Karei Doorman" niet Eerste Pnis corso Zundert naar Jap an Djakarta agiteerde Nog steeds strijd om Bakwanga ÉLÉXA] Rumoer rond Montgomery Stem-totopot blijft staan Castro heil verwacht alle Peking van Moskou: Finland bij vrij handelsassociatie Na tien dagen gered 5? Ontploffing bij Amman SCHILDER ZELF MET DAGBLAD VOOR ZEELAND NIEUWE PLANNEN DE GAULLE Minister Luns „Treurig symptoom" Brandt maakt Westen verwijten Koel weer Twee uur rock roll:.dood n Communistische leiders naar assemblee V.N. SKYMASTER IN BRAND „El Alamein was niet nodig 62-jarige man vermoord Scherpe Russische nota aan Bonn en Wind- waterhozen boven Noordzee Doorboring van Groenlands ijskorst 100e JAARGANG No. 23461 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, t 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Gedurende het weekeinde had te Pa rijs het derde besloten overleg plaats tussen De Gaulle en vertegenwoordigers van een Europese regering, dit keer Italië. Naar verluidt is De Gaulle van oor deel dat de economische vooruitgang van de zes Euromarkt-Ianden dient te leiden tot een hechtere politieke samen werking. Volgens betrouwbare zegslieden wenst de Franse president veelvuldige bijeen komsten van de regeringsleiders en voornaamste ministers van de zes lan den die zouden moeten leiden naar een politieke bovenbouw van het economi sche gebouw van Euromarkt. Bovendien zou De Gaulle vier per manente commissies wensen met ver tegenwoordigers van alle zes landen, die zich bezig moeten houden met buiten landse zaken, defensie, economie en cultuur. Deze commissies zouden de topbijeen komsten moeten voorbereiden en de po litiek op hun diverse gebieden coördi neren. Vandaag zou De Gaulle zijn plannen bekendmaken. Op een heuveltop in de buurt van Amman is zaterdagmiddag een bom ontploft. Niemand werd geraakt. De bom ontplofte enkele uren voor dat koning Hoessein de moskee, die aan de voet van de heuvel ligt, zou be zoeken. De koning bracht evenwel toch enige tijd in de moskee door en werd bij zijn vertrek luide toegejuicht door een me nigte van 2000 mensen, die leuzen te gen de V.A.R. riepen. Gewapende troepen bewaakten de toe gang tot de moskee tijdens de dienst. Ruiten patrouilleerden kleine pantserwa gens op de kruispunten langs de route, die de koning zou afleggen. Er zijn vijf tien arrestaties verricht. In de nacht van zaterdag op zondag is in Shafat, ten noorden van Jeruzalem, een kruitfabriek door een ontploffing vernield. Er werden geen slachtoffers gemeld. De Japanse regering heeft zaterdag besloten, het Nederlandse smaldeel niet officieel te ontvangen en heeft de Nederlandse regering officieel verzocht, het aangekondigde „goodwill"- bezoek uit te stellen. De Japanse minister van buitenlandse zaken, Zentaro Kosaka, deelde op een persconferentie te Tokio mee, dat de Japanse regering zich lot dit verzoek om uitstel genoopt zag wegens de nadelige internationale weerslag ervan, speciaal in Indonesië. Ook de tweede STEM-toto heeft geen winnaar opgeleverd. De pot bleef dus weer staan en telt nu, door de aanvul ling van f 25.-, het aantrekkelijke be drag van honderd gulden. Hoewel de Japanse regering verzocht om „uitstel" werd in kringen van het Ja panse ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat dit neerkomt op een Ja panse weigering, het smaldeel te ontvan gen. De Nederlandse regering, zo deelt het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft met grote be vreemding van de mededeling kennis genomen en uiteraard onder deze omstandigheden het voorgenomen vlootbezoek aan Japan afgelast. Op gemerkt kan hierbij worden, dat de ze houding van de Japanse regering in de verhouding tussen bevriende na ties in hoge mate ongebruikelijk is. Zulks treft, temeer, aangezien reeds enkele weken geleden over eenstemming was bereikt over een vloot bezoek dat zou plaatshebben ter opluis tering van de 350-jarige herdenking van de Nederlands-Japanse betrekkingen. Het bezoek aan Noumea en aan de ove rige reeds eerder vermelde havens zal normaal doorgang vinden, aldus een com muniqué van het ministerie van Buiten landse Zaken. Kort voor de Japanse weigering had de Marine-Voorlichtingsdienst nog een com muniqué uitgegeven met de mededeling, dat het bezoek van de Karei Doorman door zou gaan. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft zaterdag avond voor de televisie een verklaring afgelegd. Hij wees er op, dat Indonesië bezwaar heeft gemaakt tegen de aanwe zigheid van Nederlandse oorlogsschepen in de buurt van Indonesië. De Indonesi sche regering had het dus moeten toe juichen, dat deze schepen naar elders gingen, vooral omdat Nederland had toe gezegd, dat zij niet meer naar Nieuw- Guinea zouden terugkeren. Toch ging de agitatie door. Minister Luns zag daar in het bewijs, hoezeer de protestbewe ging door Indonesië wordt gehanteerd als afleidingsmaneuver, waarbij Neder land steeds de zondebok is. De minister zag in het gebeurde een treurig symptoom van de toestand in Japan; een treurig symptoom ook van hoe de internationale betrekkingen afdrijven naar een soort anarchie toe waar chantage de plaats kan innemen van behoorlijke diplomatie, en waar bij derde mogendheden de binnen landse toestand van een ander land zo kunnen beïnvloeden, dat de rege ring van dit land in een dwangposi tie komt. Een woordvoerder van de Indonesische ambassade te Tokio heeft verklaard, dat het besluit „zal leiden tot een verster king van de Japans-Indonesische banden" De Japanse kranten beschouwen het besluit algemeen als ongunstig voor het prestige van hun land in de wereld. Zij wijzen er op, dat, ongelukkigerwijze deze ongewenste ontwikkeling juist valt in een periode, dat het land tracht het internationale aanzien te herstellen, dat door het gedwongen afgelasten van Eisenhowers bezoek,- al zo'n grote knauw heeft gehad. De secretaris van het instituut Neder landJapan mr. J. S. M. Dijt heeft ont slag genomen uit deze functie, uit protest tegen het besluit van de Japanse rege ring. Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn heeft het Westen gebrek aan vastberadenheid verweten met betrek king tot de Oostduitse restricties op het Berlijnse zonegrensverkeer. Op een bijeenkomst aan het einde van een vierdaagse vluchtelingencongres in West-Berlijn zei Brandt, dat het prestige van de westelijke geallieerden op het spel stond en dit niet alleen in deze ge- isoleerde buitenpost. Hij merkte verbit terd op, dat de Oostduitse communis tenleider Walter Ulbricht de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk bij de neus neemt. De in de Westduitse hoofdstad geves tigde ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten heb ben een gezamenlijke verklaring uitge geven, waarin zij meedelen dat hun re geringen geen enkel Oostduits recht op beperking van het luchtverkeer der drie geallieerden op West-Berlijn zullen er kennen. Bij Bakwanga in Kassai is het gisteravond tot zware gevechten gekomen tussen de troepen van Loemoemba en Baloeba's die het legertje van Kalondji steunen. EEN AGENT van politie is te Amster dam gewond geraakt bij een vechtpar tij in een café. Een dronken man sloeg hem met een barkruk in de zij; de agent is in het ziekenhuis opgenomen. IN INDIA zijn ongeveer 600 mensen omgekomen door ernstige overstromin gen. Twee dorpen zijn weggevaagd in Noord-India, tienduizenden zijn dakloos. DE RUSSISCHE historicus prof. Zoeker- nik zal vandaag voor een internationaal congres van historici en aardrijkskundi gen te Lissabon de stelling verkondi gen, dat Portugese zeevaarders vóór Columbus Amerika hebben onfdekt. EEN GROEP Algerijnse terroristen heeft een café te Affreville onder vuur genomen en een handgranaat naar bin nen geworpen. Twee personen werden gedood, zes ernstig gewond. MADRID is, uit de collectie van een uiturele vereniging, een volledige ver- tpm u,lnf? etsen van de Spaanse mees- 5 *raneisco de Goya gestolen. De nl ui wordt, op tienduizenden guldens geschat. HET DODENCIJFER van het ongeluk 1 ^riJdag plaats had bij een oefening van het Amerikaanse leger bij het West- «uitse Grafenwoehr, waar een granaat neerkwam in een tentenkamp, is tot 16 gestegen. Van een der 26 overblijvende gewonden is de toestand nog kritiek. GRIEKSE en Turks-Cypriotische linkse vakbonden hebben gedreigd met een 24- uursstaking van alle regeringsambtena ren op donderdag, indien de door de one weken geleden geïnstalleerde re- 5?rJ5g,,.9ntslagen werknemers niet „on middellijk" worden herbenoemd. tot Verwachting van het K.N.M.I. S Yai}^vond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Wisselend bewolkt en voornamelijk ivr z- kustprovincies enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tus- n°ordwest en noord. Koel weer. verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: Nog steeds zwaar bewolkte hemel met opklaringen en neerslagvlagen. De temperatuur zal ook vandaag niet boven de 17 graden uitkomen. Vandaag: zon onder 19.18 uur. I Maan op 19.22 uur. J Morgen: zon op 6.00 uur. Maan on- der i.OO uur. De Cubaanse premier Fidel Cas tro heeft in een rede tot een luid ruchtige menigte van 300.000 man te Havanna meegedeeld, dat Cuba diplomatieke betrekkingen met communistisch China zal aankno pen. Als gevolg daarvan zal Havan na de betrekkingen met het natio nalistische China van Tsjang Kai Sjek verbreken. Militaire hulp van communistisch China zal Cuba ac cepteren. Castro liet zich vernietigend uit over het bilaterale Amerikaans-Cubaanse de- fensieverdrag en hij liet de V.S. weten dat zij hun marinebasis Guantanamo zul len moeten verlaten indien ze doorgaan met hun „agressie" tegen Cuba. Dat de- fensievedrag heeft hij opgezegd. Castro deed ook nog een hevige aanval op de Argentijnse president Frondizi, als gevolg waarvan Argentinië een krachtig I Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKEN5-TJALLEMA PRODUKT De foto toont Castro tijdens zijn ge ruchtmakende rede. De strijd ging om het dorp Tsjelenge op 27 km ten zuidoosten van Bakwan ga. Loemoemba's troepen veroverden tenslotte het dorp. De strijd tussen de goedbewapende soldaten van premier Loemoemba en de met pijl en boog uitgeruste krijgers is hevig en meedogenloos, aldus de be richten. Belgische ambtenaren in Eli- zabethstad zeiden dat de Baloeba's in ,,'n toestand van razernij" zijn gekomen door de wreedheden die door Loemoem ba's troepen zijn bedreven. Intussen zijn drie Britse journalisten die vrijdag in Bakwanga door Kongolese troepen waren gevangen genomen, uit de gevangenis ontslagen. Het drietal bevindt zich thans met de rest van de Europese bevolking van Bakwanga in een plaatse lijke club, die onder bescherming van de V.N. staat. Slachting Vertegenwoordigers van de V. N. en Afrikaanse landen hebben in privé-ge- sprekken met premier Loemoemba's re gering met afkeuring gesproken over de slachting van 70 Afrikanen door Kongo lese soldaten in Bakwanga, aldus be trouwbare zegslieden. Men neemt aan, dat de Ver. Naties bin nenkort regelingen zullen treffen voor de evacuatie van 120 Europeanen die zich nog in Bakwanga bevinden. De slachting vond woensdag plaats, toen Kongolese soldaten een missieschool binnendrongen en 70 Afrikanen die er hun toevlucht hadden gezocht, ver moordden. Communistische hulp Radio Leopoldstad heeft meegedeeld, dat deze week een omvangrijke Tsjechoslowaakse missie naar Kongo zal komen om zich op de hoogte te stellen van de economische noden van het land. ,,De missie zal al onze technische proble men oplossen", zo werd gezegd. De laatste dagen is de economische huïp aan Kongo opmerkelijk toegenomen. Uit de Sovjet-Unie is een vloot Iljoesjin- vliegtuigen aangekomen, alsmede meer dan honderd Russische vrachtwagens, Het communistisch-Chinese persbureau Nieuw-China en 't Russische persbureau protest heeft ingediend. Wellicht zal Ar- Tass distribueren hun nieuwsdiensten in gentime de diplomatieke betrekkingen Leopoldstad met Cuba verbreken. 1 De achttienjarige Brian Trend uit Farnham in Engeland is overleden na dat hij twee uur lang met een veertien jarige partner rock 'n roll had ge danst. Brian, die zich placht te kleden in pantalon met kachelpijpjes, veelkleurig jak en een cowboyhoed op het hoofd, was overleden toen hij het ziekenhuis werd binnengebracht. Brians partner, de veertienjarige Jen nifer Rawlings, en een vriend, de even eens veertienjarige David Carter, zeiden dat Trend van rock 'n roll en soortge lijke dansen bezeten was en er niet mee kon ophouden. Communistische leiders uit vijf Oost- europese landen hebben meegedeeld het voorbeeld van Kroestjev te zullen vol gen en de komende zitting van de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties te zullen bijwonen. Behalve de Sovjet-premier gaan de Hongaarse partijleider Janos Kadar, de secretaris-generaal van de Poolse arbei derspartij Vladislav Gomoelka, de Bul gaarse partijleider Todo Zhivkov, de president van Tsjecho-Slowakije Antonin Novotny en de Roemeense partijleider Gheorghe Gheorgiu-Dej. Het bloemencorso, dat gisteren door Zundert trok, heeft de leuze steeds beter" alle eer aangedaan. De stoet was mooier en indrukwekkender dan ooit. De eerste prijs werd door de jury toegekend aan de buurtschap Helpt Elkander voor haar fantastisch fraaie wagen „Onbekende meesters". We ge ven er hierbij een foto van. Een DC-4 „Skymaster" van een En gelse luchtvaartmaatschappij heeft we gens brand aan boord zaterdag een noodlanding gemaakt in de woestijn op 220 km ten zuiden van Cairo. Alle 67 inzittenden konden het toestel verlaten dat daarna in vlammen opging. Anderhalf uur na de start te Cairo, toen het vliegtuig (van de maatschappij „Trek Air") onderweg was naar Enteb be in Oeganda, brak brand aan boord uit. De bemanning kon het vuur niet bedwingen en in de woestijn ten zuiden van Assiout werd een noodlanding ge maakt. Een patrouille van de politie trok na een S.O.S. de woestijn in en vond de inzittenden bij het volkomen uitgebran de wrak. In een autobus werd het ge zelschap 61 passagiers en een be manning van zes naar de bewoonde wereld gebracht. Terwijl De Gaulle te Parijs naar stig overleg pleegde met vertegen woordigers van Europese regerin gen waarover elders meer vestigde Kroestjev te Helsinki de aandacht op zich. Officieel was hij daar om de Finse president te feli citeren met diens verjaardag. Er werd in de Finse hoofdstad een communiqué uitgegeven, waarin ver klaard werd, dat in november in Moskou besprekingen zouden worden gevoerd over 'n handelsverdrag tussen beide lan den. De Sovjet-Unie verklaarde zich be reid te beraadslagen over maatregelen om de Sovjet-Finse handel te handhaven en te bevorderen indien Finland zou beslui ten zich bij de vrijhandelsassociatie aan te sluiten. Kroestjev, aldus het communiqué, heeft voorts nogmaals te kennen gegeven dat de Sovjet-Unie gekant blijft tegen eco nomische blokken in het Westen, die ook een politiek karakter hebben. Voorts werd gezegd, dat de Fins-Rus sische betrekkingen „een model zijn van vreedzame coëxistentie". Veldmaarschalk lord Montgo mery van Alamein, de oude Brit se vechtjas, die naam heeft - ge maakt door al zijn strijdmakkers uit de tweede wereldoorlog over de hekel te halen, staat thans zelf aan vernietigende kritiek bloot. „Monty wordt vermoord door gewe zen sergeant" gaf het Londense zon dagsblad The People" als kop aan een artikel over de maarschalk mee. „Schrij ver beschuldigt Monty van knoeiwerk bij de woestijnslagen" schreef de Sun day-Express. De gewezen sergeant is Corelli Bar. nett, een historicus, die in zijn pas ver schenen boek ,,De woestijngeneraals", Montgomery ontluistert ais de held van de tweede wereldoorlog. ..Iedereen weet dat wat de politiek betreft, veldmaarschalk burggraaf Montgomery weinig meer dan een nul is", schreef The People. Maar, vervolg de het blad, Barnett's boek „komt neer op een gifpil". Volgens Barnett heeft Montgomery van zijn roemruchte overwinning op de Duitse veldmaarschalk Erwin Rommel een knoeiboel gemaakt. ,,Hij sprong zorgeloos met mensenlevens om en ging de Duitsers niet op de juiste wijze ach terna toen ze de slag om Afrika verlo ren hadden", aldus Barnett. De ongelukkige veldmaarschalk, het weekeinde doorbrengende op sir Win ston Churchills buiten, weigerde com mentaar op het boek te geven. Volgens Londense kranten zou hij evenwel hebben gezegd: „Nooit van die man (Barnett) of zijn boek gehoord. Sterker, ik wil hem ook niet kennen en zal zijn boek niet lezen". Volgens de gewraakte schrijver was de slag om Afrika reeds in blauwdruk, ken gereed, voordat Montgomery in Noord-Afrika was aangekomen. Na de terugtocht van Rommel zou deze vol gens Barnett gezegd hebben: ,,Ik vraag me af waar hij blijft. Overigens geluk kig voqr ons". „Montgomery's voorzichtigheid tij dens deze langdurige achtervolging il lustreert hoezeer hij vastgeroest zat aan methode en gebondenheid. Het toont ook aan, dat er een grens is aan een van zijn meest belichte karakteristieken geloof in eigen bekwaamheid", aldus Barnett. Het keerpunt van de oorlog in Noord- Afrika was de eerste slag bij El Ala mein die door generaal (thans veld maarschalk) sir Claude Auchinlek ge wonnen werd. aldus Barnett. „Even wanhopig moeilijk en dapper als Wel lington bij Waterloo Napoleon terug drong". Maar Auchinlek had geen re serve van 40.000 man om de nederlaag in een overwinning te doen verkeren. De werkelijk belangwekkende vraag is. waarom de bittere slag bij El Ala mein, die zware verliezen eiste, ooit is gevochten. „Het staat vast, dat wanneer Mont gomery deze slag niet had gevochten Rommel binnen een maand uit Egypte en binnen drie maanden uit Tunesië zou zijn verdreven". ,,De beroemde tweede slag bij El Alamein zal daarom mijns inziens de geschiedenis ingaan als een niet nood zakelijke slag", aldus Barnett. Kroestjev (onder) en de jarige Kekko nen, aan wie namens de Sovjet-rege ring een ambulance-hef schroefvlieg- tuig werd aangeboden. Daarmee was de Fin meer in zijn schik dan met de anti-Westerse geluiden, die Kroestjev zij het in gematigde vorm, toch ook te Helsinki liet horen. In het kerkdorp Braamt (gemeente Bez-gh in Gelderland) is in de nacht van zaterdag op zondag de 62-jarige Theo- dorus Hunting door een dolksteek om 't leven gekomen. Blijkens de politiever horen werd de heer Hunting reeds eni ge jaren door zijn zoon J. W. Hunting geplaagd. Zaterdagavond had deze zoon met twee vrienden, S. G. K. en J. B. R., afgesproken om met een bromfiets met afgeschroefde knalpijp voorbij het ouderlijk huis te rijden om daardoor zijn vader te irriteren. Op een gegeven mo ment sprong de vader naar buiten om de lawaaimakers te verjagen. Hij wierp hen met klinkers na. J. B. R. sprong van de bromfiets, vloog op hem toe en bracht hem met een dolk een steek toe, waaraan het slachtoffer nagenoeg met een bezweek. De rijkspolitie uit Doetin- chem wist de dader en ook de beide anderen snel te arresteren. R. heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. „Tass" meldt, dat de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Gro- miko, de Westduitse ambassadeur te Moskou een nota heeft overhandigd, waarin de Sovjet-Unie verklaart dat zij „niet overschillig zal toezien hoe de Westduitse revanchisten worden voorzien van wapens, waarmede zij de wereld in een militaire ramp zouden kunnen stor ten". In de scherpe nota wordt verder o.m. verklaard dat de Bondsrepubliek „met opzet de weg is ingeslagen, die voert naar een verslechtering der betrekkin gen met de Sovjet-Unie". Voorts wordt nog gesproken over het „uitdagende, van een zeldzaam cynisme getuigend memorandum van Duitse ge neraals" (dat twee weken geleden open baar werd gemaakt). De zware buien van het onstabiele weer hebben een voor september on gewoon verschijnsel boven de Noordzee opgeleverd. Wandelaars op het noordelijke strand, die het slechte weer trotseerden, zagen gisterenmiddag tegen een uur lange slurven van windhozen uit de zware kantwolken boven zee komen. Deze windhozen veroorzaakten op hun beurt als zware fonteinen opspuitende water hozen. Op een gegeven moment zagen deze waarnemers een zestal water- en windhozen tegelijkertijd. Hoosverschijnselen boven zee doen zich doorgaans alleen voor tijdens herfststormen in oktober en november Deskundigen van de in Groenland ge legerde Amerikaanse troepen zullen binnenkort een vijftien centimeter breed gat boren door de drie kilome ter dikke ijskorst in de hoop de aard oppervlakte daaronder te bereiken. Tot nog toe heeft men het met gewone bo ren niet verder dan tot vierhonderd me ter kunnen brengen. Er is nu een spe ciale ijsboor geconstrueerd, die door een elektromotor wordt aangedreven en in het ijs doordringt na dit te hebben doen smelten. Een Indonesische zeeman is in het ziekenhuis van Derby in noordwest-Australië opgenomen, nadat hij zich tien dagen lang aan het wrak van zijn schip had vast geklampt en van niets anders dan zeewater had geleefd. Hij werd zaterdag opgepikt door een vrachtschip dat van Java op iveg was naar Australië. Hij ver telde, dat de andere opvarenden van het schip vijf dagen na de schipbreuk om het leven waren ge komen. I Kleine vissen en ander zeege dierte. zo vertelde hij, knaagden aan zijn voeten toen hij aan het wrak hing. Toen hem verteld werd, dat hij zich in Australië bevond, vroeg hij: „Waar is dat. Ik heb er nooit van gehoord".

de Stem | 1960 | | pagina 1