Dolle feestrit door Leopoldstad in arrest en weer vrij LEGER EET ROOMBOTER V-Raad verdaagt Kongo- debat voor tweede maal Handige opperman WILLIAM NAAR BLANKE SCHOOL .DONNA raast nog onverminderd door St.-Adelbert is vóór bedrijfsbonden Westen wendt zich inzake West-Berlijn nu tot Moskou Schadevergoeding aan patiënten nu geregeld r Revolutie der eenzamen Looneisen van politie namen hoge vlucht DAGBLAD VOOR ZEELAND Arrestatiebevel „EYSKENS, GA" ■"jr Ulbricht volgt Pieck op LOCARNO MARGARINE GAAT GEWOON DOOR Minder warm Kartelafspraken gelden niet meer: produktie! Mijnwerkersbus maakt botsing Alarm van Florida tot New York Vier doden na schietpartij in Canadees huis ik wil Bolletje!" de échte eierbeschuit 100e JAARGANG No. 23468 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) LOEMOEMBA „IK BEN LOEMOEMBA, ze hadden mij gearresteerd, maar hier ben ik weer schreeuwde gisteravond een opgewonden en als een zege vierende bokser met beide handen boven zijn hoofd zwaaiende Loe- moemba vanuit een jeep die met loeiende sirene door Leopoldstad reed. Deze vreemde vertoning was de climax van een geschiedenis die alleen in Kongo kan voorkomen. 's Middags was de afgezette premier door vijftig soldaten op last van Kasavoeboe en Ileo in zijn huis aangehouden en per auto weggevoerd naar het kamp Leopold II. „Loemoemba is gearresteerd" seinden de persbureaus. Loemoemba kon gisteren hartelijk lachen... hij had weer eens een slag binnengehaald.. Toen heel Leopold stad er van overtuigd was dat de afgezette premier gearresteerd was, verscheen hij luid toeterend in een jeep in de stad. Socialisten eisen De Belgische socialistische partij heeft gisteren het ontslag van de regerings- Eyskens gecist „in het algemeen belang en ter eerbiediging van de democratie". Het ontslag van de regering zou, naar in een resolutie van het bestuur van de B.S.P. wordt gezegd, gepaard moe ten gaan met kamerontbinding en nieu we verkiezingen. De voorzitter van de socialistische partij, L. Collard. ver klaarde in een rede op de bestuursver gadering, dat „de onmacht van de re gering reeds is gebleken". Hij zei in de eerstkomende maanden nieuwe verkie zingen in België te verwachten. Blijk baar doelend op de berichten over de rol, die koning Boudewijn daarin is toe geschreven bij de jongste herziening van het kabinet-Eyskens, zei de socialistische partijvoorzitter, dat bij de institutionele hervormingen ook de positie van de ko ning nader dient te worden geregeld. Maar twee uur later trok een optocht van jeeps door de stad. De sirenes op de wagens gilden onophoudelijk en in uit dit operetteachtige politieke drama tje. ..Het was een samenzwering, maar ik ben weer vrij man", riep hij in het rond. Zijn aanhangers hielden vol dat hij helemaal niet gearresteerd was ge weest, doch slechts „aangehouden". In het kamp zou hij overleg" hebben ge pleegd. Maar hoe dan ook, Kasavoeboe had 's morgens een arrestatiebevel tegen Loemoemba uitgevaardigd. De verwar ring werd nog groter, toen de afgezette premier, nadat hij weer vrij was, op nieuw naar het radiostation van Leo poldstad ging om te proberen een rede te houden. Opnieuw werd hem de toe gang ontzegd. Loemoemba weer af. 's Morgens had een groep anderen ge poogd toegang tot het gebouw te krij gen: Bolikango verscheen er met twee compagnieën soldaten om het station voor de nieuwe regering op te eisen. Ook dat lukte niet. Maar later gaven de auto riteiten van de V.N. de radio toch over aan de Kongolese overheid, echter on der de uitdrukkelijke voorwaarde dat er niets van politieke aard zou worden uitgezonden. Wellicht krijgt de regering nu ook de vliegvelden weer in bezit. De nieuwe regering Ileo heeft ern stige beschuldigingen tegen Loe moemba geuit. Ilii poogt, aldus de nieuwe regering, een bewind van terreur te vestigen en hij laat zich daarbij helpen door de communis ten. Hij heeft ook, aldus Ileo, ,,een vreemde mogendheid" om troepen gevraagd. Ileo wilde de naam van dat land niet noemen, maar men meent te weten dat het Indonesië is. T nee Intussen zijn gisteren de beide dele gaties naar de Veiligheidsraad vertrok- GISTEREN is in Utrecht de 75e Jaar beurs zonder officieel vertoon geopend. Ruim duizend firma's, uit 23 landen, nemen aan de beurs deel. PREMIER Tsjang van Zuid-Korea heeft gefaald in zijn poging een nieuw kabi net te vormen. De ministers van de oude ploeg die een plaats in de nieuwe regering hadden gekregen, weigerden samen te werken met de nieuwbenoem de ministers. PAUS JOHANNES XXIII is gisteren naar Roccantica vertrokken, tachtig ki lometer ten zuiden van Rome, voor een bezoek aan de priesterstudenten van het Romeinse Seminarie, die door hun va kantie doorbrengen. In geen 90 jaar is een paus zó ver van ,,huis" geweest. EEN INWOONSTER van Dordrecht kreeg een dreigbrief, waarin werd aan gekondigd dat haar zoontje zal worden ontvoerd. De brief was ondertekend met ..jodenhaters". De politie denkt aan een kwalijke jongensgrap. DRIEHONDERD jaar geleden was het gisteren dat Jacob Cats overleed. De Maatschappij der Nederlandse Letter kunde hield daarom een herdenkingsbij eenkomst in Den Haag. ken. Die van Loemoemba ging met een toestel van de V.N., via Lybië, omdat men niet in het vroegere Franse Kongo mocht landen. Kasavoeboe heeft de V. N. laten weten dat alleen zijn afvaar diging de ware Kongolese regering ver tegenwoordigt, en Loemoemba deed het zelfde De vraag wie nu Kongo in feite ver tegenwoordigt kan in de Veiligheids raad niet tot een veto leiden want het is een procedurekwestie, waarin het vetorecht immers niet geldt. De ontknoping in dit dilemma is ove rigens opnieuw uitgesteld want gisteren avond om acht uur zou de zitting begonnen zijn werd het debat over Kongo voor de tweede maal verdaagd om de leden „gelegenheid te geven op heldering te verkrijgen over de verwar ring in het land". Het voorstel tot ver daging kwam van de Y.S., en Zorin, die Rusland vertegenwoordigt, poogde het debat er toch door te drukken. Vergeefs echter. Wanneer de zitting nu wordt voortgezet is nog niet bekend. Rapport Gisteren heeft Hammarskjoeld aan de V.N. het jaarverslag uitgebracht, waar in hij o.m. op grond van wat Kongo heeft geleerd, betoogt dat een voortdu rend parate politiemacht van de V.N. niet noodzakelijk en zelfs onpraktisch zou zijn. ..De operatie in Kongo zal on getwijfeld leiden tot een nieuwe reeks waardevolle ervaringen die de V.N. vol ledig dienen te benutten", stelt Ham marskjoeld vast. Ook stipt de secretaris generaal de Afrikaanse solidariteit aan (een voldongen feit, noemt hij haar) en hij meent dat iedere nieuwe onafhanke lijke Afrikaanse natie, die tot de V.N. toetreedt, een volle stem in de algeme ne vergadering moet krijgen. T erug In Cairo is gisterenavond meegedeeld dat het bataljon valschermtroepen dat de Verenigde Arabische Republiek in Kongo heeft, aan het gezag van de mi litaire V.N.-leiding is onttrokken. Het hoofdbestuur van de St. Adelbert- vereniging heeft zich uitgesproken vóór (le omvorming van vakbonden ir be drijfsbonden en mits deze in de rich ting gaat van een gelede bundeling van uitvoerenoe, mediale en leidinggevende grdepen met daarboven een toporgaan vóór medewerking aan de totstand koming daarvan. Dit heeft de voorzitter, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, medege deeld op een persconferentie ter gele genheid van het zilveren jubileum van genoemde vereniging dat op 24 en 25 september a.s. in Amsterdam wordt ge vierd. Hij voegde daaraan toe dat in de krin gen der leden de gedachten hierover nog wel verdeeld zijn. Het doel van St. Adelbert, aldus de voorzitter, is ideëel en materieel. Op het/materiële doel richt zich sinds kort meer in het bijzonder de Beroepscen trale Katholieke Intellectuelen". Deze korjat, aldus baron Van Voorst tot Voorst moeiiijk van de grond. Slaagt de B.K.I. dan zal zij in de nieuwe bedrijfsbond als vertegenwoordiging van de leiding gevende groep kunnen optreden. Opne ming in de bedrijfsbond van de leiding gevende en mediale groepen tezamen acht het hoofdbestuur ook zeer wel mo gelijk. Amerika, Engeland en Frankrijk be reiden een gezamenlijke diplomatieke tussenkomst in Moskou voor om de toe stand te Berlijn minder gespannen te maken. Volgens welingelichte kringen te Lon den zouden deze diplomatieke stappen wellicht reeds vandaag genomen worden. De drie Westerse mogendheden hebben nauw samengewerkt over mogelijke diplo matieke stappen en willen zich direct tot de Russen wenden over de crisis in Berlijn. Het Westen wil er bij de Russen op aandringen de Oostduitsers er toe te brengen hun beperkingsmaatregelen in ae verdeelde stad op te heffen. Men verwacht, dat elk ogenblik instruc ties gezonden zullen worden aan de Westerse gezanten te Moskou voor de voorgestelde tussenkomst bij het Kremlin over Berlijn. De diplomatieke stappen zouden in voorzichtige bewoordingen worden gesteld. Men zal zich ervan ont houden de Russen te beschuldigen van medeplichtigheid in de laatste moeilijk heden. De Russen houden zich tot dusverre onzijdig in dit geschil. Sommige waar nemers geloven, dat Moskou de ontwik kelingen te New-York wil afwachten. De Westduitse ministerraad heeft giste ren een zitting aan de kwestie gewijd en in Bonn zijn de ambassadeurs van Enge- Walter Ulbricht. de leider van de Oost duitse communistische partij, is be> noemd tot voorzitter van een nieuwe raad die de bevoegdheden en functies van de overleden Oostduitse president Wilhelm Pieck zal overnemen. Het Oostduitse parlement heeft deze beslis sing gisteren genomen. De Oostduitse partijleider is thans partijleider en pre sident tegelijk. Otto Grotewohl blijft premier. Het voorstel tot de benoeming was opgesteld door het centraal comité van de partij dat door Ulbricht geleid wordt en werd door de „Volkskam- mer", die 337 leden telt, met algemene stemmen aangenomen. (Advertentie) DE VERKOOP VAN de bekende en ongewijzigde VIVO-superkwaliteit Voor het plaatsen spanten op een ir van zware houten aanbouw zijnd fa brieksgebouw bij Kopenhagen wordt ge bruik gemaakt van een helikopter, die over het plaatsen van een spant ander halve minuut doet. Vier arbeiders doen hetzelfde werk in een half uur Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Overdrijvende wolkenvelden en in de middag in het westen van het land plaatselijk wat regen. Overwegend matige wind uit westelijke richtin gen. Minder warm. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Aanvankelijk mooi weer. later iets meer bewolking en iets frisser. Maximumtemperaturen van 16 tot 20 graden. Vandaag: zon onder 18.59 uur. Maan op 23.38 uur. Morgen: zon op 6.13 uur. Maan on der 15.27 uur. Een klein reclamevliegtuigje met de tekst „De politie meer loon", heeft maandagmiddag een uur lang boven Amsterdam gevlogen. Het was een toe stelletje van het Nederlands Luchtre- clamebedrijf. dat gecharterd was door de Amsterdamse politiemannen, die hiermee hun actie voor loonsverhoging nieuwe kracht trachtten bij te zetten. Om de kosten van deze vlucht te dekken hadden vele leden van de hoofdstedelijke gemeentepolitie een gulden geofferd. Het toestelletje steeg om even voor één uur op van het vliegveld Hilversum en keerde daar om ongeveer twee uur weer terug. Men heeft het plan vandaag met dezelfde tekst boven Den Haag te gaan vliegen. Ook hier hebben de politieman nen een geldinzameling gehouden om de vlucht te betalen. In politiekringen neemt men aan dat indien de „reclame" geen succes mocht opleveren overgegaan zal wor den tot een modelactie. In de lyst van mogelijk „besmette"* nummers die v. d. Bergh en Jurgens zaterdag heeft bekendgemaakt, zijn enkele numers ten onrechte vermeld. Dat is gisteren door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid bekendgemaakt, in overleg met (le of ficier van justitie te Rotterdam. Het zijn nummers van pakjes mar garine die door andere bedrijven op de markt zijn gebracht. Omdat de huisvrouwen ook deize nummers me den, hebben deze bedrijven, ten on rechte, extra schade geleden. Het waren de nummers 124, 341, 319. 405, 246. 392. 397 en 378. De ver warring in het zuiden blijkt nog te zijn verergerd door circulaires van gros siers die de detaillisten lieten weten dat bepaalde nummers die zater dag eveneens en dan terecht besmet waren verklaard gevaarloos zouden zijn. Deze mededeling van grossiers zijde werd in het geheel niet gedekt door de officiële gegevens. Overigens behoeft men vanaf van daag niet meer ongerust te zijn: alle margarine die nu te koop is, kan ge garandeerd als gevaarloos worden be schouwd. Daarop heeft het ministerie gisteren nog eens ten overvloede uit drukkelijk gewezen. De margarinefabrieken die niet bij het Unileverconcern zijn aangesloten hebben de laatste dagen onder enor me spanning gewerkt. Niemand stoort zich meer aan de kartelafspraken, die de maximumproduktie van ieder be drijf regelden. Men produceert zoveel men kan. Overal werkt men in con tinubedrijf. Intussen heeft v. d. Bergh en Jur gens laten weten dat ieder (lie aan de door Planta veroorzaakte huidziekte heeft geleden of lijdt en dat geldt uiteraard ook voor andere margarine- merken die de ziekte tot gevolg heb ben gehad schadevergoeding krijgt volgens regels die de fabriek nader bekend za] maken. Die bekendmaking wordt vandaag verwacht. Voor de militairen heeft de margarine-affaire tot gevolg ge had dat alle boterhammen met roomboter werden besmeerd. Za terdag kregen alle verplegingsof- ficieren opdracht roomboter te kopen. Dat lukte niet altijd even vlot, want de voorn-aden in de han del waren al danig geslonken als gevolg van de vraag door het pu bliek. Gisteren is men dan ook de „tactische voorraden" maar gaan aanspreken. „Dat is voor het eerst dat ik dat beleef: roomboter op de boterham", verzekerde ons gisteren een wacht meester van de artillerie, die er toch al heel wat beroepsjaren heeft opzit ten. De Nederlandse consumentenbond, het Consumenten contactorgaan en de Nederlandse huishoudraad hebben meegedeeld dat zij gezamenlijk een nota zullen opstellen met gedetail leerde wensen over wettelijke maatre gelen ter bescherming van de consu menten tegen schadelijke stoffen. Deze nota zal aan de betrokken ministers worden overhandigd en de drie orga nisaties zullen daarin aandringen op „uiterste voortvarendheid" bij het maken en uitvoeren van deze maat regelen. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft de minister van Landbouw en Visserij geadviseerd het quantum van 1500 ton verse boter, waarover het voedcelvoorzienings in- en verkoop bureau V.I.B. nog beschikt, voor afzet in het binnenland beschik baar te stellen tegen een afgifteprijs die correspondeert met de huidige bin nenlandse boterprijs, en om zo nodig koelhuisboter uit de voorraden van het voedselvoorzienings in- en ver koopbureau ter beschikking van de handel te stellen. land, Frankrijk en de V.S. bijeengekomen. Men heeft overwogen een stelsel van economische sancties op Oost-Duitsland toe te passen. De Westduitse regering stelde zich echter op het standpunt dat de handel van West-Berlijn met Oost-Duitsland niet in belangrijke mate mag worden verminderd. Geen papieren Drie Oostduitse ambtenaren, die giste ren naar Turijn wilden om daar een technische tentoonstelling te bezichtigen, konden niet weg. Zij wilden de reis- papieren gaan halen, maar kregen te horen, dat deze er niet waren en dat zij maar moesten „afwachten". Oostduitsers, die naar Westeuropese landen willen reizen, moeten in het bezit zijn van bepaalde reispapieren, omdat ae Oostduitse paspoorten in de Westelijke landen niet worden erkend. Het zeven jaar oude negerjongetje Wil liam Campbell wordt hier, na zijn eerste schoolag op de Murphey lagere school te Raleigh in de Amerikaanse staat North Carolina, door zijn moeder afgehaald. William is het eerste negerjongetje op deze tot nog toe „blanke" school. Blan ke moeders hebben gedreigd het ventje in het vervolg de toegang tot de school te zullen belemmeren In Valkenswaard is gisteren in d< vroege morgen een Belgische bus me Nederlandse arbeiders, die terugkeerde van de Belgische mijnen, op een stil staande eenmansbus gereden, welk« passagiers aan het opnemen was. De in zittenden van deze bus kregen geen let sel. doch onder de mijnwerkers liepei vijftien personen verwondingen op. Zij werden naar het St. Josephziekenhuis te Eindhoven vervoerd. Twee mijnwerkers zullen daar enige dagen moeten blij ven, daar zij er een lichte hersenschud ding bij hadden opgelopen. De orkaan Donna, die reeds meer dan 120 doden op zijn geweten heeft, bereikte gisteren de kust van Nieuw Engeland. Deze Amerikaanse staat wordt door onge veer 20 miljoen mensen bewoond. Men vreesde voor een hoogwaterstand van 4,5 meter boven normaal en een regenval van 15 tot 20 centimeter. Gisterenmiddag bevond de kern van de orkaan zich op 96 kilometer ten zuid oosten van de kust van Delaware. De politie en leden van de Amerikaanse kust wacht hebben bevolen, dat de tienduizen den kustbewoners en late vakantie gangers zich in schuilplaatsen zullen be geven. langs de hele oostkust van Atlantic City in New Jersey tot Cape Cod in de staat Massachusetts. Op eilanden voor de kust werd de be volking geëvacueerd. Op Vuureiland heb- Een schietpartij in een woonhuis te Ottawa, waar twee Italiaanse emigran tengezinnen bij betrokken waren, heeft geleid tot de dood van twee mannen en twee vrouwen. Een man is met ernstige verwondin gen opgenomen in een ziekenhuis. De kinderen die in het huis waren zijn al len ontkomen aan de kogels die uit drie verschillende vuurwapens afgeschoten zijn. Het gevecht had plaats in de woning van Bruno Maddalena aan de Melrove Avenue. De eigenaar van het huis werd ernstig gewond op de stoep van de wo ning aangetroffen. Behalve Bruno Maddalena, die waar schijnlijk uit zijn huis is gevlucht maar onderweg toch geraakt werd, vond de politie drie doden in het huis: Johannes Abom, Alena Maddalena en Giuseppe Sacilotto en Santa Sacilotto. De Saci- lotto's waren de ouders van mevrouw Maddalena. De Iwee kinderen van de Maddalena's en de twee van de Sacilotto's ontkwa men. Men vond de kindeven dodelijk beangst in hun bedden. Wat er gebeurd is en waarom weet de politie nog niet. ben vaartuigen van de kustwacht, samen met particuliere vaartuigen meer dan 6500 mensen naar het vasteland overge bracht. Op oostelijk Long Islaad zijn huis aan huis de mensen gewaarschuwd om weg te gaan. Het Rode Kruis heeft van Noord- Carolina tot Massachusetts nog 37 nieuwe schuilplaatsen ingericht voor de vluchte lingen. In de stad New-York heeft de politie via een radiouitzending het publiek ge waarschuwd zich niet op straat te be geven. De winkeliers werd aangeraden luiken voor de etalages te plaatsen. De bouwvakarbeiders legden het werk bij de bouw van wolkenkrabbers neer. Alle middag- en avondlessen aan alle scholen te New-York werden gestaakt. Toen de eerste rukwinden de stad bereikten sneu velden vele elektriciteitsdraden in de buitenwijken. Op het vliegveld Idlewild zijn meer dan 50 vluchten opgehouden. Het Amerikaanse Rode Kruis berichtte dat de storm in de V.S. tot nog toe minstens 655 woningen heeft vernield en aan 12.500 schade heeft toegebracht. Bij het passeren over Florida heeft de orkaan aan de sinaasappel- en citrusplantages een schade aangericht van naar schatting 250 miljoen dollar. De Amerikaanse marine heeft met 40 straalvliegtuigen een waarschuwings dienst ingesteld van de basis Norfolk naar het noorden van New-York. Twee dezer vliegtuigen verongelukten doordat de benzine opraakte. De bemanningen kon den zich valschermen redden. (Advertentie) „Leger in opstand tegen president Betancourt!" juichte maandag ochtend een. radiostation in Vene zuela. Heel het land in rep en roer. Militairen op straat, vakbonden aan het (spoed)vergaderen en de bevolking niet weinig nerveus. Enkele uren later was het voorbij. Een. ontevreden luitenant en zés militairen bleken het radiostation Continente in Caracas binnenge wandeld te zijn, waar zij, zwaai end met revolvers, de „macht" in handen hadden genomen. Een stuk of twaalf regeringsgetrouwe sol daten zorgden echter voor de con- tra.-revolutie. Zij arresteerden de luitenant en zijn mederebellen en gaven de microfoon weer over aan de deskundigen. Er was toen geen vuiltje meer aan de lucht,

de Stem | 1960 | | pagina 1