België juicht om verloving van zijn vorst Gravin uit het Spaanse geslacht Ar agon Kroestjev wil Ike de hand reiken Loemoemba heeft zich verborgen Ook loonbeleid struikelblok voor kabinet De Quay? EMULGATOR KWAM UIT DUITSLAND Bliksem carrière wavrn Goed bewaard geheim nu onthuld Gevonden zaag was niet van Hans Hermans DAGBLAD VOOR ZEELAND DOOIWIND UIT OOSTEN? Zelfs ministers verrast Aanhangers van premier in arrest Nederlandse priesters in Concilie-commissie VOORDELEN !00e JAARGANG No. 23472 8 I Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland aaien-Indianen zien komen hierheen- jks heeft hij de de mond of rond- jirzetting klinkt de e strijdkreet der anen en van alle men de gewapen- op de nederzet- ajgblaSP SATERDAG 17 SEPT. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal 1 8.20 per post - f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen. IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) BOUDEWIJN HUWT NOG DIT JAAR FABIOLA Koning Boudewijn heeft door zijn vader, praktisch verloving met Donna Fabiola de vurigste wens van zijn volk ver- het paleis te Laeken. In 1941 huwde koning een gevangene in vuld. Sinds de dood van koningin Lilian Baels, die bij haar huwelijk Astrid in 1935 heeft het Belgische volk geen koningin meer gehad. Koning Boudewijn, die op 7 sep tember zijn 30e verjaardag heeft gevierd, besteeg in 1950 de Bel gische troon, na de dramatische troonsafstand non zijn vader, Leo pold III. Tijdens zijn tienjarige de titel kr'eg van prinses De Rethy. In juni 1944 werd de hele konink lijke familie in een auto van de Duitse generale staf gezet en naar Duitsland overgebracht naar een oud kasteel aan de oever van de Elbe, waar zij 9 maanden lang ge- Bloemstukken en telegrammen stromen nog altijd bin nen op het paleis te Laeken, waar koning Boudewijn van België vrijdagavond de regeerders van zijn land heeft voorgesteld aan zijn verloofde, de 32-jarige Spaanse gra vin Dona Fabiola de Mora y Aragon. Brussel was enkele uren na hel bekend worden van een der best bewaarde ge heimen van de laatste jaren getooid met een zee van vlaggen. Leopold regering heeft hij verscheidene vangen werden gehouden. Bij de grote moeilijkheden op te lossen gekregen, waarbij het koninklijke huis ten nauwste betrokken was. De jeugd van koning Boudewijn werd door tragische gebeurtenis sen gekenmerkt. Op drie en een half jarige leeftijd werd zijn groot vader koning Albert gedood op een klimtocht in de Belgische Ar dennen. Een jaar later kwam zijn moeder, koningin Astrid, een prin ses van het Zweedse koningshuis, bij een auto-ongehik bij het Zwit serse plaatsje Kussnach om het leven. Vier jaar later begon de tweede wereldoorlog. Na 18 dagen gaf het Belgische leger zich over. De Belgische regering week naar Lon- opmars van de geallieerde legers loerden ze allen overgebracht naar Oostenrijk waar zij op 8 mei 1945 door het zevende Amerikaanse le ger werden bevrijd. De Belgische regering benoemde na zijn terugkeer uit Londen de oom van Boudewijn, prins Karei tot prins-regent. Op 12 maart 1950 koos 58 procent van de Belgische bevolking voor de terugkeer van koning Leopold, maar toen hij op 22 juli samen met Boudewijn naar België terugkeerde, braken er overal in België hevige onlusten uit tussen aanhangers en tegen standers van koning Leopold. Naar aanleiding van deze gebeur tenissen besloot koning Leopold den uit, koning Leopold bleef bij afstand te doen van dé troon ter, zijn troepen en Boudewijn bij zijn behoeve van zijn zoon. Handige winkeliers in Brussel slaagden er vrijdagmiddag reeds in een foto van de toekomstige koningin der Belgen te bemachtigen. Honderden Belgen verdrongen zich voor het koninklijk paleis, in de hoop een glimp van Dona Fabiola op te vangen. Het nieuws is in België ais een hom ingeslagen. Temeer waar een Italiaans sensatieblad enkele dagen geleden nog het gerucht in de wereld had gestuurd dat de koning in een Trappistenklooster zou willen treden genoemde artikelen in sommige sen satiebladen over het ..voornemen van koning Boudewijn om zich in een klooster terug te trekken". In de maanden daarvoor verschenen perio diek berichten over Duitse, Italiaanse en Franse prinsessen als mogelijke echtgenoten van de Belgische vorst. Op al deze berichten kwam van de zijde van het Belgische hof als regel geen directe reactie. Koning Boudewijn, die de vorige week woensdag zijn dertigste verjaar dag vierde - zijn verloofde is 32 had het voornemen zijn verloving reeds enkele weken geleden bekend te maken. De gebeurtenissen in Kongo hebben echter tot uitstel geleid. Een datum voor het huwelijk is nog niet vastgesteld. Wei is medegedeeld, dat het in Brussel zal worden ingezegend. Naar minister-president Eyskens aan journalisten mededeelde, zal de plech tigheid nog voor het einde van dit .jaar plaatsvinden. Het is evenmin nog bekend, wanneer koning Boudewijn zijn verloofde aan de Belgische bevolking zal voorstel len. Vrijdagmiddag nog stelde de Bel gische vorst de voorzitters van Ka mer en Senaat en de leden van de ministerraad aan Dona Fabiola voor tijdens een receptie op het paleis te Laeken. Vrijdagavond zouden de ko ning en zijn verloofde naar het kas teel Ciergnon in de Ardennen terug keren, waar vandaag in aanwezigheid van de Belgische koninklijke familie het verloofde paar de Belgische en buitenlandse pers zal ontvangen. Een Russische diplomaat Londen heeft gisteren, in een onderhoud met een redacteur van Tnited Press International, te ennen gegeven dat premier Toestjev een verzoening met resident Eisenhower wenst. De Russische premier zal ook pogingen loen om contact te krijgen met vice- u'esident Richard Nixon en senatnr rWEE JONGE Amerikanen zouden op geheimzinnige wijze verdwenen zijn tij- lens een bezoek aan Rusland. Dit is loor de echtgenote van één der mannen bekendgemaakt. 'Jp 1 september had- ien ze al in Amerika terug moeten zijn de DOUGLAS-fc.brieken in Santa Mo- lica hebben opdracht gekregen voor iet ontwerpen en ontwikkeien van een gedeelte van het Saturnus-ruimtevaar- tuig dat een nuttige lading van 10 000 ulo in een baan rond de aarde moet orengen. tien mensen werden gedood en 64 gewond bij bomaanslagen van terroris- on, die de afgelooen 24 uur in Algerië ujn gepleegd. prof. dr. j. c. GROOT van hot filo- -oficum te Warmond is bcn-»emd tot voorzitter van dt St Willibi ordvereni Sing en tot gecommitteerde van hot episcopaat voor het oecumenisch werk. IN MISSISSIPPI heeft de orkaan .Ethel", die men vrij ongevaarlijk acht- 'e, toch nog aanzienlijke schade aan gericht. Sommige plaatsen liepen on- ner water en duizenden mensen moesten hun huizen ontvluchten te John. F. Kennedy. Een en ander schijnt, te oordelen naar uitlatingen van de Russische zegsman voor een deel af te hangen van de ontvangst welke Kroestjev maandag bij zijn aankomst in New-York krijgt. Eisenhower heeft als voorwaarde voor een ontmoeting met de Russische premier gesteld dat de twee bemanningsleden van het boven de Barentszee neerge schoten verkenningsvliegtuig (een RB *7), moeten worden vrijgelaten. Inmiddels heeft ook ,,Tass" bericht dat Kroestjev ..betere tijden" heeft voor speld voor de Russisch-Amerikaanse be trekkingen. ..Iedereen zal de noodzaak van vriendschap en samenwerking be seffen". zei Kroestjev Timmerlieden, schilders en de beman ning van een baggermolen zijn aan het werk bij pier 73 aan de East River te New-York, waar het Russische passagiers schip „Baltika", met Kroestjev en andere communistische leiders aan boord, maan dag aanstaande zal afmeren. De werkzaamheden aan deze pier zijn tiet overbodig daai ailes er vervallen en roestig uitziet. Het water langs de pier is niet diep genoeg voor een schip als de ..Baltika", Jarenlang heeft geen enkel Verwacht wordt dat de Russische regering de rekening van al deze herstel werkzaamheden zal betalen. Op het moment dat premier Eys kens in een radiotoespraak het Bel gische volk van het heuglijke nieuws op de hoogte bracht, passeerde Dona Fabiola met haar moeder. Dona Bian- ca d'Aragon, de Belgische grens, op weg naar het paleis in Laeken. Eyskens kondigde de verloving met de volgende woorden aan: ,,Het is mij een grote vreugde aan het land het blijde nieuws te mogen meedelen van de verloving van Zijne Majesteit de Koning met Dona Fabio la Mora y Aragon. De beslissing van Zijne Majesteit is door de rege ring geestdriftig goedgekeurd. Ik ben ervan overtuigd, dat deze heilvolle gebeurtenis met blijdschap zal wor den begroet door de ganse bevolking, die van ganser harte zal deelnemen aan het geluk van zijn geliefde vorst". Hoe zorgvuldig het geheim van de verloving is bewaard, werd vrijdag middag bevestigd door de chef van het koninklijke kabinet, de heer Lefe- bure, die bevestigde dat zelfs de mi nisters er niet van op de hoogte wa ren tot vrijdagochtend. Op een pers conferentie die hij en de woordvoer der van het Hof de heer de Valkeneer, op verzoek van de koning zelf gaven, werden vrijwel alle vragen over de wijze, waarop de Belgische vorst met zijn verloofde heeft kennisgemaakt, ontwijkend beantwoord. „De omstan digheden, waaronder de koning Dona Fabiola heeft ontmoet zijn niet be kend en zullen naar ik geloof ook nooit bekend worden", zei de heer Lefe- bure. Hij deelde mede. dat de koning zelfs niet had geantwoord op een vraag van hem, waar hij met zijn verloofde had kennisgemaakt. In zuid-Frankrijk Volgens welingelichte kringen te Brussel echter heeft koning Boude wijn zijn toekomstige bruid voor het eerst op vakantie in zuid-Frankrijk ontmoet. Koning Boudewijn, die be kend staat om zijn voorliefde voor sportauto's, heeft de laatste tijd vele malen een tocht gemaakt „in de rich ting van zuid-Frankrijk". Vorig jaar heeft hij tijdens zijn ver blijf aan de Rivièra een paar bliksem bezoeken aan Spanje gebracht. Enige tijd geleden is hij in de buurt van Barcelona gesignaleerd. Na zi;'n terugkeer van de onafhan kelijkheidsfeesten in Kongo was de koning plotseling uit de hoofdstad ver dwenen en zelfs de woordvoerders ten paleize konden niet zeggen waar hij zich bevond. ..Wij weten dat de koning een paar dagen rust houdt in het buitenland, maar wij weten absoluut niet waar hij is, daar hij voor zijn vertrek ver klaarde. dat hij ,.een beetje in zijn auto rond wilde zwerven". Het lijkt nu vrijwel zeker, dat de afwezigheid van de koning verband hield met zijn zo juist aangekondig de verloving. De toekomstige koningin der Belgen wordt beschreven Ms een „slanke, be scheiden en godsdienstige jonge vrouw", die veel belang stelt in so ciaal en charitatief werk. Zij is reeds verscheidene keren in België geweest tijdens haar reizen. In beschrijvingen van haar wordt gezegd, dat zij „zon der uitgesproken sportief te zijn, toch tennis speelt en haar eigen auto be stuurt". Zij houdt van muziek en schil derkunst en spreekt behalve Spaans de drie moderne talen. Dona Fabiola stamt af van een oud en geëerd ge slacht zonder echter tot de hofadel te hebben behoord. De familie Mora y Aragon is zeer gefortuneerd. Haar drie broers hebben desondanks allen een werkkring en een van hen is land bouwkundig ingenieur. Uitgesteld Het nieuws van de verloving heeft een einde gemaakt aan de talloze ge ruchten, die vooral de laatste jaren over kening Boudewijn de ronde heb ben gedaan. In Brussel wordt met leedvermaak gesproken over de reeds Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken van de Duitse Bondsrepu bliek is de emulgator van ,,Planta-rood" uit Duitsland afkomstig. Dit is meege deeld in antwoord op schriftelijke vra gen aan het ministerie door de C.D.U.- fractie uit de Bondsdag. De stof is ont wikkeld en daarna gefabriceerd bij de „Margarine-Union", een dochteronder neming van de Duitse Unilever, aldus het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken, dat voorts meedeelde, dat de emülgator destijds in de Duitse marga- rinemerken „Rama" en „Sanella" is gebruikt in de helft van de hoeveelheid, die is verwerkt in ,,Planta-rood". De zaag. die donderdag in Reusel is gevonden, is niet die, welke de vermoor de Hans Hermans naar zijn oom zou terugbrengen. Een inwoner van Reusel heeft het voorwerp als zijn eigendom herkend. Het gerechtelijk laboratorium heeft aan de identificatie van het ge reedschap niet te pas hoeven komen. Dit heeft de officier van justitie vrijdag avond meegedeeld. De officier zei nog meer meldingen te hebben ontvangen van gevonden za gen. doch deze waren, naar bij onder zoek bleek, door de rechtmatige eige naars verloren. De officier zei verheugd te zijn. dat de Reuselse zaag niet bij de moordzaak betrokken blijkt te zijn Ware dit wel het geval, dan was de kans groot geweest dat de moordenaar naar België was ontsnapt. Moboetoe, de huidige opperbevel hebber van het Kongolese leger, heeft een merkwaardige carrière achter de rug. Enkele maanden geleden zat hij nog als journalist op de perstribune van het Kamer- gebouiv in Brussel om de debatten over Kongo te verslaan. Zodra zijn land onafhankelijk werd schaarde hij zich aan de zijde van Loe- moemba, niet vergeefs speculerend op een snelle carrière. Toen de Kongolese regering de Belgische generaal Janssens naar huis stuur de, trok Moboetoe de wapenrok aan, liet er een balk en wat ster ren opnaaien en nam zijn eerste parade af. En nu staat hij dan helemaal bo venaan. Niet lang misschien, maar dat hindert niet. W ij zullen nooit kunnen beweren dat we als opper bevelhebber van een leger één president en twee premiers voor aap hebben gezet. DONA FABIOLA DE MORA Y ARAGON Kolonel Moboetoe, de nieuwe heerser (lacht er iemand?) van Kongo, schijnt nogal stevig in het zadel te zitten. Premier Loemoem ba heelt het althans wenselijk ge oordeeld zich zo goed te verbergen dat niemand hem meer kan vinden. Zit hij in de Tsjechische ambassade Is hij gewoon thuis en heeft hij zich in de bijkeuken ver stopt? Of is hij nóg ergens anders? De journalisten mochten er gisteren naar gissen. Zeker is dat een stuk of tien aanhangers van Loemoemba gear resteerd zijn. Ze werden door Moboe toe's soldaten uit de woning van de pre mier gehaald. Met de handen in de lucht kwamen ze naar buiten. Later posteer den zich Ghanese soldaten voor het huis. De vertegenwoordigers van de com munistische landen in Leopoldstad voe len zich eveneens allesbehalve prettig. Gisteren kondigde Moboetoe opnieuw aan dat hij de Russische en Tsjechische ambassades zou laten omsingelen en dat alle buitenlandse communisten binnen 24 uur het land moesten verlaten. Een Iets koeler J Verwachting van het K N.M.I, tot J vanavond. opgemaakt gistert na vond -13.15 uur: to1 zwaar bewolkt met plaatsfc t ujk enkele buien. Overwegend ma- tigc wind tusser. zuid en zuidwest. i Iets lagere temperaturen. i Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: Berlkt en ^ier en daar neerslag. t Matige wind uit het zuidwesten Iets kouder. Uandaa«: zon onder 18.j0 uur. Maan onder 17.i8 uur. ïl°J.?cn: zon OP 618 uur, zon onder t 18.47 uur. Maan op 3.23 uur, maan J onder 17.48 uur. iH.aïn,oaB: zon °P 8 20 Maan i op 4.29 uur (Van onze parlementaire redacteur) Het wordt met de dag duide lijker, dat behalve het Nieuw- Guinea-beleid en de toto ook het verdere loonbeleid een struikel blok kan gaan vormen op de weg van het kabinet-De Quay. De waarschuwng van regeringswege dinsdag j.l. in een gesprek met de Stichting van de Arbeid ge geven dat een al te forse nieuwe loonbeweging in de huidige con junctuur tot gevaarlijke spannin gen moet leiden, blijkt namelijk zonder meer in de wind geslagen te worden. Althans door de werk nemers en werkgevers in de metaalsector. Verwacht werd dat de kwestie gisteren ook onderwerp van gesprek zou uit maken in ae ministerraad. De regering heett donderdag volkomen onverwacht vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemers organisatie uitgenodigd voor een nieuw gesprek. De aanleiding daartoe moet ge zocht worden in looneisen van de bedrijfsbonden dei metaalarbeiders. Zij verlangen, zoals bekend, een loonsver hoging van zes procent op zo korts mogelijke lermijn. gevolgd door een ver hoging van zes procent op zo kort voorjaar van 1961. Deze forse looneisen blijken bij de grote (liberale) onder nemers in de metaalindustrie op geen enkele weerstand te stuiten. In die kringen vreest men meer de gevolgen van een niet inwilligen van looneisen dan de repercussies bij inwilliging voor onze gehele nationale economie. De regering ziet die repercussies wel ernstig in. Een aanzienlijke stijging van het loonniveau in de metaalsector zal ongetwijfeld, zoals ook in het verleden is gebeurd, het gehele loonpeil opstuwen. Nog afgezien van mogelijke overbeste- dingsgevaren krijgt Nederland daardoor een loonpeil, dat afgestemd is op de top van een hoogconjunctuur. Dat geeft moeilijkheden als de welvaartslijn weer eens naar beneden afbuigt. Van regerings wege geeft men daarom op dit ogenblik boven nieuwe loonsverhogingen verre de voorkeur aan een verbetering van secundaire arbeidsvoorwaarden, waarbij ook met name wordt gedacht aan winst- delings- en spaarregelingen. Vooralsnog heeft het regeringspleidooi terzake echter weinig weerklank gevonden. Er is nog een probleem. Zijn wij wel ingelicht danstel' met name minister De Pous (Economische Zaken) zich op het standpunt, dat de thans inderdaad in vele bedrijfstakken aanwezige nieuwe ruimte" voor een deel benut dient te worden om prijsverlagingen door te voeren. Voor de grootindustrie vormt dit verlangen nauwelijks een probleem. Voor zover men er niet in hoofdzaak voor oe export werkt in dat geval kan prijs verlaging achterwege blijven kunnen prijsverlagingen altijd wel op de een of andere manier zonder moeilijkheden op gevangen worden. Controle er op schijnt nagenoeg onmogelijk te zijn. De eis tot prijsverlaging schept wel moeilijkheden voor de middelgrote en kleine onder nemingen, die in hoofdzaak voor de binnenlandse markt werken. Zij zitten met hun prijscalculaties dikwijls in een glazen huisje. Enkele dagen geleden werd liet radiostation in Leopoldstad nog bewaakt door troepen uit Ghana. Op de slagboom zie ook hel vuilnisvat leunt de voormalige stafchef van het Kongolese leger generaal Loendoela, die verwij tend naar de journalisten kijkt. Loendoela moei zich volgens de laatste berichten in de nabijheid van Loemoemba bevinden. Sovjet-diplomaat die men vroeg of de Russen het bevel zouden opvolgen, gaf ten antwoord dat zij „officieel geaccre diteerd waren bij de Republiek Kongo en haar staatshoofd Kasavoeboe". Parlementsleden in Leopoldstad, die gisteren een beetje wilden vergaderen, werden voor het parlementsgebouw te gengehouden door Kongolese soldaten. Ze gingen aan de overkant van de straat staan mopperen. ,.Ik heb gezegd dat het parlement niet bijeen mag komen", zei Moboetoe, „en dan komt het ook niet bijeen". Hij was kennelijk bang dat de parlementsleden in de gauwigheid een wetje zouden aannemen, waarin de president het recht werd ontzegd pre miers te ontslaan. President Kasavoeboe heeft vrijdag ochtend een mededeling gezonden aan de diplomatieke vertegenwoordigers van een aantal landen te Leopoldstad, waar in wordt gezegd dat „afzetting van de minister-president en enkele leden van zijn kabinet de beste maatregel is voor het vinden van een oplossing voor de vraagstukken van dit ogenblik". In zijn mededeling somde Kasavoeboe een aantal feiten op ter rechtvaardiging van zijn maatregel. Hij wees onder meer op de arrestatie van parlements leden en procureur-generaal Rom, de aanwezigheid van een gewapende aan hanger van Loemoemba op het neutrale terrein van het parlementsgebouw op 5 september, de vondst van een revolver in een tas van een minister van Loe- moemba's partij op 6 september en het zenden van vijftien vliegtuigen en honderd vrachtauto's van Russische ma kelij naar Stanleystad zonder instem ming van het staatshoofd. Paus Johannes XXIII heeft twee Ne derlandse priesters benoemd in de con cilie-commissie voor het lekenaposto- laat. Het zijn mgr. dr. A. C. Ramse- laar. president van het klein-seminarie in Apeldoorn, en pater dr. J. Ponsioen van het Internationaal Instituut voor Sociale Studie in Den Haag. PLASTIC VLOERTEGELS volkomen slijtvast vol komen bestendig geslo ten oppervlak «stroef op pervlak* koud-buigzaam. Verkoopkantoor WAVIM Postbus 173 Zwolle Tel. (05200) 18744 (3 lijnen)

de Stem | 1960 | | pagina 1