkaar mocht hij toch niet klagen. Dank zij de regen en dank zij het lawaai van allerlei bo ten in de East River, bleef hij namelijk ver schoond van het „wel kom" dat driehonderd havenarbeiders hem had willen bieden. De man nen, die ijverig Russi- New York groet Kroestjev: „Moord-N.V." schc vriendelijkheden hadden ingestudeerd, konden zich niet ver staanbaar maken voor de communistische lei ders. Bovendien was het zicht zo slecht, dat ook de spandoeken wei nig effect hadden. Edward Spatz, eigenaar van het New Yorkse hotel Shelburne die op formeel verzoek van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken onderdak verleent aan premier Castro van Cuba. is al in een klein vlagincident ge wikkeld geweest. Spatz had een Amerikaanse vlag gehesen aan een stok bij de in gang van zijn hotel. De politie, die opdracht heeft alle aanleiding tot wrijvingen te voorkomen, gelastte de verwijdering. „Het is mijn ho tel en ik wil Castro langs een Amerikaanse vlag laten wande len", protesteerde Spatz. De politie was echter onverbid delijk. De vlag ging naar binnen. Nu hangen er twee uit de ramen direct boven de ingang. Tegen tien uur maandagochtend legde de „Baltika" in de haven van New York aan. Kroestjev stond op het zonnedek in de regen, keek even naar de boot met havenwerkers, die op 200 meter afstand moest blijven, en begaf zich vervolgens naar de andere kant van het dek om een aantal journalisten toe te wuiven. Naast hem stond Janos Kadar, de „redder" van Hongarije. Met het oog: op het aanstaande huwe lijk van koning Boudewijn is het offi ciële bezoek, dat de Belgische vorst in oktober aan Frankrijk zou brengen, tot het komende voorjaar uitgesteld. Officieel is in Brussel medegedeeld dat „generaal De Gaulle welwillend heeft ingestemd met de daartoe door koning Boudewijn uitgesproken wens". Een nieuwe datum zal nog nader wor den bekendgemaakt. De Nederlandse koninklijke familie heeft koning Boudewijn telegrafisch ge lukwensen doen toekomen met zijn ver loving. Het telegram was ondertekend door koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prinses Irene. In welingelichte kringen in Londen is vernomen dat prinses Margaret van Engeland en haar echtgenoot mogelijk het huwelijk van Boudewijn en Dona Fa- biola zullen bijwonen. Zodra hij aan wal was gestapt trok Kroestjev van leer. Ongeveer 200 anti communistische betogers hadden zich bij East River verzameld, maar de politie hield hen op respectabele afstand van het schip. Daardoor konden Gomulka en Novotny, de leiders van Polen en Tsjecho-Slowakije. met rust en waardig heid hun grote baas begroeten en hem lachend toejuichen toen hij zich ondanks de regen van zijn regenjas ontdeed. Terwijl uit de verte een lang .mekt „boeoeoeoeklonk stapte de Russi sche partijbaas voor de microfoon en deelde zijn getrouwen mee, dat hij uit sluitend naar Amerika was gekomen om de vrede te dienen. Onder zijn gehoor bevond zich ook Cyrus Eaton, de Ame rikaanse miljardair, die indertijd de Le nin-vredesprijs kreeg. De Tweede-Kamerleden De Rui ter (CHU) en Van Meel (KVP) lebben de regering schriftelijke vragen gesteld over de „Planta"- ilfaire. De heer De Ruiter stelde aan de ninister van Sociale Zaken en 'olksgezondheid de volgende vra- en: AGHA KHAN Karim heeft te Londen Meegedeeld, dat hij de beroemde ren stallen van zijn verongelukte vader in Europa heeft opgekocht. PAUS Johannes XXIII heeft in zijn 'omerresidentie in Castel Gandolfo de Hoge Commissaris voor de Vluchtelin- A'n, dr. A. R. Lindt in audiëntie ont- '■angen. DE WESTDUITSE bond van mijnwerkers vil een loonsverhoging van twaalf per mit voor de 400.000 mijnwerkers en be- 'ftibten van de kolenindustrie in het ^uhrgebied. 'jEKOE TOURE, president van Guinea, jS 'steren voor een staatsiebezoek van vier agen in Djakarta aangekomen Soekar- 10 verwelkomde hem. N DE Wereldmissietoto is als prijsgetal Dt de bus gekomen: 5 3 5 2 4 4 3 1 5. rijswinnaars kunnen zich tdt vrijdag s. melden bij het Centraal Missie Com missariaat in Den Haag. HONING PAUL en koningin Frederika an Griekenland zijn gisteren te Frank- r,1't aangekomen om' de bruiloft bij te 'onen van de 37 jaar oude prins Hein- ck een broer van de Griekse koningin, in vandaag trouwt met de 22-jarige 'inses Alexandra Ysenburg'-Buedingen. 1. Kan de minister mededelen, hoe het mogelijk is, dat, trots uitdrukkelijke beloften, dat gevaarlijke Planta uit de handel zou worden genomen, toch nog een hoeveelheid van 5000 kg door andere margarinesoorten is ge draaid? 2. Was aan de directeur-generaal van de Volksgezondheid dit niet bekend, toen hij voor radio en televisie de uiteenzetting gaf over vuile kuipen" en tegelijkertijd bekendmaakte, aat ten aanzien van andere soorten mar garine niet voor gevaar behoefde te worden gevreesd? 3. Is de minister bereid alle soorten margarine van de Unilever in het be lang van de volksgezondheid in be slag te doen nemen#of althans te zor gen, dat deze niet* voor menselijke consumptie kan worden bestemd? 4. Waarom wordt niet bekendgemaakt, welke emulgator is gebruikt en waar toe dient geheimzinnigheid te dezen? Is de minister niet van mening, dat, gezien de toevoegingen, het onjuist is. margarine te propageren als na tuurzuiver? 6. Is het ook de mening van de minis ter, dat het nu de hoogste tijd is om aan het Nederlandse volk een duide lijke uiteenzetting te geven over de stand van zaken, opdat men weet, waar men aan toe is, nadat mensen zijn overleden en velen ziek zijn ge worden? 7. Is de ministei bereid om een onpar tijdige commissie in te stellen van personen die buiten het Unilevercon- cern staan om verslag over deze zaak uit te brengen? 8. Acht de minister het niet noodzake lijk om de propaganda voor marga rine te ontdoen van allerlei termen, die het publiel doen denken, dat dit surrogaat een natuurprodukt is? De heer Van Meel 'K.V.P.) heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Volks gezondheid, van Landbouw en Visserij en van Justitie het volgende gevraagd: 1. Zijn de ministers bereid om na het afsluiten van het onderzoek terzake van de margarineaffaire aan de Ka mer een volledig verslag hierover uit te brengen? 2. Zo ja. zijn de ministers dan bereid tegelijkertijd mede te delen, tot wel ke gevolgtrekkingen dat onderzoek heeft geleid en welke maatregelen er dienen te worden genomen? (Advertentie) g£$g$Pg§£| Verwachting van het K.NiM.I. tot J yanavond, opgemaakt gisterenavond J 23.15 uur: veranderlijke bewolking ën plaatse- 'Uk enige regen. Vannacht hier en «aar mist. Weinig wind. Weinig ver- andering in temperatuur. i verwachting van het Belgisch weer- j kundig instituut: l jUver het algemeen zwaar bewolkt l jot betrokken met regen bij tussen- J Pjzpn. Maximumtemperaturen van '3 tol 17 graden. atin"aaS'. zon onder 18.43 uur. Waan onder 18.39 uur. I ÏÏLr*tnï zon °I> 6.23 uur. Maan op l 6.45 uur. meer dan 100 patronen w.o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel, postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Wanneer de staatslieden van Rusland en de V.S. er niet naar streven de be wapening een halt toe te roepen, zei Kroestjev. dan is het duidelijk dat dit niet alleen een bedreiging van de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. ma «r van de gehele wereld vormt. Wii zijn ons bewust en spannen ons tot het uiter ste in opdat onze betrekkingen zich in de richting van een vreedzame oplos sing van bestaande problemen, van een versterking van de wereldvrede ontwik kelen." Gezond verstand" ,,In de politiek mogen gevoelens en emoties niet de overheid hebben. Men moet zich laten leiden door het gezon de verstand, door een nuchtere waarde ring van de feiten en omstandighed n. Daarom moeten staatslieden reizen, niet alleen om vrienden te bezoeken, maar ook om het belang van hun volk en de gemeenschappelijke zaak van alle lan den, de zaak van het versterken van de vrede te dienen." Kroestjev sprsk iu liet Russisch, van af een papier. hu'Aidt oefende hij kri tiek op het besluit van Eisenhower de assemblée der V.N. toe te spreken. ,,Maar misschien is het een aanwijzing dat de Verenigde Staten van gedachten zijn veranderd wat betreft onderhande len over ontwapening", opperde hij. ,Als Eisenhower geen fantasie-redevoe ring houdt, doch wezenlijk wenst bij te dragen aan het werk van de assemblée, kunnen we er vrede mee hebben." Ingaande op beweringen dat hij pro paganda wilde voeren in de V.N.. zeicte Kroestjev dat hij trots zou zijn op zulk een propaganda-taak ten dienste van rii vrede. .,En geen moeite zal mij te veel zijn om zulke propaganda te maken <ot zelfs zij die de dikste schedels hebben mij zullen begrijpen." Behalve de Roemeen Gheorghiu-Doj nam ook de Hongaar Janos Kadar het woord op de steiger. En Kroestjev groet New York.. Ongeduldig Terwijl de Oosteuropeanen het hunne zeiden, stond Kroestjev er nogal onge duldig bij. De stoet auto's, die de communisti sche leiders naar hun hoofdkwartier brachten, reed met normale snelheid. De sirenes bleven zwijgen. Veel aandacht trok de stoet niet. Daar waar Kroestjev moest worden afgeleverd, was het ver keer omgelegd. Toen de Rus uitstapte, ging hij geheel schuil achter politieman nen. De drie grote Amerikaanse televisie maatschappijen zullen geen moeite doen om de Russische premier tijdens zijn verblijf in New York voor hun camera's te krijgen. Woordvoerders van de drie maatschappijen hebben dit meegedeeld, nadat bekend geworden was, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken de maatschappijen had gevraagd terzake van de Russische premier discreet te handelen". Astronomen van de Trinity universi teit in San Antonio in de Amerikaanse staat Texas menen, dat zij aan de hemel een Russische satelliet hebben waarge nomen,De astronomen verrichten routine observatie. toen een hemellichaam werd gezien, dat niet kon worden thuisge bracht. Een Amerikaanse satelliet kon het niet zijn, aangezien geen van dezen op het bewuste tijdstip San Antonio pas seerde. Van het voorwerp zijn geen sig nalen opgevangen. Het voorwerp is later ook gezien bo ven de San Fernando vallei en Santa Ana in California. Patrice Loemoemba heeft giste ren de journalisten in Leopoldstad van het kastje naar de muur laten lopen door bij hoog en laag vol te houden, dat hij zich met Kasavoe- boe verzoend had en dat hij de pre sident van Kongo tijdens een zit ting van het parlement zou ontmoe ten. Op de afgesproken tijd, vier uur maandagmiddag, verschenen Op dezelfde dag dat Kroestjev in New York arriveerde, hebben de Russen in de spoedzitting van de Algemene Vergadering der Ver- enigde Naties een gevoelige neder laag geleden. Zij slaagden er niet in de Aziatische en Afrikaanse lan den voor hun lawaaierige karretje te spannen en een resolutie aange nomen te krijgen, waarin het be leid van Hammarskjoeld in Kongo veroordeeld werd. Zeventien landen van het Afro-Azia- tische blok dienden een resolutie in, waar in gevraagd werd de bevoegdheden van Hammarskjoeld in Kongo te garanderen en interventie van derden te voorkomen. De Russen, die met hun onvoorwaar delijke steun aan Loemoemba wat al te opzichtig het eigenbelang dienden, gaven te kennen, dat zij in elk geval zullen voortgaan met het verlenen van steun en bijstand" aan Kongo. Die steun zal dus daarin bestaan, dat zij de Verenigde Naties gaan tegenwerken en pogingen zullen trachten te verijdelen om tot een sanering van de politieke toestand te komen. Waarnemers spraken als hun oordeel uit, dat de debatten in de Algemene Ver gadering weieens over het lot van de volkerenorganisatie konden beslissen Men heeft de overtuiging dat het de Rus sische delegatie in de eerste plaats te doen is om het aftreden van Hammar skjoeld en herinnert zich, dat ook Trygve Lie door de Russische delegatie van wel eer uit het hoofdkwartier van de UNO gedrongen is. In de Veiligheidsraad had Rusland zijn veto uitgesproken over een ,resolutie van Ceylon en Tunesië die een compromis beoogde tussen de strijdende partijen in Kongo zowel als in New York. De meeste Afrikaanse landen hadden die re solutie hun steun toegezegd. Ghana nam nu op zich een ietwat gewijzigde versie ervan namens het Afro-Aziatische blok in de Algemene vergadering in te dienen. Deze vefsie was de heer Zorin allesbe halve welkom. De Rus diende op zijn beurt een reso lutie in, waarin opnieuw de persoon van de secretaris-generaal en zijn onpartij digheid in twijfel werd getrokken en waarin van de vergadering werd ge vraagd, de Belgische „agressie" in Kon go te veroordelen. er echter alleen journalisten in het parlementsgebouw. Kasavoeboe ontkende door de telefoon tot tweemaal toe, dat hij met Loemoem ba de vredespijp zou roken. Tegen-pre mier Ileo blijkt minder rancuneus dan de president Hij liet minister Bolikango aan de journalisten meedelen, dat hij wel met Loemoemba wilde praten en dat deze laatste desnoods een ministerspost kon krijgen in het nieuwe kabinet. Ileo echter heeft het niet alleen voor het zeggen. Temeer niet waar ook kolo nel Moboetoe een hartig woordje mee spreekt. En die heeft nu eenmaal het le ger aan zijn zijde. Zo zijn dan de persmensen in de Kon golese hoofdstad langzamerhand aan een overspanning toe. Niemand weet meer welke verklaring serieus moet worden genomen en aan wiens beweringen enige autoriteit mag worden toegekend. Loemoemba maakte de verwarring nog groter door aan te kondigen, dat hij na de parlementszitting naar New York zou vliegen om daar het zijne te zeggen in ue Assemblée der Verenigde Naties. Even min als een parlement verscheen er ech ter een vliegtuig. Geruchten dat scheepsladingen Loe- moemba-getrouwe troepen uit Stanley- stad in Leopoldstad waren aangekomen, veroorzaakten maandagochtend in de Kongolese hoofdstad grote opwinding. Deze troepen, 400 ongewapende rekru ten uit de Evenaar-provincie werden aan de kade opgewacht door strijdkrachten van kolonel Moboetoe. Later werd be kend, dat de rekruten tot de Bangala behoorden, de stam van Jean Bolikango, een aanhanger van Kasavoeboe. Moboetoe verklaarde tegenover ver slaggevers, dat de rekruten hem steun den. Een woordvoerder van de UNO heeft gisteren op een persconfei-entie gezegd, dat er op het ogenblik geen gevechten worden geleverd door eenheden van het Kongolese leger. Nog enkele legerafde lingen in de afgelegen provincie Kasai waren benaderd door waarnemers van de UNO en hadden erin toegestemd, het vu ren te staken, tot UNO-troepen zouden zijn aangekomen. Deze bijzonder charmante foto van Koning Boudewijn en Dona Fabiola heeft geen commentaar nodig. Ze werd zaterdagmiddag genomen, toen de koning zijn verloofde aan de pers voorstelde, maar bereikte ons eerst gisteren. In Napels is gisteren op zijn kerke lijke feestdag het bloed van de hei lige Januarius gaan vloeien nadat de gelovigen tien minuten gebeden hadden. Het bloed van de heilige wordt be waard in een glazen reliekhouder. Uit het feit dat het deze keer veel sneller vloeibaar werd dan anders, maken de Napolitancn op dat gunstige tijden voor de deur staan. JACQUES FERRIER. echtgenoot van de Franse filmster Brigitte Bardot, is slaags geraakt met de filmspeler Samy Frey, met wie Brigitte thans een film maakt. Na de vechtpartij vertrok Brigitte met Frey. „Het partijbestuur acht het voortdu rende ongelukkige optreden van het ka binet-De Quay een ernstig gevaar voor het regeringsgezag en uiteindelijk voor de democratie. Het is van mening, dat de regerings partijen de plicht hebben aan het Neder landse volk een kabinet te presenteren, dat zijn taak naar behoren vervult", al dus een communiqué van het partijbe stuur van de P.v.d.A. over zijn vergade ring van donderdag 15 september j.l. Het partijbestuur, aldus het communi qué, beraadslaagde over de politieke si tuatie in ons land, die is ontstaan na de affaire met de Karei Doorman, de uit latingen van de minister-president inza ke Nieuw-Guinea en de verwerping van het wetsontwerp betreffende de voetbal toto door de Eerste Kamer. Maandagavond is op de rijksweg t sen Wolvega en Heerenveen, onder Oi dehoïtwolde. een verkeersongeval ge beurd waarbij twee mensen zijn gedood. De 47-jarige motorrijder A. Delfsma uit Gorredijk met als duopassagier de heer K. Keuning uit Hemrik, reed in de richting Heerenveen. Toen hij een aan de rechterzijde van de rijweg ge parkeerde auto wilde passeren, heeft hij een uit tegenovergestelde richting komende bestelauto, bestuurd door de heer J. J. van het O. uit Den Haag niet tijdig genoeg opgemerkt. De motor botste tegen de bestelwagen met als ge volg dat de duopassagier zo zwaar werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. De heer Delfsma werd eveneens zwaar gewond. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis in Heerenveen. (Advertentie) Van Rome tot de Alpen viel gisteren de regen nog in stromen, waardoor de toestand in de overstromingsgebieden van noord- en midden-Italië steeds moei lijker werd. I)e staatspolitie en militai ren zijn bezig noodvoorraden naar ge teisterde gemeenten in het Alpengebied te brengen en hele dorpen waar de door het watei verzwakte huizen met in storting worden bedreigd, worden ge- evacueerd. Sommige districten rondom Bergamo en Brescia stonden gisteren nog steeds blank. Op andere plaatsen is na het zakken van het water een modderlaag achtergebleven. In het gebied van de Acstavallei worden de moeilijkheden verzwaard door sneeuwval en vrieskou. De grote St. Bernhardpas is alleen met wintermateriaal te berijden. Spoorlijnen van Rome naar het noorden zijn door overstromingen afgesneden. Tal van automobilisten zijn blijven steken op door modderwater geïnundeerde hoofd wegen. In het noorden zijn op vele plaat sen bruggen weggespoeld. Ook Rome zelf begint overlast van het water te krijgen. Er is zo veel regen gevallen, dat de kelders van het ministerie van Buitenlandse Zaken en van een groot hotel nabij de Sint Pieter zijn onderge lopen. E>e paus heeft telegrafisch zijn sympathie betuigd met de familie van slachtoffers van de overstroming in het gebied van Bergamo, zijn geboorte plaats. Te Como is het meer over de kaden gekomen en het grote plein aan het meer, een belangrijke verkeersader, staat blank. Het verkeer moest worden omgelegd. Te Pavia heeft de rivier de Ticino vele hectaren akkerland over stroomd. De machtige Po was op som migen plaatsen buiten haar bedding ge komen, doch gisteren zakte het peil weer. De Adige blijft echter stijgen. In de buurt van de delta, ten zuiden van Venetië, is de stijging drie meter. Tij dens het weekeinde is het gehele dorp Gianico. nabij Brescia, geëvacueerd. Door grondverschuivingen was langer verblijf daar gevaarlijk geworden. In tientallen gemeenten is er geen telefoon verbinding en geen elektriciteit. De red dingsploegen krijgen er per radio hun instructies. Honderden bootjes zijn ge vorderd om bij de evacuatie te worden benut. Na een regenval van 149 milli meter in twee etmalen, bleek het Gar- dameer ruim een meter gestegen. In delen van Oostenrijks Tirol zijn naar schatting 90 buitenlandse toeristen gestrand.

de Stem | 1960 | | pagina 1