rts i WALVISBEK ALS CANAPE Sevenums jongetje gevonden: moord SPRAK DE QUAY AL VAN AFTREDEN Kasavoeboe, Loemoemba en Ileo nu alle drie mèt parlement opzij gezet ARKS Blunder van Zorin in Veiligheidsraad Trams botsen: drie doden Tot 2 oktober Don... VREEDZAME REVOLUTIE Kabinet geswicht voor Indonesische chantagepraktijk Doane vecht wèl tegen smokkelaars België zal protesteren Vóór Prinsjesdag geen ernstige gebeurtenissen verwacht CONFLICTEN ROND TOTO uZtZ altijd DAGBLAD VOOR ZEELAND Levenslang voor moordenaar Socialisten lezen De Gaulle de les Soldaten vonden begraven lijkje KIND DRINKT BENZINE - HULP VERGEEFS METAAL" WIL ZES PROCENT Zuidelijke wind Rus vluchtte naar Amerika NA „DONNA NIEUWE ORKAAN Hongkong-Brazilië Volksverhuizing beschuit udt: 100e JAARGANG No. 23470 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor Cod, Kcmirtffin on Vaderland en giet dan de in een schaal. Gespan- n de aanwezigen toe inklemmende stilte- iter.... gewoon rivier- egt de scheepsdokter Sr PONDERDAG 15 SEPT. 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstradt 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: N.euwstraat 41 - telefoon 35) LEGER NEEMT MACHT IN KONGO OVER Het Kongolese leger heeft gisterenavond de macht in Kongo over genomen. De procedure zal na alles wat er intussen gepasseerd is niemand meer verbazen kolonel Moboetoe, die na Loendoela's ontslag (van eergisteren) automatisch opperbevelhebber was geworden, ver klaarde dat hij de zaak nu wel eens zou redden en hij zette zonder bedenkingen zowel president Kasavoeboe als de beide premiers Loe moemba en Ileo af. Verder schorste hij het parlement en de senaat tot het einde van het jaar. „Neutralisering" noemde hij het. De nieuwe medespeler in het Kongolese politieke kegelspel heeft' heft ^nelyk weer'valter m'J ham geruststellend gezegd dat er geen sprake is van een staatsgreep, slechts van een „vreedzame revolutie"- Bij een ernstig tramongeluk in de buurt van Ludwigshafen zijn woensdag ochtend drie mensen om hetl even ge komen, elf ernstig en een dertigtal licht gewond. Enkele der ernstig gewonden verkeerden in levensgevaar. Het onge luk gebeurde op een enkelsporig gedeel te van de lijn Mannheim-Bad Dürkheim. Twee trams uit verschillende richtin- gen botsten daar in volle vaart op el kaar. Naar aangenomen wordt was het enkelsporige trambaangedeelte bij ver gissing telefonisch als vrij opgegeven De twee tramstellen schoven meters ver in elkaar. In deze tram raakten zes mensen bekneld en drie van hen over leefden dit niet. In de tramtrein uit de richting Mannheim zaten 135 schoolkin deren die een tochtje maakten en van wie slechts enkelen licht gewond wer den. Op een 35 km afstand van de plaats van dit ongeluk deed zich op dezelfde ochtend nog een ander tramongeluk voor waarbij een twintigtal mensen ge wond raakte. Dit was in Griesheim, waar twee stellen van de Darmstadter tram op elkander botsten, ook op een enkelsporig baangedeelte; naar het schijnt doordat een der trams te vroeg vertrokken was. heidsraad uren lang gedebatteerd en daarbij maakte vooral de Rus Zorin zich verdienstelijk. Hij pleitte vurig voor toelating van Kanza. De delegatie van Bomboko had niets in te brengen, vond hij. Overigens was de situatie zelfs de Rus te verward: hij vergiste zich in zijn stapel papieren en terwijl hij stond te oreren had hij niet in de gaten dat hij abuis was. In plaats van voor Kanza's toelating te pleiten, verdedigde hij Bom boko. Toen hij 11a zijn speech ging zit ten, bemerkte hij een gruwelijke flater te hebben geslagen. Hij rende geagiteerd naar het spreekgestoelte terug en herstelde zijn fout. Die in tussen wel demonstreert hoe onont warbaar de Kongolese knoop gewor den is. Als nu zelfs de Russen er geen wijs meer uit kunnen Grondwet Loemoemba's ster, die na het vertrou wensvotum in de gecombineerde verga dering van Kamer en Senaat al weer aardig aan heUrijzen was, was gisteren voor de .,coup" van kolonel Moboetoe. De Veiligheidsraad heeft er gisteren vele uren voor nodig gehad om een ant woord te vinden op de vraag wie nu eigenlijk Kongo vertegenwoordigd: Kan za namens Loemoemba of Bokongo na mens Kasavoeboe. Tenslotte werd Loe- moemba's vazal afgewezen. Over die vraag en de problemen die daaruit voortvloeien heeft de Veilig- den. Gesterkt door zijn jongste successen kondigde hij nu aan de Grondwet op een bepaald artikel zodanig te willen wijzigen dat de president voortaan geen premier meer kan ontslaan. Daarbij moet hij, zo wil Loemoemba, de goed keuring van de beide huizen der volks vertegenwoordiging krijgen. De afgezet te premier, die weer volop baas speel de. is druk aan het overleggen geslagen met een aantal leden van de parlemen taire grondwetscommissie allemaal trouwe vrienden van hem uiteraard. Hij had ook het radiostation van Leo- poldstad weer in zijn macht. Het was enige tijd uit de lucht geweest, wegens een technische storing die prompt aan sabotage van V.N.-technici werd gewe ten, maar toen de zaak weer werkte ging Loemoemba na enkele mislukte pogingen daartoe slaagde hij nu einde lijk een toespraak tot het Kongolese volk houden. Hij paste er wel voor op om al te krasse taal uit te slaan de erva ringen van de laatste maanden zul len hem toch wel geleerd hebben en dat viel de journalisten, die aan wezig warén, zo sterk op dat zij aan een V.N.-man vroegen of de Ver. Naties Loemoemba's tekst soms ge censureerd hadden Niettemin liet hij er geen twijfel over bestaan dat hij zijn pas verkregen vol machten zou gebruiken. Of Moboetoe, de nieuwe baas, hem daartoe de kans geeft, moet hij nu echter maar af wachten Een nieuwe zet tegen Kasavoeboe was de arrestatie van de 71-jarige Belgische openbare aanklager René Rom. die het arrestatiebevel tegen Loemoemba op Kasavoeboe's last had ondertekend. Een opmerkelijke coïncidentie is wel dat Rom vorig >aar Loemoemba heeft ver dedigd hij was toen advocaat na dat die was beschuldigd van een poging tot omverwerping van het Belgische be stuur. Kasavoeboe deed een tegenzet door het parlement voor een maand te schorsen. De strijd tussen beide machthebbers loopt nu ongetwijfeld naar een climax. Git Katanga, vaar de toestand nog altijd verward en volkomen onoverzich telijk is, werden gisteren weer nieuwe, naar beweerd werd zeer hevige gevech ten emeld. Tsjombe heeft nu op Griekenland een beroep tot hulp gedaan. Te Dortmund is gisteren Peter Ecker tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, wegens moord op een vrouw en haar 4-jarige zoontje. In woede ontstoken omdat de vrouw haar huur betaalde, goot Ecker benzine over haar en het jongetje heen en stak hen in brand. Hij poogde nog twee anderen in brand te steken, die de vrouw en het kind wilden redden. Het Eerste-Kamerlid Tjalma (A.R.) heeft de ministers van buitenlandse za ken en van defensie vragen gesteld over. het uitgestelde bezoek van de Karei Doorman aan Japan. Hij vraagt o.m. of het waar is dat de Nederlandse regering gezwicht is voor de chantagemethoden van Indonesische zijde. Als dat het ge val zou zijn. zijn dan de ministers niet yan oordeel, aldus de senator, dat er in strijd met de eer van de Koninklijke Marine en daarmede die van de Staat der Nederlanden is gehandeld? NA EEN deel van de lading in beslag ie hebben genomen heeft gisteren «ie Franse marine het Duitse vrachtschip ..Las Palmas" vrijgegeven. Het schip was aangehouden omdat men vermoedde dat het wapens voor Algerije aan boord had. PREMIER MacMillan van Engeland zal van 21 tot 24 novembei a.s. een officieel bezoek aan Rome brengen. Hij maakt ne i'eis op uitnodiging van de Italiaanse regering. VOOR DE tweede maal is een poging mislukt om een Polarisraket af te schie- ten van een Amerikaanse onderzeeër. De raket ging 47 seconden na het afvuren zijn eigen weg. RIJ DE landing op het vliegveld La Guardia te New-York is gisteren een Electra-verkeersvliegtuig in brand ge vlogen. Zes van de 75 inzittenden liepen verwondingen op, echter niet levens gevaarlijk. (Van onze Haagse redactie) Het is niet waar dat van Nederlandse zijde niets in het werk zou worden ge steld om de smokkelhandel van Neder landse boter naar België te beletten en dat Nederland een illegale afzet oog luikend duldt. Met dit antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Beernink (C.H.) neemt staatssecretaris Van den Berge (financiën) stelling tegen ver wijten aan Nederland in een artikel dat gepubliceerd werd in het weekblad „De Boer" van de Belgische Boerenbond. De staatssecretaris voegt hier nog aan toe, ..dat tegen frauduleuze uitvoer van boter door de douane met alle ten dienste staande middelen wordt gestreden, en niet zonder succes, zoals herhaaldelijk uit berichtin in de dagbladen blijkt.'r Op het Belgische ministerie van land bouw wordt er ernstig rekening mee ge houden dat een formeel protest bij de Nederlandse regering zal worden inge diend tegen de toenemende smokkel van Nederlandse boter naar België. De jongste schattingen tonen aan dat maandelijks van twee tot vier miljoen pakjes boter clandestien over de Neder lands-Belgische grens worden gebracht. Volgens cijfers van het ministerie van landbouw in Brussel worden elke maand tussen de 20 en 40.000 kg Nelerlandse bo ter in de grensstreek in beslag genomen. Dat is niet meer dan vijf tot tien pro cent van de totale hoeveelheid, die frau duleus op de Belgische markt wordt ge bracht. De klacht op het Belgische mi nisterie van landbouw is dat het be drijfschap voor zuivel in Den Haag niet voldoende medewerkt om aan deze smokkelhandel paal en perk te stellen. De verscherpte actie waartoe onlangs in Brussel is besloten heeft de smokke laars tot dusverre niet doen terugschrik ken. „Zij zijn beter georganiseerd dan het parket in Nederland of België", al dus werd op het Belgische ministerie van landbouw gezegd. De smokkelaars hebben een net van spionnen opgebouwd van werkloze arbeiders. Inmiddels is het Belgische ministerie van landbouw van plan gebruik te ma ken van de margarinemoeilijkheden in Nederland om door een intensieve cam pagne de toch al hoge boterconsumptie in België 11 kg per hoofd per jaar tegen 1 kg in Nederland nog verder op te voeren teneinde de gedwongen uitvoer te beperken. Een Russische vloot van walvisvaarders beoefent op het ogenblik de walvisvangst in de buurt van de Komandorski-eilan- den. Kleine jagers brengen de gevangen dieren naar het moederschip „Aleoet", waar de vissen worden ontleed en ver werkt. Af en toe is er voor de mannen aan boord van de ,,Aleoet" wel even tijd om uit te rusten van het zware werk, maar we betwijfelen of velen die tijd doorbrengen als deze arbeider, die een plaatsje heeft gezocht tussen de zachte baleinen in de enorme bek van een walvis De Franse socialisten hebben krach tig stelling genomen tegen de politiek van De Gaulle tegenover Algerië, zijn houding tegenover de Navo en zijn plan nen met betrekking tot Europa. Het bestuur van de socialistische par tij heeft een communiqué uitgegeven, waarin met nadruk wordt gezegd dat het noodzakelijk is het overleg met de Algerijnse verzetsstrijders te hervatten. Door de houding, die De Gaulle heeft aangenomen, zal er niet spoedig een ein de komen aan de strijd in Algerië, wordt de Franse gemeenschap geschokt" en Frankrijk in een zeer moeilijke interna tionale toestand gebracht, aldus het communiqué. Deze toestand zal bijzonder gevaarlijk worden, omdat de president bovendien een allang achterhaald nationalisme voorstaat en een politiek van afzondering voert; hij heeft de integratie van Euro pa en die van de Navolanden in twijfel getrokken en de Verenigde Naties be spot. zo zegt het bestuur van de partij. Deze tekst van het communiqué is met algemene stemmen aangenomen. (Van onze verslaggever) Drie etmalen nadat de twaalfjarige Ilans Hermans de ouderlijke woning in Evertsoord had verlaten om drie kilo meter verderop bij zijn oom in het ge hucht Den Bergen een handzaag te be zorgen. hebben twee militairen het stof felijk overschot van de jongen gevon den, begraven in een aspergeveld tussen Sevenum en Helenaveen. De knaap bleek door wurging om het leven te zijn ge bracht. Om zijn hals zat een dun henneptouw tje gesnoerd, waarmee de moordenaar zijn verschrikkelijke daad heeft verricht. Het lijk was begraven in een kuil van ongeveer 20 centimeter diep. Behalve een striem om zijn hals vertoonde het lichaam geen sporen van geweld. Woensdagmorgen om half tien waren 250 militairen van het regiment Stoot troepen naar de omgeving van Sevenum gekomen om verder te gaan met het uitkammen van de streek, waar de jon gen zich het laatst zou hebben bevon den. Precies om kwart voor twaalf, even voordat het zoeken tijdelijk zou worden gestaakt, om te worden geproviandeerd kwam een groep soldaten bij een as pergeveld aan. Twintig meter in het veld zagen de militairen tussen twee aspergebedden sporen van vers zand. Met de hand verwijderden de soldaten een dun laagje zand, waarna tot hun grote ontsteltenis een stukje van de bloeze die de jongen droeg vrij kwam. De officieren van justitie, mr. Houben en mr. Uyterwaal, kwamen terstond f Gisteren is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overleden de dertien maanden oude kleuter Irma Mees, die daar eergisteren was opgenomen nadat zij benzine had gedronken uit een fles, die op de grond achter een radiotoestel stond. In het ziekenhuis had men ter stond de maag van het meisje leegge pompt, maar deze hulp heeft niet meer mogen baten. 55 De drie wernemersbonden in de me taalindustrie hebben een loonsverhoging van zes procent gevraagd op zo kort mogelijke termijn. In het volgende voor jaar willen de bonden een volgende ver hoging der loner. met 3 procent. Deze voorstellen van werknemerszijde zijn gisteren aan de werkgevers voor gelegd in een vergadering van de vak- raad v^oor de metaalindustrie. De werkgevers zullen zich over de verlangens van de werknemers in hun organisaties beraden. Maandag komt de vakraad opnieuw bijeen om de bespre kingen voort te zetten. 1 Verwachting van het K.N.M.I. tot oo1^011^' opgemaakt gisterenavond 4 J -23.15 uur: i jhjlf tot zwaar bewolkt en plaatse- 4 t hjk wat regen. Matige tot vrij krach- 4 4 tige zuidelijke wind. Dezelfde tem- J t Pera uren als gisteren of iets lagere. 4 1 er^y.ac"ting van het Belgisch weer- i kundig instituut: 4 4 ™4°kkei? hemel- regen vanuit het J t estcn; temperaturen zonder grote 4 4 verandering. J 4 Vandaag: zon onder 18.54 uur. 4 4 Maan onder 16.00 uur 4 Z°" °P 616 uur- Maan °P De voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, Francis Walter, heeft meegedeeld dat zijn commissie gisteren een Russische officier heeft verhoord die naar de V.S. is gevlucht. Het was de eerste mededeling over de aanwezigheid van een gevluchte Rus sische officier in de Verenigde Staten Het is niet bekend tot welke tak van de strijdkrachten hij behoort. Het verhoor maakt deel uit van het on derzoek van de commissie naar de acti viteiten van de Sovjet-inlichtingendienst in de Ver. Staten en staat op geen en kele wijze in verband met de vlucht van dc twee deskundigen van hel na tionale veiligheidsbureau naar de Sov jet-Unie, aldus Walter. Op deze plaats is liet stoffelijk overschot van het Sevcnumse jongetje gevonden- naar de plaats. Uiterst voorzichtig, om eventuele sporen te kunnen bewaren, heeft men het lijk van de jongen bloot gelegd. Hans Hermans was in gestrek te houding begraven op een plaats die 800 meter verwijderd is van de plek waar zijn fiets werd gevonden. Dr. Zeldenrust heeft sectie verricht op het lijkje. De politie beschikt nog over geen enkele aanwijzing hoe de moorde naar te werk is gegaan. Rondom de plaats waar Hans Her mans lag begraven zijn geen sporen ge vonden die duiden op een vechtpartij of een worsteling. Wel is er een voetspoor gevonden dat niet afkomstig kan zijn van de twee soldaten. Op het ogenblik speurt de politie nog naar de handzaag en een rood en geel plastic vlaggetje, die aan de fiets waren bevestigd. Het is niet uitgesloten, dat de jongen is gewurgd met het touw waarmee de vlaggetjes aan de fiets wa ren bevestigd. Het graf van Hans Hermans is gevon den op een plaats die 1750 meter ver wijderd is van de plek waarop mevrouw Raedts-Philipsen zondagmiddag rond zes uur een angstkreet heeft gehoord. 55 Terwijl een miljoen Amerikanen treurt over de verliezen die de wervelstorm „Donna" in de Verenigde Staten ver oorzaakt heeft en van het Caraïbisch ge bied tot in de staat New England ge werkt wordt aan het herstel van de schade, heeft de weerkundige dienst te Miami meegedeeld dat men in Porto Rico met behulp van radar een nieuw groot stormgebied observeert. Het ligt boven het zuidelijk gedeelte van de At lantische Oceaan, waar ook „Donna" ontstond. Dat zou dan de vijfde van het seizoen worden. Volgens verzekeringsdeskundigen heeft „Donna" in de V.S. een schade aange richt van circa 135 miljoen dollar. Deze schade zou de grootste zijn, die ooit in de V.S. door een orkaan is geleden. (Van onze parlementaire redacteur) De politieke situatie is na de verwerping van het toto-ontwerp van minister Beerman (justitie) door de Eerste Kamer bijzonder onoverzichtelijk geworden- Aan de kant bespeurt men bij de zijde zo lang van verdere anti-De Quay- K.V.P. de C.H. en de (huidige) leiding van de V.V.D. een geneigd heid om het gebeuren in de Eerste Kamer zoveel mogelijk te negeren, docli anderzijds wint toch de over tuiging veld, dat de verwerping van het toto-ontwerp, op zich zelf een weinig reëel motief voor een kabinetscrisis, bij enkele groepe ringen, waarop het kabinet-De Quay geacht kan worden te steu nen, een zodanig gemis aan ver trouwen in het kabinet gedemon streerd heeft, dat ernstige politieke moeilijkheden op kortere of langere termijn welhaast onver mijdelijk zullen zijn. Politieke waarnemers verwachten in tussen niet. dat de huidige politieke spanning nog vóór Prinsjesdag de volgende week dinsdag tot een defi nitieve breuk zal leiden, aangenomen dan dat men zich van A.R'.- en V.V.D.- activiteiten zal onthouden. De verwachting, dat ernstige politie ke moeilijkheden op het ogenblik bijna niet meer te vermijden zijn, is geba seerd op de volgende overwegingen: Er kan weinig twijfel meer over J- bestaan, dat men bij de A.R. en bij de V.V.D. ook de liberale Twee- de-Kamerfractie zou (gedeeltelijk) achter mr. Van Riel staan aan stuurt op het heengaan van prof. De Quay en andere zwakke" mi nisters als de liberalen Visser (De fensie). Korthals (Verkeer en Wa terstaat) en de K.V.P.'er Van Rooy (Sociale Zaken). O In dit licht bezien wordt het voor minister-president De Quay een bij zonder zware opgave als hij zich straks in de Tweede Kamer (inter pellatie) en/of Eerste Kamer bij de begrotingsbehandeling van Nieuw- Guinea op 27 september a.s. moet verantwoorden over zijn (cocktail party)-uitlatingen inzake Nieuw-Gui- nea. Ingewijden weten bovendien te vertellen, dat prof. De Quay door de gebeurtenissen van de laatste tijd aan zelfvertrouwen heeft ingeboet, zo zeer zelfs, dat by in het kabinet reeds over aftreden gesproken zou hebben. 3 Het optreden van de A.R. en V.V.D. kan voor de K.V.P. moeilijk zonder gevolgen blijven. Op het ogenblik neemt men van K.V.P.-zijde een afwachtende houding aan. Men geeft binnen het kabinet en tussen de par tijen onderling reeds te ver is onder graven om nog hersteld te kunnen wor den. In politieke kringen vraagt men zich intussen af welke oplossing de A.R. en V.V.D. zelf bij de hand hebben voor de impasse, die zij dreigen te doen ont staan. De reconstructie van het kabinet, waarop dr. Bruins Slot, de A.R.-fractie- er de voorkeur aan de ontwikkeling voor?itter de Tweede Kamer in ver- eniging metprof. Zijlstra, de minister van de crisis-situatie in de V.V.D. en de nadere positiebepaling van de A.R. af te wachten. Bovendien is prof. Romme op het ogenblik met vakantie in het buitenland. Rond de toto dreigen allerlei con- flicten, als de huidige vergunning op 2 oktober a.s. afloopt. Het gerucht gaat, dat minister Beerman zou overwegen, het huidige vergunnings stelsel met een maximumprijs van vijftigduizend gulden voort te zet ten. Een dergelijke beslissing zou de sport uit de moeilijkheden hel pen waarin socialisten, liberalen en anti's haar met vereende krachten hebben gebracht, maar ongetwijfeld voor minister Beerman moeilijkhe den scheppen met de Tweede' Ka mer. Daar immers heeft de bewinds- man gezegd, dat hij bij verwerping yan het toto-ontwerp zou terugval len op een zeer eng vergunningen beleid. Een dreigement, dat de K.V.P. en prof. Oud tenslotte ook het voor hen onaantrekkelijke toto-com promis hebben doen aanvaarden. Weet Romme raad? Sommigen hebben nog de hoop, dat prof. Romme. als hij van vakantie zal zijn teruggekeerd een uitweg zal weten te vinden voor de huidige moeilijkheden Met alle respect voor de grote diplo matieke gaven van de katholieke frac tievoorzitter moet evenwel gevreesd worden, dat de basis van vertrouwen van Financiën, schijnen aan te sturen en de plannen van mr. Van Riel, die in de V.V.D. meer aanhang blijkt te hebben dan prof Oud had aangenomen prof. Oud had niet verwacht dat de hele liberale Eerste-Kamerfractie ach ter mr. Van Riel zou staan kunnen zonder medewerking van de K.V.P. niet gerealiseerd worden. Of er bij de K.V.P. enige bereidheid daartoe aanwezig zal zijn, lijkt voorshands te betwijfelen. Een en ander overwegende kan men niet anders concluderen, clan dat het optreden van de A.R. en V.V.D. alleen de positie van de socialistische oppositie heeft versterkt. Hierbij mag clan wel worden aangetekend, dat het met name de V.V.D. en A.R. zijn geweest, die de P.v.d.A. na de laatste verkiezingen met alle geweld buiten de regering wilden houden. (Van onze Haagse redactie) Naar wij bij informatie van de zijde van het ministerie van Justitie verne men, zal de voetbaltoto waarvoor aan de Nederlandse Sportfederatie en het Comité Sportprijsvragen een vergunning was verleend, tot en met 2 oktober nor- maai doorgang kunnen vinden. Dit is ook de datum waarop de vergunning afloopt; omtrent hetgeen daarna zal gebeuren kon men ons nog geen mede delingen doen. Daarover zal nog nader overleg in de ministerraad moeten voor afgaan. Een organisatie in Brazilië treft voor bereidingen om niet minder dan zestig duizend Chinese gezinnen uit de ernstig overbevolkte Britse kroonkolonie Hong kong naar Brazilië te laten komen om daar te werken aan een groot landbouw project. De gezinnen zullen over een periode van vijf jaar in Brazilië aan komen. Deze volksverhuizing zal tot stand ko men in samenwerking met de Brazi liaanse en Britse regeringen. Het ini tiatief er toe is uitgegaan van het Bra ziliaanse district Amapa. Daar zal een gebied van ongeveer een miljoen hectare in cultuur worden gebracht. De eerste groep van zevenduizend ge zinnen zal grotendeels geschoolde en halfgeschoolde arbeiders omvatten. Zij krijgen de overtocht betaald en na aan komst nog een som gelds alsmede zaai goed om door de eerste tijd heen te komen. (Advertentie) Wij. in Brabant en Zeeland eten

de Stem | 1960 | | pagina 1