Kasavoeboe contra Loemoemba Frankrijk buigt niet voor wil V.N Duitsers eisen klare taal in Planta-affaire BOUWGESPREK MISLUKT LAST VAN „SPOOK" Skelter voor zuster Mary Baarden in Tegelen Regering hiel been stijf Mijnramp in Zuid-Af rika Joseph Ileo premier In kwestie Algerije DAGBLAD VOOR ZEELAND Verkeer Berlijn blijft bedreigd Lang weekeindruim 400 doden in V.S. Zonnige perioden j Bolletje. Indonesië heeft zijn „martelaar" Vier doden bij auto-race Pieck ernstig riek Aannemers in vechthouding' de échte eierbeschuit SOEKARNO NAAR V.N. Molotov (in Wenen) uit encyclopedie 100e JAARGANG No. 23462 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland aaWaD DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon STAATSGREPEN IN KONGO De Oostduitse communisten heb ben gisteren hun beperkingen op het verkeer in Berlijn opgeheven, maar de dreiging is niet weggeno men. Om middernacht van zondag op maandag heropenden de Oostduitsers de zónegrenzen van Oost-Berlijn voor Westduitsers en schortten zij de grens controle tussen oost en west op. De be perkingen zijn gedurende vijf dagen van kracht geweest en noopten het westen tot het instellen van een „baby lucht brug." Het verkeer in Berlijn en op de bui tenwegen en spoorverbindingen is thans weer normaal. De Oostduitse autoriteiten hebben echter gisteren wel bekendgemaakt, dat de binnenvaart tussen West-Duitsland en West-Berlijn niet door het Plauer- kanaal mag, doch gebruik moet maken van het Havel-kanaal. Er is door deze maatregel ernstige vertraging ontstaan in het goederen verkeer per schip naar West-Berlijn en 23 schepen, geladen met steenkool of andere gestorte lading,moesten op hoog water wachten. Het water in het Havel- kanaal kan verhoogd worden als de sluizen van de Elbe geopend worden, maar de Oostduitse autoriteiten weige ren dit te doen. Ruim 2500 meter onder het aardopper vlak zitten in een goudmijn nabij Boks- burg in Zuid-Afrika zestien mijnwerkers al meer dan twee etmalen opgesloten. Men gelooft dat zij allen nog in leven zijn. Zaterdag deed zich een instorting voor in een schacht waarin op dat moment 53 mannen werkten. Twaalf inlanders kwa men direct om het leven, twee blanken en 23 inboorlingen wisten zich een weg naar de oppervlakte te banen. Gisteren werd een mijnwerker door reddingsploe gen levend aangetroffen en werden de lij ken van vier anderen geborgen. Bij mijnongelukken in Zuid-Afrika zijn dit jaar tot dusver 495 mensen om het leven gekomen. De zwaarste ramp trof de Zuidafrikaanse mijnen in januari: toen werden 429 inboorlingen en 6 blan ken gedood. De dittos in Kongo is volkomen. In een onverwachte en onaangekondigde radiotoespraak tot het Kongolese volk verklaarde gisterenavond eerst president Kasavoeboe' dat Patrice Loemoemba als premier vervangen was door Joseph Ileo, voorzitter van de senaat. De regering was omver geworpen. Kasavoeboe vroeg de V.N. het beivind in het land over te nemen. Maar twee uur na de president sprak Loemoemba voor dezelfde radiozender die van Leopoldstad en verklaar de, dat hij nog steeds premier was en nog steeds in Kongo regeerde. Kasavoeboe had Loemoemba be schuldigd van het aanstoken tot stammenoorlog, tot een Kongolese broeder krijg en van het met voe ten treden der fundamentele vrij heden. Men zag, anderhalf uur na Kasa- voeboe's toespraak, Loemoemba zijn residentie verlaten. Hij reed per auto met twee hoge officieren van leger en politie die als zijn lijf wacht fungeerden, naar het radio gebouw. Nauwelijks twee uur na Kasavoeboe stond hij voor dezelfde microfoon, om te verklaren dat hij nog steeds in Kongo regeerde. Men vreest in zeer gezaghebbende kring, dat Loemoemba zich voorlopig zal terugtrekken op Stanleystad, het bolwerk van zijn partij, om daar met Russische hulp te gaan regeren. Dit kan niet anders betekenen dan nog groter bloedvergieten dan Kongo tot dusver heeft gekend, aldus waarne mers. Want thans staan Kasavoeboe en Loemoemba, de belangrijkste politici van Kongo, lijnrecht tegenover elkaar. Consternatie Door de toespraken ontstond in Leo poldstad grote consternatie. Wettelijk gezien heeft Kasavoeboe het nodige ge zag om Loemoemba af te zetten. Maar wettig gezag is in Kongo tegenwoordig ver te zoeken. Loemoemba heeft al twee maanden geregeerd zonder dat het parlement hem ooit als eerste mi nister heeft erkend. Een woordvoerder van de Verenigde Naties, wie men vroeg wat de V.N. zouden doen met Kasavoeboe's verzoek' om orde en vrede te handhaven, ver-! klaarde dat volgens zijn privé-meningj de V.N. thans in de binnenlandse aan gelegenheden van Kongo zouden kunnen optreden. De V.N. hebben ongeveer 16.000 man uit talrijke landen in de V.N.-poltiemacht voor Kongo. Kundige Kongolees Joseph Ileo, de voorzitter van de senaat die door Kasavoeboe tot premier is benoemd, is 37 jaar oud en een der kundigste Kongolezen, Hij heeft in Europa gestudeerd en tijdens het Bel gisch bestuur als ambtenaar gewerkt. Hij is de auteur van ,,het Afrikaans geweten", een pamflet waarin hij reeds in 1956 de grondbeginselen van Kongo's' onafhankelijkheid neerlegde. Hij is een overtuigd pacifist en heeft in 1959 met Loemoemba gebroken. Spoedvergadering Tegen middernacht deed het bericht de ronde, dat Loemoemba een spoed- bijeenkomst van de Kongolese minister raad bijeengeroepen had. Alle straten die naar zijn ambtswo ning in Leopoldstad leidden waren af gezet door Kongolese militairen. Het was om elf uur niet bekend waar president Kasavoeboe zich ophield. Het aantal slachtoffers van het verkeer en andere ongelukken in de Ver. Staten tijdens het lange weekeinde van „Labor Day" is ai gestegen tot ver over de vier honderd. Volgens een telling van gistermiddag kwamen 315 personer. bij verkeersonge lukken om het leven sinds het weekein de vrijdagavond begon. Bovendien stier ven 67 personen de verdrinkingsdood en kwamen 49 anderen bij diverse ongeluk ken om het leven, zodat in totaal reeds 431 mensen het leven lieten. Zuster Mary Joselle, onderwijzeres aan] een school in Dalla, Verenigde Sfafen, heeft bij een loterij in een plaatselijkej supermarkt een skelter gewonnen, j Uiteraard heeft zij het voertuigje niet behouden. Zij heeft het verkocht en de opbrengst aan haar school geschonken.1! Voor het evenwel zover was, draaide' zij, onder enthousiaste bijval van haar pupillen, eerst een paar rondjes over het schoolterrein. DE VOORZITTER van de Rotterdamse Kamer van Koophandel mr dr. K P van der Mandele, heeft de wens te ken nen gegeven om eind oktober van zijn functie als voorzitter van deze kamer ontheven te worden. JORDAANSE troepen in het oude deel van Jeruzalem hebben gisteren aanzien lijke versterkingen ontvangen. In net zuiden van Israël worden momenteel grootscheepse luchtlandingsoefeningen gehouden. DE RUSSISCHE leraar en balletmeester Abderahman Kumusnikov is. met ingang van vandaag, voor één jaar bij het Ne derlands Ballet geëngageerd. LEOPOLD Senghor is gisteren gekozen tot president van Senegal. EEN EMPLOYé van een grammofoon platenindustrie te Haarlem heeft, na verhoor door de politie, bekend, dat hij duizend platen gestolen had TE WARSCHAU hebben naar schatting ■heer dan 200.000 Poolse communisten de Tsjechoslowaakse president Antonin No- votny begroet, toen deze, aan het hoofd van een Tsjechische delegatie, voor een bezoek van enkele dagen in de Poolse hoofdstad aankwam. )OLGENS een rapport van de staf van net Franse leger in Algerije is de militai- te toestand in het afgelopen anderhalf leer, sinds dus De Gaulle president is, aanzienlijk verbete"d Eenheden van het opstandelingenleger die zich in Marok- cn Tunesië bevinden, kunnen thans geen offensief meer beginnen. b0NG. de voormalige gouverneur dip a Nooi'damerikaanse staat Louisiana van zi-'n ongewone handelwijze veel ia zlcl1 heeft doen spreken en vorig jaar, nadat hij zich in het parlement op tpLW'eemde manier had gedragen, in een o voor geesteszieken werd onder nf,„r?Cj 's gisteren op 65-jarige leeftijd overleden. jj® CUBAANSE regering heeft gisteren ha L van China" geconfiskeerd. De staat onder nationalistische leiding a" do..overname" werd al verwacht om. dat o u Castro eerder had meegedeeld, Cuba de diplomatieke betrekkingen ™et nationalistisch China verbrak. Met het einde van de 32e uitvoering is tevens een einde gekomen aan de Te- gelse passiespelen 1960. Na afloop van het spel, begaven alle spelers zich naar de kapsalon in de catacomben onder de tempel, waar grimeur-kapper See- len met tien man hulptroepen gereed stond om gratis de lange lokken en baarden te verwijderen. i Advertentie) Weersverwachting van het KNMI 5 vanavond, opgemaakt maandag- avond 23,15 uur: J Zonnige perioden cn overwegend hoog weer. Zwakke tot matige wind .jussen west en zuidwest. Middag- lw„,er i .UrC" omstreeks 18 graden. :<nnd£ ÏtlnJl Van het Belgisch Weer- <undig Instituut: - J Lichte stijging van de temperatuur - een maximum tot 18 graden. Eerst I enk»ir bcwolk,t met opklaringen en I :mind» h'teeeslagvlagen. Vervolgens I X 5? Ser bewolking en neerslag vandaag zon opnder 19.16 uur Maan Ma19 49 üUr' M°rgen: zon op 6.01 uur. Maan onder 8.15 uur. Op zijn eerste persconferentie van dit jaar (de vierde tijdens zijn presidentschap) heeft president De Gaulle gisteren verklaard, dat Frankrijk niet zal buigen voor de wil der Verenigde Naties, indien de algemene vergadering een resolutie aanvaardt, waarin Frankrijk wordt gelast, zich uit Algerije terug te trekken. De huidige ontwikkeling in Algerije zal worden voortgezet. Kritiek Kongo-beleid Vervolgens leverde de president kri tiek op het falen van het Westen om samen te werken toen de crisis in Kongo uitbrak. „Wanneer Frankrijk, Amerika en Engeland van het begin af hadden samengewerkt, wanneer zij de Belgen en de Kongolezen hadden aan gemoedigd om op praktische wijze tot een goede samenwerking te komen, en als zij de bewoners van Kongo hadden geholpen met het op de been brengen van de nieuwe staat, dan geloof ik niet, dat we daar waren gekomen waar we nu zijn beland",, aldus De Gaulle. Herziening IS AVO „Maar om tot zulk ©en gebundelde politiek te komen, zouden we een ver bond moeten sluiten, dat niet de beper kingen kent zoals dat het geval is met de NAVO" ze* hij. Hij stelde zoals wij in onze editie van gisteren al konden melden voor het Noordatlantische Verdrag op twee punten te herzien, welke hij aldus had geformuleerd: 1. Een uitbreiding tot gebieden buiten Europa, waar de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk belangen heb ben, en een coördinatie van de politiek welke ten opzichte van die gebieden zal worden gevoerd. 2e. Elk lid zal de zeggenschap moeten hebben over de eigen defensie, en wel De laatste Indonesische zaakgelas tigde in Den Haag, Soesanto Djojosoe- gito, is een „martelaar" genoemd. 'In een welkomstrede bij de aankomst van de heer Soesanto in Djakarta heeft kolonel Latif, voorzitter van de com missie van buitenlandse zaken van het Indonesische parlement, gezegd, dat het geestelijk lijden van Soesanto tij dens zijn ambtsvervulling in Den Haag hem gemaakt had tot „de eerste mar telaar in de geschiedenis van de In donesische buitenlandse betrekkingen". Vier levens heeft gisteren een wed strijd voor seriewagens te Buenos Aires gekost. Een der doden was Alberto Logulo, een van de bekendste coureurs van Argentinië. Logulo verloor de macht over het stuur in een bocht hal verwege de wedstrijd. Zijn wagen sloeg om en Logulo was op slag dood. Zijn co-equipier werd zwaar gewond. Een tweede coureur, Atilio Gallino, kwam om toen zijn wagen van het parcours raakte. De twee andere slachtoffers waren weggebruikers een voetganger en een automobilist. De wedstrijd ging over 1.112 kilometer in de omgeving van de Argentijnse hoofdstad. Er wa ren 39 equipes, Winnaar werd de Argen tijn Jean Galvez. Zijn gemiddelde was... 172 kilometer per uur. De wetenschappelijke benaming van de stof, welke verwerkt werd in „Planta"-margarine en welke er de oorzaak van was, dat vele dui zenden mensen ziek werden, moet bekend gemaakt worden. Dit is gisteren in Bonn geëist door de sa menwerkende consumentenorgani saties. Deze eis klemt te meer, zo wordt te Bonn gezegd, omdat in de Duitse Bondsrepubiiek het vermoeden bestaat, dat deze stof in Duitsland mogelijker wijs ook na 1958 aan de margarine is toegevoegd. Naar advocaat De commissie inzake geneeskundige verklaringen van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst deelt in „Medisch Con tact" de huisartsen mede, dat zij geen verklaring moeten geven aan „Planta- patiënten", die daarom vragen in ver band met het claimen van schadever goeding, doch deze patiënten te advise ren een advocaat te raadplegen. Intussen heeft de directie van Van der Bergh en Jurgen's N.V. De Oostduitse president, Wilhelm Pieck 184 jaar oud) is, als gevolg van een plotselinge verzwakking van het hart, gisteren ingestort en zijn toestand is ern stig, blijkens een door vier artsen onder tekend bulletin. Pieck vertoefde sedert enkele jaren in het paleis Schoenhausen. Sinds 1957 had hij zich niet meer in het openbaar ver toond. Enkele malen had hij reeds een beroerte gehad. (Van onze Haagse redactie) I)e besprekingen van <le aannemers met <le regering begonnen na de beëindiging van de bouwstaking zijn volledig mislukt. Gistermiddag verlieten de mannen van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf met grimmige gezichten liet ministerie van Economische Zaken, alwaai* zij van Iwee uur lot kwart over drie hadden zitten vergaderen met de ministers De Pous (Econ. Zaken) en Van Aarlsen (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid). Wij vernamen de uitslag van het gesprek van de heer Neelissen, vi- ce-voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Hij zei ons: „Ons gesprek is niet alleen afgebroken, maar ook beëindigd. Alles is totaal mislukt". Hij zei: „We hadden niet op de ze mislukking durven rekenen. Wij zullen nu een soort vechthouding moeten gaan aannemen". „Wat zijn uw plannen na de mis lukking van dit gesprek?" vroegen wij de heer Neelissen. Kloof onoverbrugbaar Het gesprek tussen de regering en de aannemers is tenslotte toch stuk gelopen op het punt van de door berekening van de gestegen lonen in de bouwprijzen, waartegen de re gering zich verzet heeft en waartoe door haar in april jl. een prijzen- beschikking afgekondigd werd, welke de bouwstaking deed beëin digen. Zoals bekend nam en neemt de rege ring het standpunt in dat de gestegen bouwkosten ondervangen worden door de verhoging van de produktiviteit, waardoor doorberekening van de geste gen kosten in de bouwprijzen ontoelaat baar wordt. Hoewel het er tijdens de eerste be sprekingen tussen de Raad van Bestuur en de regering allemaal hoopvol uitzag, is de principiële kloof welke beide par tijen scheidt, toch onoverbrugbaar ge bleken. Kon men vorige malen nog tot overeenstemming komen over enkele ondergeschikte meningsverschillen „technische en rekenkundige kwesties1 zoals het officieel verluidde thans kwam men toe aan de behandeling van de principiële zaken. De regering en aannemers bleven strak aan de eigen opvattingen vasthouden. Het ge sprek liep volkomen vast. De aanne mers, die volgens het woord van hun grote leidsman Dura niet zouden bui gen, laat staan breken, verlieten de ver gadering. De Raad van Bestuur heeft verklaard, dat ,,de voorbereidingen voor het aanvechten van de prijzenbe- schikking onverminderd worden voort gezet." Het bouwconflict, een smeulend vuur, is in volle hevigheid weer opge laaid. een communiqué verstrekt, waar in zij zegt, dat het haar wens is, om, ongeacht de vraag van juri dische aansprakelijkheid, aan hen, die door de aan „Planta" toege schreven huidaandoening zijn ge troffen, schade te vergoeden. Over leg over een praktisch uitvoerbare regeling hiervoor is nog gaande. Hierover zullen zo spoedig mo gelijk naar verwacht mag wor den, binnen enkele dagen na dere mededelingen worden gedaan. Proeven In de dermatologische kliniek van het Academisch Ziekenhuis te Utrecht wor den op het ogenblik proeven genomen met de emulgator, die tot voor kort in de Planta-margarine werd verwerkt. Deze proeven worden genomen op de leden van de medische staf van de kli niek, die zich hiervoor vrijwillig heb ben gemeld. De proeven bestaan voor lopig uit het opwekken van huidreac ties. Op de huid worden krasjes aange bracht. die men aanstipt met verschil lende doseringen van de emulgator, waarvan men aanneemt, dat deze ook zijn schadelijke werking in de Planta- margarine heeft gehad. Deze doserin gen worden steeds opgevoerd. Men weet tot nu toe niet hoe precies de werking van de stof is. Het verloop De Planta-ziekte lijkt, na een hoogte punt rond het begin van de vorige week, in omvang af te nemen. In een communiqué van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid wordt meegedeeld, dat, als resul taat van de op 25 augustus tot de art sen gerichte oproep om de nieuwe ge vallen van de zogenaamde Planta- ziekte bij de geneeskundige hoofd inspecteur te melden, tot en met 2 sep tember 8792 aangiften zijn gedaan. Hiervan werden op 27 augustus 1633 nieuwe gevallen vastgesteld. Op 28 augustus (zondag) 901, op 29 augustus 2287, op 30 augustus 2052, op 31 augus tus 822, op 1 september 636, op 2 sep tember 372 en op 3 september 89. Aan de ziekeninrichtingen zijn gege vens gevraagd over het aantal opgeno men patiëntén. Op zaterdag 3 septem ber, aldus het communiqué, was bij de geneeskundige hoofd-inspecteur een aantal van 117-in-ziekenhuizen-opgeno- men-patiënten opgegeven. Sinds hij aan de macht kwam in rid lente van 1958 heeft De Gaulle maar vier persconferenties gegeven: de eer ste op 23 oktober 1958 en vervolgens 25 maart en 10 november 1979, de jong ste (waarover in nevenstaand artikel meergisteren. in het bijzonder over de kernwapenen, welke op zijn grondgebied worden op geslagen. Betere samenwerking Volgens de Franse president be schouwde Frankrijk een goede samen werking tussen de# landen van West- Europa ..aanbevelenswaardig, mogelijk en praktisch uitvoerbaar." Naar zijn mening zou men dit kunnen bereiken door: Instelling van speciale lichamen, welke werkzaam moeten zijn op be paalde gebieden, evenwel ondergeschikt aan de respectieve regeringen. Instellingen van een Europese assem- blée, die zou moeten worden gekozen door de parlementen van de landen, die hieraan zouden willen deelnemen. Het houden van een Europees refe rendum, waardoor de volkeren van Europa hun steun zouden kunnen toe zeggen. De Gaulle zei ook, dat zijn bemoei ingen om de landen aangesloten bij de Euromarkt nauwer tot elkaar te brengen op politiek gebied zeker niet een ontmoeting met de Britse premier MacMillan in de weg zouden staan. „Wij bevinden ons met elkaar in een tunnel, ook de totalitaire staten, wat zij hierover ook mogen beweren. Maar misschien zullen wij eens het daglicht zien," besloot hij. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, heeft be kendgemaakt dat president Soekarno de komende bijeenkomst van de alge mene vergadering der Verenigde Naties zal bijwonen en van plan is het woord te voeren. De minister zei, dat een van de kwesties die de aandacht van de V.N. behoeven, het kolonialisme in Afrika en andere delen van de wereld waaronder Westelijk-Nieuw-Guinea is. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat via diplomatieke kanalen worden be raadslaagd, of de regeringsleiders der grote Westelijke mogendheden al dan niet de algemene vergadering der Ver. Naties zullen bijwonen. De „kleine Sovjet-encyclopedie" heeft geen plaats meer ingeruimd voor een bio grafie van de vroegere minister van bui. tenlandse zaken Wiatsjelav Molotov, on langs benoemd tot Russisch vertegen woordiger bij het internationale bureau voor kernenergie in Wenen, waar hij gis teren is aangekomen. Naar aanleiding van deze benoeming had in het buitenland de mening post gevat. dat Molotov na zijn „ballingschap" in Oelan Bator als Russisch ambassadeur in Buiten-Mongolië, nieuwe invloed in Moskou had gekregen. Ook de medestanders van Molotov's anti-partijgroep Boelganin, Malenkov en Kaganowitsj komen niet mer in de klei ne Sovjet-encyclopedie voor. Een twintigjarige Zuidafrikaan, Jimmy de Bruin, loopt reeds enige weken mysterieuze verwondingen op en niemand is tot dusver in staat vast te stellen, hoe die wor den toegebracht. De Bruin werkt op een boerde rij bij het dorp Witrivier, in de oostelijke Transvaal. Herhaaldelijk voelt hij plotseling een scherpe pijn en dan ziet hij op zijn lichaam wonden, die met een scherp mes lijken te zijn toegebracht. De po litie is reeds bij de zaak betrokken en hij wordt voortdurend in het oog gehouden. Men gelooft alge meen, dat er een „Poltergeist" (een spookplaaggeest) in het spel is. Toen De Bruin onlangs bezoek ontving van twee plaatselijke do minees (van de Nederlands her vormde gemeente en van de me- thodistenkerk)kreeg bij plotse ling diepe schrammen op zijn been, die later begonnen te etteren. Bei de dominees verklaarden nader hand, dat er voor die wonden ab soluut geen zichtbare oorzaak was. De Bruin zegt er zelf van: „Ik weet niet, wie er verantwoordelijk voor is. Ik voel alleen een scherpe, brandende pijn en dan zie ik de sneden".

de Stem | 1960 | | pagina 1