ANIMO VOOR ONTMOETING MET KROEST JE V GERING Glorie van nu en toen.... Dreigende breuk D jakarta-T okio Natte zomer was fataal voor Britse grijsaard :o Westelijke regeringsleiders aarzelen De Gaulle in geen geval naar New York Desnoods maar conflict riskeren, zegt Ulbricht TERUG UIT DJAKARTA Loemoemba laat rivaal arresteren Pendelaars bij de N.K.F. legden werk neer Vier nieuwe ministers in België Overschot 156 miljoen betalingsbalans op Pas na 25.000 kilometer Kroestjev in Finland Granaat in tentenkamp, 15 doden N AMSTERDAM 'jgovens villig" Door bezoek van „Doorman Tweede kwartaal 1960 issen met )o met ei ié vroeg geheime heren DAGBLAD VOOR ZEELAND Landbouwschap protesteert tegen Duitse houding Arrestaties in Oost-Berlijn VUURWERK P OOK NOVOTNY j PAUS JOHANNES heeft gisteren de na- men bekendgemaakt van tien leden en vijftien raadgevers van het ,,secreta- ?aat .y°or het verbond van christenen" lat tijdens het komend oecumenisch :°ncilie de verbinding met niet-katho- neken zal onderhouden. Lid is o.m. mgr. Zuidwestelijke wind In W.-Duitsland Bestolene zelf naar cel 6 10 ffe JAARGANG No. 23460 Voor God, Koningin en Vaderland n aantal „gewon- Hij verbond ze Zijn commandant e eens maar Meyer an het echte ver at liever bewaren werkelijk gewond ontslagen maar baantje. Hij is nu werkhof. heeft kort gele- achine gekocht." aai lijkt jonger, C de schoonheid. Die vc Proco Crème al nieuwe shampoo aar. 15 d twlfcl WAMinflen i kier van de Zwitserse medegedeeld, dat de ndelsatlaché in Bern, van zijn post is terug hij aan zijn Zwitserse raagd hem geheime do- schaffen. sinds 1956 in Bern was ,jn vriendin de 22-jarige werkzaam was op het handel, gevraagd hem en over de handel tus- en Zuid-Slavië te ver- 2isje weigerde en sprak over, waarna het ver- ij de Zwitserse tegen- erecht kwam. t Zwitserland inmiddels leisje werd ontslagen, 'itserse autoriteiten niet van de attaché op de ;eld. c markt was de stem- ;ificaten Hoogovens gis- en die voor aandelen Aku's vast, evenals Unilevers bij de ope- le vorige slotkoers no* caten Hoogovens waren op 942 op een nieuw aanse rekening werden Hoogovens gisteren uit men. Daarnaast was er Westduitse zijde, ter- wederom belangstelling n aanwezig was. Aan- moesten zich op f ly crlies van ruim een S11*" tellen. Er ging in deze n. Philips ontmoetten we* ilandsc belangstelling, van lokale zijde enig De handel was klein. ging er tamelijk veei jpvaartaandelen en hielJ ?s vraag aan waardog mnden worden geboe* nten. 1/9 9811 9311 54611 939Va 1336$ 861 129.40 1553/» 439 isch avondverkeer 1 g.l.Kon. Olie 12?.™L 1339—1345 g.l.; Unileve Hoogovens 937940. 31/8 41/4 98U 31a 94 A 5323,4 cA 906 GBA 1326$ cA 869 A 130.30 nie A 153$ A 429$ cA 1035 2URSKOERSEN 1SUELA- ONS KAMP1 MAAR DOOR VE 1ETEP OF TIEN BOVEN DAT IS NIET GEMAKKE- 11.5 lIE ZO EEN PAAP ET EP KUNNEN AFLE6- E VEILIG Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 a§t»taü ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aai> vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. i 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi. ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft zich in een brief ge richt tol de ministers van Landbouw en Visserij, van Economische Zaken en van Buitenlandse Zaken. Hca geeft daarin uiting aan zijn grote bezorgd heid over het feit dat de regering der Westduitse Bondsrepubliek blijkens uitlatingen van enige harer vertegen woordigers de definitieve voorstel len van de E.E.G.-commissie voor een gemeenschappelijk landbouwbeleid on aanvaardbaar acht op grond van natio nale landbouw- en handelspolitieke overwegingen. ,,Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap", aldus de brief, is van oordeel dat de afwijzende houding van de Bondsregering inzake de versnelde verwezenlijking van het E.E.G.-verdrag voor de landbouw, in druist tegen de onlangs hieromtrent ge nomen besluiten van de raad van mi nisters in de E.E.G. De mededeling van premier Kroestjev, dat hij in hoogst eigen per soon de Russische delegatie naar de Algemene Vergadering van de V.N. zal leiden, heeft de westelijke regeringen aangezet tot koortsach tig overleg. De regeringsleiders van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk vragen zich af wat zij moeten doen: eveneens naar New York gaan of thuis blijven. Aan de ene kant voelen ze er weinig voor ie Rus sische premier te ontmoeten, die hen enkele maanden geleden in Parijs voor aap heeft laten staan; anderzijds vrezen ze dat Kroestjev hun af wezigheid zou kunnen aangrijpen voor een ongewenst propaganda- offensief. In Parijs is gisteren bekendgemaakt dat De Gaulle niet voornemens is naar New York te gaan. Wel verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Franse president een eventueel voorstel van de Russische premier voor een topgesprek in New York niet zonder meer van de hand zou wijzen. De mogelijkheid dat zo'n voorstel gedaan zou worden achtte hij overigens maar klein. Walter Ulbricht, secretaris-gene raal van de Oostduitse communis tische partij, heeft tijdens een par tijbijeenkomst die op 11 juni in Oost-Berlijn gehouden is, ver klaard, dat Oost-Duitsland vroeger of later zijn afzonderlijk vredes verdrag met de Sovjet-Unie zal sluiten. „Daarna zullen -wij het toezicht op het militair vervoer naar Berlijn op ons ne men. Dit kan een conflict veroorzaken. Maar dit conflict zal minder gevaar op leveren dan de instandhouding van het Westberlijnse Oorlogscentrum", verklaar de Ulbricht. Zijn uitlatingen werden vrij dag gepubliceerd in „Der Neu Weg", een tijdschrift van de Oostduitse commu nistische partij. De publikatie van Ulbrichts verklaring is belangrijk, omdat ze een dag na diens terugkeer van een bezoek aan de Sovjet- Unie werd afgelegd. Ulbricht verklaarde in zijn toespraak tot een groep partijbonzen in Berlijn ook, dat de* Oostduitse autoriteiten thans reeds feitelijk alle burgerverkeer naar Berlijn onder toezicht houden. Vijfhonderd Westduitse-s, die de afge lopen week naar West-Berlijn wilden, hebben dit trouwens ondervonden toen zij door de Oostduitse grensbewaking werden teruggezonden. Tot maandagochtend zal vrijwel geen enisle Westberlijner kans krijgen om de zonegrens over te steken. Alle straten waardoor de zonegrens loopt, werden streng bewaakt. Ook bij tramhaltes en in de ondergrondse en de hoogbaan houdt de Oostduitse grenswacht alle reizigers in het oog. Het dagblad van de Oostduitse com munistische partij, .,Neues Deutschland", heeft vrijdag meegedeeld, dat een aantal Westduitsers en Westberlijners, die zon der de noodzakelijke vergunningen in Oost-Berlijn waren, gearresteerd is en zal worden berecht. President Heuss heeft gisteren onver wacht een bezoek gebracht aan het vluch- telingencongres, dat aanleiding was tot de Oostduitse maatregelen. men. zal van de gelegenheid gebruik maken om zijn politiek voor een vreed zaam naast elkaar bestaan opnieuw wereldwijd te propageren en daarmee het Russische leiderschap in de commu nistische wereld te beklemtonen tegen over de meer Stalinistische politiek van Peking. Er moet, zo menen de diplomatieke zegslieden, een dwingende reden voor Kroestjev zijn om nu al weer naar Ame-I rika te gaan. Het besluit van de Russische premier heeft de Amerikaanse regering in haar mening gesterkt, dat de jongste gebeur-i tenissen in Berlijn niet onnodig gedra matiseerd moeten worden. In diploma tieke kring gelooft men niet, dat Kroest jev als voorspel van zijn verschijnen in de V.N. een ernstige crisis in Berlijn wenst. De Britse premier MacMillan weet blijkbaar nog niet goed wat hij zal doen. Hij schijnt niet afkerig te zijn van een topconferentie, maar dan bui ten de Algemene Vergadering. Men acht het namelijk niet onmogelijk dat Kroestjev de bijeenkomst van de V.N. wil aangrijpen om met de westelijke regeringsleiders over ontwapening te praten. Het is wel zeker dat hij bij de aanvang van de debatten een stukje vuurwerk zal afsteken dat de buiten wereld moet imponeren. President Eisenhower zou in geen ge val van plan zijn onmiddellijk naar New York te gaan. Hij wil minstens enkele dagen het verloop van de debat ten afwachten. Daarna kan hij nog be palen wat hem te doen staat. Uit de houding van de westelijke re geringsleiders blijkt, dat zij momenteel niet tuk zijn op een topconferentie en dat Kroestjev eerst een duidelijk be wijs van goede wil zal moeten geven, voor zij met een nieuw gesprek in stemmen. President Antonin Novotny van Tsje- cho-Slowakije zal eveneens persoonlijk de delegatie van zijn land leiden naar de Algemene Vergadering van de V.N. In diplomatieke kringen in Londen ziet men op de achtergrond van Kroest- jevs deelneming aan de V.N.-zitting het huidige conflict tussen Rusland en Chi na. De Russische premier, zo meent Premier Loemoemba van Kongo heeft gisteren een van zijn belangrijkste te genstanders laten arresteren: Jean Bo- likango, die tevens een van de voor naamste politieke figuren in Kongo is. Bolinkango is voorzitter van de Partij voor de Nationale Eenheid. Volgens de Kongolese premier zou hij een komplot hebben beraamd tegen de persoon van Loemoemba en enkele van zijn minis ters. Voorts zou hij van plan zijn ge weest de onafhankelijkheid te procla meren van de Evenaarprovincie. De gearresteerde politicus is inder tijd kandidaat geweest voor het presi dentschap van Kongo. Hij weigerde een ministerspost te aanvaarden toen Loe moemba zijn kabinet samenstelde. In tussen komen uit Bakwanga, de hoofd stad van „Mijnstaat" (Kasai) steeds verontrustender berichten. Niet alleen zouden de bloedige gevechten voortdu ren, maar bovendien zouden de Kongo lese troepen zich hebben schuldig ge maakt aan massamoord op weerloze mannen, vrouwen en kinderen. Zeventig mensen, die hun toevlucht hadden ge zocht in een zendingspost, zouden zijn omgebracht. Dr. Ralph Bunche, plaatsvervanger van Hammarskjoeld. die in Kongo als speciale vertegenwoordiger der volke renorganisatie is opgetreden, heeft don derdag op een persconferentie te New York verklaard, dat hem niets bekend is van een aanwezigheid van Sovjet deskundigen in Kongo. Dr. Bunche zei verder, dat z.i. ,,het ergste in Kongo voorbij is" en dat thans een goed begin is gemaakt met het door de V.N. begonnen streven tot stabilisa tie. Hij voegde hier evenwel aan toe: ..Ik acht de mogelijkheid van een bur geroorlog in Kongo niet uitgesloten. Speciaal de toestand in Kasai kan ge- voor opleveren". DE EERSTE Kamer zal dinsdag 13 sep tember dus nog voor Prinsjesdag j bijeenkomen ter behandeling o.a. van het ontwerp van wet tot wijziging van I de loterijwet. DE WESTDUITSE begroting voor 1961 wijst het recordbedrag van 44.86 miljard mark aan. Ongeveer een kwart daar- I van is bestemd voor de natiónale de fensie. BRANDEXPERTS te Kelsale in Enge land hebben uitgemaakt, dat een mus S brandcnd sigarettepeukje moet hebben opgepikt, dat hij naar zijn nest j wacht, waardoor een dakspant vlam nad gevat. Het hele huisje ging daar- na in vlammen op. TE LONL.EN kreeg de kinderrechter 2cr> zaak te behandelen tegen twee 16- ïange jongens, die een overval op een speelgoedwinkel hadden gepleegd. Hun I °tnt: 8500 gulden. Hun wapen: een zak met witte muizen die zij los hadden ge laten om de winkelmeisjes op een vei- hge afstand te houden. DE STAFCHEF van de Indonesische marine, schout-bij-nacht Martajinata, is per vliegtuig uit Moskou te Leningrad aangekomen, waar hij vier dagen blijft. A. Nierman, bisschop van Gronin- I =crL Verwachting van het K.N M I tot |i vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt en plaatse- Hik enige regen Overwegend matige zu.dwestelpke wind. Iets hogere J temperaturen. Vandaag: zon onder 19,23 uur. i Maan op 18.17 uur. m"r,Pn: '7.' np 5,56 u,,r- ™n onder in'a "Vo,Maan "P 18s' Uur, maan onder 4.24 uur. i Maandag: zon op 5.38 onder 5.43 uur. De voormalige Nederlandse zaak gelastigde in Indonesië dr. J. Vixseboxse is gisteren op Schiphol aangekomen. Zijn taak is ten einde nu Indonesië de diplomatieke betrekkingen met Nederland heeft verbroken. uur. Maan Kroestjev is vrijdagmiddag per trein in Helsinki aangekomen. Hij werd op het station onder meer verwelkomd door president Kekkonen van Finland en de Finse premier Sukselainen. Kroestjev is naar Finland gegaan om de 60e verjaardig van Kekkonen te kun nen meevieren. Na de begroeting las de Russische premier een verklaring voor. Toer een muziekkorps de volksliederen had ge speeld, werd de Russische gast om ringd door een dertigtal kinderen van Russen die op de Sovjet-ambassade in Helsinki werken. Zij strooiden rode en witte anjelieren in liet rond. Kroestjev reed daarna mót Kekkonen naar het zomerverblijf van de Finse president, waar hij zijn intrek zal ne- men. Terwijl de linkse Japanse stu dentenbeweging Zengakoeren haar actie tegen het bezoek van de Ka- rel Doorman doorzet en demon straties heeft aangekondigd op 5 september, heeft ook de Indonesi sche regering Tokio onder druk ge zet. Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, „hoopt nog" dat Japan het bezoek van het Nederlandse smaldeel aan Yokohama zal afgelasten De Indonesische radio laat niets na de publieke opinie tegen dit bezoek op te hitsen. Indonesische oud-strijders van Ja panse afkomst hebben een beroep gedaan op de Japanse premier Ikeda om geen havenfaciliteiten in Japan te verlenen. De Indonenische studentenvereniging in Ja pan heeft ook al een campagne op touw gezet. In weerwil van al deze protesten zal Japan de toestemming aan de Karei Doorman voor het bezoek aan Yokohama niet intrekken. De Japanse minister van buitenlandse zaken. Zentaro Kosaka, heeft dat gisteren nog eens uitdrukkelijk meegedeeld. Hij heeft daarbij tevens een beroep op Indonesië gedaan om voorzich tig te handelen als een groot Aziatisch (Van onze verslaggever) Brabantse en Betuwse arbeiders van de Nederlandse Kabelfabriek te Alblasserdam hebben het werk neergelegd om een reisuurvergoe- ding af te dwingen. Al enige we ken geleden was een handtekenin genlijst door de fabriek rondge gaan met dit doel. Vrijwel alle pendelaars ondertekenden toen dit verzoekschrift. Deze reisuurvergoeding de Braban- ders reizen 18 a 20 uren per week is niet in de c.a.o. opgenomen. De direc tie weigerde dan ook op de eisen in te gaan. Donderdagavond zag het er even don ker uit voor de Alblasserdamse indu strieën. De stakers hadden bij de poorten postgevat om de nieuwe ploeg te belet ten aan het werk te gaan. Dit lukte en tot vijf uur gistermorgen lag het werk geheel plat. Toen kwam de politie ruim baan maken en kon een ploeg werkwilli gen de fabriek betreden. Het leek er toen even op dat ook bij Verolme, ,,De Noord" en Kloos gestaakt zou worden, doch dit ging niet door. De stakers, ongeveer 500 in getal vonden bij de vakorganisaties geen ge hoor. Inmiddels hebben zij ook hun eisen veranderd. Zij willen het garantietarief opgetrokken zien van het minimum-uur loon tot het maximum-uurloon, voorts willen zij een 45-urige werkweek en waardering reisvergoeding voor de pen delaars. Indien de directie deze voorstel len in overweging zou willen nemen, zou het werk onmiddellijk worden hervat. Gisteravond rond half zes heeft de di rectie aan twee woordvoerders van de staking verklaard dat zij de voorstellen wil bestuderen als eerst de stakers het werk hervatten. Verreweg de meeste pendelaars waren gisteren niet te bereiken. Wij werden te woord gestaan door hun vrouwen, die wel meenden dat hun mannen recht hadden op reisurenvergoeding, doch die gevraagd hadden: „Moet je daar nu wel voor staken Aan het volmaakte leven van Richard Pennyfather uit Londen is een einde gekomen. De 73-jarige Pennyfather had het allemaal zo goed uitgekiend. Al vijftig jaren lang oefende hij het beroep uit dat hij had geko zen: diefstal. Iedere winter bracht hij behaaglijk in een ge vangenis door om net voor het zomerseizoen weer vrij te ko men. Iedere winter als het koud cn mistig werd, weer dat hij hartgrondig haatte, pleegde hij een kraakje en liet zich be trappen. Elke lente, zodra hij de bloe mengeur in zijn cel kon ruiken, liep zijn vonnis af. Soms kwam er eens een kink in de kabel. In 1911 bijvoorbeeld werd hij slechts tot één dag gevangenisstraf veroordeeld. Een andere keer kreeg hij achttien maanden en aldus liep hij de zomer mis.... In de eerste wereld oorlog was hij onder dienst en leed vier jaar lang onder het slechte weer. Het ging allemaal goed tot dit jaar. Dit voorjaar kwam hij na een straf van drie maandet uitgezeten te hebben weer vrij. Hij genoot van een warme meimaand. In juni echter begon het te regenen en de regen hield maar aan. Pennyfather voelde zich ongelukkig cn toen het ook in juli niet ophield met regenen besloot hij, dat er maar een einde aan moest komen. Dit was geen leven. Op zekere dag liep hij een winkel binnen en kondigde aan, dat hij wat kousen ging stelen. Toen hij genoeg getuigen om zich heen verzameld had. stak hij tien paar kousen in zijn zak. Tevreden lachend liet hij zich arreste ren. Een reclasseringsambtenaar liet ech ter zijn mooie plan in duigen vallen. Hij vertelde de politierechter, dat pen nyfather 107 maal in een instelling te Londen was opgesloten en dat geen van deze instellingen hem terug wilde zien. De politierechter overwoog de feiten en besloot dat Pennyfather weer terug moest naar de gevangenis. Pennyfather lachte al tevreden. Toen kwam het von nis: zeven jaar. Zeven jaar gevangenisstraf. voor de 73-jarige Pennyfather is de ze natte zomer van 1960 waarschijn lijk de laatste die hij in vrijheid heeft doorgebracht. land. Hij vroeg Indonesië begrip voor de situatie. Naar verluidt heeft Kosaka in een rapport aan de Nederlanders er wel op aangedrongen geen saluutschoten te lossen als het schip de haven binnen vaart. Daarmee zou Nederland hebben ingestemd. Vijftien Amerikaanse militairen hebben gisteren het leven gelaten, doordat bij maneuvers bij de West duitse plaats Grafenwoehr een hou witsergranaat van 20 cm buiten het schietterrein in een tentenkamp terechtkwam. Twintig militairen werden gewond, van wie enkele zwaar. De gewonden werden met hefschroef- vliegtuigen naar het Amerikaanse hospi taal in Neurenberg overgebracht. Het hoge verliescijfer is te wijten aan het feit, dat het projectiel drie tenten raakte, waarin zich nog alle manschap pen bevonden. Het doorboorde de eer ste tent, ontplofte in de tweede en door zeefde de derde tent met scherven. Twee wonder-atleten vonden elkaar in Rome: Armin Hary (links) en Jesse Owens. Hary, nieuw Olympisch recordhouder op de 100 meter, is de man van van daag; Owens die zijn wereld- en Olympisch record aan Hary moest afstaan, vierde in 1936, tijdens de Olympische Spelen te Berlijn, grot triomfen. Voor de fotografen po seerden beiden in starthouding. De Belgische minister-president, prof. Eyskens, heeft vrijdagavond de nieuwe samenstelling van zijn kabinet bekend gemaakt. Het telt vier nieuwe minis ters en vier staatssecretarissen. Ver wacht wordt dat Eyskens binnen veer tien dagen de nieuwe lijst van ministers en zijn nieuw regeringsprogramma ,,voor nationaal herstel" aan het par lement zal voorleggen. De aftredende ministers zijn De Schrijver en Scheyven beiden belast met Afrikaanse zaken, Behogne van Ar beid en Merchiers van Justitie. De eer ste drie bewindslieden behoorden tot de C.V.P. en de heer Merchiers tot de liberale partij. De nieuwe kabinetsleden zijn graaf H. d'Aspremont van Lyndcn (Afrikaanse zaken), prof. Y. Urbain (Arbeid), A. Dequae (Economische Co ördinatie) en de liberale senator R. Vre- ven, die in het kabinet zal worden be last met de coördinatie in het algemeen en de hervorming van de administratie ve instellingen. Er zijn twee katholieke en twee liberale staatssecretarissen be noemd voor de Begroting, de P.T.T., Culturele Zaken en Energie. Eyskens deelde op een persconferen tie mede, dat uit de regering een kern kabinet zal worden samengesteld, dat de politieke beslissingen over belangrij ke zaken zal voorbereiden. Het zal on der leiding van hemzelf staan. (Van onze Haagse redactie) De minister van Financiën heeft aan de Staten-Generaal een overzicht gezon den van de voorlopige betalingsbalans- gegeven over het tweede kwartaal 1960. Blijkens de gegevens op kasbasis be droeg het overschot op lopende reke ning over de genoemde periode f 85 miljoen. Het overschot in het eerste halfjaar groeide daardoor aan tot f 545 miljoen. Doordat ondernemingen met een inter nationaal géspreid aandelenkapitaal over het algemeen hun dividendbetalin gen In het tweede kwartaal verrichten, is de betalingsbalansuitkomst van dit kwartaal steeds relatief ongunstig. Voorzover uit de thans beschikbare gegevens valt af te leiden, beliep het overschot van de lopende rekening op transactiebasis over het eerste halfjaar f 350 a f 400 miljoen tegenover f 667 miljoen in het eerste halfjaar 1959. Vol gens een voorlopige berekening leverde het gehele jaar 1959 op transactiebasis een overschot van f 1.822 miljoen. Het particuliere kapitaalverkeer op kasbasis vertoonde in het tweede kwar taal 1960 een overschot van f 139 mil joen, terwijl het kapitaalverkeer van de overheid een tekort opleverde van f 68 miljoen. Het overschot op de kapitaal rekening als geheel bedroeg dus f 71 miljoen. De totale betalingsbalans ver toonde een overschot van f 156 miljoen. Dit overschot kwam tot uitdrukking in een vermeerdering van de goud- en deviezenvoorraad van de Nederlandse Bank ad f 237 miljoen. Daarentegen ver minderde de deviezenvoorraad bij de de- viezenbanken met f 86 miljoen. De 25-jarige havenarbeider P. J. S. uit Rotterdam deed bij de politie aan gifte van diefstal van zijn fiets en werd meteen daarop gearresteerd. De dag ervoor hadden agenten n.l. het rijwiel aangetroffen bij een opengebroken si garettenautomaat. Toen de politie hem aan dc tand voelde daarover, bleek de man dit inderdaad op zijn geweten te hebben. Bovendien biechtte hij nog drie diefstallen op uit auto's. Bij hem thuis werden nog goederen gevonden. In de gevangenis van Reinbek in de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein is de grote Europese reis van een 22-jarige Oostenrijkse boer geëindigd. Met een in Beieren ge stolen auto heeft hij. zonder rij bewijs, een tocht van 25.000 km door Europa gemaakt. Aan geen enkele grenspost werden zijn pa pieren grondig gecontroleerd. Zijn hotelrekeningen betaalde de boer met gestolen geld. Pas in Reinbek, waar hij veertien dagen bleef, wekte het argwaan dat hij als Oos tenrijker in een auto met een Beierse nummerplaat reed.

de Stem | 1960 | | pagina 1