Morgen hele voorraad weer gevaarloos RUN OP ROOMBOTER DE VLAGGEN GESTREKEN Kwestie Berlijn spitst zich toe Kroestjev mag in V.S. te veel zetten geen stap Weer geen winnaar in STEM-toto EDAH MARGARINE Weer twee (verdachte sterfgevallen Bedrieger stal bejaarden hun pensioen af VANDAAG OMWISSELING Bewoordingen oorzaak van misverstand OPTOCHT VAN RODE STAATSHOOFDEN NAAR V.N. PROFDE QUA Y: MET WELKOM... DAGBLAD VOOR ZEELAND Verkoopverbod SPOREN AANSPRAKELIJK DE NUMMERS Nieuwe revolutie in Laos Russen: het was dr. Linse niet Wa rm NA VERKEERDE INJECTIE OVERLEDEN BELANGRIJK BERICHT OVER Wij delen de Edah-clienten mede, dat KASTEEL MARGARINE, H.M.F.-MARGARINE, BRABANT SE KLUIT en EDELMARGARINE producten zijn uit eigen margarinefahriek. EDAH N.V. 100e JAARGANG No. 23467 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoolegem mr dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 aablaïi MAANDAG 12 SEPTEMBER 1860 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601^ OOSTBUR MARGARINEPANIEKJE TROF ONS LAND Op vermoeden, dat de doodsoor zaak het gebruik van Planta-mar- garine zou kunnen zyn, heeft de Bredase justitie beslag laten leggen op het stoffelyk overschot van de 69-jarige mej. van Gestel, uit ie Tuinstraat te Tilburg. Begin augus tus hebben zich bij haar de symp tomen van de nieuwe Planta-ziekte vertoond, waarvan zij geleidelijk herstelde. Haar plotselinge dood er na in het Tilburgse ziekenhuis wekte argwaan in medische kringen, zodat besloten werd sectie op het lijk 'e verrichten. Het resultaat van deze sectie moet uiteraard nog worden afgewacht. Uit Leeuwarden vernemen wij voorts dat zich in Buitenpost in de nacht van vrijdag op zaterdag ook een sterfgeval zou hebben voorge daan, dat de medici aanleiding zou geven tot een nauwkeurig onder zoek. Er is* nog geen zekerheid M deze sterfgevallen inderdaad aan de margarine-emulgator te wijten zijn. De politie te Dordrecht is er in geslaagd de man te arresteren, die de laatste tijd in Rotterdam. Schiedam en Dor drecht bejaarde mensen hun pensioen afhandig heeft gemaakt. Het is de 26- jarige elektromonteur C. A. M. uit Rotterdam. Zaterdag ging hij in Dor drecht weer op de gewone wijze te werk. Hij volgde een bejaarde vrouw van het postkantoor, waar zij geld ge haald had, naar haar huis; toen hij even later aanbelde, vergiste hij' zich in haar huisdeur en een buurvrouw kreeg het smoesje te horen: „Ik ben rechercheur vai- de P.T.T., er is per ongeluk verkeerd geld meegegeven, bankbiljetten van misdrijven afkom stig en gemerkt. Ik zal ze nu mee nemen, u krijgt later andere". De vrouw verwees de man naar de deur ernaast en weer koos hij de verkeer de. Ondertussen werd er door de men sen met elkaar gepraat en men be sloot de politie te waarschuwen. Kor te tijd later was hij gearresteerd. In Rotterdam heeft M. een bejaarde man voor zeshonderd gulden opgelicht en in Schiedam twee bejaarde mensen voor achthonderd gulden en tweehon derd vijftig gulden. Hij was 7,o juist teruggekeerd van een vakantie in Italië.... Zaterdagmiddag is in het gehele land een alge meen „margarinepaniekje" uitgebroken nadat ge bleken was dat ook in andere margarinesoorten dan alleen maar de al besmette Planta sporen van de schadelijke emulgator zouden kunnen zitten. Er ontstond in alle plaatsen, zoals ook in ons gewest overal te zien was, een run op de kruideniers- en zuivelwinkels. Duizenden huisvrouwen wilden Radio en t.v. vermeldden de codenummers van de pakjes margarine waarvan moest worden aangenomen dat ze de gevaarlijke emulgator konden bevatten. Dat was, alles bij elkaar, weliswaar slechts een relatief kleine partij (men sprak van een of een half procent) maar de waarschuwingen waren voor de meeste huis vrouwen voldoende om naar de winkels te snellen. Niet iedereen was in paniek velen reageerden vrij rustig en nuchter. „We hebben die margarine altijd al ge bruikt, ook sinds die ziektegevallen het zou wel erg toevallig zijn als het nu mis zou gaan" redeneerden velen. Maar het gros van de vrouwen nam niet het ge ringste risico, hoewel vele winkeliers probeerden hun klanten ervan te over tuigen dat deze of gene margarinesoort absoluut gevaarloos was. Friesland bijvoorbeeld wilde helemaal niet meer aan de margarine daar nam iedereen roomboter. sporen van de emulgator ook in de daarna aangemaakte margarine kan zijn geslopen. Men ontdekte dit nadat zich bij mensen die andere dan de be wuste Planta-margarine hadden gege ten, die huidziekte openbaarde. De officier van justitie te Rotterdam heeft later op de dag een voorlopig ver koopverbod opgelegd voor alle merken uit de fabriek van v. d. Bergh en Jur- gens, behalve voor het nieuwe merk Diane. van de pas gekochte pakjes margarine af, sommige om er andere voor in de plaats te nemen, de meeste echter om er roomboter voor te kopen. „Liever arm dan ziek" redeneerden ze en de winkeliers sjouwden zich een ongeluk om het bij te benen. Bijna overal werden de roombotervoorraden uitgeput. Gisteren is er op hoog niveau over de zaak geconfereerd; onder leiding van de ministers Marijnen en Van Rooy is op het ministerie van landbouw overleg ge pleegd. Daaruit resulteerde een ver klaring waarin wordt betoogd dat dins dag (morgen dus) alle margarine in ons land weer volkomen gevaarloos* il zijn. De verklaring legt begrip aan de dag voor de verwarring die is ontstaan en de ministers roepen de bevolking op de bedoelde margarinesoorten (elders ge ven wij een lijst met de betrokken code nummers) vandaag niet te kopen, zo dat de handel een dag tijd heeft orde op zaken te stellen. Alle margarine die voor 27 augustus door v. d. Berg en Jurgens is voortgebracht zal dan uit de distributie worden genomen, zodat er een vaste waarborg is dat dinsdag uit sluitend gevaarloze margarine beschik baar is. De oorzaak van de plotselinge ver warring is het feit dat andere merken margarine dan de Planta-rood, nadat deze uit de produktie was genomen, de zelfde kuipen was gepasseerd waardoor Het bedrijf van de totale produktie voor neemt ongeveer 70% Nederlandse margarine- haar rekening. Een van de zogenaamde margarine- ompakkers, een bedrijf dat margarine van andere fabrikanten wikkelt en ver koopt, heeft zaterdag de minister '-an sociale zaken en volksgezondheid aan sprakelijk gesteld voor alle te lijden schade. Er staat in de lijst van ..be smette nummers" een nummer ge noemd dat voorkomt op margarine die niet van v. d. Bergh en Jurgens af komstig is. aldus het bedrijf. De secretaris van de algemene Ne derlandse agrarische bedrijfsbond heeit tegen vandaag een bestuursvergadering bijeengeroepen. De aanleiding is de margarine-affaire. Hieronder laten wij de lijst van num mers volgen waarvan het gebruik wordt afgeraden. De nummers staan aan de achterzijde van de wikkel, waar ook het M.V.O.-stempel staat. D 41 met er onder CR, D 23 met on- der de streep AZ. D 41 met onder de streep TA, D 53 met onder de streep R. D 41 met onder de streep B IJ. 124 105201 144. 504, 104262. 103, 167. 557, 186 196, 201 693. 255, 401, 103885, 281 319, 405, 246. 306. 341. 353. 362 373, 382' 392, 333 103840, 524, 103785, 103902, 397. 399. 155, 104748, D 72 met daar onder streep, waaronder B Y. Vandaag vindt u voor het laatst Olym pische verslagen in onze krant. Giste ren zijn de Olympische Spelen 1960 ge sloten. De vlaggen zijn gestreken In Laos is een nieuwe revolutionaire beweging ontstaan, die geleid wordt door prins Boen Oem, die voor het ge hele land de staat van beleg heeft af gekondigd. Hij zou worden gesteund door generaal Phoemi Nosavan, die benoemd was tot vice-premier in de regering van prins Soevanna, welke enkele weken ge leden werd gevormd na een staatsgreep door een neutralistische groep onder lei ding van kapitein Kong Lae. Prins Boen Oem zei in een verkla ring. dat hij de macht in handen had genomen, omdat de regering-Soevanna er niet in was geslaagd de orde en rust in het land te herstellen zoals zij had beloofd. Ook had zij niets gedaan tegen de aanvallen van de troepen van de communistische Vietminh in Sam Neua en andere provincies. Naar aanleiding van de berichten uit Laos hebben de V.S. een indirecte waar schuwing gericht tot communistisch China en het eveneens communistische Noord-Vietnam om zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Laos. Het Westduitse Rode Kruis heeft van het Russische Rode Kruis mededeling ontvangen dat het bericht van juni, dat dr. Walter Linse anderhalf jaar na zijn ontvoering in een Russisch concentra tiekamp overleden was, op een vergis sing berust. De Walter Linse die in het kamp overleed, aldus de brief van het Rus sische Rode Kruis, was geen meester in de rechten, zoals de voorzitter van het onderzoekingscomité van vrije ju risten, dr. Walter Linse. De Russische autoriteiten weten in het geheel niets over een jurist met die naam. Or. Waiter Linse werd in juli 1958 uit West-Berlijn ontvoerd en per auto over de zonegrens gebracht door leden van de OostduitsQ gehejme dienst. De brief in juni werd beschouwd als de eerste openlijke erkenning dat de Rus sen iets met zijn ontvoering uitstaande hadden. EEN JONGEN die van de AZoren naar Caracas in Venezuela is gevlogen door zich in de ruimte voor het neuswiel te verbergen, heeft dit avontuur toe vallig overleefd omdat het toestel veel lager vloog dan gebruikelijk: op zesdui zend meter zou hij zijn gestikt wegens gebrek aan zuurstof. ENGELAND zal een plan ontvouwen om met Frankrijk, West-Duitsland en enke le grote Gemenebestlanden gezamenlijk aan ruimteonderzoek te gaan doen, teneinde als „derde macht" tegen de V.S. en Rusland te kunnen concurreren. IN JAPAN is de radioactiviteit ondanks het staken van de kernproeven sedert 1957 aanzienlijlk groter geworden. ZATERDAG is het stoffelijk overschot van Pieck, de Oostduitse president, ge cremeerd. De regering heeft besloten de stad Guben aan de Poolse grens voortaan Wilhelm Pieckstadt te noemen. IN ABADAN in Perzië is zaterdag een monument onthuld voor de omgekomen bemanningsleden van de Mariner die daar twee jaar geleden verongelukte. MAURETANIE aan de westkust van Afrika zal op 28 november onafhan kelijkheid verkrijgen. EEN AANSLAG met dynamiet op een trein in Japan miste zijn uitwerking doordat de trein, waarin 600 mensen za ten, meteen tot stilstand kon worden ge bracht. Slechts één man werd licht ge wond. FRANKRIJK heeft gisteren de onaf hankelijkheid van Senegal, dat onlangs uit de Malifederatie trad, officieel er kend. PAUS JOHANNES XXIII heeft gisteren tijdens zijn preek in de door hem op gedragen H. Mis in de parochiekerk van Gastelgandolfo erop gezinspeeld dat het komende oecijmenisch congres van de Kerk wellicht niet volgend jaar, doch pas in 1962 kan worden gehouden. DE STEM-toto voor het seizoen 1960- %1 heeft nog geen winnaar opgeleverd. Want ook gisteren, toen er toch een >edrag van f 100.- te verdienen viel, laagrle niemand erin de wedstrijden an de juiste uitslag te voorzien. De pot bleef dus weer staan, met lien verstande, dat ons „systeem" er f 25.- bijdoet, waardoor het bedrag uit groeit tot f 125.-. Op het August Bebelplein in in Oost-Berlijn heeft Walter Ul- bricht zondag tijdens een massa bijeenkomst volgens de Oost- berlijnse politie bezocht door ruim 100.000 mensen verklaard dat Oost-Duitsland geen militaristen of revanchisten over zijn grond gebied naar Berlijn zal laten rei zen. Toen hij vroeg of Oost-Duits- land hiertoe het recht had ant woordde de menigte met een donderend „ja". Afgezien van de terdege geregisseer de bijeenkomst achten waarnemers te West-Berlijn het zeer waarschijnlijk dat Oost-Duitsland in de nabije toekomst nieuwe reisbeperkingen zal afkondigen. De campagne tegen West-Berlijn gaat. onverminderd voort, menen zij. De bijeenkomst op het August Bebel plein was bedoeld als een herdenking van de slachtoffers van het fascisme maar liep uit op een grote anti-Westerse hetze, waar men verklaarde dat de viermogendhedenovereenkomsten slechts een dode letter zijn. Burgemeester Willy Brandt heeft zaterdag in Ham burg gezegd dat hij nieuwe maatrege len tegen zijn stad verwacht van de Oostduitse heersers. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Amerika zullen in Bonn met de Westduitse regering overleggen wat het Westen tegen de Oostduitse maatregelen moet ondernemen. Er geldt reeds een reisverbod, dat wil zeggen dat Oostduitsers speciale reisvergun- Dit is de „Baltika'die thans met Kroestjev en een grote stoet andere grootheden uit het rode kamp op weg is naar New-York. Een groots welkom wacht de opvarenden daar niet. Het schip heette vroeger „Molotov". Maar die tijd is weer geweest. Het is nu de tijd van Nikita Naar bekend is heeft het K.V.P.-ka merlid, de heer Andriessen. over de uit latingen van premier De Quay inzake Nieuw-Guinea ei kele vragen gesteld. O.a. vroeg hij of de regering enig licht kan verschaffen over het misverstand dat door wat prof. De Quay tot de bui tenlandse journalisten vertelde, is ont staan. Hierop heeft de premier geant woord dat hij „na kennisneming van het bericht over de kwé^tie Nieuw- Guinea tot de gevolgtrekking is ge komen dat, toen hij sprak over ver schillende mogelijkheden, met name op het internationale vlak, de door hem gebezigde bewoordingen aanlei ding moeten hebben gegeven tot het misverstand". Eén land Verwachting van het K.N.M.I. tot i ^*?fvoncl' opgemaakt gisterenavond i 23.1o uur: t Vrij zonnig, droog en warm weer, met een overwegend zwakke zuid- t oostelijke wind. 4 19.02 uur. J 4 i Vandaag: zon onder i Maan op 22.53 uur Morgen: zon op 6.11 uur. Maan on- der 14.40 uur. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, heeft zaterdag m Sydney verklaard dat Ne derland het verlenen van onafhankelijk heid aan Nederlands Nieuw-Guinea moet versnellen om te voorkomen dat het een tweede Kongo wordt. Ook gaf hij als zijn mening te ken nen dat Nieuw-Guinea in de toekomst mogelijkerwijze één land zou vormen tezamen dus met Australisch Nieuw- Guinea. ningen moeten tonen als zij naar een van de westelijke landen West-Duits land echter uitgezonderd willen rei zen. Deze bepaling heeft in hoofdzaak onprettige gevolgen voor het Oostduitse zakenleven. Volgens welingelichte kringen worden doorgangsvisa aan Oostduitsers die bui ten het communistische landenblok wil len reizen, niet meer verleend. Protest Of nog verdere tegenmaatregelen door het Westen genomen zullen wor den, is niet onmiddellijk bekendge maakt. Deze eerste stap is genomen na een krachtig protest aan generaal Zakhaov. de Russische commandant in Oost-Berlijn, waarin gewaarschuwd werd dat door deze laatste uitdaging van de Oostduitse autoriteiten, de vrede in gevaar werd gebracht. Regeringskringen in het Westen heb ben er geen twijfel aan laten bestaan, dat de toestand in Berlijn ernstig is. De Russische houding ten opzichte van deze laatste moeilijkheden is tot dus verre nog niet helemaal duidelijk ge worden. Krachtiger" De meest onwelkome gast die ooit naar de Verenigde Staten is gegaan, is de man die thans met veel show per schip op weg is naar dat land Kroestjev zelf. Het State Departement in Washington heeft de Russische premier, op weg naar de algemene vergadering van de V.N., beleefd maar zó koeltjes dat het Nikita ongetwijfeld heet van woede moet hebben gemaakt te kennen gegeven „Blijft u alstublieft in de onmid dellijke omgeving van het hoofd kwartier van de V.N. Het is u niet toegestaan naar elders te reizen. Uw bewegingen dienen te worden beperkt tot die welke verband houden met uw aankomst in en vertrek uit het hoofdkwartier. U mag niet buiten Manhattan Island komen"- Duidelijker had men Kroestjev niet kunnen zeggen hoe onwelkom hij is. Hij komt geen officieel bezoek brengen. Hij gaat op eigen initiatief naar de alge mene vergadering van de V.N. en de Amerikaanse regering heeft kennelijk al het oude zeer inzaka de intrekking van de uitnodiging aan Eisenhouwer voor diens bezoek aan Rusland, inzake de reis beperkingen voor de Westerse diplo maten en journalisten in Rusland en alle recente beledigingen en plagerijen van ..Een propagandastunt" noemde Adlai Stevenson het bezoek van Kroestjev per soonlijk, met heel zijn gevolg. Hij meent dat de Russische premier daarmee vooral grote indruk wil maken op de Afrikaanse landen. zijde, gekristalliseerd in de de naar Amerika varende Russische nota aan Kroestjev. En die nota komt er dan in feite op neer dat de Russische premier, die met zijn .showbootreis" het schip zit stamp vol rode bronzen uit geheel Oost-Europa indruk poogt te maken op het neutrale deel der wereld, op Amerikaans grond gebied een halve gevangene zal zijn. Hij mag van zijn schip naar zijn mogelijk dagverblijf op Manhattan (dal dan echter zo dicht mogelijk bij het V.N.-gebouw moet zijn, liet de Amerikaanse regering weten) en van daar naar het hoofd kwartier en weer terug. Maar verder geen stap op Amerikaanse bodem 1 Nikita kan dus zelfs niet naar het Russische landgoed in Glen Cove, op Long Island. OOK ZIJ Behalve Kroestjev wordt ook aan Janos Kadar, de Hongaarse vicc-premier en de Albanese premier Shehu deze beperkio gen opgelegd. Voor alle overige rode diplomaten die op reis' zijn naar de V.N.- vergadering, geldt de al eerder ingestelde 25-mölsgrens. Er is nog nooit een zó strenge be wegingsbeperking aan een buitenlandse diplomaat opgelegd in Amerika. En nu het gebeurt treft het de machtigste man van de rode wereld Kroestjev, en twee van zijn satellieten. Nikita zal, op zijn schip de „Baltika", ongetwijfeld tanden knarsen DRUKTE Het kan overigens druk worden, wan neer de V.N. vergaderen. Het schijnt dat na Kroestjev alle groten der aarde zich opgemaakt hebben om zelf naar New- York te gaan om er de Assemblée bij te wonen of toe te spreken. De lijst van staatshoofden die tot nog toe het plan hebben er te zijn luidt Kroestjev van de Sovjet-Unie, presi dent Tito van Joegoslavië, president Nassar van de V.A.R., president Soe- karno van Indonesië (door Kroestjev uitgenodigd!), president Sekou Toeré van Guinee (die op het ogenblik in Peking zit en daar wel voorbereid za* worden), Mehmet Shehu, de premier van Albanië de „slachter van Albanië" is overigens zijn bijnaamTodor Zjikov, eerste partijsecretaris in Bul garije, president Nowotny van Tsjeciio «lowakije, vice-premier Kadar van Hongarije, Gomoelka. de Poolse partij secretaris, Gheorglie Gheorghiu-Dej, eerste secretaris van de partij in Roemenië, officiële vertegenwoordigers van Oekraïne en Wit-Rusland, wellicht ook Walter Ulbricht voor Oost-Duits land en naar men aanneemt ook nog Fidel Castro van Cuba, die in dit ge zelschap uiteraard niet gemist kan worden. En dan heeft Nehroe gisteren laten weten dat ook hij naar New- York gaat om de V.N. toe te spreken. David Ben Goerin, die ook al plannen in die richting had, heeft er van afgezien. Het wordt dus druk. Een hele (voornamelijk rode) optöcht is oi gaat op weg naar New-York. Over de mogelijke vrijlating van de RB-47-vliegers is men intussen niet meer zo optimistisch. De ambassadeur van de V.S. in Moskou heeft laten weten dat zijn gesprek hierover met Kroestjev niet zo bemoedigend was. Naar men weet waren er nogal wat optimistische speculaties. In kringen van de V.N. in New-York gaan intussen geruchten dat Kroestjev, tegen of op het moment van zijn aan komst, wel weer eens met een grote stunt zal uitpakken. Men denkt aan een nieuw ruimteschot, maar anderen vrezen dat de Sovjetpremier zal aan kondigen dat Rusland over het „nieu we, fantastische, alles-vernietigende wapen" dat hij in januari immers aan kondigde, beschikteen kobaltbom. Overigens het zijn maar speculaties en vermoedens De Westduitse pers stelde zaterdag de eis. dat het Westen krachtiger zal op treden tegen de door de communisten in Berlijn ingevoerde beperkingen. De onafhankelijke ..Die Welt" schrijft onder meer: ..De Amerikaanse zaken lieden die spontaan reageerden door hun voorgenomen reis van Berlijn naar Leipzig niet te laten doorgaan demon streerden op indrukwekkende wijze hoe op een gegeven ogenblik economische voor politieke overwegingen moeten wij ken." En de ..Frankfurter Allgemeine" meent: ,,Het schijnt dat de Westerse papieren protesten de communisten hebben aangemoedigd de beperkingen die zij verleden week bij wijze van proef gedurende vijf dagen hebben toe gepast thans blijvend te maken." In het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis in Amsterdam is de 28-jarige mevrouw E. de H. uit Amstelveen overleden, kort nadat haar een injectie was ge geven voor een operatie. De recherche van het bureau Leidseplcin heeft pro ces-verbaal opgemaakt. Onderzocht zal worden of een verkeerde ampul is ge bruikt dan wel of op de gebruikte am pul een verkeerde aanduiding stond. Op het stoffelijk overschot van de vrouw is sectie verricht. De overleden vrouw was moeder van twee kinderen. (Advertentie)

de Stem | 1960 | | pagina 1